Lef bezorgt Saronni zege in San Remo Ajax-Twente spel van kat en muis FEYENOORD TOCH NOG IN PANIEK NAC weer dichter bij degradatie Zeeuwse selectie voorlopig 22 spelers PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPRINTERS BELOEREN ELKAAR AZ valt aan en Helmond scoort zaam. Tegen Willem II speelde Sparta struikelt over Excelsior Go Ahead Eagles pakt weer punten Koelbloedig Haarlem wint PZC PAGINA 11 MAANDAG 21 MAART 1983 AMSTERDAM Sinds 1977 is Ajax in zijn thuiswedstrijden tegen FC Twente goed voor een gemiddelde van vijf doel punten. Zondag handhaafde de Amsterdamse ploeg dat moyenne. Tegenstander Twen te toonde zich echter zwakker dan ooit. Waren de Tukkers de afgelopen jaren vaak tot ver rassend en produktief weer werk in staat (in 1981 werd het nog 5-3), zondag bleven zij ge laten op de nul steken: 5-0. een aantal niveau's hoger dan Twente, maar swingend mocht het Amsterdam se spel zondag niet genoemd worden. Daarvoor ontbrak de inspiratie en was Johan Cruijff te ver van de voorste lijn verwijderd. Ajax-trainer Aad de Mos had zijn regisseur op het middenveld naar de achterste lijn teruggehaald. De blessu re van libero Molby dwong de Mos tot dat experiment, waarvoor vorige week in Nijmegen al enig vooronder zoek was gepleegd. De Mos wist, dat hij zich geen buil kon vallen aan Cruijffs optreden als vrije man. .Jo han kan dat, dat is bekend- Ik ben slechts benieuwd, hoe hij het onder druk klaart", stelde De Mos na afloop vast. Hij haastte zich echter te zeggen, dal Jan Molby voorlopig de vaste man voor de libero-positie blijft. Het spel van Ajax miste dus in de voorste lijn de dwingende hand van meester Cruijff. In het eerste half uur zocht Ajax naar het juiste systeem om het massaal verdedigende Twente te misleiden. Pas toen Vanenburg en Rij kaard zich wat nadrukkelijker centraal gingen stellen in de aanvalsopbouw, bracht Ajax zijn tegenstander onder druk Vanenburgs eerste echte actie op rechts leverde een treffer op Lerby scoorde in de 28e minuut met rechts: 1-0 Vanenburgs volgende actie eindig de in de 39e minuut tegen de graszo den. doch binnen het zestien metergebied. Ophof. foutloos in de mandekking, mocht van elf meter schieten: 2-0 Van Basten, rondhinkend met een verrekte knieband, was in zijn laatste actie van de eerste helft en de wedstrijd ook doeltreffend: 3-0. Na de pauze stapte Ajax aanvankelijk weinig geïnteresseerd over de gras mat. Pas toen Epi Drost geblesseerd raakte en Spitz Kohn geen vervanger meer mocht aanwijzen leerder werden Van Gerven en Vreijsen gewisseld), schroefde Ajax het tempo weer op. De tien van Twente kwamen na die 68e minuut onmiddelijk in de problemen. Slechts Kieft en Vanenburg (in het Ajax-programma Geraldinho ge naamd) profiteerden doeltreffend van het luchthappcn van de Twentse ver dedigers (5-0). (Door Peter ae Jongei SAN REMO Op de Poggio di San Remo zal eerstdaags met witkalk een groot kruis worden getekend. Als markering van een bijzondere plaats op die korte, venijnige kuilenbijter vlak voor de aankomst van de wielerklas sieker Milaan-San Remo. Daar namelijk werd Guiseppe Saronni eindelijk verstandig. De hardleerse lieveling van het Italiaanse wielerpubliek wachtte van 1978 tol en met 1980 in de Primavera de eindsprint af. maar drie jaar achtereen legde hij beslag op de vervelendste plaats in de uitslag: de tweede. Zaterdag echter ging de 25-jarige wereldkampioen kort voor het einde alleen aan de haal. Beppe zegevierde als solist en op de Via Roma werd hij onthaald door een koor van uitzinnige tifosi. Jk wist", vertelde hij als altijd bijna fluisterend, „dat Jan Raas en Fons de Wolff precies op die plaats waren gesprongen toen ze Mllaan-San Re mo