Niet 'knabbelen' aan het Provinciefilms in première motorvermogen veerboot Goed figuur slaan? Kamer wil eind maken aan 'oestermonopolie' Weekje Equiline. kunst Kanstadt, Burton Greene en Maslak in Dichter bij Jazz BOEKENWEEK PZC/ provincie «ÏTI Snel duidelijkheid over grensarbeiders PVDA-SENA TOREN AAN MINISTER: MILIEU EN RUIMTELIJKE ORDENING CENTRAAL REL OM BOEKJE WIM KAN 13 WOENSDAG 23 MAART 1983 (van onze Haagse redacteuri DEN HAAG De PvdA-fractie in de Eerste Kamer is er absoluut tegenstander van om te bezuinigen op het motorvermogen voor de derde dubbeldeker op de Westerschelde, een schip waarvoor minister Smit-Kroes weinig geld beschikbaar heeft en waarop dus bezuinigd moet worden. „Het mag dan een fascinerende erva ring zijn om met een veerboot tussen de oceaanreuzen door te laveren, een goed voorstuwingsvermogen en een goede besuurbaarheid zijn dan wel een eerste vereiste", schrijven de PvdA- senatoren in een toelichting op de vragen die zij ter voorbereiding van de behandeling van de waters taatsbegro ting in de Eerste Kamer hebben ge steld. Zij willen dan ook dat de minister de stelling onderschrijft dat het van uiter mate groot belang is om niet te bezui nigen op de bestuurbaarheid en het motorvermogen. Mevrouw Smit heeft niet daadwerkelijk aangegeven dat er op dat motorvermogen moet worden bezuinigd, maar in de gesprkken met Zeeland is wel steeds de mogelijkheid geopperd om de nieuwe dubbeldekker geen zes, maar vijf motoren te geven. De PvdA-kamerleden herinneren er aan dat de huidige dubbeldekkers van Krulningen-Perkpolder bij storm eer der uit de vaart worden genomen dan de enkeldekkers van Vlissingen- Breskens. Een geringer motorvermo gen zal er dan ook volgens hen toe leiden dat de nieuwe dubbeldekker eerder uit de vaart zal moeten worden genomen, waardoor de exploitaUever- liezen alleen maar zullen toenemen De PvdA senatoren vragen zich daar naast af of het feit dat de regering nu heeft afgezien van tolheffing op de rijkswegen betekent dat er ook geen tolheffing komt op de weg over de stormvloedkering, zoals minister Smit wil Volgens de PvdA-ers moet ook rekening gehouden worden met het feit dat ook de andere verbinding tussen Zuid-Beveland en Schouwen- 28.3 Schouwburg Middelburg Poëzie hardop met Lueebert Het labyrinth van de macht. organisatie/kaarten 10,- Fanoy boeken Nieuwe Burg 26-28 Middelburg 01180-12114 Duiveland, niet gratis ik. Zij vrezen bovendien concurrentie tussen de twee verbindingen. Sprekend over de walradarketen die langs de Westerschelde moet verrijzen stellen de PvdA-ers dat zij bang zijn voor Belgische 'vertragingstactie- kem', nu die Belgen om financiële redenen hebben gevraagd om een een voudiger uitvoering van het project. Zij zien bovendien risico's die kleven aan de mogelijkheid dat Nederland een deel van het werk voorfinanciert, zeker wanneer de Belgen straks nog verde bezuinigen. Tot slot vinden de PvdA-ers dat me vrouw Smit onverwijld een aantal vei ligheidsmaatregelen voor het Wester- scheldegebied moet afkondigen, waar bij zij wijzen op het PLG-vervoer, de petro-chemische industrie, de aanwe zigheid van kerncentrales en bevol kingsconcentraties. IADVERTENTIEi Wie afslankt met verstand, doet een weekje de Equiline-kuur. Equilme is een zorgvuldig samengestelde complete vloeibare maaltijd. Kant-en- klaar. Met veel eiwit, weinig vet en koolhydraten en met 12 verschillende vitaminen en 11 verschillende mineralen. Het enige dat u mist is een teveel aan calorieën. Verantwoord afslanken gaat het beste met Equiline. Haal het bij de vakman, uw drogist of apotheker. i%g| lVan ome Haagse, redacteuri DEN HAAG Dc Tweede Kamer is. met alleen de stemmen van de WD-leden tégen, akkoord gegaan met de motie-Eversdijk c.s. waarin wordt aangedrongen op een hérverdeling van de oesterpercelen op de Yerseke Bank in de Oosterschelde. Minister Braks van landbouw en visse rij moet volgens die motie nog dit jaar met een herinrich- tings- en herverdelingsplan komen, dat ook andere dan