Duivenhouders verplicht postduiven te laten inenten 'Politietaak komt op één ding neer: je moet er zijn Fauteuil Tkngor Zorg om geringe doorstroming personeel sociale werkplaatsen VLIEGSEIZOEN ENIGE WEKEN OPGESCHORT Walchers comité tegen fascisme en discriminatie lavooy mode/ DONDERDAG 17 MAART 1983 PZC/provinci® 17 ADVERTENTIEI TERNEUZEN - Alle postduiven van de ruim 56.000 leden van de Nederlandse Postduivenorgani- satie (NPO) moeten voor 1 april worden ingeënt tegen de virusziekte Para Mixo 3. De eerste twee weken van april mogen de geënte durven niet worden vervoerd. De wedstrijden kunnen pas daarna van start gaan. Dat heeft het bestuur van de NPO woensdagmorgen besloten. De provincia le gezondheidsdienst van pluimveespecialisten adviseerde dinsdagnacht deze maatregelen te nemen, om verspreiding van het dodelijk virus tegen te gaan. In kringen van duivenmelkers was pa niek ontstaan toen de opmars van de besmettelijke ziekte wereldkundig jerd gemaakt door veterinair adviseur prof dr J W. E. Stam van de NPO, tij dens de ledenvergadering op vorige week zaterdag. Stam, hoofd van de kli niek voor kleine huisdieren, verbonden aan de rijksuniversiteit van Utrecht, werd al in januari met de eerste ziekte gevallen geconfronteerd. „Maar we hadden niet in de gaten dat het zo'n vaart zou lopen", zei hij woensdag. Dat deed het blijkbaar wel, want tot op he den zijn er volgens Stam zeker driehon derd duiven gestorven aan de virusziek te. „Maar dat kunnen er ook 1500 zijn", merkte hij op, om aan te geven dat er veel onduidelijkheid bestaat over de verspreiding van de ziekte. „Er was wel degelijk reden tot grote on gerustheid", zegt Stam. „Maar dat het zou overslaan naar echte paniek had ik niet verwacht. Aan sterke verhalen hebben we geen behoefte". Daarmee reageert hij op luidruchtige verhalen in verscheidene dagbladen die de wereld (ADVERTENTIE) Tangor Een klassieker onder de Alli- bert tuinmeubelen Fraai van vorm, 4-voudig verstelbaar, volkunststof Plat opvouwbaar. Comfortabel zitten, behaaglijk liggen. Verkrijgbaar in wit ƒ335,- en bruin 345,-. (HUBERT Hiinmeubelen Uw tuinmeubelspecialist. Tuincentrum BEVELAND BV Nw. Rijksweg 2b Goes tel. 01100-15395 Het nieuwste tuincentrum met het meeste en beste voor uw tuin BURGEMEESTER ARNEMUIDEN: Plan bundeling sociale recherche op Walcheren ARNEMUIDEN - Binnen de kring van burgemeesters en secretaris sen op Walcheren bestaan plannen tot samenwerking op het gebied van sociale recherche. De bestuur ders komen donderdag 14 april bij een om hierover een principebe sluit te nemen en nadere details uit te werken. De kwestie is aan de orde gesteld door burgemeester M. Markusse van Arnemuiden Dat gebeurde na- dat.in de raadsvergadering over de begroting voor 1983 opmerkingen over misbruik van sociale voorzie ningen waren geplaatst. Burgemeester Markusse verklaar de woensdag dat de plannen nog in een voorbereidend stadium verke ren. In eerste instantie is gedacht aan een samenwerkingsverband van de Walcherse plattelandsge meenten. Mariekerke heeft op dit idee positief gereageerd en ook an dere gemeenten staan er volgens de burgemeester van Arnemuiden niet negatief tegenover. Bekeken zal worden of ook Vlissmgen en Middelburg bij de zaak betrokken kunnen worden. In deze steden be staat al een min of meer georgani seerde vorm van sociale recherche. „Het gaat ons om de preventieve werking die van sociale recher cheurs uit kan gaan en ook om ge vallen te signaleren waarbij er spra ke is van misbruik van sociale voor zieningen Op het ogenblik werken we, bijvoorbeeld in Arnemuiden, met, het eigen ambtenarenkorps. We hebben daarbij toch de indruk dat er nog gevallen van misstanden en fraude zijn waar we met achter komen en geloven dat een sociale rechercheur zijn of haar geld wel zal opbrengen" aldus burgemeester Ma rkusse woensdag. van postduivenhouders in grote beroe ring brachten. De massale inentingsactie gaat tussen de twee en drie miljoen gulden kosten. Elke duif krijgt een prik, die ongeveer één gulden kost, „De inenting moet af doende zijn", volgens Stam. „Daarmee hebben we de ziekte in één keer voor 99.9 procent onder controle". Omdat