wonnen. Ik had het dus allemaal van tevoren al bedacht". En zijn aanvalsplan slaagde. Saronni won de Primavera en dat betekende heel veel voor hem. „Want voor een Ita liaan". lichtte hij toe, „is dit even belangrijk als een wereldkampioen schap. Het is bij ons de populairste wedstrijd van het seizoen". Een wie lerkoers trouwens die nog ontbreekt op de erelijst van zijn grootste nvaal Francesco Moser, zodat er een dui delijk extra waarde aan de zege kleefde. Beiden werden wereldkam pioen. beiden wonnen de Ronde van Italië. Saronni staat nu dus op voor sprong. Wel wijzer Altijd geloofde Saronni in zijn sprintcapaciteiten. Ook al kwamen er in zijn land supersnelle jongeren als Moreno Argentin cn Guido Bon- tempi opzetten, tegen wie hij het dit jaar herhaaldelijk moest afleggen. Maar Saronni maakte voor een dag een uitzondering. En voor de sprin ter betekende dat een waagstuk. Een risico dat werd beloond. De verklaring voor het welslagen klonk eigenlijk uiterst logisch. Jan Raas (derde achter Bontempii ver telde „Ik wilde op dat moment van de wedstrijd best met iedereen mee springen. behalve met Saronni. Zijn aanval was veel te krachtig. Bij een ander zou je een korte, hevige in spanning moeten doen om erbij te komen, maar om Saronni terug te pakken was een lange achtervolging nodig. En daarmee breng je je eigen kansen om zeep. Ik hoopte dus maar dat een ander het wel zou doen. Maar sprinters als Bontempi, Sean Kelly en Noël de Jonckheere waren wel wijzer". „Op een uitzondering na dan. Eric Vanderaerden, brugklasser tussen de examenkandidaten van deze wie lerklassieker, ondernam wel tot tweemaal toe een tegenaanval. „En steeds sprongen Raas en Moser met me mee Maar als ze bij mij aan het wiel zaten, hielden ze hun benen stil. Dat begrijp ik niet", klaagde de 22-jarige Belg. Vertwijfeld legde hij zich erbij neer Sterke jongens wordt slechts zelden veel ruimte geboden. Het hoort bij de ontgroening van een profwielrenner. Dus bleef Saronni weg. De combina tie van durf en kracht voorkwam dat Milaan-San Remo weer eens een sprintersfestival werd. Een kopie van heel wat voorafgaande afleve ringen zou de 294 km lange klassie ker toch al niet zijn geworden. Niet zelden namelijk knalde een com pact peloton de Via Roma op, maar nu werd een heel gezelschap op de Cipressa kansloos teruggeslagen. Voor het eerst speelde die heuvel op 20 km van de aankomst, die voor de tweede keer in het parcours was opgenomen, dus een belangrijke rol. Vorig jaar hadden de organisatoren daar al op gehoopt, maar toen kwam er een onaangename verrassing uit de bus. Een monsterontsnapping bezorgd neo-prof Marc Gomez de bloemen Nu bleek de Cipressa wel degelijk een selectieve werking te kunnen hebben. Incident Dat was na de opgave van Bernard Hinault in de tweede bevoorrading in Savona het belangrijkste gebeu ren van de wedstrijd. Tijdens de klim zorgde de val van een televisie motor voor een eerste breuk in het peloton. „Gavazzi reed tegen het stuur van die motor op", vertelde ooggetuige Johan Lammerts uit de Raleigh-ploeg van Peter Post. die zich in 15e positie ophield. Met de winnaar van Milaan-san Remo 1980 ging ook Belgisch kampioen Frank Hoste neer Een incident dat gebeur de op een belangrijk ogenblik, want net over de top verhoogde Frances co Moser (zonder veel rendement weer smijtend met zijn krachten) het tempo en ontstond er onder zijn leiding een kopgroep van 14 renners, onder wie ook Frits Pirard. die in een Italiaanse ploeg tot opmerkelij ke uitslagen komt. En vanaf het moment dat ze achterom keken en het gat met hun achtervolgers steeds groter zagen worden, besef ten ze dat uit deze groep de winnaar zou komen. De niet-sprinters