Top New Delhi eist einde wapenwedloop VVD wil nog dit jaar twee miljard extra bezuinigen De koers is gunstig voor smaakvol roken! Zo krijgt u 2 pakjes Gold Dollar GRATIS: i I 'GELD NAAR ARME LANDEN' Nkomo in Londen PZC/i Rooie vrouwen willen abortus in ziekenfonds NIJPELS: DE UITKERINGEN MOETEN OMLAAG Aardbeving treft Molukken MAANDAG 14 MAART 1983 binnen-buitenland NEW DELHI (RTR, AFP) De zevende topconferentie van niet-gebonden landen is zaterdag in New Delhi geëindigd met een oproep van de 101 delegatieleiders tot de grote mogendhe den om de kernwapenwedloop te staken en het voor raketten bestemde geld te gebruiken om de arme landen te helpen hun economische problemen op te lossen. Met een vertraging van 18 uur werd de bijeenkomst die afgelopen maandag was begonnen, besloten met een rede van premier Indira Gandhi die als voorzitter was opgetreden. De delegaties waarvan er bijna 70 door een staatshoofd of premier werden geleid, namen talrijke resoluties over politieke en economische kwesties aan, maar zij slaagden er niet in het belang rijkste directe probleem op te lossen - de beëindiging van de oorlog tussen Irak en Iran. Ook konden zij het niet eens worden over de plaats waar zij hun achtste topconferentie over drie jaar zullen houden. In een „boodschap van New Delhi" deed de conferentie een beroep op de mogendheden mete kernwapens - de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, En geland, Frankrijk en China - „dringen de en praktische maatregelen te aan vaarden ter voorkoming van een kern oorlog". Wat de oorlog aan de Perzische Golf betreft konden de afgevaardigden niet verder komen dan een nieuwe oproep Schilderwerk Het kabinet is be reid tegemoet te komen aan de eis van de WD om ook het schilderwerk tijde lijk aftrekbaar te maken voor de belas tingen. WD-fractieleider Nijpels zei dit zaterdag in het radio-programma In de Rooie Haan. De precieze vorm waarin de nieuwe regeling vastgelegd wordt, vormt nog onderwerp van discussie tussen de staatssecretarissen Brokx (volkshuisvesting) en Koning (finan- cie4n). Weersvooruitzichten van het KNMI' voor dinsdag t vrijdag. Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. Deltagebied Hoog water maandag 14 maart NM 18.43 uur cm v 1.52 212 2.18 235 2.46 146 3.01 243 3.49 174 3.41 206 Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse dinsdag 15 m; Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinise 4.11 179 ■t uur cm 2.27 229 2.54 251 3.12 154 3 40 256 4.29 184 4.22 218 4 49 188 Laag water maandag 14 maart NM 18.43 uur uur cm Vlissingen 8,29 230 20 34 195 Temeuzen 9.02 241 21.09 209 Zierikzee 9.11 187 21.13 148 Hansweert 9.25 256 21.32 29 Wemeldinge 9.29 210 21.39 171 Kreekrak 9.44 246 21.54 197 Bruinisse 940 203 21.47 166 dinsdag 15 maart uur uur cm Vlissingen 908 243 21.08 208 Temeuzen 9.43 255 21.44 220 Zierikzee 944 196 21.43 155 Hansweert 10 .08 271 22.09 240 Wemeldinge 10.05 219 22.09 180 Kreekrak 1019 258 22.23 206 Bruinisse 10 17 214 22.18 175 AMSTERDAM (ANP) Abortus dient nu zo snel mogelijk in het ziekenfondspakket te worden op genomen. Hiervoor pleitte zater dagmiddag de nieuwe landelijke contactvrouw (voorzitster) van de Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid, Jeanne Hoogendoorn. Zij sprak op de laatste dag van het tweejaarlijkse congres van de Rooie Vrouwen in de RAI in Am sterdam, waar zij vrijdag tot rv- voorzitster werd gekozen. Mevrouw Hoogendoorn, wonend in Nieuwerkerk, is ook lid van het landelijk bestuur van de PvdA en raadslid van de