Loonoffer behoud banen onderwijs NEDERLAND IN GREEP VAN DE 'DEETMAN-ESTAFETTE' Des/ Bouterse haalt scherp uit PZCfi Anna zwijgt Dolman wil lang verhaal kort maken AANVULLING WACHTGELD het weer TRIBUNAAL IN POLEN PZC/i SPAREN MET DE PLUSREKENING: DE STROP HOGE RENTE EN TOCH F3.000,-PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. Opnieuw grote acties tegen onderwijsplannen 'NEDERLAND SCHULDIG AAN AGRESSIE EN CHANTAGE' DONDERDAG 10 MAART 1983 iVan onze verslaggever) DEN HAAG - Om in de toekomst in het onderwijs gedwongen ontslagen te vermijden, wil minister Deetman met de onderwijs bonden gaan praten over het vrijwillig inleveren van een deel van het salaris. Dat ingeleverde salarisdeel moet dan aange wend worden om de wachtgelden die-■leerkrachten ontvangen zouden hebben als ze ontslagen waren aan te vullen tot een volledig salaris. Op die manier kunnen leerkrachten die feitelijk ontslagen zijn nog een beperkte periode aan het werk blijven. Het gaat hierbij om taken die niet door gewone onderwijsgeven den worden verricht. gesteld in de bezuinigingen die bij heeft aangebracht op het vervoer van kinderen in het buitengewoon onder wijs. Zo is hij bereid de grens van an derhalf uur reizen met het openbaar vervoer alvorens er een beroep gedaan kan worden op bijvoorbeeld speciale busjes te verleggen naar één uur. Ook krijgt de gemeente de bevoegdheid om in speciale gevallen aangepast ver voer bij het rijk voor vergoeding aan te melden. Dat geldt dan bijvoorbeeld als er onoverkomelijke gezinsproblemen ontstaan bij het moeten begeleiden van kinderen in het openbaar vervoer van en naar school. Minister Deetman heeft de Tweede Ka mer gevraagd om met één motie te ko- Dat bracht minister Deetman woens dag naar voren als reactie op vragen van. mevrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA). Zij had de minister gevraagd te komen met een nota over de manier waarop in het onderwijs in de toekomst bezuinigd zou moeten worden. De CDA-fractie vond dat de minister te veel ..lukraak" had bezuinigd en dathet tijd werd dat hij een visie zou geven waaraan toekomstige bezuinigingen getoetst zouden moeten worden. De minister voelde er niets voor om met een dergelijke nota te komen. Hij deed wel de toezegging binnenkort met de onderwijsbonden te gaan praten over de herverdeling van arbeid in het on derwijs. Deetman ontkende overigens in alle toonaarden „lukraak" bezuinigd te hebben. Hij vertelde de kamerleden dat er strakke lijnen getrokken zijn waarlangs bezuinigd werd en dat daar bij zo veel mogelijk rekening is gehou den met de prioriteiten die het kabinet gesteld had. Vervoer Staatssecretaris Van Lcijenhorst heeft de Kamer enkele versoepelingen voor- PAUS 26 JUNI NAAR POLEN WARSCHAU IDPAI - Paus Johannes Paulus II zal van 16 tot 22 juni zijn geboorteland bezoeken. Dit staat in een officieel communiqué dat woens dag in Warschau is uitgegeven, na een gesprek van enkele uren tussen de primaat van de Poolse kerkprovincie, kardinaal Jozep Gelmp en partij- en regeringsleider Jaruzelski. men over de extra kosten die verbon den zijn aan het verzuilde onderwijssys teem in ons land. Op het ogenbük heb ben de vier grootste partijen allemaal een motie op dit gebied ingediend. De minister liet de Kamer overigens weten dat het Instituut voor Onder zoek van Overheidsuitgaven op het ogenblik een vooronderzoek uitvoert. Het is de bedoeling om aan de hand van deze resultaten in april de definitieve onderzoeksopdracht te formuleren. De minister hoopte dat het instituut nog dit jaar eventueel met de definitieve resultaten zou kunnen komen. Deetman liet er overigens geen twijfel over bestaan dat voor het kabinet de grondwettelijk vastgelegde fïnanciéle gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs overeind zou moeten blij ven staan. De bewindsheden blijven zich keren tegen het CDA-WD-voor- stel om het gymnastiekonderwijs in de hoogste klassen van het voortgezet on derwijs te handhaven. Hetzelfde geldt voor de volledige bekostiging van ge zakte eindexamenkandidaten en de halvering van de voorgestelde verho