Voorlichting ondernemers particulier organiseren SAEFTINGHE HOORT ZIET Eerste Zeeuwse 'Zwerfhut' gepresenteerd in Kamperland STAATSSECRETARIS VAN ZEIL: Snordragers op culturele toer Reeks inbraken opgelost met aanhouding Kortgenenaar Zestig jaar getrouwd DONDERDAG 17 MAART 1983 PZC/provincie 18 KAMPERLAND - Ondernemers hebben - bij zaken als uitbreiding en verandering - vaak advies en voorlichting nodig. Het huidige instrumentarium van de overheid functioneert kennelijk zo slecht dat veel ondernemers door de bomen het bos niet meer zien. Een en ander speelt zich te ver van de mensen af. We zullen naar een particuliere organisatie toe moeten, die via 35 regionale centra gaat werken op de kantoren van de verschillende kamers van koophandel. Daar moeten mensen zitten, die zelfstandige ondernemers van advies kunnen voorzien en voor begeleiding zorg kunnen dragen. De voorlichters dienen bovenal dicht bij de mensen te zitten. Daar liggen de problemen en daar moeten de oplossingen worden gezocht. Walter Fomoville „111 koeie-, kippe- en duivestront is nonsens Ge mmt wat appelmoes en kleeft dat an d'n bovenlip. En dan moar wachten tot er 'aar op d'n appelmoes stoat". In sappig Vlaams en met één onbewogen gezicht legt de Antwerpenaar Walter Fornoville uit hoe je het beste in het bezit kan komen van een weelderige snor. Zelfheeft hij ook een 'bovenlipbegroeiing', zij het dat het niet zo'n exorbitante, bovenmaatse is als die van de secretaris van de Antwerpse snorrenclub of van de Britse wereldrecordhouder John Roy, wiens knevel maar liefst 1,74 meter lang is. Maar toch een keurige, verzorgde, volle snor met vrolijk omhoogwijzende punten, aan welke de reeds doorkomende grijze en witte haren extra cachet geven. Fomoville schiet in de lach en ver wijst zijn uitleg over het kweken van de weelderige haargroei tussen neus en bovenlip onmiddellijk naar het rijk der fabelen. Dat doet hij ook met de verhalen over koeie-, kippe- en duivestront, als zou die de haargroei bevorderen. Hij kent eigenlijk maar één goed middel: een Hongaarse pommade, die in Antwerpen te koop is en niet veel kost. Deze pommade stevent de snor, houdt 'm dus in mo del en bevordert de haargroei. „Alla, één nadeel. Als je 'ne pint drinkt en je snor hangt, er een beetje in, dan slaat je bier dood". Walter Fomoville is de initiatiefne mer tot oprichting van de snorren- vereniging 'Snorren Saeftinghe'. Clublokaal is de Staminee Den Burt- man in Kruispolderhaven, dat eigen dom is van Walters wouw. De vereni ging, die nu enkele weken oud is (vier maart was de stich tings vergadering) telt al achttien leden. Fomoville, die zijn hart aan Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft verpand en van plan is hier ze snel mogelijk te komen wo nen. is secretaris van de club. Ook is hij lid van de Antwerpse Snorren, één van de twee snorrenverenigingen die Belgie rijk is. „Wij (de Antwerpse Snorren, red.) zijn in een artikel in een Nederlands dagblad weieens afgeschilderd als hoerelopers, zuipers en lieden die or gies houden. Maar zo werkt het niet. De Snorren Saeftinghe bijvoorbeeld heeft als doel het houden van cultu rele activiteiten van allerlei aard. Zo willen wij meer bekendheid geven aan het Verdronken Land van Saef tinghe. Ook willen we samenwerken met het Zeeuws Landschap en een dier adopteren uit de Saeftinghe, liefst met een snor of wat daar op lijkt, en voor de bescherming daar van alle kosten aanvaarden. Al onze activiteiten zullen zoveel mogelijk in dienst staan van dat dier. Zuipen en orgies? Dat mogen we niet eens, want één van de bepalingen in onze statuten schrijft voor dat de le den elkaar steeds moeten bijstaan en op hun benen moeten kunnen staan om mondig te zijn. Maar natuurlijk drinken we wel een pintje. Het komt erbij, maar is zeker niet