Plan 'energie-arme' woningen Zierikzee Pfimeur Akkoord vrijwilligersprojecten in Duiveland en Westerschouwen Kruisvereniging staat binnenkort 24 uur paraat WISSEL SCHOUWEN Zestig jaar getrouwd MEDERWERKERS BEHOUDEN UITKERING PROJECT VAN BETER WONEN DINSDAG 22 MAART 1983 PZC/streek 12 ZIERIKZEE - De woningbouwvereniging Beter Wonen heeft plannen voor de bouw van 57 energie-arme woningen in Zierik- zee. De energie-besparende maatregelen omvatten optimale be nutting van passieve zonne-energie, vergaande isolatie van de buitenbegrenzingen, warmte terugwinning uit ventilatie- en rookgassen, zonne-boilers en laag-kalorische verwarmingssys temen. Het plan voor de Zierikzeese zonne-wo- ningen is ontwikkeld in samenwerking met de industriële bouwmaatschappij 'Elementum' bv te Maassluis. De 57 wo ningen zijn ondergebracht in drie ter- ras-vormige woonblokken van elk 19 woningen. De bedoeling is in het pro ject een zogeheten 'Sun Air Multiduct '-klimatlseringssysteem te installeren, dat wil zeggen een klimatiseringsumt met een regelbare beheersing van het binnenklimaat door middel van lucht- verwarming, warm te terugwinning en mechanische ventilatie, aangevuld met een mudulerende geiser voor warm tap water. Als aanvulling worden in het project een tweetal lucht-zonne-collec- toren toegepast. Het project omvat 27 bejaardenwoningen met één slaapka mer, 12 flatwoningen met één slaapka mer, 12 üatwooningen met drie slaap kamers en 9 maisonettes met twee slaapkamers. De verenigingsraad van Beter Wonen bespreekt het plan in de vergadering maandag 28 maart.. De raad vergadert vanaf 19.30 uur in het Huis van Nassau te Zierikzee. Reeds in 1981 is, zo blijkt uit de planom schrijving, in contact van Beter Wonen met Panel Warmond en Unica overleg ontstaan over toepassing van hun ont wikkeling van het 'Sun Air Twinduct'- systeem voor de huidige woningbouw. Deze ontwikkeling paste namelijk bin nen de uitgangspunten van het bouw team en had als voordeel het beschik baar zijn van een proto-type in Zwolle. De Installatie-adviseurs uit het bouw team hebben intussen in het bijzonder met de afdeling techno van het bouw centrum en Unica dc installatie aan het Westerschouwen boos over procedure 'stiltegebied' HAAMSTEDE - De raad Wester schouwen heeft maandagavond het kroonberoep bekrachtigd, dat het college van b en w heeft inge steld tegen de aanwijzing van en kele uitzonderingsgebieden in het 'stiltegebied' Kop van Schouwen. Het college betreurt daarin vooral dat de aanwijzing 'op eigen houtje' is voltrokken door de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieuhygiëne, name lijk zonder enige vorm van overleg met de gemeente. En b en w hadden nu juist over de eventueel van het stiltegebied uit te zonderen gebieden graag overleg willen plegen aangezien hierom trent nogal wat problemen In de ge meente aan de orde zijn aldus bur gemeester J. L. Niemantsverdrlet- Leenheer in de raadsvergadering te Haamstede. Ook woordvoerders van diverse fracties spraken van een vreemde gang van zaken. Overigens bleek de burgemeester inmiddels al wat meer tevreden gesteld nu er op kor te termijn zicht is op voorlopig nog ambtelijk overleg met het provin ciaal bestuur omtrent de 'stiltebe palingen' van Westerschouwen. Want in eerste instantie had het college ook nogal geërgerd gewag gemaakt van het ontbreken van contacten in het kader van dit on derwerp met de provincie. Zelfs niet nadat wij daar om hadden ge vraagd, aldus een zinssnede in de toelichting van b en w Wethouder J. C. de Feiter voelde zich geroepen een verklaring af te leggen naar aanleiding van kritiek van de PvdA-fractie in de vorige raadsvergadering op de gang van zaken rond de gemeentelijke grondaankoop in Burgh, waarbij de