Plan 'energie-arme' woningen Zierikzee Piïmeur College verdeeld over onderzoek terrein Yerseke 24 uur Kruisvereniging binnenkort staat paraat WISSEL BEVELANDEN PZC/ streek Zestig jaar getrouwd PROJECT VAN BETER WONEN Raadscommissies Goes volgende week bijeen Akkoord subsidie Jeugd en Muziek BEN W WIL KREDIET VERLENEN INITIATIEF VAN THOLEN EN SINTPHILIPSLAND DINSDAG 22 MAART 1983 12 GEMEENTE BORSELE Bekendmaking De burgemeester van Borsele maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22 van de wet op de ruimtelijke ordening bekend, dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 1 maart 1983 heeft besloten te verklaren dat een wijziging van het bestemmingsplan 'Kwadendamme 1973' wordt voorbereid voor het erfperceel van de heer P. P van Stee, gelegen aan het adres A. de Koning straat 1 te Kwadendamme. Het raadsbesluit met de daarbij behorende teke ning ligt met ingang van 23 maart 1983 ter inzage ter gemeentesecretarie van Borsele te Heinkens- zand. afdeling ruimtelijke ontwikkeling. Heinkenszand, 22 maart 1983. De burgemeester voornoemd, drs. G. C G. van den Heuvel. Het echtpaar Balt-van der Schans in de woning in Serooskerke. die het graag zou verruilen voor een plaats in het bejaardenhuis. SEROOSKERKE (S) - Maandag herdachten de heer W. Balt en zijn vrouw G. van der Schans in Serooskerke hun 60-jarige echtvereniging. Het echt paar woont in dit rustige Schouwse dorp sinds 1960. De 84-jarige heer Balt, een geboren Amsterdammer, was tot zijn pensionering voorman-bank werker bij de Spoorwegen. Zijn 91-jarige vrouw, die als gevolg van een val wat sukkelend raakte, is afkomstig uit Den Haag. Balt repareerde met name motoren van electrische treinen. Voor de komst naar Schouwen woonde het kinderloos gebleven echtpaar in Leidsendam, Rotterdam en Dordrecht. Willem Balt brengt zijn dagen als gepensioneerd NS'er in Serooskerke rus tig door met lezen, tuinieren en puzzelen. Sinds een tijdje alweer wacht het echtpaar in feite op het beschikbaar komen van kamer in een van de bejaar dentehuizen op Schouwen-Duiveland. „Sinds die val van mijn vrouw zijn we daar nu hoognodig aan toe", aldus de heer Balt. Gymnastiekvereniging Poortvliet vergaderde POORTVLIET - De gymnastiekvereni ging 'Excelsior' in Poortvliet hield de algemene ledenvergadering in café 'Centrum', onder leiding van voorzitter J. W. van Dijke. Deze vertelde de twin tig aanwezigen onder meer, dat het le dental van de kleutergroepen de laatste tijd terugloopt. In het bestuur werden de dames R. Bolier-Geuze en M. Dek ker-Geuze herkozen. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat 'Excelsior' zater dag 4 juni vaardigheidsproeven en een wandeltocht houdt. Hengel wedstrijd SINT-MAARTENSDIJK - De hengel- 1 sportvereniging 'De Oosterscheldevis- sers' begint zaterdag 26 maart het nieu we seizoen. De club uit Sint-Maartens dijk houdt dan een wedstrijd bij de vis- locatie 'De Noord'. Deze begint om 12.30 en duurt tot 15.30 uur. Na afloop worden de pi-Ijzen uitgereikt in het clubhuis 'Smerdiek'. Collecte BAARLAND - De collecte ten bate van het Nationaal Rheumafonds heeft in Baarland 232,- opgebracht. Elegante chintz regenjas van 65% polyester/35% katoen. Trench-style. Dus veel details zoalsjukstuk achter, roll-up mouwen en diepe mouwinzet. Kaki, camel of petrol. Mt 34-46. Normale prijs 159.- t/m 3ls zaterdag LANGE DELFT. MIDDELBURG. LANGE KERKSTRAAT. GOES. ment specifiek welzijn op de agenda Een dag later, woensdag 30 maart, houdt de commissie voor ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, gemeente werken, milieu en verkeer een vergade ring: optredend als hoor-en adviescom missie voor bezwaar- en beroepschrif ten. Deze bijeenkomst begint om 19.00 uur. Gesproken wordt over een be roepschrift van 'De Boekenbaron' te gen een vergunning voor reclame. Bouwgrond De commissie komt 's avonds nog een keer bijeen om 19.30 uur. De uitgebrei de agenda vermeldt de verkoop van bouwgrond in het plan Goes-Noord aan de woningbouwvereniging Nieuw Goes. Ook de discussienota over uit breidingsplannen wordt besproken. De commissie voor onderwijs, sport en recreatie buigt zich donderdag 31 maart over mutaties in het onderwij zend personeel aan de gemeentelijke scholen. