Linkse partijen verontrust over geruchten De Peel PZCfi Akkoord korter werken in grafische industrie Voorzichtig optimisme over gesprekken Israël-Libanon Patrouille onder vuur het weet Ed van Thijn schrikt van situatie Israël NIEUWE AMERIKAANSE VOORSTELLEN REGELING VRIJDAG 18 MAART 1983 DEN HAAG De linkse partijen in de Tweede Kamer zijn niet gerustgesteld door de stellige verzekering van minister De Ruiter (defensie), dat er nog geen plaats is gekozen voor eventuele kruisraketten in Nederland. Zij vrezen dat de Amerikanen wel degelijk een plek op het oog hebben, hoewel de Nederlandse regering nog geen keuze heeft bepaald. PvdA. D'66. PSP. CPN en PPR lieten donderdag in overleg met minister De Ruiter blijken zeer verontrust te zijn over de alarmbrief van het IKV dat de vliegbasis De Peel zou zijn aangewe zen Die verontrusting baseerden zij op de opmerking van een Amerikaanse luchtmachtfunctionaris tijdens een hoorzitting van het Huis van Afgevaar digden Volgens minister De Ruiter vergt het echter „een wel heel bijzondere ge- dachtensprong" om uit dat verslag af te leiden dat De Peel zou zijn gekozen, zoals hij IKV-secretaris Faber ook schnfteijk heeft geantwoord. Hij zei in de Kamer dat de Amerikanen met alleen nog niet gekozen hebben, maar daarvoor ook elke bevoegdheid mis sen. Hij hield staande dat Nederland zelf deze zomer pas aan een keuze toe De Ruiter sprak van „een aaneenscha keling van misverstanden en verwar ring"' en betreurde de geruchten over De Peel. „Je kunt zulke geruchten over elke gemeente verspreiden zei hij CDA en VVD hadden volledig vertrou wen in de uitleg van de bewindsman „De kou is hiermee uit de lucht", zei CDA-kamerlid Joep de Boer Nul-optie Minister De Ruiter heeft donderdag in de tweede kamer duidelijk gemaakt dat Nederland zich aansluit bij de pogingen van West-Duitsland, Italië en Engeland om de Amerikaanse rege ring ertoe te bewegen in de Geneefse onderhandelingen met de Sowjet-Unie niet strak vast te houden aan de zogenoemde nul-optie. In de ..nuclear planning group"' van de NAVO. die dinsdag en woensdag in Zuid-Portugal bijeen komt. zal Neder land, aldus minister De Ruiter, zeker duidelijk maken, dat „Amerikaanse initiatieven om voortgag in de Geneef se onderhandelingen te bevorderen, voor ons zeer welkom zin" Hij zei dit in antwoord op een vraag van Engwirda (D'66). Antwoord Russen Als de NAVO 572 nieuwe raketten in West-Europa opstelt, zal de Sowjet- Unie zich gedwongen zien raketten te plaatsen in de buurt van de Verenigde Staten. Dit zei donderdag Georgi Arba- Vrijdag. 18 maart Vlissingen 10 44 235 22.52 214 Terneuzen 11.18 245 23.26 223 Zlenkzee 11 21 189 23.27 166 Hanswem 11.43 264 23.56 245 Wemeldlnge 11.45 212 23 58 186 Kreekrak 11 58 248 Brulnissc 11.56 206 Zaterdag. 1!) maart VHssingen 11.17 223 23 25 207 Terneuzen 11.49 234 23.57 217 Zlerlkzee 1158 183 Hanswerrl. 12 14 252 Wcmeldingr 12 22 204 Kreekrak 00 12 214 12.35 238 Brulnissc 00 03 182 12.32 199 ADVERTENTIE i Weersvooruitzichten van het KNMI voor zaterdag tot en met dinsdag Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Een brede luchtstroming brengt zachte, maar vooral vochtige lucht naar west- Europa afkomstig uit het zeegebied bij \de Azoren Deze stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukge- tncd bij de Golf van Biscaje en een de pressie lussen IJsland en de Noord kaap De vochtige lucht wordt door het koude water langs onze kust afgekoeld en dan ontstaat gemakkelijk zeemist, die bij flarden landinwaarts drijft. Via Engeland komt een koufront naderbij met daarachter droge luchtmaar waarschijnlijk komt dit front tot stil stand voor het ons bereikt heeft. Daar om moet ook vandaag op vrij somber weer gerekend worden met af en toe motregen en nu en dan mist. vooral bij zee Daar ivordt het ook niet meer dan ongeveer 8 graden, want verder landin waarts zou hel nog 10 graden kunnen worden. De wind blijft tussen west en zuidwest, aan zee vrij krachtig, elders mahg In eerder genoemd koufront be vindt zich een kleine golfstoruig. die zal zaterdag over onze omgeving trekken, waarbij de regenkansen wat groter worden. Temperatuur en wind zullen dan nog iveimg veranderen Vooruitzichten voor zondag: er zijn en kele opklaringen mogelijk