Kleutervervoer vanuit Ritthem niet vergoed Raad Middelburg over welzijn en minderheden 'Omar Shariff allermooiste 34- 49- 79- PZC "T| PLAN B EN W VLISSINGEN: SUBSIDIES STAAN ONDER DRUK en woensdag: AAN DAG 14 MAART 1983 streek MIDDELBURG - De vaststelling van het welzijnsprngranuna voor 1983 en de behandeling van de nota minderheden behoren tot de hoofdschotel voor de Middelburgse raasdvergadering die maandag 21 maart om 14.00 uur begint in het stadhuis. Werkbezoek van kamerlid Engwirda aan Vlissingen VLISSINGEN - Fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, Maarten Engwirda, brengt vandaag, maandag, een werkbezoek aan Vlissingen. De fractievoorzitter zal rond 14.00 uur een bezoek brengen aan De Schelde. Daar voert hij gesprekken met de directie en de ondernemingsraad. By dit bezoek zijn verder aanwezig Jo- pie Boogerd. Piet Scheele. Kees de Schipper (statenfractie). Hans Schaap (gemeenteraadslidten Alex Dijkwel(se cretaris politiek regiobestuur) Contactavond voor weduwen en weduwnaars MIDDELBURG - De groep weduwen en weduwnaars in Zeeland houdt dinsdag een kennismakingsavond in het ge bouw van Jeugd en Gezin aan de Lon- densekaai 39 in Middelburg. De aan- vane is 19.30 uur Ontmoetingsdag hervormde vrouwen in Vlissingen VLISSINGEN - De hervormde vrou wengroepen in Zeeland houden mor gen, dinsdag, in het Scbeldekwartier te Vlissingen de jaarlijkse ontmoe tingsdag. een toespraak van dr J Kattcnberg uit Den Helder over het onderwerp 'Man en vrouw schiep Hij hen', het afscheid van enkele leden van de provinciale com missie. 'Zoveel vrouwen, zoveel zinnen', gebracht door een aantal HVG'sters en 'Een liedje, een praatje en een plaatje' door Eveline Stem De ontmoetingsdag begint om 10.30 uur. Lezingen Vrije School Zeeland MIDDELBURG - De Vrye School Zee land houdt twee lezingen over het vrye schoolonderwijs. Vandaag, maandag, en maandag 21 maart worden er lezin gen gehouden in de Vrije School aan de Willem Arondeusstraat te Middelburg, achtereenvolgens over de lagere school en de middelbare schoolDe aanvang is 20.00 uur. Deze lezingen worden op 16 en 23 maart eveneens in het Vormings centrum aan de Kasteelstraat in Vlis singen gehouden, eveneens om 20 00 uur Anderhalve ion goederen verzameld in Oostkapelle OOSTKAPELLE - De inzamelingsactie van vooral kleding en andere goederen die de afeglopen weken in Oostkapelle werd gehouden heeft anderhalve ton aan gewicht opgebracht. De kleding en gordynen zyn bestemd voor een aantal ontwikkelingslanden De spullen zijn verstuurd naar de Stichting 'Mensen in Nood' in Den Bosch die voor verder transport zal zorgen. De organisatie van de inzamelingsactie was in handen van de Hervormde Vrouwendienst Zoals gemeld moet Middelburg alle zei len byzetten om de welzijnssubsidies voor dit. jaar veilig te stellen. Ondanks een vrijwel algemeen doorgevoerde korting met. 5 procent (van het niveau van de in 1982 verstrekte subsidies) res teert er een tekort van 73.000 gulden. Voorgesteld wordt om dit bedrag te onttrekken aan de reserves voor de wel- zynsplanning Het welzijnsplan is het derde jaarpro gramma voor het, vierjarenplan 1981- 1984. Niet minder dan twaalf instellin gen en verenigingen hebben dit jaar om een eerste subsidiëring verzocht. Dit zijn: Senioren Orkest Zeeland. Goese operette vereniging, landelijke rijver- eniging Oranjezon, hervormd kerk koor. evangelisatiekoor Internos, werk groep Laat Leven, werkgroep voor hu welijk en homofilie Orpheus, m^joret- tenvereniging Klavemetters, ANBO en PCBO (Middelburgse afdelingen van deze ouderenbonden) en de belangen vereniging WAO Walcheren. B en w stellen voor om elf van deze twaalf sub sidieverzoeken af te wijzen. Een uitzon dering wordt gemaakt voor de majoret- tenvereniging Klavemetters die 1300 gulden wil. Dit subsidieverzoek is op de wensenlijst voor dit jaar gezet. Oorspronkelijk werd een bedrag van 140 000 gulden voorgesteld voor de