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Donderdag 31 maart verga dert ook de commissie voor financiën, economische zaken, personeelszaken en sociale dienst. De aanwezigen zullen praten over de financiële contouren voor de jaren 1984 tot en met 1986 en de vooruitzichten voor 1983. Aanvang: 19.30 uur. Alle bijeenkomsten in het stadhuis zijn voor het publiek toegan kelijk. Voorlichtingsmiddag ouderen in Kamperland KAMPERLAND De stichting wel zijn voor ouderen in Goes en Noord- Beveland houdt woensdag een voor lichtingsmiddag voor ouderen in het dorpshuis in Kamperland. Dr. Hasken, arts in het dorp. vertelt dan een en ander over 'medicijngebruik en eventu eel misbruik. Na zijn inleiding is er gelegenheid tot vragen stellen. De bij eenkomst begint om 14.30 uur, ZIERIKZEE - De woningbouwvereniging Beter Wonen heeft plannen voor de bouw van 57 energie-arme woningen in Zierik zee. De energie-besparende maatregelen omvatten optimale be nutting van passieve zonne-energie, vergaande isolatie van de buitenbegrenzingen, warmte terugwinning uit ventilatie- en rookgassen, zonne-boilers en laag-kalorische verwarmingssys temen. Het plan voor de Zierikzeese zonne-wo- een mudulerende geiser voor warm tap- ningen is ontwikkeld in samenwerking water. Als aanvulling worden in het met de industriële bouwmaatschappij project een tweetal lucht-zonne-collec- 'Elementum' bv te Maassluis, De 57 wo- toren toegepast. Het project omvat 27 ningen zijn ondergebracht in drie ter- bejaardenwoningen met één slaapka- ras-vormige woonblokken van elk 19 mer, 12 flatwoningen met één slaapka- woningen. De bedoeling is in het pro- mer, 12 flatwooningen met drie slaap- Ject een zogeheten 'Sun Air Multiduct kamers en 9 maisonettes met twee '-klimatiseringssysteem te installeren, slaapkamers. De verenigingsraad van dat wil zeggen een klimatiseringsunit Beter Wonen bespreekt het plan in de met een regelbare beheersing van het vergadering maandag 28 maart. De binnenklimaat door middel van lucht- raad vergadert vanaf 19.30 uur in het verwarming, warmteterugwinning en Huis van Nassau te Zierikzee. mechanische ventilatie, aangevuld met Reeds in 1981 is, zo blijkt uit de planom- GOES - Voorafgaande aan de komende gemeenteraadsvergadering van Goes op 21 april, vergaderen volgende week ook de verschillende Goese raadscom missies. Alle bijeenkomsten vinden plaats in het stadhuis in Goes. De stuk ken liggen ter inzage op het bureau voorlichting van de gemeente. Belang stellenden kunnen tijdens de vergade ringen het woord voeren over onder werpen, die op de agenda slaan. Daarvoor is een half uur voor het begin van de vergadering gelegenheid. Bo vendien kan de voorzitter - wanneer het om nieuwe gezichtspunten gaat - ook tijdens de vergadering het woord aan het publiek geven. De commissie voor algemene zaken komt maandag 28 maart om 15.30 uur bijeen. Behandeld wordt onder meer bet jaarverslag 1982 van de gemeente politie Goes. Daarnaast zijn er medede lingen over het rampenplan van de ge meente. Op Dinsdag 29 maart verga dert de commissie voor welzijnszaken, optredens als hoor- en adviescommis sie voor bezwaar- en beroepschriften. Indieners van dergelijke schriften zijn de werkgroep emancipatie Goes, het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en de stichting jeugd- en jon gerenwerk Goes. Als laatste zal een schrijven van het Sociaal Centrum aan de orde komen. De commissie voor welzijnszaken praat 29 maart vanaf 19.30 uur over onder meer de beleidsnota 1983-1985 van de openbare bibliotheek. Verder staat een voorstel tot goedkeuring van de begro ting 1983 van het bestuurlijk experi- Nutsacademie geeft voorlichting VLISSINGEN - De in Rotterdam geves tigde Nutsacademie (met een depen