Uniek plan basisschool in 's Heer Arendskerke -11 Duivenziekte ook in Zeeuwsch-Vlaanderen Grootscheepse vernieuwing middelbaar beroepsonderwijs Werkloosheid licht gestegen Fauteuil Madrigal Documentatie over watersnood ramp weer compleet PCKLEUTERSCHOOL WORDT OPENBAAR PZC/ provincie Mosselseizoen brak records m Tuincentrum Beveland BV Beinema lid van fractie bestuur CDA VIJF DIEREN O VERLEDEN Twee miljoen voor aanleg fietspaden MINISTER WIJST OPLEIDINGEN AAN flIJDAG 18 MAART 1983 17 toen de kwestie van de bestuursvorm even te laten rusten en eerst te praten over de doelstelling van de school. Se cretaresse M. Slotboom van het christelijk schoolbestuur: „Het gaat uiteindelijk niet om het etiket dat je er op plakt, maar om de inhoud. De ou ders van de kleuterschool hebben een tijd gedacht dat het karakter van de school ingrijpend zou veranderen. Maar die vrees kon nadat daar uitvoe rig over gepraat is, worden weggeno- Alle gesprekken zowel op de kleuter school als op de lagere school resulteer den in een algemene doelstelling, waar- S-HEER ARENDSKERKE - Na drie jaar praten zijn de voorbereidingen voor de vorming van een basisschool in 's-Heer Arendskerke voltooid. De protestants christelijke kleuterschool 'De twee torentjes' en de openbare lagere school 'Schengehof gaan samen wanneer de wet op het basison derwijs met ingang van het schooljaar 1985/1986 in werking treedt. Dat gebeurt op een bijzondere, tot dusver in Zeeland nog niet toegepaste manier. De kleuterschool wordt omgezet in een openba re school. Die zal samen met de lagere school worden bestuurd door een commissie, waaraan de gemeenteraad een aantal beslissingsbevoegdheden toekent. De twee scholen in het tot de gemeente Goes behorende dorp zijn als het ware voor elkaar voorbestemd De pc kleu terschool (43 leerlingen) en de openbare lagere school (86 leerlingen) zijn de eni ge onderwijsvoorzieningen in 's-Heer Arendskerke. dat ongeveer 1500 inwo ners telt. Tussen beide scholen bestaat sinds de eerste helft van de jaren '70 een steeds hechter wordende samenwer king En toen beide scholen een nieuw onderkomen kregen, wérd besloten de gebouwen pal naast elkaar neer te zet ten en in dezelfde stijl uit te voeren. Twee scholen onder één dak was op dat moment evenwel nog geen haalbare zaak. Vier jaar geleden is voor het eerst ge praat over een mogelijk samengaan van de kleuter- en de lagere school. ,Want het was natuurlijk zonder meer duidelijk dat 's-Heer Arendskerke te klein is voor een volwaardige protes tants christelijke en een volwaardige openbare basisschool", vertelt A. Lin- zell; voorzitter van de vereniging 'De christelijke kleuterschool'. „Met een schoolstrijd in het dorp zou niemand ajn gediend". Uitgangspunt in de vele besprekingen is steeds geweest - hoofd onderwijzer J. van Hanegam van de openbare school legt daar de nadruk op dat een goede dorpsschool moest wor den gevormd, waarin de gehele plaatse lijke samenleving zich zou kunnen her kennen. Verscheidene mogelijkheden passeer den achtereenvolgens de revue: de op- nchting van een stichting of vereniging voor een samenwerkingsschool, een openbare school zonder meer of een openbare school met aan het hoofd een door de gemeenteraad van Goes in te stellen bestuurscommissie. De keus viel uiteindelijk op de oplossing met zo n commissie (voluit: een commissie ex artikel 61 van de gemeentewet). Van Hanegem: „Dat was het beste compro mis. Zo kun je het besturen door de ou ders zoals dat bij het bijzonder onder wijs gebeurt, combineren met het be sturen door de gemeenteraad, het be voegd gezag van het openbaar onder wijs". In de bestuurscommissielwaar ook de voorkeur van de gemeente naar uitging) krijgen