Kinderbijslag wordt per 1 juli verlaagd Vandaag beslissing Aruba Janmaat mag niet meedoen André van der Louw voorzitter Rijnmond TEGEMOETKOMING BUITENLANDERS Thatcher met eieren bekogeld Prinses Margriet neemt afspraken Claus over Zonnig weer Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperaturen ongeveer zeven graden. Matige zuidoostelijke wind. algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180)28000 DEN HAAG Drs. J. Janmaat, lid van de Tweede Kamer voor de Centrumpartij, mag niet voetballen bij de Haagse amateurvereniging Quick. Het bestuur van de voetbalclub heeft op advies van de ballotagecommissie de aanmel ding van Janmaat afgewezen. Twee weken geleden verzocht Janmaat het Quick-bestuur lid te mogen worden van de vereniging. Hij wilde graag voetballen in het veteranenélftal. Volgens de reglementen moet een nieuw lid eerst veertien dagen worden „voorgehangen" alvorens een besluit over de aanmelding wordt genomen. In die periode ontving de ballotagecommissie van de leden zoveel protesten tegen het even tuele lidmaatschap van Janmaat, dat over de aanmelding negatief aan het bestuur werd geadviseerd. (Zie ook pagina 5). (Van onze redactie economie DEN HAAG De verlaging van de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen van buitenlandse werknemers gaat niet door. Om toch aan een bezuiniging met f50 miljoen te komen, zullen de kinderbijslagbedragen per 1 juli 1983 met 0,5 procent worden verlaagd. Het kabinet is met dit besluit tegemoet gekomen aan de dringende wens van de meerderheid van de Tweede Kamer. Alleen de WD was voorstander van het verlagen van de kinderbijslag voor buitenlanders. Staatssecretaris De Graaf schrijft de blijft vinden dat voor de hoogte van Tweede Kamer overigens het niet eens de kinderbijslag de kosten van ievens- te zijn met de kritiek. Het kabinet onderhoud in de desbetreffende lan- Aanvankeiyk was het de bedoeling de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind per 1 juli aan de prijsstijgingen aan te passen. Die stijging zal nu vervangen worden door de verminde ring met gemiddeld 0,5 procent. Omdat de oorspronkelijke voorstellen ook in 1985 en 1986 zouden doorwer ken, zegt De Graaf reeds nu dat voor die jaren verdere extra bezuinigingen op de kinderbijslag nodig zullen zijn- België verhoogt leerplichtige leeftijd BRUSSEL Terwijl de economische crisis het onderwijs in Nederland met zware bezuinigingen treft, gebeurt in Belgiè het tegenovergestelde. Om de werkloosheid onder jongeren en lera ren op te vangen, heeft het Belgische kabinet-Martens vrijdag besloten de leerplichtige leeftijd op te voeren van 14 tot 18 jaar. Vanaf 16 jaar mag dat een deeltijdopleiding zijn. Hoeveel deze uitbreiding van het on derwijs extra gaat kosten, is nog niet bekend. „Scholing verzekeren tot het achttiende jaar kost veel, maar het is de moeite waard", zei onderwijsminis ter Coens na afloop van het kabinets beraad. LONDEN (AFP) Premier Margaret Thatcher is vrijdag bij een bezoek aan Cambridge met eieren bekogeld. Naar schatting 400 studenten jouw den haar uit en riepen „Weg met Thatcher". De regeringsleidster die omge ven was door politiemannen, werd door geen van de projec tielen getroffen. Een van de eieren spatie uiteen op haar auto. Mevrouw Thatcher bleef onbewogen. Zij is gewend aan dergelijke manifestaties bij haar bezoeken aan de provin- DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet en haar man mr. Pieter van Vol lenhoven nemen dit jaar de afspraken over van prins Claus, die voorlo pig nog in Bazel moet blijven ter behandeling van zijn klachten van de pressieve aard. Dit heeft de rijks voorlichtings dienst vrijdag bevestigd. Margriet en Pieter na- RVD heeft koningin men de afgelopen maan- Beatrtix haar ouders, den al vele representatie- prinses Juliana en prins ve verplichtingen van Bernhard, niet verzocht hun zwager over. bij te springen. Vollenhoven is thans Donderdag was het ze- voorzitter van de raad ventien jaar geleden dat voor de verkeersveilig- Beatrix en Claus in het heid. Dit is een