'Voorrijtarief bij valse meldingen inbraakalarm Omar Shariff allermooiste Schaker Eric Bolleman (14) rijst boven middelmaat uit SUGGESTIE GOESE POLITIE WISSEL BEVELANDER WISSEL SCHOUWEN PZC/streek Lichte stijging in aantal leerlingen Streekschool Folklore thema braderie in Middelburg Nieuwe opzet Anjercollecte in Middelburg MAANDAG 14 MAART 1983 GOES - Het valt te overwegen maatregelen te treffen in verband met inbraak-meldingsinstalla ties die herhaaldelijk vals alarm geven. Gedacht zou kunnen worden aan het in rekening brengen van de kosten die de politie in verband met het alarm moet maken. De gedachte aan zo'n voorrijta rief oppert de hoofdinspecteur-korpschef van de Goese gemeentepolitie J. L. de Rave in zijn jaarverslag over 1982. Vorig jaar is het aantal valse alarmerin gen door automatische alarminstalla ties weer toegenomen. Van de 144 alar men waren er 138 vals. tegen 112 van de 120 in 1981 Dit grote aantal, dat in hoofdzaak betrekking heeft op Inbraak meldingsinstallaties. doet volgens de Goese korpschef het gevaar ontstaan dat de politie op den duur laconiek gaat reageren en daardoor te laat komt wan neer er werkelijk iets loos is. De geüniformeerde dienst van de ge meentepolitie in Goes heeft in 19827179 processen-verbaal en bekeuringen ge schreven. Dat is ruim 150 meer dan het jaar ervoor (7022), maar minder dan in het topjaar 1980 (8263). Overtreding van parkeer- en stopverboden (2995) en overtreding van de maximumsnelheid (1323) leverden de meeste bekeuringen op. Geen voorrang verlenen (82) en on voldoende afstand bewaren (61) zijn de meest voorkomende oorzaken geweest van de verkeersongelukken in 1982. De rijksweg A 58 (17 ongelukken), de se cundaire weg 11 Goes-'s-Heer Arends- kerke (16) en de Grote Markt (16) zijn Energie-actie CEZ in Rilland RILLAND - De coördinatiegroep ener giebesparing Zeeland (CEZ) komt van dinsdag 22 tot en met donderdag 24 maart met zijn energie-actie in Rilland. In verenigingsgebouw De Ark aan de Hontestraat zal dan voorlichting wor den verstrekt over isolatie van wonin gen, dichten van tochtkieren en aan brengen van voorzetramen. Veel aan dacht wordt ook besteed aan energie zuinige verwarming van de woning Bo vendien is verlichting te zien die met weinig energie toe kan. De openingstij den zijn van 15.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Ledenvergadering van PPR-Borsele HEINKENSZAND-De afdeling Borse- le van de PPR houdt donderdag een ledenvergadering ten huize van G. Hoogendoom, Kievitstraat 15 in Hein- kenszand. Gepraat wordt over het fietspad 's-Hee- renhoek-Heinkenszand en de noodzaak van een soepel gemeentelijk uitkerings- beleid met betrekking tot werklozen die een eigen bedrijfje willen beginnen. Aan de orde komt tenslotte het beleid van de huidige regering, die, aldus de agenda voor de vergadering, 'in naam de pretentie heeft zich te laten leiden door de hoge beginselen van christen democratie en liberalisme, maar waar van de praktijk doet vermoeden dat er slechts een cursus boekhouden en sim plistische Amerikaanse cowboyfilms aan ten grondslag liggen'. De vergade ring begint om 20.30 uur. Raadslid WD: Geld voor emancipatie werd in Middelburg verkeerd verdeeld MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad heeft december vorig jaar de emancipatiegelden verkeerd ver deeld. Dat is de mening van het WD- raadslid mevrouw C. de Dreu-Koster. Zij kwam kort na de raadsvergadering in het bezit van de nieuwe regels, af komstig van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Deze waren november 1982 vastgesteld. In vragen aan het college van b en w wijst het raadslid erop dat de regels die bij aanvaarding van de verdeling van de emancipatiegelden