Gs willen Zuidhollands afval niet in Westdorpe 'Veilig Zaamslag' gaf gele kaart aan burgemeester BOOMPJE GROOT, PLANTERTJE DOOD HET IS WEER BOEKENWEEK Wissel Zeeuws-Vlaanderen BEROEP OP RAAD VAN STATE Symposium kustvegetatie in Haamstede VOOR BEZOEK AAN DODENKRUISING 24 MAART T/M 2 APRIL Boekenweek, dat is feest in de boekhandel. Leesfeest ook voor want bijna het hele assortiment is vernieuwd. Als voorproefje stuurden wij u onze boekenweek- J gids. Kom genieten van nog méér nieuws en u weet het... wie voor 24.50 boeken koopt krijgt j' gratis het boekje van Wim Kan. (Du» nie« bij 19.50 zoali per abuis in onze boekengids slaat). Welkom in onze boekhandel: GOES Bruna Lange Kerkstraat 5/Nonnckes Papegaaistraat 6. KAPELLE Bruna Geelhoed Weststraat 5. MIDDELBURG Bruna Lange Delft 3/Loek's boekh. Nieuw Burg 19 TERNEUZEN Bruna Vlooswijkstraat 15-2l/Littooy Axelsestraat 60/A.J. v. Aken Brouwerijstraat 2. Een morgen bomen planten door de schooljeugd kan na een jaar of tien, zoals hier in Oost-Souburg, dit resultaat opleveren. WOENSDAG 23 MAART 1983 PZC/provincie 12 Tollenaar benadrukt daarbij, dat er geen enkele wet is die het vervoer van afval van de ene naar de andere provin cie verbiedt. Hij zegt: „Gs zijn. zoals trouwens altijd, weer eens voorbarig geweest Zij kennen de afvalstoffenwet en hun eigen verordeningen niet Er zijn dan wel richtlijnen, maar in de eerste planperiode van vijf jaar ver biedt geen wet het transport tussen provincies". Overigens zegt een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland dat Zeeland niet al te bevreesd moet zijn voor een toenemende stort van huisvuil uit Zoe- termeer. Voorburg en Leidschendam in GOES Het Delta Instituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke houdt deze week in sa menwerking met de vakgroep eco logie van de Vrije Universiteit in Amsterdam een internationaal symposium over kustplanten. Dat gebeurt in conferentiecentrum De Schouwse Boer in Haamstede. Een kleine honderd in planten gespecialiseerde milieukundigen uit dertien Europese landen be spreken ei^elkaars onderzoek en proberen te komen tot een bunde ling van dat onderzoek. Het is de eerste keer dat de ver schillende takken van de wat ge noemd wordt plantenecologie tij dens een symposium bijeen zijn gebracht. Ruimschoots is tijd inge ruimd voor rapportage en bespre king van het werk van milieukun digen uit de kringen van het na tuurbeheer De plantengroei aan allerlei typen kusten zal aan de orde komen: niet alleen de kusten van de Zeeuwse wateren met hun schorren, maar ook duin- wadden en rotskusten. Het symposium is georganiseerd ter gelegenheid van het feit dat nu 25 jaar botanisch onderzoek wordt verricht op de schorren in zuidwest Nederland. Dr. E. K. Duursma, directeur van het Delta instituut, verrichtte dinsdagmorgen de opening van het symposium. Hij wees erop dat in het Deltagebied op korte af stand van elkaar verschillende ty pen plantengemeenschappen zijn te vinden: zoute, zoete en brakke. Daar zijn vegetatiesystemen bij die volkomen ongerept zijn geble ven en andere waann zich mede als gevolg van de waterstaatkundi ge werken in het zuidwesten van Nederland allerlei veranderingen in hebben voltrokken. Dit maakt het mogelijk op grote schaal on derzoek te doen naar de gevolgen van dergelijke veranderingen. De directeur van het Delta insti tuut hield een pleidooi om bij de beoordeling van de kwaliteit van het milieu in een bepaald gebied wat meer naar de erin voorkomen de levensgemeenschappen van planten en dieren te kijken. Thans wordt bijvoorbeeld naar de water kwaliteit gekeken. Volgens Duurs ma is het ook mogelijk een koppe ling te leggen tussen de verschei denheid van de soorten planten en dieren die in een gebied worden aangetroffen en de soortenrijkdom die er eigenlijk had moeten voor komen. de Dekkerspolder. Die gemeenten heb ben een gezamenlijk contract met Zeg waard in Delft, maar dat loopt op 1 augustus dit jaar af. Vanaf die datum zal dan inderdaad toestemming van de provincie Zeeland nodig zijn om Zuid hollands afval in Zeeuwsch- Vlaanderen te storten: