Vakbonden niet akkoord met plan directie KMS Ook klappen in Terneuzen Plan voor de winning van oesterbroed Grevelingen BOEKJE OPEN OVER EILAND WALCHEREN Kernpunten overlevingsplan PZC/ provincie TEVEEL ONDUIDELIJKHEID OVER CIJFERS' Plannen directie CD A-veto tegen van Dam als voorzitter enquête STANDPUNTEN INITIATIEF GEMEENTE BRUINISSE ZEKER 35 WERKNEMERS WEG Werkgroep bestudeert onderwijs aan doven WOENSDAG 23 MAART 1983 11 Enkele kernpunten in het overlevingsplan voor De Schelde zijn de KMS-directie ivil de capaciteitsvermindering in de marinebouw tot een minimum beperken. Dat is volgens de directie van groot belang om in de markt te kunnen blijven voor exportorders; De teruglopende markt voor de centrale ketelbouw en nucleaire componenten- bouw zal opgevangen moeten worden door in de komende jaren meer het accent te leggen op geavanceerde apparatenbouw voor de chemie- en proces industrie. De scheepsreparatie dient geconsolideerd te worden op een minimumniveau, in afwachting van een marklopleving na '84. De basis van de afdeling machinebouw moet verbreed worden middels de fabricage van nieuwe produkten. VLISSINGEN - De ondernemingsraad van de Koninklijke Maatschappij De Schelde en de vakbon den gaan niet akkoord met het overlevingsplan van de directie van De Schelde, voor zover het gaat om de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen met 520. Zij hebben de cijfers voor de verschillende afdelingen terugverwezen, omdat daarover nog te veel onduidelijkheden bestaan. Er bestaat bijvoorbeeld nog onzeker heid over de vraag of het alleen gaat om gedwongen ontslagen of om het wegval len van arbeidsplaatsen door middel van zogenaamd natuurlijk verloop. Dis trictsbestuurder Wil Waumans van de Industriebond FNV zei dit dinsdag avond tijdens een bijeenkomst voor het personeel en andere belangstellenden in het Vlissingse Scheldekwartier. De districtsbestuurder kwam tot iets andere cijfers dan groepsdirecteur ir B. G. C. Própper over het aantal arbeids plaatsen dat verdwijnt als gevolg van het overlevingsplan van de directie, dat hij een soort 'drie in een plan' noemde, omdat het is gebaseerd op de te ver wachten orders, de winstverwachting en een reorganisatie. De cijfers voor de verschillende afdelingen zijn volgens hem terugverwezen, omdat er nog ver anderingen zullen optreden, bijvoor beeld doordat orders niet doorgaan waarmee nu nog rekening wordt gehou- Inkrimping den, maar ook omdat mensen kunnen worden overgeplaatst naar andere af delingen, waar dan eventueel gedwon gen ontslagen zouden kunnen vallen. De vakbondep zeggen evenmin de uit gangspunten van de directiete kennen en dus niet te weten welke criteria zijn gehanteerd voor het handhaven van be paalde functies. „Ons uitgangspunt blijft, dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen". zei Waumans in zijn antwoord op op merkingen in deze trant van verschil lende werknemers. „Daarover willen wij blijven praten. Maar hoe maken wij dat concreet? Es ben ook voldoende realist om te zien in welke tijd wij nu zitten. Wij vinden allemaal, dat elk ont slag er een te veel is. Maar of er nu en nooit gedwongen ontslagen zullen val len betwijfel ik ook. Wij zijn volkomen afhankelijk van de overheid en die stelt (Slot van pagina 1) bedrijfswinst over '83 op 11- tot 12 mil joen gulden zal uitkomen. Daar moeten de rentelasten echter nog vanaf. En KMS-groepsdirecteur ir. B. C. G. Próp per voorziet, dat die rentelasten de be drijfswinsten over dit jaar 'op zullen souperen'. In het overlevingsplan gaat de directie er vanuit, dat de twee ketelbouwop drachten (PZEM en Maasvlakte) bij De Schelde terecht komen. Voorts rekent de directie erop, dat in 1984 begonnen kan worden met de bouw van tenmin ste één M-fregat voor de Nederlandse marine. De KMS-directie heeft de hoop op de order voor de bouw van een nieu we PSD-veerboot voorlopig laten va ren. Daar staat tegenover dat De Schel de 'een reèle kans' maakt op een aan trekkelijke exportorder (bevoorra dingsschip). Ir. Própper wilde daarover gisteren geen nadere mededelingen doen. Met uitzondering van de scheepsnieuw- bouw - waar De Schelde afhankelijk blijft van marineopdrachten - noemt de KMS-directie de orderverwachtingen voor de toekomst niet ongunstig. Bijge volg is de voorgenomen afslanking in de industriegroepen zelf beperkt tot een capaciteitsaanpassing aan het te ver wachten marktaanbod voor 1983 en 1984. