Bouwstop van weinig invloed op nieuw ziekenhuis in Goes FNV-vrouwen op de bres voor een betere gezondheidszorg kunst ILONA SCHMIT SAINT GENIES DE WIJNSTOCK Wissel Zeeuws- Vlaanderen PZC/Provincie 17 'Uitstel dammen negatief voor werkgelegenheid' DIRECTIE OOSTERSCHELDEZIEKENHUIZEN: Bezoek aan kunst niet bepalend voor subsidie Bromfietster gewond bij ongeval Kuitaart Maatschappelijk werk in Kanaalzone uit de financiële zorgen ACTIES TEGEN BEZUINIGINGEN OP KOMST WOENSDAG 16 MAART 1983 GOES - Vertraging van de aanleg van de Philipsdam en de Oesterdam zal onge twijfeld negatieve gevolgen hebben voor de situatie op de arbeidsmarkt in Zeeland en West-Brabant. Hoofdinspecteur-directeur A. M. Stroosnijder van de arbeidsvoorziening in Zeeland zei dat dinsdagmiddag in Goes tijdens een verga dering van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. Het werkloosheidspercentage in Zeeland nadert het landelijk gemiddelde. In de provincie Zeeland is op het ogenblik 15.3 procent van de beroepsbevolking werk loos. Het landelijke gemiddelde ligt op 16,7 procent. Met name de ontwikkelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn volgens de heer Stroosnijder zorgwekkend. Daar is de werkloosheid op het ogenblik 0.1 procent hoger dan het landelijk percentage. Eind oktober '82 heeft de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt via een brief op een groot aantal Zeeuwse bedrijven en instellingen een dringend beroep gedaan na te gaan welke mogelijkheden er zijn of gecreëerd kunnen worden om jongeren in dienst te nemen. Daarbij werd onder meer gewezen op de (overigens beperkte) mogelijkheden die het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid biedt om jongeren met toepassing van een arbeidsvoorzieningsmaatregel te plaatsen. In hoeverre dat beroep heeft geleid tot concrete resultaten is nog niet duidelijk. Bij de Raad voor de Arbeidsmarkt zijn ongeveer vijftien reacties op de brief binnengeko men. De meeste reacties kwamen van bedrijven, enkele van (non-profit) instellin gen. Uit de meeste reacties bleek dat men nogal opziet tegen de 'papieren romps lomp' die toepassing van een arbeidsvoorzieningsmaatregel met zich meebrengt. De Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt kan zich in grote lijnen verenigen met de nota 'Economie en Werkgelegenheid in Zeeland'. Die nota is gemaakt door het Economisch Technologisch Instituut en bevat de bouwstenen voor een provin ciaal sociaal-economisch beleidsplan GOES - De directie van de stichting Oosterscheldeziekenhuizen gaat ervan uit dat over een half jaar begonnen kan worden aan de bouw van een nieuw streekziekenhuis bij Goes. De bouwstop voor onder meer ziekenhuizen, die staatssecretaris J. van der Reijden van volksgezondheid onlangs afkondigde, zal naar verwachting geen roet in het eten gooien. „Goes wordt niet in de ijskast gezet", zegt algemeen directeur C. F. J. Lampe. Helemaal zonder gevolgen voor de nieuw- bouwplannen in Goes is de maatregel van de staatssecretaris niet. Aanvankelijk was 1 april aanstaande als startdatum aangehouden, dat wordt nu september. „Zoals wij de zaak inschatten, vallen in de regio, verzekert economisch direc- stond de goedkeuringsmolen niet Na wij niet onder de bouwstop", betoogt dokter Lampe. Hij voegt eraan toe dat intussen al - op basis van inschrijving - een aanbesteding in gang is gezet. Vijf aannemersbedrijven is gevraagd een prijs op te geven, onder voorbehoud van de definitieve toestemming van het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur (WVC). Bij de gunning van het werk zal in het bijzonder reke ning worden gehouden met de effecten van het project op de werkgelegenheid COLIJNSPLAAT Bejaardenhuis Rustoord, 8.30-10 uur: uitzending No men Nescio. HULST St. Liduinaziekenhuis. 