Maar volgens de provinciale woord voerder bestaat er geen gerede kans dat de drie gemeenten besluiten hun huisvuil in de toekomst te laten schei den in een installat ie in Zoetermeer die in het najaar operationeel moet zijn. Het probleem van het afvoeren zou daardoor dan minder nijpend wor den. TERNEUZEN Gedeputeerde staten van Zeeland willen dat de Raad van State de Centraal Vuilverwerkende Industrie (CVI) in Terneuzen verbiedt om op de stortplaats in de Dekkerspol der bij Westdorpe huishoudelijk afval en grof huisvuil van buiten Zeeuwsch-Vlaanderen te storten. Gs vrezen in de toekomst een aanhoudende stroom afval uit Zuid-Holland als de Belgische autoriteiten per 1 april de stort van Nederlands afval met wettelijke maatregelen gaan verhinderen. Gs denken de aanvoer van afval uit Zuid-Holland te kunnen voorkomen als de Raad van State snel een voorlo pige voorziening zou treffen, waardoor die mogelijkheid wordt afgedamd. De Raad zou echter ook de schorsing van het besluit van gs om de CVI te verbieden op de vuilbelt in de Dekker spolder huisvuil te storten, gedeeltelijk kunnen opheffen. Gs legden de CVI vorig jaar die beperking op, omdat het provinciaal afvalstoffenplan huisvuil verwijst naar de centrale vuilnisbelt in de Koegorspolder in Terneuzen. Maar afgelopen november schorste de Raad van State dat besluit omdat 'de CVI anders niet meer aan zijn verplich tingen. die voortvloeien uit met enkele gemeenten in de regio afgesloten over eenkomsten voor het ophalen en afvoe ren van huisvuil, kan voldoen'. Bij die uitspraak tekende de Raad evenwel aan. dat de provincie bij 'veranderde omstandigheden' om ontheffing van die schorsing kon vragen. GS vinden dat daarvan sprake is. nu provinciale waterstaat heeft geconsta teerd. dat er in de Dekkerspolder afval uit Zuid-Holland wordt aangebodensd. Zij zeggen dat de CVI daarmee haar vergunning niet alleen benut voor het doel waarvoor die is afgegeven, name lijk het nakomen van bestaande con tracten met enkele Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Bovendien wijzen GS er op, dat de afvoer van huishoudelijk afval van de ene provincie naar de andere in Nederland slechts met goed keuring van de ontvangende provincie kan gebeuren. „En van een overeen komst tussen Zuid-Holland en Zeeland op dit punt is geen sprake", aldus het dagelijks bestuur van de provincie. De oorzaak van het Zuidhollandse af val in de Dekkerspolder zou liggen in moeilijkheden die Zegwaard BV, waar van de CVI een dochteronderneming ls. ondervindt bij het transport van afval naar de stortplaats Dij Malle in België, aldus gedeputerde staten van Zeeland. CVI-directeur W. Tollenaar zegt ech ter dat er op de stortplaats in de Dekkerspolder geen huishoudelijk af val uit Zuid-Holland wordt gestort. "Huisvuil gaat naar België toe en de stortingen daar zullen bij mijn weten ook na 1 april gewoon door kunnen gaan. In de Dekkerspolder wordt al leen in minieme hoeveelheden be- drijfsvuil (scredder) uit Zuid-Holland gestort ter afdekking". ZAAMSLAG De werkgroep 'Veilig Zaamslag' heeft burgemeester C. Oc- keloen van Terneuzen dinsdagmorgen de 'gele kaart' gegeven. Ockeloen kreeg die twijfelachtige 'onderschei ding'. omdat noch hij noch enig ander lid van het college van b. en w. twee weken geleden een bezoekje wilde brengen aan de 'dodenkruising' van Veerstraat en Plein, een onderdeel van de provinciale weg die Zaamslag doorsnijdt. De werkgroep voert al maanden actie om het kruispunt te beveiligen. In tegenstelling tot een aantal raadsle den van de gemeente Terneuzen wei gerden b. en w in te gaan op de uitnodiging van de werkgroep 'Veilig Zaamslag' omdat het college en de dienst openbare werken voldoende op de hoogte zouden zijn van de proble men. De werkgroep nam evenwel geen ge noegen met die weigering en ging gistermorgen dan zelf maar bij burge meester Ockeloen op bezoek. Naast de 'gele kaart' kreeg de burgemeester een bosje rozen ivoor de ontvangst) en een pot stroop (inwoners van Zaamslag heten immers volgens de aloude bena ming stropielekkers te zijn) aangebo den. Tijdens