Belg voor (on)fortuinlijke Boete en rij-ontzegging FYSIOTHERAPEUT 'Brand op de veerboot' Voorwaardelijke boete bekladden stoep politiebureau Bram (de) Smit verlaat 'verbandkamer' KMS Veerse fractie pleit voor naaktstrand Man liet banden minnaar echtgenote leeglopen BIJNA IN HET WATER NA DRANKGEBRUIK MIDDELBURG - Slechts één meter had de 33-jarige W. V. uit het Belgische Kortemark in zijn auto gereden. Hij deed dat onder invloed maar tegelijkertijd was het geluk met hem. Op 8 juli van het vorig jaar zette hij in Sluis op de Sint Domaes, zijn geparkeerde auto in beweging. Hij ging echter de verkeerde kant op, rechtstreeks richting kanaal. Na één meter echter bleef de auto hangen. Een geluk bij een ongeluk, want de man bleek een alcoholpromillage te hebben van 1,92 en al was het maar een centimeter, hij had zijn auto bestuurd onder invloed. Daarom stond de Belg dinsdagmiddag voor de Middelburgse politierechter mr H Witsiers. die vond dat de man van geluk mocht spreken dat hij op de zit ting had kunnen verschijnen. Officier van justitie mevrouw mr C. van der Reep eiste tegen de (onifortuinlyke Belg twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, negen maanden rij ontzegging en een boete van 750.-. Het vonnis was conform. Het was dinsdagmiddag een vrijwel ge heel Belgische zitting in de Middelbur- ge rechtbank. De tweede in de serie al coholrijders was de 69-jarige H. de J. uit Gent. Op 18 augustus 1982 reed hij op rijksweg 252 ter hoogte van Sas van Gent. Zijn rijgedrag was opvallend: hij reed heel langzaam en zo slingerend dat tegenliggers op hun rem moesten trap pen om de man te ontwijken. Na blaastest en bloedproef bleek zijn alcoholpromillage 2.06. De J.: „Ik was bij een bijeenkomst geweest waaraan een boottocht vooraf ging en die werd besloten met een mosselmaaltijd. Ik voelde me toen niet zo goed en ben voortijdig op weg naar huis gegaan". Op de vraag van de politierechter wat hij dan zoal had gedronken antwoordde verdachte: „Tja, paar kopjes koffie, en kele borreltjes, meer niet". De officier vond het hoge promillage een vrijheids straf van twee weken 'waard'. Verder eiste zij een geldboete van 650,- en twaalf maanden rij-ontzegging. De poli tierechter vonniste wat het laatste deel betrof conform. De gevangenisstraf leg de hij geheel voorwaardelijk op met twee jaar proeftijd. Mr Witsiers: „Dat doe ik omdat u een volkomen blanco strafblad had en vanwege uw leeftijd. Het is echter niet zo dat iemand van 69 daardoor van mij een vrijbrief krijgt om maar met een slok op achter het stuur te gaan zitten". Milieu-inspecteur spreekt voor NIVE MIDDELBURG - De regionaal inspec teur van de volksgezondheid en de mi lieuhygiëne drs G. J. Beijen. houdt morgen (donderdag) een toespraak voor de afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging voor Management NIVE De heer Beijen spreekt over 'Be drijfsleven. milieu en overheid'. Vanuit deze drie invalshoeken tracht de in specteur de vraag te beantwoorden of uit de 'mengeling van soms tegenstrij dige belangen een compromis tot stand kan komen, dat alle drie de sectoren positief beïnvloedt'. De bijeenkomst wordt gehouden in de kantine van de Vitrite-fabriek aan de Loskade in Mid delburg en begint om 15.00 uur. VEERE - De fractie Gemeentebelang/ D'66 in de Veerse gemeenteraad is van mening dat de naaktrecreatie in de ge meente een volwaardige plaats moet krijgen en niet in de hoek van de illega liteit moet worden gehouden. De frac tie schrijft dit in een