de in *Vervoex' verenigde oesterkwekers een kans moet geven hun oude vak weer op te nemen. De Kamer verwierp de motie van het Zeeuwse WD-kamerlid Te Veldhuis, waarin hij aandrong op een nadere analyse van de gehele marksec tor voor schelp- en schaaldierencultures. Te Veldhuis verzamelde alleen de stemmen van z'n eigen fractie en van de CPN, PPR, PSP en CP. Met het aannemen van de motie-Eversdijk wil de Kamer een eind maken aan het zogenaamde monopolie van de in Vervoex verenigde kwekers. Een herverdeling van de bestaande percelen kan overigens alleen plaatsvinden de huidige oesterziekte zal zijn overwonnen. Minister Braks zag niet veel in de motie, maar hij wil hem toch zo goed mogelijk uitvoeren. De WD wilde niet met de motie van Eversdijk meegaan omdat, zoals Tc Veldhuis dat dinsdag zei. zijn fractie meer op de lijn van Braks zit. in die zin dat men de ontwikkelin gen in de Oosterschelde en de Grevelingen liever wil afwachten voordat er ingrijpende wijzigingen in het huidige beleid worden aangebracht. Daarbij vindt hij dat de Vervoex-Ieden nu eigenlijk niet via een herverdeling gestraft moeten worden voor het feit dat zij een aantal jaren terug risico's durfden te nemen door met de oester- kweek door te gaan, terwijl anderen dat niet deden. Te Veldhuis erkent dat de Vervoex-leden weliswaar een beschermde positie innemen, maar zegt dat ook in de wereld van de mosselkwekers, de garnalenvissers en de kottervissers het geval is, zodat hij geen reden ziet om nu alleen Vervoex aan te pakken. Desondanks bleef zijn fractie als enige opponent van de motie-Eversdijk achter (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG Het kabinet zal snel met een standpunt komen over de problemen van de 'grensarbeiders', die na de koersaanpassingen van gulden cn franc van de afgelopen weken opnieuw wat verder in de problemen zijn geraakt. Minister Ruding van financién heeft dat snelle kabinetsstandpunt beloofd in een brief aan de Tweede-Kamerleden Van der Doef (PvdA). Eversdijk (CDA) en Van Erp (WD), die hem op de problemen van de grensarbeiders hebben gewezen. De drie kamerleden zullen vooralsnog dat standpunt afwach ten voordat zij nieuwe actie ondernemen. Van der Doef, Eversdijk en Van Erp hebben het kabinet onder meer gewezen op het feit dat Nederlanders die bijvoorbeeld hier wonen, maar m Belgiè werken en hun loon in Belgische francs krijgen uitbetaald, de laatste jaren fors hebben moeten inleveren als gevolg van de waardedaling van de franc ten opzichte van de gulden. De koersaanpassingen van maandag betekenen opnieuw een teruggang, aangezien de gulden ten opzichte van de franc in waarde is gestegen. Daarnaast zijn er ongelijkheden te constateren op het gebied van de sociale wetgeving en de belastingheffing, die de vergelijking tussen grensarbeiders en 'gewone' arbeiders er voor die grensarbeiders niet positiever op maakt. Tot slot hebben de kamerleden aandacht gevraagd voor het feit dat de koersdaling van de franc ook betekent dat veel winkels aan de Nederlandse kant van de grens te duur worden voor de vele Belgische klanten, op wie zij lange tijd voor een groot deel hebben gedraaid Ruding stelt in z'n brief dat er de afgelopen maanden regelmatig overleg is geweest tussen de betrokken bewindslieden en bijvoorbeeld de Beneluxpart- ners, ook al omdat de Benelux parlementaire Unie over deze zaak heeft gesproken. Die Bencluxraad zal binnenkort een aanbeveling van de betrokken kabinetten ontvangen. Bovendien is er overleg geweest met de vakbonden. Ruding zegt dat hij dc Kamer snel over een en ander zal inlichten. De Kamerleden hebben in antwoord daarop op de meeste spoed aangedrongen. In de reeks 'Dichter bij Jazz' van Jeugd en Muziek - Zeeland is er vrijdagavond 20.30 uur in het Vlissings Vestzaktheater een optreden van de poëet Kristian Kanstadt en de muzikanten Burton Greene (piano) en Keshavan Maslak (rieten). Beide musici presenteren niet werkelijk nieuwe con cepten, maar putten voor hun grondslagen op de eerste