Stichting Opbouwwerk Middelburg (SOM) Deze verkeert echter In staat van faillisement. B en w stellen voor eerst de afwikkeling ei-van af te wach ten. Blijft er geld over dan zal het colle ge een voorstel doen over de besteding ervan Het college stelt voor om de Stichting Kindercentra Middelburg in totaal voor 100.500 gulden te subsidiëren. In eerste instantie was 87.780 gulden voor gesteld. De stichting maakte daar ech ter bezwaar tegen. B en w willen daar aan tegemoet komen temeer daar stij ging van de ouderbijdragen met meer mogelyk is zonder het gevaar te lopen minder aanmeldingen van kinderen voor de peuterspeelzalen te krijgen. Ook de Stichting Kullureel Werk Bibliotheken praten over nieuwbouw (SKW) maakt bezwaar tegen het voor gestelde subsidie (390.000 gulden) B en w stellen voor om een bedrag van ruim drieduizend gulden meer te geven. Ver der wil het college voorlopig niet gaan. De stichting Is verzocht voor 1 juni dui delijkheid te verstrekken over bezuini- gingsmogelijkbeden. Daarna kan over wogen worden de subsidiebedragen eventueel te verhogen. Topjaar De Stichting Middelburg Theater heeft ook bezwaren. Ze is het niet eens met de berekening van de gemeente dat ze 11.000 gulden aan inkomsten zou ontvangen en wijst erop dat dit bedrag wel bereikt werd in 1981 maar dat het toen om een 'topjaar' ging. De stichting denkt 7480 gulden aan baten te ontvan gen en wil dan ook de resterende 3500 gulden gaarne aan subsidie verleend zien. B en w willen hier echter niet op ingaan. Verwezen wordt naar het feit dat ook andere instellingen met terug- Raadslid WD: Geld voor emancipatie werd in Middelburg verkeerd verdeeld lopende inkomsten te kampen hebben. De stichting zal in de ogen van het col lege dan ook zelf bezuinigingen moe ten aanbrengen of de inkomsten moe ten zien te verhogen. De raad wordt, verder gevraagd in te stemmen met de gemeentelijke nota minderhedenbeleid. Zoals gemeld was het maken van een dergelijk stuk voor waarde van het ministerie van binnen landse zaken om in aanmerking te ko men voor een rijksbijdrage voor extra bestuurskosten. Het gaat daarbij om geld wat besteed moet worden voor voorbereiding en uitvoering van een minderhedenbeleid onder leiding van een coördinator. Dan wordt de raad ook gevraagd mee te werken aan de overname door de ge meente van de twee rijksleerscholen In Middelburg. Dit zijn lagere scholen die het rijk over wil dragen aan de gemeen te. Voor De Rosenburch aan de Kruit- molenlaan zal dit weinig problemen op- leveren. Wel voor die aan de Sint Sebas- tiaanstraat, vooral omdat deze in een verouderd gebouw gehuisvest is. De protestant-christelijke kleuter school De Wipplank beschikt in de To renhofstraat over twee lokalen en wil er graag een derde bij. Voorgesteld wordt mee te werken aan overplaat sing van de betreffende derde groep leerlingen naar een ruimte in de lagere Torenhoveschool. Hiermee vormt de kleuterschool al een 'koppel'. in Middelburg MIDDELBURG - Het bestuur van de gemeenschappelijke regeling integra tie bibliotheekwerk in Middelburg vergadert morgen, dinsdag, over de fi nanciële kant van de nieuwbouw van het gebouw aan de Kousteensedijk in Middelburg. Daarin worden, zoals ge meld, onder meer de provinciale als de gemeentelijke bibliotheek van Mid delburg ondergebracht. In de vergade ring komen ook de integratie van ver schillende personeelsbestanden en een aantal aspecten van de fusie tussen de bibliotheken aan de orde. De bijeen komst begint 's avonds om half acht in de Provinciale Bibliotheek aan het Ab dijplein in Middelburg. De gemeenschappelijke regeling is de beheersvorm voor de vier te mtegreren Middelburgse bibliotheken Naast de gemeentelijke openbare bibliotheek van Middelburg en de Provinciale Bi bliotheek zijn dat de Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek en de Zeeuwse Cen trale Discotheek Al deze bibliotheken betrekken eind '84 het nieuwe gebouw in