20-22 uur: uitzending radio Nightingale. MIDDELBURG Parcival, 14.30 uur: 'De terugkeer van Roosje', marionet tenspel door Saar den Hollander. De Schakel. 19.30 uur: lezing over oceano grafie door dr. W. F. Prud'homme van Reine. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM Cinem'Actueel I. 14 en 20.30 uur: Firefox, a.l. Cinem'Actueel II, 20.30 uur: Polter geist, 12 jr. Cinem'Actueel III, 14 uur: E.T., a.l.; 20.30 uur Querelle, 16 jr. GOES Grand, 20 uur: Annie, a.l. MIDDELBURG City, 20 uur: Querel le. 16 jr. TERNEUZEN Luxor, 14 en 20 uur: Annie, a.l.; 20 uur: De zwarte ruiter, a.l. VL1SSINGEN Alhambra I, 20 uur: Hot bubblegum maagd. 16 jr.; Alhambra II, 20 uur: La Provinciale (i.s.m. ZVU). TENTOONSTELLINGEN AXEL Galerie Bellemans, 10-18 uur: textiele objecten van Annie Blewanus (fm 2/5). Kindergalerij 10-18 uur: Illu straties uit kinderboeken van Anne- miek Borsboom. BERGEN OP ZOOM Markiezenhof. 14-17 uur: werken George Minne (t/m 16/4). BRESKENS V.m. Wit- Gelekruisgebouw. 14-17 uur: fossielen, mineralen en curiosa van Jan Goet- hals. BRUINISSE Visserij- en oorlogsmu seum geopend van 14-16 uur. DOMBURG Biologisch Museum, 10- 17 uur; 'De Natuur in Zeeland'. GOES Museum. 10-12 en 13.30-17 uur: 'Aanwinsten 1982' (t/m 26/3). HEILLE Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen. HEINKENSZAND De Stenge, 13.30- 17 uur: Foto-expositie '100 jaar vorstin nen van Oranje Nassau' (t/m 21/3). HULST Galerie Van Geyt, 9-12 en 14-17 uur: werken van 12 Haagse kun stenaars. Den Dullaert: 'Afvalhoop, hoop voor de toekomst' (t/m 25/3). MIDDELBURG Zeeuws Kunste naarscentrum, 13.30-17.30 en 19-21 uur: werken Sjoerd Bijlsma (t/m 7/4); Am bachtencentrum Demerary, 9-17 uur: diverse ambachten en exposities; Zeeuws Museum, 10-17 uur: werken Marinus van Dijke (t/m 22/3); Antiqui- tés B. Witte, 10-18 uur: werken van Anton Beijensens (t/m 28/3); Galerie 'Roelant' 11-17.30 uur: werken grafi cus Rob Clous (t/m 17/4). TERNEUZEN Hal Stadhuis: werken Peter de Rljcke (t'm 16/3). VLISSINGEN Museum. 10-12.30 en 13.30-17 uur: 'Zicht op schrift', de ge schiedenis van het schrift en boekdruk- kunst (t/m 16 4); zaal 'Bellamy 19', 10-12.30 en 13.30-17 uur: 'Indianen', gouaches/collages van Jef Diederen tb m 18'3); Gevangentoren, vanaf 17 uur: werken Wilfried van den Boom (t/m 44); Galerie Marquis. 13.10-17.30 uur: werken Jeroen Henneman (t'm 263); reptielenzoo 'Iguana', 10-12.30 en 14- 17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. YERSEKE Atelier Dam Twee. 10-18 uur: schaal- en schelpdieren en werken diverse kunstenaars. IJZENDIJKE Museum. 10-12 en 13.30-17 uur 'Stamboomonderzoek'. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor milleuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance) Telefonische hulpdienst Zeeland, tel, 01185 15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10 00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Nederlandse Hartstichting, tel. 070-600556. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur teur J. W. Hartman. Eind vorig jaar is er een bestekklaar plan Ingediend bij het ministerie. Toen waren het programma van eisen en het schetsontwerp al goedgekeurd. Het col lege voor ziekenhuisvoorzieningen en de rijksgebouwendienst hebben het be- stekklare plan inmiddels van een gun stig advies voorzien. Zodra het ministe rie van WVC met de goedkeuring af komt, kan er begonnen worden, zodat het grondwerk mogelijk nog voor de ko mende winter gereed is. De directie van de Oosterscheldeziekenhuizen rekent op een bouwtijd van drie jaar. Hartman wijst erop dat het verwezenlijken van een nieuw ziekenhuis een zaak van erg lange adem is. Al in 1974 kwam er in beginsel toestemming om te bouwen. Een in 1976 ingediend schetsontwerp (uitbreiding en vernieuwing van het be staande Bergzichtziekenhuisi door allerlei verwikkelingen verscheen in 1980 een programma van eisen voor een compleet nieuw ziekenhuis, te bouwen op een plaats bij het Psychiatrisch Zie kenhuis Zeeland tussen Goes en 's-Gra- venpolder. Daarvoor kwam wel goed keuring en in '80 werd ook 10,5 hectare grond gekocht. Beddenvermindering worgde ervoor dat ook voor dat plan al lerhande huiswerk over gedaan moest worden. Intussen moesten op de twee huidige Goese ziekenhuislocaties Berg- zicht en Sint Joanna vaak dure kunst grepen worden uitgevoerd om de ge zondheidszorg op peil te houden en om ruimte te maken voor nieuwe voorzie ningen. Bloedbank Medisch directeur J. Hekking vertélt dat uitgangspunt was een ziekenhuis MIDDELBURGSE WETHOUDER: MIDDELBURG - „Middelburg is één van dc weinige plaatsen in het land, waar het bezoekersaantal bij kunstexposities niet maatgevend is voor het toekennen van subsi die. Dat is een zelden gehoord ge luid in dit land. Het cultuurbeleid van de gemeente Middelburg is dan ook niet middelmatig te noe men". Wethouder G. B. Schoenma kers van cultuur in de gemeente Middelburg wees met deze opmer kingen een verwijt van kunste naarszijde van de hand. Dat ge beurde tijdens een ledenvergade ring, die de afdeling Middelburg van de PvdA maandagavond hield over het onderwerp 'De PvdA en G.B. Schoenmakers de kunst'. De vergadering, die werd gehouden in de Concert- en t Gehoorzaal in Middelburg, werd bijgewoond door een groot aantal kunstenaars. Eén van de gastsprekers, de beel dend kunstenaar F. van Til, stelde dat kunstenaars maar bitter weinig van de politiek hoeven te verwach ten. „Politici spreken mooie woor den over kunst, omdat dat goed staat in hun carrière-planning. Maar hebben ze er echt belang bij om die mooie woorden waar te ma ken? Beeldende kunst is toch nooit méér geworden dan een luxe tak van de behangindustrie?" Van kunstenaarszijde kwam vooral het verwijt, dat de overheid wel veel geld besteedt aan accommo daties. maar dat er geen beleid wordt gevoerd voor de kunstenaars zelf. Van Til: „Wanneer een aqua- numvereniging haar bakken mag tentoonstellen, dan is er toch ook geen sprake van een visserijbe leid?" Schrijver-tekenaar W Hofman meende, dat de overheid moeite heeft met kunst, omdat "men nooit van te voren weet, wat kunstenaars gaan doen'. „Omdat kunst vrij ge laten moet worden, ligt daar een spanningsveld. Mr W. Sloots, ambtenaar bij het mi nisterie van WVC. stelde dat de ge meenten niet kan worden verweten dat ze geen kunstenaarsbeleid voe ren. „Dat is een taak van de rijks overheid. Er bestaan nu nog uit sluitend onverplichte en voor kun stenaars hoogst onzekere regelin gen. Het is tijd dat er een kunsten- wet komt". £-• met 325 bedden, met een uitbreidings mogelijkheid tot 360 (te realiseren om streeks 1990). Die vergroting werd door het ministerie geschrapt. Ook verscheidene nieuwe voorzieningen vielen af: een recompressiekamer voor behandeling van duikslachtoffers, een afdeling bejaardengeneeskunde. een ambulancestation, een