zeven personen zitting. Het zwaartepunt ligt bij de ouders: vier leden, waarvan er minstens twee. zo staat in de verordening voor de com missie, een christelijke levensovertui ging moeten hebben. Het heeft overigens nog heel wat voe len in de aarde gehad voordat iedereen het over die bestuurscommissie eens was. Een krappe meerderheid van de ouders van de pc school koos aanvan kelijk voor dc vorming van een bijzon der neutrale school. Bij de openbare school was evenwel een meerderheid die daar niet voor voelde. Besloten is YERSEKE/BERGEN OP ZOOM - Het zo langza merhand op zijn eind lo pende mosselseizoen 1982/1983 heeft bijna alle records gebroken. Tot en met woensdag zijn bij de mosselveiling in Yerseke 1.580.263 mosseltonnen (1 mossclton bevat 100 kg mosselen) aangevoerd. Daarmee is het tien jaar oude record van 1972/ 1973 gebroken. Toen wer den 1.577.982 mosselton nen geveild. Ter vergelij king: de aanvoer in het seizoen 1981/1982 be droeg 1.255.614 mossel- tonnen. Een ander record heeft betrekking op de op brengst van de mossel percelen in de Zeeuwse wateren. Daar is dit sei zoen 466.582 ton vandaan gekomen, een hoeveel heid die nog nooit Is gere gistreerd vanaf deze per celen. Een opmerkelijk resultaat is verder de on gekend grote afname van mosselen door de handel, die 1.155.923 ton kocht. Eerder al dit seizoen zijn enkele records gevestigd Ongekend vroeg werd de miljoenste mosselton aangevoerd en verhan deld. Het mosselseizoen sluit officieel op 30 april. De aanvoer is momenteel al een eind teruggelopen Alleen de handel levert wekelijks nog verscheide ne duizenden mosselton nen af Vandaag (vrijdag) worden de mosselen ver kocht die in het zoge naamde fonds zijn geko men Dat fonds is be stemd voor mosselen waarvoor op het moment van aanvoer geen koper te vinden is. De vissers ontvangen voor die par tijen de minimum-prijs. De mosselen zelf worden tot het eind van het sei zoen op speciale percelen van het produktschap voor vis en visprodukten gestort. in iedereen zich kon vinden In decem ber vorig jaar besloot de christelijke schoolvereniging zich per 1 augustus 1984 op te heffen onder de voorwaarden dat de bijzondere kleuterschool op de zelfde datum zou zijn omgezet in een openbare kleuterschool en dat deze dan samen met de lagere school door een commissie zou worden bestuurd Vol gende week donderdag zal de gemeen teraad van Goes een besluit nemen over de stichting van de openbare kleu terschool en de bestuurscommissie in stellen Het vergt nogal wat tijd voordat alle benodigde procedures zijn afge rond. zo legt J de Back. chef van het bureau onderwijs van de gemeente Goes, uit Daarom zal de nieuwe be stuursvorm pas in augustus 1984 van kracht worden Bij overkoepelende organisaties voor het protestants christelijk onderwijs, zoals de onderwijsvakorganisatie PCO en de Besturenraad, bestond, constate ren Linzell en mevrouw Slotboom, weinig geestdrift over dc in 's-Heer Arendskerke gekozen oplossing. „Ze vonden dat we ons hard moesten ma ken voor het bijzonder onderwijs", al dus de secretaresse van het pc school bestuur. Hool'dleidslcr L. Nijsse: „Maar zij hebben makkelijk praten. Ze kennen de situatie hier op 't dorp niet". (ADVERTENTIE I DISCOTASJE klein en charmant wit, groen, geel LANGE ZEIKE 7, VLISSINGEN Een beeld, van de werkzaamheden op de hoek Boulevard BankertiCoosje Buskenstraat in Vlissingen Delta Federatie houdt vergadering BERGEN OP ZOOM - De ledenverga dering van de Delta Federatie wordt za terdag 19 maart gehouden in zaal Belle- me in Bergen op Zoom. De aanvang is 13.30 uur Tijdens het huishoudelijk ge deelte wordt onder meer een bestuurs verkiezing gehouden. ADVERTENTIEi r*4 z-y, "l