Opnieuw problemen bij aanleg Markizaatskade llllllllll Middelburgers vragen schorsing schuilkelder Meer tijd nodig voor na-isolatie Hypotheekrente 10 jaar vast PZC/Provincie ONTGRONDINGEN BEDREIGEN DAM Spanningen tussen diensten Vijvervreugd Beroemd Pools koor in Vlissingen VANDAAG UITSPRAAK RAAD VAN STATE COORDINA TIEGROEP: DINSDAG 22 MAART 1983 ZIERIKZEE - Bij de woningbouwvereniging Beter Wonen in Zierikzee wordt daadwerkelijk een begin gemaakt met de herverdeling van arbeid. Dit in het kader van de cao voor personeel in dienst van woningcorporaties waarbij is afgesproken in 1983 onder meer de arbeidsduur voor de werknemers met 40 uur per jaar te verkorten en de als gevolg daarvan vrijgekomen arbeidsduur in extra werkgelegenheid om te zetten. Bestuur en personeelsraad (overlegcommissie) hebben inmiddels besloten voor verkorting van de arbeidsduur de vrijdagmiddag te gebruiken. Verder zal tot personeelsuitbreiding worden overgegaan, in de vorm van een deeltijdbaan van ongeveer twintig uur per week voor een administratief medewerker of medewerk ster, ter assistentie van de verhuur-functionaris. De functie notuliste/typiste wordt gesplitst in twee deeltijdbanen van drie dagen Blijkens een voorstel van net bestuur aan de verenigingsraad zal aanpassing van de begroting niet nodig zijn. aangezien met de personeelsuitbreiding precies de gelden worden benut die vrij komen door het niet uitbetalen van de 2.06 procent prijscompensatie (totaal ten bedrage van 21.200.-). Bestuur en overlegcommissie van de personeelsraad zijn verder overeengekomen dat het personeel gelijktijdig de vrije vrijdagmiddag opneemt op de derde vrijdag van de maand. Het kantoor van Beter Wonen wordt elke vrijdagmiddag gesloten, maar de onderhoudsservice blijft doorgang vinden. De voor een en ander gewenste aanpassing van het organisatie-schema komt aan de orde in de vergadering van de verenigingsraad maandag 28 maart in het 'Huis van Nassau in Zierikzee. De aanvang is 19.30 uur. BERGEN OP ZOOM Opnieuw doen zich moeilijkheden voor bij de aanleg van de Markizaatskade in het oosten van de Oosterschelde. Tijdens de sluiting, waaraan momenteel wordt gewwerkt, zijn aan de westkant ontgrondingen ggeconstateerd die zich in de richting van de kade lijken te begeven. Het afgelopen weekeinde zijn met de inzet van extra materieel staalslakken en steen gestort alsmede zinkstukken neergelegd om de bodem ter plaatse vast te houden. Geprobeerd wordt nu ook het sluitgat zo snel mogelijk over de volle breedte (800 meter) tot een diepte van NAP -0,5 m dicht te storten, zodat de stroom zich niet op één punt concentreert. Met de sluiting van de kade is eind kade als gevolg van de onvoldoende de wegzakten. De sluiting duurde in vorige maand een begin gemaakt, na- stabiele ondergrond zogenaamde door- verband daarmee langer dan de bedoe- dat in het sluitgat eerst een tot NAP -2 persingen voor. waardoor stukken ka- ling was. Toen de sluitkade in het m komende drempel was aangebracht. Door vanaf het noordelijke en het zuidelijke dijkvak steen in het gat te storten, is de opening geleidelijk ver kleind. Het gevolg daarvan is dat de stroomsnelheden in het laatste nog diepe gedeelte steeds groter zijn gewor den. De ontgrondingen zijn daarvan het resultaat. Tevoren was al rekening gehouden met de uitschurende wer king van de stroom. Daarom waren aan de oostkant van de kade zinkstukken aangebracht en aan de westkant losse bestortingen die de bodem als een filter moesten vasthouden. Dat blijkt toch niet voldoende te zijn geweest. Het is de derde keer dat het werk aan de Markizaatskade tegenzit. Aanvan kelijk deden zich bij de aanleg van de MIDDELBURG - Bij de Middel burgse zwakzinnigeninrichting Vij vervreugd zijn spanningen ont staan. Met name tussen de verzor- gingsdienst en de OP (orthopeda gogische en psychische) dienst. Dit blijkt uit