PROViCIALE ZEEUWSE COURANT Licht herstel voor links in Frankrijk Zeer grote in ons deel olievelden Noordzee Aruba apart9in 1986 DEFERRE 'HOUDT' MARSEILLE Marx museaal Scheidsrechter geveld CDU blijft leiden in Sleeswijk-Holstein STUDIE: VOORRAAD 100 MILJOEN VATEN VEEL DODEN BIJ LAWINE PAKISTAN vandaag Veel bewolking •Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra den. Matige zuidelijke wind 226e jaargang no. 61 Maandag 14 maart 1983 6R0TE VOORJAARSSHOW TOT PASEN Van nieuwe \ggj gebruikte hondas Autobedrijf Berbo Gildeweg 21. 4383 NJ Vlissingen, tel. 01184-13995, off. Honda-dealer voor Walcheren. ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn heeft na 31 jaar een kunstioerk durven plaatsen, dat het in 1952 nog 'te bloot' vond. Het is een werk van de kunstenares Sonja Meyer uit Reeuwijk. Sonja Meyer kreeg in 1952 opdracht van de gemeente om vier keramische reliëfs te maken voor het Alpheuse badhuis. De gemeente heeft ze nu in brons gegoten laten plaatsen in het zwembad 'De Thermen'. Het kunstwerk wekte in 1952 veel beroering omdat de voorstellingen niet kuis genoeg zouden zijn. In mei van dat jaar besloot de gemeenteraad de reliëfs op de stadhuiszolder te bergen, omdat de bevolking er niet 'rijp' voor was. De zaak kreeg landelijke bekendheid. In 1956 werden, nadat Sonja Meyer in 1954 had geweigerd een of twee exemplaren door andere te vervangen, drie reliëfs in verkeerde volgorde alsnog in het gemeentelijk badhuis geplaatst. De vierde, een badend jongetje met zijn 'blote moeder', bleef weggeborgen. Nu in 1983 is dank zij inspanningen van de historische vereniging van Alphen aan de Rijn en de gemeentelijke sportstichting, het kunstwerk ingemetseld in de zuidgevel van 'De Thermen'. PARIJS (AFP/UPI/RTR/DPA) - De regerende linkse partijen in Frankrijk hebben zondag bij de tweede ronde van de gemeenteraadsverkiezingen de opmars van rechts weten te stuiten. Een record-opkomst van de kiezers hielp de regeringspartijen, em met name de socialistische partij, het verlies dat zij verleden week zondag bij de eerste ronde hadden geleden, te beperken. Landelijk gezien haalden de communisten en socialisten zondag samen 50 procent van de stemmen. Een week eerder kwamen de oppositiepartijen boven de vijftig procent. mee Volgens de eerste resultaten en burgemeester gekozen. Premier Pierre Mauroy wiens positie in de eregering in het geding was werd in Rijssel herko zen. In Marseille, waar een felle verkie- Zo als het er nu naar uitziet verliest links tussen de 25 en de 35 van de 220 steden met meer dan 30.000 inwoners. De socialisten hadden van te voren gezegd niet ontevreden te zijn wanneer hun verlies beperkt zou blijven tot 15 steden. De oppositiepartijen hadden er op gehoopt 60 steden terug te winnen, het aantal dat links won bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 1977. De communisten deden het bij de verkiezingen minder goed dat de socia listen. Zij verloren bolwerken als St.- Etienne en Nimes. Aan de gemeente raadsverkiezingen deden ook acht mi nisters uit de socialistische regering TRIER (DPA) - Socialisme en communisme waren allang voor Marx internationale poli tieke denkbeelden, maar zij zijn smds Marx niet meer zon der hem denkbaar, verklaarde zondag de premier van de Westduitse deelstaat Rijnland- Palts, Bernhard Vogel (CDU), op een herdenkingsbijeen komst ter gelegenheid van de 100e sterfdag van Karl Marx. Een 500-tal Marx- wetenschappers. studenten en bezoekers uit de DDR, Neder land, Zwiterland, Frankrijk en de Sowjet-Unie en de in Parijs wonende achterkleinzoon van Karl Marx Robert-Jean Lon- guet, was naar de geboorte plaats van de mede-opsteller van het communistische mani fest gekomen. Vogel zei dat de schepper