PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet wil kaderwet herverdeling arbeid de PZC Wijk op windenergie 'Eis 20 pet afslanking Schelde niet van mij' Kohl biedt Strauss plaats in kabinet aan Kamer eist aftoppen van vakantietoeslag Kamer wil snel projecten langdurig werklozen MINIMUM- EN JEUGDLOON MOETEN OMLAAG Spanning in Belgische coalitie over bezuiniging Taart voor Brinkman vandaag Veel bewolking Veel bewolking en voornamelijk in de noordelijke provincies af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Matige zuidwestelij ke wind. 226e jaargang no. 64 Donderdag 17 maart 1983 DEN HAAG - In een bijna door alle kamerfracties ondertekende motie wordt het kabinet gevraagd om op korte termijn langdurig werklozen uitzicht op werk te bieden. Volgens de motie zouden deze werklozen, al dan niet met behoud van uitkering of met een bescheiden toeslag daarop in staat moeten worden gesteld deel te nemen aan in te stellen arbeidsprojecten die een maat schappelijk nuttige functie vervullen. Met name wordt gedacht aan stadsrenovatie, monumentenzorg, landinrich ting en bosbouw, alternatieve energieprojecten, inpolderingen en het realise ren van onrendabele aansluitingen voor de nutsbedrijven. De Kamer venoacht dat de regering omstreeks mei een overzicht van de ar beidsprojecten zal aanbieden. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) is van plan het streven naar herverdeling van arbeid aan bepaalde normen te binden. Hij denkt aan de mogelijkheid om hierover in overleg met werkgevers en werknemers een kaderwet op te stellen. In deze wet moeten de meest gewenste vormen van arbeidstijdverkorting (atv) worden aangegeven. De bewindsman kondigde zijn voorne men woensdag aan bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Ka mer De kaderwet zou naast de arbeids tijdverkorting ook de inbreng van de sociale partners moeten regelen. Het gaat hierbij om een meerjarige aanpak. De minister kwam hiermee tegemoet aan de wensen van vnjwel de gehele Kamer De partijen zijn voorstander van een arbeidsvoorwaardenoverleg, dat meeijarige afspraken mogelijk maakt. Volgens minister De Koning zullen werknemers om de arbeidstijdverkor ting te betalen ook bereid moeten zijn een deel van hun loon (zoals vakantie geld of dertiende maand) af te staan. Een verlaging van het bruto- maandloon zit er volgens De Koning niet in. Dat is „politiek niet aan de orde", zei hij in antwoord op suggesties van CDA en WD in deze richting. Het inleveren van loon is nodig omdat de „atv" later dit jaar niet langer i' Van onze correspondent! BRUSSEL Tussen de Belgi sche regeringspartners christe n-democraten en liberalen zijn spanningen ontstaan na een nieuwe financiële operatie om een gat van 2.8 miljard gulden over 1983 te dekken. Premier Martens heeft woensdag in de Belgische volksvertegenwoor diging bekendgemaakt hiertoe de bevolking voor 605 miljoen gulden nieuwe lasten te willen leggen. Deze lasten betreffen onder meer belasting op werkloos heidsuitkeringen boven een be paalde grens, strengere regelin- uen voor de belastingaftrek, uitstel van bepaalde uitkerin gen voor ambtenaren en een kunstmatig hoog houden van de olieprijzen. De rest moet komen uit een lange reeks be zuinigingen op allerlei begro tingen. De liberale regeringspartner PVV meent dat de lastenverho gingen in strijd zijn met het regeerakkoord. Het kabinet- Martens was aangetreden met de belofte om de belastingen niet te zullen verhogen, maar is daar nu al voor de tweede keer van afgeweken. De liberalen zijn van plan zich op dit. punt keihard op te stel len in de komende onderhande lingen over de begroting voor 1984. Premier Martens heeft in de volksvertegenwoordiging overi gens aangekondigd ook dit jaar weer speciale volmachten te willen hebben. Volgens hem gaat het overigens om een be perkt terrein: uitvoering van de