Knetemann faalt in zijn specialiteit: de tijdrit Zoetemelk: vierde in zelf nooit geloofd eindzege Parijs-Nice Omloop van de Braakman over gevreesde kasseien Zeeuwse wielrenners in Zuiddorpe in actie nzi\x> Zwemploeg De Honte houdt kans op finale Protest tegen Oosterbosch SUPERIEURE SEAN KELLY WAS ONKLOPBAAR STEENRIJKE ITALIAAN NAAR EINDZEGE Op Wimbledon vier miljoen te verdienen DONDERDAG 17 MAART 1983 PZC/sp°rt 22 SAN BENEDETTO DEL TRONTO - Gerrie Knetemann heeft als beroepsrenner veel gewonnen en nog meer verloren. Hij is gelouterd. Met zijn (nieuwe) nederlaag in Tirreno-Adriatico had hij de grootste moeite. Niet wereldkampioen Beppe Saronni, de leider in het klasement, maar de 25-jarige Roberto Visentini weerstond op de boulevards van San Benedetto del Tronto de capaciteiten van Knetemann als tijdrijder en de stormachtige wind. In de tijdrit, die werd gewonnen door Bert Oosterbosch op zijn aero-dynamische fiets, moest Knetemann negen seconden goedmaken op de zoon van een steenrijke begrafenisondernemer. Het werden er vijf. Vier te weinig. „Ik heb de hele week gereden tot de dood erop volgde", stelde Knetemann in rouwstemming, „meer kon ik ook niet doen. Nu een potje gaan zitten janken heeft ook geen zin". De verliezer berustte vrij snel in zijn nederlaag Toch refereerde hij aan twee zaken, die in zijn nadeel hadden ge werkt. Eerst raakte hij in de voorlaat ste etappe naar Acquaviva Picena de leiderstrui kwijt. Hij verloor het con tact met een groepje kanshebbers. „Het gaat met de laatste renner van die groep was hooguit vijf seconden maar vijftien met de eerste en die werden me compleet aangerekend. In de slottijdrit was ik niet zo blij met de regen. Mijn bril kwam vol vieze spatten te zitten. Daardoor zag ik de bochten niet goed meer en dat heeft wellicht in tyd gescheeld". De regen werkte ook in het voordeel Reprimande voor Russische bond Hoogovenschaak AMSTERDAM De wereldschaakfe- deratie (FIDE) heeft de bond van de Sowjet-Unie een ernstige reprimande gegeven naar aanleiding van de hou ding ten opzichte van het jongste Hoogovenstoernooi in Wijk aan Zee. De berisping is het uitvloeisel van een klacht van de Koninklijke Nederland se Schaak Bond naar aanleiding van het terugtrekken van Sowjetrussische grootmeesters ondanks schriftelijke toezegging op 11 oktober van het vorig jaar. Toen liet de Sowjetrussische bond het organisatiecomité in Wijk aan Zee weten dat van het drietal Balasjov, Tal en Psakhis en twee naar Nederland zouden komen. Op 22 no vember verbonden de Sowjetrussi sche schaakbonden de komst van ge noemde spelers ineens aan het niet meedoen van Viktor Kortsjnoi. Na de klacht van de KNSB werd een FIDE-commissie in het leven geroepen bestaande uit de bestuursleden Ro man Toran, Kurt Jungwirth en Bizo- darKazic. Dit drietal bracht rapport uit waaruit blijkt dat de schaakbond van de Sowjet-Unie de reglementen van de FIDE heeft overtreden. In een verklaring, die zowel naar de Neder landse als naar de Sowjetrusische bond is gestuurd, komt FIDE-voorzitter Flo- rencio Campomanes tot de conclusie dat een ernstige reprimande op zijn plaats is. HULST De zwemploeg van de Hon te uit Kloosterzande heeft in de laatste competitie wedstrijd voor de niet- startvergunninghouders de kans voor plaatsing in de finale om de Zeeland cup behouden. In het zwembad te Hulst versloeg De Honte onder grote publieke belangstelling de teams van Scheldestroom. 