het wedstrijdseizoen pas half april kan beginnen, zullen de eerste, korte vluchten vervallen. Ze dienen als voorbereiding op de langere vluchten die pas in mei van start gaan Volgens deskundigen vraagt dit wel enige aan passing van het schema, maar brengt het de duivenmelkers nauwelijks m de problemen. In april staan alleen enkele korte 'vitessevluchten' op het program ma die dienen als opwarmertje Verwilderd Wat er met de verwilderde, vrij rond vliegende duiven gaat gebeuren was woensdag nog een onbeantwoorde vraag. „Daar gaan we volgende week eens over brainstormen", zei prof dr Stam. Volgens secretaris G. van Hout van de NPO is dat nog een groot pro bleem. „Daar zijn we voorlopig nog niet uit". Hij benadrukt dat de maatregel is geno men om te voorkomen dat Duitsland, Belgiè en Frankrijk de grenzen zullen sluiten voor de Nederlandse wedvluch ten. Het inenten van de Zeeuwse post duiven is woensdag op grote schaal be gonnen Verscheidene dierenartsen wa ren de hele dag in de weer met het ver strekken van de verplichte prik. In de provincie zijn ongeveer 2000 leden van de NPO: ongeveer 1500 in Zeeuwsch- Vlaanderen en 500 in de rest van Zee land. Dierenarts E. Klop in Axel geeft een prik. OPGERICHT DOOR GROEP PARTICULIEREN MIDDELBURG - Op Walcheren heeft een groep particulieren het 'Komité Waakzaamheid tegen Fascisme en Dis- kriminatie' opgericht. Als direct actie gebied heeft deze organisatie voor Walcheren gekozen. Er wordt echter ook contact gezocht met allerlei groe pen in de rest van de provincie Zee land, zo blijkt uit een woensdag ver strekt persbericht. Aanleiding tot de oprichting zijn fascis tische en racistische stromingen die nu ook binnen Nederland van zich doen spreken Het comité wijst in dit ver band op het voorkomen van hakenkrui zen en racistische leuzen op muren en anti-semitische uitlatingen in voetbal stadions. Verder op activiteiten van neo-fascistische groeperingen als Vi- kingjeugd, de Nederlandse Volksunie en de Centrumpartij. „Ook bestaat er dagelijks discriminatie tegenover de hier wonende en werkende buitenlanders en andere minderheidsgroepen. Discriminatie welke een voorloper kan zijn van racis tische en fascistische tendenzen" aldus het comité. De nieuwe organisatie stelt zich ten doel fascistische tendenzen te signale ren en tegen te gaan. Verder wil ze ini tiatieven ontplooien voor een rechtvaardiger en democratischer sa menleving. Daarbij wordt de aandacht gericht op wat de voedingsbodems van het fascisme worden genoemd. Het co mité verstaat daaronder autoritaire op- voedingspatronen, hiërarchische sa menlevingsstructuren, onderdrukking van de vrouw, onrechtvaardige verde ling van inkomen, macht en kennis. Het comité heeft verschillende plan nen opgesteld. Gedacht wordt aan het verwijderen van fascistische leuzen, het houden van korte demonstraties, de verspreiding van affiches en muur kranten en aan gezamenlijk actievoe ren met groepen buitenlandse werkne mers. Voorts wil het comité manifesta ties organiseren, bijvoorbeeld ter gele genheid van bevrijdingsdag en rond de 1-mei-viering. Provinciaal Overleg Revalidatie over toegankelijkheid voor gehandicapten KAPELLE - Het Provinciaal Overleg voor de Revalidatie houdt donderdag 24 maart een vergadering in 'De Vroone' in Kapelle. Men behandelt on der meer een schrijven van het minis terie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVCI en het Centraal Coördi- natiepunt ter bevordering van Toe- NOTITIE CNV AFDELING ZEELAND gankelijkheid voor Gehandicapten (CCPT) over het in kaart brengen van regelingen bij de provinciale en ge meentelijke overheden voor de toegan kelijkheidsbevordering van gehandi capten. Het CCPT houdt zich op het ogenblik bezig met een project dienaangaande met als opzet „van de relevante regelin gen van provincie en gemeenten een in tegraal overzicht naar soort en inhoud te geven, met andere woorden geen op somming van de aangetroffen regelin gen van elk bestuurslichaam afzonder lijk", aldus de brief. Het CCPT is destijds in het leven geroe pen met als achterliggende gedachte dat de toegankelijkheid een wezenlijk aspect vormt voor de integratie van ge handicapten