gemeente Duive- land. In haar eerste toespraak riep zij de vrouwen op wakker en strijdbaar te blijven, want „we gaan een moeilijke periode tegemoet". Zij verklaarde dat socialisme een voorwaarde is voor een feministi- sch-socialistische maatschappij, maar dat het geen garantie biedt. Er moet verder worden gestreden om ons toekomstperspectief dich terbij te brengen, aldus mevrouw Hoogendoorn. tot de strijdende partijen om hun al twee-en-een-halfjaar durende oorlog te beëindigen. Mevrouw Gandhi had ge streefd naar een krachtiger uitspraak, maar daarover kon geen overeenstem ming worden bereikt. Ook ten aanzien van het verlangen van Irak dat de volgende conferentie in Bagdad worrdt gehouden, kon geen beslissing worden genomen. De af gevaardigden schoven deze door naar de bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken die over twee jaar waarschijnlijk in Angola zal worden gehouden. De hoofdpunten in de 20.000 woorden tellende economische slotverklaring van de topconferentie zijn dat de Derde Wereld zwaarder van de recessie heeft te lijden dan de industrielanden en dat de Derde Wereld een betere behande ling wenst van de industrielanden. De ontwikkelingslanden gaan gebukt on der recordschulden, uiterst lage devie- zeninkomsten uit hun export, vermin dering van de toegang tot de markten in het westen en uitmergelende armoe de. De schulden van de ontwikkkelings- ianden bedragen nu 540 miljard dollar (1.430 miljard gulden) en vergen jaar lijks rentebetalingen van 106 miljard dollar (281 miljard gulden). Weinberger sluit interim-akkoord raketten niet uit WASHINGTON (DPA/UPI/AFP) - De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger, heeft zondag ge zegd dat een interim-akkoord met de Sowjet-Unie over raketten voor de middellange afstand in Europa op bepaalde voorwaarden aanvaardbaar zou zijn. In een interview met de Amerikaanse omroep CBS zei de minister dat hij zich een interim-akkoord kon voorstellen, wanneer in de eerste paragraaf staat dat onmiddellijk na de ondertekening onderhandelingen beginnen over nul optie. Weinberger zei te vrezen dat de Sowjet- Unie niet meer geïnteresseerd is in .verdere onderhandelingen, wanneer in een interim-overeenkomst haar voor waarden en niet die van de Verenigde Staten vervuld zijn. IVan onze correspondent) LONDEN Oppositieleider Joshua Nkomo uit Zimbabwe is gisteroch tend op het Londense vliegveld Heathrow aangekomen. Hij heeft gezegd pas naar zijn vaderland te willen teruggaan, als de regering-Mugabe zijn veiligheid kan garanderen. De Britse regering is nogal verlegen met de komst van Nkomo, die vorige week naar Botswana vluchtte omdat hij bang was te worden vermoord, en vervolgens via Zuid-Afrika naar Engeland vloog. De Britse autoritei ten hebben hem gezegd dat hij voorlopig een week mag blijven. In die tijd zal worden overwogen of van de huidige problemen in Zim- Nkomo tijdelijk politiek asiel kan worden verleend. Dat zal geen ge makkelijke keuze zijn. Enerzijds moet de Britse regering de berich ten over de door het leger van Zimbabwe, met name de gevrees de "Vijfde Brigade', gepleegde moorden in Matabeleland, Nko- mo's thuisbasis, wel serieus ne men. Anderzijds willen de Britten de regering-Mugabe niet voor het hoofd stoten, laat staan de schuld krijgen van het bevorderen van een burgeroorlog in Zimbabwe. Daartegen zondigde de Zimbab- weaanse oppositieleider al direct na aankomst in Londen. Op het vliegveld gaf hij een persconfe rentie waarin hij uitgebreid uit de doeken deed waarom hij