't Vrije en de Otters. De officieuze einduitslag luidde: 1 De Honte 231.9 sec.; 2 Scheldestroom 2469.6 sec.; 3 't Vrije 252.3 sec.; 4 De Otters 2607.8 sec. De uitslagen waren: 25 m schoolslag m.o. 8 jaar: 1 Tltgia Mas ZVS 26.3; 2 Diana Jonk- heym de Honte 29.2; 3 Danielle Honte 47.1; 25 m schoolslag j.o. 8 jaar: 1 Michiel Eekhout ZVS 25.8: 2 Robin de Kraker Otters 32 6; 25 m rugslag meisjes - 10 jaar: 1 Esmiralda de Klerk Honte 22.4, 2 Natalie Toesseint ZVS 22.7; 3 Natasja Hertogh ZVS 23.1. 25 m rugslag jongens -10 jaar: 1 Daniel Eekhout ZVS 23.3. 2 Michel Kleinjan Honte 23.4; 3 Marcomde Groote 't Vrije 26.6. 50 m vlinder slag meisjes - 12 jaar: 1 Karin de Klerk Honte 44.5; 2 Bianca de Rooze Honte 47 8. 3 Isabel Cornells ZVS 50.2; 50 m vlinderslag jongens - 12 jaar: 1 Pascal Remyn 't Vrije 48.4, 2 Alexander v. d. Lande 't Vrije 49.7: 3 Danny Jongman ZVS 50.4; 50 m vrije slag meisjes - 14 jaar: 1 Diana van Kerckhoven Honte 34.5; 2 Heidi Luteyn ZVS 35.5: 3 Miranda Haak ZVS 35.6; 50 m vrije slag jongens -14 jaar: 1 Maarten Kouyzer Honte 34.2, 2 Paul Vercruysse 't Vrije 37.9; 3 Wim Focke ZVS 39.3; 50 m schoolslag meisjes 14 jaar: 1 Monique Louwerse 't Vrije 45.8; 2 Nicole Hoofman Honte 46.3; 3 Karin Ver- duyn Otters 46 4, 50 m schoolslag jongens 14 jaar: 1 Ronald van der Weegen Honte 40.2; 2 John Marton 'tVrije 40.5; 3 Edwin Alten burg Honte 41 9; 25 m rugslag meisjes - 8 jaar: 1 Titia Maas ZVS 30.4, 2 Diana Jonck- heim Honte 31.9; 3 Danielle Dankaert Honte 45.6; 25 m rugslag jongens - 8 jaar: 1 Michiel Eekhout ZVS 25.0; 25 m vlinderslag meisjes -10 jaar: 1 Esmiralda de Klerk Honte 25.2 2 Patty van Kerckhoven Honte 25.4. 3 Natha lie Toesseint ZVS 272; 25 m vlinderslag jongens - 10 jaar: 1 Michel Klelnjan Honte 23.6; 2 Daniel Eekhout ZVS 27.9: 3 Mario de Groote 't. Vrije 28.8; 50 m scboolslg meisjes - 12 jaar: 1 Isabel Cornells ZVS 50.3, 2 Natasja Kesteloo ZVS 52.0: 3 Karin de Klerk Honte 52.1; 50 ni schoolslag jongens - 12 jaar: 1 Alexander v. d. Linden 't Vrije 48.4; 2 Pascal Remijn 't Vrije 48.8; 3 Bert Seü Honte 53.7; 50 m rugslag meisjes - 14 jaar: 1 Diana van Kerckhoven Honte 40 0; 2 Karin Vinke ZVS 42.4; 3 Miranda Haak ZVS 4.8. 50 m rugslag jongens -14 jaar: 1 Paul Vercruysse 't Vriije 47.6; 2 Mario de Smet Honle 40 8: 3 Paul Vercruysse 't Vrije 47 6; 50 m vlinderslag meisjes 14 jaar: 1 Linda van de Bergen Honte 41.0. 2 Nicole Hoofman Honte 42.3: 3 Vivian de Block Honte 42.7.50 m vlinderslag jongens 14 jaar: 1 Edwin Altenburg Honte 37.6; 2 Ronald van der Weegen Honte 42.2; 3 Eric d'Hont Honte 42.5. van de Nederlander. Hij was Saronni in het natte weer voor de start als concurrent ai kwijt. Dc wereldkam pioen is een echte mooi-weer fietser. Dat bleek ook wel. Saronnie verspeel de ruim anderhalve minuut en tuimel de van de eerste naar de negende plaats in het eindklassement. Visenti ni was iets anders. Dc oud- wcreldkampioen der junioren heeft altijd goed gereden in tijdritten. Vorig jaar was hij vierde achter Knetemann, Moser en Saronni. Hij verloor toen met 28 seconden, maar twaalf maan den geleden reed hij niet om de Tirre no-Adriatico te winnen. Visentini kon nu voor het eerst een internationaal klinkend succes boeken en dat moti veerde hem sterk. Knetemann heeft het ondervonden. Halfkoers had hij pas één seconde winst. Er moest