De passie voor Bach Plannen voor herinrichting van de Sint Jacobsstraat in Vlissingen Veel belangstelling voor demonstratie modelbouw Een po voor een prik Leveranciers van RSV bundelen hun krachten Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/ streek PANELEN MOETEN GEDACHTE AAN 'OVERKAPPING' OPROEPEN Boekmakers aan 't werk I30IEKIEN IEIEK/ \WIE Werkgroep voor planning in de geestelijke gezondheidszorg Welsprekend exposé van drie eeuwen klavecimbel MAANDAG 14 MAART 1983 VLISSINGEN De winkeliers van de Vlissingse St.-Jacobsstraat hebben een vormgever aangetrokken, om een plan te ontwerpen voor een sfeerverbetering van deze karakteristieke winkelstraat in de binnenstad van Vlissingen. Het plan voorziet in het aanbrengen van schuine, gekleurde panelen boven de straat, die de suggestie oproepen van een overkapping. Het plan is al ingediend bij het college van b en w en zou volgens de winkeliers geheel uit eigen bijdrage en zonder enige subsidie van de gemeente kunnen worden gerealiseerd. Het initiatief voor de herinrichting van de straat is afkomstig van H. Back van de gelijknamige fotohandel en E. van Reijmersdal van maison Bollen - Van Zwienen, die zich hebben gewend tot Leonard Snelders uit Middelburg. „Het plan om de St. Jacobsstraat opnieuw in te richten dateert eigenlijk al van mei 1982", vertelt de heer Back. „Nog voor het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) kwam met zijn rapport over het winkelcentrum en de daarin vermelde suggestie om een deel MIDDELBURG - De viering van de Boekenweek 1983 biedt in Middel burg een uitgebreid programma. De opening van de boekenweek- tiendaagse is donderdag 24 maart in Het Zuiderbakenwaar een poë- zie-avond wordt gehouden met on der meer een optreden van de pop groep 'Toontje Lager'. Het optre den begint om 21.00 uur. Zaterdag 26 maart is er in het jon gerencentrum Midgard (vanaf 21.00 uur) een avond met popmu ziek en poëzie, met medewerking van de dichters Elly de Waard, Ton Lebbink en Willem Woelwater. Het thema van de boekenweek is „Vrije tijd? Een boek werkt". In de schouwburg wordt maandag 28 maart een optreden gegeven door 'Poëzie Hardop", waarbij teksten van Lucebert worden voorgedra gen onder de noemer 'Het labyrinth van de macht'. De boekenweek wordt zaterdag 2 april afgesloten met een schrijversavond in het kunstenaarscentrum aan de Mol straat. Dichter Jan Eijkelboom praat over eigen werk. De aanvang is 20.00 uur. van de St.-Jacobsstraat een overkap ping te geven", voegt hij daaraan toe. De heer Back is begonnen alle panden te fotograferen, om zodoende een beeld te krijgen van de straat, zoals ook de wandelaars dat krijgen. „Dan kom je verschillende lege panden tegen, die nodig zouden moeten worden opgevuld en gevels die moeten worden opge knapt. Je beseft dan dat er nodig iets moet gebeuren. Inmiddels is de kente ring begonnen Het afgelopen jaar zijn verschillende panden weer bezet of op nieuw ingericht. Het is alleen erg jam mer, dat het pand van de voormalige boekhandel De Vey Mesdagh nog steeds leeg en te koop staat, hoewel de vraagprijs al is gezakt van 500.000 a 600.000 gulden tot 300.000 gulden. En ik weet vrijwel zeker dat de eigenaar het pand misschien nog wel wil wegdoen voor 250.000 gulden, als er een onderne mend zakenman komt, maar dat ge beurt nog steeds niet. Wij hebben het dieptepunt nu wel gehad Economisch gezien hebben wij de tijd echter nog niet mee. Maar toch gebeurt er wel veel", aldus de heer Back. „Wij wilden vooruitlopend op het CIMK-rapport zelf al met initiatieven komen, om zodoende een duw aan de kar te geven", vult de heer Van Reij mersdal aan. „De lichtbogen hangen al jaren boven de straat. Daarom wend den wij ons tot Snelders, die ook erva ring heeft in de reclamewereld en vol gens ons de ideeën van de winkeliers uitstekend zou kunnen vertalen' Canvas r De ontwerper kwam al na enkele we ken met het plan voor de schuine pane len van