'KMS niet inbrengen in zware holding' Intelligent sparen. Met de Meerrente-rekening. Volgende week uitgewerkt overlevingsplan Schelde Wie werkt waar De Meerrente-rekening. Taiwan ziet geen problemen DONDERDAG 17 MAART 1983 provincie 19 Vriend en vijand ze zijn het erover eens. Dat het van begin af aan uiterst ondernemende lieden waren. Die overal brood in zagen.. En een fijne neus hadden om winst te maken. Alleen moeten ze, zoals een vakbondsbestuurder het met verwijzing naar de recentelijk door fiscus en justitie buiten gehangen vuile was formuleert „op een keer flink verkouden zijn geworden. Zodat ze niet meer zo bijster goed konden ruiken wat nu fris en ivat onfris was". Het gaat dus over de Bevelandse gebroeders van het bedrijf De Jonge in 's-Heerenhoek. Over de miljoenenfraude ook. Portret van een onderneming. En van de mensen die er achter staken. Stevige doordouwers. Tamelijk ruux klanten ook, over wier sociaal beleid niet algemeen in bewonderende termen wordt gesproken. Vandaag deel 2: het eind van een verhaal. {Door Jacques Cats en Kees Cijsouw) Dat was onlangs een in feestelijke tinten gehouden artikel, dat het bedrijfsblad van een machi nefabriek wijdde aan de onderneming van de gebr. De Jonge BV te 's-Heerenhoek. Het ver haalde hoe de onderneming begon, hoe heteigen kapitaal' voor de eerste aankopen „grotendeels afkomstig was van de gezamenlijke vakantiebonnen" en hoe de activiteiten zich van lieverlee - mét de groei van het machinepark uitbreidden. En het artikel liet niet na erop te wijzen hoe de gebroeders zich met name ook bij het sloopwerk bedienden van apparatuur, die wordt geprodu ceerd in de betrokken machinefabriek. „De sloop", zo vatte men de ontwikkeling van de gebr. De Jonge BV samen, „is nog steeds een belangrijke peiler van het bedrijf". Aan welke mededeling olijk werd toegevoegd: „Zo werd onlangs de droom van iedere aannemer werkelijkheidnamelijk de sloop van het belastingkantoor te Vlissingen" Dat was vorig jaar. Intussen lijken de Anderzijds hechten ondernemingen, rollen omgedraaid. Nu justitie en belas tingdienst bezig zijn aan een breed op gezet onderzoek naar frauduleuze han delingen en van de belangrijkste fir manten miljoenen belastingschuld zijn nagevorderd heeft het er iets van weg, als zou de ontvanger der belastingen te Goes doende zijn met de sloop van de ondernemingen, die tot de gebr. De Jonge Beheer BV te 's Heerenhoek ho ren. Staat, als gevolg van de handelin gen van een aantal der gebroeders en de daarop gevolgde activiteiten van fiscus en justitie, de werkgelegenheid voor 140 mensen op de tocht? De ontvanger van de belastingen on derstreept, dat de dienst er alles aan heeft gedaan om de voortgang van de bedrijfsactiviteiten zoveel mogelijk on gemoeid te laten, en daarmee ook de werkgelegenheid. „Men mag van ons verwachten", formuleert ontvanger Pannekoek, dat we niet enkel naar be lastingschulden kijken, maar ook oog hebben voor het belang van de gemeen schap. Dat proberen we zolang moge lijk te doen". Zo heeft de belasting dienst al eerder duidelijk gemaakt, dat men „tot op het laatste moment heeft gewacht" met de beslaglegging op de bedrijfseigendommen van de onderne mingen; dat gebeurde pas, toen de jus titie twee van de directeuren als ver dachten aanhield. Verdergaan Begin deze week is een deel van het belastingbeslag op gelden van derden (opdrachtgevers) voor het bedrijf op geheven. Ook dat gebeurde, nadat een „aanvaardbare oplossing" was gevon den voor betaling van de belasting schuld, om meer zekerheden te bieden voor de uitbetaling van lonen aan de werknemers en de voortgang van de bedrijfsvoering. „We proberen die za ken in de gaten te houden om te helpen voorkomen dat er zoveel gezinnen ge troffen worden. Nu is een deel van het beslag opgeheven. Te verwachten is, dat we daarin verder zullen gaan. Voor zover we het nu kunnen overzien, kan dat ook," aldus de heer Pannekoek. Bü justitie kijkt men tegen de relatie van het onderzoek en de werkgelegen heid bij de gebr. De Jonge BV anders aan. „Dat speelt voor justitie geen rol," zegt officier van justitie mr. R. D. E. Da- verschot, die is belast met de voorlich ting. „Als wij zouden