Successtoryvan Bevelandse vlakte WOENSDAG 16 MAART 1983 Vriend, en vijand: ze zijn het erover eens. Dat het van begin af aan uiterst ondernemende lieden waren. Die overal brood in zagen. En een jijne neus hadden om 'winst te maken. Alleen moeten ze, zoals een vakbondsbestuurder het met verwijzing naar de recentelijk door fiscus en justitie buiten gehangen vuile was formuleert „op een keer flink verkouden zijn geworden. Zodat ze niet meer zo bijster goed konden ruiken wat nu fris en wat onfris was". Het c dus over de Bevélandse gebroeders van het bedrijf De Jonge in 's Heerenhoek. Over de miljoenenfraude ook. Portret van een onderne ming. En van de mensen die er achter staken. Stevige doordouwers. Tamelijk ruwe klanten ook, over wier sociaal beleid niet algemeen in bewonderende termen wordt gesproken. Van daag deel 1. [Door Jacques Cats en Kees Cijsouw) Het verhaal van de carrière van die gebroeders lijkt op dat van de Amerikaanse dagbladbezorger die het tot krantemagnaat schopt. In dit geval gaat het om een successtory van het Zeeuwse platteland. Van de Bevelandse vlakte, waar zes broers - later zou een van hen zich terugtrekken - met amper meer dan lagere school, maar met stevige modderlaarzen en eelterige handen die van aanpakken getuigen met schamel materiaal een eenvoudig slopersbe drijfje in achttien jaar tijds laten uitgroeien tot een veelzijdige onderneming. Met vertakkingen en specialismen, met honderdveertig man op de loonlijst en een jaaromzet van zo'n 17 miljoen gulden, wat zeer behoorlijk mag heten voor een bedrijf in die soort, een bedrijf ook dat tot over de landsgrenzen reikt met een uitloper tot in Ierland. Aan de Juijaneweg tussen 's- Heerenhoek en Borssele moet het des tijds allemaal zijn begonnen. Daar staat geheel bezijden de doorgaande route nog de ouderlijke woning van kleinlandbouwer Matthüs de Jonge. houdswerk voor Pechiney en Hoechst. En ontwikkelen, voor Hoechst, specia listische apparatuur voor de behande ling van de ijzerbedden in de fosforfa- briek. Het bedrijf verovert zich, in Vlissingen-Oost, een vaste plaats. Vandaaruit komen de eerste slopersac- OftlllOO2 Üviteiten op gang als zoon Bert de Goese firma Westdorp, waar hij kraan machinist was. de rug toekeert om vervolgens samen met zijn als vracht wagenchauffeur voor dezelfde West dorp opererende broer Kees voor zich zelf te beginnen. Al snel voegen andere broers zich bij het tweetal. De sloop van het zusterklooster in 's-Heerenhoek is het eerste karwei dat wordt aangenomen. Daarna volgen an dere opdrachten in een lopende reeks. Want de gebroeders manifesteren zich als mannen, die van aanpakken hou den. Naast de ouderlijke woning ont staat al gauw een bergachtig land schap van de vele voeren puin die er worden aangevoerd. Het leidt ertoe dat vader Matthijs een stuk van het land waarop hij peeën verbouwt, aan de zonen afstaat om daarop him bedrijf nader gestalte te geven. In die eerste periode houden de broers zich voorna melijk met sloopwerk bezig. Later als de ontwikkelingen in het Sloegebied op gang komen, krijgt het werk van de broers een bredere basis. Tegen die tijd wordt er dan ook inmiddels geopereerd vanuit de nieuwe zakelijke basis: de Heinkenszandseweg tussen 's- Heerenhoek en Heinkenszand, op een plaats waar tevoren een graanhandel gevestigd was. Wind mee Harde werkers waren het, die mannen van De Jonge. Werkers ook, die in de jaren zestig de wind flink mee hadden. Onder de rook immers van Borssele en 's-Heerenhoek komt het Sloegebied tot ontwikkeling. De uitvoering van het Deltaplan legt Zeeland open. En Zeeuwse bestuurders laten niet na Den Haag en verder ieder die het horen wil, te wijzen op de unieke mogelijkheden die het Sloegebied biedt voor de vestiging van indus trieën, die diep vaarwater nodig heb ben. Geen bijeenkomst van met han del en nijverheid samenhangende in stellingen of er verschijnt wel een kaart aan de wand, waarin cirkels aangeven, dat het Sloegebied het hart