geplastificeerd canvas in me talen omlijsting. „Het werd erg enthousiast ontvangen", vertelt Van Reijmersdal. „Het was ook een betrekkelijk goedkoop plan. Inmid dels wasons wel duidelijk geworden, dat wij gezien de moeilijke economi sche situatie weinig te verwachten heb ben van de overheid aan subsidie. Wij hebben Snelders de opdracht gegeven het ontwerp verder uit te werken, toen 18 van de 21 benaderde winkeliers be sloten mee te doen Er is een begroting gemaakt, die eindigt op een bedrag van 6174 gulden, exclusief btw. Dat komt neer op een bijdrage van 500 tot 600 gul den per winkelier De volgende stap is het verlichten van die panelen, waar door de bydrage maximaal kan uit- gToeien tot 1000 gulden per winkelier. Contactmiddag voor borstkankerpatiënten GOES - De after-care groep Goes houdt woensdag 16 maart de maande lijkse contactmiddag voor vrouwen die een borst-operatie of -amputatie heb ben ondergaan. Dr C. M. Dijkhuis, chi rurg te Goes, houdt dan een lezing met als titel 'Wat er nog meer bij de behan deling van borstkanker komt kijken' De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de protestant maatschap pelijke dienstverlening aan de Zonne bloemstraat te Goes en begint om 14.00 Daarvoor heb je een blijvende reclame voor je winkelstraat", aldus de beide ondernemers Het ontwerp wordt maandag bespro ken in de welstandscommissie. „Wet houder ingGJ A. M Adan van detail handel en financiën is in ieder geval al enthousiast. In het verleden is er altijd veel kritiek geweest, van de onderne mers op de gemeente, omdat die niets zou doen en van de gemeente op de on dernemers. omdat die geen initiateven zouden nemen. De ververantwoorde lijkheid werd steeds op de ander afge schoven. Daaraan wilden wij eindelijk ook eens een einde maken", aldus de geestdriftige winkeliers. De panelen komen volgens het ont werp op een afstand van acht tot tien meter van elkaar, zoals momenteel ook het geval is met de bogen van de ver lichting boven de straat. De panelen worden uitgevoerd in de kleuren geel. rood en blauw. Op het eerste paneel, aan het begin van de straat, komt de opschrift St.-Jacobsstraat. winkel' wandelstraat. ROTTERDAM Leve ranciers en onderaanne mers van het RSV concern hebben zich ver enigd in een stichting, die hun belangen moet behartigen. De stichting wil op zo kort mogelijke termijn een gesprek met minister Van Aardenne en de bewindvoerders van RSV over de afwik keling van de vorderin gen die zij op het con cern hebben. Volgens de stichting be lopen die vorderingen ve le tientallen miljoenen guldens en is het zelfs mogelijk dat het om en kele honderden miljoe nen gaat. Door de krach ten te bundelen willen de leveranciers en aanne mers voorkomen, dat er onder hun bedrijven nog meer slachtoffers vallen als gevolg van het RSV- debacle. Twee weken ge leden moest het Rotter damse schildersbednjl Kalkman het faillisse ment aanvragen, doordat vorderingen op RSV voorlopig oninbaar ble ken. De bedrijven willen voor komen, dat bij de red dingsplannen voor de verschillende RSV- bedrijven constructies worden bedacht, waarbij de crediteuren achter het net vissen. De stichting wil dat de minister en de bewindvoerders hoogste prioriteit geven aan de betaling van goederen en diensten die sinds de sur séance zijn geleverd. Ge steld wordt, dat de liqui diteitspositie van RSV met de dag verbetert, omdat RSV wel geld ont vangt van haar opdracht gevers. maar de vorderin gen op RSV vanaf de datum van surseance zijn bevroren. De bedrijven willen met de overheid praten over een achtergestelde le ning, die de continuïteit van de bij de swtichting aangesloten bedrijven moet waarborgen. De be drijven stellen, dat zo lang de overheid geld in het RSV-ccncern stak, hun banken ook bereid waren kredieten te ver strekken. Deze vertrou wensbasis is door de sur seance weggevallen, waardoor een groot aan tal gezonde bedrijven in de problemen dreigt te