een geheim rapport van het sociaal team van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen. Dat stuk is binnen de diensten van Vijver vreugd verspreid door directeur S. Hottentot. De laatste kon maandagavond geen commentaar geven op de ont wikkelingen. De heer M. L. Alme- kinders, algemeen directeur van de SVRZ bevestigde maandag echter dat er inderdaad sprake was van spanningen binnen Vijvervreugd. Volgens hem zijn deze op het ogen blik echter weer voor een belang rijk deel opgelost. In de gespreksnota die Vijver vreugd is doorgegaan wordt ge sproken van 'lijdzaam verzet' door mensen van de verzorgingsdienst en zelfs van 'obstructie'. Dit zou met name het gevolg zijn van het ontbreken van duidelijke doelstel lingen. Bovendien zou door het lei dinggevend personeel behande lingsvormen worden voorgesteld die met binnen de paviljoens uit te voeren zijn of waar het personeel in de verzorgingsdienst helemaal niet achter blijkt te staan In het stuk wordt verder geconsta teerd dat de OP-dienst steeds meer macht naar zich toe heeft getrok ken waardoor deze 'zich een nage noeg onaantastbare positie heeft verworven binnen Vijvervreugd'. Volgens de nota hebben pogingen om hier iets aan te doen van de kant van het verzorgingspersoneel steeds schipbreuk geleden. Oor zaak daarvan is de afhankelijkheid van dit personeel van de OP-func- tionarissen. Leerlingverpleegkun digen durfden hun beklag niet te doen omdat ze bij hun examen af hankelijk waren van de beoorde ling van de OP'ers. Geheim Algemeen SVRZ-directeur M. L. Almekinders erkende maandag avond het bestaan van de proble matiek „Inmiddels hebben we de zaak uit laten zoeken en is er een geheim rapport verschenen. Ons is gebleken dat het om meer ging dan een gewone competentiekwestie Het laatste doet zich namelijk wel meer voor bij dit soort instellingen tussen wetenschappers (zoals OP- dienst) en de verzorgingsdienst" al dus de directeur. Volgens hem is er over de zaak uit voerig gerapporteerd en zijn er vervolgens gesprekken geweest tussen mensen van de diensten die tegenover elkaar stonden. „Daar door zijn de afgelopen weken de verhoudingen weer genormali seerd en wordt het onderling ver trouwen steeds meer hersteld". De directeur betreurde het overigens dat de zaak pas in een laat stadium ter kennis was gebracht van de top van Vijverveugd en de SVRZ. Het sluitgat in de Markizaatskade (luchtfoto Lex de Meester) voorjaar van 1982 vrijwel was voltooid, veroorzaakte een storm ruim een jaar geleden een doorbraak, die het noodza kelijk maakte opnieuw een 800 m brede opening te maken. Een woordvoerder van rijkswaterstaat Deltadienst bestempelde de Marki zaatskade dan ook als een zorgenkind je. 'Hoewel', vond hij, „dat moet nu ook niet overdreven worden. We zijn ge woon wat extra bezorgd, omdat het al vaker fout is gelopen. Bij iedere slui ting ontstaan ontgrondingen door ver groting van stroomsnelheden. Daar maakt niemand zich dan al te druk over. Maar m dit geval ligt dat enigs zins anders". Overigens liet de woord voerder weten dat er vertrouwen is in een voorspoedige sluiting van de kade. Deze week is er dood tij. Dit betekent dat de stroomsnelheid op zijn zwakst is. Daarom is het streven erop gericht het gehele sluitgat deze week op een diepte van NAP -0,5 m te krijgen. Daarna zal de stenen sluitkade in fasen tot een hoogte van 3 m worden gebracht. Tenslotte komt daarachter een 7 m hoge dam te liggen. EOD vindt granaat bij opruimen van mijn in Cadzand CADZAND-BATH - Gisteren, maan dag, werd op het strand nabij 'De Blan ke Top' te Cadzand-Bath bij toeval een Engelse granaat met een doorsnede van 26,5 centimeter en een gewicht van 150 kilogram gevonden. De explosieven opruimingsdienst uit Vlissingen kwam naar Cadzand om een anti-tankmijn onschadelijk te maken die zondag bij laag water werd gevonden. Bij controle voor de vernietiging