van Zeeland is, centraal ligt in het gebied tussen Antwerpen en Rotter dam en zelfs het middelpunt vormt van de cirkel, die de industriestreken van het Ruhrgebied en Noord- Frankrijk omvat. En ja hoor - het lukt. Met de Sloehaven verschijnt de Scheldepoort-werf, komt Hoechst, verdwijnt de Kaloot en vesti gen zich bijvoorbeeld Pechiney en de Total-raffinaderij. De gebroeders De Jonge zien ze aankomen en wachten niet af. Ze zorgen, dat ze erbij zijn als. m de eerste periode van de bedrijvig heid Vlissingen-Oost op orde moet worden gebracht. ..Ze zaten er met hun neus boven op," herinnert havenschap-* s-directeur J. van Konijnenburg zich. ,.Ze liepen niet zelden nét wat harder dan een ander en ze pakten alles aan. Ze waren en zijn actief, ze stonden dag en nacht klaar". Er is om te beginnen veel grond te verzetten in Vlisslngen Oost. „Ze reden hier binnen met een vrachtauto, die bij wijze van spreken met ijzerdraad aan by mekaar werd gehouden," weet men zich bij Hoechst nog te herinneren. Van het een komt het ander. De gebr. De Jonge BV beperkt zich niet tot grond verzet, de werknemers slaan damwan- den, leggen spoorlijnen aan. krijgen bij het havenschap en bij Hoechst bijvoor beeld greep op de gladheidbestrijding. Kunnen, door de contracten, die ze afsluiten, nieuw materiaal aanschaffen en ontwikkelen zich steeds veelzydi- ger. Raken ook betrokken bij onder Dat het de firmanten uit de onderne ming De Jonge voor de wind gaat zal later ook de omgeving via eigen waar neming kunnen vaststellen als de broers zich even dure als luxe automo bielen aanmeten en zich privé nestelen in weinig nederige stulpjes, aange kocht van anderen zoals het riante landhuis dat Han in het midden van de jaren zeventig voor vier ton overneemt van Britanniadirecteur Schoonenberg, tot met mankracht uit eigen onderne ming opgetrokken royaal bemeten vil la's zoals de Belgen die plegen néér te zetten, met veel uiterlijk vertoon, in drukwekkende door nostalgische lan taarns omzoomde oprijlanen, temid den van gladgeschoren gazonnen en rijke borders met hier en daar een in omvang wat uit de hand gelopen zwembad. De bedrevenheid van de gebroedersfirma in het verzetten van grond komt ook in het privé gebeuren tot uitdrukking: verschillende optrek jes zijn op verhoogde plateaus opge trokken, zodat ze voor de toevallige passant niet licht over het hoofd zijn te De luxueuze vormgeving van de bewo ning is ook doorgetrokken tot in de interieurs. Ze zijn voorzien van de meest moderne snufjes. Het oogt er naar overdaad, zodat een ingewijde weet te zeggen: „Ik weet niet hoe het er op paleis Soestdijk uitziet, maar nu ik bij die mannen thuis ben geweest, heb ik een aardige indruk gekregen hoe prins Bemhard dan wel moet wonen". Daarnaast is er de hobby van enkele broers: de watersport, de visserij. Zo is er daar bijvoorbeeld de tweemaster 'Matahari' van Kees, de blikvanger van jachthaven Oranjeplaat bij Arne- muiden, waar de grootste ligbox het vaartuig maar amper kan bevatten. Een jacht ter waarde van tonnen. Al bijna net zo luxe is de sierlijk gelijnde motorboot van broer Han, de Lady Enterprise. Ze zijn de laatste tijd wat uit het zicht geraakt. En toch waren er boxen voor het nieuwe seizoen bespro ken... 'En een vliegtuig moeten ze ook heb ben', wordt er met stelligheid beweerd. Maar daarin zouden fantasierijke gees ten tever gaan: weliswaar moet onder nemer'Bert samen met een Belgische vliegvrlend - waarschijnlijk dezelfde waarmee een van de broers een bv heeft - een motorzwever hebben beze ten, maar dat toestel moet al weer enige tijd geleden in andermans eigen dom zijn overgegaan. Vliegenthousiast Bert als gevolg van de recente ontwik kelingen opgesierd met de titel 'de man van tien miljoen', is een vertrouwde bezoeker van vliegveld Midden- Zeeland. Hy is de veelgeprezen voorzit ter van de vliegclub ter plaatse, zit namens de club in het algemeen be stuur van de stichting vliegveld Midde n-Zeeland en heeft, toen