het onderhoud legde de werkgroep andermaal haar grieven aan Ockeloen voor. De leden zetten hun woorden kracht bij met rapporten van de drie kerken in Zaamslag en van Veilig Verkeer Nederland. Niets uit de bus Na afloop van het gesprek stelde het werkgroeplid A. Stoffels vast „Wij hebben het b. en w. en openbare werken zeer kwalijk genomen dat zij niet op onze uitnodiging zijn inge gaan. Zij hadden op z'n minst toch een vertegenwoordiger kunnen sturen..." Overigens ging de werkgroep ook gis teren onverrichterzake huiswaarts. Stoffels: „Er is totaal niets uit de bus gekomen, terwijl het toch hoog tijd is dat er iets gebeurt. We zullen eerst nog de komende raadsvergadering (don derdag - red.) afwachten. Houdt de gemeente zich dan nog stil, dan gaan we ons beraden op verdere acties..." 'Veilig Zaamslag' wil op het kruispunt, volgens een plan dat vonge maand werd gepresenteerd, een tunneltje aan leggen tussen Plein Oost en Plein Noord. Dat project kost 2,5 ton. Zaam slag kan bij dat streven op ruime steun rekenen: in januari werden 1200 hand tekeningen verzameld. MIDDELBURG - Advocaat mr G K. Vioen probeerde dinsdag voor de Mid delburgse politierechter demonstra tief duidelijk te maken dat het alcohol promillage van 1,50 dat bij zijn cliënt J. A. A. M. (73) uit Veere was vastgesteld, grotendeels was opgebouwd door twee flinke 'bellen' cognac, die M. na een on fortuinlijk geëindigde autorit thuis te gen de schrik tot zich genomen had. M. verklaarde de dag voorafgaand aan het gebeuren juist zeer matig geweest te zijn. Een jenevertje 's middags en twee whisky-soda's in de avonduren was de totale balans. De nacht daarop was hij op weg naar huis metzijn auto rond half drie tegen een boom gereden. Na thuiskomst had hij met koffie en cognac geprobeerd de schok te boven te komen. Al spoedig stond de politie voor de deur die M. aan de bloedproef onderwierp. In het rapport van het gerechtelijk labora torium werd er al rekening mee gehou den dat 0,2 promille op rekening moest komen van het thuis genuttigde cog nacje Hiermee werd het effect van de prima Franse cognac, waarvan M. zich al een tweede glas had ingeschonken, volgens de raadsman schromelijk on derschat. Om dit te demonstreren had mr Vioen een fles van een eerste klas merk. zij het dan gevuld met water, meegebracht evenals een glas van het kaliber dat de verdachte placht te ge bruiken en een borrelglaasje waarin men in café's doorgaans sterk alcoholi sche consumpties verstrekt. Hij toonde aan dat een royaal bemeten glas cognac twee tot drie maal zoveel drank bevat als het bescheiden borrelglaasje. Daar bij nog rekening houdend met het feit dat cognac 40 procent alcohol bevat en de in het spraakgebruik als cognac aan geduide vieux maar 35 procent, kwam hij tot de conclusie dat de beide glazen cognac voor 1,2 promille van M.'s alco holgehalte verantwoordelijk waren en dat niet bewezen was dat M. meer dan 0,5 in zijn bloed had toen hij reed. Officier mr W. van Nierop reageerde op het pleidooi met: „Als meneer gewend is zijn glazen zo vol te schenken weet ik ook wel hoe die whisky's waren". Ook stelde hij vast dat cognac voor het ge rechtelijk laboratorium ook Franse cognac is. Hij bleef bi) zijn eis yan 600 gulden en vier maanden voorwaardelij ke rijontzegging. Politierechter mr H. A. Witsiers vond dat het door het rap port genoemde promillage van 1,3 maar een schatting was. maar ook dat het promillage van M. tijdens zijn rit boven de 0.5 moet hebben gelegen. Hij hield het op 1.00 en om die reden liet hij de rijontzegging uit het vonnis weg. Niet thuis De uit Oost-Souburg afkomstige R. M. (26) had weinig hinder van de rijont zegging die hem vorig jaar januari door de Middelburgse politierechter was opgelegd. Na het vernemen van het vonnis had hij geduldig gewacht tot agenten zich bij hem zouden ver voegen om zijn rijbewijs in te nemen. Dat gebeurde niet omdat de politie ambtenaren M. alsmaar niet thuis trof fen. M. zag dus geen aanleiding het au torijden te staken en zwaaide zelfs ge regeld vanuit zijn opvallende grote witte auto politiemannen