Volkunststof 2 iaar garantie Madrigal Stapelbare fauteuil uit massief, weerbestendig volkunststof Comfort door de brede arm leuningen en lichaamsge vormde zitting Bijpassende ta fels in diverse uitvoeringen Verkrijgbaar in wit 115,— en brum 120,—. nUÏBERT Tuinmeubelen Uw tuinmeubelspecialisi Nw. Rijksweg 2b, Goes lel. 01100-15395 Het nieuwste tuincentrum met het meeste en beste voor uw tuin. vlissingen - Personeel van ae aienst gemeentewer ken in Vlissingen is begin deze week begonnen mei de herinrichting van de aansluiting van de Coosje Busken straat op de boulevard Het wegdek ts inmiddels opge broken en het tegelpleintje ter plaatse is verdwenen In verband met de herinrichting is de Boulevard De Ruyter en de Boulevard Bankert de komende twee maanden afgesloten voor doorgaand verkeer. Het tegelpleintje zal met opnieuw worden aangelegd, zoals eerder werd gemeld. In plaats daarvan wordt het trottoirgedeelte aan de zeezijde aanmerkelijk verbreed Dit biedl dan de mogelijkheid in de toekomst daar de toegang tol het gangenstelsel onder de boulevard te creeren Bovendien is op de 'uitstulping' in hel ivandel- gedeelte ruimte voor een kunstwerk Als derae punt be reiki men met deze constructie dat de aan sluiting tussen de Boulevard De Ruyter en de Boulevard Bankert m een bocht verloopt waarvan men hoopt dat die een remmen de werking op de verkeerssnelheid zal hebben De recon structie zal volgens een woordvoerder van dc dienst ge meentewerken ongeveer twee maanden in beslag ne men Volgende week wordt een begin gemaakt met het formeren van de rijbaan Dan zal aan de zeezijde een definitieve afscheiding, uitgevoerd in grove keiven. tus sen stoep en rijbaan worden gemaakt Met het plakken van de tegels op het ivandelgedeeltc zal een begin wor den gemaakt als de herinrichting b\f de Coosje Busken straat achter de rug is 'Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Drs. Marlen Beine ma, het uit Middelburg afkomsti ge Tweede-Kamerlid voor het CDA, is donderdag gekozen tot lid van het fractiebestuur. Beinema volgt zijn partijgenoot Hans de Boer op. die enkele dagen terug z'n kamerlidmaatschap heeft op gegeven nadat hij tot burgemees ter van Haarlemmermeer was be noemd. Beinema is afkomstig uit de ARP, evenals zijn voorganger De Boer. Met Beinema's verkiezing zitten nu belde Zeeuwse CDA- kamerleden in het bestuur van hun fractie, drs. Huib Eversdijk die vice-voorzitter is, en Beinema zelf als 'gewoon' lid. MIDDELBURG - Dc werkloosheid in Zeeland is in de maand februari slechts licht gestegen. In totaal ston den eind februari 15.389 Zeeuwen als werkloos ingeschreven; 99 meer dan de maand ervoor. Het aantal werkloze mannen steeg met 226; bij de vrouwen viel evenwel een daling te constateren van 127. Het aantal jeugdige werklo zen (jonger dan negentien jaar) nam zo wel bij de mannen (met 24) als bij de vrouwen (met 80) af. Het aantal open staande vacatures steeg in februari van 141 tot 166, maar is nog steeds veel kleiner dan een jaar geleden, toen er 229 vacatures waren. Bij de mannen is 14.7 procent van de afhankelijke beroepsbevolking werk loos: bij de vrouwen 16.8 procent Het totale Zeeuwse werkloosheidspercen tage is 15,3 en daarmee steekt Zeeland gunstig af tegen de rest van het land. waar het totale percentage 16,7 be draagt Ondanks de vrij geringe stijging van de werkloosheid is het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in de pro vincie Zeeland niet zo gelukkig ..In voorgaande jaren was het gebruikelijk dat de werkloosheid in februari als ge volg van de seizoensinvloeden ging da len" De zwaarste klappen vielen vorige maand in de regio Zienkzee. waar 41 werklozen bijkwamen (3,4 procent). De regio