Ja PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bij 'Schelde' ruim 700 man op straat PZC Drie miljard extra bezuinigingen nodig Toch eigen munt voor Aruba OPEC EENS VOORWAARDE VERDER KREDIET NIEUWE ZOMERZEGELS Ontvoering snel opgelost vandaag NIEUWE REEKS TEGENVALLERS Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Middagtemperatuur on geveer acht graden. Matige westelijke wind, kracht vier, aan de kust enige tijd krachtig, zes. 226e jaargang no. 59 Vrijdag 11 maart 1983 tamse bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 DEN HAAG-AMSTERDAM IGPDl Een woensdag in Den Haag ontvoerde 43-jarige Pakistaan is donderdagavond in Amsterdam bevrijd door een gezamenlijke actie van Am sterdamse, Haagse en rijkspolitie. Vier Nederlanders, in leeftijd varifirend tussen 26 en 33 jaar, zijn als verdachte ontvoerders aangehouden. De achtergrond van deze ont voeringszaak was donderdagavond laat nog onduidelijk voor justitie. De 43-jarige Pakistaan A. A. Qureshi drijft in Den Haag een Pakistaans restaurant. Hij werd daar xooensdagavond aangesproken door drie mannen met ivie hij zonder bedreigd te worden naar buiten ging. Pas later die avond begreep de familie van de man dat er wat mis was. Omstreeks elf uur werd telefonisch gemeld dat Quereshi ontvoerd was en dat voor hem een losgeld van 20.000 gulden moest worden betaald. De Haagse politie werd diezelfde nacht door de familie gewaarschuwd, Na enkele telefonische contacten eisten de ontvoerders dat het geld door twee familieleden bij een parkeergarage Hakfortin de Amsterdamse wijk Bijlmer meer zou worden overhandigd. Toen de ontvoerders even na zevenen met de Pakistaan voor de dag kwamen, sloeg een arrestatieteam van de rijkspolitie toe. VLISSINGEN - De directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde moet nog vóór het eind van deze maand een afgerond overlevings-/afslankingsplan gereed hebben. Zo niet, dan zal het kabinet de KMS geen boedelkrediet meer verstrekken. In dat overlevingsplan dient de KMS-directie uit te gaan van een af slanking van het personeelsbestand (exclusief de dochteronder nemingen) met ongeveer 20 procent. Voor de KMS komt dat neer op een inkrimping met ruim zevenhonderd arbeidsplaatsen. Voorts moet er nauwe samenwerking tot stand gebracht worden tussen de KMS en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Dat heeft bewindvoerder mr F. Meeter van het in staat van surséance van be taling verkerende RSV-concem don derdag meegedeeld aan de directie van De Schelde. KMS-groepsdirecteur ir B. C. G. Pröp- per verklaarde gisteravond dat de be windvoerder de Schelde-directie te ver staan heeft gegeven dat de verstrek king van boedelkredieten voor de sala risbetalingen over de maand maart af hankelijk gesteld worden van een over- levings-zafslankingsplan. Dat geldt voor alle RSV-bedrijven. De KMS heeft tot uiterlijk 1 april de tijd gekregen om dat voor elkaar te krijgen. Voorts heeft de bewindvoerder laten weten, dat de interdepartementale werkgroep die zich bezighoudt met de RSV-problema- tiek. uitgaat van een afslanking van de KMS met zo'n 20 procent. „Dat zijn", aldus ir Pröpper, „twee kei- Van onze correspondent) LONDEN De OPEC-landen zijn het gisteren volgens confcrentiekrin gen eens geworden over een verlaging van de olieprijs met 5 dollar per vat naar 29 dollar. De 13 delegaties zetten vandaag hun besprekingen in Londen voort over de hoeveelheid olie die elk land op de markt mag brengen. De overeenstemming over de olieprijs is gekomen ondanks heftige tegenstand van Iran. dat de huidige OPEC-prijs van 34 dollar per vat niet wil loslaten. Het land zal echter wel gedwongen zijn de overige OPEC- lahden te volgen in de gisteren overeengekomen verlaging. harde boodschappen. De eerste is dat wij klem gezet worden: of je krijgt he lemaal niets meer, of je komt met een afslankingsplan. De tweede bood schap is dat men in Den Haag mepnt te weten dat wij die afslanking moeten zoeken in de orde van grootte van 20 procent. Wij zijn al intensief bezig met zo'n overlevingsplan; alleen dat onge zonde idee van afslanking met 20 pro cent. daarin zullen wij moeten probe ren verbetering aan te brengen". Zoals gemeld presenteerde deKMS-di- rectie vorige week vrijdag al een globale versie van een overlevingsplan van de (Slot zie pagina 15 kolom 4) 'De