werden gebrujkt afwijkend waren. Ze vraagt het college dan ook of er nu geld moet worden te ruggevorderd van instellingen die geld kregen of er nog geld van de rijksover heid te verwachten is voor emanicipa- tie-activiteiten. Tenslotte vindt ze het vreemd datbenwde meuwe regels niet toepasten zeker omdat er tijdens de be wuste raadsvergadering nog gevraagd is naar de nieuwe regels. wat de ongelukkencijlers betreft het on veiligst. Afgaande op de belangstelling voor de twee verkeerscursussen die de politie vorig jaar heeft georganiseerd, zal het aantal ongelukken dit jaar waar schijnlijk niet opzienbarend dalen. Die cursussen hadden 'in totaal dertien deelnemers en zijn, zo wordt in het jaarverslag dan ook vastgesteld, geen succes geworden. De recherche heeft vorig jaar een zeer geringe stijging van het aantal aangif- Hengstenshows in Zeeland ABSDALE/SEROOSKERKE - Ko mende week worden er in Zeeland twee hengstenshows gegeven. De eerste is morgenavond, dinsdag, in de manege De Buck in Absdale en de tweede don derdagavond 17 maart in de manege Meijers in Serooskerke. Beide keren be ginnen de shows om 19.30 uur. Er zal een toelichting worden gegeven door de heren Van Dalen, Sanders en Locke- feer. Beide hengstenshows gaan uit van de fokverenigingen van het WPN in Zeeland. ten van misdrijf te verwerken gekre gen. Dat is dan afgezien van aangiften van fietsendiefstal, want dat aantal liep van 478 in 1981 op tot 550 in 1982. Wat die fietsendiefstallen betreft, geldt meestal: kwijt is kwijt, want in nog geen veertig procent van de geval len kan de fiets aan de rechtmatige ei genaar worden teruggegeven. Het is Ontmoetingsdag hervormde vrouwen in Vlissingen VLISSINGEN - De hervormde vrou wengroepen in Zeeland houden mor gen. dinsdag, in het Scheldekwartier te Vlissingen de jaarlijkse ontmoe tingsdag. een toespraak van dr J. Kattenberg uit Den Helder over het onderwerp 'Man en vrouw schiep Hij hen', het afscheid van enkele leden van de provinciale com missie. 'Zoveel vrouwen, zoveel zinnen', gebracht door een aantal HVG'sters en 'Een liedje, een praatje en een plaatje' door Eveline Stem. De ontmoetingsdag begint om 10.30 uur overigens opvallend dat meer dames fietsen dan herenrijwielen zoekraken. Vorig jaar zijn 296 fietsen zonder stang en 231 fietsen met zo'n rechtstreekse verbinding tussen stuur en zadel als vermist opgegeven. In verband met misdrijven zijn in 1982 306 daders aangehouden, tegen 222 in 1981. Het aantal inbraken steeg van 243 naar 279. maar de buit. uitgedrukt in geldwaarde, daalde van ongeveer 474.000 gulden naar ongeveer 322.000. Hoopgevend is volgens hoofdinspec teur De Rave het feit dat het schadebe drag bfj vernielingen in 1982 de helft bedroeg van dat in het jaar ervoor: 58.000 gulden tegen 118.000 gulden. Het aantal aangiften van vernielingen was in de twee jaren vrijwel gelijk: 165 in 2981 en 166 in 1982 Anderhalve ton goederen verzameld in Oostkapclle OOSTKAPELLE - De inzamelingsactie van vooral kleding en andere goederen die de afeglopen weken in Oostkapelle werd gehouden heeft anderhalve ton aan gewicht opgebracht. De kleding en gordijnen zijn bestemd voor een aantal ontwikkelingslanden De spullen zijn verstuurd naar de Stichting 'Mensen in Nood' in Den Bosch die voor verder transport zal zorgen. De organisatie van de inzamelingsactie was m handen van de Hervormde Vrouwendienst GOES - Omar Sharif is zaterdag de mooiste gebleken op de jaarlijkse wedstrijd van de kynologenclub Zeeland. Niet de uit Egypte afkomstige filmster overigens, maar de naar hem genoemde dashond standaard/lang haar Omar Sharif van Zeelands Roem van J. Kasteleijn uit 's-Gravenpol- der. De hond. gefokt door mevrouw M. J. de