moet open Braks 'kritisch' over uitstel dammenaanleg Overlevingsplan voor De Schelde vandaag bekend Mê ACTIE OUDERS EN PERSONEEL: almanak PROVINCIALE ZEEU Van der Doef neemt De Schelde onder de loep Toekomst Steenfabriek Aardenburg nog onzeker Terneuzenaar stal cheques VREES VOOR SCHADECLAIMS Zeeuws verzet verenigt zich PAGINA 7 DINSDAG 22 MAART 1983 2IER1KZEE - In het AVRO-televisieprogramma Opsporing Verzocht 'maandag 4 aprilwordt aandacht gevraagd voorin het bureau van de rijkspolitie teZienkzee verzamelde gestolen voorwerpen, waarvan de eigenaars zich tot nu toe niet be kend hebben gemaakt. De veelal antieke voorwerpen zijn vermoedelijk buit ge maakt bij inbraken in 1981 en 1982 en voornamelijk afkomstig uit kerken in Zuid en Noord-Holland en Brabant. De in beslag genomen goederen zijn bij de rijkspoli tie Zierikzee in beheer aangezien de daders van de inbraken destijds op acnou- wen-Duiveland werden aangehouden na een kraak in het restaurant op de Greve- lingendam. Sindsdien slaagde de politie er echter niet in de rechtmatige eigenaars op te sporen. Het gaat onder meer om een kostbare zogenaamde lavaboom en een zilveren wierookvat. WEMELDINGE Het schippersinternaat 'De Schutsluis' in Wemeldinge mag onder geen voorwaarde gesloten worden. Dat vinden de medewerkers van het internaat en de ouders van de kinderen, die er sinds jaar en dag onderdak vinden. Zondagavond belegden de medewerkers en een grote groep ouders een spoedvergadering. Besloten werd samen in actie te komen. Maandag werden telegrammen en 'brandbrieven' verzonden aan de belangrijkste fracties in de tweede kamer, aan het provinciaal bestuur, de gemeente Kapelle en de schippersorganisaties. Het internaat een begrip in de wereld van de binnenscheepvaart dreigt te worden geofferd aan de bezui nigingsdrift van minister Deetman van onderwijs. Wemeldinge stond samen met de internaten in Lemmer en Oud- Gastel op de nominatie gesloten te worden. De tweede kamer voorkwam vorige week dat het internaat in Lem mer, een van de twee openbare instel lingen op dit gebied in Nederland, dicht gaat. Over Wemeldinge en Oud- Gastel sprak de Kamer zich nauwelijks uit. De verontruste 15 medewerkers van 'De Schutsluis' in Wemeldinge namen maandag ook contact op met hun collegas in Lemmer en Oud-Gastel. Zij vmden dat het voornemen van het ministerie nergens op slaat en op het emotionele vlak enorme gevolgen voor de 31 kinderen, die het in ternaaf telt. Een woordvoerder maandag: „Als Deetman zegt dat alle kinderen wel op VLISSINGEN - Tweede-kamerlid Jaap van der Doef is donderdag (24 maart) gastspreker op een ledenvergadering van de PvdA-afdeling Vlissingen Hjj zal ingaan op actuele zaken rond de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde. Het eerste deel van de vergadering, die wordt gehouden in 'Aldegonde', staat in het teken van enkele huishoudelijke zaken. Ook staat de notitie 'open frac- tieberaad' op de agenda, alsmede het onderwerp gemeentezaken (bezuinigin gen 1983). De vergadering begint om 20.00 uur. GESPREK BRENGT GEEN UITKOMST AARDENBURG - Dc toekomst van de Aardenburgse Steenfabriek blijft voorals nog onzeker. Een gesprek dat gisteren.-maandag, tussen de directie van de fa briek en een bedrijfskundige van de Nederlandse Middenstands Bank plaats vond. heeft niet duidelijk gemaakt wanneer de tijdelijke produktiestop kan worden opgeheven. W. G. de Meyer ZEEUWSE Verkopen Op blote voeten en in pyama was ze de huiskamer weer bin nengeslopen. waar de heer des huizes zich na een arbeidszame dag in een gerieflijke stoel voor de televisie had teruggetrok ken. „Pap", riep ze hem met een zacht stemmetje, „wil je me nog even komen toedekken, ik kan niet slapen". De man kende z'n vaderlijke plichten. Zuchtend liep hij hand in hand met z'n dochtertje de trap op. De ju] had 's morgens op school voor gelezen, vertelde ze. Uit de 'Ne gerhut van oom Tom'. En dat was toch z'n zielig verhaal over negerslaven die verkocht wer den. „Mij zou je toch nooit willen verkopen, hè pap?", informeer-, de ze voor alle zekerheid nog maar even. „Nee, natuurlijk niet meid. ga maar gauw sla pen", „Ook niet voor een mil joen gulden?". Onderzoekend keek ze haar vader aan. Zei toen: ,JIou, als ik jou voor een miljoen kon verkopen, zou ik het nog niet zo zeker weten. In theorie is het nog altijd mogelijk dat de NMB de enige financier van de fa briek, besluit geen krediet meer te ver lenen zodat de Steenfabriek niet in staat is om de produktie op korte ter mijn op te starten. Zoals bekend