Liggelden voor jachthaven Breskens drastisch omlaag Automobilist onder invloed drank maakte brokken met 'roestbak' Titelstrijd bankdrukken Geen succes motorcrossers uit Zeeuwsch-Vlaanderen 'Herkenbare 'schilderkunst in Temeuzen en Breskens PZC/ streek LEEGSTAND SCHEELT GEMEENTE RUIM EEN TON Werkgroep wil motie gemeenten tegen uitbouw van 'Doel' BOETE f480,- VOOR INWONER ST.-JANSTEEN WOENSDAG 16 MAART 1983 BRESKENS De leegstand in de jachthaven van Breskens scheelt de gemeente dit jaar nog ruim een ton aan opbrengsten. De totale kosten blijven daarentegen op vrijwel hetzelfde niveau, ook al zijn 81 ligplaatsen tot op heden nog niet verhuurd. Gemeentelijk ambtenaar J. Smeets noemde die cijfers dinsdagmiddag 'vrij onrustbarend'. Het woord 'alarmerend' slikte hij nog net in, maar de beheersraad van de gemeentelijke jachthaven bleek niet bepaald ongevoelig te zijn voor de slechte berichten. Vrijwel unaniem werd besloten tot een verlaging van de liggelden met maar liefst vijf gulden per vierkante meter, in plaats van de drie gulden die voorzitter J. Thomaes van de beheerscommissie in petto had. De commissie hoopte dat van de ingrij pende verlaging een positief effect op erg korte termijn zal uitgaan. Een snelle reclamecampagne, die daaraan wordt gekoppeld, dient om de Bresken- se haven dit jaar nog zo vol mogelijk te krijgen. Smeets had daar z n twijfels over. „We moeten onszelf niet voor de gek houden", zei hij. „Verreweg de meeste jachteigenaren hebben al ge boekt voor het komende seizoen". Of ook de sportvissersclub 'De Honte' kan profiteren van de fikse prijsverla ging bleef dinsdagmiddag nog in het midden. Verscheidene commissieleden waren tegen, omdat 'De Honte' toch wel zal blijven. Maar de vertegenwoor diger van de vissers in de commissie, A. Steyaert, onderstreepte dat er in het verleden een 'koppeling' is afgesproken van de tarieven voor de jachthaven, en de prijs die 'De Honte' moet betalen. „Als die koppeling is gehanteerd bij prijsverhogingen, dan moet dat óók gebeuren bij het verlagen van de tarie ven", vond hij. En Thomaes kon hem daar geen ongelijk in geven. „We moe ten fideel ziln". constateerde hij. „We zullen dit in het college bespreken. Het zal vermoedelijk wel een haalbare kaart zijn". De korting betekent ook dat de al geboekte huurders plotseling vijf gul den per vierkante meter terugkrijgen. Dat kost Oostburg bijna 70.000 gulden. Het geld komt uit een 'besparing' van 80.000 gulden die is bereikt door een andere manier van afschrijven. Ofschoon het dan ook geen echte be zuiniging was, wilde de commissie het geld graag besteden aan het verlagen van de liggelden om op die manier de Breskense haven weer 'concurrerend' te maken. Aan het begin van de verga dering van de beheersraad werden twee brieven op tafel gelegd van Bel gische jachteigenaren die de huur in Breskens hadden opgezegd. Uit de Wethouder Thomaes Schrijfavonden van Amnesty in Breskens en in Hoofdplaat BRESKENS Amnesty International West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vandaag woensdag van 19 tot 21 uur 'schrijfavond' bij mevrouw Ruyg- rok, De Millianostraat 57 in Breskens en dinsdag 22 maart zelfde tijd 8 bij mevrouw Van den Ameele, Oost- Langeweg 9 in Hoofdplaat. Er wordt geschreven voor de vrijlating van ge vangenen in Turkije, Rwanda en Laos. Op 11 april is er bij Amnesty Temeuzen voor het eerst een boekenbeurs ten bate van de organisatie. Belangstellen den kunnen terecht in de Goede Her derkerk. De boeken kunnen worden ingeleverd op de adressen Zaanstraat 34 en Jeroen Boschstraat 4. HULST - De werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaandercn heeft in een brief aan alle Zeeuws-Vlaamse ge meenteraden gevraagd een motie aan te nemen, die zich uitspreekt tegen de bouw van Doel V en VI net over de grens in België. De werkgroep meent dat de kerncentrales een verdere aan tasting van het leefmilieu in de Zeeuws-Vlaamse gemeenten kunnen betekenen. Bovendien wordt verzocht de motie ter kennis van het ministerie van buitenlandse zaken te brengen met het verzoek de uitspraak over te brengen aan de Belgische autoriteiten. In de brief zet de werkgroep de huidige situatie in België met betrekking tot het kernenergieprogramma uiteen. Daarin wordt ook de vrees uitgespro ken dat Nederland wellicht in de toe komst nucleaire electriciteit zal impor teren vanuit de kerncentrales in Doel. Volgens de werkgroep zal Belgie - als het kernenergieprogramma voltooid is zelfs nog zonder Doel V en VI een over capaciteit hebben van 80 procent bo ven de maximale winterpiek. „Logisch dus dat Belgie met Doel V en VI is gaan denken aan export van electriciteit uit kernenergie. In dat verband denkt Bel gie aan een ruil met Nederland: electri citeit voor Nederlands aardgas", De werkgroep maakt er verder melding van dat minister Van Aardenne van economische zaken de invoer van goed kope nucleaire electriciteit niet uit sluit. „Een vreemde zaak wanneer hier de maatschappelijke discussie over (kem)energle nog in volle gang is!". In Zeeuwsch-Vlaanderen zal een hand tekeningenactie worden gehouden te gen de bouw van nog meer centrales in Doel. De handtekeningen zullen wor den aangeboden aan de Belgische con sul in Terneuzen. PRIMEUR IN TERNEUZEN TERNEUZEN Tweeënveertig is hij bijna. Albert Harms uit Ter- neuzen, maar nog altijd heeft hij de ambitie van een twintigjarige jongeling, die zich vol overtuiging aan de krachtsport geeft. Nog steeds is Harms niet alleen in Nederland maar ook in België een vertrouwd figuur tijdens power- liftwedstrijden en nog altijd kan hij met de besten mee. „Zolang ik me op dit niveau kan handhaven, ga ik door", heeft de Terneuzenaar wel eens laten doorschemeren. Maar inmiddels heeft Harms ook een ander terrein ontdekt, waarop hij zich mogelijkerwijs kan onder scheiden: dat van organisator. Het kan eenvoudigweg geen toe val zijn, dat de zo van de kracht sport bezeten Terneuzenaar te kent voor de organisatie van de eerste Zeeuwse kampioenschap pen bankdrukken, die komende zaterdag (19 maart) in Terneuzen worden gehouden. „Het is een primeur voor Zeeland, deze kampioenschappen", weet ook Harms, die bewust voor slechts één onderdeel van power- liften heeft gekozen (kniebuigen en dead-lift zijn de andere). „Het zijn ook officiële kampioenschappen, want de de bond, de KNKB, heeft er toestemming voor gegeven". Het was Harms al langer een doom in het oog, dat de krachtsport in Zeeland nog vrij onderontwikkeld was. Harms: „Er zijn in het verle den tal van kampioenschappen georganiseerd, maar eigenlijk zijn de reglementen nooit goed nage leefd. Dat wekte valse verwachtin gen en je kreeg er teleurstellingen door, omdat die reglementen bui ten de provincie wél worden ge hanteerd. Kijk, in Zeeland wordt bij het voetballen een strafschop ook van elf meter genomen. Zou je daar negen meter van maken, dan ga je toch af als een gieter, of niet?" Omdat het de eerste maal is, heeft Harms gekozen voor één onder deel. hoewel de bond liever had gezien dat de wedstrijden uit alle drie de onderdelen zouden be staan. „Maar ik mik in de eerste plaats op het publiek. Drie onder delen afwerken kweekt verveling bij de mensen. Dat probeer ik te voorkomen. Liever kort maar krachtig, voor het publiek is dètt het meest spectaculair". Tijdens