bloedbank. Voor die bloedbank is nu een nieuwe aanvraag ingediend, in samenwerking met de bloedbank voor Zuidwest-Ne derland in Dordrecht. Hekking vestigt er de aandacht op dat wel enkele nieu wigheden zijn overgebleven: een zie kenhuisapotheek (ook voor het psy chiatrisch ziekenhuis), een isotopenla- boratorium en een noodhospitaal van ruim 200 bedden dat in geval van bij zondere (oorlogs) omstandigheden in gericht kan worden. Directeur Lampe: „Het wordt een cor rect ziekenhuis, dat met tot op het bot uitgekleed is". Zijn collega Hartman onderstreept dat de inrichting wel aan bezuinigingen onderhevig is: een groot deel van de huidige inventaris en (medi sche i apparatuur moet worden meege nomen als het niet perse nodig is. moet aanschaf van nieuw materiaal worden vermeden. Het gemeentebestuur van Goes heeft al een bouwvergunning verleend. Voor de bereikbaarheid van het ziekenhuis is een plan ingediend bij gedeputeerde staten van Zeeland. De uitvalsweg zal aan de s-Gravenpolderseweg liggen. Op het ziekenhuisterrein zelf komt een klein busstation, dat ook voor het psy chiatrisch ziekenhuis dienst kan doen. De drie directieleden hebben er. nadat de nodige problemen werden wegge poetst. alle vertrouwen in dat de ont sluiting van het complex door het pro vinciaal bestuur wordt goedgekeurd. Na de bouw van het nieuwe zieken huis, worden de twee bestaande huizen gesloten. De stichting Oosterschelde ziekenhuizen blijft dan wel op ver schillende locaties gevestigd. Naast Goes is er ook het Rode Kruiszieken- buis in Zierikzee. Dokter Hekking deelt mee dat daarvoor een plan is in gediend voor renovatie. Het gaat om nieuwbouw van de operatie-afdeling, verbouw laboratorium, aanpassing verpleegafdcling en brandpreventieve maatregelen. Het plan ligt voor goed keuring bij het ministerie van WVC. De directeuren verwachten dat verwezen lijking minder tijd in beslag zal nemen dan de nieuwbouw in Goes. KUIT A ART De 16-jarige bromfiet- ster S. L. T. C. uit Kloosterzande is dinsdagmorgen omstreeks half tien gewond geraakt toen zij op rijksweg 60 in Kuitaart werd aangereden door een personenauto. Het meisje liep lichte kneuzingen op en werd voor onderzoek naar het ziekenhuis in Hulst gebracht Het ongeluk gebeurde doordat de auto mobilist P. H. van D. uit Walsoorden haar geen voorrang verleende. Van D. wilde vanaf rijksweg 60 afslaan naar de Frederik Hendrikstraat. De bromfiet ster reed op het fietspad langs de rijksweg en wilde rechtdoor. De schade aan de bromfiets en de auto was gering. Piet Rijken. Het bruine ei. 1980. In de - geheel vernieuwde - galerie van Ilona Schmit in Kattendijke exposeren vanaf zaterdag 2 april Piet Rijken en Geert Overvliet olieverfschilderijen en Jürgen Fontein zeefdrukken. Eona Schmit. zelf exposeert ze in de 'galerie der prominente naieven' Adriana in het Limburgse Thom, heeft nu in Kattendijke ook een mogelijkheid tot kunstuitleen geschapen. Men kan in de galene voor vijf procent van het verkoopbedrag een kunstwerk huren. Eén procent daarvan is gereserveerd als spaartegoed, later te gebruiken als aankoop- geld. Bij de opening - zaterdag 2 april. 