zeggen: we gaan bepaalde fraudegevallen anders aan pakken dan we zouden doen in zaken waar géén gezinnen worden getroffen wegens verlies van werk, dan kunnen we beter ophouden. Je kunt wel. als je met andere diensten een beleid uitstip pelt, wel enigszins rekening houden met tactiek en timing in je onderzoek. Blijkt, dat een bedrijf vrijwel of groten deels van fraude bestaat, dan zullen we dat graag met de grond gelijk maken. Het werk dat dan vrijkomt gaat dan wel naar andere ondernemingen, die daar door mogelijk hun aantallen werkne mers moeten uitbreiden". Vinkentouw Binnen het bedrijfsleven bestaan twee stromingen. Aan de ene kant zijn er de concurrerende sloop- en aannemings bedrijven, die zéér op het vinkentouw zitten en vandaar uit nauwlettend in het oog vatten wat er aan mogelijke opdrachten vrijkomt. voor wie de gebr. De Jonge aan op drachten bezig zijn, zéér aan de conti nuïteit van de bedrijfsvoering. Hoechst bijvoorbeeld hoort tot de fabrieken in Vlissingen-Oost waar de werknemers van de, gebr. De Jonge dag en nacht ,over de vloer' komen. Niet alleen bij de uitvoering van incidentele en al dan niet omvangrijke opdrachten - zoals nu de betrokkenheid bij de aanleg van een leidingbrug en een pijplijn voor het am- moniakproject ook bij een aantal per manente klussen. Zo verzorgt een van de bedrijven het interne transport voor Hoechst en doet men ook de transporten buiten de poort, en is er het specialistische werk in de ijzerbedden van de fosforfabriek. De gebr. De Jonge hebben intussen een vernieuwd vast onderkomen op het be drijfsterrein van Hoechst. „Onze ervaringen zijn niet anders dan positief," meldt hoofd logistiek G. Ph. Haex van de Hoechst-vestiging in het gvd's erbij. Ik heb wel eens gezegd: je Sloegebied. „Wij hebben nooit enige er- mag gerust een stropdas dragen, maar varing, dat ze fraude ten aanzien van gedraag je er dan ook naar Beslissen ons bedrijf zouden hebben gepleegd, over je vrije tijd was er niet bij. Als je op We zullen, naar bevind van de externe zaterdag moest komen werken, was er reiken ook. Desnoods over de ruggen van anderen heen". Daarover kunnen nogal wat werkne mers meepraten: toch al onder zware werkdruk gezet kan de werkgever het soms nog niet laten om van op een af stand, met de verrekijker als beeldver- rijker bij de hand, erop toe te zien of de kranen wel regelmatig blijven draaien en er op het werk niet gelanterfanterd wordt. En wie tenslotteafgebeuld door de bergen werk die er verzet moeten worden en waarbij vele nachtelijke uren en weekeindpauzes ten offer val len, niet meer volledig inzetbaar blijkt wordt als onbruikbaar terzijde gescho ven. „Betalen deden ze zonder meer goed, dat moet ik voorop stellen", zo reageert een werknemer over zijn bazen. „Maar je had wel 99 procent plichten en ;,cent aan rechten. Het was altijd: jij mot dit en jij mot dat en dat nog met de nodige drijf, mr. M. L. Huisman. Bij die gele genheid - zeggen beide vakbondsbe stuurders - kwam de voortzetting van het bedrijf en de werkgelegenheid aan de orde. Beiden beluisterden in de voorstellen die mr. Huisman deed een 'deal', konden de vakbonden er mee in stemmen dat de gebroeders uit hun privé-bezit een miljoenenvordering zouden betalen, en het wellicht moge lijk was dat beide vastzittende direc teuren zouden kunnen vrijkomen, van belang vanwege het management „We hadden onze oren goed open," meldt Lentink over dat gesprek. ,Om misselijk van te worden. Stel je voor sinds jaar en dag roepen de vakbonden, dat niet de kleine fraudeurs, maar de grote ondernemingen, die in de fout gaan, gepakt moeten worden. En dan is er een onderzoek, en dan zouden wij vrijlating van verdachten moeten steu nen". „Ja zeggen," formuleert Reijgers- berg niet zonder beeldend vermogen, „zou het laatste rochelende geluid van de vakbeweging zijn geweest. Want daarna is het klaar met de vakbond. We kunnen niet beoordelen of het bedrijf staat of valt met die twee. En bovendien is dat privégeld, zoals uit de actie van justitie en belasting blijkt, onttrokken aan de bedrijven". Officier van justitie mr. Daverschot toont zich deze week terughoudend met informatie over de vorderingen van het onderzoek, maar