het voortbe staan van het vliegveld door het weg vallen van gemeentelijke subsidies on zeker werd, zich via een actie onder de titel 'maak Zeeland niet vleugellam' mede sterk gemaakt voor het behoud van deze accommodatie. Lange armen Niet alom zijn de gebroeders geliefde persoonlijkheden, al genoten ze met name in 's-Heerenhoek zelf wel enig aanzien. „Maar dat is een protserig trekje van die van 's-Heerenhoek", kan men in het nabij gelegen Borssele horen. „Als ze merken dat je centen hebt, kijken ze tegen je op; hoe je die verdient is'van minder belang. Maar voor veel mensen zijn de gebroeders toch poenen. Mensen die zich hooghar tig opstellen en op sociale ontmoetin gen als recepties niet naar anderen omkeken. Zij waren het, hoefden daar om ook niet vriendelijk voor een an der te wezen". Wat stak was het gevoel dat de gebroe ders mensen met wie ze vroeger tijdens de sloop in de modder hadden gestaan en het simpele werk van het met pikhouwelen wroeten in de fundamen ten hadden verricht, niet meer wilden kennen, nadat ze voor zichzelf waren begonnen en het aardig gingen maken. „Ze krege gliek lange aeren uut d'r neuze", zo werd hun gedrag geken schetst. En ook: „Ze bin de erremoë nog nie ontkrope of ze vrete a flèren amme". Jaloezie speelt in de uitlatingen van de omgeving een met onbelangrijke roL En toch moeten velen ervan hebben meegeprofiteerd dat er bij het zaken doen niet altyd het rechte pad zou zijn bewandeld. Maar nu de aap uit de mouw komt kyken wordt er wel druk geroepen: eigen schuld, net goed. Dat brengt iemand die het graag voor de gebroeders wil opnemen ertoe opmer kingen te maken als: Wanneer ze die praktyken niet hadden toegepast, die er nu aan het licht komen, hadden ze misschien maar twintig of dertig man in dienst gehad in plaats van zoveel". Het meeleven met de gebroeders is in deze dagen niet byster groot. Veelge hoord zyn uitlatingen als: voor het personeel is het verschrikkefijk, maar dat van die lui zelf interesseert me geen moer. Ze hebben er zelf om gevraagd". Voorzichtig Toch wordt er in 's-Heerenhoek zelf met enige voorzichtigheid tegen de zaak aangekeken. Uiteindelijk bete kent die onderneming net zoveel voor 's-Heerenhoek als wat RSV voor Vlis- singen is, zal burgemeester Van den Heuvel van Borsele opmerken. „Er is nu onzekerheid voor 140 werknemers. Dat zijn evenzoveel gezinshoofden in een dorp met maar 1500 ingezetenen". Tekenend voor die afstandelijke op stelling is volgens burgemeester het voorbije camavalsgebeuren in 's- Heerenhoek, met daarin centraal de optocht, als vanouds een welkome ge legenheid om plaatselyke misstanden op badinerende wijze over de hekel te halen. Als voorzitter van de beoorde lingscommissie van de optocht- onderdelen heeft hy het zelf mogen vaststellen: niet één wagen was erby, waarop een situatie was uitgebeeld die duidde op de aan het licht gekomen zaken by de onderneming De Jonge. Inmiddels heeft pastoor Kroon van 's-Heerenhoek wel aanleiding gezien om tydens een byeenkomst met be jaarden een beroep te doen op de bevolking om hangende het onderzoek zich van uitlatingen jegens het betrok ken bedrijf en de leiders daarvan te onthouden. Al was het alleen maar uit respect voor de gezinnen die erby betrokken zijn. Pastoor Kroon weiger de deze week om die door bejaarden aangedragen uitspraak van hem te bevestigen. „Over die kwestie moet nu zo weinig mogelyk worden gepraat en geschreven", vond hy. Afval De Jurjaneweg tussen 's Heerenhoek en Borssele, r het achttien jaar geleden allemaal begon. Nu de handel en wandel van de gebroe ders De Jonge in een brede kring onderwerp van gesprek Is komen ook de verhalen boven drijven, die terug gaan naar de tijd toen de gebroeders vergunning kregen om aan de Beeld- hoeveweg afval van sloopwerken te storten. Dat gebeurde in een enkele hectaren groot gat met een formidabe le diepte. „Als je er een flink huis in liet zakken, zag je er nog niks van, zo groot was dat gat", weet iemand