Bezwaar tegen verpleeghuis Tholen wordt ingetrokken ORGELBOUW c j Uitstel verbeteren straten Sluis wekt woede bewoners hoort. zietJJ U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank Slavenburg 's Bank De Zakenbank BURGEMEESTER BAERENDS: MISVERSTAND Tv-spel in Zierikzee Uit de lift, in de bloemen Nu nieuwe verbeterde voorwaarden Perfectie is het enige criterium r' DINSDAG 22 MAART 1983 PZe/pro^cl^ -ï 11 SINT MAARTENSDIJK Het gemeentebestuur van Tholen hoeft zich niet druk te maken: het college van regenten van het algemeen burger gasthuis (ABG) in Bergen op Zoom zal binnenkort het bezwaarschrift tegen de bouw van een Thools verpleeghuis intrekken. De gemeenteraad van Tholen, alsmede het college van burgemeester en wethouders, toonden zich maandagmiddag tijdens de gemeenteraadsvergadering nogal ongerust over het feit dat het college van regenten het bezwaarschrift nog steeds niet had ingetrokken. Burgemeester E. Baerends maakte maandagmiddag kenbaar dat dat van de zijde van het ABG wel was toegezegd, maar dat hij nog geen aanwijzingen had dat het inderdaad is gebeurd. Hij noemde dat 'nauwelijks te geloven'. „We gaan uit van een misverstand en rekenen er op dat het alsnog zal gebeuren", zei hij. aan toe dat de bezuinigingsplannen van 016 experimenten is het zoge van het ministerie waarschijnlijk niet naamd Deens-model, waarbij een ver van invloed zullen zijn op de bouw van pleeghuis wordt gebouwd dat geïnte- het verpleeghuis. Dat heeft te maken greerd wordt met een bejaardenoord, met het feit dat het ministerie positief bejaardenwoningen, speciale zorgwo- staat tegenover experimenten. Een ningen en verpleegmogelijkheden PvdA-fractievoorzitter J de Bres trok zich de zaak nogal aan „Ik wil niet spreken van onbehoorlijk bestuur, maar behoorlijk is het ook niet" De voorzitter van het college van re genten, J. C. E. Geerdink liet maandag middag in een reactie echter weten dat het zeker de bedoeling is om het be zwaarschrift in te trekken. Daar zijn volgens hem ook al afspraken over gemaakt met de jurist die het heeft ingediend. Ten aanzien van de plannen voor het verpleeghuis op Tholen hadden de raadsleden veel belangstelling voor de mogelijke plaats van vestiging. Burgemeester Baerends liet weten dat het waarschijnlijk Tholen of Sint- Maartensdijk zal worden. Hij voegde er ZIERIKZEE - De aflevering 'Fiets 'm d'r in' in het kader van de serie 'Ter land, ter zee en in de lucht' van de Tros-televisie wordt maandag 27 juni opgenomen in en rondom de Zierikzeese Oude Haven. De keuze van producent Rene Stokvis voor Zierikzee was in feite een toe vallige. aangezien de evenemen ten-commissie 'Burgh-Haamste- de" zich zeer onlangs met name nog sterk maakte voor de haven van Burghsluis' als locatie voor het spektakelstuk. Voorzitter G. van Breugel te Haam stede: „Ik had al in januari contact hierover met de Tros en producent René Stokvis. Hij kwam wel een kijkje nemen, maar kreeg in Burgh sluis zo'n beetje de kriebels van de haven. Stokvis vond het daar maar een kale en ongezellige boel. waar na hij weer vertrok en eigenlijk bij toeval de Oude Haven in Zierikzee ontdekte". Van Breugel en zijn evenementen commissie hadden natuurlijk de Tros liever in Burghsluis gehad, maar vatten het sportief op. omdat uiteindelijk toch een Schouwse lo catie uit de bus kwam Binnenvaartuig op Oosterschelde in moeilijkheden COLIJNSPLAAT - Het binnenvaartuig Talliter' is maandagmiddag op de Oosterschelde in moeilijkheden ge raakt, nadat bij de zware storm een ruit van de woonruimte was inge drukt. De schipper vroeg om assistentie