van de anti-tank mijn stuitte de opruimingsploeg onder leiding van het hoofd mijnendienst sta tion Vlissingen, luitenant H. Peeters, op de Engelse granaat die vlakbij de anti tankmijn lag. De Engelse granaat werd in de oorlog gebruikt door oorlogssche pen voor kustbombardementen. In ver band met de grootte van de granaat werd de omgeving afgezet in een straal van zeshonderd meter. Bootsman P. Stupers had de leiding over het demon teren van de granaat. Omstreeks half- één werd de granaat tot ontploffing ge bracht. ADVERTENTIEl Regeren is vooruitzien 11.3 10,5 9.4 9.4 '73 74 75 '76 '77 '78 79 '80 '81 '82 '83 '84 '85 8,7 8.7 8.7 8.7 8.7 8.7 8.7 8.7 8.7 8.7 In de afgelopen jaren is de hypo theekrente tot ongekende hoogte gestegen. Nu is de rente - gelukkig - onver wacht laag. Blijft dat zo? De geschiedenis leert, dat er na een sterke daling al snel een forse stijging optreedt (zie de cijfers hierboven). Daarom biedt het Bouwfonds u de hypotheek met de rente 10 jaar vast. Tegen - eerlijk is eerlijk - wel een iets hogere rente dan bij 5 jaar vast. maar toch een lage rente in vergelijking met de laat ste jaren. Wanneer u binnenkort een rente- herziening van uw huidige hypo theek staat te wachten of als u uw huidige rentepercentage te hoog vindt, stap dan over naar het Bouwfonds. Dus: kijk om u heen wat er te koop is. Maar vooral: kijk vooruit. Regeer! En beheers uw woonlasten voor een langere periode op het lage rentepeil van nu. Meer weten? Informatie bij uw makelaar, assu rantie-adviseur, of het Bouwfonds infocentrum te Middelburg Korte Delft 2, (01180)2 71 58 Geopend van maandag t/m vrijdag van 9 00-16.00 uur. Of door onderstaande coupon. I Ik wil meer informatie over de j Bouwfonds-hypotheek met 10 jaar vaste rente. j Naam I Straat: I Postcode Plaats- j Telefoon j Coupon in gesloten envelop zonder I postzegel naar Bouwfonds, I Antwoordnummer 4, 4330 WB Middelburg I nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten De Nachtegalen van Poznan. VLISSINGEN - Het Poolse koor 'De Nachtegalen van Poznan' treedt vrijdag 13 mei op in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Het concert wordt georganiseerd door de Stichting Zeeland helpt Polen en Uit in Vlissingen. De netto opbrengst van het optreden komt ten goede aan de activiteiten van de Stichting Zeeland helpt Polen. Het concert begint om halfacht. 'De Nachtegalen van Poznan' bestaan uit zestig mannen en knapen. Het koor staat onder leiding van professor Stefan Stulligrosz, die het koor na de Tweede Wereldoor log heroprichtte. Voor het optreden in de St. Jacobskerk staat een gevarieerd concert a capella op het program ma. Het koor is één van de oudste van Polen en de geschiede nis ervan gaat terug naar de vijftiende eeuw. Met diri gent en componist Jozef Surzynski werd het koor we reldberoemd in de periode van 1928 tot 1939. Na de oor log richtte de huidige dirigent het koor weer op. 'De Nachtegalen van Poznan' behaalden verschillende eer volle vermeldingen en traden veel op in het buitenland. De Stichting Zeeland helpt Polen zoekt nog enkele gast adressen waar de leden van het koor een nacht kunnen blijven slapen. Mensen die bereid zijn onderdak te verle nen kunnen zich aanmelden bij de heer Lipowski, Hobe- instraat 22 in Vlissingen. Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - „Het Geeregebied ligt al zo'n 25 jaar braak. Daar kan nog best een tijdje bij". Dat zei mr K. Flos namens de stichting samenwerkingsverband Stop Atoomschuilkelder Middelburg toen hij dr M. Troostwijk, voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, vroeg om schorsing van de instemming die GS van Zeeland hebben betoond met de aanleg van de parkeergarage annex-schuilkelder die nu in het Middelburgse Geeregebied wordt aangelegd. Aan het eind van de behandeling beperkte mr Flos het schorsingsverzoek overigens tot die delen