de Zeeuwse kampioen schappen zal in vijf verschillende categorieën gestreden worden: de lichtgewichtklasse, de middenge- wichtklasse, de halfzwaarge- wichtklasse, de zwaargewichtklas se en de superzwaargewichtklasse. De organisator verwacht dat mini maal dertig power-lifters acte de présence zullen geven. Harms: „Ik heb nu al aanmeldingen uit heel Zeeland en ik verwacht dal iedere klasse zes, zeven deelnemers zal tellen". Besloten Met opzet heeft Harms de inschrij ving niet voor iedereen openge steld en de wedstrijden een meer besloten karakter gegeven. Hij vindt het belangrijker dat de Zeeuwse krachtsporters zich kun nen onderscheiden dan dat zij zich moeten meten met - bijvoorbeeld - Belgische tegenstanders, die bij voorbaat al te sterk zijn. Harms: „Het zijn Zeeuwse kampioen schappen, met de nadruk op Zeeuwse". Harms verwachtte vooraf moge lijke problemen met de sponso ring van de kampioenschappen, maar achteraf bleek dat mee te vallen. „Dumpshop de Graan- beurs sponsort de wedstrijden en zoals het er nu naar uitziet speel ik quitte. Dat is trouwens een voorwaarde voor eventuele vol gende kampioenschappen. Zodra ik er op moet toeleggen, stop ik er mee". Overigens gaan de kampioen schappen om acht uur van start met de licht- en middenge- wichtklasse. daarna (omstreeks acht uur) geeft Albert Harms - die zélf niet deelneemt - een demon stratie en na de pauze vervolgen de deelnemers aan de half zwaar-, de zwaar- en de superzwaarge wichtklasse de kampioenschap pen, waarvoor als decor de grote zaal van de MTS aan de Zelden- rustlaan in Terneuzen dient. Harms tenslotte: „Als alles meezit zijn we zaterdag om half elf klaar.Tweeëneenhalf uur, dat kan voor het publiek toch geen te lange zit zijn". brieven bleek dat zij de prijzen in België veel aantrekkelijker vonden. Bij de commissieleden was een lichte paniekstemming merkbaar toen duide lijk werd dat er momenteel nog ruim 80 ligplaatsen onbezet zijn. Het grootste deel van de kosten is namelijk 'vast' en wordt dus niet beïnvloed door de druk te in de haven. Daardoor blijft het kostenpeil vrijwel gelijk ondanks de leegstand. Commissikelid J. L. Jacobsen sprak van 'oneerlijke concurrentie' van de Vlissingse jachthaven waar het aantal passaanten het afgelopen jaar sterk is gegroeid. „Daar is zestig meter steiger neergelegd door De Schelde, mét subsi die", wist hijIn hun bezorgdheid zagen de meeste commissieleden de kosten verlaging als het meest probate middel om het tij te keren. Ook de advertentie campagne in een aantal landelijke (dag)bladen waarin de lezers attent worden gemaakt op de Breskense leeg stand, kon rekenen op vertrouwen. „We moeten de moed erin houden", zei Thomaes. „Pas aan het eind van het jaar zullen we weten waar we aan toe zijn". Overname Nu het bergaf gaat met de belangstel ling voor de Breskense jachthaven, werden ook vraagtekens gezet achter de plannen van de watersportvereni ging om de accommodatie over te nemen van de gemeente. De wsv Bres kens werkt momenteel nog aan een uitgewerkte begroting. Commissielid A. I. Verhage had z'n twijfels. „Ik zet grote vraagtekens bij de haal baarheid, als je ziet dat er nu al leegstand is. Is het wel verstandig om de haven over te dragen in deze tijd! De watersportvereniging zou in de proble men kunnen komen. We kunnen beter eerst de begroting maar eens afwach ten, ter bescherming van de vereni ging". Commissielid F. Maas, ook lid van de wsv, vond die angst onterecht. Hij is ervan overtuigd dat de vereniging het beheer en de exploitatie van de haven goedkoper kan doen dan de gemeente. Voorzitter Thomaes herinnerde er fijntjes aan dat de plannen voor de