komen. MIDDELBURG - De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland heeft besloten een werkgroep 'plan ning psychiatrie en geestelijke gezond heidszorg' samen te stellen. De Raad heeft dit besluit genomen omdat zij op verzoek van gs is belast met het opstel len van een conceptplan voor bepaalde onderdelen van de gezondheidszorg. Volgens de Raad zal dit een zeer tijdro vend werk worden en daarom is alvast aan de samenstelling van de werkgroep begonnen die zal bestaan uit vertegen woordigers van alle betrokken instel lingen «zoals ziekenhuizen. ZCAD en psychiatrische ziekenhuizen, consu menten en andere belanghebben (huisartsen en vrijgevestigde psychia ters) Dit staat in een notitie van de commis sie geestelijke gezondheidszorg en zwakzinnigenzorg. De commissie vindt het niet zinvol om nu al over te gaan tot de vorming van een zogenaamd ge structureerd overleg, zoals in de vorig jaar april uitgebrachte discussienota 'geestelijke gezondheidszorg' van de Raad wordt voorgesteld. Volgens ge noemde commissie kan dit overleg op voorhand beter worden gevoerd door de nieuwe werkgroep. Geslaagd SEROOSKERKE (W) De heer A. S. van den Broeke uit Serooskerke slaag de voor het ingenieursdiploma aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. GOES Ziekenhuis De Bervelanden, 15.20-16.30 uur: uitzending Nomen Nes- cio. MIDDELBURG Gasthuis, 20-21.30 uur: uitzending Rawa. VLISSINGEN Bethesda-St.- Josephziekenhuis, 20-21.30 uur: uitzen ding Rawa. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM Cinem'Actueel I. 20 30 uur: Firefox, a.l. Cinem'Actueel II. 20.30 uur: Polter geist. 12 jr. Cinem'Actueel III, 20.30 uur: Querelle, 16 jr. GOES Grand, 20 uur: Annie, a.l. HULST De Koning van Engeland. 14 30 uur: Blondjes m hun blootje, 18 jr.; 20 uur: De vlaschaard, a.l.; 20 uur: De zwarte ruiter, a.l.; 20 uur: Annie, a.l.; 20 uur: Operation vigilante, 16 jr. MIDDELBURG City. 20 uur: Querel le. 16 jr. OOSTBURG Ledel. 20 uur: Eroti sche avonturen van Aanette Heaven, 18 jr. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Annie, a.l.; 20 uur: An American werewolf in London. 16 jr. VLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: Hot bubblegum maagd, 16 jr. Alhambra II. 20 uur: Poltergeist, 16 jr. TENTOONSTELLINGEN AXEL Galerie Bellemans. 10-18 uur: textiele objecten van Annie Blewanus (t/m 2/5). Kindergalerij, 10-18 uur: illustraties uit kinderboeken van Annemiek Bors- boom BRUINISSE Visserij- en oorlogsmu seum, geopend van 14-16 uur. DOMBURG Biologisch museum, 10- 17 uurt: 'De natuur in Zeeland'. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13/17 uur oude landbouwwerktui gen. HULST GAlene Van Geyt, 9-12 en 14-17 uur: werken van 12 Haagse kun stenaars MIDDELBURG Zeeuws Museum. 10-17 uur: werken Marinus van Dijke (bm 22/3i. Kunstgalerij 'Roelant', 11-17.30 uur: werken graficus Rob Clous (tim 17'4 TERNEUZEN Hal Stadhuis: werken Peter de Rijcke (t'm 16'3). VLISSINGEN Reptielenzoo 'Igua na'. 14-17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten IJZENDIJKE Museum. 10-12 en 13.30-17 uur: 'Stamboomonderzoek,. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, lel 01100- 14444 (ook voor miheuklachteni Zeeuw sch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulancei Telefonische hulpdienst Zeeland, lel. 01180- 15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel 01180-36251, van 10.00-24 00 uur - weekends van 20 00-24 00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Nederlandse Hartstichting, tel. 