Middelburg. Het bestuur van de gemeenschappelij- ke regeling, dat nu voor de derde keer bijeen komt. bestaat uit vertegenwoor- dig(st)ers van de vier genoemde instel lingen, de provincie, de gemeente Mid delburg en de stichting Openbare Bi bliotheek Middelburg. MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad heeft december vorig jaar de emancipatiegelden verkeerd ver deeld. Dat is de mening van het VVD- raadslid mevrouw C. de Dreu-Kostcr. Zij kwam kort na de raadsvergadering in het bezit van de nieuwe regels, af komstig van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Deze waren november 1982 vastgesteld. In vragen aan het college van b en w wyst het raadslid erop dat de regels die bij aanvaarding van de verdeling van de emancipatiegelden werden gebruikt afwijkend waren. Ze vraagt het college dan ook of er nu geld moet worden te ruggevorderd van instellingen die geld kregen of er nog geld van de rijksover heid te verwachten is voor emanicipa- tie-activiteiten. Tenslotte vindt ze het vreemd dat b en w de nieuwe regels niet toepasten zeker omdat er tijdens de be wuste raadsvergadering nog gevraagd is naar de nieuwe regels PCOB bijeen in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - De Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB) in Nederland houdt morgen, dinsdag, een bijeenkomst in Bachten Poorte in Ooste Souburg. Spreker is de heer A Maas penningmeester van de bond. O p de bij eenkomst die om 14.30 uur begint, wordt onder meer gepraat over de op richting van een plaatselijke afdeling. Opbouwconi missie Oost-Souburg bijeen OOST-SOUBURG De Opbouwcom- missie oost-Souburg houdt morgen, dinsdag, een openbare vergadering in het wijkcentrum Middenhof. Tijdens deze vergadering, die om 20.00 uur be gint, zal onder meer gesproken worden over de problematiek bij de KMS. over de verkeerssituatie in de J. I Sanderse- straat, over het project school-gezin- buurt, over ondersteuning vn de buurt vereniging Van Duyvenvoorde en over de taakverdeling en samenstelling van de Opbouwcommissie. Verder worden verschillende verslagen behandeld. Ledenvergadering CDA Domburg DOIVIBURG - De afdeling Domburg van het CDA houdt vandaag, maandag, een algemene ledenvergadermg in pen sion 'De Moerbei' in Oostkapelle De heer H. Eversdijk, vice-voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer zal dan spreken over het onderwerp 'Vrij heid in de Christelijke politiek, kan dat?' Tevens zal er een bestuursverkie zing plaatsvinden De aanvang is 19.30 uur. Wijkvergadering Sint-Laurens SINT-LAURENS De wykverenigmg Sint-Laurens houdt morgen, dinsdag, de ledenvergadering in het wykge- bouw De agenda heeft een huishoude lijk karakter. De vergadering begint, om 19.30 uur. Na de vergadering wordt de musical 'Poesje Maauw-Katje Klauw' opgevoerd door enkele leden van de NCVB. GOES - Omar Sharif is zaterdag de mooiste gebleken op de jaarlijkse wedstrijd van de kynologenclub Zeeland. Niet de uit Egypte afkomstige filmster overigens, maar de naar hem genoemde dashond standaard lang haar Omar Sharif van Zcelands Roem van J. Kastcleijn uit 's-Gravenpol- der. De hond, gefokt door mevrouw M. J, de Kunder-Vader uit hetzelfde dorp, stak met kop en schouders uit boven de 341 andere honden die in de Goese veilinghal hun beste beentje voorzetten. Figuurlijk dan. want ver geleken bij wat meer uit de kluiten gewassen soortgenoten viel de beste hond van de clubmatch vrijwel in het niet. Een van de honden wordt aandachtig bekeken door een keurmeester. De kynologenclub mocht zich in een grote belangstelling voor de wedstryd verheugen. Het aantal in geschreven honden overschreed dat van vorig jaar met bijna een kwart. Dat is opmerkelijk, want landelijk geven de cijfers te zien dat het aantal deelnemers daalt. De 342 honden vertegenwoordigden 68 rassen. Daar waren heel bekende bij, zoals bouviers, Afghaanse windhonden, Schotse collies en Duitse herders, maar