overname van de haven heel duidelijk afkomstig zijn van de watersportver eniging, en niet van de gemeente. Activiteiten Amnesty in Axel en Terneuzen AXEL - Amnesty Untemational houdt vanavond (woensdag) eenm schrijf avond. Plaats van handeling is de Nederlands Hervormde kerk. Er wor den ditmaal brieven geschreven voor politieke gevangenen in Turkije, Rwanda en Laos. In de kerk zijn voor beeldbrieven aanwezig. Op 14 april is er een grote boekenbeurs in de Goede Herderkerk in Temeuzen. De beurs valt samen met de maandelijkse schrijfavond en begint om acht uur. Scheidsrechters Zeeuwsch-Vlaanderen houden feestavond HULST - De scheidsrechtersvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zaterdag 19 maart in restaurant Tiffany in Hulst de jaarlijkse feestavond. De aanvang is 20.30 uur. De Zeeuws-Vlaamse arbiters- club houdt ook dit jaar weer een condi tietest. waaraan alle scheidsrechters, die actief zijn binnen de KNVB en de arbiters, die ingedeeld zijn in de groe pen éen en twee van de afdeling Zee land kunnen deelnemen. De scheids rechters in West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het eerst aan de beurt op vrijdag 15 april op het terrein van de voetbalver eniging Schoondijke. Veertien dagen later vrijdag 29 april is het veld van AZW in Axel plaats van handeling. Zeegezicht bij Katwijk, een olieverfschilderij van Comelis van Diggelen. TERNEUZEN Nederlandse kunstenaars, die de klassieke toets zijn trouw gebleven, exposeren van vrijdag 18 tot en met zaterdag 26 maart in het Temeuzens Museum en van donderdag 31 maart tot en met donderdag 7 april in galerie Raiffeisen in Bres kens. Het gaat om een reizende collectie van de Gorkumsc kunsthandel en galerie Jac. van der Blom, een familiebedrijf, dat zich inzet voor de promotie van 'herkenbare', ambachtelijke kunst. Die kan variëren van een in degelijke streken uitge voerd haven- of zeegezicht tot een rivierlandschap of een stallnterieur. Alle werken zijn te koop. Er is een aparte hoek gereserveerd voor portretten, gemaakt naar foto's. Enkele deelnemende schilders: Jos van Dijk, Herman Wijngaard (riviergezichten), Rob de Haas en Robert Vogtschmidt (landschappen). De oudere garde is verte genwoordigd door Joh. van Trirum, Com. van Diggelen, Theo Reijmers, Joh. Zoetelief Tromp ('Badende kinde ren') en Jan Theodoor Tolop (de aquarel 'Het bloemen meisje'). De beide tentoonsteellingen worden begeleid door het echtpaar Van der Blom. dat bereid is tot een toelichting op het werk. Het Temeuzens Museum is dagelijks geopend van 11 tot 21 uur. SINT-MARIA HOREBEKE Voor de Zeeuwse BLB-motorcrossers viel er weinig eer te behalen tijdens de wed strijd in het Belgische Sint-Maria Ho- rebeke. Alleen Ronnie Walhout uit Sluiskil slaagde er in een plaatsje op het erepodium te bemachtigen. Bij de debutanten 125 eindigde de jonge Zeeuws-Vlaming op de derde plaats. Verder was ook Martien Jansen er kort bij, maar tegenslag in de eerste manche weerhield hem daar van. Zo zachtjesaan begint het cross seizoen op volle toeren te draaien. Het aantal deelnemers stijgt nog steeds in vergelijking met de eerste wedstrijden van dit jaar. Hoewel er een vrij grote Zeeuwse delegatie aan het vertrek stond vielen de resultaten dus enigs zins tegen. Opvallendste daarbij was ongetwijfeld de prestatie van Leo Stroo en Edward van de Klooster, die in de eerste wedstrijden regelmatig voorin reden maar nu niet verder kwamen dan de veertiende klassering. Komende zondag is er een BLB-cross in het Belgische Melsen. De uitslagen van de cross in Sint-Maria Horebeke zijn: Debutanten 125: 1 Rik Claus. België, 3 Ronnie Walhout, Sluis kil, 9 Ronald