deeltijd- huwelijk traden. De ko- baan. Volgens een ningin is niet naar Bazel woordvoerder van de geweest om dit te vieren. den (het gaat hier vooral om Turkije en Marokko) bepalend moeten zijn. De Graaf zegt gevoelig te zijn voor het argument dat de verlaging tot een ongelijke behandeling zou leiden tus sen werknemers uit EG-landen en die uit landen als Marokko en Turkije, wil proberen te bereiken dat in de toe komst in EG-verband wèl het zoge naamde „woonland-beginsel" zal wor den gehanteerd. In die sfeer moeten ook de bezuinigingen in latere jaren gezocht worden. De kwestie van de kinderbijslag is de afgelopen dagen onderwerp geweest van topoverleg tussen bewindslieden en fracties van CDA en WD. De WD wilde de verlaging van de uitkeringen voor buitenlanders handhaven en zeifis vergroten. Minister-president Lubbers ontkende vrijdag na het kabinetsberaad dat daarbij ook sprake zou zijn geweest van een „uitruil" met het door de WD gewenste voorstel om ook het schilder werk aftrekbaar te maken in de nieuwe regeling voor de aftrek van de kosten voor groot onderhoud aan de eigen woning. Wat met die wens van de WD gaat gebeuren, is nog onduidelijk. De staatssecretarissen Koning (WD, fi nanciën) en Brokx (CDA, volkshuis vesting) hebben ook vrijdag weer overleg over deze kwestie gevoerd. Ruimteveer De eerste vlucht van het tweede ruimteveer, 'Challenger', is wegens problemen met de mee te voe ren satellieten opnieuw uitgesteld. LEEUWARFDEN In ruil voor een belofte om zijn kennis van de zuivelindustrie op te frissen, kreeg Ed Nijpels vrijdag zijn gewicht in kaas uitgewogen. Het wegen vond plaats tijdens een werkbezoek aan de Termijnmarkt voor Zuivel en Aardappelen in de voormalige synagoge in de Sacramentsstraat. De VVD-leider woog ruim 80 kilogram Nederlandse exportkwaliteit. STRAKS COMMISSARIS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De 49-jarige A. A. van der Louw (PvdA) wordt voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Het kabinet stemde vrijdag in met de voor dracht van minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Alleen koningin Beatrix moet haar handtekening nog zetten. De benoeming van André van der Louw in Rijnmond werd al geruime tijd verwacht. Hij komt er in de plaats van dr. ir. A. P. Oele, die commissaris van de koningin in Drenthe is geworden. Wanneer Rijnmond in de nabije toe- Onrust Schelde De door de bewindvoerders van De Schelde geëiste tast met een af slankingsplan wordt door de on dernemingsraad van hetbednjfen de vakbonden als 'onmogelijk' af gewezen Bonden en or spreken van 'chantage'. RSV PAGINA 91 Terwijl Reagan vele miljoenen dollars ivil uittrekken om het regeringsleger van El Salvador te versterken zetten de guerrillastrijdes de oorlog op hun manier voort. Tot hun taktieken behoort het onmogelijk maken of in ieder geval verstoren van het wegverkeer. Dat wordt onder meer bereikt door het tot stoppen dwingen en vervolgens in brand steken van vrachtwagens zoals hier op de kustweg, op ongeveer honderd kilometer afstand van de hoofdstad San Salvador. (Zie ook pagina 5). Milieuschok Het CD A-tweede-kamerlid H. Eversdijk waarschuwt voor een ernstige 'milieuschok'in de Ooster- schelde. Volgens Eversdijk duldt het milieu geen vertraging van de bouw van de compartimenterings- dammen. (PAGINA 10) Defensiebelasting De Partij van de Arbeid veroor deelt het weigeren van belasting betalen ten behoeve van defensie De socialisten willen geen apart vredesfonds toestaan. Het erken nen van 'financiële gewetensbe zwarenzou de democratie in ge vaar brengen. (PAGINA 5) Varia: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 10, 11, 12 en 13. Sport: 14. weekendkrant Weekendkrant: 17.18.19,21.23, 25 en 27. komst een zelfstandige provincie wordt (nu hoort het bij Zuid-Holland), zal Van der Louw ook de titel commissaris van de koningin krijgen. In Rijnmond is Van der Louw weer terug op bekend gebied. Hij was van 1974 tot 1981 burgemeester van Rotter dam. Op sterke aandrang van zijn partij werd hij in 1981 minister van- CRM in het tweede kabinet-Van