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het CDA sluit niet uil dat deze fractie de voorzitter voor de bijzondere kamercommissie zal leveren die de parlementaire enquête naar de gang van zaken bij het RSV-concern zal aanvatten. De fractie heeft inmiddels een vooralsnog definitief veto uitgesproken over de kandidatuur van PvdA- kandidaat Marcel van Dam. Weliswaar heeft men een duidelijke voorkeur voor Van Dam's partijgenoot Schelto Patijn, maar die is door zijn eigen fractie niet als kandidaat-lid voor de bijzondere kamercommissie aangewezen, en kan om die reden geen voorzitter worden. In Den Haag wordt echter verwacht dat pas donderdag de voorzitter zal worden aangewezen van de bijzondere onderzoekscommissie. Het CDA komt onder meer met oud minister van ontwikkelingssamenwer king Van Dijk. Binnen het CDA wordt niet uitgesloten dat Van Dijk uiteinde lijk de voorzitter van de kamercommis sie zal worden. Behalve Van Dam heeft de PvdA ook oud-staatssecretaris Jaap van der Doef naar voren geschoven als lid van de commissie. Van der Doef is géén kandi daat voor het voorzitterschap. Zijn kandidatuur heeft bij de andere partij en verbazing gewekt, aangezien afge sproken was dat er géén leden van de kamercommissie voor economische za ken zouden worden voorgedragen. Van der Doef is wél lid van die commissie. Desgevraagd zei Marcel van Dam dins dag bereid te zijn voorzitter te worden van de parlementaire enquête commissie. Maar hij wees erop de laatste dagen niets meer over het voor zitterschap gehoord te hebben. „Ik denk dat de gesprekken over het voor zitterschap nog niet zijn afgerond". Zoals bekend vrezen CDA- en WD- kamerleden de 'socratische' wijze van onderzoeken door Van Dam. Al eind vorige week viel voor het eerst de naam De Kamer debatteert vanavond van patijn in die kringen te beluiste- woensdag over het voorstel van de ren kamercommissie voor economische za ken om een parlementaire enquête in te stellen. De uitslag van dat debat een 'ja' tegen deze vorm van onderzoek staat overigens al vast. Overigens wilde Van Dam niet reage ren op de angst van kamerleden die zijn wijze van onderzoek vrezen. „Dat doe ik pas als ik ben benoemd". De schecpsnieuwbouwafdeling wordt ingekrompen met 26 arbeidsplaatsen, Scheldepoort met bijna 40, machine bouw ruim 50, de vestiging Terneuzen bijna 40, de afdeling ketelbouw 4. In de sector algemene diensten (kan toor, bewakingsdienst, magazijnen en dergelijke) is een afslanking voorzien van 360 arbeidsplaatsen. Daarvan heb ben er 160 betrekking op alle leerar- beidsovereenkomsten in de bedrijfs- school Het dinsdag gepresenteerde plan is een nadere uitwerking van de globale voor stellen. die begin maart door de KMS- directie op tafel zijn gelegd. Het ging toen om een zeer onvolledig plan In het uitgewerkte plan wordt vastgehouden aan een wijziging van de topstructuur van de KMS. Dat betekent onder meer, dat het aantal directeuren van 7 naar 5 wordt teruggebracht. De functies van technisch directeur-KMS (ir. J. van Loosen) en Scheldebouw-bedrijfsdirec- teur J. C. M. van Rhee) komen te ver vallen. De beide betrokken directiele den hebben zich van het overlevings plan gedistantieerd. De grote vraag is of de provinciale- en rijksoverheid bereid zijn om op basis van dit plan 'De Schelde' financieel te steunen. De directie van de KMS zegt nog geen duidelijke aanwijzingen te hebben over het tijdstip waarop ophef fing van de staat van surséance, waarin het bedrijf verkeert, mogelijk is. De di rectie van de KMS heeft dinsdag uit drukkelijk gewaarschuwd, dat het overlevingsplan alleen te verwezenlij ken is. indien de surséance op