toen nog een stuk gereden worde tegen de harde wind uit ze in. Misschien dat Visentini daar nog door de knieën zou gaan. De winnaar van de laatste Trofeo Baracchi (met de Zwiters Gisiger) fietse echter in soepele tred naar de eindstreep, waar hij voor het eerst echt uit de schaduw van de Italiaanse vedetten Moser en Saronni kon treden. In 1980 droeg hij een week lang de roze leiderstrui in de Ronde van Italië. Zijn aantal overwinningen ais beroepsrenner besloeg voor de Tir reno-Adriatico slechts zes. Hij zal nooit een echte toprenner worden, al kan hy heel hard fietsen, Niet voor niets vrees de Knetemann Visentini voor het be gin meer dan Isaronni. Zijn capacitei ten als tijdryder waren bekend. „Hy is ook stinkend rijk", wist Knetemann. „Hy heeft het helemaal nietn odig om hard te fietsen. Dat hy nu juist tegen my een uitzondering maakte, vond ik helemaal niet leuk". Aan het eind van de achttiende Tirre no-Adriatico stonden de gezichten in het kamp van Peter Post somber. Notabene nadat de 18,3 kilometer tijd rit een overwinning van Bert Ooster bosch had opgeleverd. In tegenstelling tot de proloog profiteerde de Braban der op zijn speciale fiets ditmaal van de veranderende weersomstandighe den. Hij reed weliswaar in de stormen de regen, maar de wind was op dat moment nog niet aangewakkerd tot stormachtig. Oosterbosch vond zelf ook niet dat er aanleiding was voor een feest. „Alles was op Knetemann gezet e dat is niet gelukt. Na zo'n verlies gaan we altijd vroeg naar bed". Uitslagen: ZUIDDORPE Zaterdag treden de Zeeuwse wielrenners opnieuw aan voor een wedstrijd in het kader van de interclubwedstrijden. die de wieler vereniging Theo Middelkamp en Zeeuwsch-Vlaanderen in de aanloop naar het seizoen houden. Zoals bekend worden deze wedstrijden gehouden als alternatief nu het voor buitenland se renner tot 1 juni niet is toegestaan deel te nemen an de Belgische koersen. In Zuiddorpe is zaterdag het wielerco- mité De Zwaluw de gast van de cou reurs. Afgelopen zondag traden de Zeeuwse renners vor de eerste maal aan in een dergelijke wedstrijd, die in de buurt van 's-Gravenpolder werd gehouden. In totaal waren er zo'n negentig man van de partij, waarvan Kees de Nooijer (amateurs). Jan Jan sen (junioren), Antoine Goense (nieu welingen) en Willy de Feber bij de liefhebbers de snelste waren. Voor zaterdag is met name de wed strijd bij de amateurs al een behoorhjk stuk langer dan die van zondag. „Dat moeten we wel doen in verband met de renners, die aan een klassieker deel moeten gaan nemen. Zodoende hebben ze wat kilometers in de benen", aldus Ad 't Gilde, voorzitter van wv Zeeuw sch-Vlaanderen. De amateurs rijden nu 95 kilometer; de start voor deze catego rie is 14.30 uur; twee minuten later worden zij gevolgd door de nieuwelin gen. die 40 kilometer voor de wielen. De junioren en liefhebbers gaan rond de klok van 13.00 uur van start en voor hen bedragen de afstanden respectie velijk 60 en 40 kilometer. Overigens is er inmiddels nog een wedstrijd aan de serie toegevoegd. Zaterdag 16 april is er dan een interclubwedstrijd in Philip pine. De uitslag van de afluitende tijdrit is; 1 Oosterbosch (Ned.) 18,3 km in 23 min. 34 sec.; 2 Dill-Bundi (Zwi.) op 2 sec.; 3 Torelli (Ita.) op 5 sec., 4 Knetemann (Ned.) op 11 sec.; 5 Lammerts (Ned.) z.t.; 6 Visentini (Ita.) op 16 sec.; 7 Wilson iN.Zl.) op 22 sec.; 8 Braun W.