Agt. Dat duurde maar een half jaar. Sinds de vervroegde verkiezingen van sep tember 1982 zit hij zeer tegen zijn zin in de Tweede Kamer. Vóór zijn burgemeesterschap was Van der Louw drie jaar lang voorzitter van de Partij van de Arbeid. Het Openbaar Lichaam Rijnmond om vat de gemeenten Rotterdam, Baren- drecht, Bemisse, Brielle, Capelle aan den IJssel, Hellevoetsluis, Krimpen aan den IJssel, Maassluis, Poortugaal, Rhoon, Ridderkerk, Rozenburg, Schie dam, Spijkenisse, Vlaardingen en Westvoome. Op het gebied van de ruimtelijke ordening heeft vrijwel de zelfde bevoegdheden als een provincie. Voorts heeft het belangrijke taken op het gebied van havcnaanleg en milieu beheer. Het algemeen bestuur bestaat uit de Rijnmondraad, die rechtstreeks door de inwoners van de 16 gemeenten wordt gekozen. De opwaardering van Rijnmond tot volwaardige provincie is een van de weinige onderdelen van de plannen voor provinciale herinde ling die nog overeind staan. Van onze verslaggever) DEN HAAG - Dc voorzitter van de Ronde Tafel Conferentie over de toe komst van ruba, premier Lubbers, heeft de beslissing over al dan geen aparte status voor dit eiland tot van middag uitgesteld. Het eerder door hem aangekondigde „laatste totaal- voorstel" heeft vrijdag van alle kanten zoveel aanmerkingen en kritiek gekre gen dal cr nog een nacht aan gesleuteld moest worden. Lubbers heeft echter wel genoeg van de ellenlange uiteenzettingen tussen met name Aruba en Curacao dat er vandaag alleen ja of nee gezegd kan worden. In het voorstel dat Lubbers vrijdag de delegaties voorlegde, zijn een aantal za ken niet uitgewerkt Daaronder speelt met name de verdeling van de zetels en de bevoegdheden voor Umeparlement en -regering een grote rol. Aruba wil een even grote vertegenwoordiging in dit parlement terwijl Curacao twee en een half keer meer inwoners heeft. Daar- „u.oL de Arubaanse leider een parlement dat slechts adviserende be voegdheden heeft. Uit conferentiekringen bleek dan ook dat het vrijdagavond laat voornamelijk Curacao was dat problemen had met de voorgestelde amendementen. Naast de parlementskwestie speelden ook de problemen rond het bezit van de bo demrijkdommen in <je zeeen rond de ei landen en de criteria rond de 'boedel scheiding'. Deze zaken waren in het rapport v,an Lubbers van vrijdagoch tend doorgeschoven naar commissies van deskundigen, die deze zaken op zouden moeten lossen voor het ingaan van de status aparte, in principe op 1 januari 1986. Na afloop van het beraad van vrijdag avond wilde geen enkele woordvoer der speculeren over de kansen op suc ces. „Een dubbeltje op z'n kant", heette hel. Een voortgezette Nederlandse fi nanciële bijdrage tijdens de overgang naar onafhankelijkheid zou volgens de Nederlandse regeringswoordvoerder echter zeker geen breekpunt zijn. André van der Louw Betrokken bij toen en straks T~\e touwtrekkerij over de ViiJ 1-J vraag of er een parlemen- taire enquête moet komen H naar het RSV-debacle is dan - J inderdaad zo goed als zeker beslist in het voordeel van de vroege voorstanders van dit zwaarste middel van onderzoek waarover de Tweede Kamer beschikt Naarhetzichlaataan- zien zal de procedure om dit onderzoek in gang te zetten volgende week een eer ste afronding krijgen. En daarmee is dan voorkomen dat de poging ertoe als een loos prestige-gevecht de geschiede nis ingaat. Begrijpelijk hebben D'66 en CPN. die beiden afzonderlijke voorstel len in de richting van de enquête had den ingediend, de eer voor het initiatiel naar zich toe getrokken. Er heerste deze week in de kamer zelfs een sfeertje van 'een stukje historische besluitvorming Met uitzondering van het heel aparte parlementaire onderzoek dat na 1945 is verricht naar de rol van de verschillen de oorlogskabinetten is het inderdaad bijna een eeuw geleden sinds de laatste echt vergelijkbare parlementaire en quête is gehouden. Die gold in het jaar 1886 „de toestand van fabrieken en werkplaatsen". Toch zou het idee om nü, in het geval van het RSV-drama, een parlementaire enquête te houden heel wat minder