zeer korte termijn opgeheven wordt. Aandeelhouders In het plan wordt bewust niet inge gaan op de toekomstige juridische structuur van de KMS. Dat is een zaak van de aandeelhouders, zei ir. Própper dinsdag. De directie heeft daar echter wel een uitgesproken mening over. De KMS-di rectie huldigt het standpunt dat de Scheldegroep zo zelfstandig mogelijk moet worden met een eigen raad van commissarissen. Volgens de directie moet opname van de KMS in een hol ding-constructie worden voorkomen. Eventuele samenwerkingsverbanden mogen alleen tot stand komen op basis van vrijwilligheid. Werknemers van 'De Schelde' nemen kennis van de standpunten van de or en de bonden. zich, zoals de afgelopen weken uit per spublicaties is gebleken, bikkelhard op", aldus Waumans. Hij erkende verder, dat het overlevings plan uitgaat van opdrachten, waarover nog geen enkele zekerheid bestaat, zo als voor de scheepsbouw en ketelbouw. Wanneer die niet doorgaan zullen er. zo bevestigde hij, nog meer arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. „Maar als je de directie wilt vragen zich te baseren op zekerheden zou de onderneming failliet zijn. Dat is de enige zekerheid die je nu hebt. De gemeentebesturen van Mid delburg en Vlissingen en het provin ciaal bestuur hebben in ieder geval een lijn uitgezet, waardoor De Schelde in ieder geval niet failliet gaat. wordt op gesplitst of uitverkochtzei Waumans. De vakbonden zullen volgende week tijdens de verschillende ledenvergade ringen hun standpunt bepalen over het plan van de directie. Waumans zei niet uit te sluiten, dat de verschillende bonden daarbij andere 'klemtonen' zullen leggen of zelfs ande re standpunten zullen innemen. „Wij zijn nu eenmaal verschillende bonden. Maar dat hoeft niet te betekenen, dat wij elkaar in de wielen rijden. Er bestaat ook eenheid in verscheidenheid", aldus de districtsbestuurder in zijn reactie op het pleidooi van voorzitter J. Scheffers van het Steuncomité Behoud van werk gelegenheid bij de KMS om in ieder ge val de eenheid te bewaren in de strijd voor het voortbestaan van de KMS. Secretaris P. Veen van de onderne mingsraad deed verder een dringend beroep op de oudere werknemers om vrijwillig gebruik te maken van de mo gelijkheid om vervroegd uit te treden en daarmee te voorkomen dat jongere werknemers gedwongen zouden wor den ontslagen. Hij zei teleurgesteld te zijn in het grote aantal werknemers van 62 jaar en ouder, dat nog geen gebruik heeft gemaakt van de VUT-regeling. Volgens gedeputeerde drs R. C. Barbè (economische zaken) vormt het overle vingsplan een goede basis voor verder overleg. „Als ik de cijfers in het overle vingsplan relateer aan de cijfers die in eerste instantie over ons zijn uitge strooid, dan zeg ik: dit is een duidelijke verbetering". Ook de Vlissingse wethouder A. Hoef- kens van sociale zaken was dinsdag avond gematigd positief. Hij noemde het plan „een goed bespreekbaar stuk". De heer N. H. Witteman rechtsoverhandigt commissaris van de Koningin dr C. Boertien het eerste exemplaar van Walcherennatuur landschap en geschiedenis' MIDDELBURG - Commissaris van de koningin de heer dr C. Boertien ontving dinsdagmorgen in het provincie huis in Middelburg het eerste exemplaar van het boek 'Walcheren' uit handen van de heer N. H. Witteman, directeur van uitgeverij Romen. Dit werk heeft als ondertitel 'Natuur, landschap en ge schiedenis' en is geschreven door dr. H. A. Visscher, een in Dordrecht wonende medewerker van het ministerie van landbouw. De uitgever benadrukte tijdens een toespraaKje dat het boek in de eerste plaats voor inwoners van Walcheren is geschreven. Echter ook voor recreanten. In ongeveer 130 pagina's is helder en duidelijk uiteengezet wat de lezer anders in omvangrijke detailuitgaven terug kan vinden. Het boek is wat leesbaarheid betreft zo eenvoudig moge lijk gebleven, zonder concessies te doen aan de geboden onderwerpen, zo benadrukte de uitgever. „Dit boek is niet gemaakt omdat er over Walcheren te weinig verschenen zou zijn, integendeel. De