Belangrijke arrestaties heroïnehandel Middelburg mmm Naaktrecreatie blijft nog taboe aan Veerse stranden Russisch vrachtschip vast voor Vlissingen mm .vmta. MPiif f MEREL KRAAKT BEZEM 'Vergunningenbeleid bedreiging Zeeuwse wegvervoersbedrijven' almanak V 'FT'! 'Kolenaanvoer Sloe bedreigt Terneuzen' OOK HOOFDLEVERANCIERGEPAKT Stroomuitval Middelburg Skeletten van slachtoffers pest gevonden in Zierikzee zc z PAGINA 15 DONDERDAG 17 MAART 1983 TERNEUZEN - De aanleg van een in steekhaven voor de aanvoer van kolen in het Sloegebied kan nadelige gevol gen hebben voor de kolenaanvoer via de haven van Terneuzen. Terneuzen is een van de belangrijkste 'kolenhavens' van Nederland. Maar het Terneuzense CDA-raadslid P. C. Hamelinck vreest dat die positie wordt aangetast als straks, met het oog op een nog te bou wen koiengestookte installatie voor de PZEM, ook via het Sloe kolen aan land worden gebracht. P C. Hamelinck ICDA i Hamelinck heeft woensdag, namens de CDA-fractie. een aantal schriftelijke vragen gesteld aan b en w van Temet: zen Zo wil hij weten of het klopt dat de raad van bestuur van de PZEM over weegt 20 miljoen gulden uit te trekken voor het graven van die insteekhaven. Hamelinck wil ook weten of de PZEM andere mogelijkheden heeft bekeken, bijvoorbeeld de aanvoer via Terneuzen om de kolen vervolgens met lichters door te voeren. Verder vraagt het CDA-raadslid naar een kosten-batenanalyse. terwijl hij zich bovendien afvraagt of b en w bij de verschillende instanties hebben aange klopt om te wijzen op mogelijk nadelige gevolgen van de aanleg van een tweede kolenhaven in Zeeland Hamelinck is verder benieuwd naar de vooruitzichten voor de Temeuzense ko- lenhaven, wanneer Zeeland er een twee de voorziening bij krijgt. En tenslotte vraagt Hamelinck het col lege: ..Wordt gezien de exploitatiemo gelijkheden een insteekhaven in het Sloegebied gerealiseerd, is dan aan te- nemen dat voor overslag die bedrijven ingezet worden, die nu al in dat gebied werkzaam zijn?". snappen. Uiteindelijk werd hij woens dag in zijn woning opgepakt. K. werd ook in 1980 gearresteerd wegens heroï nehandel. Zware slag De politie in Middelburg is ervan over tuigd de handel opnieuw een zware slag te hebben toegebracht. Sinds vorigjaar zijn in Middelburg vijfentwintig grote en kleinere handelaren aangehouden. In de periode 1978-1981 werden vijftien personen aangehouden. De sterke stij ging sinds het begin van 1982 is volgens MIDDELBURG - De Middelburgse recherche heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de 32-jarige Middelburger S. J. L. M. aangehouden die tot dat moment beschouwd werd als de belangrijkste heroïneleverancier voor de handel in Vlissingen en Middelburg. Behalve M. werden de afgelopen dagen nog vier anderen aangehouden op verdenking van handel in heroine. M- werd rond het middernachtelijk urn- aangehouden toen hij met zijn auto over de Koninginnelaan in Middelburg reed. Hij heeft sinds juni vorigjaar han del gedreven. Volgens een woordvoer der van de recherche is M. zelf geen ge bruiker en dreef hij de handel uit puur winstbejag M. kon zich als resultaat verplaatsen in een dure sportauto van het merk Porsche Volgens de politie verkocht M. slechts aan een kleine kring gebruikers om de kans op ontdek king zo klein mogelijk te maken. De politie Jcreeg hem dinsdag in het oog toen M. aan de Koudekerkseweg con tact had met de 28-jarige Vlissinger W. J. C. Deze C werd daarop aangehouden op verdenking van heroïnehandel waarna later de aanhouding van M. volgde. Bij C werden echter geen ver dovende middelen aangetroffen. Na verhoor is hij weer heengezonden. Te gen M bestond reeds geruime tijd ver denking. Hij dealde onder andere in de buurt van Trefcenter en van het NS- station. Ook aangehouden werd dinsdag in de woning van M. de 19-jarige Middelburg