Schelde' en RSV: pagina 13 en 15. Defensie zuinig Niet kwantiteit, maar kwaliteit zal de komende jaren de bestedin gen van het ministerie van defen sie bepalen. Dat betekent minder nieuwe wapens, maar meer geld voor onderhoud, reservedelen, munitie en oefeningen. (PAGINA 31 'Rode opmars' De Amerikaanse president Ro nald Reagan wil de militaire hulp aan El Salvador flink verhogen. Reagan rechtvaardigt zijn voor stel door te wijzen op een 'commu nistische opmars' op Midden- Amerika. (PAGINA 5) Kerncentrale De splijtstofwisseling van de kerncentrale Borssele zal een week langer duren dan was ge pland. Schade aan een conden sor van de energiefabriek zorgt voor onvenoacht oponthoud. (PAGINA 13» Idool onderuit Het nieuwe Belgische wieleridool Eric Vanderaerden heeft zich de woede van zijn mgdm-wielrenners op de hals gehaald Vanderaer den zou gisteren in de eerste etap pe van Parijs-Nice verantwoorde lijk zijn geweest voor een massale valpartij, waardoor een aantal favorieten kansloos werden (PAGINA 21) Radio en tv: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie en achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Provincie: 13,15,16,17 en 19. Sport: 21. AMSTERDAM Donderdag vond in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de presentatie van de nieuwe serie zomer- postzegels 1983 plaats. Onderwerp van de zegels is 'facetten van de Nederlandse cultuur en geschiedenis uit de 17e eeuw'. Op de foto zien we hoe een marketent ster onder het oog van een gildebroeder een versnape ring aanbiedt aan de commissaris der koningin in Groningen, de heer H. Vonhoff en diens ambtgenoot in Gelderland, mr. W. J. Geertsema. DEN HAAG Minister Ru- ding (financiën) zal waar schijnlijk het kabinet voor stellen om nog dit jaar drie miljard gulden extra te bezui nigen. Deze aanvullende maat regel is nodig omdat de aard gasopbrengsten, de huursubsi dies en de belastingen forse tegenvallers vertonen. Een be slissing over eventuele nieuwe bezuinigingen moet genomen worden tijdens het overleg over de Voorjaarsnota. Deze nota wordt eind april ver wacht. Bezuinigingen kunnen m de visie van Financiën op verschillende wijze wor den doorgevoerd. Zo wordt onder meer gedacht aan belastingverhoging. verlaging van uitkeringen; verlaging van ambtenarensalaris sen; nieuwe ombuigingen op de begrotin gen van de verschillende departemen- ®ten Het ziet ernaar uit dat zowel het CDA als de ministers van sociale zaken (De Koning) en binnenlandse zaken (Riet kerk) niet op voorhand in zullen stem men met de voorgestelde extra bezui nigingen. De WD-fractie dringt hier echter wel sterk op aan. omdat anders het overheidstekort dit jaar dreigt op te lopen tot bijna 14 procent. De beide regeringspartijen hebben in het regeerakkoord afgesproken mini maal zes miljard te bezuinigen. Alleen indien het tekort extra zou groeien, moet een 'noodplan' - met bezuinigin gen tot tien miljard - in werking treden. De afgelopen weken is overigens al gebleken dat geen van beide partijen zonder meer vast zal blijven houden aan de eis dat ook alle tegenvallende inkomsten gecompenseerd dienen te worden door extra bezuinigingen. De vrees bestaat dat daardoor een neer waartse spiraal van de economie ont staat. Minister Rudtng Zilveropties - Op de vijfde verjaar dag van de Europese optiebèurs op 5 april zal er op deze beurs m Amster dam worden begonnen met de handel in zilveropties. Om de particuliere be langstelling voor deze opties te vergro ten is besloten de omvang van de contracten te beperken tot 250 ounces (ongeveer 7.77 kg) in plaats van de oorspronkelijk voorgenomen 1000 oun ces (31 kgi. MOSKOU (UPI) Do nald MacLean. de Britse spion die atoomgehei men van het westen de Sowjet-Unie in handen speelde, is op 69-jarige leeftijd overleden. MacLean. die met Kim Philby en Guy Burgess een van de roemruchtste spionagekomplotten uit de geschiedenis vormde, leed aan kanker Ma cLean liep in 1951 met Burgess naar de Sowjet- Unie over nadat hij was ontmaskerd als een meesterspion voor dat land. Vóór zijn overlopen stond hij aan het hoofd van het Britse America Office. De affaire onder mijnde het vertrouwen van het publiek in de geheime dienst. Ma- cLeans inlichtingen over de atomaire ontwikke ling in de Verenigde Sta ten hielpen de voor sprong die de Verenigde Staten op nucleair ge bied