Kunder-Vader uit hetzelfde dorp, stak met kop en schouders uit boven de 341 andere honden die in de Goese veilinghal hun beste beentje voorzetten. Figuurlijk dan. want ver geleken bij wat meer uit de kluiten gewassen soortgenoten viel de beste hond van de clubmatch vrijwel in het niet. Een van de honden wordt aandachtig bekeken door een keurmeester. De kynologenclub mocht zich in een grote belangstelling voor de wedstrijd verheugen. Het aantal in geschreven honden overschreed dat van vorig jaar met bijna een kwart. Dat is opmerkelijk, want landelijk geven de cijfers te zien dat het aantal deelnemers daalt. De 342 honden vertegenwoordigden 68 rassen Daar waren heel bekende bij. zoals bouviers. Afghaanse windhonden, Schotse collies en Duitse herders, maar ook veel min der vaak voorkomende rassen als de Tibetaanse mastiff, de Galgo Es- panol en de owezarek nizinny. Ook de belangstelling van hondenlief hebbers die geen viervoeter ter keuring hadden meegebracht, was groot. De hele dag hadden honden en baasjes niet over bekijks te kla gen. De keuringen mondden uit in de aanwijzing van de beste veteraan, de beste pup, de beste kampioen en de beste hond van de clubmatch. De beste veteraan was een rasge noot van de latere uiteindelijke winnaar, eveneens gefokt door - en nog het eigendom van - mevrouw De Kunder. In de pup-klasse (voor honden van zes tot negen maan den) won een Schotse collie van J. F. M. Vader uit het Walcherse Se rooskerke. Een Engelse cockerspa- niel van mevrouw T. Bogh-Quist uit Kerkwerve ging er in de kam pioensklasse met de titel vandoor Tussen de keuringen door werd een gedrags- en gehoorzaamheids- wedstrijd gehouden, waarbij de beste honden opmerkelijk goed naar hun baasjes bleken te kunnen luisteren. Evenals vorig jaar werd ook weer een kind-en-hond-show gehouden. Daaraan deden deze keer 28 combinaties mens en dier- mee, de eerste gestoken in kledij die paste bij de herkomst van de tweede. HOGER LESTARIEF 'ONVERANTWOORD' MIDDELBURG - De Streekschool Zeeland, school voor beroepsbegeleidend on derwijs en vorming te Middelburg heeft er in 1982 zestien parttime-leerlingen bijgekregen, waarmee het totaal aantal kwam op 1212. Het aantal leerlingen van achttien jaar en ouder steeg met 74 tot een aantal van 874 en de in 1980 ingezette daling van het aantal partieel leerplichtigen zette zich ook in 1982 voort met 35, zodat er nog 93 op de school zitten. Werkbezoek van kamerlid Engwirda aan Vlissingen VLISSINGEN - Fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, Maarten Engwirda, brengt vandaag, maandag, een werkbezoek aan Vlissingen. De fractievoorzitter zal rond 14.00 uur een bezoek brengen aan De Schelde. Daar voert hij gesprekken met de directie en de ondernemingsraad. Bij dit bezoek zijn verder aanwezig Jo- pie Boogerd, Piet Scheele, Kees de Schipper (statenfractie), Hans Schaap (gemeenteraadslid) en Alex Dij kwel (se cretaris politiek regiobestuur) Contactavond voor weduwen en weduwnaars MIDDELBURG - De groep weduwen en weduwnaars in Zeeland houdt dinsdag een kennismakingsavond in het ge bouw van Jeugd en Gezin aan de Lon- densekaai 39 in Middelburg. De aan vang is 19.30 uur. De stijging van het aantal leerlingen heeft bestuur en directie min of meer verbaasd, omdat alleen rekening was gehouden met een daling. Dit schrijven zij in het Jaarverslag over 1982. Bestuur en directie klagen verder hun nood over het gestegen lestarief, van 175,- naar 225.