se M. S. P., sinds een maand of vier ge- bruikster en huisgenote van M. Zij ver richte hand- en spandiensten voor de handelspraktijken van haar vriend. Bij haar aanhouding werd in de woning een kleine hoeveelheid heroine aangetrof fen en een groot geldbedrag. Naar aanleiding van deze arrestaties kon de recherche woensdagmorgen de 33-jarige Middelburger H. H. W. aan houden Deze werkte nauw samen met groothandelaar M. Ook in het huis van W. werd een kleine hoeveeelheid heroi ne gevonden. Naar woensdag werd meegedeeld werd donderdag 1 maart de 27-jarige Middel burger J C K. gearresteerd. Ook hij hield zich reeus sinds juni vorigjaar be ng met de heroïnehandel. Hij wist dat de politie hem al geruime tijd op de hie len zat Door onderduiking in onder meer Rotterdam en Roermond wist hij echter steeds aan aanhouding te ont- een woordvoerder vande recherche te danken aan het feit dat men beter ge specialiseerd is in het bestrijden van de handel. Overigens signaleerde hij ver der dat de heroïnehandel nog steeds toeneemt. Het drugsgebruik stijgt ook en het is opvallend dat op steeds jonge re leeftijd met gebruik wordt begonnen. Van de vijf arrestanten van de afgelo pen dagen is alleen W J C na verhoor heengezonden De anderen zijn of wor den voorgeleid aan de officier van justi tie en verblijven in de cel. OOST-SOUBURG - Juist nu de grote voorjaarsschoonmaak er aan begint te komen, kreeg een merel het idee om haar nest te bouwen op de bezem van de familie De Jong uit Oost-Sou burg. Sinds twee weken s de vogel met haar broedOCtiviteden bezig Eergisteren legde de broedlustige merel haar eerste et en gisteren, woensdag, kwam er nog een tweede exemplaar bij. Ondanks dat de merel veilig verscholen tussen de klimop en de bezem zit te broeden, zal zij de gro te schoonmaak van de familie De Jong toch niet in gevaar brengen, zo verzekert mevrouw De Jong KAMERS VAN KOOPHANDEL: ZEEUWSE Brief Complete verrassingen zijn het, de brieven, die dat Middelburg se meisje met enige regelmaat stuurt naar de redactie van de aan haar mavo verbonden schoolkrant. Laatst viel er weer een in de bus Enigszins ontregeld namen de leraren, die de redactie vormen, kennis van de inhoud. Ze wer den erin beschreven als 'stuk ken'en de briefschrijfster vroeg zich vol kommer af, waarom ze toch nooit ten dans gevraagd werd. hoe het kwam. dat ze nooit bloemen bezorgd kreeg en of ze misschien een voldoende voor biologie kon krijgen. Al deze brandende vragen wer den gesteld onder een schuil naam: Miss Teacherlover noemt ze zich Uiteraard voelen die leraren zich gevleid, dat een anonieme leerlinge hen zo bemint. Alleen vonden ze het wat verdacht, dat de brief besloten werd met de vraag. ..Nu slaag ik zeker wel he"? Die vraag nu maakt de opstel ling van een antwoord eenvou dig. Iemand, die haar leraren be schouwt als 'stukken', maakt met veel kans door het eindexa men heen te komen, Als het even kan, zullen de do centen haar nog een jaartje op school houden. De 'Vostok 2' met het bergingsvaartuig 'Bruinvisch' langszij Links op de foto de sleper 'Olivierssen VLISSINGEN - Het Russische vracht schip 'Vostok 2' (4482 brt) is woensdag morgen tot twee keer toe vastgeraakt op de Westerschelde, ter hoogte van het Maritiem Instituut De Ruyter aan de Vlissingse boulevard. Omstreeks ze ven uur 's morgens raakte het schip vast op het wrak van het ongeveer twintig jaar geleden gezonken Griekse vrachtschip waarvan een deel van de mast nog steeds boven water uitsteekt. Het schip werd vlotgctrokken door de 'Fighter' van de Unie van Redding- en sleepdiensten, maar doordat de sleep tros brak raakte het Russische schip weer vast. deze keer op een uitloper van de Nolleplaat. net buiten de vaar geul. De 'Vostok 2' was op weg van Antwer pen naar Archangelsk met een lading graan toen het schip omstreeks