wethouder zelf een rol speelt als grondgebruiker. De socialistische kritiek had vooral betrekking op de vergoeding hij moet betalen voor zijn bezigheden op het terrein - ver huur van standplaatsen voor cara vans - zolang de gemeente de grond nog niet nodig heeft. Doelbewust De Feiter stelde, dat de PvdA- woordvoerders doelbewust een verkeerde voorstelling van zaken hadden gegeven. Hij noemde dit een ernstige zaak en in strijd met bet fatsoen. „De PvdA heeft de indruk willen wekken, dat er 'gerommeld' werd, maar alle zaken zijn in volstrekte openbaarheid geregeld. Een derge lijke houding doet me denken aan een gezegde uit m'n jeugd, name lijk: Je wordt zelden door een eerlij ke kar overreden. En ln dit geval zou ik zelfs van een mestkar willen spreken", eindigde De Feiter zijn ontboezemingen aan het adres van de PvdA-raadsleden. Fractieleider S. Roos eiste dat het college erop zal toezien, dat het be toog van de wethouder onverkort ln de notulen zal worden weergege ven. „De wethouder heeft zware be schuldigingen laten horen. Maar we zullen alleen reageren op wat we uit zijn betoog in de notulen te lezen krijgen", aldus Roos. project van Beter Wonen aangepast mede met als uitgangspunt levensvat baarheid te verkrijgen ten behoeve van de sociale woningbouw in het alge meen. Daarbij leidde het Sun Air Twin- duct-systeem tot de thans voorgestelde Sun Air Multiduct-systeem, de nadere uitwerking van het eerstgenoemde sys teem die volgens de planomschrijving voldoet aan eisen voor toepasbaarheid in het Zierikzeese project en tevens ten aanzien van de beoogde algemene le vensvatbaarheid. Weinig risico Bij het voorgestelde Sun Air Multi duct-systeem wordt aangetekend dat de afzonderlijke onderdelen reeds be kend zijn en beproefd, zodat toepas sing kan geschieden met weinig risico. Afgelopen maanden hebben terzake contacten plaatsgevonden met NEOM en VEG-Gasinstituut. De verwachting is dat bij een meervou dige toepassing de installatie goedko per zal worden en tevens economisch rendabel gelet op de te verwachten ho gere energieprijzen in de toekomst De toepassing van het systeem geldt als nieuw waarbij wordt aangegegeven dat praktische en prijstechnische toepas sing in volgende projecten gevonden moet kunnen worden. De energie-arme woningen zullen wor den gebouwd in Zierikzee Poortam bacht VIII. De kale huurprijs komt 12 procent boven de zogeheten minimum redelijke huurprijs te liggen en 35 pro cent onder de maximum redelij ke huur prijs. De totaal per jaar te besparen hoe veelheid aardgas is berekend op 82.650 kubieke meter, dat wil zeggen 120 ku bieke meter gemiddeld per maand per woning ofwel 68,40 ten opzichte van het niveau van de bouwverordening. Volgens Beter Wonen ligt de berekende gemiddelde aanvangshuur indien deze besparing van de huur wordt afgetrok ken, precies op het minimaal redelijke huurniveau. Inclusief de extra energiebesparing komt de gemiddelde kale huurprijs neer op 439,62 waarbij overigens nog geen rekening is gehouden met hogere stichtingskosten door inflatie (de zoge heten risico-verrekening). Het echtpaar Balt-van der Schans in de woning in Serooskerke. die het graag zou verruilen voor een plaats in het bejaardenhuis. SEROOSKERKE (S) - Maandag herdachten de heer W. Balt en zijn vrouw G. van der Schans in Serooskerke hun 60-jarige echtvereniging. Het echt paar woont in dit rustige Schouwse dorp sinds 1960. De 84-jarige heer Balt, een geboren Amsterdammer, was tol zijn pensionering voorman-bank werker bij de Spoorwegen. Zijn 91-jarige vrouw, die als gevolg van een val wat sukkelend raakte, is afkomstig uit Den Haag. Balt repareerde met name motoren van electrische treinen. Voor de komst naar Schouwen woonde het kinderloos gebleven echtpaar in