plaats in de jazztraditie. Greene/Maslak oriënteren zich voornamelijk op de avantgarde van de jaren zestig: Archie Schepp, Sam Rivers en ook door het karakter van energieslag aan bijvoorbeeld Frank Wright en Pharoah Sanders, en mengen dit tot een theater- cabaret-achtig geheel. De toevoeging van andere mu ziekculturen maakt het luisteren naar de muziek van dit duo tot een nog interessantere belevenis. Jazz van oud tot en met free, Latin-American muziek met een Westerse tic, West- en Oosteuropese klassieke muziek, Indiase en andere oosterse muziek, obsederende Afri kaanse ritme soorten, kortom een jazzstijl, als zoekende muziek die vaak na een misleidende chaos soms bijna stil schijnt te staan. Jazz als een uitdaging met bovendien een opvallende instrumentale beheersing. Burton Greene, piano en percussie geboren in Chicago kreeg alvorens hij naar de jazzpodia vertrok, klassieke muzieklessen van Isadore BuchaJ- ter en harmonieleer van de moderne jazz van Dick Marx. In 1963 richtte hij met Alan Silva de Free Form Improvisation Ensemble op. waarin hij tot 1965 speel de In 1965 en 1966 was hij lid van de Jazz Composers Guild. In 1965 leidde hij zijn eerste eigen kwartet met onder meer Marion Brown en Sam Rivers. In 1969 vertrok hij naar Europa en speelde met o a. Breuker. Bennin. Vanaf 1969 was hij in vele combinaties te horen en maakte een groot aantal langspeelplaten. Keshavan Maslak. sopraan-alt-tenor-sax. klarinet, basklarinet, dwarsfluit, piccolo geboren in Detroit studeerde compositieleer. Keshavan is telg uit een Oekraïns geslacht, wat inhoudt dat hij niet met de blues maar met Slavische muziek is opgegroeid. In 1970 trad hij op met Roland Kirk en speelde vervolgens bij de Charles Moffet Ensemble, Sam Rivers Band, The New York Surrealistic Composers Group. Sinds het lidmaatschap van deze laatste groep is Maslak geneigd tot het toevoegen van een komisch element aan zijn muziek: met een enigszins clowneske aanpak dient de zwaarwichtige kant van de free-jazz te worden gerelativeerd. Maslaks feeling voor de volksmu ziek is een uitstekende improvisatiebasis. Mede beïn vloed door het werk van componisten als Ives, Stock- hausen, Varèse en Cage kent Keshavan Maslak de marges van de atonale en polyritmische speeltrant. MIDDELBURG - Voor een aantal geno digden heeft het provinciaal bestuur van Zeeland dinsdagmiddag twee .overheidsfilms' in (Zeeuwse) premiè re gebracht: ,Nog net niet te laat', die de zorg voor en om het milieu behan delt en .Zeeland op maat', waarin de betekenis van de ruimtelijke ordening inzichtelijk wordt gemaakt. Commis saris der Koningin dr. C. Boertien voorzag beide films in een inleidend woord van de aanduiding „informa tief" en „educatief". Hij onderstreepte, dat de provincie het als onderdeel van het voorlichtingsbe leid van belang vindt ook gebruik te maken van films en dia-series om aldus „aan te geven de zaken waarmee de pro vincie te maken heeft". De milieu-film is als produktie door alle provincies ge dragen, „Zeeland op mabt" is vervaar digd in opdracht van Zeeland, in sa menwerking met Overijssel; elk van beide provincies heeft er 130.000 gulden aan bijgedragen. Dr. Boertien wees erop. dat milieu-aan tasting „dikwijls is dat menselijke in grepen niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt". Voorts stond hij er bij stil, dat in een druk bevolkt land als Nederland ruimte „een schaars en kost baar goed is". Hij ging in op de „roem ruchte plannen van de jaren zestig" en stelde vast: „Langzaam maar zeker is het besef gegroeid dat er wel degelijk grenzen zijn en dat het overschrijden daarvan tot onomkeerbare gevolgen kan leiden". De voorstelling werd afge wisseld met een muzikaal optreden van het Zeeuws Accordeonsextet onder lei ding van Ger Blom Voorbeeld ruimtelijke ordening .Zeeland op maat' deze provincie als .voorbeeldge- bied' behandelde. Opzet van die rol prent: de vele kanten van de ruimtelij ke ordening via filmimpressies dich terbij brengen, de geïnteresseerde