-Dl. i op 24 sec.9 Flgnon (Fra.) op 26 sec.); 10 Veldschoten (Ned.) op 33 sec.; 11 Juan Fernandez (Spa.) op 35 sec.; 12 Freuler (Zwi.) op 38 sec.: 13 Pirard (Ned.) op 40 sec.; 14 Koppert (Ned.) z.t.; 15 Hinault (Fra.) op 43 sec.; 16 Moser (Ita.) op 47 sec.; 19 Lubberding (Ned.) op 59 sec.; 41 Saronni (Ita.) op 1.41. 50 Lammerlink (Ned.) op 2.;6; 79 Priem (Ned.) op 4.06; 87 Van Houwelingen (Ned.) op 4.45; 104 Van Vliet (Ncd.) op 5.25. Het eindklassement luidt als volgt; 1 Visenti ni 22 uur 50 min. en 20 sec.; 2 Knetemann op 4 sec.; 3 Moser op 59 sec.; 4 Lang (Pol.) z.t.; 5 Alberto Fernandez (Spa.) op 1.03; 6 Pepito Jlta.) op 1.09; 7 Fignon z.t.; 8 Demierre (Zwi.) op 1.17; 9 Saronni op 1.19:10 Lemond (V.SL) z.t.: 11 Pirard op 1.21; 12 Juan Fernandez op 123; 13 Chiocioli (Ita.) op 1.37; 14 Ruperez (Spa.) op 1.41; 15 De Wolf (Bel.) op 1.44, 18 Veldschoten op 1.58; 23 Lubberding op 2.10; 30 Lammerts op 3.10; 55 Van Houwelingen op 15.01; 58 Koppert op 16.48; 59 Van Jvliet op 16.54; 96 Lammertink op 37.44; 102 Oos terbosch op 39.16; 107 Priem op 40.22. SAN BENEDETTO DEL TRONTO - De Zwitser Robert Dij- I Bundi heeft zich woensdag na afloop van de Tirreno-Adrij- tico op de doping-controle aangeboden als waarschijnlijk; winnaar van de afsluitende tijdrit. De laatste olympisch! kampioen achtervolging werd er door zijn ploegleider heen I gestuurd, omdat men ervan uitging dat Bert Oosterboscli als winnaar zou worden gediskwalificeerd. Hij zou een tijd je achter de plocgleiderswagen hebben gereden in plaats van ervoor. De wedstrijd-jury, van wie een lid Oosterbosch tijdens de tijdrit heeft gevolg, verklaarde het protest niet ontvankelijk. Dill-Bundi bleef tweede en Oosterbosch eer ste. Op de boulevard van San Benedetto del Trontoleverden nog I enkele Nederlanders een opvallende prestatie. Johan Lam-1 merts bezette gelyk met Knetemann de vierde pliats. Hij trof wel iets betere weersomstandigheden. De neo-pnf was meer dan tevreden. „Ik reed de hele week al goed en lat is er nu I eens uitgekomen". Gerard Veldschoten werd tierde. „Dat is j beter dan ik voor mogelyk hield, want ik heb vóir Tirreno- Adriatico alleen met wat amateurs uit Twente géraind". Frits Pirard werd dertiende in de tydrit, waarin nie, iedereen voluit reed en steeg daardoor naar de elfde plasts in het eindklassement. Pirard maakte in Tirreno-Adriatiio zoveel indruk, dat hy volgens de Italianen één van de voonaamste j kanshebbers voor Milaan-Sanremo van zaterdag is Pirard, die vorig jaar door Peter Post als knecht werd afgdankt! begon in Italië een nieuw leven. „Ik zie mijn toekonst als wielrenner weer helemaal zitten", stelde hy tevreder vast. Bert Oosterbosch op weg naar de zege in de tijdrit. PHILIPPINE - Het gewijzigde par koers van de Omloop van de Braak man moet de veertiende editie van de ze amateurwedstrijd normaal gespro ken nog interessanter maken. De meer dan honderd renners, die volgende week zaterdag in Philippine van start gaan. worden voor het eerst over de gevreesde Belgische kasseien ge stuurd. Het comité van de Omloop is China concurrent voor Nederland BOEDAPEST De Nederlandse ijs- hockeyploeg heeft woensdag China langszy gekregen aan de top van het klassement in de strijd om het wereld kampioenschap üshockey in de C- groep te Boedapest. De Chinezen be haalden, zonder tot het uiterste te gaan een sprekende overwinning op