na taxi-oorlog Ylissingen Acht chauffeurs ingesloten zeeland: Startsein voor stichting Landschapsverzorging Funderingsmat stormvloedkering geplooid Popdemonstratie Behoud KMS trok ongeveer 400 bezoekers Onderzoek naar besparing bij versoepeling van lozingseisen almanak ONEERLIJKE CONCURRENTIE COLLEGA'S" ORGANISATIE: 'DOEL BEREIKT' GPV en RPF willen verzelfstandiging van KMS-groep VLISSINGEN - Een lang lopend conflict is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Vlissingen uitgemond in een regelrechte confrontatie tussen Vlissingse en Middelburgse taxi-chauffeurs. Hierbij werden Middelburgse taxi's op de Nieuwendijk en de Boulevard De Ruyter klem gereden en werd op de Nieuwendijk de rijbaan geblokkeerd. De Vlissingse gemeentepolitie sloot acht Vlissingse taxichauffeurs in en voerde zes van hun wagens af naar het opslagterrein bij het politiebureau. In sommige gevallen moesten de agenten zich met geweld toegang verschaffen tot de afgesloten auto's. De aanleiding tot de actie was volgens een woordvoerder van de Vlissingse Ta- jxicentrale het feit, dat de collega's uit Middelburg, werkzaam bij Taxicentra- ™le Middelburg en Rayon Tax Walche- len, oneerlijke concurrentie bedrijven. Dit zouden zij doen door met name 's nachts tegen lagere tarieven te rijden dan de Vlissingers en bovendien zou den ze 'vrachtjes inpikken waar ze geen recht op hebben'. De moeilijkheden begonnen in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks kwart voor één. Wagens van Rayon Tax Walcheren en Taxicentrale Middelburg twee verschillende bv's, met beide de- zelfde directie - werden op de Boulevard en de Nieuwendijk klem gereden door taxi's van de Taxicentrale Vlissingen. kvn Hoewel het Middelburgse bedrijf dit lou» meldde aan de Vlissingse politie kwam Lrliji die pas in actie na klachten van perso neel van een nachtclub aan de Nieu wendijk over de blokkade aldaar, waar door klanten het horecabedrijf niet konden bereiken. Weloverwogen *a* Vol|ens hoofdinspecteur J. G. den st* Rooijen van de Vlissingse politie is uit de verklaringen van de aangehouden chauffeurs gebleken dat het om een weloverwogen actie ging en dat de Middelburgse taxi's door hun Vlis singse collega's naar Vlissingen zijn gelokt. De Middelburgers houden het erzelf op dat de taxi's zijn besteld door een nachtclub en het loodswezen. „Wij zijn opgetreden omdat de rijweg op de Nieuwendijk werd geblokkeerd. De aanleiding tot het conflict is niet on ze zaak, we zijn geen scheidsrechter", aldus de heer Den Rooijen, ..Onze wijze van optreden heeft de chauffeurs duide lijk verrast". Chauffeurs die geen ge- volg gaven aan de oproep van de politie om de weg vrij te maken voor hun Mid delburgse collega's werden onmiddel lijk aangehouden en afgevoerd naar het politiebureau. In twee gevallen weiger de een chauffeur uit zijn afgesloten auto te komen. Toen bleek dat aandringen J door de politie niet hielp,sloegen poli- tie-agenten met een pioniersschop m beide gevallen de ruit van een achter- kft P0^1" in> zodat de wagens geopend ^konden worden De chauffeurs lieten zich hierop gewillig uit de auto's halen, die vervolgens, net als de bestuurders, ^werden afgevoerd naar het politiebu reau. Twee Vlissingse taxi's die op de Nieuwendijk een Middelburgse wagen hadden klemgereden werden wegge sleept. In totaal werden acht chauf feurs. allen van de Taxicentrale Vlissin gen, aangehouden en zes wagens in be waring genomen. De aangehoudenen zijn J C.S.(34)uitOudelande,C. J.