17 uur - laat Adrie Vergeer uit Gouda het draaiorgel klinken en zijn er beschilderde paaseieren van de Middelburgse kunstenaar Han van den Broeke. (Galeriellona Schmit. Dorpsstraat 23-25, Kattendijke. Donderdag tlm zondag 14-18 uur) In galerie Montparnasse te Middelburg exposeert de Bretonse kunste naar Saint Geniès van 26 maart tot en met 23 april etsen en litho's. Saint Geniès noemt zijn werken 'ontwaakte dromen'. Hij schildert vrouwen die de gedachte levend maken aan historische figuren uit mythen, sprookjes, litteratuur en muziek. Saint Geniès heeft tentoonstellingen verzorgd in Frankrijk, amerika, Zwitserland, Duitsland en Zweden. (Galerie Montparnasse. Reigerstraat 1, Middelburg. Dmsdag tot en met zaterdag, 14-18 uur). Dc Middelburgse kunstenaar Han van den Broeke opent in het huis 'De Wijnstock' zaterdag 26 maart zijn galerie. Hij zal er naast werk van eigen hand jaarlijks ook enkele tentoonstellingen van collega's presenteren. In de periode 26 maart tot 26 juni zijn dat: Tineke Spaan (Vooburg) met kleine bronzen. Henny Hüser (Middelburg) met linosneden, Janny van Rij (Middelburg) met pentekeningen. Open huis in 'De Wijnstock' - Bellinkstraat 32. Middelburg - zaterdag 26 maart tussen 11 en 18 uur. TERNEUZEN - De Stichting .voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen is voor '83 uit de financiële zorgen. Dankzij de tweede kamer komt er voor een aantal onderdelen van het maatschappelijk werk 8 miljoen rijkssubsidie extra ter beschikking. De Zeeuwsvlaamse in stelling kan van dat bedrag een tekort van circa 24.000,- wegwerken. Het bestuur heeft inmiddels besloten om een bezwaarschrift tegen de weigering van de drie kanaalzonegemeenten om de korting op de rijksbijdrage bij te passen uit de gemeentekas in te trek ken. Ook het ontslag van een maat schappelijk werkster is van de baan. De Stichting voor Maatschappelijke GOES - Volgens de leden van de Vrou wenbond FNV is er nogal wat mis in de relatie tussen gezondheidszorg en vrouwen. Daarom is het nodig om actie te gaan voeren tegen onder meer de be zuinigingen op de gezinszorg en de be jaardenzorg. In deze sectoren werken veel vrouwen, die door de bezuini gingsmaatregelen op straat komen te staan. Ook moet de Vrouwenbond iets doen tegen de plannen van de overheid om de pil uit het ziekenfondspakket te halen, terwijl veel leden ook abortus in het pakket willen. Dit alles kwam dinsdag aan de orde tijdens een regio nale discussiebijeenkomst van de af deling Zeeland van de Vrouwenbond FNV in Goes. Het thema van deze praatdag sloot aan op het landelijk project 'Vrouw en Gezondheid', opge zet in oktober vorig jaar door de scho lingscommissie van de Vrouwenbond. De organisatoren noemden de belang stelling voor de bijeenkomst boven verwachting; er waren ruim 70 aanwe zigen. De bedoeling van het project is om de stellingname van de Vrouwenbond FNV ten aanzien van de gezondheids zorg voor vrouwen in Nederland te be palen Hiervoor zijn in totaal twaalf re gionale bijeenkomsten helegd, waarop de vakbondsvrouwen uitvoerig praten over zaken als rechten van de patiènt. alternatieve geneeswijzen, baarmoe deroperaties. het gebruik van kalme rende middelen en eventuele wantoe standen in de gezondheidszorg in haar algemeenheid Deze regionale discus sies moeten uiteindelijk leiden tot een algemene stellingname en een actiepro gramma. die op een landelijke bijeen komst half mei in de Expo-hal in Hilver sum bekend worden gemaakt. Een ander actiepunt dat genoemd wordt, is het pleiten voor behoud van ziekenhuizen en poliklinieken die be dreigd worden mev otuiuug en icgen ue inkrimping van de beschikbare bed den. Verder zfjn de vakbondsvrouwen zeer ongelukkig met de invoering van de eigen bijdrage van 2.50 per recept voor ziekenfondspatiënten. Voorts vin den zij dat de zogenaamde 'zwarte lyst' van medicijnen afgeschaft moet wor den. Artsen en medichse specialisten moeten in loondienst werken en met