brief aan b en w en aan de collega-raadsleden, naar aanle- diing van het voorstel van het college om naaktrecreatie in de gehele ge meente te verbieden. Dit voorstel komt vanmiddag (woensdag) aan de orde in de raadsvergadering die om twee uur begint. De fractie stelt voor om een gedeelte van het strand, bijvoorbeeld bij cam ping Oranjezon, aan te wijzen als ge bied waar het ongekleed recreëren is toegestaan. Dat voorstel deden de be heerders van genoemde camping eer der deze week ook. De fractie besluit de brief met „Enige politieke moed en rea liteitszin mag toch van deze raad wel verwacht worden. Het nu voorgestane beleid lijkt op struisvogelpolitiek". Vonnis tegen Middelburger in hoger beroep nietig verklaard Op 21 augustus werd de eveneens uit Gent afkomstige P. B (50) bij een ver keerscontróle aangehouden in Vogel waarde. Zijn lage snelheid was opval lend genoeg om hem aan te houden In zijn bloed bevond zich een alcoholpro millage van 1.57. De officier eiste een rij-ontzegging van acht maanden en 700.-. De politierechter vonniste conform. De 26-jarige D. de W. uit Terneuzen kwam op 27 juni met zijn auto op de MIDDELBURG - „Het was echt geen deugnieterij van mij. Maar ik moest voorkomen dat mijn vrouw er met haar minnaar vandoor ging. omdat steeds werd ontkend dat ze bij hem in huis zat. Daarom liet ik drie van zijn autobanden leeglo pen om hen het vluchten te belet ten". Deze verklaring legde de 34-jarige Belg R. de W. dinsdagmiddag af te genover de Middelburgse politie rechter mr H. Witsiers. De W. pleeg de zijn daad op 28 juni van het vorig jaar in IJzendijke. In de tenlaste legging was zijn overtreding be schreven als 'baldadiglijk'. maar daarvan was volgens verdachte geen sprake. Middenhavenaam in Breskens tot stil stand tegen een lantaarnpaal en dat was voor de politie reden om de man eens van wat dichterbij te bekijken Uit de bloedproef kwam een alcoholpromil lage tevoorschijn van 1.61. Gevlucht Dc officier eiste acht maanden niet rij den en f 750.-. De W. werd bijgestaan door mr H. Tichelman die naar voren bracht: „Mijn cliënt dreigde die avond Hij zei: „Ik moest getuigen hebben dat mijn vrouw daar zat. Dit was de enige manier om hen tegen te hou den en ik wilde mijn vrouw terug", aldus De W. Officier van justitie mevrouw mr C. van der Reep. eiste een voorwaardelijke boete van 150,- en de betaling van de reke ning van 50,30 voor het oppom pen van de banden. Het vonnis was conform. De W.„Ik vind dat bedrag wel overdreven hoor voor het laten opblazen van drie bandenDe politierechter vertelde hem dat de garage de ban den eerst heeft opgehaald, opge pompt en ze vervolgens weer heeft teruggebracht en onder de auto ge monteerd. betrokken te. raken bij een enorme vechtpartij met een overmacht aan Bressiaanders. Ilij vluchtte als het wa re. Hij stapte dus in zijn auto met in gedachten op de eerste plaats zijn ei gen veiligheid en niet die van het ver keer. Ik moet zeggen dal het mij ook zou hebben kunnen overkomen", aldus de advocaat. Dc politierechter was een beetje ge voelig voor deze argumentatie. Hij veroordeelde De W. wat de ontzegging betrof conform en verminderde de boe te met f 250,-. De 35-jarige Belg N J stond voor een geheel andere overtreding voorde poli tierechter. Hy was er op 10 juli in Sluis vandoor gegaan met zijn bestelwagen en vermorzelde daarbij een fiets. In zijn auto bevonden zich van diefstal afkom stige goederen en de fiets was neerge legd door een van de gedupeerde winke liers. die