Dene marken, 6-1. De uitslagen van de wedstrijden van woensdag zijn: China - Denemarken 6-1 (2-1,4-0en 0-0), Spanje - Bulgarije 4-4. De stand is, nu alle landen vier wed- strijden hebben gespeeld; Nederland 4 4 0 II 8 40- 8 China 4 4 0 0 8 21- 4 Hongarije 4 3 0 1 6 39-16 Denemarken 4 2 0 2 4 14-13 Bulgarije 4 1 1 2 3 12-20 Franknjk 4 1 0 3 2 37-19 Spanje 4 0 1 3 1 6-30 Noord-Korea 4 0 0 4 0 5-54 Adrie de Maesschalck voert een pelotonnetje aan tijdens een van de Zeeuwse amateunoedstrijden. De Axelaar won zondag nog een zware koers in België en start volgende week in de Omloop van de Braakman. dit jaar uitgeweken, omdat de vroege re ronde inmiddels was ingekort tot dertig kilometer. Een A-klassieker is de Zeeuws-Vlaamse amateurkoers nog altijd niet, omdat de wedstrijd meer dan één keer over hetzelfde parkoers gaat. Maar de Omloop van de Braak man heeft ook deze keer een bezetting die er mag zijn. De twee winnaars van de eerste klassie kers (Zuid-Holland en de Ster van Zwol le) staan in elk geval aan het vertrek. Bert Wekema, die de Omloop ook vorig jaar won, is opnieuw een van de kans hebbers. En vanzelfsprekend zal ook Dries Klein een gevaarlyke klant zijn in het peloton rfiet voorlopig veertien mer kenploegen. De tien A-ploegen in Ne derland hebben intussen een afvaardi ging bekendgemaakt. Het is alleen nog afwachten of de Militaire ploeg naar Philippine zal afreizen. De uitbreiding van het parkoers naar België heeft de organisatie overigens weinig problemen opgeleverd. Jan Moerdyk, die wedstrijdleider is, bleek zelfs erg enthousiast over de nieuwe ronde. De renners vertrekken nu aan de andere kant van Philippine, komen dwars door het dorpje Boekhoute en spurten ook weer af in Philippine. „Het is een stuk aantrekkelijker gewor den voor de renners en het publiek", verzekert comité-voorzitter Johnny Spuessens al van tevoren. „We zullen in Philippine zelf byvoorbeeld ook meer toeschouwers trekken, omdat we nu door de kern rijden. Ik verwacht boven dien dat de koers zwaarder is door die stroken met kasseien. Dat zijn korte stukjes, maar het zal aan het eind van de koers wel door gaan wegen". Merkenteams De veertiende Omloop var de Braak man telt weer mee voor het nationale Merkenkampioenschap, dat voor dit jaar een andere opzet heeft gekregen. Vorig seizoen reden de amateurs drie wedstrijden voor het klassunent. De Braakman was de openingsrit, evenals dit jaar trouwens, en daarna volgden nog Het Mergelland en een laitste cri terium. De KNWU heeft vooi het ko mende jaar in elk geval twee tijdritten toegevoegd, waarvan er één is verbon den aan de rit door het Mergeland. Het comité van De Braakman heft met het Merkenkampioenschap de betere ploegen in huis gehaald. Eén d^ later staat echter ook de Omloop van le Ba ronie op het programma, die wel Us een A-klassieker op de kalender ;taat. Johnny Spuessens: „Er zullen ooi ren ners zyn die de Baronie belangijker vinden. Daarom komt niet de voltalige nationale top naar Philippine". De sterke formatie van Amstel hieft zich aangemeld met zes renners into- taal, terwijl er voor De Braakman a<ht zyn toegestaan. Het is jammer voor h>t comité van de Omloop dat de wielerver eniging Zeeuws-Vlaanderen geen reclt had om in të schnj ven. „Bij een A-klas sieker is dat wel toegestaan", maaki Johnny Spuessens duidelyk. „Wij als organisatie hadden de renners uit de