Haarlem brengt PSV te laat in gevaar: 2-1 Ajax krijgt zege cadeau bij NEC Groningen van slag bij Excelsior Feyenoord wijst terecht PS V DANKZIJ ROUTINE NAAR WINST PROVINCIALE ZEEUWSE CO NAC zeer kwetsbaar Piquet revancheert zich Ook in België succes voor Post-renners VANENBURG KONINGSSCHUTTER ijshockeyers Zege PEC Degradatie Roda won Pech Willem II Winst voor PZC -.1 PAGINA 11 MAANDAG 14 MAART 1983 Ajacied Gerald Vanenburg breekt door de defensie van NEC Vlnr Sije Visser, Hans V/anders en Gerald Vanenburg. ROTTERDAM NAC voetbalt aan een ragdun lijntje. Zo lang de verdediging nog overeind staat, blaast degradatiekandidaat num mer een, zijn partijtje mee, maar als de eerste treffer er een keer in is, lijkt het hele elftal zich te realiseren hoe moeilijk er huiten Breda doelpunten worden ge maakt. Zondag verloor NAC met 4-0 bij Sparta. Tot het eerste doelpunt van Spar ta. dat Holverda en Van den Berg voorbereidden en Lengkeek op zijn naam bracht, was NAC nauwelijks iets minder dan Sparta. De eerste tegenslag was hard aangekomen, de tweede werd de nekslag Scheidsrechter Van Ettekoven be strafte. op advies van zijn grens rechter, een handsbal van George met een vrije trap buiten het straf schopgebied. in plaats van met de zeker te rechtvaardigen straf schop. Die hoop op een gelijkamer vlak voor rust, werd bij de volgen de aanval van Sparta vernietigd door een tweede foutje van Joore. waarvan Holverda gretig gebruik maakte. Sparta, met Van den Berg, An- driessen en Holverda als opval lendste spelers, had na rust veel doelpunten moeten maken. Het werden er slechts twee van Wout Holverda. Maar ook daar was Bar ry Hughes best tevreden mee. Het doelgemiddelde was opgepoetst en het Europese voetbal was een stapje dichterbij gekomen de tweede helft weinig te merken. Koolhof kwam zelden tot een schot en bepaalde zich voornamelijk tot het geven van aanwijzingen aan zijn mede spelers. Maar Haarlem dat Van Leen in de kleedkamer had achtergelaten, op wiens plaats nu Böckling stond, ging op jacht naar succes. Dat bleef voorlo pig uit omdat PSV goed verdedigde en ook doordat Huh, die ijvert voor ver lenging van zijn contract, nogal wat zware maar ongeziene en dus onbe strafte overtredingen maakte. Pas in de slotfase slaagde Böckling erin uit een vrije trap Doesburg te passeren. Maar PSV had voldoende routine om de bal in de laatste minuten in de ploeg te houden. RIO DE JANEIRO Voor een uitzin nige menigte van naar schatting 100.000 toeschouwers heeft Nelson Pi quet zondag op het snikhete circuit van Jacarepagua. even buiten Rio de Janeiro, het openingsnummer van het formule I seizoen gewonnen. De 30- jarige Braziliaan stuurde zijn Brab ham met turbomotor ondanks een pitsstop naar een onbedreigde zeee. De uilslag van de formule I race om de Grote Prijs van Brazilië is 1 Nelson Piquet (Bra 317 km in 1 48.27.731, gemiddelde snelheid 175.281 kmuur. 2 Keke Rosberg iFin I, 3 Nik: Lauda iOos.), 4 Jacques Laffite iFra 5 Patrick Tambay tFra.i. 6 Marc Surer iFra i. 7 Alain Prost (Fra 8 Derek Warwick (GBr 9 Chïco Serra (Bra10 Rene Amoux (Fra.) ICHTEGEM Naast het veroveren van dc leiderstrui door Gerric Knetc- mann in de Tirreno - Adriatico hebben de coureurs uil de ploeg van Peter Post zondag ook succes gehad in Bel gië. Ludo Peeters, een Belgische Ra- leigh-coureur, zegevierde in een weg wedstrijd over 209 kilometer in Ichte- gem. Dat werd mede mogelijk gemaakt door zijn ploeggenoten Johan van de Velde en Ad Wijnands. De belde Nederlan ders deden afstoppend werk, toen Pee ters tien kilometer voor de finishlijn demarreerde. Op het moment dat de zege van Peeters veilig was. kenschet ste Van de Velde de overmacht van de Post-brigade nog eens door er alleen vandoor te gaan en als tweede te eindigen. Jos Schipper bezette de der de plaats en Wijnands werd vierde. 