in de samenleving. De benodigde gegevens worden verza meld door medewerkers van het Pro vinciaal Overlegorgaan voor de Revali datie, dat immers een advieslichaam is voor het provinciaal bestuur op het ge bied van gehandicaptenbeleid, waar van het toegankelijkheidsbeleid een onderdeel is. De vergadering behandelt voorts de herstructurering van de provinciale welzijnsplanning. De aanvang is 16.15 uur. Jeugdhuipverieners bijeen in Aardenburg MIDDELBURG - „Mensen die zich op beleidsniveau bezighouden met jeugd hulpverlening moeten een emotionele relatie met het kind durven aangaan en moeten begrip tonen voor de onze kere omstandigheden waarin kinde ren tegenwoordig opgroeien". Deze mening verkondigde de heer J. Koning dezer dagen in het Van Eeghcnhuis in Aardenburg. De Zeeuwse Jeugdraad had daar in samenwerking met het Van Eeghenhuis een bijeenkomst geor ganiseerd over het thema 'vroegtijdige herkenning van hulpvragen van jonge ren in de leeftijd van tien tot vijftien jaar'. Aan de bijeenkomst namen ongeveer 75 mensen deel uit alle delen van Zeeland. De belangstellenden waren afkomstig uit het onderwijs, het maatschappelijk en het jeugdwerk, politiekringen en an dere poepen die zich beroepsmatig of vrijwillig met hulpverlening aan jonge ren bezighouden Doel van deze bijeenkomst was het in ventariseren van behoeften en wensen van degenen die vaak met in problemen verkerende jongeren worden gecon fronteerd. De werkgroep jeugdhulpver lening van de Zeeuwse Jeugdraad haakte met deze bijeenkomst in op 'de machteloosheid die zich van velen meester maakt, wanneer ze met proble men van jongeren te maken krijgen' Doormiddel van trainingenen informa tie hoopt de werkgroep die machteloos heid op te heffen Concrete afspraken werden niet ge maakt Wel kwam vast te staan, dat er behoefte bestaat aan samenwerking en training. De Zeeuwse Jeugdraad en het Van Eeghenhuis zullen nu een pro gramma proberen vast te stellen, dat is toegespitst op de verlangens van de deelnemers. Dakpannen gestolen in Bruinisse BRUINISSE - Bij de rij kspolitie in Brui nisse is woensdag aangifte gedaan van de diefstal van 150 d 200 dakpannen. De dakpannen lagen opgeslagen op een terrein van de aannemer S. C. aan de Burgemeester Van der Havestraat. De diefstal is vermoedelijk gepleegd vorige week in de nacht van woensdag op don derdag. VLISSINGEN - Het CNV-Zeeland maakt zich zorgen over de geringe doorstroming van werknemers van de sociale werkplaatsen naar het 'norma le' bedrijfsleven. Dat blijkt uit een be leidsnotitie van CNV-districtsbestuur- der L. Q. Phernambucq over de sociale werkplaatsen in Zeeland. „Sociale werkplaatsen hebben een re validerende functie. Dat wil zeggen dat mensen 'weer geschikt gemaakt moe ten worden' voor het normale ar beidsproces. Nog niet éénprocent ge lukt het door te stromen naar het regu liere bedrijfsleven. Dit ook al omdat de WSL-lonen vaak (iets) hoger liggen dan bij het bedrijfsleven. Voortdurend die nen onze vertegenwoordigers (het CNV heeft zitting in besturen en sociale werkvoorzieningscommissies van de Zeeuwse sociale werkverbanden) zich te bezinnen op maatregelen die het doorstromingspercentage verhogen". De beleidsnotitie zal dinsdagavond 22 maart tijdens een vergadering in de Prins van Oranje te Goes (aanvang 19.30 uur) worden behandeld door de CNV-districtsraad Zeeland. In de notitie wordt geconstateerd dat de slechter wordende economische toe stand ook de sociale werkvoorziening niet onberoerd laat. Het wordt steeds moeilijker voldoende geschikt werk 'binnen te halen'. 