(21) uit Oost-Souburg, L. P. de R. (31). zon der vaste woon- of verblijfplaats, en I. A. K (27). C H. de R. (49), F. A. M. B (30). J. P H. (20) en D. van 't W. (24). allen uit Vlissingen. Zij zijn allen aangehouden wegens het niet opvolgen van een vor- Functionarissen van de Vlissingse gemeentepolitie in gesprek met enkele taxi chauffeurs. ZEEUWSE e bij de blokkade betrokken taxi's wordt weggesleept. dering van de politie, hetgeen hen op maximaal drie maanden gevangenis straf of een boete van 1200 gulden kan komen te staan De chauffeurs, twee van hen brachten de nacht door bij de Koninklijke Marechausse in Vlissingen omdat in het politiebureau geen plaats meer voor hen was. zijn in de loop van zaterdag weer op vrije voeten gesteld. Snorren De Vlissingse taxichauffeurs beschul digen hun tegenstanders in het al lang lopende conflict van 'snorren', het op pikken van passagiers op plaatsen waar dat volgens de regels niet mag. „Ze zeggen wel dat ze besteld zijn, maar ze staan hier soms uren op een vrachtje te wachten", aldus een woordvoerder van de chauffeurs, „Bo vendien rijden ze 's nachts tegen dagta rief. Op die manier is er voor ons geen droog brood te verdienen". Hij ver klaarde dat de actie van het afgelopen weekeinde ongetwijfeld een vervolg zal krijgen. Directeur A. J. van der Veer van Taxi centrale Middelburg en Rayon Tax Walcheren wees die beschuldigingen van de hand. Volgens hem doen de Vlis singse taxi's in Middelburg juist wat zij de Middelburgers verwijten. „Kijk maar eens op het Hof van Tange. daar staan vaak wagens uit Vlissingen" zo zegt hij. „Wij komen alleen naar Vlissin gen als we besteld zyn. dat mag. Wij hebben een contract met het loodswe zen en we hebben afspraken met een aantal horecabedrijven. Die bellen ons, omdat onze service beter is. Maar dat zijn in feite oude klanten, waar we weer contact mee hebben gezocht toen taxi bedrijf Van de Gruiter uit Grijpskerke in Middelburg ging rijden. Dat bedrijf staat ook onder directie van de heer Klip. de directeur van Taxicentrale Vlissingen, dus toen zijn wij maar naar Vlissingen gegaan". Dat de taxi's van zijn bedrijf 's nachts tegen dagtarief rij den klopt, aldus de heer Van der Veer. „Maar dat mag ook volgens de wet". De heer Van der Veer noemde de hele affai re 'een beroerde zaak waarvan het ein de nog niet in zicht is. Zijn collega A. Klip van Taxicentrale Vlissingen zei zondag geen commen taar te kunnen leveren op de wijze waarop de actie is gevoerd. „Officieel weet ik nog van niets, ik weet alleen dat een aantal jongens heeft vastgeze ten. Ik vind het wel moedig dat de men sen zo voor hun werk vechten". Hij is, met zijn chauffeurs van mening dat de Middelburgse taxi's werk van de Vlis singers afnemen: „Ze snorren en ze rij den tegen een lager tarief'. Zijn bedrijf opereert niet in Middelburg, zo rea geert de heer Klip op de beschuldigin gen van de Middelburgse taxicentrale. „De klantenkring van Vande Gruiter hebben wij met het bedrijf overgeno men. Die bedienen we nog steeds, maar meer is er niet aangeboden". Een op lossing voor de problemen ziet de heer Klip niet zo een-twee-drie. Het initia tief tot overleg tussen de taxibedrijven zal in ieder geval niet van hem uitgaan, zo zegt hij. Correspondentie Een onzer collega's krijgt met ingang van 1 april - we zien u al fronsend kijken, maar het is géén grap - inwoning van ie mand. die van bedrijfswege een telefoon-aansluiting heeft. Dit maakt zijn eigen telefoon-aan sluiting overbodig. Aanleiding te over dus. om de PTT te bellen. .Fan mijn telefoon-aansluiting met ingang van 1 april worden afgesloten?", vroeg hij de beambte in Breda. Dat kon. Een uur later ging de telefoon. „Mijnheer, u spreekt met de PTT'er van daarnet. 