meer betaald worden per verrichting. Op deze manier kan bereikt worden dat er minder vaak zonder echte noodzaak wordt geopereerd. Ook hiervoor moet de bond zich inzetten, is de mening van veel leden. Pharmacie Uit de discussies kwam ook naar voren dat de rol die de pharmaceutische in dustrieën spelen in de gezondheids zorg door de overheid beter gecontro leerd moet worden. Zaken als kanker verwekkende hormoonpreparaten, die ondanks de verboden nog steeds op de markt verschijnen, zijn ontoelaatbaar en moeten uitgebannen worden. De overdreven hoge prijzen van veel me dicijnen maken de gezondheidszorg onnodig duur, ook hier moet paal en perk aan gesteld worden, volgens de vakbondsvrouwen. Verdere suggesties voor actiepunten waren; er moet een volksverzekering komen voor iedereen, de bril moet ge heel vergoed worden door het zieken fonds. arbeidstijdverkorting in de ge zondheidszorg, een betere voorlichting, begeleiding en nazorg van de patiënten, meet gezondheidscentra, een lager zie kenfondstarief voor bejaarden en de aanwezigheid van crèches in de zieken huizen De leden van de Vrouwenbond zijn tevens van mening dat hun bond moet pleiten voor het opnemen van al ternatieve geneesmiddelen en kanker onderzoeken in het ziekenfondspakket. dijkhool ƒ225,00 tarwestro 140,00 - gerstestro 160,00 - haverstro ƒ110.00 roodzwenk 190,00 - rietzwenk 190,00 - Dienstverlening in Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen kwam enkele weken gele den in het nieuws met een alarmerende nota over de bezuinigingen. Het be stuur vroeg bij het gewestelijk arbeids bureau ontslag aan voor een maat schappelijk werkster en diende bij Ter- neuzen, Axel en Sas van Gent bezwaar schriften in tegen hun weigering om bfj te passen in het tekort. De ontslagcommissie van het G.A.B. weigerde akkoord te gaan met het vertrek van één van de personeelsleden omdat de financiële noodzaak onvol doende was aangetoond. Inmiddels had de kamer 8 miljoen extra gereserverd door een aantal onderdelen van het maatschappelijk werk, zoals sociale raadslieden, het maatschappelijk advies- en informa tiebureau, de adviesbureaus voor jeugd en gezin en de telefonische hulp diensten. De stichting in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen kan daarvan mee profiteren, „al weten we dat op dit moment alleen officieus", zegt di recteur L. Horowitz. NCVB Terneuzen komt bijeen TERNEUZEN - De Nederlands Chris ten Vrouwenbond, afdeling Temeuzen- centrum houdt een ledenvergadering donderdag 17 maart 1983 in de gemeen schapszaal van de Goede Herderkerk. De vergadering begint om halfacht. Deze avond staat in het teken van de lijdenstijd Uitgenodigd is mevrouw J. K. Poot uit Schiedam. Zij vertoon een serie dia's en vertelt hoe beroemde schilders in hun schilderijen het lijden van Christus hebben uitgebeeld. Teerdag biljartclub in Sint-Jansteen SINT-JANSTEEN - De topbiljartclut? 'De Steense Toep' hield in het clublo kaal 'Bar Bigodes' haar jaarlijkse teer dag. De biljarters kwamen in gezel schap van hun echtgenotes. Na een gezellig diner werd de clubkampioen L. Roodhuyzen gehuldigd. Op de tonen van een Hammondorgel werd tot in de kleine uurtjes gedanst VISMIJN COLIJNSPLAAT COLIJNSPLAAT Opgave aanvoer vts en garnalen en gemiddelde prijs per kilogram over de week van 6 tot en met 12 maart 1983. Export garnalen 10814 kilo, gemiddelde prijs 6,61; handel6 garnalen 142, 5.12; tong 552. ƒ13,01; schol 1461, ƒ1,96; schar 1995. 1,80; bot 323. 0,49; tarbot 6. 12,50; griet 13. ƒ11,05; kabeljauw 27520, ƒ2.75, wijting 758, 1.83; paling 99. 