Provinciale steunoperatie KMS is erg ingewikkeld Produktie windturbines moet ketelbouw redden Brand aan boord Bulgaars schip bij Scheldepoort Kamercommissie akkoord met parlementaire enquête RSV Domburg maakt zich op voor viering 150 jaar badplaats STATEN UNANIEM: 50 MILJOEN WOENSDAG 16 MAART 1983 PZC/provincie 14 ROTTERDAM - De raad van bestuur van RSV beeft voor 100 van de 135 werknemers van de holding in Rotter dam ontslag aangevraagd bij het ge westelijk arbeidsbureau. De voorzit ter van de ondernemingsraad. W. Groeneweg, verwacht dat deze perso neelsleden binnen een maand op straat staan. De overige 35 blijven voorlopig in dienst. Zij zijn nodig ter ondersteuning van de raad van be stuur en van de bewindvoerders in de surséance. Groeneweg acht het niet uitgesloten dat op den duur ook een deel van de personeelsleden die nu nog aan het werk kunnen blijven zullen worden ontslagen. De ondernemingsraad heeft over de ontslagen een positief noch een nega tief advies uitgebracht, aldus Groene weg. Er is ook geen sprake geweest van een reddingsplan, zoals bij anderee bedreigde onderdelen van het RSV- concern. ..Welk reddingsplan dan ook zou geen enkele kans van slagen heb ben. Den Haag vindt dat de holding geen bestaansrecht heeft. Het perso neel is ook niet van plan om, zoals wel bij andere onderdelen is gebeurd, vechtmethodieken toe te passen. Wy zijn uiteindelijk ook geen produktiebe- drijf", aldus Groeneweg. Volgens de voorzitter van de ondernemingsraad krijgen de ontslagen personeelsleden geen bovenwettelijke uitkeringen den worden, inclusief de dochterbedrij ven RSVM en RSVGM. de eenheid van de KMS moet behou- MIDDELBURG - De operatie, waarbij de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM aan de provincie 50 miljoen gulden leent, waarmee dan steun kan worden gegeven aan de KMS- bedrijven, is ingewikkelder dan het dagelijks bestuur van de provinvie in eerste aanleg had verondersteld. Dat werd dinsdagmiddag duidelijk tijdens een extra statenvergadering, die de provinciale staten aan de KMS-zaak besteedden. De staten spraken unaniem uit, dat het dagelijks bestuur van de provincie bevoegd is na te gaan op welke manier „binnen de statutaire bevoegdhe den van de PZEM middelen tot ten hoogste 50 miljoen verworven zullen worden". In het herziene voorstel van gedeputeerde staten was dinsdag het woord 'renteloos' geschrapt. Daarover werd in de staten met geen woord gesproken. den blijven met garanties, dat geen gel den naar derden afvloeien zoals in het verleden het geval is geweest. Gedeputeerde Barbé gaf in een uitvoe rige verklaring bij het voorstel aan. dat de opzet is zoveel mogelijk arbeids plaatsen te behouden, maar dat aan enige afslanking niet te ontkomen zal zijn. Hij zei, dat de provincie, door een substantiële bijdrage te geven voor het herstructureringsproces van de KMS ook een middel in handen heeft om in vloed te hebben op dat proces. Volgens de heer Barbé is het mogelijk „een nieu we, gezonde KMS te creëren" en gaat het zeker niet om een bodemloze put, waarin geld wordt gegooid. Met nadruk stelde de gedeputeerde, dat van de zijde van het ministerie van economische za ken geen dwingende dictaten zijn gege ven over wat er met de KMS moet ge beuren. Er is wel een raamwerk, „maar wij hebben van de minister van econo- Gedeputeerde drs. R. C. E. Barbé zei in de statenvergadering, dat de operatie uitvoerbaar is. „We komen eruit, maar we moeten varen tussen de Scylla van de statuten van de PZEM en de Charyb- dis van het toezicht van het ministerie van binnenlandse zaken". Hij maakte duidelijk, dat een aantal kwesties moet worden opgelost en dat dat wat meer tijd gaat vergen. Dat de zaak gecompliceerd ligt, blijkt ook uit de drie opeenvolgende voorstel len, die gedeputeerde staten hebben ge presenteerd. In het eerste is zonder meer sprake van het aangaan van een geldlening van 