hem op die manier probeerde, tegen te houden In J 's auto bevond zich een bonte ver zameling artikelen zoals twintig porte feuilles. een ochtendjas, een pepermo len, dertig sjaals en een porseleinen kat. De spullen waren in de auto gedepo neerd door twee vrouwen die in Sluis op rooftocht waren geweest. De waarde van de goederen bedroeg zo n achtdui zend gulden. Uit het verhaal van verdachte werd niet helemaal duidelijk waarom hij weg was gereden Volgens zijn zeggen wist hij niet dat de goederen waren gestolen „De winkeliers zaten achter ons aan. Ik vond het wel een beetje griezelig en il liet me door mijn passagiers (de twee vrouwen en een man) overhalen om snel weg te rijden" De officier „Hij moet geweten hebben dat de spullen waren gestolen, een an dere versie kan er bij mij niet in Ik vind dit hele nare strafbare feiten" Zij eiste een geldboete van 500,- twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en het binnen vier maanden betalen van de schade aan de fiets tot een maxi mumbedrag van 350.- Het vonnis was conform VLISSINGEN - Dc veerboot 'Prinses Margriet', afgemeerd in de Binnenhaven achter dc PSD-gebouwen aan dc Prins Hendrikweg in Vlissingen. was dinsdagavond het middel punt van een grootscheepse oefening van de Vlissingse brandweer. De oefening werd uitgevoerd in samenwerking met de bedrijfsbrandweer van Péchincy en de Rode Kruis- kolonne Vlissingen. Dc 'slachtoffers' werden uitgebeeld door leden van de jeugdbrandweer. Het was volgens brandweercommandant W P van Leersum een van de eerste keren dat het Rode Kruis bij een grote oefening werd betrokken. „Door de reorganisatie van de BB heeft het Rode Kruis meer taken gekregen bij een groot scheepse redding. In de toekomst zal de kolonne dan ook vaker worden ingezet bij oefeningen De leden van het Rode Kruis waren dinsdag bijeen voor de wekelijkse oefenavond en werden volkomen onvoorbereid by de oefening betrok ken. De veerboot was gekozen als plaats van de oefening omdat daar een 'moeilijk bereikbare' brand kon worden nage bootst. De brandweer moest bijvoorbeeld met behulp van klimnetten aan boord gaan. Bovendien konden in de haven duikploegen worden ingezet. Zij moesten 'slachtoffers (brandweerlieden met duikapparatuur) uit de twee auto's halen die bij het ongeluk met de veerboot te water waren geraakt. In totaal waren bij de oefening ongeveer negentig mensen, acht brandweerauto's en twee ambulances betrok ken. Een van de geredde opvarenden wordt aan wal gebracht VOENSDAG 16 MAART 1983 f PZC/Pr&h"=«« DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft in hoger beroep de dagvaarding nietig verklaard voor de 24-jarige A. R. M. uit Middelburg, die in eerste instan tie door de politierechter te Middel burg was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. wegens gepleegde diefstal middels geweldpleging. De procureur-generaal moest evenwel vaststellen dat m de omschrijving van liet gepleegde feit een lout was gemaakt en concludeerde daarom tot nietig verklaring daarvan Het hof is tot gelij ke conclusie gekomen en heeft nu dien overeenkomstig beslist. Als gevolg hiervan vervalt de gestelde strafopleg ging Het is evenwel mogelijk dat een nieuwe en verbeterde dagvaarding wordt uitgebracht, waarover ae officier moet beslissen. Verdachte had in Middelburg in een zaak een diefstal van 3400.