streek natuurlyk graag aan het vertrek gehad". Door Peter de Jonge) NICE Steven Rooks probeerde er onverschillig onder te blijven. Derde en beste Nederlander in de afsluitende tijdrit van Parijs-Nice en eenzelfde klassering in het eindklassement. Maar de 22-jarige Noordholiander genoot er met volle teugen van. Hij moest in de elf kilometer lange beklimming van de Col d'Eze in de buurt van Nice alleen de superieure Sean Kelly en Jean Marie Grezet (twee ploegmaats van hem) voor laten gaan, maar bleef Joop Zoetemelk ruimschoots voor. Na zijn derde plaats in de Ronde van de Middellandse Zee kwam hij nu in de aanzienlijk hoger aangeslagen rittenkoers Parijs-Nice opnieuw op het erepodium. Een flonkerend seizoen-begin na een uiterst pover eerste profjaar. „Hoe het komt weet ik niet. maar de moraal is veel beter dan toen", zei hij. Op proef bij de Franse ploeg van Jean de Gribaldy demonstreerde Rooks (22) tot nu toe dat het „systeem Post", zoals de succesformule van deze Neder landse ploegleider wel wordt genoemd, niet voor iedereen zaligmakend is. Zijn eerste jaar in dienst van die formatie leverde hem met al te veel op. Toen Post hem afdankte, omdat hij niet in het „systeem" paste, kon Rooks niet eens ergens anders onderdak vinden. Via steun uit Nederland mocht hij bij De Gribaldy proberen zich waar te maken. Pas half volgende week weet hij of het toelatingsexamen het gewen ste resultaat zal hebben. Dat hij cum laude is geslaagd is echter wel duide lyk. Stormachtig Zelf neemt Rooks aan dat hij de rest van het jaar bij die ploeg kan blijven. Hij praat over voorbereiding op de Tour de France alsof dat al vast staat, al weet hij dat de Franse equipe dan een buitenlander te veel in dienst zou hebben. De vraag is nu of men het Amerikaanse buitenbeetje Jacques Boyer nog wel op wil nemen. „Maar wist Rooks te vertellen, „ik heb ook al gehoord dat er misschien een mogelyk- heid is om ons allebei te laten rijden". In elk geval haalt de adehjke ploeglei der graaf De Gribaldy een renner bin nen die in een jaar tijd een stormachti ge ontwikkeling heeft doorgemaakt. Vorig jaar werd hij als amateur in de klimtijdrit aan het eind van Parijs-Nice vijftiende en was hij maar liefst een minuut en tien seconden langzamer. En zijn derde plaats in het eindklassement verbaasde hem zelf. „Na de Ronde van de Middellandse Zee ben ik ziek geweest en heb ik een trainingsachterstand opgelopen. Daarom had ik dit niet verwacht", aldus Rooks. Hij rijdt nu nog enkele klassiekers om vervolgen gas terug te nemen, de accu op te laden en te beginnen aan dc voorbereiding op de Tour de France. Heel anders ziet de seizoenopbouw van Joop Zoetemelk er uit. „Ik ga lekker skiën volgende week", glunderde de 36-jarige Nederlander. Geen spoor van teleurstelling op zijn gezicht nadat hij op de Col d'Eze tot een tegenvallende tijd (21.53,35) was gekomen, anderhal ve minuut trager dan de Ierse winnaar Sean Kelly. Zoetemelk verbeet zich een dag eerder al toen Kelly hem na een duivelse afdaling van de Tanneron ruimschoots achter zich liet. Op die bult verloor Zoetemelk Parijs-Nice. „Een dag eerder gaf ik mezelf nog een hele kleine kans. Als ik een hele goeie, en Kelly een hele slechte dag zou hebben, zat dat er in. Meer niet. Trou wens, ik heb vantevoren nooit in myn vierde eindzege geloofd. Anderen heb ben me in die favorietenrol geduwd", zei