PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rentetarieven weer op niveau mei 1977 VVD vierkant achter Ruding i Omvangrijke olievondst in Nederlands deel Noordzee Vingers weer aangenaaid ©hago HMD DISCONTO HALF PROCENT OMLAAG St. Patricks Day Pentagon wil aanzienlijke versterking strijdkrachten vandaag Als 't schoon moet beldanhago 045-719466. De schoon makers van Nederland. Paisley mag VS niet in Bewolkt met regen Veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Plaatselijk mist. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind. 15). 226e jaargang no. 65 Vrijdag 18 maart 1983 DE JAGER-TOLHOEK aanhuuwtreukero GOES: Houtkade 7. lel 01100-21250* Geopend ma.-vr van 8 00-i7 00 uur zaterdag van 10 00-12.00 uur MIDDELBURG: Korte Noordstraat 1 tel 01180-33050' Geopend ma -vr van 8 00-17 00 uur 1001 bouwmaterialen onder één dak! BORSSELE - De kerncentrale van de NV PZEM in Borssele is donderdag stilge legd, nadat de meetapparatuur een lek had geconstateerd in een hulpleiding op de drukhouder in het primaire «nucleaire» systeem. Er ontsnapte een volgens de PZEM geringehoeveelheid zeer licht radio-actieve stoom, die na ter plaatse gecondenseerd te zijn in tanks is opgevangen. De de straling in het reactorge bouw is door het ontsnappen van de stoom nauwelijks meetbaar gestegen, aldus een woordvoerder van de PZEM donderdagavond. Nadat de reactor is afgekoeld, moet het lek worden opgespoord en gedicht, waarna de kerncentrale weer m bedrijf kan worden gebracht. Hierdoor zal de centrale onpeveer een week buiten bedrijf zijn. De woordvoerder van de PZEM noemde het een zuiver technische zaak. waardoor geen enke! moment de veiligheid in de kerncentrale in het geding is gekomen. Het stilliggen van de centrale kost de PZEM ongeveer 3.5 tot 4 ton per dag. omdat vervangende electriciteit aangekocht moet worden. De kerncentrale was net een week in bedrijf na de negende splijtstofwisseling Deze duurde vijf weken (een week langer dan verwacht doordat bij het opstarten enkele pijpen in een van de drie condensors lek raakten door een loslatende tijdelijke hulpconstructie. De pijpen moesten worden gerepareerd en de stoomtur bines moesten worden schoon gespoeld van binnengedrongen zout koelwater. AMSTERDAM FRANKFURT, BERN (ANP, UPI, DPA) Gezien de internationale rente ontwikkeling heeft de Nederlandsche Bank besloten haar tarieven met een half procent te verlagen. Me^ ingang van vandaag gelden de volgende tarieven: wisseldisconto 3,5 pet, voorschotrente 4 pet en promessedisconto 4,5 pet. Het is de elfde achtereenvolgende tariefsverla ging van de Nederlandsche Bank sinds begin vorig jaar en de derde van 1983. De twee voorgaande verlagingen van dit jaar bedroegen eveneens een half procent over de hele linie. Op 22 januari vorig jaar stond het wisseldisconto nog op 9 pet, het promessedisconto op 10,5 pet en de voorschotrente op 10 pet. De tarieven bevinden zich nu weer op het niveau van mei 1977. Het promessedisconto is van groot belang voor de handelsbanken, omdat zjj hun voornaamste tarieven voor kortlopende kredieten en leningen voor het bedrijfsleven hieraan koppe len. De verlaging van dit tarief werkt in het algemeen door op de kapitaal markt en daarmee onder meer op de hypotheektarieven. De voorschotrente is het rentetarief waartegen banken bij de centrale bank kunnen lenen. Hypotheekrente De Westland-Utrecht Hypotheekbank maakte gisteren bekend dat vandaag de basis- rente voor hypotheken met 0,3 pet. wordt verlaagd. De basisrente voor een standaardhypotheek wordt WASHINGTON' (UPI/DPA) - Het Ame rikaanse ministerie van defensie wil in de jaren 1985 lot 1989 bijna twee bil joen dollar uitgeven om de strijd krachten verder te versterken. Dit slaat in een geheim 106 pagina's tel lend beleidsschetsend document van het Pentagon waarop het Amerikaanse persbureau UPI donderdag beslag wist te leggen. In tegenstelling tot een soortgelijke studie voor de jaren 1984-1988 wordt in dit document minder de nadruk gelegd op de mogelijkheid van een atoomoor log van langere duur. waarin de Ver enigde Staten de overhand moeten blijven houden. Er wordt nu meer waarde gehecht aan uitbreiding van de conventionele strijdmacht om de mo gelijkheid van een atoomoorlog van langere duur te