50 miljoen gulden, zon der-betaling van rente. In een herziene versie wordt melding gemaakt van het 'eventueel' aangaan van een renteloze geldlening. En in de tweede herziene versie, waarover de staten dinsdag ten slotte spraken, wordt verklaard, dat gs mogen 'nagaan' op welke manier de operatie kan worden uitgevoerd. Uit dat laatste stuk is het woord 'renteloos' verwijderd. Zonder op de ingewikkeldheid van de zaak in te gaan. toonden de staten dnsdag volstrekte eensgezindheid over de bedoeling van de steunoperatie. Na mens alle statenleden legde de heer J. H. Roose (cda) een verklaring af, waarin gedeputeerde staten de bevoegdheid wordt gegeven door te gaan. En daar mee gaven de staten het college een be langrijke steun in de rug voor het met de minister van economische zaken te voeren overleg over het behoud van zo veel mogelijk werkgelegenheid by de KMS-bedrijven. Voorwaarden Met nadruk koppelden de staten aan hun instemming met het voorstel de ook al door gedeputeerde staten gefor muleerde voorwaarden: er moet zekerheid zijn. dat het rijk de afbouw van de lopende orders mogelijk maakt de capaciteit van de bedrijven moet afgestemd worden op de te verwachten orderportefeuille. de eenheid van de KMS moet behou- Taiwanezen praten in Rotterdam over afbouw duikboten ROTTERDAM In het diepste ge heim voert een delegatie uit Taiwan momenteel in Rotterdam besprekin gen over de twee onderzeeboten die op de werf van Wilton-Fijenoord in Schiedam (Onderdeel van het in sur séance van betaling verkerende RSV- concem) in aanbouw zijn. De Rotter damse advocaat en procureur mr. W. L. M. Nouwen. die de Taiwanese be langen in het duikbotenproject behar tigt, heeft dat dinsdag bevestigd. Het gaat volgens hem om een uit vier man bestaande delegatie (een jurist, twee technici en een financieel deskun dige). die zich in de maasstad op de hoogte komt stellen van de situatie bij Wilton en het in zware moeilijkheden verkerende RSV-concem. en die pro beert vast te stellen of, en zo ja in welke mate, het onderzeeboten-programma door de gebeurtenissen bij RSV wordt bedreigd. Het overleg met de directie van Wilton, de raad van bestuur van RSV en de bewindvoerders zal waarschijnlijk deze week nog worden afgerond Daarna zal de delegatie verslag uitbrengen aan de regering in Taipeh. In een tweede gesprek met de raad van bestuur van RSV en met de bewindvoerders zal moeten blijken of Taiwan ook finan cieel zal willen meewerken aan het oplossen van de problemen die als gevolg van de surséance bij het con cern rond de afbouw van de twee duikboten zijn ontstaan. Nouwen zei dinsdag niet uit te sluiten dat Taiwan bereid zal blijken om via nieuwe leningen of extra aanbetalin gen het project veilig te stellen. Een aankoop van het marinegedeelte van de werf, zoals destijds door de onderne mingsraad van Wilton iks gesugge reerd, acht hij niet reëel. Final Act treedt op in De Paraplu' VLJSSINGEN - In buurthuis De Para plu in de Vlissingse wijk Pauwenburg treedt vrijdagavond de vijfmansforma tie 'Final Act' op. De groep bestaat uit Alex bas en zang. André gitaar. Edwin gitaar en zang. Franky orgel en zang en Rhein op drums. Het optreden begint om 20.00 uur W Gedeputeerde Barbé: „We komen er uit-" mische zaken begrepen, dat hy zou kunnen leven met onze uitgangspun ten". Zelfstandig Tot die uitgangspunten behoort voor al, dat er een zelfstandige KMS met het behoud van de drie dochters komt. Verder moet naar het oordeel van het provinciebestuur gezorgd worden voor het behoud van de zes 'industrie takken' van de onderneming, waar door flexibiliteit gewaarborgd blijft. Volgens de heer Barbé hechten ook de directie en de ondernemingsraad aan verzelfstandiging, zonder bij voor beeld vennootschapsrechtelijke ver banden met de RDM. In het algemeen merkte de gedeputeer de op, dat nog een reeks vragen beznt- woord moet worden. Mogelijk zal