Volgende week definitief besluit over marine-orders PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkloosheid dreigt in Rotterdams stukgoed [D)[1 (gj[^®l[jMü°©@lii> Slavenburg's Bank ontdekt miljoenenfraude employé Brand bij financiën Bonnenactie in benzinestrijd Premier Thatcher ontmoet Palestijn Vervolging helper Barbie Beraad over wisselkoersen ra VOLVO show DUIZEND TOT TWEEDUIZEND MAN TEVEEL Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer tien graden Matige zuidwestelijke wind. 226e jaargang no. 66 Zaterdag 19 maart 1983 Ofschoon de stukgoedsector, met 14,1 miljoen ton vorig jaar, goed is voor precies vijf procent van alle vracht die Tussenoplossing De NAVO is bereid een langdu rige tussenoplossing te aan- vaarden in het kemwapenover- leg in Genève. Secretaris-gene- raai Luns vindt dit geen com- proinis omdat het einddoel de j nuloptie blijft. (PAGINA 3) Snelheidslimiet Per 1 april mogen gemeenten in de bebouwde kom een snel heidslimiet van 30 kilometer per uur invoeren. De gemeenten moeten er voorzorgen dat auto mobilisten wegen waarvoor die beperking geldt onmiddellijk i, kunnen herkennen. (PAGINA 5) Veiligheid Bij een ingrijpend ongeluk met een kerncentrale komt veel min- I der radioactiviteit vrij dan tot nu toe werd aangenomen. Uit ee7i studie blijkt dat met name a de omhulling van de reactor- kern het veel langer kan 'uit- I, houden'. (PAGINA 7) Varia: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Provincie: 7, 9,10, 11 en 13. Sport: 15. Weekendkrant: 17,18,19,21, u 23, 25 en 27. LYON (RTR) De Franse rechter van onderzoek in de zaak tegen Nazi- oorlogsmisdadiger Klaus Barbie heeft vrijdag een internationaal arrestatie bevel uitgevaardigd tegen Paul Tou- vier, die tijdens de Duitse bezetting hoofd was van de militie van Lyon. Touvier, die wordt beschuldigd van misdaden tegen de mensheid, woont thans in Italië. In 1972 verleende presi dent Georges Pompidou hem gratie en in 1975 verklaarde een hof van beroep in Parijs dat de door nabestaande van verzetsstrijders ingediende beschuldi gingen dat Touvier misdaden tegen de mensheid had gepleegd niet ontvanke lijk waren. Naar thans wordt aangeno men is er nieuw bewijsmateriaal boven water gekomen door het onderzoek in de zaak-Barbie. Hulp slachtoffers apartheid Ne- ■derland heeft ongeveer twee miljoen "gulden toegezegd voor hulpverlening aan de slachtoffers van apartheid en dekolonisatie in zuidelijk Afrika via het Africa National Congress, de We reldraad van Kerken en voor diverse fondsen voor Zuidelijk Afrika van de Verenigde Naties. in het Rotterdamse havengebied om gaat, is het een zeer arbeidsintensieve sector. Begin dit jaar waren er in de stukgoedsector een 4550 werknemers. Als de verwerking van het stukgoed niet opnieuw wordt gestructureerd, daalt de hoeveelheid stukgoed echter tot 11 miljoen ton in 1985. Hoewel een deel van de werknemers door natuurlijk verloop verdwijnt, zul len er zonder maatregelen in de perso- neelssector in 1985 960 tot 1925 te veel werknemers zijn, 15 tot 40 procent van het huidige aantal Somber „Voor een regio die toch al wordt getroffen door extreem hoge werkloos heid, is dit een sombere constatering", DEN HAAG (ANP) Een brand heeft vrijdagmiddag in het ministerie van financiën in Den Haag voor enkele miljoenen guldens schade aangericht. Een woordvoerder van de brandweer deelde vrijdagavond mee, dat de brand rond half vijf is ontstaan in een ber gingsruimte op de derde verdieping. De brand sloeg over in de leiding- schacht, waardoor de vlammen snel de vierde en vijfde verdieping bereikten. Rond de leidingschacht is flinke brand schade ontstaan. Toen werd omgeroepen dat alle men sen enkele honderden het gebouw (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De meest betrokken bewindslieden lijken vrijdag overeen stemming te hebben bereikt over de vraag op welke wijze de marinewer ven van De Schelde in