1 april is 'ff Goede Vrijdagdan werken wij niet. Kan het ook een dag eer- der?" Dat was prima, zei onze x collega. Een dag later lag er een kaartje in de bus. PTT-district Breda stond erop. Uw telefoon wordt volgens afspraak afgeslo- ten op 5 april. Aangezien het te- lefoonnummer van de komende bewoonster per 21 maart al op het toestel van onze collega wordt 'gezet' weer een telefoon- 'ff tje naar Breda. Het is per slot van rekening gratis, bellen naar 004. Alles uitgelegd en er zou iets aan gedaan worden. Een dag later het verwachte kaartje uit Breda. Uw telefoonnummer wordt afgesloten met ingang van 29 april, stond erop. Onze collega durft niet nog eens te bellen, want hij is bang dat het voor de PTT allemaal erg in de papieren gaat lopen Of zou de PTT voor de eigen correspon :Jf dentie geen porto betalen?. OOSTBURG - Met het planten van twee lindeboompjes bij de boerderij van I. Nortier in de gemeente Oostburg heeft gedeputeerde E. Maris-Koster za- ■f terdagmiddag hel startsein gegeven voor de nieuwe stichting 'Landschaps- verzorging Zeeland'. De boompjes slaan bij de ingang van hoeve 'De Ko- x nijnenberg' aan de rand van de Brug- sche Vaartpolder, westelijk van de kern Oostburg. De linde symboliseert het 'huiselijk geluk' en de bescherming van huis en haard, reden waarom ze van oudsher bij oprijlanen van Zeeuw- se boerderijen staan en artistiek zijn vormgegeven in ramen. Daarnaast zijn ff de lindebomen volgens de gedeputeer- de erg karakteristiek voor het Zeeuw- se landschap. De nieuwe stichting zal zich bezighou- den met de bescherming en het onder- houd van bijzondere landschapsele- menten. die hun eigenlijke functie ver- loren hebben maar desondanks een grote rol spelen in het 'beeld' van het Zeeuwse land. Daarnaast wordt aan- dacht besteed aan 'voorlichting' door 'fy middel van cursussen en informatie aan vrijwilligers en belangstellenden In de nieuwe stichting zijn behalve na- tuur- en milieubeschermers ook verte genwoordigers van landbouworganisa ties. waterschappen en gemeenten pre sent. Dat 'overkoepelende' karakter van de stichting is volgens voorzitster W. G. van Montfrans. burgemeester van Veere, erg belangrijk Dit is een unieke kans om samen .te werken zei ze Ik hoop dat het tot de gewenste resultaten leidt" Mevrouw Van Montfrans maak te tijdens een bijeenkomst m het. Oost- burgse stadhuis duidelijk dat de stich ting ook activiteiten kan opzetten voor werklozen Er is veel zinvol werk te doen dat niet in de concurrentiesfeer ligt", zei ze We hopen dat we dit vorm kunnen geven Het belang van de samenwerking van landbouw en milieuorganisaties in de nieuwe stichting werd ook onder streept door gedeputeerde Mans-Kos ter .Het werkterrein van de stichting ligt voornamelijk op landbouwgrond. Daarom is die goede relatie zo belang rijk. De samenwerking van de stichting mei de Bedrijfsverzorgmgsdienst wordt er hopelijk nog hechter door Het overkoepelende karakter van de stichtipg maakt volgens haar een 'geïn tegreerd. consistent beleid' mogelijk .Een goed natuur- en landsehapsbeleid is méér dan alleen beschermen en on derhouden. zeker in Zeeland De totstandkoming van de stichting is volgens de gedeputeerde het eerste voltooide actiepunt van de provincia le nota 'natuur- en landschapsbescher ming'. Het afsluiten en naleven van on- derhoudsovcrcenkomsten tussen pro vincie en boeren dient volgens de gede puteerde eveneens plaats te vinden in nauw overleg met de nieuwe stichting. „Er moet op worden gelet" zei de gede puteerde. .dat de provinciale onder- houdsovereenkomsten noch het werk van de vnjwllligers doorkruisen noch andere regelingen en verordeningen in de wielen rijden" Burgemeester C T Spijkerboer van Oostburg vond dat het na de 'antithese' van natuurbescher mingen landbouw nu tijd