-. Zij schrijven hierover: „In relatie tot da lende inkomens en toenemende werk loosheid vinden wij deze verhoging on verantwoord. De door het ministerie van onderwijs aangekondigde verplich ting om met ingang van 1 augustus 1983 pas leerlingen in te schrijven nadat het cursusgeld is voldaan, vraagt om moei lijkheden. Het gevolg is ongetwijfeld dat uiteindelijk minder cursisten daar- Lunchbijeenkomst Nijverheid en Handel in Vlissingen VLISSINGEN - Het departement Zee- land van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel houdt dinsdag 22 maart een lunchbijeen komst in hotel 'Britannia' aan de Bou levard Evertsen in Vlissingen. Tijdens deze bijeenkomst, die om 12.00 uur be gint, zal de heer M. M. van Notten. direc teur van het Institutum Europeaeum in Brussel - een particuliere organisatie die zich bezig houdt met het analyseren van het overheidsbeleid -, spreken over het onderwerp 'Sloehaven - Vrijhaven'. VAC houdt provinciale vergadering in Terneuzen TERNEUZEN - De Vrouwenadvies- commissie voor de Woningbouw (VAC) in Zeeland houden donderdag 17 maart hun vooijaarsvergadering in het kan toor van de dienst openbare werken van Terneuzen. Wethouder van open bare werken drs A. Doorduyn van de Scheldestad vertelt iets over de renova tie van de binnenstad. Na afloop is er een rondwandeling met eventueel een bezoek aan de stadsvemieuwingswin- keL De bijeenkomst begint om 13.30 uür. Vooraf worden de deelneemsters ontvangen op het Temeuzense stad huis. NCVB Zeeland komt in Goes bijeen GOES Het gewest Zeeland van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) houdt dinsdag 22 maart de gewestelijke voorjaarsvergadering. Dat gebeurt in de Oosterkerk aan de Bergweg in Goes. Presidente H. V. Cornet-Duvekot opent de bijeenkomst om 10.30 uur. Vóór de pauze, die om 12.30 uur begint, zal prof. dr. H. M. de Lange uit Den Haag een en ander vertellen over 'vrouw en economie'. De vergadering wordt heropend om 13.30 uur met het zingen van het bondslied. Vervolgens zet G. de Boer- Bonefaas uit Rotterdam iets uiteen over het dr. Albronda-Van der Nagel fonds. Daarna bestaat de mogelijkheid vragen te stellen. Het hoofdbestuur zal dan mededelingen doen. Bovendien komen de gewestelijke zaken aan de orde. Penningmeester M. Polderman- Melsen en rayoncontactvrouw voor Walcheren-Oost. S. Offringa-Kingma, nemen afscheid tijdens de vergadering. M. A. de Waard-d'Hous wordt de nieu we penningsmeester. Als laatste punt vermeld de agenda de rondvraag. Ten slotte verzorgt vice-presidente J. de Graaf-Koelewijn de sluiting om 15 uur. AXEL Op zeer jeugdige leeftijd kwam Eric Bolleman uit Axel al in aanraking met de meest elementaire regels van het schaken. Amper vijfjaar was hij. toen zijn vader hem uitleg gaf over de loop der stukken en de diverse waarden. Negen jaar later dringt de naam Bolleman voorgoed door in het Zeeuwse schaakwereldje. Het behalen van het Zeeuwse jeugdkampioenschap en promotie naar de promotieklas senioren betekenen voor de 14-jarige Axelse schaker van Landau een definitieve doorbraak. Tot voor kort echter was de naam Eric Bolleman alleen bij de zeer ingewijden in schaakkringen bekend. Als opko mend talent deed hij ook vorig jaar al van zich spreken met enkele opmerke lijke successen, waarbij zijn naam in eerste instantie in Zeeuwsch-Vlaande- ren wat vaker dan gebruikelijk is, de ronde deed. „Ik was v|]f jaar toen ik van mijn vader het schaken leerde", kan de jeugdige Zeeuwse kampioen zich herinneren. Het schaken bleef echter opmerkelijk lang tot de huiselijke kring beperkt. Pas op 12-jarige leeftijd melde Ene zich aan als nieuw lid van de plaatselijke schaakclub Landau. Een vriendje die al langer lid was van de vereniging, vorm de de directe aanleiding. „Ik wilde wel eens wat meer over Landau te weten komen en ging uit nieuwsgierigheid kij ken". Direct daarop ging de Axelse schaakclub gretig in op de belangstel ling van de huidige vijfde bordspeler van het eerste team. „Een