- gepleegd, maar werd bij een achtervolging gear resteerd. MIDDELBURG - Jongelui uit Bres- kens schreven in mei vorig jaar een kostbare tweemansactie op hun naam. toen ze op de stoep van het politiebu reau met verf van bijzondere kw aliteit hel woord ■Democratie' kalkten Ze waren het. na enkele niet begeerde contacten, oneens met het beleid van de plaatselijke politic en luchtten zo het hart, na eerst in een verlofruimte de zaak nog eens grondig te hebben doorgenomen. Bijna zestig stoeptegels droegen kort daarna hun parool. I)e po litic zat cr niet mee. schreef t\vee pro cessen-verbaal en schakelde enkele be kwame schoonmakers in. Kosten zes- honderdenlwaalf gulden, welk bedrag intussen door J. J. en A. B, is vergoed. Maar het resultaat, was nihil. De verf het zich niet verwijderen De njksgebou wendienst. beheerster van het bureau aan het Oranjeplein wist een betere op lossing Voor vierhonderd gulden wer den de tegels vernieuwd ..We hebben dus eigenlijk al tweehonderdtwaalf gul den teveel betaald ontvouw de B don derdag voor politierechter mrJ H Ver stegen. De advocaat van de jongelui mr A Maai voegde daaraan toe „Ze heb ben al meer vergoed dan echt nodig was Had de overheid direct de juiste maatregelen genomen, dan hadden mijn cliënten met met een dubbele re kening gezeten" De politierechter vond, dat ze daardoor al voldoende in de beurs moeten tasten en liet het bij een geheel voorwaardelij ke boete van honderd gulden Officier van justitie mevrouw mr Van der Reep had legen ieder tweehonderd gulden boete geeist Diefstal \an een hund.ic.cen Yorkshire terrier, bracht dc 23-jarige B R uil Hulst voor dc politierechter. Dc jonge man had liet hondje in verband met een verhuizing overgedaan aan een neef. R. daarover: „Het hondje w as tien jaar bij mij geweest. Ik moest het weg doen maar deed dat op vooru aarde als je 'm wegdoet, dan alleen terug naar nn j. Maar m'n neef verkocht het aan De I,. Daar ben ik naar toe gegaa. maar die was niet thuis. Het hondje was altijd gewend geweest binnen te zitten, maar zat nu in een betonnen schuur met an dere honden. Toen heb ik het meegeno men. maar 's avonds heb ik de politie gebeld en De L. dat ik het terug zou betalen". De officier .Het kan best zo zyn dat de toestand van de hond u aan het hart ging Maar het blyft een eigenmachtig optreden Bovendien hebt u nog steeds rie tweehonderd gulden voor de hond met betaald" Tegen de verdachte, die verder nog by een Belgische auto een deuk in een por tier had geschopt werd vierhonderd gulden boete geëist De politierechter bracht dit terug tot driehonderd gul den. Voor het aankopen van een film projector en 23 sexfilms. die van diefstal afkomstig waren - en rijden onder in vloed in een auto met 1.84 promille - werd P V uit Hontenisse veroordeeld tot twee weken voorwaardelyke gevan genisstraf. een boete van zeshonderd gulden en een jaar niet rijden V had de films en de projector gekocht van E. S. uit Hulst, die ze In een winkel aan de Lange Nieuwstraat had gestolen S. w as verder in mei vorig jaar betrokken by een serie diefstallen uit auto's die in Terneuzen geparkeerd stonden Dit deed hy samen met R J uit Goes De eerste werd veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftyd de tweede kwam er af met een boete van driehonderd gulden Vernieling van een voordeurslot kwam A M. uit Axel op een week voorwaarde lijke gevangenisstraf te staan en een boete van 200,- In Westdorpe trapte hij het slot uit de deur van de woning van een vroegere vriendin, toen die hem niet wilde binnenlaten. De Goesenaar J. O., die met zyn auto op zyn plaatsgenoot J. H zou zijn ingere den (er liep een civiele