Doens, Biervliet, 20 Frank van Kruijssen, Kloosterzande. Debutanten 250:1 Mamix de Keukelei- re. België, 12 Gino de Jonge, Axel, 14 Jean-Pierre de Bleijser, Heikant, 18 Sam Jansen, Sluiskil. Junioren 250: 1 Peter Nefe. Ossen- drecht, 4 Martien Jansen. Sluiskil, 5 Erwin Adam. Westdorpe, 6 Henk Bifijs, Middelburg, 18 Johnny Fynaut, Oost burg, 24 Evert Leeraert, Ossenisse, 25 Martin van Genderen. Axel. Junioren 500: 1 Koen van de Veire. België, 14 Robbie Antheunis, Axel, 19 Chris de Pooter, Axel. Nationalen 125: 1 Dieudonné Stouve- naeckers, België. 12 Johan Schelleman, Axel, 18 Ko Walhout. Sluiskil. Nationalen 500: 1 Peter Dhanis. Belgie. 7 Paul van Remortel, Sint-Jansteen, 14 Peter van de Ree, Zaamslag. Internationalen 500: 1 Erwin Gabriêl, België, 14 Edward van de Klooster, Kapellebrug, 21 Jacky Lensen, Philip pine. TERNEUZEN - Voor P. W. uit Sint Jan steen kwam het die 10e mei vorig jaar allemaal tegelijk. Hij was dronken, reed in wat justitie fijntjes omschreef als 'een roestbak' en botste ook nog eens tegen een geparkeerde auto. Die schoot door en ramde nóg een wagen. „Je speelt met je leven als je hierin de weg opgaat", zei dinsdagmorgen offi cier van justitie mr R. Beaumont voor het kantongerecht in Terneuzen. Het aantal gebreken mocht er zijn: een ge deeltelijk doorgeroeste voorwielop hanging en een door roest aangetaste verstevigingsplaat. Verder bleken wielen en velgen niet te kloppen met de gegevens in het kentekenbewijs. W. - die na de aanrijding een rijverbod van acht uur kreeg opgelegd - voerde aan. dat hij was verblind door een tege moetkomende auto. Hij werd -conform de eis - beboet met in totaal 480,-. ver deeld over bedragen van respectieve lijk 200,- voor het veranderen van de spoorbreedten van zijn wagen, 180,- voor de aanrijding en 100,- voor het niet-kloppende kentekenbewijs. De 'roestbak' is in beslag genomen en wordt vernietigd. De bromfietser S. K. uit Vogelwaarde kreeg - opnieuw in overeenstemming met de eis - een boete van 130.- omdat bij een controle van de Rijkspolitie was gebleken dat hij onverzekerd reed. „Als u met deze bromfiets een ongeluk ver oorzaakt staat het slachtoffer met lege handen. Ik vind het een zeer kwalijke zaak dat u geprobeerd heeft de politie te misleiden door het verzekerings plaatje gewoon over tc schilderen", voegde de officier hem toe. Tweemaal 20,was de straf voor een bromfietser uit Terneuzen. C. S. Ook hij werd gecon troleerd. Zijn achterlicht brandde niet en ook was er iets met de remmen. Kan tonrechter mr H. de Mul vonniste con form de eis. Een voorrangsovertreding kwam B. G uit Sas van Gent op een boete van 200,- te staan, 50,- minder dan de eis. Komend uit de Stationsstraat in zijn woonplaats had hij 12 september geen voorrang verleend aan een motor, die passeerde via Rijksweg 252. Motorrij der en duopassagier werden gewond en aan het voertuig ontstond voor 70.000 frank schade. G. legde uitzowei voorde parallel- als de rijksweg gestopt te zijn, maar last te hebben ondervonden van geparkeerde auto's. De kantonrechter bleek overtuigd van het feit dat de Sas- senaar goed had uitgekeken. Hij had ook waardering voor G.'s houding na het ongeval: de Sassenaar zocht her- haaldeUjk contact met de slachtoffers. De bestelwagen van een bedrijf uit Hulst bleek niet te zijn voorzien van de juiste kentekenplaten en er zat al even min een geldig deel III op de voorruit. J. F H int Terneuzen probeerde begrip te wekken voor de achtergrond van de on derneming, die is opgezet door mensen zonder baan, "zodat u wel kunt begrij pen dat er weinig geld voorhanden is". De kentekenplaten waren simpelweg vergeten. „Maar dat kan gebeuren als je je in zo'n projekt werpt". Mr Beaumont was niet bereid die verzachtende om standigheden te accepteren en eiste een boete van 200,- De kantonrechter maakte er 170.