gokten op de Pog gio, luttele kilometers voor de eind streep. als een laatste kans om de snelle benen te vlug af te zijn. De Spanjaard Juan Fernandez was de eerste aanvaller van het gezel schap. maar hij zette zijn sprong te vroeg in en werd teruggepakt. Het zelfde lot onderging de Zwitser René Bittinger. Toen kwam de aan val, waarop vrijwel niemand had gerekend. „Saronni", zei Raas, „heeft het nog nooit zo gedaan". Prestige zaak Door een haag van klappende han den knalde de kleine Italiaan de badplaats aan de Middelandse Zee binnen. Driekwart minuut was de voorsprong die de regenboogdrager had opgebouwd Zijn achtervolgers stonden bijna stil, en pas in de laatste halve kilometer besloten ze toch maar te spurten om de ere plaatsen. Tegen zijn gewoonte in liet ook Jan Raas zijn gezicht in zo'n sprint zien. „Een prestigezaak". noemde hij dat optreden. „Ik wilde laten zien dat ik mensen als Bontempi en Kelly best nog kan verslaan". Dat lukte slechts gedeeltelijk. Hy eindigde als derde achter Bontempi. „Het kwam door die Spanjaard Fernandez. Hij sloot me op in de einsprint, waardoor ik pas op het allerlaatste moment kon aanzetten. Anders word ik tweede, gegarandeerd. Aan de andere kant, ik heb hier dan wel niet gewonnen, het was wel mijn beste Milaan-San Remo sinds ik in 1977 won. En dat biedt toch perspectieven voor de toekomst", besloot Raas Milaan - San Remo. De uitslag van de 74e Milaan - San Remo is* 1 Giuseppe Saronni ilta) 294 km in 7 uur. 7 min en 59 sec gemiddelde snelheid 41.216 km per uurr 2 Guido Bontempi <Ita> op 44 sec 3 Jan Raas <Ned). 4 Eric van der Aerden (Bel). 5 Sean Kelly (Ier). 6 Juan Fernandez (Spat: 7 Franco Chioc- ciolo dta); 8 Noél de Jonckheere (Bel); 9 Rene Bittinger (Fra); 10 Gabnele Lando- m dta); 11 Francesco Moser dta); 12 Fritz Pirard (Ned). 13 Guy Nulens (Bel); 14 Mare Sergeant (Bel) allen tn dezelfde tijd als Bontempi. 15 Ene McKenzie (NZl) op 131; 16 Henk Lubberding (Ned); 17 Serge Demierre (Zwi); 18 Hennle Kuiper (Ned), 19 Francis C as tain g (Fra), 20 Roger de Cnijf (Bel) allen in dezelfde tijd als McKenzie. De klassering van de overige Nederlanders is: 31 Adrie van der Poel op 131. 59 Gerrie Knetemann z.t.; 62 Steven Rooks z.t77 Henri Manders op 2.01, 80 Wies van Dongen z t 82 Rene Koppert z.t.; 85 Jac van der Meer op 2.18; 114 Jo Maas op 3.22; 117 Adrt van Houwelingen 2.V De Italiaanse profwielrenner Giuseppe Saronni heeft zaterdag de 74ste editie van de klassieker Milaan-San Remo gewonnen. De regerend wereldkampioen won na een solo in de laatste kilometers. Ajax - Twente, ooit een topduel in de eredivisie, toonde zich anno 1983 niet meer dan een spelletje kat-en-muis, waarbij Twente zich als degradatie kandidaat geen enkele illusie maakte over puntenwinst. „We hebben verlo ren van een superieure ploeg", meldde Twente-trainer Spitz Kohn na afloop Ajax leverde inderdaad voetbal van ROTTERDAM Feyenoord blijft de race met Ajax aan de kop van de ranglijst volhou- den maar het gaat erg moei- Feyenoord zijn zwakste wed- HELMOND - Meestal viel AZ 67 m de J uitwedstrijd tegen Helmond Sport strijd van de dubbel in het Teveel Alkmaarders Rotterdamse stadion tussen speelden echter te individueel, waar door iedere verrassing aan de aanvallen ontbrak. Onverwacht nam Helmond Sport door een treffer van Ribberink vlak voor rust de leiding (1-0) en daar bleef het bij. Na rust waren de uitvallen van de Brabanders zelfs gevaarlijker ROTTERDAM - Spelen in het Feye- noordstadion inspireert Excelsior kcr. nelyk. PSV ervoer dat eerder dit sei zoen en verloor toen in de Kuip met 1-0 Gisteren moest Sparta er aan geloven. Voor rust hield Excelsior zich soms met moeite staande, maar toen Carlo de