procedure over de schade i werd vrij gesproken Ver schillende getuigen hadden tegenstrij dige verklaringen afgelegdeen van hen zei dat H. er op wou doen lijken of O. op hem inreed. Ook de officier achtte niet bewezen dat O H opzettelijk heeft wil len mishandelen en vorderde eveneens vrijspraak De politierechter achtte eveneens niet bewezen, dat de 19-jarige J. van der J. uit Yerseke daadwerkelijk betrokken was geweest hij de rellen in dc oude jaarsnacht 81-82 in Yerseke. toen daar op het Kerkplein allerlei zaken werden verbrand. Van der J. hield vol dat hij alleen had gekeken, maar niets op het vuur had gegooid. Er waren wel om standers geweest, die het tegendeel be weerden. maar dc politierechter acht te dit onvoldoende om tot een bewe zenverklaring te komen. Tegen de jon geman was een boete van j 300,geëist. Bram de Smit laat een patiënte een eindje fietsen. Bram dt mij aantoont, dat iets beter gaat vol gens een andere methode, ben ik al tijd bereid dat zo snel mogelijk over te nemen Dat vind ik helemaal geen schande en ik ben nog bereid ook de naam te noemen van degene van wie ik zoiets overgenomen heb De behandeling van sportblessu res heeft de laatste jaren een nogal ingrijpende ontwikkeling doorgemaakt. Het veeleisende ka rakter van topsport maakte dat ook noodzakelijk. Er kwam nogal wat dure apparatuur op de mark t..Maar nu gaat men weer naarstig terug naar het edele handwerk", verdui delijkt De Smit. „Men is nu veel be ter in staat blessures tc behandelen. Vroeger moest je met je voet op een stoel of even met jc heen schudden. Die fase is voorbij. Nu wordt cr zo gauw mogelijk wat aan gedaan. Sporters zijn niet gek. Ze gaan maandagmorgen naar de bedrijfs arts en een half uur later zitten ze al bij ons. Ze kunnen dikwijls het weekend daarop al weer in actie ko men. Je hebt ook mensen, die alleen gelukkig kunnen leven als ze gebles seerd zijn. Maar als ze fysiologisch niets mankeren, dan zijn zc ook zo de deur weer uit". Bram de Smit vertrekt bij De Schel de. Een gedwongen ontslag, maar dan zonder wrange nasmaak. Zijn ei gen praktijk, ook in de 'verbandka mer'. wordt overgenomen De Schel de zal hem echter na aan het hart blijven liggen, omdat hij daar bijna een kwart eeuw i "net geen ïubi- leum'i lief en leed deelde „Iedereen staat nu klaar voor De Schelde Dat is een goede zaak Actie voeren is ook goed. maar de mensen moeten wel grenzen kennen Over de afslanking van het bednjf .Stel dat er ergens dertig mensen werken en er moeten er vijf weg, dan zeggen ze „Oh. dat valt nog mee". Maar je zal ëen van die vyf mensen zijn Koen Mijnheer De kranen van De Schelde bepalen het silhouet van Vlissingen. Als een groep tot staal verworden reigers torenen ze hoog uit boven de aardse beschaving en omarmen,ze als het ware hun kroost op de begane grond. De Schelde drukt haar stempel op de stad als een soort handelsmerk. Maar, dc 'handel' staat niet meer zo vast. De gezonde poot van het RSV-coneerh is aangetast en is niet meer zo stabiel als voorheen. „Ze zijn bezig die poot door te zagen", zijn, na een uitgebreid gesprek, de laatste woorden die uit de mond van Bram de Smit w orden opgetekend. Vlissingers noemen hem ge makshalve Bram Smit (zonder 'de'). Timmerman, voetbaltrainer en de laat ste 23 jaar hoofd van de afdeling fysiotherapie op de bedrijfsgeneeskundige dienst van De Schelde. Van doemdenkerij heeft dc bebril de oud-voetbaltrainer nog niets gemerkt bij De Schelde. Waar be windvoerders met rode hoofden plannen