Vlissingen en RDM in Rotterdam van een constante orderstroom kunnen worden voorzien. Dat valt af te leiden uit wat minister president Lubbers vrijdag op z'n we kelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad opmerkte. Lubbers stelde dat de betrokken bewindslie- stellen werkgevers en werknemers in het vrijdag gepresenteerde rapport van de „commissie-I", dat slechts werkge- legenheidsberekeningen bevat. Vol gens de samenstellers van het rapport is het niet alleen nodig dat maatrege len worden genomen om de onderlinge concurrentie te verminderen, maar ook om een plan te maken voor de betrok ken departementen, economische za ken en sociale zaken. Bij de opstelling van dat plan moet ook de gemeente Rotterdam worden betrokken. De Vervoersbond CNV is van mening dat een oplossing kan worden gevon den door invoering van 10 procent arbeidstijdverkorting. Daartoe kan de prijscompensatie van dit en volgend jaar worden gebruikt, aangevuld met andere beschikbare financieringsbron- via de trappen moesten verlaten, kozen twee verschrikte ambtenaren toch voor de lift. Prompt ontstond kortslui ting, waardoor de stroom uitviel en de lift bleef steken. Het tweetal moest door de brandweer uit zijn benadere positie worden bevrijd. Om kwart over zes was het vuur onder controle. Over de oorzaak van de brand tast men volledig in het duister Een woordvoerder van het ministerie kon vrijdagavond nog niet zeggen of de brand verder nog gevolgen zal hebben voor de werkzaamheden op het minis terie. den nu zover zijn dat zij de minister raad volgende week een besluit kun nen voorleggen, zodat er een definitie ve beslissing kan worden genomen. Bij de gesprekken zijn de minister president zelf. de ministers Van Aar- dennc van economische zaken, Ruding van tinancien, De Koning van sociale zaken en De Ruiter van defensie én staatssecretaris Van Houwelingen be trokken. Lubbers wilde vrijdagavond niet aan geven in welke richting het kabinet denkt. „Het lijkt mij niet elegant als de nen. De bond zal deze maatregelen aanstaande maandag bespreken met de werkgevers, die verenigd zijn in de Scheepvaartvereniging Zuid. Gemeente De gemeente Rotterdam moet de ko mende jaren nog eens ruim 200 mil joen gulden bezuinigen. Dit blijkt uit ambtelijke voorstellen, die vrijdag door wethouder J. Linthorst van fi nanciën zijn gepresenteerd. Hoewel het nu nog gaat om zeer voorlopige voorstellen, die nader uitgewerkt moeten worden, staat wel vast dat deze bezuinigingsoperatie „zeer pijn lijke ingrepen" tot gevolg zal hebben. Volgens zeer voorzichtige schattingen zulcn dc komende drie a vier jaar ongeveer 2.000 arbeidsplaatsen bij de gemeente Rotterdam moeten verdwij nen. Meteosat Nederland zal drie pro cent van de kosten bijdragen van het nieuwe Meteosat-programma dat loopt tot 1995. In het nieuwe program zullen opmeuw Meteosats hoog boven de Golf van Guinee worden geparkeerd. ROTTERDAM (ANP) - Bij Slaven- burg's bank in Rotterdam is een grote fraude aan het licht gekomen. De chef van de ufdeling betalingsverkeer bui tenland, Van der H. wordt er van ver dacht. de afgelopen weken tientallen miljoenen guldens te hebben verduis terd. Van dc oplichting is afgelopen dinsdag aangifte gedaan bij de politie. De betrokken bankemployé is vrijdag middag op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven door de politie aangehou den. Hij was daar met een vliegtuig uit Engeland geland, aldus een woordvoer der van de Rotterdamse politie. De 30-jange A. T. uit Zwijndrecht. die op dezelfde afdeling werkzaam is. werd eveneens aangehouden. Hy was naai het vliegveld gegaan om H. op te halen. Volgens een woordvoerder van Slaven burg is de oplichting bij een inteme controle aan het licht gekomen. De po litie bevestigt, dat de zaak niets te ma ken heeft met het onderzoek naar zwartgeldmanipulaties bij de bank. De betrokken bankemployé verrichtte boekingen in het