Koren en korpsen niet meer in welzijnsplan Middelburg Raad Middelburg twist over behandeling nota Twee nieuwe sleepboten voor bergingsbedrijf in Hansweert WETHOUDER G. B. SCHOENMAKERS: Akkoord subsidie Jeugd en Muziek UITSTEL GESPREK MINDERHEDEN Ouwe getrouwe voor de sloop OEFEN SLEPER DINSDAG 22 MAART 1983 PZC/streek het plan. Bovendien zal de raad moeten kiezen welke functies ze als basisvoor van het faillissement afgewacht moet worden. Daarna wordt bekeken wat er zieningen beschouwt die per se in het met de restanten gedaan kan worden welzijnsplan opgenomen moeten wor den. en of er volgend jaar geld voor opbouw werk opgevoerd wordt, dat dan door Daarmee kwam de heer Schoenmakers een andere instelling of stichting uitge- MIDDELBURG - In het Middelburgse welzijnsplan voor de periode 1985-1988 moeten geen zang koren en muziekverenigingen meer opgenomen worden. Er moeten duidelijke keuzes gemaakt worden tussen functies die we wèl of niet meer blijven subsidiëren. In de praktijk betekent dat dat ongeveer 30 van de huidige meer dan 70 organisaties en verenigingen af moeten vallen. Dit verklaarde maandag wethouder van cultuur G. B. Schoenmakers tijdens de behandeling van het welzijnsprogramma 1983. Burgemeester Wolters haastte zich om de raad duidelijk te maken dat het om een privémening ging van de heer Schoenmakers. Het welzijnsprogramma 1983 ls het der de van de vier die onder het gemeente lijke welzijnsplan 1981-1984 vallen. De gemeenteraad ging maandag unaniem akkoord met het jaarprogramma (afge zien van onderdelen waarmee sommige fracties niet akkoord gingen). Over de hele linie klonk echter somberheid door over de manier waarop het programma 1984 nog heel gehouden kan worden. Dit jaar moet er. ondanks een vrijwel algehele bezuiniging van vijf procent op de subsidie-ontvangers, al meer dan ze ventigduizend gulden uit de reserves bij om het 2,7 miljoen vergende pro gramma nog te kunnen bekostigen. Algemeen was ook de roep om nieuwe regels waardoor een meer werkbaar plan voor de periode 1985-1988 kan wor den opgesteld. Dit plan moet de ge meenteraad volgend jaar vaststellen. Wethouder Schoenmakers beloofde de raad dat er nog dit jaar voorstellen ko men. Deze behelzen dan nieuwe nor men waaraan instellingen moeten vol doen om in het welzijnsplan opgeno men te kunnen worden en het opnieuw formuleren van de doelstellingen van tegemoet aan een motie van het raads lid W. Ovaa (D'66) waarin gevraagd werd aan het college om snel met een nota over de problematiek van de wel zijnsplanning op de proppen te komen. Na de toezeggingen van de wethouder vonden de collega-raadsleden van Ovaa diens motie nogal overbodig zo dat ze met 23 tegen 1 stem verworpen werd. De gemeenteraad ging akkoord met het voerd zal moeten worden. Mevrouw E. Heij kwam met een amen dement Zij stelde voor om van de 140.000 gulden voor de SOM dit jaar de helft te reserveren voor de afwikkeling van het faillissement. De rest wilde ze besteden aan de zomeractiviteiten van de Stichting Kultureel Werk Middel burg, het invoeren van de SONMO-re- geling voor harmonieën en fanfares en voorstel om de 140.000 gulden die voor voor de organisatie van een scholieren- de Stichting Opbouwwerk Middelburg tafeltennistoemooi. Dit voorstel vond in het plan is opgenomen voorlopig ach ter de hand te houden. Zoals bekend is de SOM failliet gegaan door gebrek aan bij de rest van de gemeenteraad geen steun waarop mevrouw Heij het amen dement weer introk. „Op deze wijze bestuursleden. De raad was het met het gaan we de erfenis al verdelen voordat colleee eens dat eerst de afwikkeling de overledene ter aarde is besteld" al- MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad is maandag tijdens de be handeling van het welzijnsprogram ma 1983 akkoord gegaan met subsidië ring van Jeugd en Muziek