dance in Middelburg) houdt ook dit jaar een serie voorlichtingsbijeenkom sten over de studiemogelijkheden aan dit instituut. In Zeeland worden twee bijeenkomsten belegd: op vrijdag 25 maart van 19.00 tot 20.30 uur in het Zel- denrustcolleqe in Terneuzen en woens dag 30 maart van 16.00 tot 19.00 uur in het schoolgebouw van de Nutsacade mie in de Latijnse Schoolstraat in Mid delburg. Tijdens deze bijeenkomsten kan men geinformeerd worden over de tweede graads lerarenopleidingen pedaqogiek, Nederlands, Duits, Engels en wiskunde, die in Middelburg worden aangeboden, alsmede de cufsus Latijn. Ook kan men Inlichtingen van algemene aard vragen over de opleidingen van de Nutsacade mie. Op vrijdag 25 maart wordt in het schoolgebouw Karei Doormanhof 45 in Rotterdam een open dag gehouden, van 15.00 tot 20.00 uur. Bij deze geleqen- heid wordt onder meer gedetailleerde voorlichting gegeven over tweede- en eerstegraads (MO-A en MO-B (opleidin gen pedagogoiek, Nederlands, Frans, Duits, Engels, wiskunde, geschiedenis en over de opleiding handvaardigheid A- Ook kan men inlichtingen verkrijgen over de cursussen klassieke vorming (Latijn en antieke cultuur) en estheti sche vorming. MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad is maandag tijdens de be handeling van het welzijnsprogram- ma 1983 akkoord gegaan met subsidië ring van Jeugd en Muziek tot een be drag van bijna 40.000 gulden. Het geld is bestemd voor het winterprogramma van J Si M en het Festival Nieuwe Mu ziek, dat komende zomer wordt gehou den. Een aantal woordvoerders sprak eerst hun aarzeling uit over het subsidiëren van J en M. Mevrouw A. C. Westhoff- Hubee (cda) vroeg zich af of het niet om een „dorre tak" gaat en of er geen faillie te boedel wordt gesubsidieerd. Me vrouw 3. Boersma-Smitskamp (pwda)' (pvda) bepleitte het handhaven van het subsidiëren van de activiteiten. De heer L. A. Kodde (sgp/rpfgpv) toonde zich zonder meer tegenstander van steun aan Jeugd Muziek. b schrijving, in contact van Beter Wonen met Panel Warmond en Unica overleg ontstaan over toepassing van him ont wikkeling van het 'Sun Air Twinduct'- systeem voor de huidige woningbouw. Deze ontwikkeling paste namelijk bin nen de uitgangspunten van het bouw team en had als voordeel het beschik baar zijn van een proto-type in Zwolle. De installatie-adviseurs uit het bouw team hebben intussen in het bijzonder met de afdeling techno van het bouw centrum en Unica de installatie aan het project van Beter Wonen aangepast mede met als uitgangspunt levensvat baarheid te verkrijgen ten behoeve van de sociale woningbouw in het alge meen. Daarbij leidde het Sun Air Twin- duct-systeem tot de thans voorgestelde Sun Air Multiduct-systeem, de nadere uitwerking van het eerstgenoemde sys teem die volgens de planomschrijving voldoet aan eisen voor toepasbaarheid in het Zierikzeese project en tevens ten aanzien van de beoogde algemene le vensvatbaarheid. De energie-arme woningen zullen wor den gebouwd in Zierikzee Poortam bacht VIII. De kale huurprijs komt 12 procent boven de zogeheten minimum' redelijke huurprijs te liggen en 35 pro cent onder de maximum redelijke huur prijs. De totaal per j aar te besparen hoe veelheid aardgas is berekend op 82.650 kubieke meter, dat wil zeggen 120 ku bieke meter gemiddeld per maand per woning ofwel 68,40 ten opzichte van het niveau van de bouwverordening. Volgens Beter Wonen ligt de berekende gemiddelde aanvangshuur indien deze besparing van de huur wordt afgetrok ken, precies op het minimaal redelijke huurniveau. Inclusief de extra energiebesparing komt de gemiddelde kale huurprijs neer op 439,62 waarbij overigens nog geen rekening is gehouden met hogere stichtingskosten door inflatie (de zoge heten risico-verrekening). Collecte KRABBENDIJKE De collecte ten bate van het Nationaal Rheumafonds heeft in Krabbendijke ƒ2116,23 opge bracht. Gewestelijke ledenvergadering van PvdA in Goes GOES - De Partij van de Arbeid houdt zaterdag 16 april de