Oliemaatschappijen in slag om marktaandeel Situatie in Suriname is dramatisch verslechterd DE TRUC ZB Ii\ HET FILTER NATIONALE PARKEN KOMEN ER (TOCH) KORTING BIJ VRIJE POMPEN Amerikaanse Jannen niet erg welkom in Japan JODIUM-VRIJE BAKKERS Goed Nieuws Show INTERNATIONALE JURISTEN NA BEZOEK: EVP wil duidelijke leuze SÏMORITZ SPECIAL FILTER DINSDAG 22 MAART 1983 PZC/binnen-buitenland Van onze correspondent BONN Om nog meer sterfgevallen te voorkomen, heeft de burgemeester van het Duitse plaatsje Ranschbach besloten de „Onze Lieve Vrouwe-bron" voor het publiek te sluiten. Het besluit werd genomen nadat twee bejaarden in het gedrang aan een hartaanval waren overleden. Tot voor kort had het wijndorpje Ranschbach in de Palts een normale bron. zoals er wel meer in dat gebied voorkomen. Maar sinds het boulevardblad Bild op aswoensdag het verhaal publiceerde van een 16-jarige blinde scholier, die beweerde door het bronwater weer ziende geworden te zijn. liep het storm bij Ranschbach. Honderden mensen, zieken en gehandicapten, jongeren en ouden van dagen, stonden uren lang in de rij om een fles of jerrycan met een beetje „wonderwa- ter" te bemachtigen. Dat leidde tot zulke chaotische toestanden, hetgeen vooral gevaar opleverde voor de zwakke ouderen, dat de burgemeester van het dorp besloot de zaak anders aan te pakken. Met ingang van deze week kunnen in enkele winkels in het dorp jerrycans met vijf liter water uit de bron worden gekocht. Om de vermeende geneeskrachtige werking van het water te onderzoeken, zijn in een laboratorium watermonsters geanalyseerd. Daaruit bleek dat de samenstel ling van het vocht de aanduiding met het predikaat „mineraalwater" zelfs niet wettigt. Er zitten weliswaar mineralen in. maar die moeten eerder gezien worden als restanten van de kunstmest die op de naburige wijngaarden wordt gebruikt, dan als geneeskrachtige stoffen. Van onze redactie economie) DEN HAAG De grote benzi nemaatschappijen in ons land hebben zich in een „kortings slag" geworpen. Niet omdat ze de, gisteren begonnen, lente in het hoofd hebben, wel omdat ze hun marktaandeel willen vergroten, dan wel willen be houden. In het zicht van ver dere reële prijsdalingen kun nen automobilisten voorlopig wat prijsvoordeeltjes behalen. Shell gaf vrijdag de start met de aan kondiging van een kortingsactie. De maatschappij verspreidt huis aan huis een boekje met zes coupons, die recht geven op 4 cent prijsverlaging per liter. Doel is het vergroten van het markt aandeel dat de laatste jaren was ge daald. De campagne kost Shell zeven miljoen gulden, die voor eigen rekening worden genomen. Nog voordat de kortingboekjes de po tentiële klanten hebben bereikt rea geerde Mobil. Bij deze maatschappij kan men tot eind april de kassabonnen sparen. Na afloop krijgt men over alle bonnen 5 cent per liter terug, met een maximum van 15 gulden. Vervolgens kwam BP met de bekendmaking dat zijn glaswerkactie, die al jaren loopt, zal worden verhevigd. Men krijgt nu per keer een glas in plaats van per vier maal tanken. BP meent dat de klanten meer voelen voor „een goed geschenk". SASEBO (UPI) Het Amerikaanse, door atoomkracht voortbewogen vliegdekschip 'Enterprise' is maandag voor het eerst na 15 jaar de Japanse marinehaven Sasebo binnengevaren, ontvangen met kreten als 'ga weg' door honderden betogers in bootjes en op de kaden. De politie arresteerde de zes opvaren den van een boot die een rookbom hadden gegooid naar een vaartuig van de Japanse kustbewaking die probeer de de betogers van de Enterprise en zijn escorteschepen weg te houden. De veiligheidsmaatregelen in Sasebo een stad op 1.000 kilometer ten westen van Tokio zijn intensief. Er zijn 3.000 man van de oproerpolitie op de been en 24 kustwachtboten bewaken het vlieg dekschip en de vier