het noodzakelijk zijn een stichting op te richten, die de geldlening met de PZEM aangaat. In dat geval zal moeten wor den moetén zijn, welke bestuurlijke vorm wordt gekozen, hoe het toezicht door de staten moet worden geregeld. De heer Barbé: „Er zyn tal van vragen, maar we hebben goede hoop op een op lossing. Met aanvaarding van dit voor stel wordt een goede stap gedaan in de richting van een zelfstandige KMS. De gedeputeerde hechtte er vooral aan, dat uit Zeeland een „Eenduidig en krachtig geluid" zal worden gehoord. Na aanvaarding van het voorstel, waar- by de provinciale aandeelhouders van de PZEM mandaat werd verleend de le ning te verstrekken en waarbij gs de opdracht kregen de exacte voorwaar den te formuleren, zei de gedeputeerde- :„Door deze eensgezinde opstelling zal een groot stuk werkgelegenheid in Zee land, dat anders op de tocht was komen te staan, behouden kunnen worden. OVERBRUGGINGSPLAN CNV: NIEUWEGEIN - VLISSINGEN - De ke telbouw bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen en MESK in Hengelo kan worden gered door de bouw van windturbines. Dit stelt de Industrie- en voedingsbond CNV in een overbruggingsplan voor de centrale ketelbouw. Daarin wordt de overheid verder gevraagd uiterlijk in april opdracht te verlenen voor de om bouw van de centrales in Borssele, de Maasvlakte en Buggenum, maar ook van de centrales in Bergum (Fries land), Eems (Groningen) en Harculo (Overi jsel) en van de stadsverwarming Leiden. Ook wordt een nader onder zoek gevraagd naar de wenselijkheid om de Flevocentrale al op dit moment om te bouwen. De Industrie- en voedingsbond CNV gaat uit van een duidelijke vraag naar vervanging en uitbreiding dan wel om bouw van de produktiecapaciteit van elekticiteit in de toekomst. Daarom mag volgens de bond nu geen onherroe pelijke beslissing worden genomen over de centrale ketelbouw, op basis van een oplossing voor de korte ter mijn. Verwacht wordt, dat over drie tot vier jaar nieuwbouw, dan wel ombouw van centrales nodig zal zijn tot een ca paciteit van 3000 megawatt per jaar. De industriebond noemt overigens een ke telbouwprogramma van gemiddeld 500 megawatt per jaar al voldoende, om de huidige personeelsbezetting van de ke- telbouwafdelingen bij KMS en MESK van werk te voorzien. Concentratie van de produktie op dit moment moet vol gens het overbruggingsplan worden ontraden, omdat dan een KMS-onder- deel met hoogwaardige vakkennis zou verdwynen, met onherstelbare gevol gen voor de werkgelegenheid in de re gio. Lange termijn Na de ombouw van de genoemde cen trales zou de produktie van windturbi nes moeten zorgen voor werk op de lan gere termijn. De bouw van de eerste se rie turbines van 3 megawatt zou moe ten worden opgedragen aan het ketel bouwonderdeel van KMS en MESK. Vervolgopdrachten zouden, afhanke lijk van de ontwikkelingen op de markt van centrale ketels, moeten worden ge plaatst in Hengelo en of Vlissingen. dan wel elders. De rijksbijdrage van 70 mil joen gulden aan het proefproject moet versneld worden uitgegeven aan het verzamelen van kennis en de realise ring van het gewenste type turbine. Een klein maar slagvaardig team van onaf hankelijke deskundigen moet verder binnen een tot twee maanden het con cept op tafel brengen van de 'Dutch Windmill'. Dat moet in nauw overleg gebeuren met, de FDO-groep (dochter van VMF-Stork). die het proefproject momenteel ontwikkelt. De Vlissingse commissie van advies en bystand voor de economische zaken heeft zich dinsdag unaniem achter het plan gesteld van de provincie om vijftig miljoen gulden te lenen van de PZEM en dit bedrag onder strenge voorwaar den te lenen aan De Schelde. Wethou der D. J. P. Bruinooge (PvdA) van werk gelegenheid sprak tijdens de vergade ring de verwachting uit, dat binnen tien tot veertien dagen beslissingen worden genomen door de bewindvoerders en betrokken ministeries, die de toekomst van het bedrijf zullen bepalen. 