ook veel min der vaak voorkomende rassen als de Tibetaanse mastiff, de Galgo Es- panol en de owezarek nizinny. Ook de belangstelling van hondenlief hebbers die geen viervoeter ter keuring hadden meegebracht, was groot. De hele dag hadden honden en baasjes met over bekijks te kla gen. De keuringen mondden uit In de aanwijzing van de beste veteraan, de beste pup, de beste kampioen en de beste hond van de clubmatch. De beste veteraan was een rasge noot van de latere uiteindelyke winnaar, eveneens gefokt door - en nog het eigendom van - mevrouw De Kunder. In de pup-klasse (voor honden van zes tot negen maan den) won een Schotse collie van J. F. M. Vader uit het Walcherse Se- rooskerke. Een Engelse cockerspa- niel van mevrouw T. Bogh-Quist uit Kerkwerve ging er in de kam pioensklasse met de titel vandoor. Tussen de keuringen door werd een gedrags- en gehoorzaamheids wedstrijd gehouden, waarbij de beste honden opmerkelijk goed naar hun baasjes bleken te kunnen luisteren. Evenals vorig jaar werd ook weer een kind-en-bond-show gehouden. Daaraan deden deze keer 28 combinaties mens en dier mee, de eerste gestoken in kledij die paste bij de herkomst van de tweede. Magere varkenslappen C kilo Witlof 1 500 gram. X, 1 Gekruide achterham j A 100 gram. Xi" Eieren no. 5 1 >3 doos 10 stuks Maximaal 3 eenheden per klant I Geldig van maandag 14 t/m woensdag 16 maart 1983 :00SJE BUSKENSTRAAT 135. VLISSINGEN school. De maatregel kan volgens haar niet alleen gevolgen hebben voor de Beatrixkleuterschool, maar ook voor de Jenaplanschool .Als de ouders in Ritthem hun kinderen niet meer naar Souburg brengen komt het kind achter in zijn ontwikkeling, maar het kan ook een leidster minder bij de Beatrixkleu terschool beteken. Als daar een leidster wegvalt, dan wordt een integratie met onze school heel erg moeilijk", zo vreest mevrouw Goozen. Zij meent dat bet ongemak met het ver voer In de praktijk niet gemakkelijk is op te lossen voor veel ouders en wordt daarin bijgevallen door het raadslid mevrouw M de Jonge (PvdA). „Ik ken het standpunt van my n fractie hierover nog niet", zei ze zondag desgevraagd, ..maar we zulllen zéker niet zonder meer akkoord gaan met deze maatregel. Er moet ook worden gekeken naar andere oplossingen. Het is ondoenlijk voor de ouders acht keer per dag. met uitzonde ring van woensdag, die rit te maken. Op woensdag ls dat beperkt tot vier ritten, omdat de school dan alleen 's morgens is geopend, maar de ouders moeten steeds heen en terug, als zij hun kind halen of brengen. Voor de Rooie Vrou wen is dat onaanvaardbaar", aldus me vrouw De Jonge. Zaniken „Wij moeten inderdaad erg zuinig zijn als gemeente, maar het gaat hier niet om zo'n groot bedrag en dan moet je niet daarover zaniken", zegt raadslid V. J. A. Wilkens (WD). „Ik ben voor het handhaven van die vergoeding, om vergrijzing van Rit them te voorkomen. Als je daar jonge gezinnen wilt hebben met kinderen moetje er wel iets doen. Ik vind het een heel mooi gebaar van de ouders, dat zij hun kop niet in de wind gooien en zelf ook wel inzien, dat het niet kan blijven op de huidige manier. Toen de kleuter school in Ritthem is gesloten is toege zegd. dat de gemeente zou bydragen m bet. vervoer naar Souburg Een school openhouden is veel duurder", aldus de heer Wilkens. Wethouder Adan zegt zelf in geen geval een dergelijke toezegging te hebben ge daan. „Wanneer die is gedaan, dan is die gedaan aan ouders, die nu al volwas sen kinderen hebben. In ieder geval van voor mijn ambtsperiode als wethouder. En zelfs al zou die toezegging zijn ge daan, dan nog kunnen de ouders van nu daaraan geen enkel recht ontlenen", stelt tay. Het bestuur van de afdeling Vlissingen van tiet CDA heeft inmiddels de ouders uitgenodigd vooreen bijeenkomst, van avond (maandag) vanaf 19.45 uur in het verenigingsgebouw 'Ons Dorpsleven' te Ritthem. over de aangekondigde be zuinigingsmaatregel. Het onderwerp komt