week later al moest ik het plonnenexamen afleggen en vervolgens ook de andere schaake xamens. die beginnende schakers moe ten afleggen om hun vorderingen te toetsen". Op 13-jarige leeftijd maakte Eric zijn debuut bij de senioren, waar hij in eer ste instantie in het derde team mee draaide. „Wel mocht ik af en toe invallen in het eerste, maar dat was beslist geen regelmaat". Bij de aan vang van het huidige seizoen was Eric echter al vaste keus in het eerste tiental van de Axelse schaakclub. Een overgang die eigenlijk onopgemerkt is verlopen. „Het verschil tussen senio ren en jeugd vind ik niet bijzonder. We hebben als we moeten spelen altijd erg veel lol, vooral met onze norzitter en dan sta je niet zo stil bij het feit dat je over het algemeen met een aantal oudere mensen speelt. Bovendien is de gemiddelde leeftijd niet zo heel erg hoog". Door de indeling bij de senio ren kwam het schaken van Erick wel in een stroomversnelling. Zijn spel peil ging ontegenzeglijk omhoog en dat resulteerde onder meer in de hoogste klassering in de strijd om het Zeeuws jeugdkampioenschap en de begeerde promotie naar de promo tieklas senioren. Daarbij heeft hij naar eigen zeggen wel het geluk van de winnaar aan zijn zijde gehad. „In de derde en zesde ronde bij de jeugdkam pioenschappen stond ik gegarandeerd verloren, maar door blunders van de tegenspelers kon ik beide keren die verloren stand ombuigen in winst". Ideeën In zyn ontwikkeling naar een meer geroutineerd schaker heeft de Axelse scholier nog niet in alle gevallen een vast openingspatroon gevonden. „Met wit had ik het snel gevonden", erkent hij. „Het dame-gambiet gaat me het best af, waarna ik in het middenspel mijn spel probeer aan te passen aan de stand op het bord". Met zwart daaren tegen heeft hij nog twijfels. „Eigenlijk heb ik daarvoor nog nooit een goed systeem gevonden. Het ligt me niet zo en daarom ben ik nog steeds aan het zoeken. Ik moet er wel bij zeggen dat ik momenteel wel al een klein beetje vastere ideeën in mij hoofd heb, maar die ga ik natuurlijk niet prijsgeven". De toekomst zal wat dat betreft uitsluitsel moeten geven. In het ver wachtingspatroon van de jeugdige Axelaar blijken bescheidenheid en onzekerheid een rol te spelen. „Het is afwachten, hè Je kunt wel zeggen dat je een bepaald doel wilt bereiken, maar het is altijd maar afhankelijk van een aantal factoren. Je weet gewoon niet of het lukt. Natuurlijk zou ik best graag grootmeester willen worden, maar dat is niet te voorspellen". Een voorspelling ten aanzien van het nieuwe seizoen bij de senioren durft hij wel aan. Door dc promotie naar de promotieklas zal het niveau van de tegenstanders ongetwijfeld hoger lig gen dan voorheen. Eric Bolleman is er niet bang voor. „Ik denk dat ik me daar wel kan handhaven, want ik ga nog steeds vooruit". Met dat gegeven en de verwachting dat hij in de toekomst wellicht wat meer tijd zal vrijmaken voor een gerichte schaak studie, ziet hij de toekomst met vertrouwen tegemoet. door een vakopleiding kunnen volgen. Zeker als we daarbij in acht nemen dat de studiefaciliteiten voor de werkende leerlingen in de bedrijven eerder achteruit dan vooruit gaan". De Streekschool zal zich inspannen om de kosten van het onderwijs zo laag mo gelijk te houden en ze over meerdere jaren van de opleiding te spreiden. Be stuur en directie denken hierbij aan een splitsing van het boekenpakket. Wat de huisvesting van de Streekschool be- streft. die nu is gevestigd aan het Mo lenwater, handhaaft het bestuur de wens om uiteindelijk te verhuizen naar een pand in Middelburg-Zuid Zoals eerder gemeld bestonden er plannen om een groot leegstaand kantoorpand aan de Vrijlandstraat te betrekken. Dit