'iiw SLWËf i? Het Domburgse strand: al 150 jaar een aantrekkelijk oord voor badgasten. DOMBURG - Domburg maakt zich op voor de viering van haar hon- derdvijftigjarig bestaan als bad plaats. In zowel het voorjaar, de zo mer als de herfst van volgend jaar staan in de beide kernen van de ge meente Domburg vele tientallen evenementen op stapel. De festivi teiten zijn in eerste instantie be doeld voor de inwoners van Oostka- pelle en Domburg. In de tweede plaats zullen de toeristen zoveel mo gelijk bij de activiteiten worden be trokken. Om de voorbereidingen van de festiviteiten in goede banen te leiden, is een organisatiecomité opgericht. Het is de bedoeling dat dit comité binnen afzienbare tijd de status van stichting krijgt. Doel van dit alles is het vergroten van de be langstelling voor Domburg in Zee land, Nederland en daarbuiten. „In het vooijaar van 1834 namen twee adellijke dames een bad in de zee bij Domburg. De dames baadden voor die tijd regelmatig in Scheve- ningen, maar schreven de heilzame werking van het Domburgse zeewa ter hoger aan dan dat in Schevenin- gen. Het tweetal werd door een aan tal badmeesters de zee ingedragen, die vervolgens, braaf met hun rug naar de baadsters gekeerd, moesten wachten tot hun poedelpartij achter de rug was. Dat feit is opgetekend in de annalen van de gemeente en dat bewijst dat Domburg inderdaad 150 jaar als badplaats bestaat", beweert de heer L. Dolk. Hij is één van de nu nog vier leden van het organisatieco mité. De anderen zijn R. L. A. Coene, W. Warners en H. de Pagter. Dit vier tal is nog op zdek naar andere belang stellenden, die in het organiserende comité zitting willen nemen. Met na me uit de kern Oostkapelle moeten nog twee of drie leden worden aange zocht. terwijl ook vanuit het gemeen tebestuur nog een vertegenwoordi ger wordt 'geworven', nu gemeente secretaris E. Haaksman het comité heeft moeten yerlaten, in verband met zijn benoeming tot burgemees ter van Terschelling. Het eerste teken van de komende ju bileumviering wordt al dit jaar gepre senteerd. Bij de drie ingangen van Domburg verrijzen verlichte erebo- gen. Hierdoor hoopt de organisatie de toeristen die Domburg komende zomer bezoeken, alvast 'warm te ma ken' voor een herhalingsbezoek in het jubileumjaar. Verder is een 'huis vignet' ontwikkeld; een herken ningsteken dat kan worden gebruikt voor het bedrukken van T-shirts, her denkingstegeltjes en dergelijke. Ook zijn voorbereidingen getroffen voor het samenstellen van een jubileum boek. Verder wordt gestreefd naar de realisatie van een bad- en strandmu- seum. Dit museum zou ook na het feestjaar een slechtweervoorzienmg voor de toeristen kunnen zijn. Het is volgens de heer Dolk zeker niet de bedoeling dat dit museum een con current wordt voor het eveneens in de gemeente Domburg gevestigde Zeeuws Biologisch Museum. „Wij denken primair aan prenten, teke ningen. schilderijen en bijvoorbeeld oude badkleding. Het biologisch mu seum concentreert zich meer op planten, vogels en vissen", meent de heer Dolk. De lijst met activiteiten, die het co mité graag gerealiseerd zou willen zien, beslaat enkele tientallen on derwerpen. De belangrijkste hier van zijn: verlichting van de 'boule vard' van Domburg, het organiseren van de nationale vliegerkampioen schappen, een surfprestatietocht langs de kust, een landbouwmani- festatie, sportinstuiven en voetbal wedstrijden met bekende ploegen, teken-, foto- en filmwedstrijden, verhalenwedstrijd. modeshows van oude badkleding, jubileum-golftoer- nooi met Nederlands beste spelers, concerten, muziekfestivals, feest- markten en braderieën, demonstra ties van de reddingsbrigade, wan del- en fietstochten, demonstratie- wedstrijden tennis, viswedstrijden, denksportwedstrijd, ballonrace voor de jeugd en een Breugeliaans dorpsfeest. Deze onderwerpen zyn aangedragen door