en vooral de mistkansen ivorden kleiner Dal komt omdat vanuit Engeland wat drogere lucht tot onze omgeving kan doordrin gen Omdat het koufront toch nog be trekkelijk dichtbij zal liggen, zijn perio den met regen niet uit te sluiten. De mid dagtemperatuur blijft nog tussen 8 en 10 graden, aan zee wat lager. Op Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is in zo'n dag of acht één rondje IJsselmeer doen. We blijven dit jaar in eigen land. Onze Vaderlandse Fietsvakantie begint in A msterdam. We gaan omhoog. Eerst langs al die havenstadjes. In Enkhuizen doen we de Drommedaris. In Medemblik het Stooin- machine-museum. Na de Af sluit dijk bekijken wc aardewerk in Makkum. We puffen uit op de ,J.eugenbank" van Hindeloopen. We bezoeken in Lemmer het Buma-gemaal. Natuur genieten we in reservaat Weer- ribben. Dan door de polder naar Dronten. (Kijken of de Meerpaal er net zo uitziet als op de t.v.) We liggen aan het IJsselmeerxtrandje van Muiderberg. En bekijken het Muiderslot. In Amsterdam blijven we één dagje extra. Daar is zoveel te zien. We fietsen per dag nooit meer dan 60 km. S/apen hebben u vooruit geregeld. De fietsenvakman, de boekhandel, de HT'j de ANWB en stichting: fiets.' Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, telefoon 020 - 44 69 93, hebben prima suggesties en leuke boekjes voor allerlei l'adet hiud.se Fiets vakanties Vakantie op de Fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. tov, hoofd van het Russische Amerika- institut. Het dreigement dat Moskou op de plaatsing van de westerse raketten zal antwoorden met maatreelen direct ge richt tegen Amerikaans grondgebied werd donderdag eveneens geuit door de Russische maarschalk Nikolai Ogarkov in en vraaggesprek met de New York Times Het zelfde deed vorige week ook Vadim Zagladin. lid van het centrale comité van de Russishe com munistische partij Binnen dc Amerikaanse regering wor- devier wapen voorstellen voorbereid die Ier heoordeling aan president Rea gan zullen worden voorgelegd, zo meldde de Washington Post donder dag. Daaronder bevindt zich ook nog de nul-optie. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim over het jaar 1982 is in vergelijking met het voorafgaande jaar gedaald van 8,5 naar 8,1 Bij de mannen daalde het percentage van 8.2 in 1981 naar 7.8 in het afgelopen jaar. Bij de vrouwen waren deze percentages 10.9 en 10.3. Ambtenaren niet tevreden over pakketvergelijking DEN HAAG (ANP) - De grootste cen trale van overheidspersoneel, de ACOP, ziet niets in een vergelijking van de arbcidsvoorwaardenpaketten van ambtenaren en die van werkne mers in het particuliere bedrijfsleven, zolang de werkgevers onvoldoende medewerking verlenen. ACOP-vooratter Jaap van de Scheur zei donderdag na afloop van het over leg tussen amtenarencentraJes en mi nister Rietkerk van buitenlandse za ken dat hU de toezegging van de werkgevers aan de minister om rele vante gegevens voor zo'n onderzoek te verstrekken zeer onvoldoende vindt De andere centrales, de christelijk CCOOP. de CMHA (hoger personeel) en het ambtenarencentrum stelden zich wat gematigder op Ze willen zich eerst nog eens mtem beraden en na gaan wat de toezeggingen van de werk gevers waard zijn Over twee weken zullen de centrales nogmaals met de minister overleggen. Wind zuidwest-west 4-5 Bft. zicht: meest slecht, een tot. drie kilometer en aj en toe mist. 300 tot 1000 meter, vooral aan zee. temperatuur kustioater: 5 gra den. afwijking waterstanden geen af wijking van betekenis, maximale golf hoogte monding Schelde's: tijdens hoog water in de middag bijna een me ter ZON EN MAAN 13 maart zon op 06 47 onder 18.51 maan op 08.58 onder BEIROET - Een Italiaanse soldaat bekijkt het busje van waaruit donderdag in Beiroet op ecu Italiaanse patrouille werd geschoten. Een soldaat raakte gewond. De militairen schoten terug, maar de onbekende schutters konden ontkomen. AMSTERDAM - De presentatie van het akkoord over werktijdverkorting in de grafische industrie met van links naar rechts Van Resteren 'CNV*. Draijer 1FNV1. Van Vollenhoven werkgeversDienske 'KVGOi en Traas iFGE IN TWEE FASEN NAAR 36 UUR PER WEEK AMSTERDAM (ANP) - Werkgevers en werknemers in de grafische industrie hebben een akkoord bereikt over de