Leidsendam, Rotterdam en Dordrecht. Willem Balt brengt zijn dagen als gepensioneerd NS'er in Serooskerke rus tig door met lezen, tuinieren en puzzelen. Sinds een tijdje alweer wacht het echtpaar in feite op het beschikbaar komen van kamer in een van de bejaar dentehuizen op Schouwen-Duiveland. „Sinds die val van mijn vrouwzijn we daar nu hoognodig aan toe", aldus de heer Balt. HAAMSTEDE - De gemeenten Westerschouwen en Duiveland hebben maandag in principe groen licht gekregen voor het opzetten en uitvoeren van werkprojecten met behulp van vrijwilligers. Het project in Westerschouwen betreft werkzaamheden ten behoeve van het landschapsonder- houd in het beschermd natuurmonument Kop van Schouwen, waarbij momenteel gerekend wordt op het inzetten van tien tot vijftien - hun uitkering behoudende - vrijwillige krachten. In Duiveland is aan de orde de aanleg van een fietscrossbaan op een nog open terrein bij de nieuwe school te Ouwer- Eerste paal voor bejaardencentrum in Zierikzee ZIERIKZEE - Morgen, woensdag 23 maart wordt in Zierikzee de eerste paal geslagen voor het nieuw te bouwen her vormde bejaardencentrum voor 61 be woners en veertig bejaardenwoningen. De handeling zal worden verricht door de heer A. Vermaat, voorzitter van de hervormde stichting bejaardenhuisves ting en verzorging Zierikzee. Het tijd stip is bepaald op 10.30 uur op het bouwterrein gelegen aan de Hogemo- kerk. Volgens wethouder A. L. Bakker zullen voor dit kleinere project hooguit enkele vrijwilligers aan de slag kunnen. De inschakeling van vrijwilligers met behoud van uitkering voor het land schapsproject in de Kop van Schouwen wacht overigens nog op de laatste for mele goedkeuring van de provinciale stuurgroep werkloosheid. Maar burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer zei maandagavond in de raadsver gadering Westerschouwen in het afko men daarvan alle vertrouwen te heb ben. Coördinator Jan de Vries van de Uitvoering 'Euterpe' in Stavenisse STAVENISSE - De muziekvereniging 'Euterpe' uit Sint-Maartensdijk geeft zaterdag 26 maart een uitvoering in het gemeenschapscentrum 'De Stove' in lenstraat. Na afloop volgt nog een bij- Stavenisse. Het concert, onder leiding eenkomst in het hervormd verenigings gebouw aan het Vrije. stichting Zeeuws Coórdinatieorgaan voor Natuur-, landschaps- en Milieube scherming deelde deze mening vooral op grond van het ter zake reeds gevoer de overleg, waarbij ook staatsbosbe heer betrokken is. In de voorbereiding van één en ander deelde met name ook het Zeeuws Coördinatieorgaan. De Inspraakronde over plan Zonnemaire ZONNEMAIRE - De bevolking van Zonnemaire kan woensdag 30 maart vanaf 20.00 uur in het dorpshuis deelne men aan een inspraakronde over het dorpenplan. Met name kan gereageerd worden op door de plaatselijke werk groep voor diverse knelpunten gedach te oplossingen. Het dorpenplan is zoals bekend momenteel in de maak in het kader van het kleine kernen-experi ment Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland. Vries wees er nog op, dat de werkzaam heden in de Kop van Schouwen ver moedelijk komend najaar beginnen en een tijdelijk (seizoens) karakter zullen dragen. Instemming Burgemeester Niemantsverdriet kwam met haar mededelingen in de raadsvergadering naar aanleiding van het collegevoorstel een bijdrage van zeventig cent per inwoner te verlenen voor het op stapel staande werkloos heidsproject Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland, waarmee de overige gemeenten al mee hebben ingestemd. Ten behoeve van dit project, dat overi gens voornamelijk het opzetten van so ciaal-culturele activiteiten nastreeft zal een projectleider worden aangetrok ken. In de CDA-fractie leefden nogal sterke twijfels aangaande het nut van