COMPACT DISC lÉBÉiilÉ 11 -vol elektronica Japan 'plat', volgt Europa? DE HOUTSNIP RENAULT 9-zuinige diesel a - Zijn grootste vijand: de mens c. Nieuwe atlas nONDERDAG 10 MAART 1983 PZC/varia idoor Hugo van der Heerm Wie in elektronica geïnteresseerd is en de gelegenheid krijgt om Japan te bezoeken, waant zich in luilekkerland. Het aanbod, dat loopt van spelletjes van slechts een tientje, via video- en audiotorens tot en met complete computersystemen van tienduizenden guldens, is gigantisch. Zelfs in de gewone winkels. Speciaal in het „elektronisch" kwartier van Tokio: Akihabara. Een compleet stadsdeel waar winkel na winkel uitsluitend aan dit deel van de eigen industrie gewijd is. Nieuwtjes op elektronicagebied zijn hier ook het eerst. De Japanse markt is een totaal andere dan dé Europese en Amerikaanse Voor elektronica is het de „proefmarkt" van de grote en kleine firma's. Er worden ook apparaten uitgebracht die nooit het buitenland bereiken. Hoewel som mige merken hun produkten voor een aanzienlijk deel exporteren, zullen zij die toch eerst op de thuismarkt probe- ren-Vooral ook omdat die thuismarkt het nodige aanzien geeft, wat in een land waar bepaalde tradities hoog worden gehouden, een grote rol speelt. „En omdat mijn landgenoten", zegt een belangrijke industrieel, „sterk geïnteresseerd zijn in nieuwe zaken". Voorbeeld daarvan is de introductie van de Compact Disc. Dit splinternieu we produkt, dat op de lange duur de gebruikelijke grammofoonplaat zeker zal vervangen, is voor een belangrijk deel een Nederlandse (Philips) vinding. De laserlicht-aftasting die Compact Disc, videobeeldplaat en nog andere mdustnèle produkten mogelijk maak te, werd in het Natuurkundige Labora- tonum in Eindhoven ontwikkeld. Toch was de Compact Disc-speler in Japan eerder op de markt. Op 1 oktober vorig jaar namelijk, terwijl hier de verkoop zojuist op 1 maart gestart is. Platen-industrie De grootste voorsprong bij de indro- ductie daar had Sony. De ontwikke ling van de Compact Disc, het 12 cm grote, alternatieve grammofoon plaatje, deed die fabrikant namelijk in samenwerking met Philips. Van Euro pese kant werd de hele lasertechniek ingebracht. De Japanners bedachten voor een groot deel de digitale (is computertaal) optekening van het gel ui d. Het eindprodukt bleek zo veelbelo vend, dat zo'n 30 fabrikanten (met meer dan 50 merken) van elektromca- produkten de rechten voor het maken van spelers kochten en de gehele grammofoonplaten-industrie in princi pe besloot de plaatjes waar ruim een uur muziek op kan te zullen maken. Daarvoor werden twee fabrieken van Compact Discs opgezet. Een van Poly gram m Hannover waar plaatjes van Decca. Philips. Argo. Deutsche beslissing gevallen over nog een twee de fabriek van CBS-Sony, die in de Verenigde Staten komt en eind 1984 moet gaan produceren. De Compact Discjes kosten in Japan ongeveer 1000 yen meer dan de duurste grammofoon plaat die zo'n 2600 yen doet (1000 yen is fll). De prijzen van CD-platen belo pen f 38,50 tot f 42. In Europa kosten ze 40 tot 45 gulden. Grammophon en zo meer worden geperst en een bij Tokio waar CBS- Sony zijn produktie draait. Rond 1 oktober vorig jaar waren er daardoor een tiental titels beschikbaar, echter alleen in Japan. Want daar kon Sony al zijn spiksplinternieuwe CD-speler leve ren, die men in recordtijd produktierijp had weten te maken. Inmiddels zijn er daar nu twaalf verschillende spelers leverbaar, tegen vier voorlopig in Ne derland: twee Philips-modellen, een Marantz en de Sony-speler. Grote toekomst Sommige marketing-deskundigen zeg gen dat de reactie van de Japanse (proef)markt een belangrijke aanwij zing is voor wat zich in Europa zal ,afspelen. Dat zou