tot een be drag van bijna 40.000 gulden. Het geld is bestemd voor het winterprogramma van J M en het Festival Nieuwe Mu ziek, dat komende zomer wordt gehou den. Een aantal woordvoerders sprak eerst hun aarzeling uit over het subsidiëren van J en M. Mevrouw A. C. Westhoff- Hubee (cda) vroeg zich af of het niet om een „dorre tak" gaat en of er geen faillie te boedel wordt gesubsidieerd. Me vrouw S. Boersma-Smitskamp (pvda) (pvda) bepleitte het handhaven van het subsidiëren van de activiteiten. De heer L. A. Kodde (sgp/rpf/gpv) toonde zich zonder meer tegenstander van steun aan Jeugd Muziek, GERECHTSHOF Gevangenisstraf en rijontzegging geëist voor rijden onder invloed DEN HAAG - 'U kunt beter overgaan op vissen' adviseerde de president van het Haagse gerechtshof de 34-jarige Middelburger A. J. V. De man stond voor de zevende maal terecht voor het besturen van een auto onder invloed. De verdachte vertelde de rechtbank dat autorijden zijn hobby ls. De man werd door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en achttien maanden intrek king van het rijbewijs. Van dit vonnis kwam de Middelburger in hoger beroep omdat hij 'moeilijk zijn rijbewijs kan missen'. 'Daar mag u dan wel aan denken alvorens u aan het drin ken gaat' vermaande de procureur-ge neraal bij het Haagse gerechtshof die wees op het uitgebreide strafblad van de Middelburger op het gebied van drank in het verkeer. De procureur-ge neraal eiste bevestiging van het vonnis van de Middelburgse politierechter. De Middelburger werd in zijn woon plaats door de politie aangehouden toen hij onder invloed zijn auto bë- stuurde. Toen een bloedproef werd gevorderd weigerde verdachte. In het verleden heeft de Middelburger al emge malen een bloedproef geweigerd. De verdediger van de Middelburger voerde bezwaren van juridische aard aan. Ar rest over 14 dagen. Voorwaardelijke intrekking rijbewijs in hoger beroep DEN HAAG - De Middelburger W. J. B. (44), die eerder door de politierechter in Middelburg was veroordeeld voor het rijden onder invloed tot twee we ken gevangenisstraf en een jaar intrek king van het rijbewijs, heeft in hoger beroep een voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs bewerkstelligd. B.. een vrachtwagenchauffeur, was bij het Haagse gerechtshof in hoger beroep gegaan, omdat hij als chauffeur moei lijk zonder rijbewijs kan en daardoor zijn baan kon verhezen. Hoewel hij reeds vijfmaal voor een dergelijk feit was veroordeeld, wilde de procureur- generaal met deze omstandigheden re kening houden, desondanks, dat ver dachte een alcoholpromillage had van 2,81toen hij door de politie werd aange houden op de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede. Het hof ver oordeelde hem wel tot twee weken ge vangenisstraf. MIDDELBURG - Het echtpaar J. Leer en M. Leer-Martei jn in Middelburg vierde maandag de zestigjarige echtvereniging met een drukbezoehte receptie in restaurant Wienerwald, gevolgd door een etentje voor de familieleden. In een flatje aan de Gcrbrandylaan in de Zeeuwse hoofd stad woont het echtpaar nog geheel zelfstandig. In de morgenuren brach ten burgemeester Wolters en zijn vrouw het echtpaar een bezoek en boden daarbij de gelukwensen aan van het gemeentebestuur. Beide echtelieden genieten nog een goede gezondheid. Vooral de heer Leer (82) is nog bijzonder fit en maakt nog geregeld fietstochtjes over het eiland Walcheren. Hij fietst dan onder meer naar Veere, waar het echtpaar 46 jaar heeft ge woond. Voordat zij drie jaar gele den naar Middelburg verhuisden, woonden zij twaalf jaar in Vlissin- gen. De heer Leer was tot zijn pensione ring in dienst by de marine als ma gazijnmeester, eerst vele jaren in Veere en later in Vlissingen. Toen hij gepensioneerd werd, is de heer Leer onderscheiden met een me daille in de orde van Oranje Na ssau. Mevrouw