zeven uur in dichte mist uit moest wijken voor het tegemoetkomende Braziliaanse schip 'Petropolis' (9248 brti De plotse linge uitwijkmanoeuvre, beide schepen passeerden elkaar op slechts enkele meters afstand, had tot gevolg dat de 'Vostok 2' vastliep op het scheepswrak. Ongeveer een kwartier later maakte de sleepboot Fighter' vast. Toen het vrachtschip was vlotgetrokken brak de sleeptros echter, de 'Vostok 2' schoot door en liep vast op de Nolleplaat. onge veer ter hoogte van het maritiem insti tuut. juist buiten de vaargeul. Om streeks twaalf uur werd het Russische schip vlotgetrokken door de Fighter' en de 'Olivierssen'. 'Banckerf en 'Evertsen' van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst en Van den Akker, terwijl de sleepboot 'De Ruyter' in de buurt bleef om zo nodig hulp te verlenen. Oliescherm Bij het vastlopen liep de 'Vostok 2' en kele gaten op in een van de brandstof tanks aan bakboord. Om te voorkomen dat de zware stookolie in de Wester schelde zou stromen werd een olie- scherm bij het lek gelegd en kwam het bergingsvaartuig 'Bruinvisch' langs zij het schip om de brandstoftank leeg te pompen. De hoeveelheid olie die uit het schip is gestroomd is volgens een woordvoerder van het agentschap De- ka Vlissingen minimaal. De onfortuinlijke vrachtvaarder werd vervolgens naai de réparatiewerf Schel- depoort in Vlissingen-Oost gesleept waar duikers het schip onder de water- Jijn hebben geïnspecteerd. Gisteravond was de juiste omvang van de schade nog niet bekend. VLiSSINGEN - De samenwer kende kamers van koophandel en fabrieken in Zeeland heb ben in een brief aan de staats secretaris van verkeer en wa terstaat hun bezorgdheid geuit over de normen die momenteel gehanteerd worden bij het ver strekken van vergunningen aan wegvervoersbedrijven. Volgens de kamers van koop handel kan het huidige beleid in Zeeland leiden tot 'alarme rende ontwikkelingen'. Opnieuw granaten in Breskens gevonden BRESKENS - Bij de zoekactie naar oorlogsmateriaal in de Boskreek in Breskens zijn woensdag negentien 40- mm granaten, één 20-mm granaat en twee hulzen gevonden De zoekactie wordt vandaag, donderdag, voortgezet. Bij het afgeven (of verlengen) van de vergunningen wordt door de Commis sie Vervoervergunningen nauwlettend gekeken naar de toekomstmogelijkhe den van de bedrijven. Is dat perspectief MIDDELBURG - In een deel van de Middelburgse wijk Dauwendaele is woensdagmorgen tussen acht en negen uur de elektnciteitstoevoer uitgevallen. Dit deed zich voor in Grootmede en omliggende straten. Medewerkers van Gemeentebedrij ven hebben vergeefs naar de oor zaak gezocht Na een klein uur werd de stroomtoevoer hersteld door omschakeling op een andere kabel. Vandaag, donderdag, wordt verder geprobeerd om door middel van metingen oorzaak en plaats van het defect te achterhalen. niet al te rooskleurig, dan wordt de ver gunning geweigerd. Daarmee wordt - aldus de kamers van koophandel aan de staatssecretaris - net voortbestaan van een voor Zeeland belangrijk aantal wegvervoersbedrij ven op het spel gezet. Het gaat om der tien bedrijven in Midden- en Noord- Zeeland en om zeventien bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen. De kamers van koophandel komen tot de 'verontrus tende' conclusie dat het huidige ver gunningenbeleid neerkomt op een 'on verantwoorde koude sanering' VEERE - Naaktrecreatie in de gemeen te Veere blijft verboden. Een meerder heid van de gemeenteraad (acht tegen drie) stemde woensdag voor het voor stel van b en w om een bedrag van 6000,- beschikbaar te stellen voor het plaatsen van vijftien grote en duidelij ke verbodsborden bij de duinovergan gen en de Vccrsegatdam. Een voorstel van D'66/emeentebelang-raadslid C. Mol om de Algemene Politieverorde ning zodanig te wijzigen dat een stuk strand voor naaktrecreatie kan wor