gewestelijke leden vergadering in 'De Prins van Oranje' in Goes. Tijdens deze vergadering, die om 10.15 uur begint, zullen onder meer redactieleden voor 'De Baanbreker' worden gekozen. Deze redactie moet gaan bestaan uit twee leden van het ge westelijk bestuur en drie door de afde lingen voor te dragen leden. Voor deze drie plaatsen zijn kandidaat gesteld mevrouw F. Gude en de heren A. Han- neman, F. Pruimboom en W. Wisse. Ver der komt de Nicaragua-actie van de Evert Vermeer Stichting (EVS) aan de orde. Het ligt in de bedoeling dat ie mand van de EVS een toelichting op de actie komt geven, zo mogelijk in combi natie met een film. De gewestelijke le denvergadering zal omstreeks 13.00 uur worden gesloten. KRUININGEN - Het college van bur gemeester en wethouders van Rei- merswaal is verdeeld over de vraag of nader bodemonderzoek in Yerseke, op de plaats waar vroeger de gasfabriek stond, zinvol is. Een minderheid van het dagelijks bestuur, de wethouders H. Cornelisse (sgp) en J. A. Nieuwen- hui jse (cda), is er van overtuigd dat on derzoek naar bodemverontreiniging op die plaats niet nodig is. De overige leden van het college stellen voor wél een krediet beschikbaar te stellen voor onderzoek. Met name met het oog op de financiën. De totale kosten worden ge raamd op 40.000 gulden. De gemeente Reimerswaal zou hiervan - volgens een regeling - 4000 gulden moeten neertel len. Wanneer er langer wordt gewacht - zo stelt de meerderheid van het college bestaat er een grote kans dat gedepu- Viswedstrijd SCHERPENISSE - De hengelsportver eniging 'De Zeebaars' uit Scherpenisse begint zaterdag 26 maart het seizoen met een viswedstrijd aan de Van Haaf- tepolder teerde staten van Zeeland het nader onderzoek aan de minister voordragen in een later jaarprogramma. Dan is volgens een nieuwe regeling de ge meente verplicht alle kosten te beta len. Voor een nader onderzoek in Hans- weert, stelde de raad vorig jaar een kre diet beschikbaar. Gedeputeerde staten hebben meegedeeld dat er plannen be staan om op de plaats van de voormali ge gasfabriek in Krabbendijke ook een nader bodemonderzoek aan de minis ter voor te stellen. De totale kosten hiervan - circa 40.000 gulden - zullen vol gens de nieuwe regeling volledig voor rekening van de gemeente komen. La ter volgt een voorstel betreffende een onderzoek in Kruiningen. waar een gas fabriek stond. B en w hebben besloten om tegen deze voornemens van GS be zwaar te maken. Een en ander komt ter sprake tijdens een gemeenteraadsver gadering dinsdag 29 maart in het ge meentehuis in Kruiningen. Verder wordt ter goedkeuring aangebo den de definitieve begroting 1983 van het bestuurlijk experiment specifiek welzijn regio de Bevelanden. Het totaal bedrag hiervoor is 170.523 gulden, waar van het de bedoeling is dat Reimers waal 38.200 gulden meebetaalt. Verder komt aan de orde de overdracht van POORTVLIET De inwoners van de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland kunnen opgelucht adem halen. Als ze na 1 april een beroep willen doen op verpleegkundigen van de basiseen heid Tholen - Sint-Philipsland van de provinciale kruisvereniging het Zeeuwse Kruis, hoeven ze zich niet meer te beperken tot de periode tussen 8.00 uur en 18.00 uur. Na die datum begint namelijk op Tholen en Sint- Philipsland het project 24-uurs zorg verlening. Vanaf die dag kunnen alle bewoners van die twee gemeenten dag en nacht een beroep doen op de ver pleegkundigen als ze directe hulp no dig hebben. Het gaat daarbij nadrukkelijk om si tuaties waarin acute hulp nodig is. De regio Tholen - Sint-Philipsland is het eerste Zeeuwse gebied waarin een der gelijk project begint. Ook landelijk gezien is het uniek. Op verschillende plaatsen in Nederland worden al wel soortgelijkeinitiatieven uitgevoerd, maar nog nergeri wordt meteen bij het begin van het project een onderzoek naar het functioneren van de 24-uurs zorgverlening gehouden. Voor Zeeland betekent dat concreet dat medewerkers van het onderzoek