pakt - geconfronteerd met uitspraken over een dergelijke deal en de relatie naar justitie - even stevig uit: „Grote kul is dat. Er is geen sprake van dat justitie een deal zou aangaan metcrimi- nelen, want daar komt het op neer. Er is geen sprake van dat wij onderonsjes zouden plegen. De waarheid is nog lang niet volledig boven water". zaken oordelen. Zou blijken dat er con tinuïteit voor de onderneming zou zijn - dan zie ik geen reden waarom we ons anders zouden opstellen dan in het verleden. Als de pogingen om het be drijf te redden zouden lukken, wil ik niet op me laden dat de klanten dan weglopen". Havenschaps-directeur J. van Konij nenburg, in wiens gebied de onderne mingen De Jonge sinds jaar en dag ope reren stelt, dat de 's-Heerenhoekse on dernemingen „in het hele gebied zijn geïntegreerd, ze hebben overal mate riaal staan. D'r hoeft op zaterdag of zon dag maar een buis van een waterleiding gesprongen te zijnof ze komen. Ze zit ten er boven op. En hoe ze hun mensen motiveren weet ik niet". geen weerwoord mogelijk. Het was van de twee één: of je deed wat er gevraagd werd. of je kon opdonderen. Nee, een menselijke kant zat er niet aan bij die broers". 'Deal' Lentink en Reijgersberg van de bouw bonden verhalen, onafhankelijk van elkaar, van de „vreemde ervaring", die zij een paar weken geleden opdeden. Toen twee van de directeuren van de ondernemingen in verzekering waren gesteld, volgde er een gesprek met de coördinerend raadsman voor het be- Onderscheid Mentaliteit Over het sociaal beleid bij de bedrij ven van de gebr. De Jonge hebben de vakbonden de afgelopen jaren enige indrukken opgedaan. Die bevindingen hebben niet tot een sterke genegenheid tussen bonden en bedrijf geleid. „Kunst." zegt Leo Reijgersberg, be stuurder van de hout- en bouwbond CNV, „om dag en nacht klaar te staan. Ze werkten meer zonder dan met over- werkvergunningen. En er werd driftig met zwart geld betaald". Mét zijn colle ga van de bouwbond FNV Henk Len tink tilt Reijgersberg niet zo zwaar aan de belangen rond de werkgelegenheid, die met het voortbestaan van de gebr. De Jonge-bedrijven behouden zal blij ven. Reijgersberg: „Als het niet om de individuele werjtnemers ging, zouden we geen moment aarzelen om die tent op te blazen. De werkgelegenheid valt niet weg als de gebroeders wegvallen". Alles wat te maken heeft met de mens achter het werk," zegt Lentink, „daar was geen aandacht voor". Harde werkers: dat zijn de gebroeders door de jaren heen altijd gebleven. Hard, ook in mentaliteit. ,Als een spij ker" zegt iemand uit dezelfde werk sfeer. „Je hebt zakenmensen die zijn hard, maar die blijven toch collegiaal tegenover andere ondernemingen. Maar zij slachtten je af als ze konden. Ze kenden absoluut geen pardon. Als zij zich wat voornamen zouden ze het be- Gebroeders De Jonge Beheer BV met vier broers in de top, van wie er drie als aandeelhouder te boek staan, biedt aan zo'n hon derdveertig mensen werk. Onder deel van De Jonge Beheer is het aannemingsbedrijf met de meeste personeelsleden: vijftig man. Het bouivbednjf en bouwmaterialen- handel telt tien werknemers. Daar naast is de heer H. de Jonge mede directeur van het Staalconstructie bedrijf Zeeland bv, dat werk biedt aan 45 personen. In 's Heerenhoek zetelt verder VerandaluxBV, opge richt door H. de Jonge en R.JJ.M. Dries uit het Belgische Zoersel, een bv, die zich toelegt op het verkopen en plaatsen van zwembadoverdek- kingen, veranda's en terrasover kappingen. Verandalux houdt twintig mensen aan het werk. De beheersmaalschappij zelf omvat met directie, boekhouding en admi nistratie zestien personen. Raadsman mr M. L. Huisman te Vlis singen reageert van de week, in het ge sprek geflankeerd door een zwijgzame J. de J., geserreerd afwijzend als de ,deal' ter sprake komt. „Er is een strafzaak," zegt hij onderwij zend. „en er is een kwestie met het be drijf. We moeten zorgen, dat we die niet door elkaar halen. Vrijlating van de he ren heeft niets te maken met een rege ling voor de fiscus. Iets anders is, dat wij wel hopen, dat het een en ander op el kaar van invloed is". Over het onder zoek van zowel justitie als belasting is mr. Huisman weinig