rijksbegroting en werkgelegen heid Volgens de oppositie is dit echter het belangrijkste onder deel van het hele regeringsbe leid. Overigens had het kabinet- Martens aan de haast 200 vol machten die het tot nu toe kon gebruiken om het beleid zon der directe tussenkomst van de Kamer door te voeren, niet genoeg om de onverwachte te korten van 2,8 miljard gulden te voorkomen. betaald zal kunnen worden uit de prijscompensatie Door de teruggelo pen inflatie wordt verwacht dat de compensatie hooguit twee procent voor het gehele jaar zal bedragen. Na het komende centrale overleg van werkgevers en werknemers op 22 april wil de minister voorts kijken of hij maatregelen kan aanbieden die stimu lerend werken op de bereidheid tot het maken van afspraken over werktijdver korting. Minimumloon AMSTERDAM (ANP) Minister Brink man van cultuur kreeg woensdag avond in Amsterdam bij de opening van een kunstmanifestatie in de Nieu we Kerk een taart in zijn gezicht gegooid door een boze kunstenaar. Toen Brinkman zijn speech wilde gaan afsteken, stond in het publiek iemand op, die een onverstaanbaar protest tegen de minister uitte. De man gooide aan hel eind van zijn woorden een taart midden in het gezicht van de beivindsman. die nadat hij zijn gezicht had schoongeveegd, onaangedaan het podium weer betrad en zijn toespraak hield De taarlegooier kreeg van om standers enkele rake klappen. Minister Brinkman heeft volgens een van de organisatoren van de manifestatie Ton van Dijk geen klacht ingediend tegen de man. Jeugdlonen BONN (DPA) Dc bondskanselier van YVest-Duitsland. Helmut Kohl (cdu) heeft de voorzitter van de Beierse zusterpartij CSU, Franz Josef Strauss, woensdag een plaats in zijn regering aangeboden. Kohl, die vandaag de coalitiebesprekingen met de liberale FDP begint, noch de CSU waren woensdag bereid meer opheldering over het aanbod te geven. Over het verloop tot dusver van de slist hoe hoog de eenmalige uitkering zal zijn die ook aan het eind van dit De 77-jange J. Siegerink (rechts) bij zijn verwoeste woning. jaar weer aan deze minima zal worden betaald. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid zei tijdens het debat over de begroting van zijn ministerie dat voor de koop- krachthandhaving van de echte mini ma geen geld beschikbaar is. Op korte termijn zal De Koning voorts de Sociaal-Economische Raad om ad vies vragen over de komende positie van het minimumloon. Door de ko mende verkorting van de werkweek dreigt het loon naar verhouding te hoog te worden. Een verlaging hier van is echter ook moeilijk omdat het minimumloon dan zijn „beschermen de functie" voor de werknemers ver liest. De minister liet blijken weinig meer te voelen voor de invoering van een mini mumuurloon, dat wordt uitgekeerd naar gelang het aantal gewerkte uren. Hii sluit niet. uit dat zal worden beslo ten het minimum te verlagen via de gebruikelijke koppelingen Naarmate de inkomens dalen, zou ook het mini mumloon moeten achterblijven. Een dergelijke mogelijkheid is een „norma tieve benadering" waarbij een bedrag vrij willekeurig wordt afgesproken. Restaurants Kwaliteit, service en prijzen in de Nederlandse Wegrestau rants zijn over het algemeen goed. Alleen de AC-restaurants vormen hierop een uitzonde- WIERDEN (ANP)Twee wooneenhe den van het bejaardenhuis 'Het Regge- dal' in het Overijsselse Enter zijn woensdagmiddag door een explosie verwoest. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Volgens de politie van Wierden. waar toe Enter behoort, waren PTT- monteurs bezig met het aanleggen van een kerkteleioon. Bij het boren hebben ze een gasleiding geraakt. Ze hebben toen direct de gasmaatschappij ge waarschuwd. die het lek heeft gedicht. Even nadat de monteurs de woning hadden verlaten, vond de explosie plaats. Vermoedelijk is uitgestroomd gas in een van de woningen achterge bleven. De technische recherche stelt een nader onderzoek in naar de oor- De jeugdlonen zullen omlaag moeten dat is zowel rechtvaardig als noodza kelijk. zei De Koning. Ondanks forse kritiek van de kant van de oppositie hield de minister aan zijn opvattingen hierover vast. Minima Het kabinet kan ook dit jaar niet de koopkracht van de echte minima ga randeren. Deze zomer zal worden be- besprekingen tussen CDU en CSU zei Kohl dat over de buitenlandse politiek de veiligheid en economische, sociale en flnancieel-politieke kwesties volle dige overeenstemming is bereikt. De conservatieve pers betwijfelt dit, in sterke mate. Strauss had wijzigingen in de buitenlandse politiek geest, die vol ledig in strijd zijn met de standpunten van FDP-leider Genscher. ring (PAGINA 3) Heroïne De Middelburgse recherche heeft vijf van handel in heroïne verdachte dealers aangehou den. Onder hen zou zich ook de belangrijkste heroïneleveran- cier voor de handel in Vlissin- gen en Middelburg bevinden. (PAGINA 15) In de kwartfinales van de Euro pa Cup-toernooien moesten en kele gerenommeerde clubs af haken. In de Europa Cup I-strijd sneuvelden de beide Engelse vertegenwoordigers Liverpool en Aston Villa De Europa Cup II gaat verder zonder Barcelona en Bayern München. Water schei (EC II) wipte verrassend Paris St-Germain, de club van Kees Kist. (PAGINA 23) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en Financiën, economie: 7. Varia: 9 en II. Provincie: 15, 17. 18. 19 en 21. Sport: 22 en 23. MINISTER VAN AARDENNE IN KAMER: (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken stelt met na druk dat hij niet van de bewindvoer ders van het RSV-concern heeft geëist dat de Koninklijke Maatschappij De Schelde nu met twintig procent moet worden ingekrompen om op die ma nier voor een boedelkrediet in aan merking te komen. RSV- bew indvoerder mr. F. Mccter had dat verklaard bij de presentatie van de eis dat de KMS voor 1 april een afslan kingsplan op tafel moet hebben, dat uitgaat van ongeveer 700 ontslagen. Van Aardenne zei dat hij de houding van de bewindvoerders wel enigszins kon verklaren, waar het om het aantal ontslagen gaat. Volgens hem moeten de bewindvoerders er rekening mee Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Tussen de ministers De Koning (sociale zaken) en Ruding (fi nanciën) is een heftig meningsverschil ontstaan over een mogelijke verlaging van het vakantiegeld later dit jaar. Als gevolg van het conflict ontving de Tweede Kamer de afgelopen dagen twee verschillende berekening over de koopkrachtdaling voor de hoogste inkomens. Minister Ruding liet de Kamer dinsdag weten dat de koopkracht voor de groep met een inkomen van vier keer modaal (globaal f 150.000) dit jaar met 1.5 pro cent zou dalen. Woensdag deelde zijn collega. De Koning de Kamer mee dat deze groep kon rekenen op een vooruit gang van 0,5 tot 1 procent. Voor de overige categorieën zijn de uitkomsten gelijk: minimum —2 tot —2.5 procent, iets daarboven —1,5 procent, modaal —2,5 procent en twee keer modaal 3.5 procent. Inmiddels heeft een meerderheid uit de Kamer (PvdA en CDA) laten weten dat het vakantiegeld dit jaar opnieuw aan een maximum gebonden moet worden. Beide fracties vinden het onaanvaard baar dat de laagste inkomens zo n twee procent moeten inleveren, terwijl de hoogste er nog op vooruitgaan. Minis ter De Koning beschouwt een ingreep echter een .juridisch riskante exerci tie". Uit de verschillende cijferlijstjes, die de ministeries verspreiden, valt op te maken dat minister Ruding voorstan der is van een aftopping en beperking van het vakantiegeld tot 7,5 procent. Een dergelijke maatregel zou echter dwingend moeten worden opgelegd door het kabinet, omdat de sociale partners daar tot nu toe niet over hebben gesproken. Minister De Koning voelt niets voor een loonmaatregel. In zijn staatje ko men de hoogste