'Onder de markt werken' is niet toegestaan en zeker geen aan te bevelen maatregel, aldus Phernambucq in de notitie. Toetsing De zogenaamde toetsingscommissies, die gemeenten moeten instellen om te beoordelen of vrijwilligersprojecten concurrerend zijn ten opzichte van het bedrijfsleven, zullen ook nadrukkelijk rekening moeten houden met de belan gen van de sociale werkvoorziening, vindt het CNV. In de notitie wijst Phernambucq op de verantwoordelijkheid die de gemeen ten hebben ten opzichte van de sociale werkvoorziening. „Een onderlinge ver gelijking tussen gemeenten leert, dat sommige gemeenten zeer weinig, ande re weer vrij behoorlijk werk verschaffen aan de sociale werkvoorziening. Het is van belang er op aan te blijven dringen dat gemeenten werk uitbesteden aan de sociale werkvoorziening". De CNV-bestuurder signaleert voorts dat er onder meer door de groei van het aantal werknemers in de sociale werk voorziening in voorgaande jaren - nogal wat managementsproblemen zijn (ge weest). „Daarbij werden onze vertegenwoor digers herhaalde raaien geconfron teerd met het feit dat van hoger in de organisatie geplaatsten 'anders' af scheid werd genomen dan van werkne mers van de 'werkvloer'. Met andere woorden: zij ontvingen een extra gun stige uitkering. Dat kostte de sociale werkvoorziening in Zeeland al tonnen. Onze vertegenwoordigers verzetten zich hiertegen en dienen dit te blijven doen". (ADVERTENTIE) J. C. de Grave GOES -— J. L. de Rave maakt volgende maand zijn caravan gereed voor een lange vakantie. Het reisdoel is nog onzeker. In ieder geval staat Zuid- Frankrijk op het programma. „En daarna zien we wel: links of rechts. We gaan gewoon maar de neus van de auto achterna". De hoofdinspecteur korpschef van de Goese gemeentepoli tie is van plan een paar maanden van een onbekommerde vakantie te gaan genieten. Hij krijgt daar ruimschoots de tijd voor, want op 31 maart legt hij zijn functie neer. Dan breekt voor hem het functioneel leeftijdsontslag aan, zoals bij de politie de pensioengerech tigde leeftijd (op 60 jaar) wordt aange duid. Sinds juni 1967 leidt De Rave de sterke arm in de Ganzestad. Hij is er min of meer toevallig terecht gekomen. Een uitstapje van de reservepolitie van Bloemendaal De Rave was toen waarnemend korpschef bij de politie in die Noordhollandse gemeente voer de langs Goes „Ik werd gewoon ver liefd op de Grote Markt. De hele bin nenstad sprak me trouwens erg aan Het deed me een beetje denken aan Delft. De functie van korpschef m Goes was al geruime tijd vacant. Ik heb toen meteen besloten te solliciteren" Hoewel De Rave sterk onder de indruk was van de Grote Markt („Een mooi visioen om die ooit nog eens autovrij te krijgen"), bleek hij aanzienlijk minder te spreken te zijn over de huisvesting van de politie in het bureau op de hoek van die zelfde markt. Een uit 1919 stammend gebouw. Destijds bestemd voor een korps van 12 personeelsleden, maar waarin bij de komst van de nieuwe korpschef 26 politiemedewer kers waren ondergebracht. Binnen twee weken lag er bij het gemeentebe stuur dan ook al een voorstel op tafel om een nieuw politiebureau te bouwen Het duurde overigens nog tot 1973 voordat het nieuwe politiebureau in gebruik kon worden genomen In het zicht van de gemeentelijke herindeling werden dergelijke investeringen op de lange baan geschoven. Die herindeling maakte het De Rave ook mogelijk om bij de uitbreiding die het korps toen ondergmg, enige veran deringen door te voeren Bij zijn komst trof hij een slecht uitgerust politie korps aan met een vrij hoge gemiddel de leeftijd en interne conflicten. Door m 1970 in één keer 12 jonge agenten aan te trekken, kon de gemiddelde leeftijd aanzienlijk worden verlaagd. Ook wat de uitrusting betreft verbeter de er al spoedig het een en ander. Nog geen maand nadat De Rave opperdien- der in Goes was geworden, schafte hij een verplaatsbaar verkeerslicht aan om het verkeer op het kruispunt Oc- kenburg in goede banen te leiden. Voordien stond daar midden op straat een agent met gevaar voor eigen leven het verkeer te regelen Hij haalde ook de eerste diensthond binnen, door hemzelf aangeduid als en nuttig, niet weg te denken wapen voor de politie, zeker zolang er nog geen doeltreffend wapen is gevonden tussen wapenstok en dienstpistool. Met zijn hbs-diploma op zak kwam De Rave in 1941 als volontair (even later als klerk) bij de administratie van de politie in Maassluis. In de avonduren studeerde hij voor het inspecteursdi ploma. Dat was toen de gebruikelijke weg om politie-officier te worden In 1944 werd hij wegens hulp aan onder duikers ontslagen Zelf dook hij toen onder als wachtmeester bij de Rotter damse politie. Daar werd hij na de oorlog bevorderd tot inspecteur. In rtave naar Bloemendaal