ging van het collegegeld in wetenschap pelijk en hoger beroepsonderwijs. Tijdens een geüjk met de kamerbehan deling gehouden persconferentie heb ben de onderwijsvakorganisaties te leurgesteld gereageerd op de gang van zaken in de Tweede Kamer. „De acties hebben wel positieve gevolgen gehad", verklaarde Herman Brinkman (KOV), „maar hebben politiek niets uitge haald". De Tweede Kamer stemt volgende week over de ruim zestig moties en amendementen die de kamerleden tij dens de behandeling van de onderwijs begroting hebben ingediend. Het staat nu echter al vast dat maar weinig van deze moties en amendementen aange nomen zullen worden. Weersvooruitzichten voor vrijdag Urn maandag Half tot zwaar bewolkt en mogelijk regen. Middagtemperatuur tot onge veer 13 graden. Deltagebied Een hogedrukgebied boven Frankrijk en twee depressies, een halverwege de Atlantische Oceaan en een boven Noord-Ziveden. bepalen het weer in on ze omgeving. Een neerslagzöne boven het noordelijk deel van de Noordzee komt langzaam naderbij maar zal de regio niet bereiken. Wel moet er op veel bewolking ivorden gerekend. Het blijft vandaag droog, af en toe zon en de wind is matig uit westelijke richting. De tem peratuur loopt vanmiddag op tot onge veer 9 graden, maar vlak aan zee blijft hg enkele graden lager. De komende nacht daalt hel kwik tot omstreeks 4 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: weinig Verandering in het weerbeeld. De mati ge wind neemt tot tot vrij krachtig aan Nautisch bericht Wind westelijk 3 tot 4: zicht matig, in de middag matig tot goed: temperatuur kustwater: ongeveer 4 graden, afwij king waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximum golfhoogte mon ding Scheldes: bij hoog water vanmid dag omstreeks een halve meter. ZON EN MAAN 11 maart zon op 07.05 onder 18.36 maan op 06.20 onder 14.50 GRUDZIADZ (ANP) Anna Wa- lentynowicz wier ontslag als kraandrijfster in augustus 1980 aanleiding was tot de historische staking op de Leninwerf in Gdansk, heeft woensdag gewei gerd antwoord te geven op vragen van de rechter, voor wie zij zich moet verantwoorden wegens in breuken op de staat van beleg in december 1981. Het proces begon woensdag voor het tribunaal in Grudziadz, op 100 km ten zuiden van Gdansk. Onder de ongeveer 100 belangstellenden die een plaats in de rechtszaal hadden gevonden, bevond zich Lech Walesa, de leider van de inmiddels verboden vrije vakbewe ging Solidariteit, samen met een neef uit New Jersey en zijn chauf feur. Op de gang stonden zeker nog eens honderd mensen. Internatio nale persvertegenwoordigers mochten het procés volgen, mits zij geen geluidsopnamen maakten en geen foto's. De 53-jarige verdachte zag er als gevolg van haar langdurige ge vangenschap oud uit. Na afkondiging van dp staat van beleg op 13 december 1981 was zij vijf dagen later in Gdansk opge pakt. Zij bleef in hechtenis tot 23 juli vorig jaar, toen alle geïnter neerde vrouwen werden losgela ten. Op 30 augustus werd zij op nieuw gearresteerd. Volgens de tenlastelegging zou zij tussen 13 en 18 december 1981 ondanks de staat van beleg vakbondsactivitei ten hebben ontplooid. Op 14 en 15 december zou zij opruiende rede voeringen hebben gehouden en de hulp van de brandweer van Gdansk hebben gekregen om zich te verzetten tegen een aanval van de politie. „Ik begrijp de akte van beschuldi ging met. Ik voel me niet schuldig. Ik weiger te antwoorden op vragen over wat ik op 14 en 15 december op de werf heb gedaan. Ik heb op verschillende plaatsen verscheide ne malen het woord gevoerd. Daar over weiger ik vragen te beant woorden", aldus de kraandrijfster. binnen-buitenland (ADVERTENTIE Deze demonstranten kwamen wel duidelijk voor hun me ning uit tijdens de demonstratie van leraren en onderwij zers in lichamelijke opvoeding, op het Binnenhof. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen. Tegen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld 1 vast te zetten. De Plusrekening is zon spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel V/2% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u met een Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt u f 7,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar postgiro rijkspostspaarbank DEN HAAG (ANP) In verschillende plaatsen in Nederland zijn woensdagochtend protestacties gehouden tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman van onderwijs. Massale demonstraties werden gehouden op het Binnenhof in Den Haag, waar enkele duizenden studenten van de Nederlandse academies voor lichamelijke oefening en gymnastiekleraren urenlang actie voerden tegen het bekorten van het gymnastiekonderwijs. onderwijsinspectie aan de Oostpark straat bezet. Het Domplein in Utrecht was woensdag rond het middaguur de verzamelplaats van enkele honderden Ook een groep van ongeveer 200 ouders van leerlmgen. vergezeld van gemeen teraadsleden van CDA. D'66, PvdA en Links Den Haag. weerden zich op de binnenplaats van het regeringscen trum. In Delft werd door ouders en onderwijzers die hun baan dreigen te verliezen, het kantoor van de rijksin specteur voor het onderwijs bezet. In Amsterdam werd een 'Deetman- estafette' georganiseerd door leerlin gen en onderwijzend personeel van het Nieuwe lening voortgezet Montessori-onderwijs. In Amsterdam-oost hielden ouders en leerlingen voor de tweede achtereen volgende dag het gebouw van de rijks leerlingen en leraren van Utrechtse scholen, die met spandoeken en toe spraken uiting gaven aan hun ontevre denheid over de bezuinigingen. Verder werden in Eindhoven, waar ondermeer een betoging plaatsvond van 400 leer lingen, Winschoten en Spijkenisse en Z.-O.-Brabant actie gevoerd. Acties bij het onderwijs in Zeeland: PZC, pagina 13. staat tegen 7,5 procent DEN HAAG (ANP) - Op 15 maart kan worden ingeschreven op een 7,5 pet zevenjarige staatslening 1983 per 1987- 1990. Houders van deze lening hebben van 15 april 1986 tot 15 mei 1986 het recht om deze lening om te zetten in een 7,5 pet 1986 per 1990-1993. Het bedrag van de lening wordt na slui ting van de inschrijving vastgesteld. Hetzelfde geldt voor de uitgiftekoers. De stortingsdatum is 15 april, aldus het ministerie van financien. i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Tweede- Kamervoorzitter Dolman overweegt paal en perk te stellen aan de lengte van' moties die in het parle ment worden ingediend. Hij wil voorstellen, in het reglement van orde vast te leggen dat een motie hooguit 100 woorden mag tellen. Daarmee moet icorden voorkomen dat moties worden gebruikt om spreektijd te sparen. Dolman zei dit woensdag tijdens het begrotingsde bat over onderwijs, naar aanleiding van een ellen lange motie van de VVD'er Franssen over de samenhang tussen het leerlingwezen en het kort middelbaar beroepson- denotjs. De communist Schreuders, die na Franssen aan het woord kwam. zei dat de verlei ding groot was om, even als zijn voorganger, een deel van zijn speech van het kopje 'motie' te voor zien en door de kamer voorzitter te laten voorle zen. Een motie die wordt inge diend, moet worden voor gelezen door de voorzit ter van de Kamer. Daar bij tikt de spreektijdklok niet door voor de indie ner. De motie van Frans sen bevatte zoveel over wegingen dat deze veel weg had van een coplete beschouwing. De lengte ervan was tioee keer zo lang als Dolman als ma ximum in zijn hoofd heeft. Hoog water Vllssingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak 11.33 149 11.56 173 12.45 124 12.25 100 021 120 0.16 145 0.41 124 vrijdag 11 maart Vllssingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert. Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 0.03 140 0 27 164 1.10 112 1.00 177 13.00 146 12 53 173 13.27 150 uur cm 12 34 166 1258 190 13.56 133 13.33 206 14.09 158 14.02 188 14 36 162 donderdag 10 maart Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse vrijdag U m; Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak uur cm 5.24 153 5.45 162 6.02 137 6.03 176 620 152 6.36 172 629 152 uur cm 6.32 169 657 179 7.12 147 7.15 194 uur cm 17.56 141 18.17 153 18.46 125 18.33 171 18.58 140 19.13 161 19.11 142 uur cm 18.49 153 1916 166 1941 128 19.34 184 20.00 146 20.16 168 20.09 146 (Van onze speciale verslaggever) NEW DELHI - Suriname's sterke man Desi Bouterse heeft in een buitenge woon felle tirade Nederland ervan be schuldigd zijn regering met geweld omver te willen werpen. „Daarnaast zijn de door de Nederlandse regering beheerde media bezig met een ernstige smeercampagne tegen de revolutie", aldus Bouterse gisteravond in zijn speech voor de top van niet-gebonden landen in New Delhi. De hevig transpirerende en af en toe hakkelende legerleider verweet Neder land achtereenvolgens kolonialisme, imperialisme, interventiepohtiek. neo kolonialisme. overheersing, manipula tie en uitbuiting van het Surinaamse volk en economische agressie en chan tage. „De door Den Haag gevoede contrare volutionaire beweging propageert openlijk en met goedkeuring van Ne derlandse regeringsvertegenwoordi gers direct en indirect het inzetten van huurlingen de regering van Paramaribo omver te werpen", aldus Bouterse. Hij vervolgde „Met de stilzwijgende steun van neokoloniale krachten heb ben reactionaire krachten binnens lands een contrarevolutionaire bewe ging opgezet om het proces van wezen lijke verandering van onze maatschap pij een halt toe te roepen. Tot drie keer toe hebben ze dit geprobeerd, maar met behulp van ons volk zijn we die pogin gen te boven gekomen". Excuties Verwijzend naar de executies van vijf tien prominente Surinamers in decem ber vorig jaar zei de legerleider dat de contrarevolutionairen een goed geor ganiseerde en gewelddadige campag ne waren begonnen om de revolutio naire regering ten val te brengen. „In een actie door militairen om een bur geroorlogachtige situatie te voorko men, zijn ongelukkigerwijs vijftien le vens verloren". In een zin hierna maakte Bouterse. die gisteravond voor een vrijwel lege zaal sprak, een fout en moest hij de zin her halen: „De gebeurtenissen als een voor wendsel gebruikend, ondernam de Ne derlandse regering een verscheiden heid aan acties om de revolutionaire re gering van Suriname omver te werpen' Bouterse noemde enkele van die acties: economische agressie, een ernstige sfeercampagne door de regeringspers tegen hel revolutionaire leiderschap, directe en indirecte steun aan de con trarevolutionaire beweging die open lijk hebben blijkgegeven van hun be doelingen om met behulp van huurlin gen de huidige regering met geweld te Staten, dat eveneens de hulp aan Suri- ontmantelenname stopzette na de executies van de- Het was opmerkeüjk dat Bouterse al- cember leen Nederland noemde en een verwij- Bouterse maakte ten slotte gewag van zing achterwege liet naar de Verenigde het feit dat zijn buitenlands beleid ge grondvest is op de fundamenten van de niet-gebonden beweging. Hij zei te on derkennen dat dit beleid een bron van onbehagen vormt vanwege zijn revolu tionaire voortstuwing. Met dank aan Fidel Castro voor zijn blijken van soli dariteit besloot Bouterse zijn onver wacht felle tirade. Herrenberg De woensdag in ons land teruggekeer de Surinaamse ambassadeur Henk Herrenberg, heeft secretaris-generaal I. Verkade van het ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld dat met ingang van vandaag (donderdag) de Surinaamse ambassade in Den Haag en het consulaat-generaal in Amster dam weer zullen worden geopend. Dit heeft de Surinamse ambassade woens dag bekendgemaakt. De beide Surinaamse missles waren sinds 22 februari gesloten na een inci dent op Schiphol waarbij Herrenberg was betrokken. De aankomst van de ambassadeur verliep zonder inciden ten. Hij had geen bezwaar tegen de aan wezigheid van fotografen en journalis ten. De Surinaamse ambassadeur Hen Herrenberg is gisteren na een verblijf van enige weken in Suriname op de luchthaven Schiphol aangekomen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Inde avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatseli|ke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers bulten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21.-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw Postrek. nr.: 3754316. tn.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3