inkomens er ongeveer 2,5 procent beter van af. Dat is onge veer het effect van het gewoon uitkeren van het volledige vakantiegeld. De lagere inkomens kennen dit effect niet. omdat de aftopping pas plaatsvond bij ongeveer twee keer modaal. De bewindsman van sociale zaken liet woensdag tijdens het debat over zijn begroting de Kamer nog eens nadruk kelijk weten dat hij met op voorhand wil ingrijpen in de loononderhandelin gen Pas na het gesprek met de sociale partners op 22 april wil hij beoordelen of een loonmaatregel gewenst is De minister sluit echter niet uit dat de nog lopende onderhandelingen „nog hele verrassende resultaten" kunnen ople veren. houden dat de regering een continue marine-orderstroom garandeert, die uitgaat van een bezetting van één miljoen manuren per jaar. De huidige bezetting bij de KMS-marinepoot is echter groter. Het lijkt de minister toe dat de afslankingseis van de bewind voerders vanuit die optie is te verkla ren. maar hij ontkende ten stelligste dat hij die eis bij de bewindvoerders op tafel heeft gelegd en er het verlenen van een boedelkrediet van afhankelijk heeft gemaakt. Kamerleden als Van der Hek (PvdA), Van Iersel (CDA) en Jacobse (WD) toonden zich verbaasd over de voorge stelde afslanking. Met name Van der Hek zei het vreemd te vinden dat er een percentage van 20 wordt gehan teerd zonder dat dc KMS-directie of werknemers weten welke argumenta tie daaraan ten grondslag ligt. Hij vroeg zich ook af wanneer er duide lijkheid komt over de precieze ma rine-orders voor de KMS-goep. Van Aardenne antwoordde slechts dat het kabinet in principe tot het garanderen van een continue orderstroom heeft besloten; de 'details', zoals de bestel ling van de M-fregatten, zijn nog niet ingevuld. SCHOORL Gedeputeerde W. van Gelder van Noord-Holland heeft giste ren samen met een groep kinderen 28 woningen in de wijk Campi^geesten van de gemeente Schoorl aangesloten op twee windmolens. Naar verwach ting kunnen de bewoners 30 a 50 procent van hun elektriciteitsbehoef te aan de molens onttrekken. Die energie kost hen een dubbeltje minder dan de gewone door het elektriciteits bedrijf geleverde elektra. Het project in Schoorl in de wijk Camperduin, maakt, deel uit van het Nationaal Ontwikkelingsprogramma Windenergie, dat wordt gecoördineerd door het Energiecentrum Nederland (ECN). Het project kost 900.000 gulden. Alleen de molens en de aansluiting op de woningen hebben 350.000 gulden gekost, Ook als het experimentele karakter van het project niet wordt meegere kend kost een kilowattuur via de wind molen ruim elf cent meer dan elektra uit conventionele centrales. Voor de bewoners in Campergeesten wordt de prijs echter extra laag gehouden om te onderzoeken of hen dat stimuleert windenergie ook te gebruiken. Interpellatie over 'gouden handdruk' Stikker gevraagd DEN HAAG - D'66-fractieleider Maarten Engwirda wil volgende week de regering interpelleren over de 'gouden handdruk' die topman Stikker van het RSV- concern al zou hebben ontvangen in oktober vorig jaar. In een arti kel in Elseviers Weekblad van deze week wordt vermeld dat het zou gaan om een bedrag van 1,1 miljoen gulden. Engwirda meent dat het gaat om een bijzonder ernstige zaak. omdat het verlenen van die 'gouden hand druk' in strijd is met de wet en bovendien zou zijn geschied buiten medeweten van regeringswaame- mer Molkenboer. Kamervoorzitter Dolman zal de kamer hierover van daag een voorstel doen toekomen. De interpellatie zal vermoedelijk volgende week donderdag worden gehouden Een voorlichtingsfunctionaris van RSV verklaarde woensdag namens Stikker dal de berichten over een 'gouden handdruk' van 1 1 miljoen gulden 'onwaar' zijn. De woord voerder verwees naar een gelijklui dend commentaar dat Stikker eind vorig jaar gaf op dergelijke berichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1