werkgelegenheid. Dat akkoord houdt onder meer in dat in de eerste helft van 1984 een 38-urige werkweek zal wor den ingevoerd en dat er in de eerste helft van 1986 een 36-urige werkweek komt. De financieringsbron van deze verkor ting van de werkweek zal de prijscom pensatie zijn Dit hebben werkgevers en werknemers in de grafische industrie donderdagochtend meegedeeld op een persconferentie in Amsterdam In de grafische industrie werken 60 000 men sen Het werkgelegenheidseffect van hel akkoord wordt geschat op tweedui zend a vijfentwintighonderd banen Daarnaast worden nog dit jaar 1.800 ba nen gecreeerd voor jongeren. De invoering van de 38-unge werkweek is vastgelegd in een tweejarig contract dat loopt van februari 1983 tot februari 1985 In die cao is in beginsel ook over eengekomen dat in een volgende twee jarige cao een werkweek van 36 uur zal worden ingevoerd in het eerste halfjaar van 1986. Voorde arbeidstijdverkorting van twee uur in de eerste fase moeten de werknemers in principe in totaal 4 pro cent prijscompensatie neertellen. Aan het eind van het contract - dus in fe bruari 1985 - wordt de balans opge maakt. Als er teveel is betaald wordt dat gebruikt voor de stap naar 36 uur. als er te weinig is ingeleverd -al die stap vertraagd worden ingevoerd of er wordt een extra loonoffer gevraagd, aldus voorzitter J Draijer van de FNV-bond Druk en Papier Jeugdwerkplan Verder voorziet het principe-akkoord, dat nog aan de leden moet worden voor gelegd. in een jeugdwerkplan dat aan 1.800 jongeren een baan moet bieden, gefinancierd uit een vereveningsfonds Bonden en werkgevers stellen dat naast de nieuwe arbeidsplaatsen nog eens zeker 2000 a 2500 bestaande banen kunnen worden gered die anders verlo ren zouden zijn gegaan. De grafische werknemers krijgen twee keer (in augustus '83 en augustus '84) een uitkering ineens van 0,5 procent. Het minimum in de vakantietoeslag gaat met 255 gulden omhoog naar 2250 gulden. Werkgeversvoorzitter mr L. van Vollenhoven en vakbondsonderhande laar Draijer toonden zich tevreden over het akkoord Gist Brocades Ook Gist-Brocades te Delft en verte genwoordigers van de vakbonden heb ben overeenstemming bereikt over het inleveren van de 2.06 procent prijscom pensatie per 1 januari 1983 tegen vijf extra roostervrije dagen voor de onge veer 3.000 werknemers van Gist-Broca des. ADVERTENTIE i 'VERBIJSTERENDE PA TSTELLING' 'Van onze correspondent) JERUZALEM Het Tweede- Kamerlid Ed van Thijn (PvdA) is. op bezoek in Israël, erg geschrokken. „Er is na de publikatie van het rapport- Kahan over de massamoorden in Sa- bra en Shatilla een verbijsterende patstelling ontstaan. Het lijkt wel of de oppositie, zowel in het parlement als daarbuiten, in een schoktoestand verkeert". Ed van Thijn noemt het ongelooflijk, dat de regering-Begin-versterkt uit de Kahan-episode te voorschijn is geko men, ondanks de vernietigende kritiek Verder ts de oppositie verbijsterd en geschrokken van de granaataanslag enkele weken geleden tegen een de monstratie van de Vrede Nu Beweging. ..De handgranaat die toen geworpen is. heeft enorme gevolgen, en iedereen vreest een toenemende polarisatie Niemand ziet op korte termijn een aflossing van de wacht, een ander beleid, terwijl aan de andere kant de regering als een bulldozer doorgaat om voldongen feiten te scheppen in de bezette gebieden" Kritiek Van Thijn is van het snelle en massale nederzettingenprgramma erg ge schrokken, te meer daar hij het nu met eigen ogen heelt aanscnouwu. net. ue- tekent dat de komende tijd kritiek is. want als het nog even doorgaat dan valt er over niets meer te onderhande len. „Bij nederzettingen denk je in Nederland aan bevlogen mensen die met vlaggen een stuk grondgebied in bezit nemen, en barakkken neerzetten. Zo was het ook met de eerste nederzet tingen Die hadden een ideologische betekenis Maar nu blijkt dat het ne- derzettingenbeleid veel pragmatischer wordt opgezet. Het zijn complete stadsdelen, niet ver van Jeruzalem en Hebron op de westelijke Jordaanoever Daar gaan doodgewone mensen heen. omdat het daar goedkoop en prettig wonen is. Dat is een veel gevaarlijker benadering. Veel moeilijker om ooit weer terug te draaien Als dat zo doorgaat, als er geen bevriezing komt van het