1 Ludo Pceter3 (Bcli 209 km in 5 uur en 9 min 2. Johan van de Velde (Nedi op 1 10 3 Jos Schipper iNed) op 1 20 4 Ad Wtjnands (Ned) op 130; 5. Ludo Frijns 'Bel: z.T 7 Mario van Vllmmeren (Ned) t.. 13 Ad van Peer (Ned) z.t; 14 Wies van Dongen (Ned) op 3.10; 15 Johnny Broers (Ned) 16. Hans Langerijs (Ned) z.t.; 17 Jac van Meer (Ned) z.t.; 18. Aad van den Hoek (Ned)z.t.; 26. Peter Winnen (Ned) z.t Piet Kraak vier maanden in coma HAARLEM Piet Kraak, oud doelman van Stormvogels, Elink- wijk en het Nederlands voetbal elftal, waarvoor hij 33 maal is uitgekomen, ligt in een ziekenhuis in het bij Kopenhagen gelegen Holbaek al vier maanden in coma. De 62-jarige Kraak, die na zijn carrière als voetballer in Dene marken als trainer is gaan werken, kreeg een hersenbloeding op het moment dat hij ter obser vatie in het ziekenhuis vertoefde. Sinds dat moment is Kraak nog niet bij kennis geweest. Dat Ajax weinig hoefde te vrezen van de Nijmeegse degradatiekandidaat was al snel duidelijk. Nadat Vanenburg met een afstandsschot de score had geopend, schakelden de Amsterdam mers dan ook onmiddellijk een versnel ling terug. NEC probeerde wel iets aan de achterstand te doen, maar op een manier die voor de ploeg van trainer Van de Meent het ergste doet vrezen. Het aantal goede combinaties was op de vingers van één hand te tellen. Dat NEC toch nog een paar keer op de vijandelijke helft verscheen was slechts te danken aan enkele goede individuele acties van Henk Grim en John van Geenen. De beslissing viel in de blessuretijd van de eerste helft. Rijkaard bekroonde zijn optreden met een passje op Vanen burg die doelman Schellekens van dichtbij opnieuw kansloos liet: 0—2. Met Kieft als vervanger van de gebles seerde Molby en Cruijff als vrije ver dediger speelde Ajax na de hervatting de tijd plichtmatig uit. Desondanks zorgde Olsen en opnieuw Vanenburg ervoor dat de score naar 04 werd getild. Trainer Aad de Mos van Ajax: ,,De tegenstand was zo gering, dat ik het de spelers niet kwalijk wil nemen dat ze het in de tweede helft wat gemakkelijk hebben opgenomen. Het werd toch nog 4—0 en dat betekent dat we ons doel saldo weer aardig hebben verbeterd Dat kan straks net de doorslag geven" BOEDAPEST - Het Nederlands ijshoc- keyteam heeft zaterdag ook zijn twee de wedstrijd in het toernooi om het wereldkampioenschap in de c-groep in Boedapest gewonnen. De ploeg ver sloeg Zuid-Korea met 11-1 (4-1,2-0,5-0). Tony Collard (Heerenveen) was topsco rer met vier treffers. ZWOLLE - Eindelijk kwam PEC Zwolle iets los van dc degradatie kandidaten. De 1-0-zege op Fortu- na Sittard kwam overigens zeer moeizaam tot stand. De Limbur gers waren naar Zwolle gekomen met de bedoeling om een punt mee te nemen. Pas tien minuten voor het einde scoorde Pelleboer het ene en beslissende doelpunt voor PEC. Fortuna wierp zich pas daar na op de aanval, waardoor het pas in de slotfase een aantrekkelijke wedstrijd werd. ENSCHEDE - FC Twente en Go Ahead Eagles bewezen glashelder tot de degradatiekandidaten te be horen. Het niveau van deze streek- derby was afgrijselijk. Als FC Twente zo speelt, is het komend weekeinde kansloos bij Ajax. Door een verrassend doeipunt van Kiia (het schot werd van richting veran derd) nam FC Twente een kwartier voor het einde een ogenschijnlijk beslissende 1-0-voorsprong, Maar met een schitterende goal van Bos man (duikend kopte hij de bal in de touwen) werd het toch nog gelijk: 1-1- KERKRADE - Roda JC-Helmond Sport begon pas in de tweede helft Voor rust was de wedstrijd het aan zien niet waard. Ruststand 0-0. In de tweede helft speelde Roda veel aanvallender. Door Hanssen en Raeven werd het 2-0. Lubse bracht de spanning terug (2-1), maar Van Geel maakte aan alle twijfel een einde: 3-1. TILBURG - Willem II begon een 24-uurs-actie. die de Tilburgers twee ton moet opbrengen, uiterst ongelukkig: een 1-2-nederlaag te gen FC Utrecht. Twee fouten van doelman Ton Verkerk waren daar bij beslissend Bij rust leidde FC Utrecht door een treffer van Ade laar Carbo stelde de zege tien mi nuten na rust vrijwel zeker 0-2. Pas drie minuten voor tijd bracht Go- zems de spanning terug (1-2). In de laatste minuten hield Utrecht de zaak echter vrij gemakkelijk dicht. ROTTERDAM Uiteraard had Theo Verlangen na afloop onmiddellijk een verklaring voor de nederlaag van zijn FC Groningen bij Excelsior. Door de zware inspanningen van de bekerwed strijd tegen PSV van woensdag misten de Groningers kracht en macht, zoals Verlangen het uitdrukte. Groningen, dat het tegen Excelsior traditioneel moeilijk heeft eerder dit seizoen wonnen de noorderlingen wel' de be kerwedstrijd met 5-3 is in Rotter dam geen moment in de wedstrijd geweest. De 3-0 overwinning van Ex celsior was dan ook ruim verdiend. De thuisclub besliste de wedstrijd in de eerste twintig minuten. Exelsior begon direct fel en al snel werd duidelijk dat de Groningse defensie erg onzeker ope reerde. Vooral Hiddink had het moei lijk met de beweeglijke Rotterdam mers De Leeuw en Blanker De Leeuw- zorgde in de twaalfde minuut met een prachtig schot van afstand na een combinatie tussen Rutjes en Blanker voor de eerste treffer van de thuisclub. De oud-Feyenoorder De Leeuw, die na een rugblessure weer in de basis begon, was op links ongrijpbaar. Na een actie van opnieuw Rutjes passeerde De Leeuw Tukker na 21 minuten voor de tweede maal. Waalderbos redde nog wel met een omhaal tegen de lat maar hij had de bal achter de lijn vandaan gehaald. Tot dat moment had Groningen nau- weljks Iets gedaan. De gebroeders Koe man werden op het middenveld aan banden gelegd en door het opschuiven van vrije verdediger Struis had Excel sior vier middenvelders. Struis zorgde met zijn zuivere passes herhaaldelijk voor verwarring voor het Groningse doel. Groningen raakte vlak voor rust Erwin Koeman kwijt Hij kreeg een elleboog van Pattinama in het gezicht en verdween volkomen groggy naar de kleedkamer In de tweede helft zakte Excelsior iets terug hoewel het bij vlagen uitstekend bleef combineren Groningen vocht zonder overtuiging voor de aansluitende treffer maar legde zich na twintig minuten bij de neder laag neer. Na aangeven van Blanker kon De Leeuw alleen op Tukker afgaan maar hij strandde op de doelman De wegspringende bal werd daarna door Van Goozen ingeschoten. Ook nadat Struis (kramp?» en De Leeuw (blessure) van het veld waren gegaan bleef Excel sior de situatie meester. De goed leidende scheidsrechter Blan- kenstein bestrafte de irriteerd geraak te Hiddink na zijn derde zware over treding met geel. De Groningse aan voerder balanceerde even later op de rand van een rode kaart toen hij opnieuw een overtreding beging. Blankenstein aarzelde even maar hield de fatale kaart in de zak. Deze beslissing was gezien de aard van de wedstrijd volkomen terecht. NIJMEGEN Nog niet eerder dit seizoen wandelde Ajax zo makkelijk naar een overwinning als gisteren in Nijmegen. Tegenstander NEC bleek geen kat die in het nauw rare sprongen kan maken, maar een ploeg zonder een greintje agressiviteit. Alsof het ging om een vriendschappelijk