Leer. die drie jaar jonger is dan haar echtgenoot, is bijzonder handig met naald en draad. Zij maakt nog al haar kleren zelf. Samen bezoeken zij de soosbij- eenkomsten in het Jacob Rogge veenhuis regelmatig en vooral het bingospel is daarbij zeer geliefd. In de oorlogsjaren was de heer Leer onder meer ingedeeld bij de monu- mentenwacht. Hij moest dan in de nachtelijke uren het Veerse stad huis bewaken. Een plakboek uit die tijd toont een groot aantal herinne ringen. Het echtpaar Leer heeft twee zoons, vijf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Burgemeester echtpaar Leer, groot... Wolters rechtsen zijn vrouw (links) op bezoek bij het dat gisteren 60 jaar getrouwd was. De feestvreugde was dus de heer A. Kamermans (Progressief Middelburg). De heer Kodde (sgp) verklaarde dat zijn fractie wel met het plan akkoord ging maar een flink aantal onderdelen af wijst. Daaronder zijn de subsidies voor onder meer SKWM. Uit in Zeeland, VOS-cursussen en Stichting Middel burgs Theater. Ook de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland vond geen genade in de ogen van de heer Kodde. „Het kan best zijn dat dit instituut op de bres staat voor het stoffelijke milieu, van het geestelijke kan ik dat niet zeggen". Na vragen van collega-raadsleden ver klaarde de heer Kodde heel weinig op te hebben met de 'agressieve verhalen' die in de VMZ-uitgave 'De Gouden Delta' staan. Verder bleek dat de WD niets voelt voor subsidiëring van het Rijn Schelde Instituut. Namens de liberalen ver klaarde mevrouw Heij het niet eens te zijn met de doelstellingen van RSI waarin gesproken wordt over onder meer bestrijding van de ideologische onderdrukking. Raadslid Vlissingen wil handtekening minder onder moties en amendementen VLISSINGEN - Het raadslid F. A. Su- wijn (Progressief Vlissingen) wil dat moties, amendementen, sub-amende menten en andere voorstellen slechts van twee handtekeningen moeten wor den voorzien, zoals ook in de gemeente Middelburg. In de gemeenteraad van Vlissingen moeten zij nu nog worden ondertekend door de indiener en twee andere raads leden. Kleine fracties kunnen volgens haar daardoor in de praktijk het recht in gedrang zien komen, dat ook zij heb ben om moties in te dienen. Zij zegt dit in haar schriftelijke vragen over het reglement van orde. Wanneer een eenpersoonsfractie niet voldoende handtekeningen kan verza melen van andere fracties voor een mo tie, amendement of ander voorstel, wordt het indienen daarvan volgens mevrouw Suwijn een recht, dat dan uit sluitend geldt voor afvaardigingen van meer dan twee of drie leden, waardoor een 'lichte vorm van rechtsongelijk heid' zou ontstaan. Zij merk daarbij op, dat een 'lawine van moties' tot heden toe is uitgebleven. „Men mag de zelfdis cipline van kleine fracties niet geringer inschatten dan die van grotere. Welis waar is het mede-ondertekenen van amendementen en moties een (overi gens kleine) garantie voor eventuele 'aanvaardbaarheid' door de raad, vaak betreft het echter zaken die een zuiver politieke achtergrond hebben, zoals in voorkomende begrotingsbehandelin gen en andere meer globale zaken", al dus het raadslid. R. van der Welle promoveert aan de TH in Delft VLISSINGEN-Vandaag, dinsdag, pro moveert aan de Technische Hoge school in Delft ir R. van der Welle uit Apeledoom tot doctor in de technische wetenschappen. Zijn proefschrift heeft als titel 'A contribution to the numerical description of rotating two- phase flow'. Het proefschrift bestaat uit twee delen; enerzijds de beschrijving van experi menten uitgevoerd in twee-fasen gas- vloeistofstromingen en anderzijds de numerieke analyse van dergelijke stro mingen. Promoto is prof dr ir G. Ooms. De heer Van der Wi lie is geboren in 1947 in Middelburg en heeft van 1948 tot 1973 in Vlissingen gewoond. MIDDELBURG - Zeer