lezer kan echter in een oogopslag kennis nemen van alles wat het bekijken waard is zonder specialistische werken te moe ten raadplegen" aldus auteur Visscher. Hij heeft speciale aandacht besteed aan typisch Walcherse landschaps- kenmerken die elders in het land nergens in die mate voorkomen. Vooral gaat het daarbij om zaken als vlied bergen waarvan er op het schiereiland nog zestien aan te wijzen zijn. Andere Walcherse specialiteit die aan de or de komt is het kreekruggenlandschap. Volgens de au teur is dit wel aangetast door de innundaties in de twee de wereldoorlog en door vroegere herverkavelingen van het landcschap maar is het toch in grote trekken nog herkenbaar. Het boek is onderverdeeld in de hoofdstukken 'Het on- staan van Walcheren', 'Archeologische vondsten en mo numenten', 'Het landelijk en stedelijk cultuurland schap'. 'Boeiende architectuur'. 'Verdwenen tramlij nen', 'De levende natuur'. 'De openluchtrecreatie', 'Mu sea' en 'Het eigene van Walcheren'. Aan het eind van het boek verder een 'conslusie' en een literatuur- en verkla rende woordenlijst. Het boek is rijk geïllustreerd met meer dan honderd foto's en prenten, waarvan veel van de auteur. Vanaf donderdag is het in de boekhandels verkrijgbaar. Tot 1 oktober voor 34.50. na die datum kost het vijf gulden meer. BRUINISSE - Het dagelijks bestuur van de gemeente Bruinisse heeft een plan ontwikkeld voor het winnen van oesterbroed in de Grevelingen. De omschrij ving van het proefproject luidt: „Het winnen in de Grevelingen van zaad van de originele platte Zeeuwse oester voor verdere opkweek in de Oosterschelde door toepassing van de zogenaamde hangmethode" Met het oesterbroed-winproject beogen b en w naast het scheppen van werkgelegenheid mede het opnieuw structureren van het oesterbedrijf in en om de Oosterschelde. Het college geeft aan dat na een inten sieve schoonvisserij van de thans in ver band met de oesterziekte verwaarloos de oesterpercelen op de Yerseke Bank met behulp van de oestervoorraad in het Grevelingenmeer kan worden be schikt over verschillende jaarklassen wat voor het oesterbedrijf een tijdwinst van enkele jaren betekent. Want de in vestering voor schoonvissen en aan koop van oesterzaad-zaailingen en moederoesters zal een directe herstruc turering met zich brengen waarvan de resultaten nog dit jaar kunnen blijken, aldus b en w. Daarvoor is naar hun me ning alleen de medewerking nodig van bevoegde instanties en betrokken par tijen. „Het kweekmateriaal is in ruime mate aanwezig. En de dit jaar te beha len omzet van 15 miljoen gulden, in vol gende jaren oplopend tot 30 miljoen rechtvaardigen de opzet van het pro- het voorzien in de behoefte aan Zeeuwse oesters voor de handel, ter ver vanging van de hedendaagse buiten landse oester: het onderzoeken en beproeven van alternatieve methoden van oester- broedwinning in het getijden-vrije Gre- velingengebied (bodem- en hangcul- tuur), „waarbij natuur en milieu naar waarde worden geschat". Het plan is deze week ter verkrijging van medewerking en ondersteuning verzonden naar het ministerie van landbouw en visserij (directie visserij), het provinciaal bestuur, de inspectie Zuid-West Nederland van de Dienst der Domeinen, kamer van koophandel Midden- en Noord-Zeeland, interge meentelijke sociale dienst Schouwen- DuivelandSint Philipsland en de be sturen van alle gemeenten in het Greve- lmgen-gebied. B en w van Bruinisse vinden zaadwin ning van de originele platte Zeeuwse moederoester uit het Grevelingenbe- stand mede een belangrijke aangele genheid gelet op de gehardheid van de oesters tegen lage temperaturen en de mogelijkheid van toelevering naar het opkweek- en produktiegebied in het centrale depót van de Yerseke Bank in de Oosterschelde, direct nabij de voor zieningen voor verwerking, verpakking en transport. En volgens het college kan tevens een spreiding worden be reikt van de risico's voor de export- en handelskanalen van het produkt. ject en de vraag daaraan mee te werken". B en w van Bruinisse wijzen erop dat het beheersplan voor de Grevelingen de gevestigde visrechten erkent. Op de Grevelingen bedrijven momenteel ze ven bedrijven binnenvisserij, die in 1981 een vennootschap zijn aangegaan voor het kweken en winnen van schelpdieren in de Grevelingen en het verhandelen daarvan. Deze organisa tie van de beroepsvissers staat inge schreven bij de kamer van koophandel te Middelburg als Grevelingen-cultu- res. Visrechten B en w signaleren 'een zeker voordeel' indien het proefproject daarbij zou aan sluiten. 