het hoofd doel" Het is nog niet alles. Andere activiteiten die de snorrenclib wil ontplooien liggen op het gebied van toneel, voordracht, muziek, tentoon stellingen, eventueel in samenwer king met andere organisaties. Fomo ville denkt verder aan een verbond, een jümelage met andere snorrenver enigingen en het onderhouden van contact met dergelijke clubs. Een voorproefje daarvan zal zijn in Kieldrecht, waar de Snorren Saef tinghe een serenade zullen brengen aan de Antwerpse en Franse snorren, die daar bijeen zijn. De activiteiten lijst van de nog jonge vereniging is groot. Zaterdag wonen de leden van de Snorren Saeftinghe het vierde Snorrenbal in Antwerpen bij en vrij dag 8 april gaan ze supporteren bij het 24 uur 'reusduwen' voor het Guinness Recordboek, op wout gezet door de Antwerpse Snorren. Hoogstwaarschijnlijk komt 10 april de mas met de langste snot ter wereld naar Kruispolderhaven. Zoals al gezegd is dat de Brit John Roy, wiens snor een lengte heeft van 1,74 meter. Ook in mei zijn er activi teiten zoals het uitroepen van burge meester Bob Cools van Antwerpen tot 'snor van het jaar' en tweede pinksterdag is er een verbroede ringsfeest in Kruispolderhaven. Dat het hoofddoel van de snorren club het ontplooien van allerlei acti viteiten is en de snor zelf pas op de tweede plaats komt, blijkt wel uit de statuten. Daarin is niet eens een be paling opgenomen als 'hét instand houden en bevorderen van het snor- renbestand in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen' of zoiets. Het enige crite rium dat gehanteerd wordt voor toe treding tot de club is het in het bezit zijn van 'een waarachtige snor, zich bevindende tussen neus en bovenlip en goed zichtbaar'. Scheert een lid zijn snor af dan volgt er een maand wachttijd met aansluitend schor sing, totdat de betreffende persoon voor de snorrenmeester moet ver schijnen. Waarom dan toch een snor renclub en niet zomaar een vereni ging? Fornoville: „Je moet toch er gens een lijn trekken, een kapstok hebben waaraan je je vereniging kan ophangen, een gemeenschappelijk iets hebben, dat bindt. Verder zitten er allerlei verschillende lieden in. al leen ze hebben allemaal een snor. In Antwerpen zitten in de club bijvoor- Dit stelde staatssecretaris Van Zeil (economische zaken, cda> woensdag avond tijdens een vergadering van de afdeling Wissenkerke van het CDA in Granaat gevonden bij Oranjedijk VLISSINGEN - De explosievendienst van de koninklijke marine in Vlissingen heeft woensdagmorgen een granaat weggehaald die was aangetroffen bij de Oranjedijk in Vlissingen, ter hoogte van het landingsmonument aan de Com- mandoweg. Het ongeveer veertig centi meter lange projectiel was geheel in tact, maar bijna doorgeroest De gra naat zal op een later tijdstip onschade lijk worden gemaakt. Tentoonstelling 100 jaar vorstinnen in Nederland te Heinkenszand HEINKENSZAND - De Borselse bur gemeester drs G. C. G. van den Heuvel heeft woensdagavond dc tentoonstel ling 100 jaar Oranjevorst! nnen in de openbare bibliotheek te Heinkenszand geopend. In zijn openingstoespraak wees hij op de grote rol die de Neder landse vorstinnen hebben gespeeld in het land. Dat bleek volgens hem vooral tijdens de tweede wereldoorlog. Van den Heuvel merkte verder op dat de Nederlandse vorstinnen, misschien juist doordat het om vorstinnen ging en niet om vorsten, het symbool van Nederland vormden. Hij sprak de hoop uit dat verschillende scholen de tentoonstelling zullen ko men bekijken en dat leerkrachten de indrukken zullen verwerken in school projecten. Op die manier kan volgens de Borselse burgemeester het belang van het Nederlandse vorstenhuis wor den uitgedragen. Hij opende daarna de tentoonstelling met het starten van een video-film over het vorstenhuis. De ten toonstelling bestaat naast de