toe, die me rendeels goede bekenden van hem wa ren. De wetsdlenaars moesten er echter vol gens M.'s raadsvrouw J. A. C. van de Poel - de Roy van Zuydewijn heel goed van op de hoogte zijn dat zijn rijontzeg ging al begin februari was ingegaan. Pas op de vijfde mei werd hij op het Bellamypark staande gehouden. Hij had er toen al ruim drie kwart van zijn rijontzegging op zitten. Om onduidelij ke redenen werd hij enige tijd in het politiebureau vastgehouden. De offi cier vond het negeren van het vonnis twee weken gevangenisstraf plus nog eens twee weken voorwaardelijk waard. Mr Witsiers hield er rekening mee dat de ontzegging M. nooit officieel was aangezegd en vond daarom twee weken voorwaardelijk genoeg. Grensrechter Een voetbalveldincideut noemde mr Van Nierop de klap die de Domburger P. K. H. op 9 mei in Vlissingen uitdeel de. Maar omdat er als wapen een vlag- gestok was gebruikt, vond hij het toch ernstig genoeg om te vervolgen. Als al leen de blote vuist eraan te pas geko men was had hij het meer een zaak voor tuchtrechtelijke maatregelen van de voetbalbond gevonden. H.,die tijdens de wedstrijd als grensrechter optrad, had zich ontzettend geërgerd aan een toeschouwer die achter zijn rug voortdurend op- en aanmerkingen stond te maken. Op een gegeven mo ment draaide hij zich om en sloeg de man met zijn grensrechtersvlag op het hoofd. Hij kreeg conform de eis 150 gul den boete waarvan 50 gulden voor waardelijk. )*j5en boom opzetten', 'hoge bomen vangen veel wind' en 'door de bomen JCihet bos niet meer zien'. Zomaar een paar uitdrukkingen waarin de boom een belangrijke rol speelt, zoals dit voortbrengsel van Moeder Natuur ook in ons dagelijks leven een belangrijke rol speelt Alleen spreken we in plaats van 'bebossing' nu van 'groenvoorziening' om de wijk 'leefbaar* te houden als we nieuwe bomen gaan planten. Want, ook al is Nederland niet meer zo rijk aan bossen als het lang geleden was, het belang van bomen en planten voor de aantrekkelijkheid van woon- en recreatiegebied is onmis kenbaar. Daarom ook wordt de aanleg van dergelijke gebieden gestimu leerd - al verdwijnt: er ook wel eens een stuk bos, bijvoorbeeld voor de aanleg van een rijksweg-en de jeugd wordt daar nauw bij betrokken. Onder meer door het Nationaal Comité Boomfeestdag. Vandaag, woensdag, is het weer zover, de schooljeugd trekt massaal met de schop op de schouder naar nieuwbouwwijken, stadsplantsoenen-in-wording en andere percelen die geschikt zijn voor het planten van bomen en struiken. ing betreft, daarbij waren een aantal meidooms die we erg diep hebben ge snoeid als preventieve maatregel te gen bacterievuur". De\ snoeibeurt werd, zo blijkt verder uit zijn woor den, uitgevoerd op verzoek van om wonenden. Niet iedereen is blijkbaar even blij met groen voor zijn of haar deur. Achterstallig onderhoud, zoals in Groot Abeele, komt op meer plaatsen voor. Langs een aantal Wal- chersc binnenwegen is men bezig de toplaag van de bermen af te graven, om zo een betere waterafvoer te ver krijgen. „Onzin" zeggen natuurbe schermers, „dat water blijft staan in de uitholling in de weg die ontstaat door het verkeer. Als je de bermen zo afgraaft staan ze binnen de kortste keren vol met distels. En dan moet er weer gespoten worden". Dat laat ste is hen een doorn in het oog. Rijkswaterstaat en Provinciale Wa terstaat hebben het spuiten met her biciden (onkruidbestrijdingsmidde len) mede op aandrang van het Zeeuws Coördinatie Orgaan voor na tuur- landschaps- en milieubescher ming al zoveel mogelijk achterwege gelaten. Die instanties spul ten alleen daar, waar andere maatregelen geen effect hebben. Over het Wegschap Walcheren dat in het gelijknamige gebied wegen beheert zijn de milieu beschermers minder te spreken. „Ze tonen wel begrip, maar van bermbe heer hebben ze niet echt verstand", aldus één van hen. Hoe het ook zij, vandaag gaan tien tallen Zeeuwse scholieren op pad om een bijdrage te leveren in de strijd voor een 'groene omgeving'. In het verleden is bewezen dat zij dat met groot enthiousiasme doen, ongeacht de beloning - een sticker, vlaggetje