andere Amerikaan se oorlogsbodems die een bezoek van vijf dagen brengen. Het protest tegen het bezoek wordt ingegeven door de verdenking bij links dat zich aan boord van het Amerikaanse smaldeel kernwapens bevinden. Of dat ook zo is willen de Amerikanen niet zeggen omdat het niet strookt met hun politiek. Esso, na Shell het grootste marktaan- uit voor een korting van 5 cent per deel, bleef niet achter. Via adverten- liter met een maximum van 25 liter en ties geeft deze maatschappij coupons bovendien korting bij aankoop van ARNHEM (ANP) - Het gerechtshof in Arnhem heeft maandag twee al- temieve bakkers uit Nij megen veroordeeld Lot geldboetes van honderd gulden wegens hun wei gering om jodiumhou- dend zout aan hun brood toe te voegen. Het hof venoierp het ver weer van beide bakkers, dat het bij de wettelijke verplichte toevoeging van jodiumhoudend broodzout (ter voorko ming van struma, een door jodiumtekort ver oorzaakte schildklier ziekte) om toevoeging van een geneesmiddel gaat. ,J)e massale toedie ning van geringe hoe veelheden jodium via het brood is een in het belang van de volksgezondheid zeer welkome aanvulling van ons voedselpakket", aldus het gerechtshof. Het hof stelde verder dat jodium een onmisbaar bestanddeel is van onze voeding, maar daarin van nature te weinig voorkomt. Beide bakkers vinden het toevoegen van jodiumhoudend zout aan hun broden een ver werpelijke vorm van massamedicatie. PARIJS De Italiaanse couturier Angelo Tarlazzi liet gisteren tijdens de nieuwe herfst wmtershow '83'84 in Panjs deze opvallende creatie zien: een strakke jurk bedrukt met kranteknipsels. Of het nieuws op de jurk tegen die tijd nog nieuws is, valt te bezien... DEN HAAG (ANP) De Surinaamse autoriteiten en in het bijzonder de militairen ontwerpen zich in hun han delen niet aan internationale wetten. Dat is een van de voorlopige conclu sies van de internationale commissie van juristen (ICJ), waarvan een dele gatie onlangs een bezoek bracht aan Suriname. De situatie van de mensenrechten in Suriname lijkt 'dramatisch verslech terd' sinds een vorige delegatie van de ICJ een bezoek bracht aan Suriname in februari 1981. zo staat in maandag gepubliceerd rapport van de juristen commissie. De gebeurtenissen van 8 december, toen vijftien prominente Su- rinamers werden gedood, zijn daarvan het meest extreme voorbeeld, maar vormen geen op zichzelf staand inci dent. zo wordt in het rapport onder streept. De juristen prof. Marc Bosuyt van de universiteit van Antwerpen en prof. John Griffiths van de universiteit van Groningen brachten van 25 februari tot 4 maart een bezoek aan Paramaribo namens de ICJ in Genève. Griffith was ook in februari 1981 al in Paramaribo voor de ICJ. Het maandag gepubli ceerd rapport bevat 'voorlopige con clusies'. die het 'startpunt' vormen voor een voorgenomen volgende mis sie. Griffiths en Bosuyt hebben een be perkt programma kunnen afwerken en gesproken met vertegenwoordigers van de aan banden gelegde media, de rechterlijke macht, de kerk en andere 'goed-geinformeerde personen' Doel van het bezoek aan Suriname van de juristen Bosuyt en Griffiths was het instellen van een onderzoek naar de situatie betreffende de rechtspleging en het juridisch systeem In het rapport wordt benadrukt dat met name de militaire autoriteiten zich boven de wet lijken te stellen en dal dit een klimaat van angst en onzekerheid tot gevolg heelt. Over de rechtspleging zegt ICJ-missie in het rapport, dat er in de genoemde SANTA MARIA - Vier elfjarige meisjes uit Mendocino in de Ameri kaanse staat Califomiê maakten tijdens een grote demonstratie hun plan bekend om zich te laten arres teren deze week tijdens de blokka de van de luchtmachtbasis Van- denberg in Califomiê. De demon stratie is gericht tegen het testen van