film uit een dia-serie en een aantal panelen met foto's. De expositie is naar Heinkens zand gehaald op initiatief van de Oran jevereniging Heinkenszand, die vol gens voorzitter D. A. Rijk met haar 600 leden de grootste in Zeeland is. Rijk vertelde dat al verschillende scholen van binnen en buiten de gemeente Bor- sele belangstelling hebben getoond voor de expositie. Hij is ook maar op enkele plaatsen m Zeeland te zien. Het initiatief is mogelijk gemaakt met be hulp van subsidie van de gemeente en met medewerking van de openbare bi bliotheek die is gevestigd in 'De Stenge' te Heinkenszand. Tijdens de openings uren van die bibliotheek kar. de ten toonstelling bekeken worden (ADVERTENTIE l immi IïïRïïIIBl I. recreatiecentrum de Roompot in Kam perland. Van Zeil vertelde iets over de situatie van het midden- en kleinbedrijf en de voornemens van het kabinet ten aanzien van deze ondernemers. Naast de voorlichting is momenteel ook het inkomensbeleid in discussie wat be treft de ondernemers. Van Zeil betoog de dat de ondernemers zelf zorg dienen te dragen voor het benutten van be paalde kansen en het oplossen van knelpunten. „Ze moeten zélf zorgdra gen voor een inkomen uit de onderne ming", aldus de CDA'er. Omdat werk- Staatssecretaris Van Zeil MIDDELBURG - De heer J. A. Men nes en mevrouw J. Mennes- de Klerk vierden woensdag in Mid delburg het feit dat ze zestig jaar geleden met elkaar in het huwel ijk traden. Het echtpaar kon deze dag in redelijke gezondheid vieren, in bijzijn van de familie. Het paar heeft drie kinderen, er zijn zes kleinkinderen en vier achterklein kinderen. Burgemeester drs P A. Wolters bracht woensdagmiddag vergezeld van zijn echtgenote een bezoek en feliciteerde de heer en mevrouw Mennes namens het gemeentebe stuur. Van commissaris van de ko ningin dr C. Boertien werd een feli- citatietelegram ontvangen. KAMPERLAND - Na anderhalf jaar van intensieve voorbereiding is woensdagmiddag op het terrein van recreatiecentrum De Schotsman in Kamperland het prototype van 'De Zwcrfhut' gepresenteerd. De hut is be doeld als een eenvoudige overnach tingsaccommodatie, vooral bestemd voor trekkende vakantiegangers (bij voorbeeld fietsers!. Initiatiefnemer R. Mulder overhandigde de sleutel van het proefmodel aan gedeputeerde J. B. Ventevogel die. in aanwezigheid van wethouder A. A. de Nooijer van Wis senkerke en enkele andere belangstel lenden, de Zwerfhut met enig ceremo nieel ontsloot. nemers en ondernemers m een maat schappelijk verschillende positie ver keren, kan er geen sprake zijn van een gelijke inkomensontwikkeling, was de mening van de staatssecretaris Onmisbare factor Van Zeil stipte voorts aan dat de rijks overheid streeft naar een lastenver lichting voor het bedrijfsleven van an derhalf tot twee miljard gulden bij het voorbereiden van de Rijksbegroting 1984. Van die voorzieningen en verlich tingen zou een belangrijk deel voor het midden- en kleinbedrijf zijn bestemd. Het midden- en kleinbedrijf is, verkon digde de staatssecretaris, een onmis- ADVERTENTIE) f s Vrijdag 18 maart a.s. tv opnamen van de travestie show van Roland Sandhövel in bar het Karrewiel Zwaanweg 12, Koudekerke Aanvang show 11 uur, duur show 1 uur toegang gratis Dc i.cci ivicimes werd 10 april 1900 in Middelburg geboren, zijn vrouw 29 maart 1897 in Oost-Souburg. Tot 1954 voerde de heer Mennes een lampenhuis aan de Lange Noord straat in Middelburg. Om gezond heidsredenen moest hij dat jaar de zaak echter aan een ander overdra gen. Het echtpaar ging hierna in Oostkapelle wonen Na enkele ja ren keerde men terug in Middel burg waar de heer Mennes opnieuw voor korte tfjd de lampenhandel beheerde. De kinderen van het echtpaar wo nen nogal verspreid maar worden nog regelmatig bezocht. Zo gingen de heer en mevrouw Mennes vorig jaar nog