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur. VLISSINGEN - De presentatie van mo delbouwobjecten, zaterdag en zondag in het Vlissingse recreatiegebied West duin heeft veel belangstelling getrok ken. De deelnemende verenigingen waren na afloop tevreden, zowel over het aantal bezoekers als over de de monstraties. „Het goede weer heeft ze ker meegewerkt, om deze manifestatie zo succesvol te laten verlopen", zo was het commentaar na afloop. De manifestatie werd gehouden op ini tiatief van de Modelvliegclub Walche ren en mede georganiseerd door de Wal- cherse Model Autoclub (Wamaci, de Modelspoorgroep Walcheren en de Mo- delbootveremging Terneuzen. Vlieg club Midden-Zeeland was aanwezig mei een zweefvliegtuig op ware grootte en de heer K van Planken uit Hoek was er zaterdag met twee modellen van heli copters. Met een daarvan gaf hij ook demonstraties. In de vijver van het re creatiegebied werden demonstraties gegeven van radiografisch bestuurde boten, waaronder een sleepboot, die een boorplatform voorttrok Ook wer den demonstraties gegeven door de Wa- mac, die zondag 27 maart de Neder landse kampioenschappen organiseert op het parkeerterrein van een grootwin kelbedrijf aan de Gildeweg De verenigingen exposeerden hun mo dellen in het restaurant en de bovenza len van de sauna Daaronder bevonden Zicil met alkv.1. uitvoeringen van modellen naar eigen ontwerp, zoals enkele authentieke kot ters van de Temeuzense Modelboot Vereniging, die zaterdag 26 maart een expositie houdt in hotel Rotterdam te Terneuzen. in samenwerking met de Vliegclub Zeeuwsch-Vlaanderen en een modelautoclub De modelspoorgroep Walcheren heeft het afgelopen weekeinde twaalf trei nen tegelijk kunnen laten rijden en is zeer tevreden met dat resultaat. In to taal hebben ongeveer 1350 personen de manifestatie bezocht. „Dat is ver bo ven onze verwachtingen, want wij hadden gerekend op ongeveer 750 men sen", aldus de organisatoren. HULST - Ongeveer driehonderd Hulster scholieren van alle basisscholen en het voortgezet onderwijs hiel den zaterdagmiddag een Vastenactie, die bestond uit een Waterlooplein-markt in samenwerking met de werkgroep 'Vastenactie Hulst' ten bate van twee pro jecten in Tanzania. In grote getale hadden zij ook dit jaar weer gevolg gegeven aan de oproep van de werk groep Vastenact ie Hulst om medewerking aan de jaar lijkse Waterlooplein-markt te verlenen. Vooral gezien de ideale weersomstandigheden konden de organisatoren tevreden zijn. 's Avonds deelde pastor J. ter Braak uit Hulst mee dat de Waterlooplein-markt op de Grote Markt in Hulst een bedrag van ruim 4400 gulden had opgebracht. Vorig jaar werd in datzelfde tijdsbestek ongeveer 700 gulden meer bijeen gebracht. Volgens pastor Ter Braak was dat te wijten aan het wegblijven van de Belgische toeristen en dagjesmensen en zeker ook de mindere tijden Hij had veel lof voor de medewerking van de leden van de werkgroep en vooral voor de inzet van de scholieren uit Hulst Aanblik Met de vele tientallen stands en kramen, die feestelijk met vlaggetjes waren versierd, bood de Hulster markt zaterdagmiddag een kleurige aanblik. Aan de markt werd ook meegewerkt door de Hulster ziekenomroep 'Nightingale' met de mobiele studio. Het aanbod van oude spullen, dat varieerde van een glazen knikker tot oude tv-toestellen en gasfornuizen, was bijzonder groot, zodat de vele belangstellenden wel iets van hun gading konden vinden. Daarnaast werden er ook veel zelfgemaakte artikelen te koop aangeboden. Voor veel hilariteit op de Grote Markt zorgden de verschillende gezelschapsspelen, waar be zoekers konden pieken, zaklopen, ballengooien en sjoe len. De inwendige mens kon men versterken met ver schillende lekkernijen, 4waaronder wafels. Ongeveer tweehonderd kinderen waren in eerste instantie bij de verkoop betrokken, maar dat aantal groeide in de na middag gestadig. Pastor ter Braak van de werkgroep Vastenactie Hulst was niet alleen meer dan tevreden over de belangstelling, maar vooral ook over de mede werking van de gemeente Hulst De Hulster werkgroep Vastenactie Hulst hoopt met deze Waterloopleinmarkt (er volgen nog meer activiteiten) een bijdrage te kunnen leveren aan de projecten in Tanzania. Daar hoopt men met de opbrengst van de Vastenactie '83 twee projecten te kunnen realiseren: een centrale apotheek voor moe der en kind