van de rijkspolitie te water, omdat hij bang was dat het schip water zou maken. Het, vaartuig RP-18 schoot daarop te hulp en haalde vrouw en kind van boord Vervolgens werd het motorschip door het bergingsvaartuig 'Walrus' en een sleepboot naar de haven van Colljns- plaat gesleept Automobilist rijdt door na aanrijding in Nieuw-Namen NIEUW-NAMEN De automobilist J S. uit Clinge is zondagavond omstreeks half elf na het veroorzaken van een botsing in Nieuw-Namen doorgereden. Later op de avond kon hij worden aangehouden door de politie. Het onge luk gebeurde in de Hulsterloostraat S. nam de bocht te ruim en botste tegen een geparkeerde auto. eigendom van M. P. uit Nieuw-Namen Bromfietser gewond bij aanrijding in Vogelwaarde VOGELWAARDE Bij een botsing op de Grafelijkheid bij Vogelwaarde is zondagavond omstreeks half twaalf de bromfietser S. K. uit Vogelwaarde gewond geraakt. Hij is met een gebro ken been per ambulance overgebracht naar het Sint-Liduinazickenhuis in Hulst. K. reed over de Grafelijkheid in de richting Vogelwaarde Door nog onbe kende oorzaak belandde hij op de linkerweghelft en botste tegen een in de berm geparkeerde auto. eigendom van F. C. H. uit Vogelwaarde. Expositie van Zeeuwse klederdrachten in 'Demerary' Middelburg MIDDELBURG - In het ambachten centrum 'Demerary' aan het Oostkerk plein in Middelburg wordt donderdag 24. vnjdag 25 en zaterdag 26 maart een overzichtsshow van de Zeeuwse kleder drachten gehouden De expositie, die klederdrachten uit verschillende perio des laat zien. is geopend van 10 00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN- Mevrouw M. van den Berg- Nuyten uit Kortgene is in de Ti- roolse vakantieplaats Ehrwald gehuldigd als miljoenste passagier van de vier-persoons kabel baan, die drie jaar gele den in gebruik is geno men. Mevrouw Van den Berg werd in de bloe metjes gezet en kreeg als geschenk onder meer een gratis verblijf van een week in een hotel in Ehr wald aangeboden, alsme de een volgend jaar te ge nieten gratis gebruik van alle kabelbanen en liften van de Tiroler Zugspit- zenbahn. Niet alleen de huldiging van de miljoenste passa gier was een Nederlandse aangelegenheid. Num mer miljoen en eén was mevrouw Janneke Hui- bregtse-Westdorf. even eens afkomstig uit Kort gene Ook zij kreeg ge schenken aangeboden Ehrwald in Tirol wordt in de wintermaanden door veel Nederlanders be zocht. Drie jaar geleden werd de oude stoel tjeslift vervangen door de 4-per- soons kabelbaan. Via de ze Ehrwalder Almbahn en twee sleepliften be reikt men op 1500 meter hoogte een ideaal sneeuwzeker gebied. In het komend seizoen komt er nog een twee persoons stoeltjeslift bij. Tegen die tijd kunnen skiers hun af dalingen beginnen vanaf een hoogte van 1900 me ter De vervoerscapaci teit bedraagt dan per uur vijfduizend personen.' Daarvoor bestaat in Tholen gelegen heid en. als het daar niet kan, eventu eel in Sint-Maartensdijk. Op die experimentengedachte van het ministerie heeft de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland ingespeeld door snel na te gaan wat dat voor Tholen op kan leveren Het ziet er naar uit. zo werd uit de woorden van Bae rends duidelijk, dat het Deense model inderdaad binnen de mogelijkheden ligt. Kleine kern Verschillende fracties hadden nog wel even met de gedachte gespeeld om het verpleeghuis in een kleine kern neer te zetten, maar na de woorden van bur gemeester Baerends zag men al snel in dat dat niet haalbaar zou zijn. Na een half uur discussie over dit onderwerp kwam de PvdA-er De Bres tot dc conclusie dat het maar beter was niet veel woorden