mededeelzaam. Hij wil op de getroffen regeling rond de belastingschuld niet ingaan en beperkt tot de formulering, „dat de gebroeders wel hun nek hebben uitgestoken" om tot een oplossing te komen. Hij verklaart dat gedrag van de ge broeders, als hun woordvoerder, met een verwijzing naar de onderneming: „Het belang van het bedrijf gaat ons zo hoog, dat we bezig zijn om te redden wat er te redden is. Het gaat om een gezond en vrij sterk bedrijf, een redelijk gevul de orderportefeuille. De werkgelegen heid èn de verwevenheid van de onder delen in de ondememingzijn vanbe- lang. Of de werkgelegenheid blijft als de onderneming wegvalt? Mijn inf-rmatie luidt anders dan die van de vakbonden. Ik zie het bedrijf nu niet meer verdwij nen". „Ja." zegt Huisman, „ik heb ook wel eens een kritisch geluid over het perso neelsbeleid gehoord. Ach, een bedrijf waar het goed gaat heeft vrienden en vijanden. Wat me, de laatste weken, ge sterkt heeft is dat de inzet van de men sen bijzonder hoog is geweest. Natuur lijk, ze wilden wel zekerheid over hun loon. Maar de inzet en de motivatie zijn er. Mij is niet gebleken, dat het perso neel er bij de gebr. De Jonge zo bekaaid is afgekomen. De verstandhouding is goed. U moet begrijpen, dat de direc teuren niet een universitaire opleiding hebben, maar het werk kennen. Ze heb ben het ook gedaan". Dat is het ogen blik, waarop J. de Jonge zich in het ge sprek voegt: „We staan niet boven ze. Ze kennen ons. Het is Han en Cees en Bert". ADVERTENTIEI De Meerrente-rekening combineert een hoge rente met ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. 6':% RENTE. Het percentage wordt maandelijks vooraf vast gesteld. In maart 1983 bedraagt het 6':%. HOGE VRIJE OPNAME. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure december maand zelfs tot f6.000,-. MEERGELD NODIG. ONROEREND GOED. Dan geldt een opzeg termijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opna mekosten over het bedrag boven de vrije opname. Zonder opzegtermijn of opnamekosten kunt U bij aanschaf van onroerend goed vrij over het gehele tegoed beschikken. MINISTER VAN AARDENNE: (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG In het mondeling overleg met de tweede-kamercommissie voor economische zaken heeft minister Van Aardenne woensdag verklaard dat hij niets wil weten van een 'zware holding' waarin de Koninklijke Maatschappij De Schelde met Wilton-Fijenoord en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij zou moeten samenwerken. De bewindsman verklaarde dat hij verwacht dat de RSV-bewindvoerders binnen enkele dagen met een algeheel plan voor alle RSV-bedrijven zullen komen. Vrij algemeen was in de kamercom missie de weerzin tegen een nieuwe holding, gevormd door KMS, WF en RDM. De kamerleden, en Jacobse (WD) ging daar het verst in, zien de huidige Raad van Bestuur van RSV als kwade genius op de achtergrond bij het bedenken van dit soort plan nen. De kamerleden vrezen dat de Raad van Bestuur een mini-RSV aan het voorbereiden is. Van Aardenne zei nadrukelijk van een zware holding niet te willen weten. Het enige dat hij zich kan voorstellen is een licht samenwer kingsverband, waarbij de bedrijven op het gebied van de aquisitie sa menwerken. Zowel KMS als WF en RDM moeten echter een zelfstandi ge onderneming worden met een eigen raad van commissarissen, al dus de minister. Komen de huidige raad van bestuur en bewindvoerders echter met „een grote holdingstruc tuur, dan zullen wij daar géén geld voor beschikbaar stellen". Jacobse zei na afloop van het overleg te hopen dat de raad van bestuur de 'boodschap' inmiddels heeft ontvan gen en dat hij zich zeer terughou dend op zal stellen bij het opstellen van nieuwe plannen. Het WD- Kamerlid heeft vorige week al vra gen over de houding van de raad van bestuur gesteld. Sprekend over RSV-Montage zei de minister er zeker van te zijn dat ook de bewindvoerders vinden dat een fusie met VMIJ uit bedrijfs economische overwegingen het bes te is. De lening van 50 miljoen die de provincie Zeeland de KMS wil verstrekken, is onder meer afhanke lijk van de eis dat RSV-M bij de KMS-groep wordt betrokken. Van Aardenne zei dat hij zich in dat geval kan voorstellen