uit de buurt te melden. Nachtelyke stortingen en verbrandingen deed by bewoners uit de naaste omgeving de vraag rijzen of het alleen maar afval van sloopwerk betrof waarmee dat gat werd gevuld. Oud-raadslid voor de vvd in Borsele, de heer A. de Jager, thans hoofd inspecteur voor het voortgezet onder- wys in de Randstad, kan zich de tijd nog goed herinneren, dat hy op aan dringen van verontruste dorpelingen een onderzoekje instelde nam de gang van zaken rond de stortplaats. Dat was in de tyd toen een ongelukje met een op de stortplaats spelend kind de aandacht trok. By het in brand steken van een vat ontstond er een explosie waarby vrijkomende agressieve stoffen by het kind brandwonden veroorzaak ten in gezicht en op de borst. By die gelegenheid werd de vermoedelyke aanwezigheid van chemisch afval ver ondersteld In de eerste twee weken van maart heeft de belastingdienst beslag gelegd op bedrijfs- en privé-eigendommen van de 's-Heerenhoekse gebroeders De Jonge. De acties, die de afgelopen maanden tegen het bedrijf zijn onder nomen, passen in een actievere aanpak van de bestrijding van belas tingfraude, van zowel justitie als be lastingdienst. Het totaal aan vervalste en valse facturen, wordt door officier van justitie mr. R. D. E. Daverschot intussen omschreven als „aanmerke lijk boven" de 4 miljoen gulden, waar van tot voor kort werd uitgegaan; de belastingschuld ligt in de orde van grootte van 10 miljoen, volgens eerde re informatie van de belasting. Behalve op gebouwen heeft de belas tingdienst ook beslag gelegd op de .geldstromen' naar het bedrijf van de gebr. De Jonge. Van de week werd meegedeeld, dat een deel van die be slagleggingen is opgeheven om aldus uit de lopende projecten investeringen te kunnen doen en loon te kunnen uitbetalen. Gehandhaafd biyft het beslag, dat in opdracht van de belastingdienst in Goes is gelegd op een aantal panden van het bedryf en de topfunctionaris sen van de onderneming. Het gaat daarby om panden, waar voor een totaalbedrag van byna 4 miljoen gul den hypotheek zit, grotendeels by de Rabobank in Heinkenszand. Op 2 maart gold de beslaglegging voor ..executoriale verkoop": de woning Nassauweg 27 te 's Hee renhoek van M. M. de J (belast met een hypotheek van 37 mille) in verband met vorderingen voor de inkomstenbe lasting vanaf 1978 tot en met 1981; de woiung Drieweg 1 te Heinkens zand, byna 2 ha., van H de J. (belast met een hypotheek van 585.000 gulden) eveneens vanwege vorderingen voor de inkomstenbelasting over 1978 tot en met 1981; de woning ruim 2 ha Goese- straatweg 41a met twee hypotheken belast tot een totaal van 630.000 gul den) van C. de J., ook met het oog op belastingschulden over 1978 tot en t 1981; de woning Veerweg 40a te Wol- phaartsdijk (61 are. en belast met een hypotheek van 382.500 gulden) van J. M de Jonge, met het oog op vorderin gen inzake de inkomstenbelasting 1981, premieheffing 1981 en vermogens belastmg 1982. Op 8 maart werd beslag gelegd op de volgende onroerende goederen: van het aannemingsbedrijf gebr. De Jonge BV te 's-Heerenhoek het recht op acht appartementen aan de Middel burgse Beenhouwersingel (welke ap partementen zyn belast met 8 ton hypotheek) in verband met schulden Dat het de broers voor de wind ging kon ook de omgeving vaststellen, toen er riante onderkomens verrezen, zoals hier aan de Drieweg in Heinkenszand, de nederzetting van directeur Bert. Het onderzoekje van raadslid De Ja ger, ook een van de oprichters van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, re sulteerde in het stellen van enkele kritische vraagjes aan b en w van Borsele, Hoe het zat met die stortin gen en of er wel voldoende controle was op wat daar zoal werd gedumpt. De vragen werden door de toenmalige gemeentebestuurders nogal korzelig afgedaan. De Jager joeg de gemeente maar op kosten door aan te dringen op een onderzoek. De gebroeders zelf wa ren de beschuldigingen ook ben ge worden en boden de autoriteiten aan enig