Amerikaanse kemraketten en first-strike wapens. Men betoogt verder tegen de ontwikkeling van de MX-. Pershing-. Trident-, en kruisraketten, die zijn ontworpen voor het vervoer van kernkoppen. De proeven worden genomen op Vandenberg, vanwaar ze worden gelanceerd naar de eilandengroep Kwajklein in de Stille Oceaan. De betoging is de tweede dit jaar bij de luchtmachtbasis in Califomiê. motorolie. Deze actie loopt tot en met zaterdag 26 maart. Esso liet weten niet anders te kunnen, hoewel de benzine- exploitatic bepaald niet winstgevend is. Bij Gulf kan men met kortingsbonnen van andere maatschappijen terecht om cent reductie te krijgen en bij Avia kan een glasservies worden bemach tigd tegen verlaagde prijs, mits men spaarkaarten bezit. De vrije (oftewel witte) pomphouders laten inmiddels via hun organisatie weten dat de acties van de grote merken hen „een konink lijke zorg" zullen zijn. „Wij hebben geen acties nodig, want we geven al 15 jaar korting". Vrije pompen Bovendien kan de automobilist met kortingscoupons bij de niet- merkgebonden („vrije") pompen te recht. Secretaris J. Oskam van de Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren zegt te hopen dat er geen „handeltje met de Shellcoupons" zal ontstaan. „Het gaat hier om zenuw achtige acties in een nerveuze markt", voegt hij eraan toe. Volgens de NOVOk-man is het aandeel van Shell de laatste tijd tot 27 procent gezakt. Dat van de vrije pompen be weegt zich nu tussen de 20 'en de 25 procent en neigt tot stijging. Vier jaar geleden was het aandeel 14 procent, maar de permanente lagere prijzen hebben hun succes bewezen. „Deze acties duren niet zo lang", meent Os kam. Shell noemde de actie van de vrije pompen een zwaktebod. De consumentenorganisaties ergeren zich aan het gestunt, dat ze onduidelijk vinden. „De werkelijkheid wordt hier mee bedekt, kennelijk hadden de grote maatschappijen al eerder een echte korting kunnen geven. Reden te meer om te veronderstellen dat de prijs nog steeds te hoog was, wordt van die kant gesteld. Dat laatste spreken de maat schappijen echter tegen. Ze wijzen op de recessie en op de voortgaande ener giebesparing ook bij het autorijden. De Bovag (bond van garagehouders) meent dat de strijd die de oliemaat schappijen voeren om hun marktaan deel veilig te stellen of te vergroten, dusdandige vormen aanneemt, dat ge vreesd moet worden voor negatieve bijverschijnselen. De consument profi teert nu wel van lagere prijzen, maar zal daar later de dupe van worden. Bovendien worden pomphouders, die benzine betrekken van maatschappij en, die geen acties willen voeren, be dreigd: hun omzetten dalen en het zal moeilijk zijn het hoofd boven water te houden. De Bovag denkt dat het voordeel dat de consument nu geniet door de lagere prijzen, in de toekomst teniet wordt gedaan doordat de oliemaatschappij en de geldverslindende reclamecam pagnes in de toekomstige benzineprij zen zullen doorberekenen. Stiptheidsactie Naar schatting enkele honderden Nederlandse vracht wagens hebben maandag hinder on dervonden van een stiptheidsactie van de Franse douane in het district Rijssel aan de Belgisch-Franse grens. De na tionale organisatie voor beroepsgoede- renvervoer over de weg NOBW advi seert transportondernemers in elk ge val tot en met donderdag 24 maart andere routes naar Frankrijk te kiezen, bij voorkeur die over Brussel. DEN HAAG (ANP) Hoewel het over leg met de betrokken bevolking veel meer tijd vraagt dan was voorzien, blijft de regering streven naar het geleidelijk aan oprichten van vijf na tionale parken, te weten Dwingelder- veld. Schiermonnikoog, de Grote Peel, de Biesboscb en de Weerribben. Dit heeft minister Braks (landbouw en visserij) maandag gezegd in een uitge breide commissievergadering van de tweede kamer over de nota