dat, hoewel de bewindvoerders eigenlijk anders willen, zij eieren voor hun geld kiezen om het geld van de provincie binnen te halen. Er ontstond woensdag enige op schudding nadat Jacobse tijdens het overleg telefonisch had verno men dat tien RSV-bedrijven in clusief De Schelde 's middags bij de Nationale Investeringsbank wer den verwacht om hun onroerend goed als onderpand aan te bieden om zo voor een boedelkrediet in aanmerking te kunnen komen. Van Aardenne stelde echter dat er voor onrust géén aanleiding is: bekend was, zei hij, dat de staat bij het verlenen van boedelkredieten zeker heden zou eisen. Bij de eindfinancie- ring van de verzelfstandigde RSV- bedrijven zal dat echter weer recht getrokken kunnen worden, zei hij. De Kamercommissie tot slot heeft afgesproken dat zij nu geen nieuw overleg over RSV zal voeren totdat de bewindvoerders hun totaalplan hebben bekend gemaakt, tenzij zich een noodsituatie voordoet die in grijpen van de Kamer verlangt. TAIPEI (AP) De werkzaamheden bij het noodlijdende Nederlandse scheepsbouwconcern RSV aan de twee door Taiwan bestelde onder zeeboten verloopt volgens plan, hebben Taiwanese regeringswoord voerders woensdag laten weten. Op het ogenblik brengt een Taiwanese delegatie een bezoek aan de werf waar de vaartuigen worden ge bouwd. Een woordvoerder van het Taiwane se ministerie van defensie ontkende berichten in de nederlandse pers dat de delegatie in Nederland is om te bekijken of RSV het contract wel zal na ttomen en of financiële hulp uit Taiwan benodigd is. Met de bouw van de twee boten, die in 1985 aan Taiwan moeten worden geleverd, is een bedrag gemoeid van 1,3 miljard gulden. Minister van defensie admiraal Chang-Chih liet het parlement dins dag al weten, dat de financiële pro blemen bij het Nederlandse bedrijf niet zullen leiden tot een latere afleveringsdatum van de twee duik boten. China verlaagde in 1981 uit protest tegen de voorgenomen transactie de diplomatieke betrekkingen met Ne derland. Vorderingen van ruim 100 min op RSV-concern UTRECHT De onderaannemers en toeleveranciers van Rijn- Schelde-Verolme hebben meer dan 100 miljoen gulden van het concern te vorderen. Dat is tenminste de schatting van directeur H. C. A. Groenen van de Nederlandsche Middenstands Factoormaatschap pij (NMB-Heller Factoring) N.V. Voor bedrijven d e hun vorderingen niet hebben verzekerd wordt de ondergang van de RSV dan ook een ramp. Het gaat trouwens niet alleen om de financiële verliezen, maar vooral ook om het verlies van de omzetbasis. Veel ondernemingen waren geheel of nagenoeg geheel afhankeljk van opdrachten van de RSV. Er zijn onder hen faillisse menten te verwachten. NMB-Heller Factoring merkt deze grote problemen voor de onderaan nemers en toeleverende bedrijven ook. Via haar lopen zo'n 40 gevallen met in totaal aan vorderingen tus sen de een en twee miljoen. De factoormaatschappij is bij het over leg tussen crediteuren van de RSV betrokken en stelt zich bij het fallis- sement hard op. VLISSINGEN - De directie van de Koninklijke Maatschappij De Schel de zal in de loop van de volgende week met een uitgewerkt overle vingsplan komen. Dat heeft de direc tie van de KMS de ondernemings raad woensdagmorgen toegezegd. Zoals eerder gemeld, ligt er al een glo baal plan op tafel. Zowel de vakbon den als de ondernemingsraad heb ben dat als veel te vaag van de hand gewezen. De ondernemingsraad vindt dat er op zeer korte termijn een beter onderbouwd, goed kwalitatief overlevingsplan beschikbaar moet zijn. In een reactie op het huidige (voorlo pige) plan schrijft de ondernemings raad onder meer, dat de door de di rectie voorgestelde reorganisaties niet voldoende onderbouwd zijn. Voorts geeft het plan naar de opvat tingen van de ondernemingsraad on voldoende financiële uitgangspun ten. De ondernemingsraad signaleert, dat er binnen de KMS-directie grote verdeeldheid bestaat over het plan. Voorts rnemingsraad groepsdirec- teur it B. C. G Pröpper een te solis tisch optreden, 'zonder dat hij kan bogen op de hiervoor benodigde er varing'. Groepsdirecteur Propper was woens dag niet bereikbaar voor een reactie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27