verschillende verenigingen en partlkulieren. Het definitieve pro gramma staat nog lang niet vast. „De zaak verkeert nog in een zeer pril sta dium. We zoeken nog veel geïnteres seerden die willen meehelpen om al les rond te krygen. Bovendien heb ben we op dit moment nog geen enke le zicht op de financiële kant van de zaak.", aldus de heer Dolk. Ook de wijze waarop in binnen- en buiten land voor de evenementen reclame zal worden gemaakt, is nog niet be kend. Zodra er iets met meer zeker heid is te zeggen, zullen de organisa toren daarmee naar buiten treden. BEMANNINGSLID BEDWELMD VLISSINGEN - Dinsdagavond is brand uitgebroken aan boord van het Bul gaarse visserschip 'Zlatni Piasatsi' dat lag afgemeerd aan een van de kades van reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingcn-Oost. Een bemanningslid moest met verschijnselen van rookver giftiging worden overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De hut van de kapitein brandde volledig uit en ook andere verblijven liepen schade op. Door de brand kan de voor van daag, woensdag, geplande proefvaart niet doorgaan. De brand werd omstreeks half acht ge- DEN HAAG De Tweede-Kamer-commissie voor economische zaken is akkoord gegaan met het instellen van een parlementaire enquête naar de gang van zaken bij Rijn-Scbelde-Verolme, de hoeveelheid overheidsgeld die in het concern is verdwenen en de controle die daarop is uitgeoefend. De kamercom missie heeft dinsdag formeel ja gezegd op het voorstel tot het instellen van die enquête, dat de CPN-fractie had ingediend. Er lag ook een soortgelijk plan van D'66-leider Engwirda dat hij, nu het CPN-voorstel is aangenomen, heeft ingetrokken. Binnen ongeveer een week moeten de verschillende fracties komen met voor stellen over welk kamerlid voorzitter kan worden van de bijzondere commis sie die de enquête zal uitvoeren. Eng wirda wil zelf graag, maar zijn kandida tuur wordt niet door een der grote partijen gesteund. Binnen de PvdA- fractie circuleert een rijtje namen, met onder anderen de leden Patyn, Van Dam en Kombrink. De commissie voor economische zaken zal nu binnenkort een officieel voorstel tot het instellen van de enquête by kamervoorzitter Dolman indienen. Dolman zal de Kamer dan het uitein delijke voorstel doen en een voorzit terskandidaat aan de Kamer voorleg gen. Na al het voorbereidende werk in de vorige week leverde de commissiever gadering van dinsdag geen nieuwe gezichtspunten op. De fracties zijn het eens over doel en aard van het onder zoek, en over bijvoorbeeld het feit dat het niet de commissie zal moeten zijn maar de Kamer zelf die na de enquête de conclusies trekt. Vast staat ook dat de byzondere onder zoekscommissie binnen globaal een jaar klaar zal moeten zyn, en dat externe deskundigen veel van het voor bereidende werk zullen moeten doen, zeker op die terreinen waar een ver gaande deskundigheid vereist is. Het onderzoek beslaat de hele periode van het bestaan van het RSV-concem, maar ook de periode waarin aan de totstandkoming van RSV werd gesleu teld. Geen beperking De bijzondere commissie moet onder anderen oud-ministers horen, betrok ken ambtenaren en regeringscommis saris Molkenboer, evenals de huidige en voormalige kamerleden zelf, leden van de RSV-top alsmede vertegen woordigers van ondernemingsraden en bonden. Overigens wordt er geen enkele beperking gemaakt: volgens de enquête-wet moet iedere Nederlander of ingezetene zijn medewerking verle nen. ben delegatie van de ondernemings raad van de Koninklijke Maatschappij de Schelde uit Vlissingen heeft dinsdag in Den Haag eefl gesprek gehad met de kamerleden Van der Hek en Van der Doef (PvdA), Jacobse (WD) en Van lersel (CDA). De OR-delegatie heeft vooral geprotesteerd tegen de afslan- kmgseis van 20 procent die de RSV- bewindvoerders voor wat De Schelde betreft op tafel hebben gelegd en tegen de holding-constructie