of uit snoeihout vervaardigd lineaaltje - die hen na het werk te wachten staat. En daar gaat om bij de Nationale Boomfeestdag: de kinderen liefde voor de natuur bijbrengen. DRt ach terwege laten, omdat later het onder houd niet op de juiste wijze zou ge beuren, is pas werkelijk een redene ring die geen hout snijdt. Hans Verbeek De stortplaats Dekkerspolder bij Westdorpe. Het is te hopen dat de kinderen, leer lingen van vijfde en zesde klassen van de lagere scholen, zich de beteke nis van de uitdrukking 'Boompje groot, plantertje dood' niet realise ren, want dat zou wel eens remmend kunnen werken op de motivatie. De Nationale Boomfeestdag wordt dit jaar voor de zevenentwintigste keer gehouden. In de jaren veertig opperde men bij de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties het idee van een 'World Festi val of Trees', een internationale boomplantdag dus. Dit idee werd in gegeven door de ook al in die tijd steeds verder gaande ontbossing, waardoor erosie ontstond. Dat had weer tot gevolg dat landbouwgron den onbruikbaar werden en de VN- landbouworganisatie voorzag pro blemen ln de voedselvoorziening. Tot een internationale boomfeest dag is het volgens de secretaresse van het landelijke 'comité Boom feestdag', mevrouw M. L. Gijsbers, nooit gekomen. Alleen Nederland kent het jaarlijkse bomenfeest. In an dere landen gebeurt er alleen inci denteel iets, zo vertelt mevrouw Gijs bers. In Nederland heeft de plantdag niet die functie die de VN-landbouworga- nisatie in gedachten had. Men richt zich hier meer op het visuele aspect en op het - en dat is misschien wel het belangrijkste doel dat met boom feestdag wordt beoogd - bewustma ken van de jeugd van de waarde van het groen. Evenals in de rest van Ne derland zfjn de leerlingen van tal van Zeeuwse lagere scholen al enige tijd ter voorbereiding op het plantfeest bezig met projecten waarin de na tuur centraal staat. „Op deze wijze raken de kinderen er nauw bij be trokken en zullen ze het wel uit hun hoofd laten om nog groen te vernie len". zo luidt de redenatie. En die blijkt opgeld te doen. Enquêtes to nen aan dat het door schooljeugd be dreven vandalisme aan bomen en struiken mede door de betrokken heid bij boomfeestdag is terugge drongen. „Daarom zoeken we naar plantlokaties in de nabijheid van scholen. Dan hebben de kinderen er dagelijks zicht op en ze voelen zich verantwoordelijk voor de bomen die ze zelf geplant hebben. Bovendien zijn ze dan in de gelegenheid om eni ge nazorg te verrichten", aldus me vrouw Gijbers. Maar een boom is méér dan alleen maar een stuk hout dal je op dc Nationale Boomfeestdag in de grond stopt. Het is natuurlijk wel leuk dat kinderen bij de aanplant betrokken worden en hopelijk daardoor het groen in de toekomst met rust zullen laten, maar als degenen die de bo men moeten onderhouden zelf niet het goede voorbeeld geven, wat heeft het dan voor zin, zo vraagt een aantal natuurliefhebbers zich af. Aanleiding voor deze opmerking vormt de in hun ogen wel erg rigo- reuze aanpak bij het snoeien van de bomen in, met name het Walcherse, landschap. De Grote Abeele bij OostrSouburg is daar een voorbeeld van. Op zo'n vier tot vijf meter afstand van elkaar staan daar ongeveer tien abelen - tot deze familie behoren de popidus alba en de popidus canescens, oftewel dc zilver en de grauwe populier - om ringd door vlier, mei- en esdoorn. Die onderbegroeiing is nu verdwenen, tot enkele centimeters boven de grond afgezaagd, en de bomen zelf hebben eveneens een grondige 'knipbeurt' ondergaan. „Geen gezicht", zeggen enkele verontruste natuurliefheb bers. „Het kon niet anders", zegt de Vlissingse gemeentelijke plantsoe nendienst die dat weggedeelte onder beheer heeft. Een medewerker van deze dienst geeft toe dat er van een echte boomvorm bij de abelen in dit geval nauwelijks sprake is, „maar", zegt hij, „de boomvorm was al erg slecht, dat stamt nog uit een grijs verleden. Door de straffe wind die over de akker komt, zijn de kronen vervormd. En wat de onderbegroei-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 22