van het dialectisch materialisme als initiatiefnemer tot een theo reticus van het socialisme zelf nooit als partijstichter op de voorgrond was getreden. Marx heeft een aanzet tot een revolu tionaire beweging willen geven. Het lijkt er echter op dat door de deelname aan de macht van sociaal-democratische, socialis tische en communistische par tijen of de overneming van de macht door de navolgers van Marx. de levende werking van zijn denkbeelden in veel staten in verslapt, aldus Vogel. In Trier is na een restauratie van een jaar het geboortehuis van Marx voor het publiek heropend. Het huis is veran derd in museum en in de toe komst zullen er tentoonstellin gen worden gehouden over le ven en werk van Marx en Frie- drich Engels, aldus directeur Hans Peiger. Het Karl Marx- huis is het mooiste barokke pand van Trier. Het is in 1722 gebouwd en was tot 1928 privé- bezit. In 1933 werd het gevor derd door de nationaal- socialisten en in 1947 weer in gebruik gesteld als Marx- Engelsmuseum. BBlijLj.t -v.-:'' zmgsstrijd was gestreden, werd de so cialistische minister van binnenlandse zaken, Gaston Deferre, herkozen als burgemeester. Deferre bekleedt deze functie al dertig jaar. en hij had na de eerste ronde verklaard dat hij als mi nister op zou stappen, wanneer hij in Marseille niet herkozen zou worden. In Chatellerault behaalde minister van landbouw. Edith Cresson, de overwin ning, in Nevers Pierre Beregovoy. mi nister van sociale zaken. In Belfort werd de minister van industrie Jean- Pierre Chevenement herkozen als bur gemeester. In Parijs waar de oppositie partijen onder aanvoering van de Gau- listische leider Jacques Chirac bij de eerste ronde al de absolute meerder heid hadden behaald in 18 van de 20 arrondissementen, wonnen zij zondag in de resterendp 2 districten. Het fatale moment na de wedstrijd AZVV - Amemuiden. Chris Schroevers (uiterst linksi heeft scheidsrechter Ad Brekelmans neergeslagen. De Brabantse arbiter zakt in elkaar. Jaap Meerman stort zich onmiddellijk op Chris Schroevers. 2ie pagina 17 AXEL - De Zeeuwse voetbalderby tussen AZVV en A rne- muiden is zaterdag geëindigd met een ernstig incident De Brabantse scheidsrechter Ad Brekelmans werd na afloop van het duel in elkaar geslagen door Chris Schroevers van Amemuiden. De 18-jarige speler van de Walcherse club stormde onmiddellijk na het laatste fluit signaal het veld op en sloeg Brekelmans neer met een vuistslag. Schroevers was kort daarvoor uit het veld gestuurd. Scheidsrechter Brekelmans werd na enkele minuten af gevoerd naar de kleedkamer en moest daar verzorgd worden. De scheidsrechter uit Tüburg heeft een aan klacht ingediend ivegens mishandeling bij de rijkspolitie in Axel. Tegen Chris Schroevers is proces verbaal opge maakt. Amemuiden verloor het treffen inde tweede klas van het zaterdagvoetbal met 1-0. Het winnende doelpunt van AZVV werd gescoord uit een strafschop. Premier Pierre Mauroy bracht gisteren in Rijssel zijn stem uit, de stad waar hij burgemeester is. GRONINGEN (GPD) Het Nederlandse deel van de Noordzee bodem (het Continentaal Plat) herbergt waarschijnlijk veel meer olie dan tot nu toe werd aangenomen. Herwaardering van het in de loop van de afgelopen tien, vijftien jaar in het zogeheten Breeveertienbekken ondernomen exploratieonder- zoek zou dat hebben aangetoond. KIEL (DPA) - De Duitse christen-democratische unie (CDH) heeft zondag bij de deelstaatverkiezin gen in Sleeswijk-Holstein opnieuw de absolute meederheid behaald in het deelstaatsparlement. Volgens de voorlopige uitslag behaalde de CDH 49,2 procent van de stem men. goed voor 39 van 74 zetels in hel parlement. Vergeleken bij de verkie zingen in Sleeswijk- Holstein in 1979 boekte de partij bijna een pro cent