bureau agogische produkties te Nijme gen het project op de voet volgen. De informatie die uit dat onderzoek be schikbaar komt kan in de toekomst gebruikt worden bij nieuw op te zetten experimenten. Het project betekent voor Tholen een uitbreiding van het aantal verpleegkundigen. Momenteel werken er 7 verpleegkundigen en 2 ziekenverzorgenden bij de basiseen heid. Daar worden 3 verpleegkundigen voor de avond- en nacht aan toege voegd. Maandagavond werd het project in het dorpshuis te Poortvliet aan dp direct betrokkenen gepresenteerd. In een in leidend praatje vertelde het hoofd van de basiseenheid Tholen - Sint- Philipsland. zuster P. C. de Jong dat een ziekte niet na 18.00 uur ophoudt: „Daarnaast is de periode tussen 18.00 uur 's avonds en 8.00 uur 's morgens langer dan de tijden waarin momenteel nog een beroep kan worden gedaan op de basiseenheid. Daarom leek ons een uitbreiding van de periode waarin een beroep op de verpleegkundigen kan worden gedaan nodig". Als voorbeel den die na 1 april kunnen leiden tot het inschakelen van een verpleegkundige noemde ze onder meer: intensieve li chamelijke verzorging, acute proble men, incontinente patièten, het uitval len van de hulp van familie of buren, het assisteren met hulpapparatuur zo als prothesen, wondverzorging en de mentie. Twee jaar De vice-voorzitter van het Zeeuwse Kruis, C. M. Dagevos kondigde maan dag het project officieel aan. Hij wees erop dat het experiment bekostigd wordt door de stichting onderzoek en ontwikkeling maatschappelijke ge zondheidszorg (STOOM). Het project duurt twee jaar. Daarna zal gepro beerd worden het voort te zetten. Tegen die tijd moét dan ook duidelijk heid zijn ontstaan over de vraag wie de 24-uurs zorg uiteindelijk zal gaan beta len. Dagevos legde desgevraagd uit dat het niet onwaarschijnlijk is dat op den duur de 24-uurszorg als die op grotere schaal in Zeeland wordt opge zet betaald wordt uit de volumegroei van ongeveer 4 procent die de overheid jaarlijks aan de kruisverenigingen uit keert. Overigens is het op lange termijn denk beeldig dat de 24-uurszorg werkgele genheid oplevert. Daar staat weer te genover dat met die 24-uurs hulp ge probeerd wordt patiënten eerder uit het ziekenhuis naar huis te laten terug keren en later op te nemen. Dit kan bezuinigingen in de zogenaamde intra murale gezondheidszorg (zoals zieken huizen) met zich meebrengen Mede daarom staat de overheid niet negatief tegenover deze projecten A. Besteman van het onderzoeksbu- reau lichtte maandagavond toe hoe het onderzoek uitgevoerd gaat worden. Het gaat vooral om het verzamelen van gegevens, middels interviews en regi stratie van bijvoorbeeld patiëntenge gevens, zorggegevens, nazorggegevens en de financiële gang van zaken, In dat kader zullen onder meer patiënten, verpleegkundigen en andere hulpverle ners ondervraagd worden. Om het half jaar wordt een tussenrapport uitgege ven met na twee jaar tenslotte het eindrapport. Alle inwoners van Tholen en Sint- Philipsland kunnen een beroep doen op de 24-uurs hulpverlening, ongeacht of ze wel of geen lid zijn van de kruisvereniging. Dat gold overigens ook al voor de traditionele hulpverle ning, zoals die na 1 april nog in de rest van Zeeland wordt gegeven door de basiseenheden. In de praktijk is het echter zo dat de mensen die een beroep gedaan hebben op de kruisvereniging daarna, of kort van te voren, lid worden. grond voor de scholenbouw in Yerseke. Het gaat om de onderbouw van de toe komstige basisschool in het dorp op ge reformeerde grondslag. Ook behandelt de Reimerswaalse raad een voorstel om tot energie energiebe sparende maatregelen over te gaan in een aantal gemeentelijke gebouwen. Dat zijn onder meer het gemeentehuis, enkele schoolgebouwen en verschillen de gymnastieklokalen. Het college stelt de raad voor een bedrag van 207.000 gulden te voteren. De kapitaalslasten voor 1983 zijn geraamd op 24.244 gul den. De vergadering begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 30