hy. Vanderaerden Zoetemelk begon dus als verslagen renner aan de rit die hem mogelyk nog in de witte trui kon helpen. Hij is er de man niet naar om tegen de stroom van het realisme in te roeien. Niet omdat het hem aan vechtlust zou ontbreken, maar om de simpele reden dat gefor ceerd rijden moordend is voor een coureur en zelden de moeite loont. Een instelling die hem al meer dan twaalf jaar aan de top van het internationale wielrennen houdt. „En de drie keer dat ik Parijs-Nice heb gewonnen was het steeds een hele ronde goed weer. Ik was nu niet in topconditie en het weer zat tegen. Bovendien recupereer ik niet meer zo snel als vroeger", stelde hij. Zoetemelk wilde daarmee niets afdin gen op de zege van Kelly. Op de laatste dag van Parijs-Nice evenaarde de Ier (26) weliswaar met zyn staaltje van vorig jaar toen hij de laatste dag de beide ritten won. De korte ochtendafie- vering moest hij nu laten aan Eric Vanderaerden, die België aan de zesde overwinning in deze wedstrijd hielp door op de brede Promenade des Ang lais in Nice overtuigend de spurt te winnen van een kopgroep van vijf man. Maar Kelly zorgde wel voor het sportie ve hoogtepunt van de dag. Hy was onklopbaar in de beklimming van de Col d'Eze en legde de elf kilometer af in een recordtempo. Hij verbeterde het recordgemiddelde van Gerrie Knete mann, die in 1980 met een snelheid van 32.224 kilometer per uur naar boven reed. Kelly ging een kwart kilometer per uur vlugger omhoog. LA NAPOULE De Belg Eric Vande raerden heeft woensdag het eerste deel van de zevende en laatste etappe van de wegwedstrijd Parijs-Nice ge wonnen. Hij legde de 60 kilometer van Mandelieu via La Napoule naar Nice af in 1 uur, 31 minuten en 11 seconden. Vanderaerden, winnaar van de pro loog en vervolgens enkele dagen lei der in de algemene rangschikking, zegevierde in de eindsprint van een kopgroepje van vijf renners. De uitslag van het eerste deel van de zeven de en laatste rit is: l. Eric Vanderaerden (Bel) de 60 km in 1.31,11. 2. Kim Andersen (Den) z.t.; 3. Michel Larpe 'Fra) z.t.; 4. Patrick Bonnet. (Fra) z.t.; Bernard Bourreau (Fra) zt., 6. Francis CAstaing iFrai op 10 seconden; 7. Etienne Dewilde (Bel) z t., 8. Adri van der Poel (Ned) z.t.; 9. Sean Kelly (Ier) z t.; 10. Antonio Coll (Spa) z.t.; 11. Jan Wijnants (Bel) zt.; 12. Graham Jones (Eng) z.t13. Henry Manders (Ned) z.t.; 14. Jean Francois Rodriguez (Fra) z.t.. 15. Marc Durant (Fra) z.t.; 25. Jo Maas z.t.; 27. Steven Rooks z.t.; 28. Joop Zoete melk z.t.; 49. Hans Daams op 1,01; 57. Hans Boom z.t.; 63. Jan Peels op 12,29; 64. Frank Moons z.t.; 65. Gerrie Takens z.t.; 66. Twan Poels z.t.; 80. Hennie Kuiper z.t,; 83. Jan van Houwelingen z.t. Kelly won de individuele tijdrit tegen de Col D'eze over elf kilometer in 20 minuten en 19,54 seconden. Dat bete kent ccn gemiddelde snelheid van 32,471 kilometer per uur. Steven Rooks was met de derde plaats de beste Nederlander. De uitslag van de zevende en laatste etappe, een tydrit over elf kilometer, is: I. Sean Kelly (Ier) 11 km in 20 min. 19 sec. (gemiddelde snelheid 32.471 km per uur); 2. Jean-Mary Grezet (Zwi) op 37 sec., 3. Steven Rooks (Ned) op 46 sec.; 4.Antonio Coll (Spa) op 49 sec 5. Adrie van der Poel (Ned) op 59 sec.; 6. Paul Haghedooren (Bel) op 1.13; 7. Frederic Brun (Fra) op 1.18: 8. Juan-Carlos Alonso (Spa) op 1.27; 9. Graham Jones (GBr) op 1,28.10. Joop