verder morgen (dinsdag) ter spra ke in de commissie van advies en bij stand voor de onderwyszaken. Deze vergadering in het stadhuis van Vlissin gen begint om 19.30 uur Vergadering PvdA Middelburg MIDDELBURG - De PvdA afdeling Middelburg houdt vandaag, maandag, de openbare ledenvergadering die in het teken van de kunst zal staan. Wil lem Sloots ('cultuurspecialist'), Wim Hofman (schrijver en tekenaar). Frits van Til (beeldend kunstenaar) en een lid van de Fanfare Sint Juttemis praten over dit onderwerp. De vergadering wordt gehouden in de Concert- en Ge hoorzaal en begint om 19 30 uur. VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen wil in verband met bezuinigingen niet langer het vervoer vergoeden van de kinderen in Ritthem, die een kleuterschool bezoeken in Oost-Souburg. De gemeente betaalt daarvoor jaarlijks 35.000 gulden, terwijl de ouders van de 16 betrokken kleuters 3500 gulden bijdragen. De ouders hebben inmiddels een brief verstuurd aan de gemeenteraad van Vlissingen. waarin zy vragen de subsi die niet stop te zetten met Ingang van 1 augustus, zoals het college wil. Ook het schoolbestuur van de christelijke Bea trixkleuterschool In Oost-Souburg en bet bestuur van de christelijke lagere Jenaplanschool 'Rietheim' hebben af wijzend gereageerd op de plannen van bet college. Het vervoer van de kleuters naar Oost- Souburg heeft in 1980 ook al geleid tot een conflict met de ouders. Er zou een andere regeling komen, met een bijdra ge van de ouders naar draagkracht. Dat betekende voor sommige ouders een flinke verhoging en sdj kwamen dan ook ln verzet. Het meningsverschil werd bij gelegd. Nu ziet het college zich volgens wethouder ing G. J. A. M. Adan (CDA) van onderwijs en financiën genood zaakt de vergoeding helemaal te beëin digen. omdat in totaal 300.000 gulden moet worden bezuinigd op onderwijs in 1983. „Wij wilden daarbij het onderwijs zelf niet schaden en proberen dus te be- zuinlngen op randverschijnselen, zoals het vervoer naar de scholen", verklaart wethouder Adan. Hij erkent dat het stoppen met de subsidie het afschaffen betekent van het vervoer van de kleu ters. die nu nog met twee taxiebusjes of een bu^je en een taxie naar Souburg worden gebracht, twee keer per dag. „De ouders moeten nu zelf hun kinde ren halen en brengen. Dat is inderdaad een flinke afstand, maar niet groter dan voor vele andere ouders. Er is ln Vlissin gen maar een reformatorische kleuter school, namelijk in de Beatrixlaan. De ouders brengen hun kinderen daar zelf naar toe. Als iemand op Het Eiland woont en zijn kind daar ook op school wii hebben, dan is dat ook een enorme afstand", meent de heer Adan. Vervoer Het probleem van de ouders is volgens de Vlissingse wethouder opgelost, wanneer in 1985 de wet op het basison derwijs in werking treedt en de Jena planschool een basisschool wordt, zo dat de klenters uit Ritthem dan daar terecht kannen. Vele ouders zeggen echter dat vervoer, vier keer per dag, niet zelf te kunnen realiseren. „Veel ouders hebben bovendien een jonger kind, dat ze niet alleen thuis kunnen laten en dus steeds mee moeten nemen op de fiets. Ze begrijpen best wel, dat er iets moet gebeuren en de vergoeding op deze manier niet kan blijven doorgaan. Maar ze hopen wel, dat er tenminste nog iets van de vergoe ding beschikbaar blijft Er is namelijk geen lijndienst van Ritthem naar Sou burg en er zijn net enkele leerlingen te kort voor een eigen kleuterschool", zegt mevrouw Goozen uit Ritthem. secreta ris van het bestuur van de Jenaplan- Streepshirt met opstaand kraagje. 50% Katoen/50% polyester. Wit of bleu fond met strepen. Normale prijs 39.- t/m els. zaterdag V-hals kabelpullover in pastels. 100% Katoen. Rose, lichtblauw, geel of écru. Normale prijs 59- t/m a-s. zaterdag Gabardine bandplooibroek. 55% Polyester/45% woL Oa. marine, rafen wit. Normale prgs 95.- t/m as. zaterdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6