naar een dochter in Zwit serland, Vanuit de gedachte een stukje betaal bare recreatie te kunnen bieden aan doortrekkende toeristen en met de be doeling het binnenlandse toerisme té stimuleren begonnen Mulder, directeur van het recreatiecentrum, en ir H de Vries, medewerker van een architek- tenbureau; plannen te maken die tot de opzet van een zogenaamd'trekkershut- tensysteem' moesten leiden. Dit in na volging van enkele Scandinavische lan den. waar een dergelijk systeem al ja renlang bestaat. De overnachtmgs- plaats moest aan enkele eisen voldoen de hut moest betaalbaar zijn en. in de montabele toestand, makkelijk te vei- voeren. Ook werd uitgegaan van een bare factor in de Nederlandse samenle ving. Zo levert deze tak zestig procent van de arbeidsplaatsen in de markt sector. Bovendien zorgt het midden- en kleinbedrijf voor veertig procent van het nationaal inkomen en circa twin tig procent van de export. Overigens arriveerde staatssecretaris Van Zeil een klein uur te laat op de ver gadering in Kamperland. De belang stelling voor zijn komst was niet groot Na afloop van zijn toespraak stelden en kele aanwezigen vragen, waarop Van Zeil inging. Voor 3300 gulden apparatuur gestolen uit lagere school in Middelburg MIDDELBURG - Bij een inbraak in dc openbare lagere Boomenburchschool aan de Oude Vlissingseweg in Middel burg is in de nacht van dinsdag op w oensdag voor 3300 gulden aan goede ren ontvreemd. De buit bestond uit een versterker met bandrecorder, een draagbare radiocassetterecorder, een grootbeeld zwart-wit-tv en een stereo- combinatie. Kinderoperette van wijkvereniging in Middelburg MIDDELBURG De kinderoperette 't Zand, onderdeel van de gelijknamige wijkvereniging in Middelburg, geeft morgenavond (vrijdag), de eerste uit voering van de kinderoperette 'De lach van paljas', een zangspel in drie bedrij ven van de hand van de voorzitter van de wijkvereniging Ad de Priester, die ook de muziek maakte. Het spel wordt geregisseerd door mevrouw Van He- mert. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Aanvang half acht. Zaterdagavond 26 maart is er een tweede uitvoering en evenals de eerste maal in het wijkge- bouw 'De Vergulde Baars' in Middel burg. Zangavond in Meliskerke MELISKERKE - Het Meliskerkse gere formeerd kerkkoor 'Met hart en stem' en het Vlissingse jongerenkoor geven morgen, vrijdag, om 20 uur een zang avond in de gereformeerde kerk van Meliskerke. Medewerking wordt ver leend door de solisten Tanny Rotte- Matthijsse en Piet Dekker en organist Annet Mondeel. Verder staat er samen zang op het programma. KORTGENE - De rijkspolitie van de groep Kortgcne heeft met de aanhou ding van een 17-jarige inwoner van Kortgene een reeks van inbraken opge lost. Deze inbraken werden gepleegd tussen december afgelopen jaar en maart in Kortgene. Goes en Wissenker ke. De verdacht pleegde de inbraken in een school, een kerk een bar en enkele woningen. De buit bestond voorname lijk uit geld en sieraden. Verder ont vreemde de man een statenbijbel en een video-recorder. De totale waarde van de gestolen goe deren bedraagt 36000 gulden en de aan gerichte schade is zo'n 3000 gulden. Van de buit werd de statenbijbel en de vi deo-recorder teruggevonden. De ver dachte werd woensdag voorgeleid voor de Middelburgse officier van justitie en werd vervolgens in bewaring gesteld. ADVERTENTIE LANGE ZELKE 7, VLISSINGEN vormgeving die landschappelijk ver antwoord was en een eigen karakter droeg. Het uiteindelijke resultaat is een hou ten driehoeksvorm geworden, met vijf slaapplaatsen die uitgebreid kunnen worden tot zes. De prijs die de passan ten voor één overnachting moeten be talen schommelt tussen de dertig en veertig gulden Omdat de accommoda tie bedoeld is voor de doortrekkers kan de Zwerfhut voor niet langer dan twee dagen