de beoogde actiteiten. Maar burge meester Niemantsverdriet wist deze grotendeels te bezweren met haar uit leg, dat de projectleider mede een bege leidende taak zal krijgen ten behoeve van de vrijwilligers, die gaan meewer ken aan het project Kop van Schouwen, INITIATIEF VAN THOLEN EN SINTPHILIPSLAND POORTVLIET De inwoners van de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland kunnen opgelucht adem halen. Als ze na 1 april een beroep willen doen op verpleegkundigen van de basiseen heid Tholen - Sint-Philipsland van de provinciale kruisvereniging hel Zeeuwse Kruis, hoeven ze zich niet meer te beperken tot de periode tussen 8.00 uur en 18.00 uur. Na die datum begint namelijk op Tholen en Sint- Philipsland het project 24-uurs zorg verlening. Vanaf die dag kunnen alle bewoners van die twee gemeenten dag en nacht een beroep doen op de ver pleegkundigen als ze directe hulp no dig hebben. Het gaat daarbij nadrukkelijk om si tuaties waarin acute hulp nodig is. De regio Tholen - Sint-Philipsland is het eerste Zeeuwse gebied waarin een der gelijk project begint. Ook landelijk gezien is het uniek Op verschillende plaatsen in Nederland worden al wel soortgelijkeinitiatieven uitgevoerd, maar nog nergen wordt meteen bij het begin van het project een onderzoek naar het functioneren van de 24-uurs zorgverlening gehouden. Voor Zeeland betekent dat concreet dat medewerkers van het onderzoek bureau agogische produlcties te Nijme gen het project op de voet volgen. De informatie die uit dat onderzoek be schikbaar komt kan in de toekomst gebruikt worden bij nieuw op te zetten experimenten. Het project betekent voor Tholen een uitbreiding van het aantal verpleegkundigen. Momenteel werken er 7 verpleegkundigen en 2 ziekenverzorgenden bij de basiseen heid. Daar worden 3 verpleegkundigen voor de avond- en nacht aan toege voegd. Maandagavond werd het project in het dorpshuis te Poortvliet aan dc direct betrokkenen gepresenteerd. In een in leidend praatje vertelde het hoofd van de basiseenheid Tholen - Sint- Philipsland, zuster P. C. de Jong dat een ziekte niet na 18.00 uur ophoudt: „Daarnaast is de penode tussen 18.00 uur 's avonds en 8.00 uur 's morgens langer dan de tijden waarin momenteel nog een beroep kan worden gedaan op de basiseenheid. Daarom leek ons een uitbreiding van de periode waarin een beroep op de verpleegkundigen kan worden gedaan nodig". Als voorbeel den die na 1 april kunnen leiden tot het inschakelen van een verpleegkundige noemde ze onder meer: intensieve li chamelijke verzorging, acute proble men, incontinente patiéten, het uitval len van de hulp van familie of buren, het assisteren met hulpapparatuur zo als prothesen, wondverzorging en de mentie. Twee jaar De vice-voorzitter van het Zeeuwse Kruis, C. M. Dagevos kondigde maan dag het project officieel aan. Hij wees erop dat het experiment bekostigd wordt door de stichting onderzoek en ontwikkeling maatschappelijke ge zondheidszorg (STOOM). Het project duurt twee jaar. Daarna zal gepro beerd worden het voort te zetten. Tegen die tijd moet dan ook duidelijk heid zijn ontstaan over de vraag wie de 24-uurs zorg uiteindelijk zal gaan beta len. Dagevos legde desgevraagd uit dat het niet onwaarschijnlijk is dat op den duur de 24-uurszorg als die op grotere schaal in Zeeland wordt opge zet betaald wordt uit de volumegroei van ongeveer 4 procent die de overheid jaarlijks aan de kruisverenigingen uit keert. Overigens is het op lange termijn denk beeldig dat de 24-uurszorg werkgele genheid oplevert. Daar staat weer te genover dat met die 24-uurs hulp ge probeerd wordt patiënten eerder uit het ziekenhuis naar huis te laten terug keren en later op te nemen. Dit kan bezuinigingen in de zogenaamde intra murale