hadden, te niet doen. MacLean en zijn collega's kregen posities binnen de KGB, de Sow- jetrussiche gehiemde dienst en eerstgenoemde werkte het laatst voor het ministerie van buien- landse zaken, waar schijnlijk als analist van de Britse buitenlandse politiek. Ook werd over hem gezegd dat hij werk te voor het institute of world economie and in ternational relations in Moskou In 1962 volgde Philby het voorbeeld van Burgess en MacLean en begaf zich in ballingschap. De 'vierde man'. Anthony Blunt, werd in 1980 als zodanig ontmaskerd. Hij was toen kunstadviseur van koningin Elizabeth en 'sir', een titel die zij hem schielijk afnam. DEN HAAG Donderdagmorgen hielden studenten van pedagogische acade mies een landelijke actiedag tegen de bezuinigingen op hel onderwijs. Voordat de manifestatie begon, werden op het Malieveld hoedjes uitgedeeld met. de tekst Ondenvijs-Kwaliteit. Ook een politiepaard moest eraan geloven tzie ook pagina 3 en 19) DEN HAAG Op de Ronde Tafel Conferentie over de aparte status voor Aruba in het Koninkrijksverband is het donderdag eindelijk tot zaken ge komen. Aruba krijgt een eigen munt en eigen goud- en deviezenvoorraden. Politiek leider Betico Croes heeft zich anderzijds vastgelegd op een zevental punten van hechte en duurzame finan- cieel-economische samenwerking met de andere eilanden. Volgens zowel RTC-voorzitter premier Lubbers als Arubaans leider Betico Croes is dit de basis waarop ook de andere problemen rond de toekomsti ge onafhankelijkheid opgelost kunnen worden. Dit totaal pakket principe- afspraken brengt Lubbers (vandaag) vrijdag ter tafel als eindresultaat, dat aangenomen of verworpen kan worden. Donderdag is ook afgesproken dat in dien het totale voorstel van Lubbers wordt aangenomen, de aparte status van Aruba op 1 januari 1986 in zal gaan. Voor die tijd moet er dan echter nog een aantal zaken geregeld worden, waarvan besloten is om die nu niet definitief te regelen Dt zijn de boedel scheiding van de Antilliaanse financië le reseves. de kwestie van de exploita tie van de bodemschatten en de techni sche aspecten van het invoeren van een eigen munt voor Aruba Volgens de plannen zal Aruba dan tien jaar later, in 1996. onafhankelijk zijn. Croes toonde zich tijdens een perscon ferentie aanmerkelijk optimistischer over de goede afloop van de RTC dan Lubbers. Anders dan Lubbers zag Croes dan ook meer politieke ruimte voor onderhandelingen in de tijd tot '86. Volgens Betico Croes is met het huidi ge pnncipe-akkoord in ieder geval het zelfbeschikkingsrecht van Aruba vast- gelegd en is er zelfs een ..keiharde datum". Wel is er ..heel wat water in de wfin gedaan" voor wat betreft de eco nomische samenwerking. De Neder landse delegatie had voor het verlenen van een aparte status aan Aruba de eis op tafel gelegd dat er een hechte en duurzame samenwei kuig tussen Aruba en de andere eilanden moest blijven. Een en hetzelfde muntstelsel leek daarvoor het meest geëigende instru ment. Maar onder de condities van de eerder tijdens de conferentie opgestel de nota-Weitenberg gingen de delega ties uiteindelijk ook akkoord met twee verschillende munten. De kern is volgens Lubbers dat de eilanden el kaar niet kunnen beconcurreren door bijvoorbeeld verschillende invoer rechten te heffen. Chantage met raketten TV overtuigende verkie- f 1 J—/zingsoverwinning van de Westduitse chnsten-demo- era ten is in de Verenigde Sta- l ten van Amerika met een ge voel van opluchting ontvangen. Een goede bondgenoot in de frontlinie van de - ideologische - strijd tegen de Sow jet-Unie blijft voor honderd procent aan de zijde van de VS en die zekerheid is de Amerikanen heel wat waard Met de so cialisten aan het bewind zou dat wel eens anders kunnen zijn geworden, zo was het gevoel in Washington Dat ene Willy Brandt en daarna Helmut Schmidt, beiden aan het hoofd van een socialis tische coalitieregering met de 1 i beralen de VS of de Navo nimmer tekort hebben gedaan zien de Amerikanen in de euforie van een rechts-conservatieve verkiezingsoverwinning in West-Duits- land gemakshalve over het hoofd. De commentaren in de meeste Amerikaan se bladen maakten dan ook gewag van 'goed nieuws' van over de Oceaan. De Washington Times ging zelfs zo ver om Helmut Kohl al de nieuwe Adenauer te noemen. In Moskou daarentegen heer ste diepe teleurstelling, die