betalingsverkeer met buitenlandse banken. In totaal is met collega's in de krant lezen wat zij volgende week moeten beslissen", zei de minister-president. Het lijkt erop dat het kabinet weinig keus heeft bij het bepalen van zijn beleid. In de eerste plaats moet er spoedig geld op tafel komen om de lopende orders te kunnen voltooien. Het 'gat' in de produktie dat daarna dreigt kan alleen maar opgevuld wor den met orders, en dan zal het vooral om de vervroeging van de bouw van de Multi-purpose fregatten gaan. Staats- de inkomende en uitgaande transacties een bedrag van 175 miljoen gulden ge moeid. Brommerverkoop is ingestort DEN HAAG (ANP) - De verkoop van het aantal brommers is vorig jaar met zeventien procent gedaald ten opzich te van 1981. Dat komt overeen met een vijftien procent lagere gcldomzet. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarentegen is de verkoop van nieuwe auto's met vier procent aangetrokken. Voor de omzet in geld betekent dit een stijging met zeven procent. Economi sche zaken zegt dat de totale jaaromzet van de winkeliers weliswaar twee pro cent hoger was, maar feitelijk lager lag omdat bij de optelsom geen rekening gehouden is met de prijsstijgingen van de verkochte artikelen. De warenhui zen verkochten één procent meer. de postorderbedrijven vijf procent min der. secretaris V ju Houwelingi-.i v.<.i der gesteld dat het eerste fregat niet voor begin '84 besteld kan worden. De financiering van deze operatie vormt het grootste probleem, aange zien er een herschikking binnen de defensiebegroting zal moeten komen. Volgens bronnen in Den Haag kan defensie dit jaar maximaal 115 miljoen vrijmaken. Voor de totale operatie is volgens cijfers van financiën tot '88 globaal 1.6 miljard nodig In ieder geval val het kabinet volgende week een definitief besluit nemen. Hoe de oplichting precies in zijn werk is gegaan is volgens de bank nog niet dui delijk. Wel staat vast, dat de afdelings chef grote bedragen op bankrekenin gen in binnen- en buitenland op zijn naam heeft laten plaatsen. Slavenburg heeft beslag laten leggen op alle reke ningen. waarvan zij weet dat Van der H. er gebruik van maakte. Volgens de politie zijn er nog tientallen miljoenen guldens zoek. Discussie over raketten T—\e kernwapens blijven de \^L] Dinternationale en natio- nale politiek volledig beheer- f**"H sen De In geheel Europa om- - streden plaatsing van 572 nieuwe kernwapens voor de middellan ge afstand (de Pershing 2 en de kruisra ket), waarvan 48 in Nederland, kreeg deze week alweer een aantal nieuwe ac centen mee. Reagan hanteert welis waar nog de nul-optie - geen statione ring aan Navo-zijde als de Russen hun SS-20-raketten ontmantelen - maar hij is nu toch bereid voorlopig met een tus senoplossing genoegen te nemen. Een dergelijk voorstel is niet meer dan tijd- rekken; het moet de Amerikanen en de Russen in Genève extra tijd geven bij hun onderhandelingen over verminde ring van de raketten voor de middellan ge afstand in Europa. De Russen had den meteen het antwoord klaar: geen sprake van een interimakkoord als het aan hen ligt, zo lieten zij Washington in ferme taal weten Hoe afwijzend zij staan tegenover de voorgenomen plaat sing is inmiddels al bekend, maar in de propaganda-oorlog tegen de Amerika nen schuwen de machthebbers in het Kremlin zelfs de grofste middelen niet. ■n /ret nauwelijks nog een week overleg lVlin Genève voor de boeg, sioeg het Kremlin na het horen van het Ameri kaanse voorstel voor een tussenoplos sing weer eens volledig op tilt: deze keer dreigden de Russen raketten op te stel len dicht bij de grenzen van de Verenig de Staten als de plaatsing in Europa zou doorgaan. In de Atlantische wereld gingen de gedachten meteen uit naar het met de Sowjet-Unie bevriende Cu ba. Eenentwintig jaar geleden probeer de de toenmalige Sowjet-partijleider Nikita Chroetsjov Russische raketten op Cuba onder te brengen, hetgeen