en tenslotte in 1967 naar Goes. Om er te blijven Dat was, ondanks één tussentijdse sollicitatie naar een vaca ture elders, van begin af aan de bedoe ling. In het Goese korps was De Rave tot voor kort de enige politie-officier „Dat betekent niet datje hier eenzaam bent. Je hebt de regelmatige bijeen komsten van Zeeuwse korpschefs En verder is eigenlijk wel de charme om een eigen winkeltje te hebben zonder gebonden te zijn aan allerlei samen werkingsverbanden Ik speel ook liever single bij tennis dan dubbel". Klein korps Het aantrekkelijke van een politie korps met de grootte zoals dat in Goes is volgens De Rave ook dat de korps chef er zowel politieman als manager is. ..Je bent ook veel intensiever be trokken bij de totale gang van zaken dan als declchef bij een groot korps. En je kunt hier nog goed het overzicht behouden". Dal hij het echte politie werk niet schuwde, bleek wel in de beginjaren van zijn verblijf in Goes. Toen trok 's zomers in de weekeinden de rijksweg A 58 was cr nog niet een onafzienbare stoet auto's door Goes. De Rave is toen zelf wel eens een kruispunt opgesprongen om hel ver keer te regelen. En hij heeft ook enkele malen iemand op de bon geslingerd omdat cr wel een heel grove verkeers overtreding was gemaakt. Met de dienstcommissie van de Goese politie en met de voormalige burge meester heeft De Rave verscheidene keren conflicten gehad. Een van de oorzaken daarvan was zijn streven meer te voet en per fiets te laten surveilleren en de politie-auto te laten staan. „Ik stelde op een gegeven mo ment vast dat we nog slechts een oppervlakkig contact met de burgerij hadden en dat sommige personeelsle den met grote tegenzin te voet in de binnenstad surveilleerden. Toen ik dat hoorde dacht ik: er gaat iets fout. We kunnen niet meer buiten het veilige blik van de auto". Ondanks de tegenstand binnen het korps heeft De Rave zijn zin gekregen. Mede in verband met de noodzaak om op brandstofkosten te sparen, blijven de surveilleance-auto's nu in de regel overdag aan het bureau staan. De korpschef heeft de indruk dat de voet en fietssurveillance nu wel is geaccep teerd. al blijven er nog politiemannen in Goes die er met zo gelukkig mee zijn. Daarover haalt hij zijn schouders op: verschillen van inzicht blijven er nu eenmaal. En hij declameert moeiteloos een spreuk die bij een van zijn vorige chefs boven het bureau hing „'t Ieder een naer 't sin te maecken/met alleman te zijn bevrint dat sijn de moeielijckste saecken/die men in 't leven vint" Ondanks alle forums en studiebijeen komsten over de taak van de politie man in de jaren '80 is er volgens De Rave niet veel veranderd. „Het komt gewoon op een ding neer: je moet er zijn. Dat wordt dan wel steeds op een eigentijdse manier ingevuld. Je hebt de tijd gehad dat iedere politieman 'oom agent' moest zijn: de vriendelijke aanpak en geen wapens. Vervolgens had iedereen weer de mond vol over wijkagenten. En nu hoor en lees je weer over de vorming van teams. Allemaal modeverschijnselen. Maar het ergste is: alles moet tegenwoordig met zoveel woorden gebeuren. En hoe meer er gepraat wordt, hoe sterker het percentage opgeloste misdrijven zakt". REGENWEER OF ZACHT VOORJAARSWEER? Wij zijn er op berekend VOOR DE DAMES: Prachtige col lectie regen mantels Maten 36 t/m 52 Volop panta lons in prach tige voor- jaarskleuren Blouses in korte of lange mouw. Het aller nieuwste Mantelpakken in prachtige kwa- Gortstraat 32-34 - Middelburg Telefoon 01180-12508 _Nü_een_huis vol lentemode Kleuter stak over: met hersenschudding in het ziekenhuis MIDDELBURG - Het vierjarig jon getje A. F. N. P. uit Middelburg moest woensdag met een hersenschudding opgenomen worden in het Gasthuis. Die verwonding liep het op bij een on geval voor de ouderlijke woning in de Dauwendaelsestraat. De kleuter liep plotseling de straat op. De in de richting Kruitmolenlaan rij dende 23-jarige Middelburgse automo bilist J. J W. bemerkte hem pas, toen hij achtereen geparkeerde personenau to vandaan kwam. Krachtig remmen kon niet voorkomen dat het jongetje ge schept werd, waarna hij op het wegdek terecht kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17