- van. Pech L. van L. uit Terneuzen hoorde - con form de cis - 100,vonnissen voor een bijna-aanrijding op de kruising Lange- weg-Koudepoiderstraat in Hoek. Ty pisch een geval van pech: de overtre ding werd gesignaleerd door een poli tieman. die toevallig er plaatse was. L. verweerde zich met de opmerking dat zijn mede-weggebruiker 'totaal geen last' van hem had gehad, maar de ver balisant was een andere mening toege daan: de auto, die voorrang had. moest wel degelijk krachtig remmen om een botsing te voorkomen. H. B uit Teteringen botste 23 septem ber bij het verlaten van een uitrit in Kuitaart op een bromfietser. De vrouw raakte gewond en moest naar het zie kenhuis. De inwoner van Teteringen bleek desondanks voorzichtig te werk te zijn gegaan, vertelden getuigen. De officier van justitie wilde daarmee reke ning houden en eiste ƒ150.-, iets minder dan het vaste tarief. Mr De Mul toon- deeveneens begrip en deed nog eens 50,- van dat bedrag af „Ik veronderstelde dat ik op deze weg 100 km mocht rijden", verweerde J. G. B. uit Kortgene zich. Hij was 30 novem ber '81 gesnapt toen hij, op weg naar de veerboot, over de Temeuzensestraat in Zaamslag reed met een snelheid van 119 km, terwijl er Slechts 80 km is toege staan. Mr Beaumont eiste 235,- omdat het niet de eerste keer was dat B. voor het hekje stond wegens 'plankgas' De kantonrechter vonniste conform. Kartonnen doos „Je kunt net zo goed in een kartonnen doos gaan rijden", was - kort en krach tig - het commentaar van de officier op de staat van de auto van J. C. S. uit Sint-Jansteen. De bodemplaat bleek vrijwel verroest, de kokerplaten waren eveneens door roest aangetast en dat gold ook voor een aantal bevestigings punten. Op 20 mei viel de Steenenaar bij een controle door de mand. Hij legde dinsdag uit, dat zijn garagebedrijf hem nooit iets had meegedeeld over de slechte staat van de wagen. Mr Beaumont eiste 350,-. De kanton rechter was overtuigd van de goede trouw van de verdachte en kwam tot een boete van 200,-. Dorpsraad Zuidzande houdt vergadering ZUIDZANDE - De dorpsraad van Zuid zande houdt vrijdag 18 maart de jaar lijkse algemene vergadering in hotel 'De Zwaan'. De aanvang is 20.00 uur. Op de agenda staat, behalve de bespre king van het jaarverslag en het finan- cieelverslag over 1982, ook de bespre king en vaststelling van de statuten en het huishoudelijk reglement. De dor praadsleden a E. Brakman. J. Smeets en W Verplanke treden af en zijn niet herkiesbaar. Dat betekent dat er 3 nieuwe leden gekozen moeten worden, waaronder een nieuwe voorzitter. Voor deze vakatures kunnen zich nog kandi daten opgeven. Na de pauze was er een optreden gepland door de heren J. Kousemaker en E. Reinhoudt. georga niseerd door de ZVU. Dit optreden kan echter niet doorgaan. Daarvoor in de plaats verzorgd de ZVU een lezing over de Hugenoten. Zeehengelen SLUISKIL - De zeehengelsportclub ZCS uit Sluiskil hield zijn eerste club wedstrijd van dit seizoen. Er werd gevist op het bekende parkoers nabij de Temeuzense watertoren. Bij deze eerste wedstrijd waren er - niet in het laatst door het zeer goede weer - een 90-tal deelnemers. De uitslag: G. Ha melink. A. v. Dam, P. Lair, R. Droncke, R. Raes, J. P. Cousin en Marine Noe- naert (jeugdlid). De volgende wedstrijd wordt gehouden zondag 27 maart van 13.00 tot 16.00 uur op hetzelfde par koers. Inschrijvingen kunnen plaats vinden in café Dallinga vanaf 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35