Leeuw in de tweede helft Excelsior aan de leding bracht was het gedaan met Sparta. Toen Sparta-speler Andriessen een inzet van Ridderhoi in eigen doel werkte was het helemaal gebeurd. DEVENTER - Goed voetbal, strijdlust, tempo, spanning en sensatie zorgden voor een uitstekende wedstrijd. Sinds de komst van trainer Henk Wullems heeft Go Ahead Eagles nog niet verlo ren Een verdiende 2-1-zege op PEC Zwolle omdat de Deventenaren aanval lend gevaarlijker waren. De treffers vie len pas na rust: Witbaard 1-0. Van Koo- ten 1-1. Witbaard 2-1. HAARLEM - Haarlem en NEC zullen elkaar woensdag over een week in de halve flnale voor de KNVB-beker tref fen. Zaterdagavond in het competitie duel tussen de twee rivalen bleek Haar lem in een grimmig gevecht de koel- bloedigste Balm (voor rust) en Haar scoorden beiden uit een vrije schop 2-0 Excelsior en Sparta, ging Feyenoord overdonderend van start met twee doelpunten in de eerste drie minuten. Eers scoorde Valke uit een .voorzet van Vermeulen en kort daarna schoot Houtman na aangeven van Valke raak. Het was de STOFFEL SCHIPPER NIET GEKOZEN MIDDhLBL'KG - Dc technische commissie van de KNVB afdeling Zeeland heeft voor een tweetal selectiewedstrijden in totaal 22 spelers uitgeno digd. die in aanmerking komen voor liet definitieve Zeeuwse voetbalelf tal. Woensdag 30 maart komt in Oude Tonge een eerste selectie van vijftien spelers in het veld tegen een Flakkees elftal. Woensdag 6 april volgt een tweede wedstrijd, in Breskens, tegen de FC Eeklo. De eerste groep die in Oude Tonge speelt, bestaat uit de volgende spe lers: Rob Gruben (Breskens), Jo han Dijkhuizen (RC8). Jaap Meer man. Klaas van Belzen, Wim Geel hoed en Jos van Belzen (allen Arne- muiden), Taco van de Velde en Jo han le Conté (Middelburg). Kees Verkaart (Zierikzee). Nico Bouw man (AZWi, Huib Meerman (Vlis- singen). Gerard Schipper (Oostka- pellet. Bram van de Broecke (Bres kens). Tonnie van den Berge (Bruse Boysien Peter de Waard (Kapellei De vijftien geselecteerden voor de wedstryd in Breskens zijn: Rob Gruben. Johan Dijkhuizen. Jaap Meerman. Klaas van Belzen. Wim Geelhoed. Johan le Conté. Gerard Schipper. Bram van de Broecke. Eugène Fagg (Oostkapelle). Jan Hamelink en Franz van der Pijl (Hoek), Robbie de Muynck (Bres kens), Paul van Kouteren en Paul van der Hooft (Sluiskil) en Jaap Klein van het Axelse AZW. Stoffel Schipper Hel i&vooral opmerkelijk dat Stof fel Schipper bij deze twee selecties ontbreekt. De middenvelder van Oostkapelle werd vorig jaar niet gekozen omdat hij in het verleden kritiek had geuit op het beleid. De technische commissie vond dat Stoffel Schipper voor dit seizoen wel in aanmerking mocht komen, maar hij blijkt door een gebrek aan vorm niet gekozen. Jan Meulmeester, trainer van Oost kapelle, heeftermet verbazing ken nis van genomen. „Ik weet dat Stof fel niet zo dominerend was als vorig jaar", stelde hij voorop „Het klopt dus dat hij niet in zijn grootste vorm is. maar hy had natuurly k wel bij die Zeeuwse selectie moeten zijn Ik kan er nog wel een paar op noemen die met in vorm zyn en die toch gekozen zijn Stoffel Schipper verdient het op basis van zijn kwa liteiten". De technische commissie heeft on langs een paar Zeeuwse trainers be naderd om over geselecteerde spe lers te praten. Andre Wurth van Middelburg mocht bijvoorbeeld zyn oordeel geven over Johan Ie Conté. Taco van de Velde en Wim Dekker. „Ik vind dat Le Conté duidelijk minder speelt dan aan het begin van dit seizoen", zei de trainer En nadcrhand'stelde Wurth Ze heb ben me niet gevraagd naar de vorm van Gerne Eijkenhout. en Tom Huiskens. Die jongens hadden in elk geval wel by de Zeeuwse selec tie moeten staan enige actie van