sloot de enig overgeble ven Steenfabriek in Zeeland vorig jaar oktober de poorten. Het was de bedoe ling om in maart of apnl van dit jaar, als de hoog opgelopen voorraden wat ge slonken zouden zijn, weer met de fabri cage te beginnen De veertien werkne mers van het bedrijf kwamen tijdelijk in de WW terecht Volgens directeur J Trapman is de tijd rijp om weer stenen te gaan produceren „Verschillende soorten steen zyn vrijwel uitverkocht, zodat er straks nee verkocht moet wor den als we orders binnenkrijgen", aldus De Aardenburgse Steenfabriek. Trapman. De marktsituatie is er de laatste tijd niet op achteruit gegaan, meent de directeur. Hoewel hij de reva luatie van de gulden gisteren weer geen goed teken vond. Hij zei: „Zo'n revalua tie kan verstrekkende gevolgen heb ben. We moeten dat gewoon afwach ten". Trapman heeft nog steeds hoop dat er volgende maand weer geprodu ceerd kan worden. Het overleg met de NMB-bedrijfskundige heeft dat in elk geval niet uitgesloten Waarschijnlijk zal er binnenkort een gesprek volgen met de krediet-afdeling van de bank waarna er eindelijk spijkers met kop pen geslagen kunnen worden. Mocht de NMB besluiten geen krediet meer te verlenen dat is Trapman zeker van plan om via andere wegen aan de benodigde financiën te komen. Wan neer de fabriek in dat geval weer zou kunnen gaan draaien is volkomen on zeker. een ander internaat geplaatst kunnen worden, zou je bijna gaan denken dat de minister die kinderen als meubel stukken ziet. Naar de emotionele ge volgen wordt niet gekeken De medewerkers en ouders besloten zonnodig over te zullen gaan tot kei harde acties tegen de uitvoering van de plannen. Die acties worden ge steund door de leiding van de christe lijke lagere school die als de slui ting een feit wordt één onderwijs kracht moet inleveren. Tot grote teleurstelling van de mede werkers en ouders weigerde directeur F. Dijkhuizen zondagavond naar de spoedvergadering te komen. De woord voerder namens medewerkers en ou ders maandag „Hij wilde niet komen, maar zei zoveel als 'ga je gang maar". Het bestuur vorige week nog volko men overdonderd door publicaties over de sluitingsplannen zond pen ningmeester C W. Bras. Die verduide lijkte het standpunt van het bestuur. Er wordt gewacht op een officüe mede deling van het ministerie dat 'De Schutsluis' dicht moet. Overigens wor den. ook door het bestuur, achter de schermen nu al pogingen gedaan 'De Schutsluis' in ieder geval te redden. De Koninklijke Schippersvereniging 'Schuttevaer' steunt die pogingen. Hoofdbestuurslid W. G. de Meijer maandag: „In de eerste plaats is het met het oog op de huisvesting van de Zeeuwse schipperskinderen van groot belang dat 'De Schutsluis' open blijft. Maar bovendien moet niet worden vergeten dat die kleine internaten een enorm belangrijke rol, die niet onder schat mag worden, spelen. Juist om dat ze klein zijn, heerst er meestal een huiselijke sfeer. En omdat een inter naat beschouwd moet worden als een vervanging van 'thuis' is dat enorm belangrijk'! De Meijer is van mening dat het Ka naaldorp Wemeldinge de afgelopen tien jaar al meer dan voldoende is 'geplaagd' door overheidsmaatregelen Hij vindt dat nu met de sluiting van het internaat in ieder geval gewacht moet worden tot de aanpassingswerken aan het Kanaal door Zuid-Beveland voor de volle honderd procent zijn uitge voerd. En zoals het er nu naar uitziet, zijn die werken pas omstreeks het jaar 2000 gereed De scheepvaart laat We meldinge dan links liggen om een plaats (zonder sluizen) ergens tussen Wemeldinge en Yerseke het kanaal op en af te varen. Het personeel vindt overigens dat ouders zich door de publicaties over de dreigende sluiting niet moeten laten leiden en hun kinde ren gewoon op moeten blijven geven. „De Schutsluis mag niet dicht en gaat met dicht", zeggen de medewerkers TERNEUZEN - De Temeuzense politie heeft W. S. R. uit die plaats aangehou den voor diefstal van cheques. De waar depapieren waren eigendom van een personeelslid van een garagebedrijf aan de Axelsestraat in Temeuzen. Onder het 'Schelde'-personeel circuleert een cartoon van de hand van de Vlissinger B. Vranken. waaruit blijkt dat het dreigend ontslag voor velen „de werknemers van deze RSV-pijler in hoge mate bezighoudt", aldus de heer Vranken. VERZELFSTANDIGING BEDRIJF VLISSINGEN - De directie van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde in Vlissingen maakt vandaag haar overle vingsplan voor het bedrijf bekend aan het personeel tijdens een bijeenkomst in het Vlissingse