kunnen betekenen dat de Compact Disc een grote toe komst heeft, want de verkoopaantallen daar zijn verbluffend. Gestart met 50 titels dit jaar produceert men in de Japanse CBS-Sony-fabnek nu zo'n 200- tot 250.000 plaatjes per maand. Vorig jaar waren er dat nog veel minder Met ingang van komende maand hoopt men de produktie op te voeren tot zo'n 300.000 tot 350.000 Volgend jaar zullen er een half miljoen per maand worden geproduceerd. Inmiddels zijn er op het CBS-Sony- label 150 titels beschikbaar. Er zijn 80 van de 500 mensen die in de fabriek werken voor de CD-produktie vrijge maakt. Zij werken onder uiterst stof vrije omstandigheden aan het spuit- gietproces waarbij de plaatjes ont staan. Stof kan namelijk de uiterst fijn verdeelde informatie op het plaatje verstoren. Als de goud- of zilverkleuri ge informatielaag later met een door zichtig plasticlaag is afgedekt, speelt stof geen enkele rol meer Nog een andere fabrikant is in Japan bezig een CD-platenfabriek op te starten. Inmiddels is er ook een Samenwerking ftSRt f i A >s| Onder extreem stofvrije omstandigheden worden in Japan de nieuwe Compact Discs gemaakt. In Japan is men ook blij met de Europese produktie van Compact Discs in Hannover. „De vraag of de Disc zal doorzetten of met zal groten deels afhangen van de platen industrie", zegt N. Idei, de man die bij Sony voor alles wat met geluid te maken heeft verantwoordelijk is. „De aankopen door het publiek van de Compact Disc-speler in de eerste maanden overtreffen alle verwachtin gen". Hfi spreekt ook van een „ontwik- kelingsprodukt". Om het grote publiek te bereiken, moet de prijs van de platenspeler en plaatjes nog omlaag De 500.000 platen die al in Japan verkocht zijn, worden op circa 100.000 spelers afgedraaid. Zoveel zijn er al in omloop. In de CD-spelerfabriek van Sony. die in Japan zo'n 60 procent van de omzet op dit gebied voor zijn rekening neemt, werkt men koortsach tig en aan de lopende band om ongeveer 15.000 spelers per maand te produceren, een evengroot aantal als Philips in Hasselt (Belgie) van de produktielijn laat komen. Klassieke muziek is het meest ge vraagd op Compact Disc zo blijkt uit een Japans opinie-onderzoek. Zo'n 25 procent schaft zich zulke plaatjes aan. Logisch omdat de kwaliteitsverschil len vooral bij klassiek goed hoorbaar zijn. Daarna heeft 11 procent van het publiek belangstelling voor „nieuwe muziek", 11 procent ook voor populai re muziek en 13 procent voor jazz. Andere genres als rock, easy listening, filmmuziek Latijns-Amerikaanse en country-westernmuziek scoren bene den de 10 procent. Als alle titels die verschillende gram- mofoonplatenfabrikanten op stapel hebben staan ook werkelijk op de plaat worden gezet, zal CBS-Sony bijna 300 titels beschikbaar hebben aan het eind van dit jaar. Ook Polygram hoopt een dergelijk aantal te halen. De vraag is nu of het Europese publiek net zo enthousiast zal reageren op de CD- techniek.als de Japanners. Gezien de ervaringen die men met de Europese markt heeft en speciaal met Neder land zou dat er wel eens in kunnen zitten. JJ. Is eind februari, een dag met hcl- vder, wat vriesachtig weer. Wc heb ben er een strandwandeling opzitten en keren langs de binnenduinrand te rug. Een plotseling geritsel in het kreu pelhout en gefladder van vleugels trekt onze aandacht. Een dikke, plom pe donkerbruine vogel met een lange, omlaaggeri elite snavel wint moeizaam hoogte tussen de takken. Maar een maal op gang schiet hij pijlsnel cn zig zaggend tussen de bomen door. Het is een houtsnip, een in onze provincie zeldzame broedvogel, die echter tij dens de voor- en najaarstrek regelma tig i? waar te nemen. We hebben 'm waarschijnlijk uit zijn middagdutje