winst. Het nieuw ge kozen parlement heeft een zetel meer dan het vorige. Ook de sociaal democraten (SPD) gin gen in Sleeswijk-Holstein vergeleken bij 1979 voor uit. Zij kregen 43.4 pro cent, oftewel 34 zetels De grote verliezer was de liberale FDP. Over schreed deze partij in 1979 de kiesdrempel van vijf procent nog ruim schoots, nu kwam zij niet verder dan 2,4 procent. Dit betekent dat de FDP in Sleeswijk-Holstein uit het deelstaatparlement verdwijnt. Ook de groe nen haalden de vijf pro cent niet en krijgen dus geen vertegenwoordigers in het parlement. Een nieuwe, onlangs afgeronde studie volgens betrouwbare bron zou tot de conclusie hebben geleid, dat zich in dit bekken een groot olieveld bevindt met een winbare voorraad van zeker 100 miljoen vaten hoogwaardige olie Geuzenmonument - Koningin Bea trix heeft zaterdagmorgen op de Markt voor de Grote Kerk in Vlaardingen het geuzenmonument onthuld. Het monu ment is opgericht ter nagedachtenis van de verzetsgroep de Geuzen. Het monument, ontworpen door de Vlaardingse kunstenaar Leen Drop- pert. stelt een lopende figuur v oor. aan gevend dat het verzet ondanks het vroegtijdig einde van velen doorging. ISLAMABAD (AFP) Zesenzeventig mensen zijn zondag omgekomen toen een zeer grote lawine in de nacht van vrijdag op zaterdag een bergdorp in Noord-Pakistan bedolf. Dit heeft de officiële Pakistaanse radio zondag gemeld. Er worden negentien mensen vermist en ongeveer honderd mensen liepen verwondingen op. Volgens de radio is het dorp i-iiupoi. „ebergte. 'volledig vernield'. Eerste-hulptroepen zijn nu op de plaats van de ramp gearriveerd. Met militaire helikopters worden medicamen ten, levensmiddelen en warme kleren naar het gebied gebracht De meeste van de ongeveer 25 zwaargewonden zijn met helikopters naar Gilgit gebracht, de hoofdstand van Noord-Pakistan, op minder dan tweehonderd km van de grens van China. van lichte kwaliteit (waarde 7,5 miljard gulden). Deze „studeerkamervondst" betekent dat de veronderstelde oliereserve on- PvdA wil vijftig gulden extra voor bijstandsmoeders <Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA vindt dat de groep van bijstandsmoeders, alleen staande vrouwen met kinderen, maan delijks vijftig gulden extra moet ont vangen. Het socialistische Kamerlid Buurmeijer kondigde dit zaterdag voor de Vara-radio aan. Het voorstel zal vandaag gelanceerd worden in een commissievergadering in de Tweede Kamer. De PvdA ziet geen mogelijkheid om de bijstands moeders een extra uitkering van f 400 per maand te verstrekken, zoals deze vrouwen eisen. Buurmeijer zei dat het probleem voor de betrokken vrouwen vooral ontstaat doordat de kinderbijslag niet voldoen de is. der het Nederlandse Continentaal Plat in één klap is verdubbeld tot ongeveer 200 miljoen vaten van 159 liter. Tot nu toe gingen deskundigen uit van een totale winbare reserve aan Noordzeeo- lie van een dikke 90 miljoen vaten, verspreid over het hele Nederlandse deel van de Noordzee en van nogal uiteenlopende kwaliteit. Het Breeveertienbekken strekt zich van de Noord- en Zuidhollandse kust uit in noordwestelijke richting Verspreid gedane olievondsten als ge volg van speurwerk naar gas werden tot nu toe als niet erg interessant beschouwd. Enkele nieuwe boringen in combinatie met een hernieuwde, tot nu toe geheime, studie van de oude gege vens zouden echter zeer onlangs tot de conclusie hebben geleid, dat het Bree veertienbekken in feite een aaneenge sloten olieveld bevat, van een omvang die oliedeskundigen plegen te kwalifi ceren als „gigantisch". Omdat het veld zich uitstrekt over de exploratie- en winningsgebieden van verscheidene maatschappijen zou de commerciële winning van de olie in handen komen van een nog nieuw te