Zoetemelk (Ncd) op 1.34; 11. Jo Maas (Ned) op 1.38; 12. Hans Boom (Ned) op 1.43; 13. Regis Clere (Fra) op 1.57; 14. erlc Vanderaerden (Bel) op 2.08; 15. Michel Lau rent (FRa) op 2.09; 16. Frederic Vichot (Fra) op 2.15; 17. Cedric Rossier (Zwi) op 2.23; 19. Pierre Bazzo (Fra) z.t.; 19 MArc Sergeant (Bel) op 2.25.20, Jean-Francols Chaurin (Fra) op 2 27 De klassering van de overige Neder landers in de laatste etape: 23. Hans Daams op 2.35; 40. Twan Poels op 3.27; 53. Henry Manders op 4.16: 56. Jan Heels op 4.23; 58. Hennie Kuiper op 4.29; 66. Frank Moóns op 4.58; 67. Jan van Houwelingen op 5.06; 80. Gerrie Takens op 6.28. Het eindklassement van Parijs-Nice is: 1. Sean KellY (Ier) 30 uur 2 minuten en 19 seconden; 2. Grezet (Zwi) op 1 minuut en 3 seconden; 3. Rooks (Ned) op 1.14; 4. Zoete melk (Ned) op 1.42; 5. Laurent (Fra) op 2.26; 6. Bittinger (Fra) op 3.59; 7. Haghedooren (Bel) op 7 22; 8. Adrie van der Poel (Ned) op 7.28; 9. Jones (GBr) op 8.42; 10. Brun (Fra) op 9 16.11. Bazzo (Fra) op 9 39:12. Clere (Fra) op 9.54; 13. Andersen (Den) 10.05; 14. Vanderaer den (Bel) op 10.26; 15. Moerlen (Zwi) op 10.27; 16. VlchotiFraiop 10.58; 17. Chaurin (Fra) op II.07.18. Sergeant (Bell op 11.19; 19. Rossier (Zwi) op 11 22. 20. Nulens (Bel) op 11 38. 26. Maas op 16.13: 38. Kuiper op 31.16; 46. Poels op 36.38; 52. Van Houwelingen op 42.24; 55. Daams op 46.40; 56. Peels op 47.02; 61. Manders op 49.15, 74. Takens op 1.10.07; 77. Boom op 1.15,59; 82. Moons op 1.20,08 De Maesschalck De Zeeuwse amateurs die wel naar de Omloop komen rijden voor een mer kenploeg. De formatie van Markthof zal ongetwijfeld ook op Adrie de Maes schalck gokken, want de 21-jarige Axe laar is het seizoen goed gestart. Hij won zondag nog een zware wedstrijd in de baart van Brussel met 126 vertrekkers. De Maesschalck spurtte het snelst van een vluchtgmep van vier renners. Karei van Geotiiem uit Kloosterzande en Carlo Steel uit Axel maken eveneens deel uit van deMarkt- hof-ploeg. De merkenteams die tot nu toe tebben ingeschreven zijn de A-formaties van Batavus (met Bert Wekema), R en B glas (Peter Hoondert en Lucien Gödde), Gazelle (Dries Klein), Markthof, Anstel (Hassink). Univers, Mako Cleajing (Nap Hage), Van Aarle (Werner Wiene), Van Erp'i Moons en Slendebroek) en Driessens (Rob By vank). De B-formaties zyn: Jef Lemmejs, Sporthuis Groot, Ton Scholten en Vin de Biggelaar. De Omloop van de Braakman start va gende week zaterdag om 12.00 uur ea heeft een lengte van 174 kilometer. LONDEN - Het prijzengeld van Wim bledon, het belangrijkste tennistoer nooi ter wereld, is voor 1983 met Vjftig procent verhoogd. In totaal kuinen spelers en speelsters bij de wedtrij- den om de open Engelse kampoen schappen een miljoen pond (onge-eer vier miljoen gulden) verdienen. De verhoging is doorgevoerd, zo -er- klaarde sir Brian Burnett, de voorziter van de all England-club, om de bete;e- nis van Wimbledon als leidend tenns- toernooi in de wereld te onderstrepel. De winnaar bij de heren strijkt de son van 260.000 gulden op en bij de damts ontvangt de winnares 230.000 guldet. Nergens anders kunnen de tennisspe Iers en -speelsters zoveel geld verdienen in officiële toernooien. Vorig jaar lever de de Enkelspeltitel bij de heren 'slechts' 165.000 gulden op. terwijl de damestitel 150.000 gulden waard was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 34