tegen de zin van burgemeester drs P. A. Wolters in heeft de Middelburgse gemeenteraad maan dag met 17 tegen 7 stemmen besloten de behandeling van de nota minderhe denbeleid uit te stellen voor minstens een maand. Dit gebeurde nadat CDA- fractieleider mr J. Douwes met de me dedeling kwam dat het stuk nog niet behandeld behoefde te worden. Burge meester Wolters hield vol dat de raad wel een beslissing moest nemen daar ze anders de subsidie voor bekostiging van het minderhedenbeleid mis zou lo pen. De zaak kwam aan het rollen toen de heer Douwes vertelde maandag met het ministerie van binnenlandse zaken ge sproken te hebben, om precies te zijn met de ambtenaar die minderhedenbe leid Zeeland in zijn takenpakket heeft. Deze zou hem verzekerd hebben dat goedkeuring van de nota nog een half jaartje kan wachten. In tussentijd zou er dan meer gelegenheid voor overleg en inspraak zijn met de vertegenwoor digers van de minderheden. De meer derheid van de raad heeft twijfels over de vraag of de minderheden zelf wel goed zijn gekend in een stuk wat aanbe velingen over henzelf bevat. Burgemeester Wolters hield staande dat het college duidelijk te verstaan was gegeven dat de nota maandag be handeld moest worden. Hij citeerde een brief van 21 februari waarin dat nog eens duidelijk had gestaan. „We zijn nu al een jaar te laat. Met wie heeft u ge sproken en kunt u mij een schriftelijk bewijs geven dat uitstel mogelijk is0" zo vroeg de heer Wolters aan het raadslid Douwes Deze kon dat schriftelijk bewijs niet overhandigen maar hield zijn redene ring staande. Hij kreeg onder meer bij val van de heer A. Kamermans i PM i die vond dat, ook al zou de heer Douwes ongelijk hebben, een maand extra er ook nog wel bij zou kunnen De burge meester waarschuwde dat zijns inziens die ene maand 'fataal' kan zijn Hy was het ook pertinent oneens met PvdA- fractieleider T. F. C. Verduin. Deze vond dat b en w aan hadden kunnen zien komen dat èr problemen in de raad over de nota zouden ontstaan. Verduin vond het niet juist dat b en w zelf dan ook niet een telefoontje met binnen landse zaken hadden gepleegd. Schorsing Na een schorsing bleek dat de raad (af gezien van de vier wethouders en de drie raadsleden van SGP 'GPV RPF) het bleven aandurven om de zaak uit te stellen. Dit met de aantekening dat de nota alsnog volgende maand behan deld wordt wanneer Douwes ongelijk zou hebben, zodat dan ook de gewenste inspraak toch niet door zou gaan. Met name dit viel bij de burgemeester in slechte aarde. Hy vond het geen ma nier van doen voor een gemeenteraad van een provinciehoofdstad. „Zo wordt het helemaal een halfslachtig voorstel. En dat allemaal, omdat ambtenaar 'Pietje Puk' mondeling meedeelt dat behandeling ineens mogelijk is. Zo wordt het wel erg moeilijk om te bestu ren. mede door die opstelling in Den Haag Wij krygen te horen dat de zaak er door moet en raadsleden vertellen het omgekeerde. Daarover moet het mi nisterie, wanneer de heer Douwes de waarheid spreekt, dan maar eens uitleg over geven". Niettemin respecteerde de burgemees ter het recht van de raad om een politie ke beslissing te nemen en daarmee ook misschien financieel risico te lopen. Het gaat om een subsidie van tegen de honderdduizend gulden. Daarop maakt Middelburg aanspraak vanwe ge extra bcstuurskosten voor beleid ten behoeve van de in de gemeente wo nende minderheidsgroepen. Voor dit doel is dit jaar ook een coördinator minderhedenbeleid aangesteld. ANTWERPEN De diesel/elektrische sleepboot 'Dir. Fred. G. Gerling' uit Antwerpen met een vermogen van 650 pk. is na 38 jaar in dienst te zijn geweest door de Unie van Redding en Sleepdienst van de vlootlijst afgevoerd. Het schip waarvan de kiellegging in 1941 plaats vond bij de scheepswerf J. Boel en zonen te Temse werd gebouwd in opdracht van De Remorquage Héüce