kans hebben gemaakt als de Tweede Kamer zelf zich niet vrij kort geleden nadrukkelijk had bezigge houden met een duidelijke verruiming van de mogelijkheden om tot gebruik van dit zware onderzoeks-middel over te gaan. Er is namelijk een Grondwets wijziging aanvaard die ervan uitging dat ook een kamerminderheid het rech t heeft om een parlementaire enquête in te stellen. Later is die Grondwetswijzi ging in de Eerste Kamer weliswaar ver worpen, maar toen de PSP-er Van der Spek onlangs naar de houding van zijn mede-parlementariêrs in deze zaak ver wees en aanvoerde dat er nu zo n min derheid (61 van de 150 leden) van enquê te-voorstanders was, konden de andere partijen moeilijk aan die werkelijkheid voorbij gaan. De zwaarte van de parlementaire en quête wordt doorgaans afgemeten aan de sancties waarover de onderzoe kers kunnen beschikken. Zo kunnen ge tuigen onder ede worden gehoord. Bo vendien zijn getuigen verplicht voor de commissie te verschijnen, op straffe zelfs van een gijzeling van ten hoogste zes maanden. Dat klinkt fors en zal mo gelijk in sommige gevallen bevorde rend werken op het beschikbaar komen van materiaal en verklaringen, die voor het onderzoek van belang zijn. Belang rijker zijn overigens bekwaamheid en deskundigheid van de onderzoekers zelf. In het verleden heeft het parlement steeds opnieuw geaarzeld om over te gaan tot een onderzoek van dit kaliber. D'66-fractieleider Engwirda noemde dat onlangs in een beschouwing van zijn hand in de Haagsche Courant: „koudwatervrees van de Kamer voor haar eigen bevoegdheden". Dit keer wil het parlement zichzelf bewijzen met haar voornemen om de onderste steen boven te halen van wat er bij RSV alle maal is gepasseerd en hoever de poli tiek voor dat alles als medeverantwoor delijk kan worden gesteld. De belas tingbetaler heeft er recht op te weten hoe bij RSV miljarden in een bodemlo ze put konden verdwijnen, zo is de rede nering. Gisteren nog werd gemeld dat in 1982 de meeste overheidssteun voor industriële activiteiten juist naar dit in ontbinding verkerende concern is ge gaan. Bovendien heeft het drama zulke vergaande nevenwerkingen dat de ka mer het aan zichzelf verplicht voelt de affaire RSV ook bij wijze van voorbeeld in een diepgaand onderzoek te ontrafe len. Een 'examen' dus ook in geloof waardigheid van de politiek. Toch is en blijft - het is op deze plaats al eerder gesteld - een parlementai re enquête naar de gang van zaken bij RSV een beoordeling achteraf. De hard nekkigheid waarmee een aantal partij en zich op zo'n onderzoek heeft gewor pen mag in geen enkel opzicht worden gebruikt als een afleidingsmanoeuvre voor de betrokkenheid van dezelfde po litiek bij de RSV-erfenis nu. En die is, juist in de onzekere situatie waarin de ondernemingen met samen nog steeds 17.000 personeelsleden verkeren, groter dan ooit. Sinds de dag waarop minister Van Aardenne besloot om het noodlij dende concern niet langer rechtstreek se overheidssteun te verstrekken, zijn al weer vijf weken verstreken. Veel dui delijkheid over hoe het nu verder moet is er nog steeds niet. Als de kwestie zich nog lang van de ene onzekerheid over salarisuitbetaling naar de volgende moet voortslepen zullen intern de span ningen en extern gebrek aan vertrou wen in de (nog overblijvende) toekomst van de afzonderlijke bedrijven alleen maar toenemen. De Tweecï Kamer heeft zich met de eigen doortastend heid om een parlementaire enquête naar RSV te starten nog zwaarder ge bonden om een oplossing te helpen bie den voor de problemen van vandaag dan ze zich al had Daarvan dient ook acte te worden genomen. vdM Suharto stopt President Suharto van Indonesië heeft donderdag te ken nen gegeven dat hij in 1988 de teugels uit handen zal geven. In een korte rede voor het volkscongres, dat hem een dag eerder unaniem voor een vierde ambtstermijn van vijf jaar herkoos, zei Suharto dat de komende ambtstermijn de laatste fase zal zijn voor de genera tie die de onafhankelijkheidsstrijd te gen Nederland heeft meegemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1