wordt voor de 'synthese' „De tegenstellingen liggen niet meer zo scherpzei hij- „Het is van levensbelang dat de landbouworgani saties zich bij deze zaak betrokken voe len". Na het officiële gedeelte in het stadhuis ging het gezelschap per touringcar langs enkele interessante landschapse lementen en belandde tenslotte bij de boerderij De Konijnenberg waar ge deputeerde E Mans-Koster de linde boompjes plantte PAGINA 5 MAANDAG 21 MAART 1983 - Een funderingsmat voor de ftormvloedkering in de monding van |t Oosterschei de is zaterdag geplooid 0p de bodem beland. Dat gebeurde bij bet afzinken van de vierde bovenmat m het sluitgat Hammen. Het achter- linde van de 60 meter lange en 31 meter grede matras raakte bij het afrollen van de laatste meters los van de staart- balk, waarmee de mat aan de filter- mattenrol van de mattenlegponton Cardium was bevestigd. Het laatste stuk van de mat kwam daardoor te snel op de bodem terecht met een plooi als resultaat. Na onderzoek van de mat is besloten de bovenmat weer op te rollen Voordat dit kan. moet de mat evenwel eerst weer aan de staartbalk worden vastge maakt Duikers gaan de komende da gen bekijken hoe dat het best kan ge beuren Het is de bedoeling dat de Car dium ondertussen gewoon met zijn werkzaamheden doorgaat. Op het pro gramma staan eerst wat metingen en daarna weer het afrollen van twee mat ten naast de geplooide funderingsma tras. In de Hammen moeten 16 onder- en 16 bovenmatten komen te liggen. Daar van zijn nu 8 ondermatten en 3 boven matten precies op hun plaats TERNEUZEN - De Technologische Dienst van de Zeeuwse Waterschap pen dient te onderzoeken of versoepe ling van de lozingseisen voor de Wes- terschelde kan leiden tot besparingen. Dat is het standpunt van het dagelijks bestuur, vastgelegd in een uitgebreide notitie over deze zaak. Het algemene bestuur van de Technologische Dienst wordt maandag '28 maart om een uit spraak gevraagd. Het dagelijks bestuur haakt in op de discussie, die is aangezwengeld door de Het optreden van de Vlissingse groep 'Feed Back'. VLISSINGEN - De popdemonstratie 'Behoud KMS', die zaterdag werd gehouden in de sporthal in Oost- Souburg, heeft tussen de 350 en 400 bezoekers getrokken. De manifesta tie heeft daarmee volgens de organi satoren voldaan aan het gestelde doel, het betrekken van jongeren bij en bewustmaken van de problemen rond de KMS. „ledereen heeft er in ieder geval iets van gemerkt", aldus een van de initiatiefnemers Randy Vaessen. „er werd in de toespraken en door middel van informatiemate riaal voldoende op gewezen". Het festival vormde in feite een ver- voig-op de manifestatie op 15 februari in het Scheldekwartier in Vlissingen. waar de Vlissingse bevolking werd geïnformeerd over de stand van za ken rond de KMS Omdat zij de in druk hadden dat jongeren daarbij min of meer over het hoofd zijn gezien besloten drie werkloze jongeren, Randy Vaessen, Robert Speckens en Peter Verswijvelt, een popmanifesta tie te organiseren. Daarbij kregen zij de hulp van het Steuncomité Behoud KMS-groep. Het festival begon met een optreden van de Middelburgse formatie 'Chi vy', gevolgd door de Schouwse groep 'Kees en de Snelbinders'. Omdat de belangstelling tijdens het middagge- deeite wat tegenviel besloot de orga nisatie de voor dat tijdstip aange kondigde sprekers pas 's avonds te laten aantreden. Na optredens van de groepen 'Feed Back' uit Vlissin gen. 