opgeschrikt, want deze vogel is vooral actief in de ochtend- en avondscheme ring. De houtsnip heeft een grote, dikke kop, met opvallend hoog en ver naar achte den geplaatste ogen. Hij behoort tot de steltloperfamilie, maar in afwijking van de meeste leden daarvan vindt de houtsnip zijn ideale leefgebied in de bossen Het verenpak van het mannetje en het Vrouwtje ontloopt elkaar weinig. Het is in hoofdzaak roodbruin met dwarse donkerder streepjes en zwarte vlekken. Die uitmonstering geeft 'm een geweldige schutkleur op de humus- achtige bosvloer. De lange, sterke sna- velstelt de houtsnip in staat in tamelijk harde bodems te prikken. De wat ver dikte bovensnavel steekt iets over de ondersnavel heen en werkt als een soort boorkop. In de ondersnavel zitten veel fijne zenuwuiteinden, die de trillingen opvangen van bodemdieren (vooral wormen en insektelarven) en die zo lo kaliseren. De bovensnavel is in het mid den beweegbaar, waardoor de snavêt zelfs in de grond een stuKje kan worden geopend om een prooidier te pakken. Nu wordt ook duidelijk waar de bijzon dere stand van de ogen voor dient Want als je. zoals de houtsnip, zo druk bezig bent met boren en je snavel zit tot aan.de neusgaten in de grond dan zit «gelijkertijd je kop muurvast. Even naar links of naar rechts draaien om te kijken of er onraad is, is er dan niet bij, Dan blijken die hoog en naar achteren geplaatste ogen plotseling een verbluf fende aanpassing te zijn. Ongeacht zijn Positie kan de houtsnip alles in zijn om geving goed blijven waarnemen, zelfs achter hem Het is een zwijgzame vogel. Ook als je 'm opstoot (je moet er bijna op gaan staan voor hij opvliegt: dat is ook vertrouwen op je schutkleur!) laat ni] zelden wat van zich horen. In de broedperiode is dat anders; dan maakt hij tijdens zijn bruiloftsvluchten de meeste vreemde knorrende en piepen de geluiden! We schreven hét al: de houtsnip is een echte vogel van de bosbodem. Maar dan nog is hij tamelijk kieskeurig, het liefst heeft hij grote, rustige en vochtige bossen met een onderbegroeiing van struiken en varens waarin hij voldoen de dekking vindt en een dikke humus- laag met voldoende voedsel. Het is dui- delijk datje alleen daarom al deze soort als broedvogel in Zeeland met een lampje moet zoeken: het aantal broed- paren gaat de vingers op één hand niet te boven. Er zijn enkele broedgevallen bekend uit de Kop van Schouwen en uit de omgeving van Clinge in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. In ons land vind je de meeste broedparen in de bossen van de duinrand en in de provincies Drenthe. Overijssel, Gelderland. Bra bant en Limburg. Ook daar is het aan tal broedparen niet geweldig groot, naar schatting in totaal tussen de 2000 en 3000. Ten opzichte van het begin van de jaren '70 zit er echter een duidelijk stijgende lijn in. Men schrijft dat toe aan het stadium van ontwikkeling van de loofbossen en het sluiten van de vooijaarsjacht op deze soort. Daarover straks nog iets meer De houtsnip is zowel stand-, zwerf- als trekvogel. In korte bewoordingen komt dat erop neer, dat dc eigen broed- vogels hier overwinteren, zolang de temperatuur tenminste niet ver onder het vriespunt daalt. Vooral de eigen jonge vogels zwerven rond. De broedvogels uit noordelijker stre ken-zijn echte trekkers en overwinteren in West-Europa. De weersomstandighe den zijn bij de houtsnip echter nogal van invloed op de trekbewegingen. Gaat het op zeker moment toch sterker vriezen, dan trekken de vogels verder zuidelijk. Jonge vogels beginnen de trek eerder dan de oude en de vrouwtjes trekken zuidelijker dan de mannetjes. Het hoogtepunt van de herfsttrekligt in ons land tussen half oktober en half no vember. de terugtrek