in Igota en een vormingscentrum in Kasulu. In Sint-Jansteen werd de vastenactie, die bestond uit een wandeltocht en was voorbereid door de werkgroep 'Kerk en Samenleving', ook een succes. Onder leiding van de plaatselijke gymclub deden ongeveer tachtig kinderen en tien volwassenen aan de tocht mee. Die had een lengte van ongeveer negen kilometer en was uitge zet in het bosrijke gebied van de waterleiding maat schappij in Kapellebrug. MIDDELBURG,CONCERTZAAL Johannes-Passion' van J S Bach. Uitvoe renden. Koninklijke Oratortumvereni- ging ,Tot Oefening en Uitspanning' Mid delburg. met instrumentale begeleiding van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land en met als solisten Hillary Reynolds (sopraan), Margareth Beunders (alt). An ton Trommelen tenori. Jos van der Lans (tenor), Lieuwe Visser ibasi en Harry van der Kamp (bas). Het geheel stond onder leiding van Jo Ivens De passie-muzieken van J. S. Bach beheersen de komende weken kerk en concertzaal. Zeeland doet drie keer mee. De passie voor Bachs werk naar het evangelie van Johan nes leidt tot twee uitvoeringen: af gelopen zaterdagavond in Middel burg en aanstaande zaterdag in Kloetinge: de Mattheus-passie is zondagmiddag in Aardenburg te be luisteren. De benadering, die dirigent Jo Ivens en .Tot Oefening en Uitspanning' za terdagavond aan de Johannes Pas sion meegaven, is te traceren met de aanduiding, dat de uitvoering blijk gaf van een ingehouden dramatiek. waarin de schrijnende accenten niet werden miskend. Daarbij is het - wat het belangryke aandeel van het koor betreft - met zonder zin enig onder scheid te maken in de functies, die het ëne koor diende te representeren. Waar de stem der mensheid - zoals in het begin- en het slotkoor - en de stem van de gemeenschap der gelovi gen (koralen) moest worden vertolkt, gebeurde dat in een muzikaal hoog te schatten dienstbetoon aan Bach. Waar het de inbreng van het koor - volk. soldaten - aan de handeling van het evangelie betrof, zijn mijn zeker heden over het resultaat geringer. Het is namelijk dat centrale deel dat de Johannes Passion tot zo'n opmer kelijk levendig gebeuren maakt, ik ben zelfs geneigd te zeggen: tot een menselijker werk maakt dan de Matthéus Passie. Het gaat om dat deel. waarin Jezus voor Pilatus verschijnt en waarin voor het koor ter verklanking staat: schijnheiligheid, opdringend, drei gend gepeupel, het redeloos verlan gen van de massa naar een slachtof fer. bespotting en bolle leut in het vooruitzicht van een dobbelpartij Dat Bach juist in dat deel dezelfde muziek meer dan eens voor verschil lende teksten gebruikt, hoeft niet zonder meer te pleiten voor - wat men zou kunnen noemen - de egaliseren de benadering, die Ivens en .Tot Oe fening en Uitspanning' zaterdag ko zen. Met voorbijzien van technische begrenzingen: het koor deed. in dra matisch opzicht, aan underacting waar felle kleuren op zijn plaats wa ren geweest Men begnjpe my goed: ook daar ging het in muzikaal op zicht om vertolkingen, die respect verdienden en die - evenals in de ko ren en de koralen - werden geken merkt door doorzichtigheid in het klankweefsel Dat, in de koren, het Gewestelijk Or kest soms wat wérd .weggedrukt', doet aan het aandeel van dat ensem ble geen afbreuk Het speelde door gaans voortreffelijk, volgde de be heerste directie van Jo Ivens soepel en leverde, in de blazers en met Nelly Duin op de viola da gamba betrouw bare solisten, zo'n orkest hoort inder daad niet te verdwijnen. De inbreng van het solisten-sextet was van wisselend gehalte. Mijn grootste appreciatie ging uit naar het aandeel van - invallend - evan gelist Anton Trommelen en de bas Harry van der Kamp (zowel als Pilatus en in de aria's): zij bleken zich moeiteloos te voegen in de ingehouden drama tiek, die het geheel van de uitvoering kenmerkte. Margareth Beunders wist te ontroeren in de alt-aria .Es Sst vollbracht'. De Christus-partij van de bas Lieuwe