over het verpleeghuis vuil te maken, nu er nog zo weinig zekerheid over is. Hij achtte het beter de zaak in de commissie bestuurlijke aangelegenhe den te bespreken Deze commissie ver gadert besloten. Burgemeester Baerends nam deze sug gestie van de PvdA over De gemeenteraad" van Tholen was maandagmiddag snel door de agenda punten heen. Waarschijnlijk te snel naar de zin van de raadsleden, gezien het feit dat men aan het eind van de vergadering zeer uitgebreid de tijd nam om bij het college te informeren naar de meest uiteenlopende zaken, bij het agendapunt dat de gelegenheid biedt tot het stellen van vragen over spoedeisende of actuele aangelegenhe den. ADVERTENTIEI Rentetarieven per 16-3-1933 Vrn opneembaar 15.000.- per maand. Over bedra gen boven j b 000 - en bin nen de opzegtermijn van 1 maand, wordt '/i% van het opgenomen bedrag aan ii berekend Vm opneembaar f 1.000.- per maand Over bedra gen boven de t1 000.-en binnen de opzegtermijn 1 maand wordt12% van het opgenomen bedrag aan u berekend Vni opneembaar f 2 000.- oer maand. Over bedra- gen boven de 2 000,- en binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend Rente afhankeli|k van de ontwikkeling op de geld- Vru opneembaar f 3 000.- per maand Over bedra- gen boven de 13 000.- en I binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt 1 3% van het opgenomen bedrag aan u berekend looptijd Renteverrekening op jaar basis op maand basis 4,75% - 5,50% 5.37% 5,75% 5.60% f '.-bi 6.50% 6.31% 7,00% 6.78% 7,00% 6.78% De tarieven van Kascertificaten. Spaarcertificaten. Premiecertificaten en Kapitaalcertificaten worden u op aanvraag gaarne verstrekt Bi| alle kantoren van Slavenburg's Bank liggen folders over alle spaarvormen alsmede de algemene spaarvoorwaarden Hulst, Houtmarkt 6,01140-13456 Middelburg, Londensekaai 27,01180-29951/2 Sas van Gent, Keizer Karelplem 8.01158-3415 Sluis. Lange Wolstraat 10,01178-1740 Terneuzen, Kersstraat 13.01150-95851 David. Kunst probeert meteen nadat het orgel geplaatst is. of het instru ment niet van het vervoer geleden O jee. een vlekje!.. Bezorgd tuurt Rlen omhoog naar een plek die enigszins doffïg afsteekt bij het glanzende hout Hij vraagt een doekje én die zijn in overvloed voorhanden. Het nieuwe, zelfgebouwde orgel van David Kunst uit Oostburg is zojuist met moederlijke zorg binnengedragen en staat zachtglanzend mooi te wezen in het witgekalkte kerkje van St.-Kruis. Een kleine, lichte ruimte in 'De Peperbusse', een massieve toren die alleen de eerste fase naar de hemel bereikte en nu vierkant, afgeplat en nodeloos zwaar in de Zewst-Zeeuws-Vlaamse horizon steekt „AD 1982. David Kunst me fecit", staat er in gouden lettertjes boven het klavier. David Kunst heeft mij gemaakt." Het nerveuze gesjouw met het orgel is goed afgelopen en de maker kan tevreden terugleunen en uitrusten in een van de harde, houten stoelen die klaar staan voor het publeik vanavond. Hij praat en legt uit. maar kykt vrijwel onafgebroken naar zijn instrument, zoals het daar staat op een geïmproviseerd houten vlondertje dat schuilgaat onder een keung tapijtje. Het orgel is pas een week of drie klaar en vandaag voor het eerst uit de beslotenheid ge haald van net atelier van David Kunst aan de Oude Haven in Oost burg. De 25-jange professionele orgelbou wer heeft er ruim anderhalf jaar werk in gestoken.,Van plank tot klank, alles zelf gemaakt", zegt hy Het is een nauwelijks te bevatten mededeling, want het instrument oogt perfekt tot in de kleinste de tails. En volgens David ls het dat ook. „Een orgelbouwer is eigenlijk vooral een houtbewerker