verloopt veel min der opvallend van eind februari tot be gin mei Op die terugtrek is de volgorde weer net andersom: eerst zoeken de vol wassen mannetjes de broedgebieden op, dan de volwassen vrouwtjes, vervol gens de jonge mannetjes en tenslotte de jonge vrouwtjes. Zo gaat. dat bij houts nippen... Tijdens de trekperiode ne men de houtsnippen genoegen met. stukjes begroeiing die net voldoende dekking en voedsel bieden. Meermalen heb ik ze bijvoorbeeld tot ver in Vlissin- gen onder heggen van tuinen uit zien vliegen! De trek van de houtsnip is gencht op plaatsen om veilig de winter door te ko men. In werkelijkheid echter vormt die trek de periode van grootste bedreiging voor de soort. Want dan ontmoet hij zijn eigenlijk enige vijand' de mens. Met het jachtgeweer in de aanslag wordt de snip opgewacht en neergeknald Het ringon- derzoek spreekt wat dat betreft boek delen. Maar liefst 96 procent van de te rugmeldingen is afkomstig van gescho ten houtsnippen. Het aandeel van Frankrijk daarin bedraagt 28,8 pro cent; Nederland is (een'goede?) tweede met 18,4 procent en Denemarken derde met 17,7 procent. In ons land staat de jacht op de houtsnip open van 15 okto ber tot I februari en in die periode wor den tussen de 2.000 en 5 000 vogels ge schoten ivoor een goed begrip: dat is elke twee jaar zo'n beetje ons gehele ei gen broedbestand') Nodig? Ik heb nog nooit van houtsnippenschade gehoord 't. Betreft hier louter plezierjacht, oor deelt u zelf maar1 Lente nadert Inmiddels nadert snel het ogenblik waarop de lente begint In de vogelwe reld zijn die lentedriften al merkbaar. Het gezang van kool- en pimpelmees is al losgebarsten, evenals dat van hegge- mussen, winterkoninkjes, roodborstjes, zanglijsters, houtduiven en Turkse tor tels. Sommige soorten zangvogels zijn al teruggekeerd, zoals de tjiftjaf, die we al signaleerden. Andere soorten zijn op weg naar 'huis', zoals veel vinken, zwar te mezen, sijsjes enzovoort. Tot die soorten behoren vast ook de twee vuur- goudhaantjes. die eeh spar in de tuin van de heer J W. Jongepier in Oost- Souburg afschuimden naar eetbare waar Ze onderscheiden zich van de (gewone) goudhaantjes door hun wat groeniger bovenzijde, een zwarte oogstreep en een witte wenkbrauwstreep Ook is het gele. zwart omzoomde kruintje bij het vuurgoudhaantje wat 'vuriger' van tint. Het zijn aardige, kleine zeer beweeglij ke vogeltjes. Ze vormen het bewijs dat er ook in de eigen tuin in deze tijd van terugtrek met enig opletten veel leuks is te ontdekken! Marolle Renault 9 met een diesel is een auto met interessan te gedragingen en een heel behoorlijk voorkomen. Ze ker als we letten op de prijs van f21.400 waarvoor een 4- deurs wordt geleverd met standaard een 5-bak. De nieuw ontwikkelde diesel motor is een fel trekpaard (100 Nm-2250 tr) en redelijk rustig in de geluidsproduk- tie. Tijdens een tweetal mid dellange introductieritten bleek de R9 door z'n extra zwaarte in het vooronder, niet geleden te hebben in stuurgedrag. Je zou zelfs kunnen zeggen dat het een behoorlijk neutraal karakter heeft gekregen. Deze dieselmotor is van gietijzer met geïntegreerde cylinders en een licht metalen cylinderkop. Dat een derge lijke constructie de enig juiste is mag blijken uit de ervaringen die Volks wagen. Fiat en Peugeot er onder an dere mee hebben gehad. Uiteraard heeft deze diesel nog niet het directe inspuitsysteem, waarmee Perkins autovaria druk doende is Wel zit er het zeer geavanceerde Ricardo Cornet wer- velkamersysteem voor de verbran ding op. Dat garandeert stilte en een hoog rendement. De 1595 cc metende motor heeft een vermogen van 40 kW (55 pk) bij 4800 tr en dat kan de aulo een snelheid geven van ruim 145 km- u. De