in zicht bieden in de vraag wat ordening der ruimte inhoudt en hoe het - al dan niet geslaagd - vorm heeft gekregen. Wonen, werken en ontspannen worden erin belicht, evenals de samenhangen en spanningen, die in de verwevenheid van belangen kunnen optreden. Daar bij is speels gebruik gemaakt van ani matie-elementen Duidelijk gemaakt wordt ook de rol van de provincie als .verbindingsschaker tussen rijk en ge meenten. De milieu-film .Nog net met te laat' is een produktie van de gezamenlijke Ne derlandse provincies en Rijnmond. Die rolprent dient als ,een vervolg' op .Men senwerk'. die enkele jaren geleden over milieu en milieuvervuiling werd ge maakt. Tegenover indringende beelden van de vervuiling van het milieu - ge volg van onnadenkendheid, onacht zaamheid, onzorgvuldigheid, geeft de film ook mogelijkheden aan voor bur gers. en besturen om aan de verontrei niging iets te doen. Beide rolprenten zijn toegevoegd aan het .arsenaal' voor lichtingsmateriaal van het bureau voorlichting van de provincie, om te worden uitgeleend Voor beide rolprenten schreef Ben Kroon het script, beide produkties werden vervaardigd door Toonder Geesink Multifilm. De milieufilm ging onder regie van Peter Alsemgeest, bij de film over de ruimtelijke ordening had Gerard van Zalinge de regie. Zoals gezegd: het ging om de premiere van twee films, waarvan die over Een .werkopname'gemaakt bij de produktie van de gisteren vertoonde film over ruimtelijke ordening m Zeeland, „Zeeland op maat" Het geschenk voor dc komende Boekenweek, een boekje met hon derd uitspraken van Wim Kan, geti teld: „Soms denk ik wel eens bij mezelf,"! is de christelijke boek handel in het verkeerde keelgat geschoten. Dertig bockhandeiare n van christelijke huize hebben hun ongenoegen kenhaar gemaakt bij de CPNB. de Commissie Collectie ve Propaganda voor het Nederland se Boek. Zij voelen zich gekwetst door Kans uitspraak „God is dood Nou de gelovigen nog" Ook een ander ci taat „In 1981 zijn er zeven miljoen bubels verkocht En het heeft niets geholpen", ligt de boekverkopers zwaar op de maag. De Boekenweek 1983 wordt vanavond woensdag in Amsterdam geopend met een ditmaal bescheiden Boekenbal. Morgen, donderdag, begint in Middelburg de boekentiendaagse met een een poëzie- en muziekavond in het Zuiderbaken: Toontje hoger en Toontje Lager (21 uur). Mensje van Keulen boékte eerder grote successen met haar boeken "Bleekers Zomer' en 'Allemaal Tra- Mensje van Keulen. Albert Voster. de nieuwe directeur van de CPNB. verklaarde dinsdag middag voor de NCRV-radio dat hij de reactie van de christelijke boek handelaren betreurt Hij legde er de nadruk op dat Wim Kan een cabare tier is en dat men aan zijn woorden geen al te zware betekenis moet hechten Voster hoopt dat de CPNB in 1984 met een geschenk zal komen waarin ook de christelijke boekhan del zich zal kunnen vinden Enkele jaren geleden zijn de christe lijke boekhandelaren met een eigen Boekenweek-geschenk gekomen, maar de ervaringen waren niet van dien aard dat men hiermee is door gegaan. Poezie Hardop en Lueebert Diduine van Delft. Jan Jaap Jansen. Wouter ten Pas en Ghislaine op de Weegh. Zaterdag, ook 21 uur, begint in Midgard een poëziemanifestatie met Elly de Waard, Ton Lebbink en Willem Woelwater. Maandag volgt in de schouwburg een optreden van Poëzie Hardop met het Luce- bertprogramma 'Het Labyrinth van de Macht'. Zaterdag 2 april is er in het Zeeuws Kunstenaarscentrum (Molstraat/Spuistraat) een 'schrij versavond' waarop de dichter Jan Eijkelboom over zijn werk spreekt. (20 uur). De openbare bibliotheek in Goes liep gisteravond al wat vooruit op de reeks van evementen. Daar ver telde Mensje van Keulen, van wie onlangs haar nieuwste roman 'Overspel' verscheen, over haar le ven en werken. nen'. Voor haar optreden in Goes be stond zeer grote belangstelling. In de pauze van haaf lezing signeerde zij haar boeken en daarna las zij enkele fragmenten uit oud en nieuw werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25