Alles moet exact kloppen, tot op de tiende millimeter. Vooral het binnenwerk. Elk onder deel is afzonderlijk gemaakt, en je moet eraan werken totdat het per fect is Perfectie is het enige crite rium. als je van tevoren zegt dan en dan moet het klaar zijn. lukt dat niet Dan bereik je dit resultaat nooit. Je kykt alleen naar schoon heid. vorm en klank. Niet naar je horloge Het orgel is een 'Positief, een semi- draagbaar instrument, gebaseerd op de Vlaamse renaissanceprincipes En in deze vorm uniek, het heeft een 'authentieke windvoorziemng.. De speler brengt met een voet twee schepbalgen in beweging, waardoor de lucht via kanalen naar de h oofdbalg een Franse magazijn balg bovenin het instrument wordt geblazen. Via de kanalen komt de lucht onder gereguleerde druk weer terug, en door middel van de toets naar de pyp. Op de belangrijkste onderdelen van het insturment staat 'per manus' 'met de hand gemaakt.. „Een instru ment kan pas een eenheid zijn als elk onderdeeltje perfekt is". zegt de maker „Het moet dan ook uit één hand komen, anders knjgje geen klank-eenheid. Dat moet je met aan verschillende personen overlaten. want iedereen interpreteert 'klank' weer anders," „Als je het niveau van perfektie nastreeft kan de bouw maar door één persoon gebeuren." Een kleine, bleke man met een goedaardige uitdrukking op zijn gezicht komt binnenlopen. Zijn wit te. grofgebreide Noorse trui gaat grotendeels schuil onder een blauw kostuum met krijtstreep. Het blijkt de organist te zijn: Lieven Strobbe uit Wendume Hij speelt wat. Het orgel blykt op de lange, hobbelige weg naar Aardenburg zijn zuivere klanken enigszins verloren te heb ben „Alleen in het metaalregister", constateert David. „Bystemmen? Nee, daar begin ik nu niet aan. Dat kost me een halve dag." Het publiek zal het met merken, vermoedt hij Ook Lieven vindt dat het wel gaat. Verrukt ondergaat David de klan ken van zijn instrument. „Het is zo gevoelig van tuoché hé?" zegt Lieven vragend tegen David. Die beaamt het, en zegt zijdelings. ..In België staan niet veel goede orgels Daar zijn ze niet veel ge wend Het begon acht jaar geleden met en afgezaagde boom in een weiland by Waterlandkerkje David Kunst reed er toevallig langs Het was noten hout. eigenlijk bestemd voor het open haard David kon het kopen en liet het zagen in Groede Daar heeft het zes jaar liggen drogen vier jaar buiten en twee jaar onderdak Er was zes weken werk aün de tekentafel voor nodig om het instru- ment op papier te krygen. Daama kon David beginnen met het uitza gen van de onderdelen „Er zit erg veel reken- en denkwerk in", zegt hij „Je moet een soort ruimtelijk denk vermogen ontwikkelen Het is als componeren in je gedachten." Het instrument is 1.96 meter hoog, 98 centimeter breed en 61 centime ter diep, inclusief het klavier, „dat leidt visueel tot de mooiste vorm, omdat het is gebaseerd op de mense lijke maat, de natuurlijk proporties. De verhouding van acht-dertien komt in het menselijk lichaam steeds weer terug, maar ook in de planten- en dierenwereld. Daarom is er een heel natuurlijk evenwicht in de vorm. De maker staat niet direct te trappe len van ongeduld om technische gegevens te openbaren. Het gehiem van de smid? „Het klankrecept heb ik zelf uitgevonden. Dat hou ik natuurlijk voor me. want dat is juist het specifieke van het orgel. Daarom klinkt het anders dan andere." David Kunst werkte vanaf z'n zeventiende jaar als leerling bij een orgelbouwer Daama studeerde hij aan de enige school voor instru- mentenbouw in Europa, in het Duit se Ludwigsburg. Hy haalde er z'n meesterdiploma