Scheldekwartier. De aan vang is 14.00 uur. Vakbonden en ondernemingsraad houden vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in het Scheldekwartier naar aanleiding van de toekomstplannen van de directie. volgens hen weer in de krant lezen of via radio en televisie vernemen welke plannen de directie heeft Na de per soneelsvergadering zal het gesprek met. de bonden en or plaatsvinden. „Wij dachten dat dit de beste werk wijze is. omdat u al zo lang in onze kerheid leeft", aldus het pamflet Voor het personeel van de vestiging Temeuzen wordt nog naar een ande- Vakbonden en ondernemingsraad zeggen in een pamfiet. dat vandaag wordt uitgereikt aan de werknemers, te zijn uitgenodigd door de directie om te worden ingelicht over het over levingsplan. „Wij vinden dat de di rectie de plicht heeft u als eerste in te lichten over de plannen", aldus de gezamenlijke bonden en de or in het pamflet. Anders moet het personeel re oplossing gezocht De bonden zul len hun standpunt over het plan van de directie bepalen tijdens ledenver gaderingen, die worden gehouden op een nog nader te bepalen datum Het plan van de directie voorziet, zo als al eerder gemeld, in een zelfstan dig voortbestaan van de KMS, met behoud van de ketelbouw. Ook gaat de directie ervan uit, dat het perso neelsbestand niet behoeft te worden verminderd met twintig procent, maar met een lager percentage. Bewindvoerder mr. F. Mee ter heeft de ondernemingsraad deze maand laten weten, dat de directie vóór 1 april een overlevingsplan moet in dienen. dat voorziet in een vermin dering van de capaciteit met twintig procent, anders zou geen boedelkre diet meer worden verleend. tVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij stelt zich kritisch op ten aanzien van de mogelijke vertraging van de aanleg van de Philips- en Oesterdam, waartoe minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat geneigd is. Volgens de bewindsman zal de uiteindelijke besparing weieens een stuk geringer kunnen zijn dan de 200 miljoen gulden waarvan verkeer en waterstaat uitgaat, „gezien het aantal te verwachten schadeclaims". Braks zei zich „inderdaad ongerust te maken over de mogelijke schade aan het milieu en de oester- en de mosselteelt". Minister Braks Het PvdA-Kamerlid Henk Veldhoen had zich maandag voordat de minister aan het woord kwam al veel kritiek geleverd op het voornemen om de aanleg van de twee compartimente- ringsdammen om financiële redenen te vertragen. „Wat betreft de Oosterschel- de is er alle moeite gedaan om het unieke zoutwatermilieu te behouden zei Veldhoen „Dat wordt grotendeels de das omgedaan als de nevenaktivi- telten die de bouw van de pijlerdam omgeven met gelijk oplopen, of daar mee in de pas zijn". Volgens het Ka merlid is de aanleg van beide dammen tesamen met de voltooiing van de pijlerdam van groot belang om enei- zijds verbrakking van de Oosterschel- de zelf tegen te gaan en om anderzijds een zoetwaterbekken bij Betgen op Zoom te kunnen vormen. Braks etaleerde duidelijk zijn eigen twijfels over de vertraging van de aanleg van beide dammen, én wees op de schadeclaims die te verwachten zijn, waardoor „de beoogde bezuini gingen wel eens anders zouden kun nen uitvallen dan verwacht". Zijn definitieve oordeel wilde hij opschor ten tot het moment waarop de Raad voor de Waterstaat advies zal hebben uitgebracht. HEINKENSZAND Ongeveer twintig oud- verzetsstnjders hebben maandag tijdens een bijeen komst in het gemeentehuis te Heinkenszand een afde ling Zeeland opgericht van de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet afgekort NFRi. Zeeland was de enige provincie waar de raad nog niet in de vorm van een afdeling vertegenwoordigd was. De aanvraag en uitreiking van verzetkruisen is een van de aanleidingen geweest om tot de oprichting van' de provinciale afdeling te komen. Verder heeft een rol gespeeld het feit dat Zeeland voor volgend jaar ts aangewezen als centrum voor de nationale herdenking van bevrijdingsdag op 5 mei Voor de voorbereidingen daarvoor is het zinvol te kunnen beschikken over een provinciale afdeling van de NFR De raad stelt zich onder meer ten doel de slachtoffers van het voormalig verzet op een waardige manier te herdenken en de belangen te behartigen van de oud-verzetstrgders of hun nabestaanden. Maandag middag is een zes personen sterk bestuur gekozen, waarvan P. Kloosterman uit Nisse (voormalig comman dant van de Ordedienst) voorzitter is geworden P. Kloosterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19