'Lativa' uit Oost-Souburg, de Vlissingse formatie 'Citro-N' en 'View' volgde een korte toespraak van de Vlissingse wethouder van on der meer werkgelegenheid D J. P. Bruinooge. Hy gaf een overzicht van de laatste ontwikkelingen rond de dreigende afslanking van de KMS MIDDELBURG - De provinciale con tactraden en de statenleden van RPF en GPV zijn van mening dat al les gedaan moet worden om tot een verzelfstandiging van de KMS- groep te komen. Daarbij zou de groep ongedeeld moeten blijven. Dit werd woensdag geconcludeerd tij dens een vergadering. Ofschoon RPF en GPV in het alge meen geen voorstander zijn van over heidssteun aan in moeilijkheden ver kerende bedrijven zijn ze in deze 'uit zonderlijke situatie' van mening dat de overheid in verband met het be leid van de afgelopen jaren medeve rantwoordelijk is. In dat licht bezien kunnen beide partijen zich achter de provinciale reddingsoperatie stellen en dat van harte steunen. Na het optreden van de 'H-Gang' uit Oost-Souburg - deze formatie had evenals 'Citro-N' de teksten van een aantal nummers aangepast aan de situatie bij de Schelde - spraken voorzitter Jan Scheffers van het steuncomité en David de Leeuw, voorzitter van de ondernemingsraad van de KMS. Met name de laatste kreeg nogal wat bijval van het op dat moment ongeveer honderd mensen tellende publiek. David de Leeuw wees zijn gehoor onder meer op de gevolgen die een eventueel wegval len van de KMS-bedryfsschool heeft voor de opleidingsmogelijkheden van jongeren De 'Fanfare Eeuwig Durende Bij stand' verzorgde enkele optredens terwijl andere groepen hun installa tie opbouwden. Na een toespraak van Maarten Vos- ter van de F NV-jongerenbeweging, volgde wat het hoogtepunt van het festival moest zijn. een optreden van de Belgische groep 'Poïizei'. Door dat het programma nogal was uitge lopen waren op dat moment echter niet meer dan zestig tot zeventig jon geren in de sporthal aanwezig. RSV BESTUUR ZEEUWSE WATERSCHAPPEN: Zeeuwse Kamer van Koophandel. Deze bracht in een brief de opvattingen van prof dr P. G Fohr onder de aandacht De emeritus hoogleraar aan de land bouwhogeschool in Wageningen vindt dat de lozingseisen aanmerkelijk ver laagd kunnen worden, omdat de Wes- terschelde een sterk 'zelfreinigend' ver mogen heeft. De Zeeuwse Kamer van Koophandel is het daar helemaal mee eens. maar de Vereniging Milieuhygië ne Zeeland niet. Het dagelijks bestuur van de Technolo gische Dienst constateert dat in de no titie van prof Fohr met concreet wordt aangegeven in welke mate de eisen bij gesteld moeten worden Maar het be stuur is wél van mening dat de normen soepeler kunnen. Vooral de noodzaak om stikstof uit het afvalwater te halen wordt betwijfeld. Volgens het dagelijks bestuur is dan ook 'nader onderzoek' nodig om dat uit te zoeken, met het oog op eventuele besparingen bij de bouw van vier zuiveringsinstallaties m Waar de, Temeuzen, Breskens en Walcheren. Het dagelijks bestuur wil weten hoeveel kan worden bezuinigd als bij de bouw van deze installaties de eis tot stikstof zuivering wordt losgelaten Daar staat weer tegenover dat het rijk in dat geval extra-heffingen van de waterschappen eist omdat het stikstof niet gezuiverd is. Het dagelijks bestuur wil de mogelijke besparingen afwegen tegen de hogere heffingen van het rijk. zodat de balans opgemaakt kan worden. In de notitie stelt het dagelijks bestuur dat de betrokken waterschappen moe ten blijven pleiten voor bijstelling van de lozingseisen. De conclusies van het algemeen be stuur van de Technologische Dienst zullen worden opgestuurd aan alle be trokkenen, waaronder gedeputeerde staten, rijkswaterstaat, de inspectie Volksgezondheid en de Zeeuwse Ka mer van Koophandel De vergadering van het algemeen bestuur is maandag 28 maart in het waterschapshuis van waterschap 'Noord- en Zuid-Beveland' aan de Nassaulaan in Goes, aanvang 14 15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21