voor orgelbouw. Nu is hij orgelbouwer van broep. De 'positief is zijn derde orgel. Zijn eerste instrument staat in de Her vormde Kerk van Groede, zijn twee de een portatief is naar Duits land gevaan. Ook dit orgel is te koop. „Maar voor hoeveel ga ik liever met zeggen. Daar is het te exclusief voor Ik maak geen instru menten voor de doorsnee-organist, ik wil kunstwerken maken Er hebben zich al kopers voor aange diend. maar die kwamen niet in aanmerking David: „Ik verkoop het niet aan iedereen, ook al kunnen ze het betalen Ik moet zeker weten dat ze er goed mee omspringen." Het lykt geen overdreven stellingna- me, want de ene vorm van perfectie vraagt om een andere: die van de speler. John Verhoeven. i 'V SLl'IS Bewoners van de Ridder straat en de Korte en Lange Wolstraat in Sluis zijn w oedend op het gemeen tebestuur. omdat de reconstructie van 'hun' straten is uitgesteld. Maandag haalde .1. Hiel. met F. Vcrcruysse de belangrijkste initiatiefnemer, rond de tachtig handtekeningen op van bewo ners. Die zullen deze week nog verge zeld van een boze brief, w orden aange boden aan burgemeester J. Asselbcrgs. De reconstructie van deze 'doorgaan de' straten zou eigenlijk gelijktijdig plaatsvinden met de ingrijpende her inrichting van het Sluise winkelcen- Folo werknemers van het aanne mingsbedrijf LAB Sluis zijn maandag morgen begonnen met de herinrichting van het winkelcentrum. Eerst moet de oude bestraling worden opgebroken trum. Maar omdat de doorgaande ver keersstroom dan volledig in net hon derd zou lopen, heeft het gemeentebe stuur de aanpassingen van het wegdek in de Ridderstraat en de Korte en Lange Wolstraat opgeschoven tot na de voltooiing van het herinrichtings plan. De bewoners hoorden dat vorige wek woensdag tijdens de raadsvergadering. Asselbergs maakte toen bekend dat het ondoenlijk zal zijn om de twee projecten gelijktijdig uit te voeren. De aanbesteding en het bestek voor de aanpassingen in de twee straten wor den dit najaar in de raad gebracht. Het werk kan in 1984 beginnen De omwonenden klagen al jaren over grote geluidshinder, omdat veel zwaar verkeer, waaronder autobussen, zich door de vry smalle straten moeten wnngen Door het slechte klinkerweg- dek hebben zij last van gedreun en heme Vorig jaar hebben de bewoners ook al aar» de bel getrokken Toer. heeft het gemeentebestuur besloten de twee projecten herinrichting van het win kelcentrum en reconstructie van de straten gelijktijdig uit te voeren De ondertekenaars van de protestbnef vinden dat die plannen moeten door gaan „De maat is vol, bomvol", schrij ven de actievoerders. „We willen geen woorden maar daden Breng het weg dek in orde" Volgens J. Hiel. een van de actievoer ders. zullen er 'harde acties' worden gevoerd als straks het verkeer uit het winkelcentrum wordt geweerd en via de genoemde straten door Sluis moet. Het Sluise aannemingsbedrijf LAB ls maandag begonnen met de herinrich- tings werkzaamheden. Eerst worden de Markt en de Oude Kerkstraat onder handen genomen. De oude bestraling wordt eerst weggehaald en daarna moeten enkele kabels worden gelegd voor verlichting en muziekinstalla ties. De Oude Kerkstraat wordt in de rich ting van de Beestenmarkt afgewerkt. De eerste fase zal ongeveer vier weken in beslag nemen. Daarna komen de Beestenmarkt en de Kaai aan de beurt- Dat zal volgens een zegsman van LAB zo rond de bouwvak gebeuren. Half augustus staat het laatste deel op het programma de Meerminnestraat. Nieuwstraat en het Walplein. De herin richting moet voor de Kerst klaar zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25