de wereld op de rand van een atoomoorlog tussen Oost en West bracht. De vastbe raden houding van de toenmalige Ame rikaanse regering had tot onmiddellijk gevolg dat de Russen hun raketten te rugtrokken en schepen die met oorlogs tuig onderweg waren naar Cuba terug riepen. Aansturen op een herhaling van wat destijds in Cuba gebeurde zou de grootste fout zijn die de Russen op dit moment kunnen maken. Het Kremlin heeft er niets bij te winnen, maar alles bij te verliezen. Noch de VS, noch de landen van West-Europa zijn gevoelig voor dit soort chantage. Dat zouden de Russen intussen toch moeten weten. In Nederland krijgt de discussie over dc raketten ccn grimmiger onder toon. Eerst was er het gekrakeel tussen CDA en IKV over wel of niet deelne ming van de christen-democraten aan de grote vredesdemonstratie in het ko mende najaar - het partijbestuur be sliste begin deze week. dat het CDA niet zal meedoen - en in de loop van de week kwam het IKV met Amerikaanse docu menten op de proppen, waaruit zou blij ken dat de 'slapende' vliegbasis De Peel reeds zou zijn aangewezen om de om streden raketten op te stellen. Een on middellijke afwijzing volgde van de kant van minister De Ruiter van defen sie. die verklaarde dat Nederland lang nog zover niet Is en dat de plaats waar de eventuele nieuwe kernwapens zullen komen, niet eerder zal worden gekozen dan na overleg met en consultatie van de tweede kamer. Gisteren na afloop van de kabinetsvergadering deed pre mier Lubbers een flinke duit in het zak je: Mient Jan Faber van het IKV, zo vond hij. heeft een fout gemaakt - dui delijk aangetoond door minister De Ruiter. Een fout maken kan de beste overkomen, filosofeerde Lubbers, maar Faber dient wel zijn verontschuldigin gen aan te bieden. Immers, hij beschul digt de ministers van dubbelspel als hij zijn beweringen nu nog blijft volhou den. Lubbers was heel serieus, toen hij deze opmerkingen maakte Het bewijst eens te meer hoezeer de kwestie van de raketten de gemoederen bezighoudt De vraag rijst of onze minister-presi dent niet wat al te nadrukkelijk rea geert op een zaak. die door het ant woord van minister De Ruiter - een in teger en betrouwbaar bewindsman - in feite toch als afgedaan moet worden be schouwd. Zou er dan toch meer aan de hand zijn dan de premier ons wil doen geloven? Op één punt was het betoog van de minister-president verhelderend. Hij liet er geen twijfel over bestaan wie uiteindelijk de beslissing moeten ne men en bij wie de verantwoordelijkhe den liggen, regering en parlement. En als de beslissing van het parlement is dat Nederland gevolg zal geven aan het besluit van de Navo tot plaatsing van 48 Pershing II en kruisraketten, moet de maatregel ook worden doorgevoerd. Want, zo stelde Lubbers onomwonden, op die wijze werkt de parlementaire de mocratie Met andere woorden: elke vorm van buitenparlementaire actie om geen raketten te plaatsen, nadathet besluit tot plaatsing is genomen, zal niet worden geduld. Het is al eerder ge constateerd in deze kolom: naarmate de datum nadert waarop een 'ja - of 'nee'-beslissing niet langer kan worden vermeden, worden de standpunten har der Premier Lubbers heelt gisteren eni ge helderheid verschaft over bepaalde aspecten van de raketten-kwestie Als hard gegeven in een discussie die toch al zoveel emoties oproept kunnen voor- en tegenstanders de premier alleen maar dankbaar zjjn voor zyn opmerkln gen. Dim BRUSSEL (RTR, DPA, ANP) Dc ministers van financiën en de centrale-bankpresidenten van de landen van de EEG komen vandaag in Brussel bij een om te praten over een aanpassing van de onderlinge wisselkoersverhoudingen bin- e nen het Europese Monetaire Stelsel (EMS), zo is vrijdag in Brussel De bijeenkomst is belegd naar aanleiding van de druk op de Franse en Belgische frank bin nen het EMS en de stijging van de mark en de gulden binnen dat stelsel. Vermoedelijk zullen de Franse en de Belgische frank, de lire, de Deense kroon en het Ierse pond worden gedevalueerd of de gulden en de mark worden gerevalueerd. De aanleiding om de koersen van het EMS aan te passen bestaat al enige tijd, maar door meningsverschillen tussen Parijs en Bonn zijn er nog geen maatregelen geno men Frankrijk wil dat de mark wordt gerevalueerd, maar Bonn wil dat alleen maar doen als de frank wordt gedevalueerd. Dat laatste is tegen de zin van de Franse regering. ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 - 16810 van 18 t/m 26 maart ROTTERDAM (ANP) - Shell zal vanaf dinsdag ruim drie maanden lang via bon nen korting op benzine en dieselolie geven. De oliemaatschappij laat via de PTT begin volgende week bij ieder gezin in Nederland een boekje bezorgen, waarin zes coupons zitten die recht geven op een korting van vier cent per liter Elke keer dat wordt getankt, kan zo'n bon worden ingeleverd, zo is vrijdag bekend gemaakt. Marketing-medewerkers van Shell hebben de kosten van de actie, inclusief kor ting en druk en verspreiding van het boekje, op zeven miljoen gulden begroot. Shell ivil volgens een woordvoerder met de actie haar marktaandeel vergroten. Deze is als gevolg van de recessie en zuiniger motoren de laatste jaren teruggelo pen. Shell zegt dat de korting via de bonboekjes los staat van de prijsnoteringen op de vrije oliemarkt. Voor een prijsdaling van benzine en diesel op basis van marktprij zen is op dit moment geen aanleiding, aldus de woordvoerder Shell neemt de zeven miljoen geheel voor eigen rekening Pomphouders betalen er met aan mee. Mobil kondigde vrijdagmiddag in een reactie op de campagne van Shell een zelfde soort actie af. Vanaf maandag tot eind april kunnen klanten bij deze maatschap pij kassabonnen opsparen. Na afloop van die periode kan over alle bonnen vijf cent per liter terug worden gekregen,met een maximum van 15 gulden. BP maakte vrijdagmiddag eveneens een tegenzet bekend. Deze maatschappij gaat haar pro motionele campagne met glaswerk intensiveren Esso wil geen commentaar leveren op de actie. ROTTERDAM De overslag van conventioneel stukgoed in de Rotterdamse haven is de nen. De bond zal deze maatregelen afgelopen jaren sterk teruggelopen en die teruggang zal zich ook de komende iaren voordoen aanstaande maandag bespreken met i i - ft„n *nnr- i -- de werkgevers, die verenigd zijn in de Daardoor dreigen binnen enkele jaren 960 tot 1925 werknemers bij stuwadoorsbedrijven Scheepvaart,vereniging Zuid overtollig te worden. Het is harde noodzaak hiertegen op korte termijn maatregelen te nemen, aldus werknemers en werkgevers in de Rotterdamse haven. G&ÏYIEClltC Premier Thatcher (met de rug naar de camera) schudt de hand van het Palestijnse lid van de delegatie, prof. Walid Khalidi. Van onze correspondent) LONDEN Een Arabische dele gatie onder leiding van koning Hoessein van Jordanië en met een lid van het Palestijnse parlement in ballingschap in de gelederen, heeft gisterochtend in Londen be sprekingen gevoerd met de Britse premier mevrouw Thatcher en minister Pym (buitenlandse za ken). De delegatie kwam in Londen plei ten voor een vredesplan, dat herfst vorig jaar door de Arabische Liga is opgesteld. Daarnaast had het bezoek een niet geringe propagan distische waarde voor de Palestijn se zaak. iets dat nog werd ver sterkt door de ontvangst van de delegatie, later op de dag, door de Britse koningin. Het bezoek van de delegatie die ook Frankrijk, de Sowjet-Unie en China als vaste leden van de Vei ligheidsraad heeft bezocht had al in januari moeten plaatsvinden, maar kon toen geen doorgang vin den omdat mevrouw Thatcher wei gerde de afvaardiging te ontvan gen zolang daar de PLO-minister Kaddoumi (buitenlandse zaken) deel van uitmaakte. Die weigering riep grote woede op in de Arabi sche wereld. CHEF BUITENLANDSE BETALINGEN AANGEHOUDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1