duel, zo ongeïnspireerd bewo gen de gastheren zich over het veld en een verbaasd Ajax profiteerde moeiteloos: 04. Gerald Vanenburg was met drie doelpunten de Amsterdamse konings- schutter. ALKMAAR Alsof zijn ploeg afgelo pen zaterdag in de Alkmaarderhout door Feyenoord niet duidelijk genoeg op zijn tekortkomingen was gewezen, weigerde A2-trainer Hans Eijken- broek na de derde thuisnederlaag (1 0) dc realiteit onder ogen te zien en zijn ambities om Europees voetbal al te dwingen, te laten varen. „Dit elf tal", zo stelde de oefenmccster later vast, „heeft wel degelijk de kwalitei ten om dat doel dit seizoen te berei ken. Zoveel slechter spelen we niet dan Sparta, Groningen of Haarlem. Een vijfde of zesde plaats moet er voor ons in zitten. Ik vind, dat ik gefaald heb wanneer we daarin niet zouden slagen". Dat Eijkenbroek het vizier heeft ge richt op een van de vier beschikbare toegangsbewijzen voor het UEFA- Cuptoernooi, is alleszins begrijpelijk. Sportief biedt het de club niet alleen de mogelijkheid om de vrije val op het internationale platform wat geruislo zer te doen verlopen, maar bovendien is het uitzicht op Europees voetbal een interessant vertrekpunt bij de onder handelingen over de nieuwe contrac ten. Ook Eijkenbroek realiseert zich terdege, dat dat perspectief de spelers die twijfelen of zij hun dienstverband bij de Alkmaarse club zullen voortzet ten. over de streep kan trekken. Dat geldt in het bijzonder voor de routi niers. onder wie Hugo Hovenkamp. die vanwege zijn verdiensten voor AZ een vrije transfer is aangeboden, Jos Jon ker en doelman Eddie Treytel. Publiek Afgelopen zaterdag was het stadion, mede door de aanwezigheid van een groot legioen Feyenoord-aanhangers voor het eerst in deze competitie met 12.000 toeschouwers overeenkomstig de begroting bezet. In die wedstrijd verspeelde AZ echter het krediet bij het publiek weer even snel als het de laatste weken door de positieve resul taten (1—0-winst bij Groningen, 3—0- zege tegen Willem II en 0—0 bij Utrecht) was opgebouwd. De Alkmaar- se formatie kwam er evenals in het eerste competitietreffen tegen Feye noord (32-verlies) niet aan te pas en mocht bly zijn dat de schade tot de 22e competitietreffer van Peter Houtman (vnje trapi beperkt bleef. Aanvankelijk was de aanwezigheid van Feyenoord helemaal niet zo domi nant. Het eerste kwartier hadden de Rotterdammers, zoals Feyenoords weekend-coach Ab Fafie later zou vaststellen nodig om orde op zaken te stellen in het eigen elftal, waarin Wim van Hanegem vanwege een kuitbles sure ontbrak, en om zich aan te passen aan het tactisch concept van AZ dat met drie in plaats van twee aanvallers was gestart. „Die opstelling verraste ons", aldus Fafié. „We hadden op twee spitsen gerekend. Daardoor waren er een paar omzettingen nodig en die leverde in eerste instantie wat proble men op". £o werd André Stafleu, die ui eerste opzet was belast met de bewaking van Pier Tol, opgedragen als vrije verdedi ger te gaan opereren en kregen Sjaak Troost. Ivan Nielsen en Jan van Dein- sen de opdracht het aanvalstrio Tol, Talan en Gaasbeek uit te schakelen. Dat plan slaagde, al had Gaasbeek het zelfvertrouwen van Feyenoord kunnen ondermijnen wanneer hij in de ope ningsfase alleen voor doelman Joop Hiele wat koelbloediger te werk was gegaan Uit die misstap putte Feyenoord. dat het ook zonder de geschorste Ben Wijnstekers moest stellen, kennelijk de nodige inspiratie, hoewel het herstel en overwicht pas in het tweede bedrijf definitieve gestalte kreeg. AZ, dat Jon ker vanwege een blessure miste en later ook Hovenkamp kwijtraakte met een dijbeenkwetsuur, werd