zijn va derland is ontvlucht. Nkomo zei in dat verband onder meer dat vrienden hem hadden overge haald naar Botswana te gaan, omdat Mugabe's Vijfde Brigade hem anders zou laten 'verdwij nen'. Nkomo zei verder dat alles moet worden gedaan aan het oplossen babwe. en het stoppen van het geweld daar. Hij wilde niet ingaan op de vraag waar hij zich blijvend zal vestigen als hij niet kan terug gaan naar Zimbabwe. „Ik zal te ruggaan. De problemen daar moe ten eenvoudigweg worden opge lost", zo verklaarde hjj. Nkomo hoopt op een ontmoeting in Londen met vertegenwoordi gers van de regering van Zimbab we, waarbij zijn veiligheid bij terugkeer naar het vaderland kan worden gegarandeerd. Maar de minister van Informatie van Zim babwe, Sbamuyarira, heeft die hoop gistermiddag al meteen de bodem in geslagen. Tijdens een persconferentie in Londen zei Shamuyarira dat de plaats voor een dergelijke ontmoeting Hara re, de hoofdstad van Zimbabwe, is. De aanwezigheid van de minis ter in Londen bewijst, hoezeer ook de regering van Zimbabwe verontrust is over de mogelijke consequenties van Nkomo's vlucht. Toch wel tegen de algemene verwach ting in werd het gisteren een prachtige zondag. Er was flink wat zon en bij een zwakke zuidoostelijke vrind is gister middag vrijwel overal in de regio een maximum temperatuur van dertien graden bereikt. In de loop van de mid dag echter begon de bewolking in de hogere luchtlagen toe te nemen. Deze bewolking is afkomstig van een breed front, dat gisteren via de Britse eilan den begon op te dringen. Het ziet er naar uit, dat deze zóne met veel bewol king en gevuld met vochtige luchtmas- sa's vandaag over onze provincie naar het oosten zal trekken. Het zal daarom beduidend minder zonnig weer zijn en mogelijk valt er vanochtend wat lichte regen. Omstreeks het middaguur be gint het echter weer op te klaren en stroomt wat koelere lucht vanaf de Noordzee binnen. Vooruitzichten voor dinsdag: wolken velden afgewisseld door opklaringen. Kans op een licht regenbuitje. Meest matige westelijke wind en enkele gra den koeler. Nautisch bericht Wind: ruimend via zuid naar zuidwest, overwegend kracht 4, zicht: eerst slecht, mogelijk buitengaats enkele mistbanken, in de middag matig en la ter goed zicht, temperatuur kustwater: ruim vier graden, afwijking waterstan den: geen afwijking van betekenisma ximale golfhoogten monding Scheldes. tijdens hoogwater circa een halve me ter zeegang ZON EN MAAN 15 maart zon op 06.56 onder 18.43 maan op 07.44 onder 19.30 JAKARTA (RTR/UPD Een krachtige aardbeving, gevolgd door een vloedgolf, heeft zaterdagochtend de Molukken getroffen. Een woordvoerder van het meteorologisch instituut op Ambon verklaarde dat er althans op Ambon en het grootste eiland, Ceram, geen ernstige schade was aangericht. De beving waarvan het epicentrum op circa 35 mijl ten zuidwesten van Ambon in de Bandazee lag, had een kracht van 6,6 op de open schaal van Richter. De vloedgolf had een hoogte van drie meter. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG WD-leider Nij pels gelooft dat het kabinet nog dit jaar extra bezuinigin gen van twee miljard zal moe ten doorvoeren. Dat zou moe ten gebeuren bij de komende Voorjaarsnota. Volgens Nijpels moet bet geld voor het grootste deel gevonden worden door een verlaging van de sociale uitkerin gen. Hij wijst een belastingverhoging van de hand, omdat volgens hem juist de hoge belasting- en premiedruk oor zaak is van de huidige slechte economi sche toestand van Nederland. Nijpels zei dit zaterdag