gezondheidszorg (zoals zieken huizen) met zich meebrengen. Mede daarom staat de overheid niet negatief tegenover deze projecten. A. Besteman van het onderzoeksbu reau lichtte maandagavond toe hoe het onderzoek uitgevoerd gaat worden. Het gaat vooral om het verzamelen van gegevens, middels interviews en regi stratie van bijvoorbeeld patiëntenge gevens, zorggegevens, nazorggegevens en de financiële gang van zaken. In dat kader zullen onder meer patiënten, verpleegkundigen en andere hulpverle ners ondervraagd worden. Om het half jaar wordt een tussenrapport uitgege ven met na twee jaar tenslotte het eindrapport. Alle inwoners van Tholen en Sint- Philipsland kunnen een beroep doen op de 24-uurs hulpverlening, ongeacht of ze wel of geen lid zijn van de kruisvereniging. Dat gold overigens ook al voor dc traditionele hulpverle ning, zoals die na 1 april nog in de rest van Zeeland wordt gegeven door de basiseenheden. In de praktijk is het echter zo dat de mensen die een beroep gedaan hebben op de kruisvereniging daarna, of kort van te voren, lid worden. Oud-papieractie OUD-VOSSEMEER - De Oud-Vosse- meerse muziekvereniging heeft tijdens haar oud-papieractie ten bate van het instrumentenfonds in totaal 5724 kilo oud papier opgehaald. Boomplantdag in Zierikzee ZIERIKZEE - In het kader van de na tionale boomplantdag worden morgen, woensdag 23 maart in Zierikzee Poor tambacht door leerlingen van de lagere scholen esdoorns en iepen geplant aan de Schouwenbank en Steenbank. Voorts worden in de wijk Malta lijster bessen geplant aan de De Brauwstraat en irunis, lijsterbessen en essen op het school terrein van de Jan Wouter van den Doelschool. repareren en restaureren van antieke klokken FABERY OE JONGE tinei Kerkstraat 30 - 6oes Bekendmaking De burgemeester van Borsele maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22 van de wet op de ruimtelijke ordening bekend, dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 1 maart 1983 heeft besloten te verklaren dat een wijziging van het bestemmingsplan 'Kwadendamme 1973' wordt voorbereid voor het erfperceel van de heer P. P van Stee, gelegen aan het adres A. de Koning straat 1 te Kwadendamme, Het raadsbesluit met de daarbij behorende teke ning ligt met ingang van 23 maart 1983 ter inzage ter gemeentesecretarie van Borsele te Heinkens- zand. afdeling ruimtelijke ontwikkeling. Heinkenszand, 22 maart 1983. De burgemeester voornoemd, drs. G. C. G van den Heuvel Gymnastiekvereniging Poortvliet vergaderde POORTVLIET - De gymnastiekvereni ging 'Excelsior' in Poortvliet hield de algemene ledenvergadering in café 'Centrum', onder leiding van voorzitter J W. van Dijke. Deze vertelde de twin tig aanwezigen onder meer, dat het le dental van de kleutergroepen de laatste tijd terugloopt. In het bestuur werden de dames R. Bolier-Geuze en M. Dek ker-Geuze herkozen. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat 'Excelsior' zater dag 4 juni vaardigheidsproeven en een wandeltocht houdt. Hengelwedstrijd SINT-MAARTENSDIJK - De hengel- sportvereniging 'De Oosterscheldevis- sers' begint zaterdag 26 maart het nieu we seizoen. De club uit Siht-Maartens- dijk houdt dan een wedstrijd bij de vis- locatie 'De Noord'. Deze begint om 12.30 en duurt tot 15.30 uur. Na afloop worden de prijzen uitgereikt in het clubhuis 'Smerdiek'. Collecte BAARLAND - De collecte ten bate van het Nationaal Rheumafonds heeft in Baarland 232,- opgebracht. Elegante chintz regenjas uan 65% polyester/35% katoen. Trench-style. Dus ueel details zoalsjukstuk achter, roll-up mouwen en diepe mouwinzet. Kaki. camel ofpetroL Mt 34-46. Normale prijs 159.- t/m as zaterdag LANGE DELFT. MIDDELBURG LANGE KERKSTRAAT, GOES.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 28