15,62, krab 7, 4.25; kult 6, 5,50; steenbolk 23, 1,57; diversen 233. Totale besomming 163 403,56. VEILING SINT ANNALAND 15 maart Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 9 gulden tot 14.40 gulden Uienprijs per kilo, aanvoer 106 ton. Beursbericht markt Goes. 15 maart IVKS Granen, zadenj en peulvruchten. Alle prijzen boerenscboon en franko leveringsplaats Tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöperatie 52,00 52,50 per 100 kg; tarwe, basis 16%. uit eigen opslag ƒ53,00 - 54.50 per 100 kg. zomergerst (brouwgerst), basis 18% ƒ57.00 - ƒ58,00 per 100 kg: voergerst, basis 16% ƒ48.50 per 100 kg: haver 46.50 per 100 kg. erwten, kleine groene ƒ79.00 - 85,00 per 100 kg, capucljnders 69.50 - 77.50 per 100 kg. schokkers 77,50 - 88.00 per 100 kg: bruine bonen, vrij van grond en halve bonen. 18% vocht 120,00 - 127,50 per 100 kg. karwij. boerenscboon ƒ219,50 - ƒ223,50 per 100 kg; karwy. pnma doorsnee- kwaliteit 226.00 - 240.00 per 100 kg; blauw- maanzaad. geschoond en droog ƒ315.00 - ƒ390.00 per 100 kg. Exclusief BTW. Aardap pelen: Bintje, veldsgewas, directe levering, op auto geleverd 13.00 - 14.00 per 100 kg", bintje. 0 mm opwaarts, binnenlandse kwali teitseisen 14,00 - 15,00 per 100 kg; voeder aardappelen 9,00 - 10,00 per 100 kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 14 maart 1983: bintje. 35-50 mm 14.00 - 14.50 per 100 kg; bintje. 50 mm opwaarts 18,50 - 19,25 per 100 kg. Exclusief BTW. Uien: zaaiuien. 40 mm opwaarts ƒ3,00 - 6,50 per 100 kg. Exclusief BTW. op auto geleverd. Vlas: onge- repeld, uit de schuur, op auto geleverd 40-55 cent per 100 kg. Exclusief BTW. Hooi en stro: weidehool ƒ300,00 - ƒ350,00 per 1000 kg; ƒ300,00 per 1000 kg; 155,00 per 1000 kg; ƒ176,00 per 1000 kg: 120,00 per 1000 kg; ƒ210,00 per 1000 kg; ƒ210,00 per 1000 kg; veld beemd ƒ220,00 - ƒ250,00 per 1000 kg; raalgrassen 220,00 235,00 per 1000 kg. Op auto geleverd en exclusief BTW. Coop. Veluwse eierveiling BARNEVELD - Aanvoer 2 710.800 stuks, stemming redelijk. Prijzen: (In gulden per 100 stuks) eieren van 50-61 gram 11,20, 55-56 gram 14.15-14.10, 60-61 gram 15.95 en 65-66 gram 16.50-16,55. Aardappel tennijnmarfct Rotterdam. Da tum: 15 maart 1983. Bintje laten april: 15.50: bieden apnl: 14.00; 35-50 mm opw slot april 15.00; stemming april: kalm; openstaande posities april: 160. Aardappel termijn markt Rotterdam. Da tum: 15 maart 1983. Bintje laten april: 19.00; november: 24.00; met: 19 40; bieden april: 18.70; november 23 70; mei 19.20; 50 mm opw slot april: 18.90: november 24.00: mei; 19.30; stemming april: nauwelijks prijshou dend: november kalm. mei nauwelijks Prijshoudend, openstaande posities- apriL min 17 wordt 1381; november 189, mei: min 15 wordt 1901; omzet april, hoogste prfis 18.80; laatste zaken: 10x18.90; mei hoogste prijs: 20.00; laagste prijs: 19.00; laatste zaken 9x19.30. Dag april: 98; november: mei: 136. Marktbericht van de centrale tuinbouw Zeeland d.d. lS-03-*83 - veilpunt Goes. Cox Orange Pippin: kl 180/90 1.57-1,61,70/80 184-1,85. 65/70 180-1,65; kl 2 70/80 1,19,60/65 1,08-1.09. 55/60 0,61. Winston: kl 1 85-95 038. 80/90 0.38-0,43,80/85 0,45,7585 0,46-0,70,75/80 0,46, 70/80 0,45-0,69, 70/75 0,57-0,77, 6570 0,42-0,63, 60/65 036-0.42; kl 1 91 0.38, 80/85 0,38,75/85 0,38 70/80 0,38,70/75 0,38,65/75 0,38, 65/70 0,38, 60/65 0.26-0,45, 5560 0,26. Golden Delicious: kl 1: 80/90 0.54-0,66, 70/80 0,52-0.73. 