voor de Vara- radio. Hij gelooft dat het kabinet in de Voorjaarsnota met alle financie41e te genvallers zal moeten compenseren. Maar van de geschatte drie miljard aan nieuwe tegenvallers zal toch wel twee derde gecompenseerd moeten worden, zei Nijpels. Volgens Nijpels zouden de bezuinigin gen het beste kunnen worden doorge voerd door de afstand tussen lonen en uitkeringen te vergroten. Volgens Nij- kunnen ontkomen om deze mogelijk- pels zal ook het kabinet er niet aan heid, die de WD al in haar verkie zingsprogramma bepleit heeft, serieus onder ogen te zien. HILVERSUM (ANP) Bij jongeren van 16 en 17 jaar is de VVD veruit favoriet. Dat blijkt uit een verkiezingsonder- zoek, in opdracht van het blad voor schoolverla ters. V/at nu' uitgevoerd door het onderzoekbu reau Inter/View. De re sultaten van het onder zoek wijzen uit dat de VVD onder de jongeren de grootste aanhang heeft, te weten 37 procent tegenover twaalf procent in 1981. Deze liberale winst wordt met name toegeschreven aan de komst van Ed Nijpels als „nieuwe, jonge, vlotte lijsttrekker". De belang stelling van de jongeren voor PvdA, CDA en in het bijzonder voor D'66 liep. terug. Zo daalde de voor keur voor de Partij van de Arbeid van 35 procent naar 29 procent en voor het CDA van zestien naar viertien procent. De da ling voor de democraten was aanzienlijker: van 21 procent in 1981 naar vijf procent nu. Ook was er verlies voor de PPR: van vier naar een pro cent. Het verkiezingsre sultaat gaf een winst van twee procent te zien voor de PSP. Opvallend was de stijging van de Cen trumpartij: nu vier pro cent (bij het onderzoek in 1981 was de partij nog niet vertegenwoordigd). De verkiezingsuitslagen werden zaterdag bekend gemaakt in het VARA- radioprogramma „In de Rooie Haan". Natuurschrijver Rinke Tolman (91) overleden DEN HAAG - Rinke Tolman, de au teur, bioloog en free-lance journalist van wiens hand zo'n vijftig boeken op natuurgebied zijn verschenen, is zater dagmiddag in een verpleegtehuis in Amersfoort op 91-jarige leeftijd overleden. Rinke Tolman, geboren op 25 mei 1891 in het Friese Oosterzee, was ridder in de orde van Oranje Nassau en ereburger van de gemeente Soest. Hij heeft vooral een bijdrage geleverd aan de populari sering van de wetenschappelijke bena dering van alles wat op de natuur be trekking heeft. IADVERTENTIE 14.14 222 14.38 244 16.00 161 15.28 257 16.04 193 15.58 229 16.33 199 uur cm 14.45 232 15.10 253 16.30 163 16.03 264 16.39 198 16 34 234 17.08 202 Nieuw! Gold Dollar. Een eerste klas Amerikaanse filtersigaret Manlijk en stoer. Vol van smaak en bereid van de fijnste tabak. En toch kost Gold Dollar maar f 2,50 per pakje van 20. Dat bewijst dat smaak voor je geld wel degelijk kan. Proef het zelf. Dan krijgt u tijdelijk 2 pakjes gratis. Hoe? Heel eenvoudig. Koop gewoon 2 pakjes 20 Gold Dollar filter in de winkel en stuur de lege pakjes samen met onderstaande bon in een voldoende gefrankeerde envelop naar Gold Dollar Promotions, Postbus 600, 2003 RP Haarlem. U ontvangt dan 2 nieuwe pakjes gratis thuis. Stuur snel in, want de voor raad is beperkt! Langs sbppeilijn afknippen. Hierbij stuur ik 2 lege pakjes 20 Gold Dollar. In ruil hiervoor ontvang ik van u 2 pakjes van 20 Gold Dollar filtersigaretten. Naam: Adres: Postcodewoonplaats: Telefoonnummer: Leeftijd:m/y (Dit aanbod ts een week geldig en geldt alleen voor rokers van 18 jaar en ouder en zolang de voorraad strekt U kunt slechts 1 keer inzenden.) 1 I I I I I I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3