ging echter niet door omdat de kosten voor verbouw veel te hoog waren. Er is al diverse keren overleg gevoerd met b en w van Middelburg, het enige resultaat tot nu toe is dat er in plan 'Zuid ni' een nieuwe streekschool is 'in getekend' op een terrein van ongeveer twee hectare Ledenvergadering 'Zeeuwse Bond' KNF 19 maart in Goes GOES - De 'Zeeuwse Bond' KNF houdt zaterdag 19 maart de algemene leden vergadering in de Prins van Oranje in Goes. In deze vergadering, die om 10.15 uur begint, komt het jaarverslag over 1982 aan de orde en moet het huishou delijk reglement^ worden vastgesteld. Verder wordt het erediploma uitge reikt aan de vereniging die in 1982 lan delijk het hoogste aantal punten in haar afdeling heeft behaald. Dit jaar is dat 'Euphonia' uit Goes, dat in de ere divisie sectie E 325 punten behaalde. Tenslotte worden de concoursen voor 1984 besproken. MIDDELBURG - De bradcrïëdic 16,17 cu 18 juni in Middelburg wordt gehou den, krijgt het thema 'Middelburg Folklorestad'. Onder deze noemer wil de organiserende stichting Middel burgse Braderiebelangen de folklore uit de hele provincie Zeeland in al zijn facetten samenbrengen. Een aantal groeperingen heef' zijn me dewerking aan de braderie m Middel burg inmiddels toegezegd. Deze zijn on der anderen de ringrijdersvereniglng, volksdansgroepen, beoefenaars van ou de ambachten, boogschietclubs, krul- bollers enzovoorts. Het publiek dat de braderie bezoekt kan aan al deze activi teiten deelnemen. „Wij verwachten dat het voor dit jaar gekozen thema ook grote aantrek kingskracht zal hebben voor mensen buiten de regio Middelburg", schrijft Middelburgse Braderiebelangen in een toelichting. De organisatoren gaan ver der met: „Gezien het feit, dat folkloristi sche activiteiten alléén geen braderie opleveren, zijn inmiddels alle winke liers en andere belanghebbenden op de hoogte gesteld van de plannen". Verder zijn de organisatoren van mening dat 'het al jaren hoge niveau van de Middel burgse braderie hoofdzakelijk te dan ken is aan de enthousiaste en verant woordelijke medewerking van de vele commerciële, maar ook ideële deelne- Eric Bolleman MIDDELBURG - In Middelburg wórdt van 20 juni tot en met 2 juli een aparte collecte gehouden voor het Anjer fonds. Ze zal niet langer bijdragen ont vangen uit de Zeeuwse Collecte. Een werkgroep bereidt de collecte voor. Deze is ontstaan op initiatief van mr M. van Boven, kabinetschef van de burge meester, die vrijdag mededelingen deed over deze kwestie. „De Zeeuwse Collecte werd voor een steeds groter aantal doeleinden ge bruikt zodat de mensen vaak niet meer duidelijk wisten waarvoor ze nu eigen lijk gaven. Vandaar dat wij, evenals el ders in het land, een aparte collecte gaan houden" aldus Van Boven vrijdag. Er is nu een werkrgroep gevormd waar in Sonja Ruys (toneelgroep Parlando) en de heren J. Bimmel (voorzitter show band Juliana), J. Fase (namens Euro band) en W. Poppe (poppentheater Par- cival). zitting hebben. Zij bereiden cul turele manifestaties voor die de collecte moeten begeleiden. Ook in Nieuw- en Sint-Joosland zal worden gecollec teerd. Daar zal de muziekvereniging ONDA tevens een rondgang door het dorp maken. Lezingen Vrije School Zeeland MIDDELBURG - De Vrije School Zee land houdt twee lezinjen over het vrije schoolonderwijs. Vandaag, maandag, en maandag 21 maart worden er lezin gen gehouden in de Vrije School aan de Willem Arondeusstraat. te Middelburg, achtereenvolgens over de lagere school en de middelbare school De aanvang is 20.00 uur Deze lezingen worden op 16 en 23 maart eveneens in het Vormings centrum aan de Kasteelstraat ln Vlis singen gehouden, eveneens om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 24