verminderen. ADVERTENTIE dan 8 pet voor twee jaar vast, 8,4 pet voor 5 t/m 10 jaar en 8,7 pet voor 11 Lm 15 jaar. De discontoverlaging volgde op soorte- gelijke maatregelen in West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Ierse ban ken verhogen daarentegen vandaag de rente met 1,5 tot 3,75 procent om het Ierse pond te beschermen tegen de druk waaraan het binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) blootstaat. De minimumrente voor leningen aan het Ierse bedrijfsleven wordt volgende week 16.75 procent In West-Duitsland bedraagt de verla ging van disconto en rente vor leningen aan banken tegen onderpand van effec ten één punt, waaraoor de percentages op respectievelijk vijf en vier komen. De Zwistserse centrale bank verlaagt disconto en beleningsrente met een half punt tot respectievelijk vier en vijf en een half pocent. In Oostenrijk be draagt de verlaging ook een procent. Het wisseldisconto gaat naar 3.75 pro cent en de beleningsrente naar 4.25 procent. De president van de Bundesbank. Karl Otto Poehl, heeft donderdag verklaard dat de bank met de jongste renteverla ging tot het uiterste is gegaan dat zij voor de afzienbare toekomst verant woord vindt. De renteverlaging is be doeld om de krachten die voor een conjunctuurverbetering kunnen zor gen een steuntje in de rug te geven, zo voegde hij eraan toe. De Westduitse staatssecretaris van financiën, Hansjoerg Haefele, die de vergadering van het Bundesbankbe- stuur van donderdag heeft bijge woond, zei na afloop dat de centrale bank nu alles heeft gedaan wat in haar macht ligt om het „opkomende voor- jaarsgevoe! in de economie tot bloeien te brengen". De Westduitse regering zal het beleid van de bank met fiscale maatregelen steunen. NEW YORK - De Ieren in de Verenigde Staten vierden gisteren St. Patricks Day In Neio York werd een grote parade gehouden, waarbij de brandweer die veel Ierse iverknemers heeft, politieke leuzen meevoerde, gencht tegen (je protestanten in Ulster. DEN HAAG (ANP) Op 70 tot 80 km uit de Nederlandse kust voor IJmui- den is een omvangrijke olievondst gedaan. Het gaat om relatief goedkoop winbare olie. Holland Sea Search ver wacht op basis van deze recente vond- WENEN - De 11-jarige Caroline Haertl ligt in hel ziekenhuis van Wenen bij te komen van enkele operatics Hel meisje werd woensdagmiddag in een station van de ondergrondse aangevallen door een sex-rnaniak vui een bijl. Om zich te beschermen lueld zij haar handen op haar hoofd, waarbij zij vier vingers verloor. Woensdagnacht slaagde ecu team chirurgen erin de vingers iveer aan te naaien. sten en de daardoor betere vooruit zichten dat voor ongeveer 20 procent in de Nederlandse behoefte kan wor den voorzien. Woordvoerder R. P. Kuijper van de offshoremaatschappij Holland Sea Search zei donderdagavond in het NO- S-joumaal dat het gaat om olie in relatief ondiep water, ongeveer 30 me ter diep. OLiedeskundigen zeggen dat de olie daarom goedkoop te winnen is. Daarmee wordt olie uit de Noordzee veel belangrijker dan tot nu toe werd aangenomen. Eerdere schattingen gin gen er altijd van uit dat de Nederlandse behoefte voor vijf procent kon worden gedekt door olie uit de Noordzee. Vol gens een woordvoerder van het minis terie van economische zaken is voor het Vak P8 waar het hier om g^at inmiddels een winmngvergunning aan gevraagd. Een dergelijke vergunning kan worden gegeven op basis van een (vertrouwelijk) rapport van de rijks geologische dienst. In vak P8 en het aangrenzende P9 werken drie bedrijven samen. Dat zijn behalve Holland Sea Search de olie maatschappijen Mobil en Amoco. Vol gens Kuijper zal er de komende jaren nog veel onderzoek moeten worden gepleegd in dit hele zuidelijke Noordzeegebied. Daarnaast zal de ont wikkeling van de recente vondsten nog wel enige jaren in beslag nemen. In de Noordzee zit ook aardgas. Ook de mogelijkheden op dit gebied zijn vol gens Kuijper nog met uitgebuit. Korter werken In de eerste helft van 1986 zal in de grafische industrie een 36-urige werkweek worden ingevoerd. De verkorting van de werkweek - in twee stappen - zal uit de prijscom pensatie worden betaald (PAGINA 3» Te hoge taxaties Aan de prestigieuze Oosterschelde- werken kleeft slechts één 'maar', de gigantische kosten van het pro ject. Een 'voorschot' op de conclu sies in het rapport van de Algeme ne Rekenkamer. (PAGINA 4) Kosten De Vereniging Eigen Huis meent dat vele taxaties voor de onroe- rend-goedbelasting te hoog zijn. Bij deze belangenclub voor huiseige naren bestaat de indruk dat be- paaiae gemeenten laxeren met po litieke uitgangspunten in het ach terhoofd. (PAGINA 7) rraude De afdeling Nieuwe Muziek van Jeugd en Muziek Zeeland wordt be ticht van frauduleuze handelingen met het ledenbestand Op basis van die valse cijfers zou machtspolitiek worden bedreven. (PAGINA 15) Radio en televisie. 2. Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7. Opinie: 4. Financiën, economie: 9. Varia: 11 en 13. Provincie: 15, 17, 19 en 21. Sport: 23. Hago Nederland B.V. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen Almelo - Lelystad - Apeldoorn Eindhoven-Maastricht-Heerlen, c. Van onze parlementaire redactie) BUSSUM De VVD steunt onvoor waardelijk het beleid dat minister Ruding Ifinancièn) voorstaat. Dit zei de liberale voorzitter Jan Kamminga donderdagavond tijdens een spreek beurt in Bussum. Hij benadrukte dat zijn partij zich 'vierkant' stelt achter het ombuigingsbeleid van het kabinet, de afspraken daarover in het regeer akkoord en de „duidelijke wijze waar op minister Ruding dit beleid uit voert". De opmerkingen van Kamminga ko men als een reactie op geluiden uit de CDA-fractie, waar men weinig gelukkig is met het optreden van minister Ru ding tot nu toe. In tegenstelling tot de lofzang uit de hoek van de WD, heke len CDA-Kamerleden juist de geringe bereidheid van Ruding om compromis sen te sluiten. Ook wordt hem verwe ten te weinig politieke» verantwoord- lijkheid te tonen. Kamminga sloot zich bij opmerkingen van Nijpels aan. dat de discussie over de komende Voorjaarsnota de eerste grote opgaaf voor de coalitie zijn „Tot nu toe was sprake van uitwerking van het regeerakkoord. Het kabinet moet nu de Voorjaarsnota opstellen Kabi net CDA en VVD zullen nu waar moeten maken dat de wil om samen te werken nog volledig aanwezig is." zei Kamminga Verwijt Beide coalitiepartners verwijten mi nister Ruding juist het ontbreken van dit laatste. Zowel CDA als VVD vin den dat hij zich te sterk vastklampt aan het advies van topambtenaren. verenigd in de Centrale Economische Commissie. De CEC is voorstander van een aanvullende bezuiniging van drie miljard per 1 juli. Daarbij bepleit de commissie zo nodig een verlaging van de ambtenarensalarissen en de uitkeringen. Ruding zelf heeft al laten weten een mogelijk aftreden niet zonder meer uit te willen sluiten. In een interview met Elsevier verwees hij naar de gebeurte nissen rond zijn voorganger ex- minister Andriessen Hij zei de kans dat mij zal gebeuren wat Andriessen overkwam, zit erin In 1980 trad An driessen af. omdat het kabinet niet bereid bleek zijn bezuinigingsvoorstel len te volgen. De VVD-ministers bleven -tegen de verwachting in- bij die gele genheid aan. Gezien de uitlatingen van de voor naamste VVD-vertegenwoordigers zul len zij in ieder geval Ruding niet volgen Nijpels heeft zaterdag al ver klaard dal wat hem betreft de bezuini gingen slechts twee miljard en met drie miljard hoéven te bedragen Ook pre mier Lubbers lijkt voorstander van een middenpositie Alleen vanuit de CDA- fractie. en dan met name fractievoor zitter De Vries, valt het voorstel te beluisteren om per 1 juli in het geheel mets te bezuinigen. In ieder geval is het CDA niet bereid de koppeling tussen lonen en uitkerin gen los te laten, zoals CDA- woordvoerder Weijers maandag ver klaarde. Dat laat onverlet dat ook het CDA voorstander is van bezuinigin gen op de sociale zekerheid. Maar Weijers zei dat „de boeken (van de bezuinigingen) voor 1983 gesloten zijn". Financiële les Oosterschelde Ider af liggende geschiede- 1 nis te worden. - de pnncipe- j 1 - - beslissing van het kabinet- Den Uyl in 1974 om in de mon ding van de Oosterschelde een beweeg bare stormvloedkering te bouwen Toch zullen de consequenties van die opvallende ommezwaai van beleid met betrekking tot de voltooiing van het Deltaplan zich nog veel verder in de toe komst laten voelen. Zeker in de nu aan gebroken topjaren van de uitvoering van het project is de 'hypotheek vol on gewisheden'. destijds zeer bewust poli tiek