Houtman, die met een geblesseerde knie aan het duel was begonnen. Na twaalf minuten maakte de topscorer uit de eredivisie plaats voor Been. Feyenoord kon de weelde van de snelle voorsprong niet aan. Willem n, dat het ergste gevreesd had. kwam langzaam terug in de wedstrijd en nadat Hoyer na een fraaie solo Htele had gepasseerd waren de Brabanders na 22 minuten ineens weer terug in de wedstrijd. Feyenoord viel geweldig terug maar had het geluk dat doelman Hiele in een goede vorm stak. De Rotterdamse kee per. die voor rust Bastiaansen via een hoekschop van de gelijkmaker afhield, redde in de tweede helft nog enkele malen zeer fraai bij acties van Braam en Guthne De Engelsman Guthrie nam de mooiste treffer van de wed strijd voor zijn rekening toen hij een snel door spelmaker Nelemans geno men vrije trap achter Hiele kopte Willem II kwam daarmee weer dichtby Feyenoord (3-2) want vyf minuten tevo ren had Hoekstra na een diepiepass van Jeliazkov Verkerk gepasseerd. Toen Willem II weer dichterbij was gekomen, raakte Feyenoord bijna in paniek en bracht er totaal niets meer van terecht Alleen Vermeulen kon nog een keer alleen op Verkerk afgaan maar werd voor het strafschopgebied neergelegd door de Krijgh De vrije trap leverde Feyenoord niets op en daardoor moesten deRotterdammers nog elf minuten doormodderen met de angst dat Willem II langszij zou komen BREDA Het meest trieste voor NAC was dal FSV de overw inning van 5-1 in Breda niet te danken had aan sprankelend voetbal. Het te ruim uitgevallen verschil zat vooral in het benutten van kansen. NAC faalde op dat onderdeel zeker in de eerste helft hopeloos. Een counterend PSV had genoeg aan het kleinste gaatje. Voor slechts 7000 toeschouwers was NAC - PSV wel een spectaculaire wedstrijd Zes treffers, veel gemiste kansen en een thuisploeg, die tot op de bodem ging, hielden de spanning lang vast. NAC. al geruime tijd met een aardig gevulde ziekenboeg kampend, nam de openingsfase voor zijn rekening In amper twaalf minuten moest Doesburg driemaal in actie komen om de Bredase ploeg van een voorsprong af te houden Vier minuten later keek NAC echter plotseling tegen een achterstand van 0-2 aan Tot verbijstering van Jo Jansen, die Smits als laatste man liet opdraven, waren de lessen voorat niet al t.e best overgekomen. Een hoekschop van oud-NAC-er Lokhoff dwarrelde voor het doel van Van der Meulen Daar stond Brandts volkomen vrij. Koppend bracht de lange verdediger zijn ploeg op 1-0 ««s geen twee minuten later kon Landsbergen zich laten bejubelen 0-2 De wedstrijd leek toen al gespeeld, maar PSV (zonder de broers van de Kerkhof en Thoresen in de basis) weigerde het karwei vakkundig af te maken De ploeg bleef de countertaktiek trouw en kreeg in de twintigste minuut een teleurstelling te verwerken toen Kraay een doorkopbal van Van der Borgt achter Doesburg joeg. NAC ging op zoek naar de gelijkmaker, kreeg kansen, maar zag de marge weer tot aan twee treffers groeien omdat de defensie niet sluitend te krygen was. Een simpel overstapje van Wildschut was voldoend om Koolhof het derde PSV-doelpunt aan te laten tekenen. Na de hervatting zette NAC nog eens alles op alles, drukte PSV vast op eigen helft, maar ging met te weinig overleg te werk. Spits Geels deed goede dingen, won veel luchtduels van Landsbergen, maar ontdekte vrijwel geen enkele NAC-er in zijn omgeving. Toen de Bredase storm eindelijk ging liggen en de uitblinkende Dusbaba geblesseerd zijn plaats had afgestaan aan Heeren, liep PSV simpel weg naar 5-1 door Wildschut en Koolhof. Geflatteerd, maar alles zeggend over de nijpende situatie, waarin NAC zich momenteel bevindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11