waarbinnen de KMS volgens de huidige plannen met WF en RDM zou moeten samenwer ken. De kamerleden deden volgens de OR de conclusie dat de afslankingseis min of meer nattevingerwerk behelst en dat er eigenlijk geen behoefte is aan een soort mini-RSV. Om minister Van Aardenne de man die de afslan kingseis bij de bewindvoerders heeft gedeponeerd aan de tand te voelen zal de kamercommissie vandaag met de bewindsman over RSV overleggen. meld door een Scheldewerknemer die vlammen achter een van de patrijs poorten zag flakkeren. De bedrijfs brandweer van de KMS had het vuur na ongeveer een uur onder controle. De Ministers zien niets in 'pool' RSV-werknemers DEN HAAG De ministers Van Aar denne (economische zaken) en De Ko ning (sociale zaken) zien geen heil in de vorming van 'werknemerspools' van RSV-employees. Dat geldt zowel voor een reservoir van ex-RSV- werknemers die geleidelijk zouden moeten worden overgenomen door an dere bedrijven, als voor een perma nente constructie, bijvoorbeeld bij Drecht Metaal. Dat staat in een brief van Van Aarden ne aan de tweede kamer met een reactie op voorstellen van de Industrie bond FNV, De regering is voorstander vavn herverdeling van werk bij RSV om zoveel mogelijk werknemers aan het werk te houden. Minister De Ko ning is bereid om daaraan een bijdrage te leveren door belemmeringen in de overheidssfeer weg te nemen. Als dat maar 'enigszins mogelijk' is moet slui ting van bedrijfsscholen van RSV wor den voorkomen, zo menen de bewinds lieden. Brandje in auto Sint-Philipsland SINT-PHILIPSLAND - De brandweer in Sint-Philipsland heeft dinsdag avond omstreeks 19.00 uur een brandje in de motor van een auto geblust. De bestuurder van de auto. A de B uit Sint-Philipsland. reed ter hoogte van de haven in zijn woonplaats, toen de motor van ziin voertuig plotseling in brand vloog. De brandweer was snel ter plekke en bluste het brandje. De oor zaak van de brand is vermoedelijk kort sluiting Over de schade aan de auto kon de brandweer geen mededelingen doen brand is volgens commandant Schout van de bedrijfsbrandweer ont staan in de hut van de kapitein, ver moedelijk door een ontploffing in het daar opgestelde televisietoestel. De ka pitein was op dat moment niet aan boord. De bemanning van het schip stelde eerst pogingen in het werk de brand zelf te blussen, maar kon het vuur nauwelijks benaderen in verband met de hevige rookontwikkeling die ontstond door brandend kunstof. De bedrijfsbrandweer, er werden in totaal ongeveer dertig man ingezet, bluste het vuur met, drie stralen hoge druk en met gebruikmaking van persluchtappara- tuur Het kapiteinsverblijf brandde vol ledig uit en de hutten van de eerste stuurman en de hoofdwerktuigkundige liepen zoveel rook- en waterschade op dat die verblijven onbruikbaar werden De 'Zlatni Piasatsi' had juist een grote reparatiebeurt achter de rug en zou vandaag een proefvaart maken Die zal nu echter geruime tijd worden uitge steld. De brand aan boord van het visserschip heeft volgens commandant Schout geen gevaar opgeleverd voor in de na bijheid afgemeerde schepen. Hoe groot de schade aan de 'Zlatni Piasatsi' is kon hy gisteravond niet zeggen. Kernbezoek b en w Tholen aan Scherpenisse SCHERPENISSE - Het college var burgemeester en wethouders van Tho len bezoekt dinsdag 22 maart het dori Scherpenisse in het kader van de regel matige visites aan de kernen. Belang stellenden kunnen terecht in de boven zaal van het voormalige gemeentehui! in Scherpenisse om daar met het ge meentebestuur van gedachten te wis selen over bepaalde zaken die in hei dorp leven. Na een wat algemene! gedachtenwisseling bestaat de moge lijkheid in kleinere groepen een be paald onderwerp aan te snyden, in hel byzijn van een van de vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur. Dezt bijeenkomst begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14