ontvouwen om het bedrijf een genezende injectie toe tc dienen, is de sfeer in het Vlissingse bedrijf bepaald niet verziekt. „Jc merkt dat de mensen vertrouwen hebben in De Schelde. Hel is een goed bedrijf met veel mensen, die er hun boterham verdienen. Ik vergelijk het maar met iemand, die een spaarpotje heeft dat ineens weg is. Zo iemand zal daar mee in moeilijkheden ko men. Zo ongeveer is het ook bij De Schelde", meent De Smit. die ver Bram de Smit wordt donderdag 31 maart vijfenzestig. Hij had al drie jaar van zijn pensioen kunnen genie ten. maar hy zag het niet zitten om zich vervroegd uit het arbeidsproces terug te trekken. „Ik heb het tot de dag van vandaag reuze naar m'n zin. Ik werk in een prettige omgeving, dus waarom zou ik er eerder uit moe ten stappen vraagt hy zich af. Maar aan het einde van deze maand is het toch gebeurd. Niet alleen De Smit verlaat het be drijf, de bedrijfsgeneeskundige dienst neemt ook wat meer afstand van De Schelde. 'De verbandkamer', zoals die afdeling in de volksmond heet. wordt ondergebracht in een stichting en gaat verder als een zelf standige dienst met een bestuur, waarin verschillende bedrijven ver tegenwoordigd zyn. „Er verandert in feite niets", verklaart Bram de Smit. „Het is alleen een eis van de wetgever geweest „Ons werk heeft zich de laatste jaren uitgebreid m de preventieve richting. We hebben niet alleen een curatieve taak", zegt De Smit. die de afgelopen decennia niet alleen fy siotherapeut, maar ook vaak gesprekspartner was Zere enkels werden regelmatig door een woordenstroom overspoeld. En niet zelden had die stortvloed van woorden de uitwerking van een ge neeskrachtige bron. Bram de Smit kan erover meepraten. „Als ik bij voorbeeld een voetballer bij me krijg met een blessure dan merkje datdie man bevangen is door die blessure. Je bent gedwongen je op die kwaal te nchten als je er over praat. Nee. ik ben nooit moe geworden van al dat praten. Het is een techniek, die je een beetje moet beheersen" trouwen heeft in het herstel van de economie. „Ik denk dat we de weg naar boven weer gaan vinden". De situatie bij De Schelde heeft Bram de Smit geen overwerk opgele verd. „Ik heb er niets van gemerkt op m'n werk. Het enige dat je merkt is. dat de mensen wel erg begaan zijn met de gang van zaken. Ja, ik krijg wel eens iemand, die erg in de put zit. maar dat is dan vaak te wy ten aan de blessure, waar hij of zij mee kampt" De drukte in de wachtkamer bereikt wel pieken aan het begin van het voetbalseizoen of na een vorstperio de „In de voorbereiding op de com petitie wordt vaak roofbouw op spe lers gepleegd. Ze nemen vaak geen tijd om te herstellén. Dat gebeurt niet met opzet, het is vaak aan on kunde te wijten. Na een vorstperiode is dat ook het geval. Er is weinig ge traind en ineens komen spelers weer in het wedstrijdmilieu terecht" Bram de Smit overbrugt de wereld van verschil tussen de toestand by De Schelde en de gebeurtenissen op de voetbalvelden met de snelheid van het licht Een trouwe tribu neklant is hij niet meer Vrouw, kin deren en kleinkinderen eisen de aan dacht op Het deert hem niet Het kost te veel moeite om iets van de ouderwetse voetbalsfeer te proeven „Maar met sportmensen kan ik erg goed opschieten Els Vader heeft nog stage gelopen bij ons op de afdeling Van haar heb ik nog het nodige opge stoken. Nee. met jongeren bots ik nooit. Ik weet bliksems goed dal er niets is dat altijd blyft Zodra iemand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23