spitwerk te doen. Het onder toe zicht uitgevoerde onderzoek naar eventuele ongerechtigheden leverde niets op, waarna het incident werd gesloten. „Ik heb me er toen belaas by moeten neerleggen", zegt de heer De Jager nu zoveel jaar later. „Maar na het aan het ücht komen van al die gevallen van gif in de grond, heb Ik de laatste jaren nog wel eens aan die zaak moeten terug denken". In de 's-Heerenhoekse samenleving bleef het verhaal van mogelyke clan destiene stortingen van uit het Sloege bied afkomstig afval, waar een luchtje aan zou zitten, hardnekkig stand hou den. Een 65-plusser die was ingehuurd om in het gat. met een bulldozer enig egaliserend werk te verrichten zou zelfs in verschillende gesprekken hebben rondverteld zwijggeld te hebben gekre gen. Verder zou aan zyn adres - ter voorkoming van enige loslippigheid - de dreiging zijn geuit: 'als je je smoel open doet rieën we je kapot'. „Het loopt allemaal wel los met wat daar is gestort. Daar zat niks bijzon ders by", zo reageert de bewuste man. Jaap Ryk uit Heinkenszand. En hoe wel buurtbewoners foto's zouden heb ben gemaakt van nachtelyke stortin gen en verbrandingen, zegt Ryk dat die niet hebben plaatsgevonden. Ook van geuite dreigementen is volgens Ryk geen sprake geweest. „Het zyn alle maal praatjes van de mensen om de gebroeders in de put te helpen. Het zyn fijne mensen. Ik hoop dat ze er weer bovenop komen". In het recenteiyk op gang gekomen onderzoek naar mogelyk verdachte stortplaatsen is overigens nu ook die bewuste stortplaats aan de Beeldhoe- veweg in 's Heerenhoek opgenomen. De eerste bodemmonsters zijn inmid dels genomen. Een nader oriënterend onderzoek zal in de loop van de komen de maanden het antwoord moeten op leveren op de vraag of er ter plaatse al dan niet sprake is van een bodem verontreiniging. Omvangrijk voor de omzetbelasting vaiuu 1973 tot en met 1982; van de staalconstructie .Zeeland' BV te 's Heerenhoek het erfpachtsrecht op het huis, loodsen en kantoor, werk plaats en opslagterrein aan de Hein kenszandseweg 22 plus het huis met garage aan de Nassauweg 29. Er werd een hypotheek verleend van 1.550.000 gulden, de gebr. De Jonge verleenden aan staalconstructie hypotheken van 141.000 gulden en 8 ton Inspecteur M. J. Hansen van de Inspec tie der Belastingen te Middelburg liet desgevraagd weten, dat by eventuele excecutoriale verkopen de hypotheek verlenende bank vóórgaat wat de beta ling betreft boven de belastingdienst. De justitie heeft met onderzoeken naar bodemverontreiniging en een eventuele relatie naar de gebr. De Jonge geen bemoeienis. „Wij weten daar niet van," zei de Middelburgse officier van justitie mr. R. D. E. Daver schot, belast met de voorlichting. Bij de justitie heeft men de handen vol aan het onderzoek naar de strafrechte lijke kanten van de belastingfraude, waarvoor twee van de directeuren van de ondernemingen, C. de J. en H. de J. en twee werknemers nog steeds in verzekerde bewaring zitten. „Het onderzoek loopt nog volop," aldus mr. Daverschot dinsdag. Hij spreekt van een „voor Zeeuwse begrippen om vangrijke affaire" en voegt er desge vraagd aan toe: „Omvangrijker nog dan de visfraude-zaak". Eerder heeft justitie geduid op de vertakkingen in deze zaak. die zijn aangeduid als „de tentakels van een inktvis, waarbij De Jonge het lichaam is van de inktvis". Het aantal aanhoudingen - meldt mr. Daverschot - is nog niet uitgebreid, maar hy sluit dat voor het vervolg van het onderzoek niet uit. „Maar je moet je, ook in tyd, beperken, we concentre ren ons vooral op de gebroeders De J. en hun bedryven. Er zyn uitlopers, maar het is in hoofdzaak een Zeeuws onderzoek". Zyn er intussen bekente nissen afgelegd? „Men heeft," formuleert Daverschot behoedzaam, „inderdaad verklarin gen afgelegd, waaruit mede bewijs is te putten voor datgene wat hen wordt verweten. We zijn niet ontevreden over de voortgang, maar we zijn nog lang niet klaar".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13