'aangezien de doelstelling van Grevelingen-cultures met name gericht is op het winnen van oesterbroed in de Grevelingen'. In dit verband tekenen zij nog aan dat de organisatie de beschik king heeft over een volledig toegerust bedrijfsvaartuig en dat verder zeker tien hulpboten met aanhangmotoren inzetbaar zijn. TERNEUZEN Bedrijfsleider ing. C. Fleurbaaij van 'De Schelde'-vestiging in Terneuzen lichtte de nieuwe overle vingsplannen toe tijdens twee bijeen komsten met het personeel. Fleurbaaij maakte duidelijk dat. zoals het er nu voorstaat, in Terneuzen onder alle omstandigheden zeker 35 man zullen moeten afvloeien. „Daarbij is er van uit gegaan dat zowel de ombouw van de centrale in Borssele als die van de Maasvlakte door 'De Schelde' zullen worden uitgevoerd. Het zal duidelijk zijn dat, wanneer dat niet doorgaat, de situatie voor de vestiging Terneuzen rampzalig zal zijn." Op vragen van werknemers maakte Fleurbaaij duide lijk dat 'De Schelde'-Terneuzen in dat geval onherroepelijk dicht gaat. Echte duidelijkheid kon de bedrijfslei der de 139 werknemers in Terneuzen dinsdagmiddag nog niet geven. „Dit is alweer het vierde plan", verzuchtte hij, „en dit moet nog door alle partners worden doorgesproken. Ik kan u geen concrete mededelingen doen: we zijn tenslotte niet langer baas in eigen huis." Eén ding werd duidelijk: verliest 'De Schelde' de greep op de ketelbouw. dan heeft dat verstrekkende gevolgen voor het gespecialiseerde bedrijf in Terneuzen. In Terneuzen voert 'De Schelde' op dit moment orders uit in opdracht van de NSM-Sluiskil en van DOW Chemical. Bij Dow alleen al gaat dagelijks 50 man aan de slag Gedeputeerde staten van Zeeland hebben een werkgroep onderwijsvoor zieningen dove kinderen in Zeeland ingesteld. De werkgroep heeft tot taak de aanwezige en mogelijk te ontwikkelen tussenvormen tussen 'het gewone onderwijs' en internaatsplaatsing voor dove kinderen te inventa riseren. Onderzocht zal wroden welke mogelijkheden er zijn voor home-training en begeleiding in Zeeland van dove kinderen, hun ouders, verzorgers en onderwijskrachten. Zo mogelijk moeten voorstellen worden uitgewerkt voor de inrich ting van onderwijsvoorzieningen in Zeeland die van belang kunnen zijn voor ouders en verzorgers van dove kinderen en die een relatie hebben met de school voor slech thorende en spraakgebrekkige kinderen 'De Kring' in Goes en het regionaal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ). Ter verduidelij king: 'De Kring' in Goes heeft tot dusverre een taak op het gebied van onderwijs aan slechthorende kinderen, hetgeen een andere han dicap is dan doof zijn. De werk groep zal tweemaal per jaar rap port uitbrengen aan gedeputeerde staten over de voortgang van de werkzaamheden. Voorzitter is drs. F Mulders (namens de Zeeuwse stichting voor revalidatie;, secre taris drs. W. Ovaa (wetenschappe lijk onderzoeker prov. opbouwor- gaan stichting Zeeland); leden zijn G van der Scheer (afdeling basis onderwijs en speciaal onderwijs provinciale onderwijsraad), I A. van der Linde 'auteur van een brief aan g.s. en ouder van een doof kindi. mevrouw H. C. Bliek-Peters (onderwijzeres die veel ervaring opdoet in de begeleiding van een doof kind). P. F. Jooss (schoollei der 'De Kring'), C. F. de Baar (namens RPCZ) en J. A. M. Beeren- donk (inspecteur buitengewoon onderwijs). Aan de instelling en taakstelling van de werkgroep ligt een rappor tage ten grondslag van de provin ciale raad voor de volksgezond heid in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11