volledig overspeeld en dankte het aan doelman Treytel dat de marge tot één doelpunt verschil beperkt bleef. Omdat de tradi tionele terugval van Feyenoord in de slotfase niet uitbleef, kregen de Alk- maarders zelfs nog uitzicht op de. ge lijkmaker. Tol had daarvoor kunnen zorgen, wanneer hij met wat meer precisie voorbereidend werk van Talan had afgemaakt De Volendammer zorg de echter zelf voor gerechtigheid Zoals gebruikelijk bij een een zijdige partij voetbal was het publiek de grootste verliezer. Niet minder dan 20.000 belang stellenden gingen er onder een heerlijk voorjaarszonnetje eens goed voor zitten, maar ander half uur later was de teleurstel ling groot. Geen spanning, geen strijd en slechts bij vlagen aantrekkelijk voetbal. „We konden niet beter", zou NEC- trainer Pim van de Meent na afloop zeggen. „Het kwaliteits verschil was te groot". Een waarheid als een koe, maar voor spelers die van het voetbalspelletje hun beroep hebben gemaakt, mag toch minstens een flinke portie inzet wor den verwacht. Zelfs dat bleek voor NEC te veel gevraagd. Met uitzonde ring overigens van de felle Wim van Zinnen. De ex-Feyenoorder speelde rijn opponent Lerby uit de wedstrijd, maar kreeg als „beloning" voor zijn karaktervolle optreden een gele kaart voor de ogen getoverd van scheids rechter Geurds. Bij Ajax overheerste na afloop uiter aard een gevoel van tevredenheid. Juist in een periode waarin de Amsteri damse voetbalmachine haperingen vertoont en de rol van leider Johan Cruijff (zijn tweede gele kaart gisteren) ter discussie staat, liet Ajax zien dat het nog lang niet is opgebrand. Verheu gend in dat opzicht was vooral de uitstekende rentree van Frank Rij kaard. Als vervanger van de geschorste Boeve speelde de stijlvolle voorstopper (Ophof was links-back) zijn tegenstan der Frans Janssen volledig uit de wed strijd en schakelde zich daarnaast goed en veelvuldig in bij de spelop- bouw. EINDHOVEN Voorlopig verdient PSV het voordeel van de twijfel. Het heeft de race in de kopgroep van de eredivisie volgehouden door zaterdagavond in het eigen stadion voor 15.000 toeschouwers Haarlem met 2-1 te verslaan. Maar veel van de glorie verdween door het slechte spel van de thuisclub na rust. Toen ook kwam Haarlem nog angstig dichtbij de Eindhovenaren. speler Plet Keur, die de bal na een lage voorzet van Lokhoff voorbij zijn eigen doelman Metgod werkte. Kort daarop kwam PSV in veilige haven toen Wild schut knap doorging, uiterst beheerst de uitlopende Haarlem doelman ont week, waarna hij de bal tegen de touwen schoof: 2-0. Van het goed spel van voor rust viel m Er is echter verbetering in het spel van PSV te bespeuren. De clubs speelde minder dan voorheen 'mens erger je niet'-voetbal. Dat is opmerkelijk want er ontbrak toch een brok routine in de ploeg doordat Rene van de Kerkhof geblesseerd op de tribune zat en broer Willy pas ver in de tweede helft in het veld werd gebracht. Bovendien was Thoresen net aan zijn schorsing begon nen. Wildschut bleek echter opnieuw een goede gelegenheids linkerspits en aan de andere kant toonde Mart van Duren zich andermaal een grote belof te die een uur lang van zijn aanwezig heid blijk gaf en met een schot op de lat ook schietend de aandacht trok. PSV speelde in de eerste helft aantrek kelijk voetbal. Dit was mede te dan ken aan het goede werk van Poortvliet en Lokhoff terwijl de lange Landsber gen offensief steun verleende bij hoek schoppen. Het openingsdoelpunt-werd echter geproduceerd door de Haarlem- Jeliazkofvechl voor Feyenoord een duel uit met Van der Meer van AZ'67.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11