van de garage die direct met de schuilkelder-functie te maken hebben: tegen de parkeergarage zélf heben Flos én de mensen van de groep-Stop Atoomschuilkelder géén bezwaren. Ter discussie stond, zoals gezegd, de instemming die GS van Zeeland aan de parkeergarage hebben gehecht via de zogenaamde verklaring-van-geen- bezwaar. Die verklaring is nodig aange zien het nu geldende bestemmingsplan de bouw van de garage niet toestaat. De Middelburgse gemeenteraad heeft inmiddels een nieuw bestemmingsplan aanvaard dat wél in de bouw ervan voorziet, een plan dat GS binnenkort goed zullen keuren. Daar althans liet de heer Meijers. woordvoerder namens de provincie, geen twijfel over bestaan. De tegenstanders van de schuilkelder de bouw ervan-brengt een nucleair conflict dichtbij, is In algemene zin hun uitgangspunt zien niet in waarom Middelburg en GS de 'haastprocedure' van de verklaring van geen bezwaar moeten toepassen. De aanleiding ech ter is voor hun duidelijk: alleen op deze manier was de bouw financieel rond te krijgen. Het verhaal zal bekend zijn: door de parkeergarage te 'koppelen' aan een schuilkelder ontvangt Middel burg een rijkssubsidie die bouw en exploitatie acceptabel maakt. Zonder die steun van het rijk zou de aanleg niet mogelijk zijn, nu de Amro-bank zich uit het Geeregebied heeft terugge trokken. De Amro zou oorspronkelijk samen met de belastingdienst bovenop de kelder een kantoor neerzetten. Flos had veel kritiek op de handelwijze van de Middelburgse raad. die pas in een laat stadium de schuilkelder aan de parkeergarage heeft gekoppeld. Zo'n schuilkelder is lange tijd niet 'im frage' geweest, en pas op het laatste moment, in een noodsprong om het project financieel rond te krijgen, gein- troduceerd. aldus mr Flos vrij vertaald. Hij vindt, en dat is het hoofdpunt van kritiek van de Middelburgse stichting, dat de verklaring van geen bezwaar „maatschappelijke ontwikkelingen frustreert", met name ontwikkelingen VLISSINGEN - Dc Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland (CEZ) vreest ook, dat de doelstelling om alle woningen in Zeeland binnen zes jaar alsnog te isoleren niet kan worden gehaald. Voorzitter J. Tevel antwoordde dit maandag middag tijdens een informatiebijeenkomst over woningisolatie in Vlissingen. Ing P. H. van Doorne, directeur van woningbouwvereniging 'Beter Wonen' te Zierikzee stelde dat een periode van zes jaar veel te optimistisch is en dat het nog \tael twintig jaar kan duren, voor met name de woningen van de woningbouwver enigingen zijn geïsoleerd. De heer Tevel sprak zich verder uit tegen het aanvra gen van gedoogplicht voor de huurders bij het rijk, waardoor zij verplicht zouden kunnen worden isolatie te aanvaarden. De bijeenkomst in maritiem hotel Bri tannia voor woningbouwcorporaties en institutionele beleggers was bedoeld om de oorzaken te achterhalen voor de verminderende belangstelling van huurders voor woningisolatie. Dat de isolatie van woningen met voortva rendheid moet worden voortgezet kon door alle deelnemers worden onder schreven. „Als er nog eens een echte winter komt in Nederland, met drie maanden vorst, zou dat een ramp bete kenen voor de woonlasten.. Daarom moetén wij isoleren en zo vlug moge lijk". aldus de heer Tevel in zyn reactie op de opmerking van directeur Van Doorne van de woningbouwvereniging 'Beter Wonen', dat het zeker nog tien jaar zal duren voor de woningen van beleggers in Zeeland zijn geïsoleerd en wellicht twintig jaar voor dat is gebeurd met woningen van woningbouwvereni gingen. Volgens de heer Van Doorne dreigt ook vertraging te ontstaan bij het na-isoleren van woningen, omdat plannen voor woningverbetering moe ten worden uitgesteld in verband met bezuinigingen van het rijk.De heer Te vel wees echter op de subsidies van het rijk voor woningisolatie, die nu nog worden gegeven en de rentedaling. Dat zijn