landelijke gebieden. De bewoners van de bedoel de gebieden zijn vooral aanvankelijk Kapers De dertien Pakistanen, die op 17 oktober vorig jaar op Schiphol werden aangehouden op verdenking van het voorbereiden van een vlieg tuigkaping, hebben maandag het kort geding ingetrokken dat zij tegen de officier van justitie mr. R. J. Manschot hadden aangespannen Volgens de ad vocate van hen, mr. S. Land. is het geding ingetrokken om juridisch- technische redenen. Het geding zou morgen, woensdag, voor de president van de rechtbank in Amsterdam die- fel tegen het begrip nationaal park omdat zij niet precies weten wat er mee bedoeld wordt en omdat zij bang zijn voor de beperkingen. Minister Braks verklaarde dat zijn ambtenaren eruit geleerd hebben dat de bewoners vanaf het begin in het overleg betrokken moeten worden en dat de titel natio naal park voorlopig vergezeld zal gaan van de woorden 'in oprichting' om ervaringen op te doen. Schiermonnikoog wordt het eerste na tionale park. Met Dwingelderveld gaat het niet zo voorspoedig. Volgens Braks moet het overleg met en de voorlich ting aan de bevolking intensiever wor den. Voor de Biesbosch en de Grote Peel verwacht de minister in de loop van volgend jaar het eindadvies van de commissie Kliesterlee. Een eerste ad vies over de Weerribben, in de k op van Overijssel, verwacht hij volgend jaar. AMERSFOORT (ANP) Het dagelijks bestuur van de EVP heeft 'de grootst mogelijke moeite' met deelneming aan de vredesactiviteiten, die onder de leus, 'geen nieuwe kernwapens in Europa, niet in Nederland, noch in enig ander land' worden gehouden. De EVP acht deelneming aan de activiteiten, waaronder een grote landelijke demonstratie, zeer gewenst, maar alleen reëel indien de leus wordt bijgesteld. „Leuzen moet toelichtingen die ook door de regeringspartijen WD en CDA onderschreven kunnen worden, terwijl de regermgspolitiek onder meer door het IKV ten scherpste is veroordeeld, leiden tot een onduidelijke en onwaarachtige situatie en tot verwarring en demotivatie van de vredesorganisatie en de progressieve partijen," aldus de EVP. fADVERTENTIEI gevallen van schending van mensen rechten geen sprake is geweest van enige vorm van proces. Voorts wordt vastgesteld dat de meeste schendingen voor rekening komen van de militaire autoriteiten, In de meeste gevallen is er geen sprake geweest van enig gebrui kelijk onderzoek van politie of open baar ministerie. De ICJ-missie merkt in haar rapport op dat er geen justitieel onderzoek naar de geweldadige gebeurtenissen van 8 december heeft plaatsgevonden. Vastgesteld wordt dat de aard van de verwondingen van de 15 slachtoffers niet te verenigen is met de officiële lezing dat zij op de vlucht zijn neerge schoten. ledereen weet dat een sigaret met weinig teer en nicotine niet overloopt van smaak. Kortom je rookt wel heel licht, maar je hebt geen smaakvoldoening. Gelukkig is die tijd voorbij want nu is er ST. MORITZ SPECIAL. De enige lichte sigaret met dat prettige gevoel van een echte sigaret. En de truc zit in het filter. Het revolutionaire Astra filter laat het aroma perfekt door en in kombinatie met het cycloon daardoor een smaak. De smaak van ST. MORITZ SPECIAL, de enige sigaret met het Astra filter. werveling... het cycloon effekt! En dat cycloon effekt zorgt ervoor dat alle smaakpapillen in uw mond kunnen genieten van ST. MORITZ SPECIAL Een revolutionaire vinding waaraan drie jaar onderzoek is voorafgegaan... En die u beslist moet proberen. Het Astra filter is het enige filter dat gebruik maakt van aërodynamische principes. Het filtert de rook, laat het aroma door, en zuigt lucht aan via aparte kanaaltjes. Doordat de lucht met een grotere snelheid in de mond komt dan het aroma, ontstaat er een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5