den bestemd haalde het niet. Dit voor stel werd verworpen met een stem menverhouding van zeven-vier. WD-wethouder J van der Slikke ging wel met het aanwijzen van een stuk strand voor naaktrecreatie, omdat vol- moet zijn om te recreëren zoals hij of zij dat wil. maar hij was ook vóór het be schikbaar stellen van genoemd bedrag om de borden te plaatsen Voordal hel besluit werd genomen, werd er uitvoerig over de voors en te- ger.s van het recreeren zonder kleren gedebatteerd PvdA-raadslid J van Nieuwenhuijzen was van mening dat een deel van het strand moet worden aangewezen als gebied waar het onge kleed recreeren wordt toegestaan. ..Daarmee voorkom je dat er illegaal aan naaktrecreatie wordt gedaan. Het is een cultuur geworden waar je niet meer omheen kunt". C. Mol: ,.Het naakt recreeren neemt toe, net zoals dat met het surfen gebeurt. Daax'voor wordt wel een apart gebied aangewezen, dus waarom aan met voor naaktrecreatie. Dat maakt het trou wens voor de politie, die verbaliserend moet optreden een stuk eenvoudiger Wij kunnen ons als raad toch niet lan ger tegen dit verschijnsel verzetten" Mevrouw M Brouwer-te Roller (VVDi: ..De naaktrecreatie is een maatschap pelijk verschijnsel geworden. Je zet ge woon een stuk strand af. Het plaatsen van grote verbondsborden heeft vol gens mij geen enkele zin Ik vind dit echt een 'sukkel maar door-schuif maar af-oplossing" C de Visser (SGP'GPV RPF) Naak trecreatie stuit voor ons op zowel prin cipiële als practische bezwaren. De kle ding heeft een beschermende functie zoals God die ons in zijn wijsheid heeft gt-ö». Veruci ..«,i i je deze vorm van recreatie juist terugdringen, zodat onze kust behouden kan blijven als een fami- liebadplaats" C. Joziasse <CDAi. ..Hoewel wij per- soenlijke bezwaren tegen deze vorm van recreatie hebben, vinden wij dat het karakter van onze badplaats goed gewaarborgd moet blijven. Vele men sen beschouwen de naaktrecreatie als een schennis van de eerbaarheid Wij vinden met datje dan maar een gedeel te van het strand voor naaktrecreatie aan moet wijzen, want daarmee trek je als badplaats deze reereatievorm alleen maar aan. Het recreeren zonder kleren moet zoveel mogelijk worden tegenge gaan en ik denk dat de borden zeer ze ker een preventieve werking zullen heb ben". ZIERIKZEE - Woensdag zijn bij graaf werkzaamheden op een bouwterrein aan de Hogemolenstraat in de oude binnenstad van Zierikzee enkele men selijke skeletten en delen daarvan aan getroffen. De stoffelijke resten zijn blijkens gegevens van het stadsarchief vrijwel zeker overblijfselen van slachtoffers van dc pest. In de zestien de eeuw stond aan de Hogemolen straat een inrichting voor lijders aan deze ziekte. Het was in die dagen voor schrift van het stadsbestuur om de overledenen hinnen 21 uur vanuit het pesthuis, het Sint Rochcshuis, te be graven op het aangrenzende eigen kerkhof van de inrichting Het Sint Rocheshuis bevond zich ten tijde van de laatst bekende pestepide mie in 1924. waarbij 56 mensen het le ven lieten, op de plaats waar nu het her vormd rusthuis Irene staat. Dit meer dan 100 jaar oude gebouw wordt bin nenkort gesloopt om plaats te maken voor een nieuw bejaardencentrum en veertig bejaardenwoningen De geraamten zijn in het aangrenzende terrein gevonden bij werkzaamheden met een dragline. Na blootlegging wer den de stoffelijke resten met aarde aan het oog onttrokken om in de loop van vandaag, donderdag te worden herbe graven op de algemene begraafplaats. De rijkspolitie hield na de melding een oogje in het zeil. Archivaris Uil deelde mee dat het de bedoeling is een gedeel te van de overblijfselen te laten onder werpen aan antropologisch onderzoek. Hij sloot niet uit dat bij de verdere werkzaamheden nog meer skeletten ge vonden zullen worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 41