volgens hem twee 'opkikkers', om toch tot na-isolatie van woningen over te gaan. „Als wij het nu met doen. wan neer dan wel", stelde hij, B. Baert van de Vlissingse stichting Basco, waarin drie woningbouwvereni gingen zijn vertegenwoordigd wees op de mindere gunstige verhouding tussen kosten en baten voor flatwoningen, in vergelijking met eengezingswoningen. Hij vroeg of het in dat verband wense lijk zou kunnen zijn bij het rijk gedoog plicht te vragen, zodat huurders kun nen worden verplicht isolatie te aan vaarden. De heer Tevel zei daar zijn twijfels over te hebben, „Als de voorlichting goed is, dan is er nauwelijks verschil in bereidheid mee te werken aan isolatie tussen huurders van flatwoningen en die van een eenge zinswoning. De band met de huurders maak je ook niet prettiger met een ge doogplicht", meende hij. die volgens hem een groeiende weer stand tegen nucleair wapengebruik te zien geven, „niet alleen in Nederland, maar ook in Middelburg". GS-woordvoerder Meijers reageerde verhoudingsgewijs kort op de stellin gen van mr Flos. Hij stelt dat de belangen van de stichting voldoende zijn afgewogen, en dat GS de bouw van de parkeergarage annex- schuilkelder acceptabel vinden, net als de financiële onderbouwing ervan. Woordvoerder Meijer van Middelburg ging wat uitgebreider op de zaak in. Hij gaf aan dat de spoedeisendheid inderdaad gelegen is in de via binnen landse zaken binnen te halen subsidie „de laatste kans om in financieel opzicht de kelder rond te krijgen, én de laatste kans om de al 25 jaar open liggende Geere te voltooien". Meyer legde er de nadruk op dat het hier in eerste instantie gaat om de bouw van een parkeergarage, met on dergeschikt daaraan enkele voorzie ningen die het mogelijk maken om de onderste laag te gebruiken als schuil- gelegenheid. By vredesrampen, zegt het gemeentebesuur, terwijl de stich ting vindt dat de bouw van zo'n kelder een nucleair conflict alleen maar dich terbij haalt. Enige onduidelijkheid ontstond toen de tekeningen voor de garage op tafel kwamen: de delen die direct te maken hebben met de schuilgelegenheid wor den slechts in algemene zin als techni sche voorzieningen aangeduid. Dr Troostwijk vroeg zich. daarop af op welke basis GS hun verklaring hebben afgegeven: op basis van een tekening inclusief de schuilvoorzieningen, of één zonder. Volgens Meijers namens GS wist het college wel zeker dat het om een parkeergarage annex schuilkelder gaat. Afhankelijk Dat de bouw van de parkeergarage direct afhankelijk is van de rijkssubsi die voor de schuilkelder werd duide lijk toen dr Troostwijk ir C. van Unen, directeur gemeentewerken, vroeg wat hij zou doen als alleen het deel dat betrekking heeft op die schuilgelegen heid geschorst zou worden. Van Unen was daarin openhartig: hij zou, afhan kelijk van de fase van voorbereiding, adviseren om niet met de bouw te beginnen, of een kleinere garage te bouwen. Aan het eind van de zitting oogste mr Flos een niet onaanzienlijke dosis kri tiek van dr Troostwijk, nadat hij over vormen van vervlechting van belangen had gesproken. Flos wees daarbij op het feit dat de Middelburgse gemeente raad een amendement van de WD had aanvaard, dat de bouw van de schuil kelder wat beter omschreef in de be treffende besluiten van de raad. Flos noemde daarbij mr F. Vos, de WD- fractieleider, als indiener van dat amendement en wees op het feit dat Vos bij de planologische afdeling van de provincie werkt. Dr Troostwijk rea geerde op deze woorden met de stelling dat hij „dit haast een verdachtmaking" vond. Dr. Troostwijk spreekt zich vandaag dinsdag uit over het gevraagde schorsingsverzoek van die delen van de kelder die met de schuilgelegenheid te maken hebben. Collecte OOSTKAPELLE - De collecte voor het Rheumafonds heeft in Oostkapelle 1934 gulden en 10 cent opgebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9