Visser was aan de ex traverte kant en naar het my voor komt toonden de tenor Jos van der Lans en de sopraan Hillary Reynolds in hun aria's te weinig persoonlijk heid. Intrigerend blijft, bij een uitvoering van Bachs passiemuzieken, de reac tie van de bezoekers. Ze waren zater dag talrijk, maar hun passie voor Bach bleek niet zonder meer te lei den tot een passie voor applaus voor de manier, waarop op het podium was gepoogd Bach te dienen. Van tweeën één: of men verlaat kerk dan wel concertzaal na het gebodene in een nimbus van contemplatie, of men levert bijval naar verdienste. De aanwezigen in de Middelburgse con certzaal leverden zaterdag half werk: het applaus was te kang om recht te doen aan de waardering, die de uit voering diende te worden toegeme ten. Kees Cijsouw MIDDELBURG.FOYER SCHOUWBURG Jos van Immerseel, klavecimbel Werken van Valenle, Byrd Frescobaldi, Froberger, Forqueray, J S Bach en C P. E Bach 'Het welsprekende klavier' van Jos van Immerseel Als essentieel onderdeel van de dit weekeinde gehouden work shop gewijd aan 'de vertelkunst en overredingskracht in compositie en uitvoering' gaf de Vlaamse klaveci- nist (pianist, organist) Jos van Im merseel gisteren een welsprekend exposé van drie eeuwen klavecim- belmuziek. Om het specifieke van Van Immer seel s musiceerwyze te typeren is het wellicht goed om met enkele woor den het leitmotiv' van het studie weekend te schetsen, de rol die de klassieke retorica speelt in de mu ziek van vóór 1800 Componisten maakten heel bewust gebruik van deze 'kunst der welspre kendheid' om een betoog in klanken op te bouwen, bepaalde affecten ge stalte te geven in tonen Het musice ren. rekening houdend met de princi pes der retoriek is beeldend, spre kend. heeft overredingskracht. Na 1800 raakte het bewust toepassen van bovengenoemde principes steeds meer op de achtergrond, in plaats van te 'spreken' ging men 'schilderen' Wat betekent de kennis van deze ou de leer der welsprekendheid en de toepassing hiervan voor de speler anno 1983? Welnu, dit heeft Jos van Immerseel gisteren overtuigend gedemon streerd in zijn recital Neem nu het beroemde Lamento van Froberger Het stuk. een klaagzang -op een overleden vorst, geeft een kaleidos- kopisch beeld van de meest uiteenlo pende gemoedsbewegingen: smart. zuchten, machteloze wanhoopsgeba ren. berusting. Als een goed acteur smeedt Van Im merseel deze affecten tot een meesle pend 'récit' De middelen die hy hier voor gebruikt zijn: een perfecte ti ming. plastische behandeling van het ritme, een zeer genuanceerde toe passing van het arpeggiëren ('bre ken' van accoorden), dit alles samen gehouden door een dwingende logi ca. Een interessante keus was Bach's Sonate in d. Het gaat hier om een bewerking door een onbekende hand (misschien was het Wilhelm Friede- mann Bachvan de sonate voor viool solo in a. Met name de eerste twee delen klinken in deze 'vertaling' zeer fraai, ik zou haast zeggen béter nog dan op viool, omdat men daar soms het gevoel heeft dat Bach de grens van de mogelijkheden die het instru ment biedt overschrijdt. Het klave cimbel realiseert hier wat de viool slechts moeizaam suggereert. In het andante bereikte Van Immerseel een frappante zangerigheid. Aan het eind van het bijna drie eeu wen omvattende programma stond C P E. Bach s eerste Württembergse sonate (door Van Immerseel in het tweede deel voorzien van een mees terlijk geïmproviseerde cadens!). De ze Bach heeft eens in zyn beroemde verhandeling over het klavierspel het beeld geschetst van een Ideale speler, die zich niet plaatst tussen het te vertolken werk en het publiek, maar de compositie als het ware ver dedigt. het stuk op z'n voordeligst presenteert en de gemoedsbewegin gen van de componist op de luiste raar overbrengt. Ik denk dat Jos van Immerseel, ge toetst aan dit ideaalbeeld, geen slecht figuur slaat. Leen de Broekert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19