vormen consortium dienen te komen. DEN HAAG (ANP) De Rondetafel conferentie die door Nederland en dè eilanden van de Nederlandse Antillen de afgelopen week in Den Haag gehou den is, is zaterdagmiddag met een akkoord afgesloten. Dat akkoord houdt in, dat Aruba met ingang van 1 januari 1986 een aparte status krijgt ten opzichte van overige vijf eilanden. Aruba en de overige vijf zullen met ingang van die datum een urne gaan vormen. Premier Lubbers toonde zich zaterdagmiddag ingenomen met het resultaat, ,„De kogel is door de kerk", aldus de premier, die de hele week de conferentie voorzat. Op een aantal gebieden moet nog o v ci cciLsiciiuuiiig worden bereikt tus sen Aruba en de overige vijf. Dat zijn kwesties als de boedelscheiding van de Antilliaanse financiële reserves, de ex ploitatie van de bodemschatten en de technische uitwerking va het invoeren van een eigen munt voor Aruba. De aparte status die Aruba begin 1986 krijgt, zal uitmonden in een volledige onafhankelijkheid tien jaar later, in 1996. Voor die tijd zal er echter nog een toetsingsconferentie gehouden wor den, waarbij bekeken wordt of afhan kelijk van de staatkundige ontwikke lingen op Aruba en de overige vijf eilanden, deze ingangsdatum van vol ledige onafhankelijkheid vervroegd of vertraagd moet worden Mocht het samenwerken van Aruba en de overige vijf eilanden in de unie goed lopen, dan zou dat ook na 1996 kunnen worden voortgezet, zo zei Lubbers. Op het punt van de economische en monetaire samenwerking werd eerder deze week al een basisakkoord bereikt De essentie van dat akkoord houdt in. dat Aruba en de overige vijf elkaar niet oneigenlijk mogen gaan beconcurre ren Daartoe zullen bepaalde belastin gen gemeenschappelijk moeten zijn. Dat ook bij twee munten (zoals Aruba wil) de eenheid van monetair beleid gewaarborgd moet zijn. De besluitvorming in het unieparle- ment zal alleen kunnen geschieden als een meerderheid van zowel de Aru baanse afgevaardigden als een meer derheid van de parlementariërs van de overige -rijf voor een bepaald voorste) stemmen. Op die wijze hebben beide delen van de unie een vetorecht in het unieparlement. De unie houdt zich bezig met de wetgeving op het terrein van het burgerlijk-, het handels- en het straf recht, de hoofdlijnen van het buiten lands beleid, de wetgeving inzake luchtvaart en scheepvaart, de basis wetgeving inzake de volksverzekerin gen, de exploitatie van de zeebodem- rijkdommen en de monetaire en eco nomische samenwerking. Joop Zoetemelk glom als vanouds. Op de flanken van de Mont Ven- toux nam hij zondag de leiding in de elappewedstrijd Panjs-Nice. Zoetemelk onttroonde het Belgi sche 'wonderkind'Eric Vanderaer- den, die de slag miste en op ruime achterstand over de eindstreep kwam. (PAGINA 12) Cadeau mor Ajax Landskampioen Ajax kreeg het af gelopen weekeinde de overwinning op een presenteerblaadje aangebo den. Opponent NEC hield het vrien delijk en verloor met ruime cijfers. (PAGINA 9) Nkomo in Londen Joshua Nkomo heeft zondag de Britse regering in verlegenheid ge bracht door vanuit Botswana naar Londen te reizen. De Zimbabwese oppositieleider, die zegt dat zijn op ponent premier Mugabe hem wil vermoorden, heeft geen politiek asiel gevraagd (PAGINA 3) Extra bezuinigingen De VVD wil nog dit jaar extra be zuinigen De liberale voorman Ed Nijpels wil twee miljard gulden kor ten ten koste van de sociale uitke ringen. (PAGINA 3) Boulevard duurder De herinrichting van de Vlissingse boulevard gaat veel meer kosten dan icas voorzien. Vooral het aan brengen van siertegels op het weg dek is te laag begroot. (PAGINA 5) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 11, 12.13. 14, 15 en 17.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1