tot uitdruk king kwam in uiterst negatieve en zure commentaren aan het adres van Kohl en zijn CDU-CSU. De Russen hadden maar wat graag gezien, dat de socialis ten de bondsdagverkiezingen hadden gewonnen, omdat in dat geval - naar het oordeel van het Kremlin - op zijn minst de kans op een politiek van ver zoening hoger zou kunnen worden aan geslagen dan met een christen-liberale regering het geval is. De vreugde in Washington en de diepe teleurstelling in Moskou illu streren de bijzondere positie van de Bondsrepubliek in het conflict tussen Oost en West. Cruciaal is de rol van West-Duitsland bij de voorgenomen plaatsing van nieuwe atoomraketten voor de middellange afstand, die een rechtstreekse bedreiging vormen voor Europees Rusland. Moskou oefent gro te druk uit op de Westeuropese landen van de Navo om dit Amerikaans wapen tuig - het gaat om 572 Pershing-en Kruisraketten - niet te plaatsen. Een conservatieve regering-Kohl zal. naar het zich laat aanzien, niet zoveel moeite hebben om de nieuwe raketten op zijn grondgebied toe te laten als althans geen zichtbaar resultaat wordt geboekt in Genève, waar Russen en Amerika nen in gesprek zijn over vermindering van de aantallen raketten voor de mid dellange afstand in Europa. Met een 'ja' van Bonn en een negatief of geen be sluit in Genève zullen ook de andere Navo-partners moeite hebben om de juiste argumenten te vinden teneinde plaatsing van het gevreesde oorlogs tuig af te wijzen. Dat alles hebben de Russen meteen gerealiseerd toen Kohl als groot overwmnaar uit de strijd om de bondsdagverkiezingen tevoorschijn kwam. De aanvallen van de Sowjet-lei- ders op de Westduitse regering moeten tegen die achtergrond worden gezien Ook de Amerikaanse president, ge sterkt door de conservatieve zege in West-Duitsland, blijft de Russen ver baal onder vuur nemen, waarbij hij zich tegelijkertijd afzet tegen de vrede-tot- elke-prijs kandidaten in eigen land en in een groot aantal Westeuropese lan den. In een toespraak in Florida scherp te Reagan deze week de tegenstellingen tussen Oost en West weer eens ouder wets aan: het communisme is 'de brandhaard van alle kwaad in de we reld' Deze harde confrontatie-politiek van Reagan past geheel in de strategie van de Amerikaanse regering om - zo als ter andere zijde de Russen doen - West-Europa onder druk te zetten. Het is al zover gekomen, dat van politieke chantage kan worden gesproken. De persconferentie van de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinber ger, per satelliet naar het Navohoofd- kwartier in Brussel doorgestraald, moet al evenzeer worden gezien als een poging van Washington de bondgeno ten overzee te overtuigen van de drei ging. die van de Sowjet-Unie uitgaat Naarmate een beslissing in Genève dichterbij komt. zal de druk van de Amerikanen op West-Europa wél tot plaatsing over te gaan en de tegendruk van Moskou géén raketten op te stellen groter worden. Het kan wat dat betreft een hete zomer worden Intussen kan Nederland zich bezinnen op de vraag of het in ons land onder brengen van Pershing-en Kruisraket ten mede als antwoord op de toenemen de bedreiging van de Russische SS-20 ook daadwerkelijk moet worden uitge voerd. De oppositiepartij PvdA heeft er geen enkele moeite mee: niet plaatsen zeggen de socialisten, die zich in gezel schap bevinden van alle andere kleine linkse partijen. Het CDA. verdeeld als altijd over zulke fundamentele zaken, is er nog lang niet uit. Degenen, die de keuze 'ja' of 'nee' nog niet hebben ge maakt. kunnen zich voorlopig achter het overleg in Genève verschuilen, maar dat is niet meer dan een uitstel van maanden. Hoezeer het CDA nu al met de problemen van een weifelende houding wordt geconfronteerd, heeft af het rumoer rond de IKV-vredesdemon- stratie in oktober van dit jaar duidelijk gemaakt. De vraag is aan de orde of het CDA wel of niet aan de demonstratie zal deelnemen. Afgezien van de moeilijkhe den dóórover met regeringspartner WD en de vraag of in strijd wordt ge handeld met het regeerakkoord, is het CDA. traditiegetrouw, verdeeld. Het gevaar bestaat dat door verscherping van de tegenstelling het CDA in een be paalde richting wordt gedrongen. De partij doet er verstandig aan op korte termijn, los van alle emoties, een be sluit te nemen dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1