zuinigheid van deze diesel kan ta melijk hoog aangeslagen worden om dat bij deze introductie (bergachtig en redelyk op snelheid) een gemid delde van 1.14,3 werd gehaald Erwa- ren collega's die over dezelfde trajec ten 1:17 bereikten. Zo zie je maar waar rustig rijden toe kan leiden. De R9 hoeft verder niet voorgesteld te worden omdat daar verder weinig aan viel te verbeteren. Hoewel, de voorgloeitijd van deze diesel zou meteen al aangepakt kunnen wor den. dat was bepaald niet vlot. Zeker het was fris tot koud, maar er zijn merken die dat vlugger kunnen. Het is de verwachting van Renault Nederland dat ze dit jaar tegen de 10 procent van de lagere middenklasse diesels op hun naam kunnen schrij ven. Dat betekent een totaalverkoop van circa 1500 stuks. De markt is op het dieselterrein evenwel aan het aantrekken en vergelijken we deze R9 met de concurrentie dan zou dat marktaandeel wel eens groter kun nen worden Zeker als er heel snel een stationcar-uitvoering van uitge bracht kan worden. Want de grootste aantallen auto's worden tegenwoor dig toch verkocht op lease-basis. Dat zyn vooral bedrijven en die vervoe ren meestal goederen en een kleine meerprijs voor aanzienlijk meer laad vermogen zijn zaken die een station car in zich verenigt. Renault heeft op de Salon van Genève een nieuwe Renault, de R-ll, geintroducecrt. De auto moet het markt aandeel van de middenklasse vergroten. Hij komt naast de Renault 9, als auto met drie of vijf portie ren in zes uitvoeringen met een 1,1-of 1,4-litermotor. Er is keuze tussen een handgeschakelde vier- cn vijfbak. en de 1,6-litermotor is bovendien nog verkrijgbaar als een 60-pk-krachtbron die normale benzine gehruikt en een 72-pk-krachtbron. die echter super verlangt. In de nieuwe, bijna vier meter lange R-ll is de toepassing van de elektronica ver doorgevoerd. De top van het programma vormt de „electronic"-uit- voering, die Renault 11 TSE „Electronic" is genoemd. Deze versie kenmerkt zich door de toepassing van drie elektronische componenten, namelijk een elektronisch dashboard (digitale uitvoering met LCD's), een spreken de boordcomputer en een hifi-stereo-installatie Uiteraard heeft de R-l 1 voorwielaandrijving en een onaf hankelijke wielophanging. De voorzijde kenmerkt zch door veel overeenkomst met de Renault 9 Alliance, die in de VS „auto van het jaar '83" is geworden, en de achter zijde is in de stijl van de Fuego. Het verbruik is één op 18,5 a 19,6 bij een constante snel heid van 90 km per uur. De topsnelheid varieert tussen de 138 en 165 km per uur. e£J Het Beste Boek van de Weg heeft er een concurrent bij gekregen: Atlas van dc Weg. Zelfs de namen vertonen dus gelijkenis. De Atlas van de Weg, uitgegeven door Het Spectrum in samenwerking met KNAC, BOVAG-RAI en Vlaamse Automobilisten bond. kost f49,90. De overeenkomsten zijn talrijk uitgebreide kaarten van Benelux met daar bij stadplattegronden (pluspunt daarbij is straatnamen- register), overzichtkaarten en detailkaarten van Europa en stadsplattegronden van Europese steden. Verder na menregisters. toeristische- en reisinformatie, nuttige adressen en afstandstabellen. Deze atlas heeft als grote voordeel zijn heldere beeld door de witte ondergrond van de pagina's. En het is een kwestie van smaak of je door he* uitvouwen van een kleine flap kimt doorlezen naar de volgende kaart. Deze atlas heeft dergelijke flappen niet en dat komt het ge bruiksgemak mogelijk ten goede Dat gemak zal wel licht niet helemaal gelden voor het pittige formaat van 20x30 cm. Aan de andere kant komt die grootte de lees baarheid en een goed overzicht weer ten goede. Kortom, het is maai' waar je van houdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9