Tholen volgde met een toename met 29 werklozen (2,8 procent). De regio Goes komt op de derde plaats met een toename van 61 werklozen (2,0 procent). In Vlissingen bedroeg de stijging 37 per sonen (1,6 procent) De grootste daling werd opgetekend in het gewest Hulst (21 personen, 1,6 procent). In Oostburg bedroeg de daling 14 personen (1,1 pro cent). Middelburg volgde met een da ling van 23 mensen 1,0 procent) en Ter- neuzen had in februari elf werklozen minder (0,4 procent) dan in Januari van dit jaar Uitgeschreven Opvallend was in februari het grote aantal uitschrijvingen bij het arbeids bureau (1245). Daartegenover stonden 1509 inschrijvingen. Bijna de helft van alle uitgeschreven hebben hun in schrijving niet verlengd. Ruim 420 mensen gaven aan zelf werk te hebben gevonden en 57 mensen zijn door het arbeidsbureau aan werk geholpen. Bij na tweehonderd mensen zijn om uit eenlopende redenen uitgeschreven. De stijging van de werkloosheid onder mannen werd in februari voornamelijk veroorzaakt in de volgende vijf beroeps groepen bouw en utiliteitsbouw -67; personeel algemene dienst -^60: chauf feurs +33: bouwvakkers grond, weg en waterbouw +23 en metaalbewerkers -20. De daling bij de vrouwen kwam voornamelijk op naam van de volgende beroepsgroepen: kantoorpersoneel -37. personeel algemene dienst -26: handels- personeel -25, huishoudelijk personeel -24 en onderwijzend personeel -19 Ruim 2100 ingeschreven werklozen zijn jonger dan 23 jaar Van hen vallen er 914 in de categorie schoolverlaters De 1212 andere jongeren hebben dus wel eens een baan gehad. De jeugdwerkloosheid (jonger dan 23 jaar) nam in februari bij de mannen toe met 31 en daalde bij de vrouwen met 110. Het aantal schoolver laters onder hen daalde met 87 (man nen 21; vrouwen 66). Het aandeel van de jeugdwerkloosheid bij de mannen op het totaal was in fe bruari 23,7 procent; een jaar geleden was dat 22,8 procent. Bij de vrouwen lag het aandeel in februari op 47,2 pro cent tegenover 50,7 aan het eind van dezelfde maand van het afgelopen jaar. KOEWACHT - De gevreesde virusziek te paramixo 3 die dodelijk is voor post duiven. is nu ook in Zeeland opgedo ken. Woensdagmiddag werd het eerste - bekende - geval geconstateerd in een kolonie van zestig duiven in Koe wacht. De besmetting werd vastge steld door dierenarts .F. Kop van de kli niek 'Kop en Schaub' in Axel. Vijf die ren zijn aan de ziekte overleden. De an dere duiven hebben meteen een injec tie gekregen en leven nog. De vijf duiven werden woensdagmid dag al ziek aangetroffen en reageerden met op medicijnen. De kadavers zou den volgens J Kop opgestuurd worden naar de Gezondheidsdienst voor Die ren in Goes Maar een zegsman van de Gezondheidsdienst ontkende dat de ADVERTENTIE REGENWEER OF ZACHT VOORJAARSWEER? Wij zijn er op berekend VOOR OE HEREN Grote collecteie regenjassen. Ook m trenchcoats Volop combina ties Te veel om op te noemen, t/m maal 60'/i! Kostuums te kust en te keur. w o Wilson Glenny Mooie collectie overhemden, voorjaarstruien. cord-pantalons (stretchl en lichtgewicht panta lons kadavers er donderdag werden binnen gebracht Bij hem was nog mets bekend over het uitbreken van de ziekte in Zee land De arts wilde liever niet zeggen wie de eigenaar is van de dieren. De man heeft waarschijnlijk verzuimd de kadavers naar Goes te brengen Nu kan geen on derzoek worden gedaan naar de dood soorzaak, zodat de dierenarts geen ab solute zekerheid heeft dat het hier om (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG De provincie Zeeland krijgt dit jaar een bedrag van 2 mil joen. bestemd voor de aanleg van fietspaden. Dat blijkt uit een brief die minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat aan het bestuur van de provincie heeft geschreven. Het gaat om de aanleg van fietspaden langs secundaire en tertiare wegen. Zeeland heeft ook 't vorig jaar een bedrag in een vergelijkbare orde van grootte gehad In totaal heeft minister Smit dit jaar 32 miljoen beschikbaar voor alle provincies. Zij verwacht in de jaren '84 tot cn met '87 in totaal nog 121 miljoen te kunnen uitkeren. het gevreesde paramixo 3 virus gaat Hij verklaarde donderdag wel sterke vermoedens in die richting te hebben omdat de resterende duiven na de injec tie geen ziekteverschijnselen meer ver toonden. Toen de besmetting bekend werd zijn meteen alle duiven in naburi ge hokken ingeént. De artsen hebben - net als de meeste Zeeuws-Vlaamse collega's - momenteel een overvolle dagtaak aan het 'prikken' van postduiven. In Zeeland zijn onge veer 3000 duivenliefhebbers. waarvan 2000 in Zeeuwsch-Vlaanderen. Walcherse duiven kunnen morgen (za terdag) ingeent worden in het clubge bouw van de Middelburgse postduiven vereniging Zeelandia in Poortershove (Middelburg-Zuid). Dokter Karelse uit Goes verzorgt de inentingen. De inen ting is verplicht gesteld voor verdere deelname aan wedvluchten. Men dient wel eerst contact op te nemen met Zee landia, waar de heer J. de Bel voor de coördinatie zorgt. Hobbywerkplaats doelwit inbrekers VLISSINGEN - In de nacht van woens dag op donderdag is ingebroken in de hobbywerkplaats van de KMS aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen De daders drongen het gebouw binnen na het forceren van een deur In het kan toor braken zij enkele laden open en verdwenen met vijftig gulden. VLISSINGEN - Vijf Zeeuwse scholen voor Middelbaar Huishoud en Nijver heids Onderwijs IMHNO) en Middel baar Sociaal-Pedagogisch Onderwijs (MSPOi hebben van de minister van onderwijs en wetenschapppen een aanwijzing gekregen voor de opleidin gen, die ze per augustus van het vol gend jaar mogen verzorgen. De aanwij zing van die opleidingen vindt plaats in het kader van een grootscheepse vernieuwing van het Middelbaar Be roepsonderwijs. In heel het land verdwijnen MHNO en MSPO en daarvoor komt in de plaats het Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs iMDGOi De vel deling van de opleidingen m Zee land is. de protestants christelijke school De Waayenburg" in Middelburg krijgt de opleidingen Agogisch Werk en Civie le Dienst'Consumptieve Techniek de gemeentelijke school „Swanen- burgh in Vlissingen krijgt de opleidin gen Agogisch Werk en Mode en Kle ding de protestants christelijke school ..Ter Welle in Goes krijgt de opleidin gen Verzorgende en Assisterende in de Gezondheidszorg de algemeen bijzondere school ..De Vakschool" in Goes krijgt de opleidin gen Agogisch Werk en Uiterlijke Ver zorging de rooms-katholieke school .Sint Martha in Hulst krijgt de opleidingen Verzorgende en Agogisch Werk de scholen De Welhnge in Middel burg en .Swanenburgh" in Vlissingen zullen, voor zover het om het MDGO gaat, samengaan Op dit moment worden binnen het Mid delbaar Beroeps Onderwijs meer dan twintig 'smalle' opleidingen gegeven, die voor slechts een soort functie be doeld zijn. Die onderwijskundige lap pendeken verdwijnt in augustus van het volgend jaar en er komen negen brede driejarige beroepsopleidingen voor in de plaats, die het MDGO vor men Dit MDGO is in zijn soort verge lijkbaar met het nu nog veel bekendere MTO en MEAO De opleiding Agogisch Werk is bedoeld voor mensen, die willen gaan werken by voorbedri als groepsopvoeder, groepsleider. Inrichtingswerker, peda gogisch medewerkers of leefgroepwer ker in instellingen voor jeugdigen, ge handicapten in psychiatrische instel lingen. in crisisopvangcentra en in zie kenhuizen