achter elkaar gehuurd worden. De bedoeling is dat dit jaar nog 15 ex emplaren verdeeld over 5 recreatiebe- drijven in Nederland geplaatst worden. Het timmerwerk komt voor rekening van een plaatselijke aannemer. Bij de kostprijsberekening is nog geen rekening gehouden met mogelijke sub sidies. Uitgevoerd in een dubbelwandi ge houtconstructie, al dan niet geïso leerd. zal de hut. - in serie's gebouwd - minder dan 6000 gulden gaan kosten. Sanitaire voorzieningen zijn niet inge bouwd. de recreant moet gebruik ma ken van de voorzieningen die op het ter rein aanwezig zijn Een luxere versie van de Zwerfhut is inmiddels ook pro ductie-gereed Om het project organisatorisch zo goed mogelijk te kunnen begeleiden zal op korte termijn een apart bedrijf worden opgericht, de Recreatie Innovatie en Ontwikkelings Mij geheten. Het nieuwe bedrijf resulteert wel onder Schotsman bv; een non-profit organisatie waarvan het Vakverbond NW en de Nederlands Hervormde kerk aandeelhouders zijn. De initiatiefnemers wachten momen teel nog op de adviezen van de Kam- peerraad en het toekennen van de bouwvergunningen, procedures die vol gens Mulder binnenkort afgerond zijn. Gedeputeerde Ventevogel vond het beeld een kapper, een visboer, kunst schilders, de burgemeester en in Saeftinghe een vrachtwagenchauf feur, een autodealer en muzikanten. Er wordt geen onderscheid gemaakt op religiueze, politieke of nationale gronden". Walter Fomoville houdt van snorren. „Het geeft een zekere fierheid", vindt hij. „En die baard och, die heb ik alleen maar omdat ik te lui ben om me te scheren Bovendien spaar ik zo vier a vjjf minuten per dag uit". Hij kan dan ook volledig achter het ref rein staan van het 'snorrenlieke', het lijflied van de Snorren Saeftinghe: „Want den iene zé dit en den an dere zé dat. Mor 'ne smoel zonder snor is precies 'n bloot gat". Walter onderscheidt drie soorten snorren. „Kijk, dat is nu een mooi voorbeeld van de wilde, spontane snor". Hij wijst op een man die op het terras van Den Burtman naast hem zit en die er sterk over denkt om toe te treden tot de club. Op grond van de statuten kunnen ze hem zeker niet weigeren, want van een 'waarachtige' snor kan beslist wor den gesproken en 'goed zichtbaar' is ook geen probleem. Het gitzwarte groeisel van flinke omvang reikt zelfs tot voorbij z'n onderlip. „Typisch een snor zonder onder houd. een nonchalante". Zijn eigen snor valt onder categorie twee, die van de normale verzorgde snor en de derde groep bestaat uit de bijzonde re, exceptionele snorren, als die van Roy en de secretaris van de Antwerp se Snorren. Soms ware kunstwerkjes, die worden vertroeteld en verzorgd, tot in de puntjes bijgehouden en in goede banen geleid. De kunstwerkjes zijn echter niet alleen bij deleden aan te treffen tussen neus en bovenlip, maar ook op papier: een passage uit de Ode aan de Snor van een lid van de Antwerpse Snorren. „O snor, o weelderigst sieraad. Gü waarmerk van het mansgelaat. Knevel of hangsnor, alle soorten. Sierlijke wakers bij de poorten Van smaak en spraak en zinsgenot. Gekruld, gedraaid of opgesteven tot breder, langer, hoger leven" Hans Vonk een 'prima alternatief. Hij zegde tw dat het project zijn ondersteuning te gemoet kan zien. Het plan sluit aan bij enkele punten die de beleidvoerders belangrijk vinden voor de ontwikkeling van de recreatie in Zeeland zoals: het doen ontstaan van slecht-weer voorzieningen, goedkope logies-vormen en het voeren van een promotiebeleid „Nieuwe toeristische produkten zijn altijd goed voor de pro motie van Zeeland naar buiten toe", al dus Ventevogel. De gemeente Wissen kerke heeft, volgens Mulder, ook te ken nen gegeven ten volle aan het project tf zullen meewerken. Het jubilerende echtpaar Mennes uit Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 18