65/70 0,52-0,54, 60/65 0,41; kl 2: 91 0.38-0,40, 80'90 0,38-0,53,70/80 0,38-0,57,70/75 0.38,65/70 0,29-0,54, 60/70 0,29, 60/65 0,29-0,30. Goudrei- oette: kl 2: 96 0,38-0,43, 85/95 039-038, 7585 D,39-0,58, 70/80 0.38. 70-75 0,38-0,58. 6575 0.34, 56/70 0.30 Rode Boskoop: kl. 2: 96 038-0,43. 35 0.38. 85/95 0.38-0.61. 7585 0.38-0.66. 7075 3,39-0.41. Lombartscalvllle: kl 1. 60650,51. kl 2: 91 0.47. 80 90 0.55-0.58.7080 030-0.75. 65/70 3,54, 60,70 0.47, 6065 0.50. voorverkoop kl 1: 30/100 0.51. 80 90 0,60, 70-80 0.70-0.76. 6570 336. Appelen Industrie: 2630 Conference: kl 1 6575 1,55-1,57. 5565 138- 1.43; kl 2 6575 1.15-1.39. 55'65 1,22, 4535 0.63-0.93, voorverkoop kl 1: 6575 1.54, 5565 1,41-1,43; kl 2: 4555 1.08. kl 2B 6670 0.97, 50'60 0.77 Gleser Wildeman: kl 1: 6575 2.10, 50 65 2,04, 55 60 1.81. 5555 1.43. Sant Remy: kl 2: 8590 0.450.46, 7580 0.56-0,66. 6570 031-0,64. 5560 0,25. Doyenne du Co mice kl 1 8090 1.07, 70/80 1.08-1.34, 65 70 0,87. kl 2" 8590 1,40, 7580 1.45. 6570 1,09-1.18, 6565 0,42-0,67. 55 65 0 35, voorverkoop Id 2: 8590 1.05, 7580 1,051,12, 6570 0,81, 6565 0,41. 55 60 35.50, kl 2B 7580 0,90,6570 0.46. Totaal aantal colli 25287. Centrale Tuinbouwveiling Zeeland veilpunt Krabbendijke Dinsdag 15 maart 1983. Golden Delicious I 80 47-68.1 70 5 575.165 51-59,1 60 3 546. H 80 45-46, n 70 48-52. II 65 4 551, 60 3 536. 68 ton. Jonagold: I 90 95,1 80 172,1 70 185,1 65 126. 5 ton. Winston: I: 8590 3545, 70'80 4560 6570 43-68. 60 65 35, 8595 39. 7535 50. 7575 58, 65 70 55; U: 80 90 39. 7580 47, 6575 45. 60/65 39 28 ton Cox's Or. Pippin: I: 80 159.70 205204,65 174; II 80 127-129, 00 112. 10 ton. Lax ton's Superbe: 1: 90 47,80 67-76,70 104.65 64-69. 60 37. 17 ton. Conference I 75 136, 65 140-154. 55 133-141,11. 4b 105. 53 ton. Doy. du Comise: II: 80 113, 70 111-130, 65 85, 60 51. 18 ton. Industrieappels 26,20. Totale aanvoer 17.106 colli. Groenteveiling Barendrecht, 15 maart 1983 Aardappelen bintje 16-27, eigenheimers 25 42. irene 27-33, andijvie A 1,852,21, B 1.47- 1.80, asperges 15.5517,60, bieslook 8593. boe renkool 9-72, knolselderij 10 stuks 52-75. 12 35-58, 15 23-48, 20 8-17, koolrapen 24-28, groe ne kool 4564, rode kool 23-68, gele kool 13-56. kroten 525, peterselie 31-1.05, prei kleinver- pakking2,00. II 1.12-1.59. Hl 28-99. raapstelen 28-40, rabarber 2,152.55. selderij 20-59. snij bonen 12,3513.20. sperciebonen 18.1518.80. spinazie 851.51uien bonken 37-55, grof 22-32, middel 525. geschoond 44-64, winterpeen 23- 29. witlof kleinverpakking 2.50-3.00. kort I 2,153,60, lang I 2.153.10, kort II 1,60-2.90. lang n 1.052.60, in 40-2,00. mmi-komkom- mers 50-59. Fruitveiling Barendrecht, 15 maart 1983 Fabrieksappelen 25.70. Cox's Orange Pippin aanvoer 56 ton. 80 en op 1.37-1.82. 75'80 1.41- 1.98. 70 75 1.14-1.75. 6570 74-1.47. 60 65 6596. 5560 32-49. Golden Delicious aanvoer 35 ton 80 90 45-91. 70 80 55-96. 60 70 32-69 Goudrei- netten aanvoer 20 ton 80 90 47-66,708046-63. 6070 30-38. Rode Goudretnetten, aanvoer 18 ton. 90 en op 42-62, 8090 49-78. 7080 57-75. Jonagold, aanvoer 6 ton 90 en op 1.051.82. 8090 1.152.32. 7080 1.252.46. Winston aan voer 70 ton 80 en op 39-65. 75 80 39-70, 7575 3569,6570 39-58.60 65 27-38. Peren Conferen ce aanvoer 31 ton 6575 1,41-1.60. 5560 1.27- 1,45, 4555 80-1,03. Doyenne du Cornice aan voer 2 ton 8590 1.52.7580 1,251.64.60-70 115 1,18. Gieser Wildemann aanvoer 2 ton 70-80 2.152.43. 657 0 2,02-2,35. 50/60 1.52-2,00 Saint Remy aanvoer 9 ton 8590 0575, 7580 67-71, 60/70 61-65. Collecte HOEK De collectie voor het Reuma fonds in Hoek heeft een bedrag opge bracht van 886.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33