nederzettmgenbeleid, dan kun je vredesbesprekingen al of niet met koning Hoessein wel op je buik schrij ven". De Vrede Nu Beweging ziet het als zijn voornaamste taak. samen met andere oppositiepartijen, dat proces tegen te houden. Dat ziet Ed van Thijn. zelf actief bfj Vrede Nu in Nederland, als een mogelijkheid solidair met het an dere Israel te zijn. Maar vooralsnog zit er geen alternatief beleid in. ook al omdat de Arbeiderspartij zo verdeeld is. Van Thijn vindt het dan ook onbegrij pelijk. dat de oppositie uitgerekend in de week dal zij een motie van wan trouwen indiende tegen de regering omdat zij de conclusies van het rap- port-Kahan niet uitvoerde, tegelijk geheime besprekingen voerde om tot een nationaal kabinet toe te treden, een optie die trouwens nu van de baan is. „Dat heeft de leiding van de Arbei derspartij niet veel goed gedaan". (ADVERTENTIE 'TIS WEER TTJD OiYÏ TE PLANTEN. CAIRO JERUZALEM il'PI RTR AFP DPA) - Bij de onderhandelingen over dc terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon is volgens de Ame rikaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties, Jeane Kirkpatrick. „zeer we zenlijke vooruitgang" geboekt. Ook de Israëlische regering liet zich donder dag voorzichtig optimistisch uit over het verloop van de besprekingen tus sen Israel. Libanon en de Verenigde Staten. Jeane Kirkpatrick sprak donderdag met de Israëlische minister van buiten landse zaken. Yitzhak Shamir, en de Egyptische president Hosni Moebarak in Cairo. Volgens een hoge funcionaris van het ministerie van buitenlandse za ken in Israel hebben Israel. Libanon en de Verenigde Staten een hoge mate van begrip' bereikt bij de algemene be ginselen van een regeling Premier Menachem Begin ontving don derdag gedetailleerde Amerikaanse voorstellen voor een veiligheidsrege ling in Zuid-Libanon Het kabinet be spreekt deze voorstellen aanstaande zondag. In Libanon werd positief gereageerd op de nieuwe Amerikaanse voorstellen Over de inhoud is nog niets officieel be kendgemaakt. In Washington en Israel werd vernomen dat volgens de Ameri kaanse voorstellen geen Israëlische mi litairen in Libanon kunnen blijven. Naar verwachting gaat Amerikaans Onbekenden hebben donderdag weer aanvallen uitgevoerd op eenheden van de vredesmacht in Beiroet Daarbij is een Italiaanse soldaat gewond De commandant Barrow van de Ameri kaanse mariniers In Beiroet heeft zijn minister van defensie. Caspar Weinber ger in een geheimgehouden brief ge vraagd ..vastberaden en krachtige' stappen te nemen om te voorkomen dat Israëlische troepen Amerikaanse sol daten in Libanon bedreigen Dit heeft het dagblad 'Miami Herald' donderdag gemeld. Barrow maakte gewag van drie botsingen dit jaar waarbij schoten vie len In een geval dreigden Israëliërs een Amerikaanse tankcommandant te do den EG Nederland zal proberen te voorkomen dat de Europese topconferentie die maandag en dinsdag in Brussel wordt gehouden, een nieuwe gemeenschappe lijke verklaring over het Midden Oos ten aflegt waarin met name kritiek wordt geoefend op de Israëlische kolo nisatie van bezet gebied en zijn weige ring, troepen terug te trekken uit Liba non Premier Lubbers zei dit donderdag In de tweede kamercommissie voor bui tenlandse zaken, als minister van bui tenlandse zaken ad-interim. Ribes. Rozen, (ijMagnolia, lasman. Forsythia. Japanse Kers Plant ze nu,dan Maat uw tuin over een paar weken al volop in bloei. NAiUURLIJKDOEN MAAKT FLEURIG EN GROEN. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M. P Dieleman en C van der Maas. BUREAUS Vlissingen Walsiraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vri|dag van af 19.00 uur. (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatseli|ke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie. (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (011841 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t'm vri|dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (011841 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72.-; per maand 21.-. losse num mers f 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw I Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mmmimmumprijs per advertentie f 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3