S.A. De bouw van de sleepboot is moedwillig vertraagd om te voorko men dat het schip in Duitse handen zou vallen. De 31 meter lange sleepboot die bij ontelbare strandingen en bergingen op de Westerschelde betrokken is geweest en zowel in Temeuzen als op de rede van Vlissingen assistentie verleende, was uitgerust met twee motoren die elk een generator aandreven. Het schip kon aan andere schepen alle soorten elektrische stroom leveren en heeft dan ook dikwijls dienst gedaan als krachtsta tion voor zee- en binnenvaartuigen wanneer de stroom voorziening aan boord van deze schepen was uitgeval len. In 1974 kwam de sleepboot onder de vlag van de URS en heeft tot 1981 actief sleepdienst verricht. Daarna hield men de sleepboot stand-by en werd alleen nog bij noodgevallen ingezet Door de ingebruikneming van vier nieuwe sleepboten werd de 'Du-. Fred G Gerling* overbodig en kon gesloopt worden. Het schip is naar de scheepssloperij van de firma Janssens te Noeveren, bij Boom aan de Rupel, gesleept waar men aan de ontake- •ling is begonnen. Het is jammer dat deze sleepboot met zijn mooie silhouet niet meer op de Schelde te zien zal zijn en dat het Nationaal Scheepvaart Museum 'Steen' in Antwerpen geen beslag op deze oude sleepboot heeft weten te leggen. In Nederland is de oude zeesleper 'Zwarte Furie' in Maassluis voor het nageslacht bewaard gebleven. Duitsland heeft in Bremerhaven de sleepboot 'Seefalke' als museumschip liggen. VLISSINGEN Het Maritiem In stituut De Ruyter uit Vlissingen heeft in Hansweert de zeesleper 'Boreas' ex Fairplay VI van het sleep- en bergingsbedrijf Polder man gekocht. De 'Boreas' is en voormalige Duitse sleepboot die tot 1978 dienst deed in de haven van Hamburg. Het in 1957 gebouwde schip werd in 1978 verkocht aan het Nederlandse sleepbedrijf 'Vios' en werd gebruikt voor sleepwerk- zaamheden op de Noordzee. Begin 1982 werd de sleepboot aange kocht door de firma Polderman, de oude scheepsmotor was toen reeds uit het schip verwijderd. Het mari tiem instituut heeft de zeesleper gekocht als proef object bij de Off shore Veiligheidscursus, eerder had men hiervoor een model van een helicopter aangeschaft. De cursus is voor personeel van booreilanden en andere personen die bij het offshore werk betrokken zijn. Om de cursus en de leerstof uit te breiden is de zeesleper 'Boreas' aangekocht. Op deze sleepboot kunnen cursisten in de accommodatie en de machineka mer oefenen bij het blussen van branden en tevens leert men beman ningsleden aan boord van branden de sleepboten en bevoorradings- vaartuieen in veiligheid te brengen. SNELSTE OP DE WESTERSCHELDE i WÏ HANSWEERT - De vloot van sleep- en bergingsbedrijf L. Polderman in Hansweert is uitgebreid met twee ha vensleepboten. Zaterdagmiddag arriveerden de sleep boten 'Alpha' en 'Bravo' in de haven van Hansweert. De sleepboot 'Alpha' met een motorvermogen van 1040 pk en een lengte van 23 meter werd in 1955 gebouwd en heeft tot 1978 onder de naam 'Duitsland' bij Smit-Vos, een werkmaatschappij van Smit-Internationale, in de haven van Rotterdam gevaren. De sleepboot 'Bravo' heeft even eens een vermogen van 1040 ok en voer als 'Ierland' bij onuirvus. Door het grote motorvermogen hebben beide sleepboten een hoge snelheid en behoren daardoor tot de De twee nieuwe sleepboten van de firma Polderman in Hatisioeert. snelste sleepboten, in him klasse, op de Westerschelde. De sleepboten zijn aangekocht van de Amsterdam To wing Company bv ATC die enige tijd geleden is opgehe ven De sleepboten zijn voorzien van grote bergingspom- pen en kunnen voor alle soorten sleep- en bergingswerk ingezet worden, zowel op de Ooster- als op de Wester schelde Door de aankoop van deze sleepboten is de bergingsvloot van het sleepbedrijf aanzienlijk versterkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13