Ook kan men met die oplei ding gaan in de richting van het sociaal- cultureel werk. Huishoudtechniek De opleiding Civiele Dienst C'onsump tieve Technieken is bedoeld voor men sen, die in de richting van huishoude lijk en huishoudtechnisch werk den ken in bijvoorbeeld groepshulshou- dens of grote huishoudens zoals zie kenhuizen. horecabedrijven en confe rentie-oorden. Mode en Kleding is een opleiding voor beroepen die te maken hebben met het ontwerpen, het maken en het presente ren van kleding De opleiding Verzorgende geeft zicht op •beroepen m de bejaardenverzorging, kraamverzorging. kinderverzorging en dergelijke Assisterende in de Gezondheidszorg is een opleiding gericht op beroepen als doktersassistente en werkzaamheden in poliklinieken bij specialisten, tand artsen apothekers De invoering van de nieuwe vorm van Middelbaar Beroepsonderwijs zal in Zeeland geen bijzondere consequen ties hebben voor de werkgelegenheid op de scholen Wel zullen leerkrachten in veel gevallen aanvullende cursus sen moeten volgen om te kunnen mee doen aan de onderwijsvernieuwing. MIDDELBURG - Naar aanleiding van berichten over het door brand verloren geraakte materiaal van het Zeeuws Documentatiecen trum betreffende de watersnood van 1953 zijn onverwacht veel schenkingen aan deze instelling gedaan. Dit heeft de provinciale bibliotheek bekendgemaakt. Het betrof uniek kranten- en tijd- schriftenmatenaal over de februa- nramp. dat aan een Rotterdamse bibliotheek werd uitgeleend voor een tentoonstelling In de nacht van 6 op 7 januari brandde deze bi bliotheek volledig af. waardoor ook het bezit van het Zeeuws Docu mentatiecentrum verloren ging Weliswaar was slechts een deel van het enorme bezit van dit centrum, dat een deel vormt van de provin ciale bibliotheek van Zeeland, voor de tentoonstelling uitgeleend. Toch gingen enkele unieke docu menten verloren. Door ruim veertig schenkingen is dit materiaal echter weer in de Pro vinciale Bibliotheek te raadplegen. Het verlorene is met alleen vervan gen Door de schenkingen, die van uit heel Nederland werden ver stuurd. is de collectie zelfs belang rijk uitgebreid, aldus de provincia le bibliotheek.-Zo heeft men nu de beschikking over een grote verza meling complete dagbladen (lande lijke en regionale over de maanden februari en maart 1953. Het aantal geïllustreerde tijdschriften uit die tijd is sterk aangevuld, onder meer met unieke exemplaren van 'De Wereldkroniek'en 'Vizier' Onder de vele giften voorts drie om: vangrijke plakboeken met knipsels uit een groot aantal kranten. Ze werden samengesteld door gein- tersseerden. van wie er éen was geé- vaccueerd als gevolg van de ramp. Tenslotte beschouwt de biblio theek de schenking van een origi neel doorlatingsbewijs. waarmee men tot het rampgebied werd toe gelaten. als een bijzondere aan winst Van vrijwel al het in Rotterdam tentoongestelde materiaal is nu weer een vervangend exemplaar voorhanden Uitzondering hierop zijn enkele exemplaren van de 'Ka tholieke Illustratie', die kennelijk nergens meer te vinden zijn Be langrijker is het gemis van een boekje uit die dagen, waarin raad gevingen aan huisvrouwen (over het schoonmaken van de huizem worden verstrekt. Uit navraag bij andere bibliotheken in Nederland blijkt dat het verbrande exem plaar. dat uit het bezit van het Zeeuws Documentatiecentrum kwam. waarschijnlijk het laatst be waarde was De bibliotheek had echter niet dur ven hopen op een dergelijk groot aantal spontane reacties, "waar door-het bezit van het Documenta tiecentrum weereen representatief beeld kan schetsen van die. voorde Zeeuwse geschiedenis, zo belang rijke periode

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17