afgesloten, een ongehoord hoge uitgavenpost in het huishoudboek van de rijksoverheid geworden. In eerste aanleg is de begroting van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat er loodzwaar mee belast. Maar ook de rijksbegroting als geheel staat onder zware druk van de bouw van de pjjler- dam. In het belang van het Oosterschel- deproject moet her en der stevig wor den ingeleverd. Tegelijkertijd probeert de bewindsvrouw, tot wier directe ver antwoordelijkheid de uitvoering van dit mammoet-karwei moet worden ge rekend, op de voortgang van de bouw in de komende jaren zo scherp mogelijk te bezuinigen. Haar voornemens om de aanleg van de zogeheten compartimen- tenngsdammen (de Oesterdam en de Philipsdam) uit te stellen en zodoende een uitgaaf van maximaal 200 miljoen wat verder naar de toekomst te ver schuiven, is daarvan een voorbeeld. Te gen de gevolgen van een dergelijke ver traging wordt dan weer ernstig gewaar schuwd omdat daardoor de milieu- waarde van het gehele Oosterschelde- project zou worden aangetast. Kortom, financieel is de operatie in een vicieuze cirkel terechtgekomen en uitwijkmoge lijkheden zijn er nauwelijks meer Geconfronteerd met cijfermatige voldongen feiten, waaraan nog meer weinig te wrikken valt. heeft de Tweede Kamer vorig jaar besloten de Algemene Rekenkamer een onderzoek te laten instellen naar de besluitvor ming. Dit soort studies achteraf naar ontwikkelingen die eerder hadden be horen te worden gesignaleerd, begin nen een beetje mode te worden. De par lementaire enquête naar de gang van zaken bij het RSV-concem heeft dezelf de achtergrond. Oók m dat geval zit de kamer met het kater-achtige gevoel dat ze het zicht op de gang van de dingen heeft verloren. Toch is het zeer de vraag of diepgravende onderzoeken van deze aard tot werkelijk opzienbarende be vindingen zullen leiden. In het geval van de financiering van het Ooster- scheldeproject zal veel van wat als 'on grijpbaar' wordt beschouwd terug te brengen zijn tot automatismen, die bij ieder project van een dergelijke om vang optreden. Maar dat zijn dan wél automatismen, die óf vooraf onvol doende serieus zijn ingeschat óf (als ge volg daarvan) onterecht tot bijkomen de financiële moeilijkheden zijn gepro moveerd. De Haagse redacteur van de PZC onderneemt op pagina 4 van deze krant een poging om over deze vragen helderheid te verschaffen aan de hand van m de afgelopen jaren rondom de bouw van de pijlerdam gepasseerde fei ten en gevoerde politiek. Intussen is zo doorzichtig als ven sterglas dat politiek Den Haag zal moeten leren leven met de financiële werkelijkheid van zoiets als een Ooster- scheldeproject. En die werkelijkheid is te vergelijken met de zorgen van velen op het ogenblik, die in een periode van goede vooruitzichten woonlasten op hun nek hebben genomen waaraan ze nü bepaald niet meer zouden beginnen. De beslissing van het kabinet-Den Uyl om in de Oosterschelde een pijlerdam te bouwen, als tegelijk monument en toetssteen van vernieuwend milieube leid, is genomen in een tijd toen er met op een dubbeltje behoefde te worden gekeken. Is genomen ook gedeeltelijk met de ogen dicht voor de financiële gevolgen ervan. Hoe zwaar het is de las ten van die hypotheek op te brengen is de kopzorg van vandaag. Daaraan ver andert geen enkel onderzoek van de Al gemene Rekenkamer of welke andere diepgravende studieclub ook maar iets. Eigenlijk blijft er weinig anders over dan vast testellen dat het resultaat van de bouw van c e pijlerdam in de Ooster schelde een harde financiële les is ge worden. Een les waarover velen die er tóen bij waren en er nu nog zitten (zo kort is de geschiedenis tenslotte ook weer) alleen zichzelf verwijten kunnen maken. vdM WASHINGTON (RTR) De Verenigde Staten hebben donderdag de Noord- ierse protestantgse leider dominee Ian Paisley een visum geweigerd. Functionarissen van net ministerie van buitenlandse zaken in Washington deelden mee dat de aanvraag is afge wezen omdat Paisley opruiende verkla ringen heeft gedaan en activiteit ont plooid die in strijd zijn met het streven van de VS naar een vreedzame regeling van het Noordierse conflict. In januari van öit jaar kreeg Paisley ook al geen visum voor de VS. Kamminga M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1