Onderzoek oesterkweek en visteelt Oosterscheldemond y^A MANNENWEEKEND Unieke presentatie van modelbouw U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank Slavenburg s Bank De Zakenbank PZC/provincie HAVENS EN DOKKEN BIEDEN GOEDE GELEGENHEID Nu nieuwe verbeterde voorwaarden A\ Mannen moeten onder vandaan komen DONDERDAG 10 MAART 1983 GOES De werkhavens en bouwdokken aan en in de monding van de Oosterscheldemonding lijken veelbelovende mogelijkheden te bieden voor de teelt van zalm en zalmforel en voor de opkweek van oesterbroed tot uitzaaibare oesters. Voor de zalmteelt zijn plaatsen met veel stroming eri tevens goede beschutting tegen wind en golfslag het meest geschikt. Dergelijke omstandigheden zijn vooral te vinden net achter de ingangen van bijvoorbeeld de Roompotha ven, Betonhaven, bouwput Schaar, haven Roggenplaat, haven Schelphoek, Jacobahaven en de haven bij de damaanzet Schouwen. Een oesteropkweekcentrum heeft vrij veel stromend water nodig. Dat is mogelijk tegen redelijke kosten te realiseren in Schelphoek. Dit zij" enkele van de voorlopige be vindingen van de projectgroep Marios, die In opdracht van de Deltadienst van rijkswaterstaat en de directie van de visserijen van het ministerie van land bouw en visserij een onderzoek instelt naar de eventuele bruikbaarheid van de Oosterscheldemonding voor nieuwe vormen van maricultuur. Aan deze projectgroep doen mee vertegenwoor digers van rijkswaterstaat, het rijksin stituut voor visserijonderzoek (Rivo), pe landbouwhogeschool in Wagenin- gen en het laboratorium voor maricul tuur van de rijksuniversiteit in Gent „Het is een wederzijds belang,'' vertelt ir A. L. Korteweg, de voorzitter van de projectgroep. "Rijkswaterstaat is op zoek naar zinvolle bestemmingen voor de havens en werkterreinen en de directie visserijen acht ze geschikt om kweek- en teeltmethoden die in Neder land nog met worden toegepast, uit te proberen Vooral op het gebied van de schelpdie- rcncultuur heeft Nederland lange tijd een voorsprong gehad vergeleken bij andere landen. Mede als gevolg van de Deltawerken, waarvan werd veronder steld dat die het einde zouden beteke nen van de mossel- en oestercultuur in Zuidwest-Nederland, is evenwel een achterstand ontstaan. Overigens leve ren diezelfde Deltawerken op dit mo ment extra impulsen op voor vernieu wingen en uitbreidingen. De aandacht van de Marios-projectgroep beperkt ach tot de monding van de Ooster- schelde. Onder meer omdat daar spra ke ls van een bruikbaar getyverschil, een voldoende constante waterkwali teit, kunstmatige reservoirs cn een verscheidenheid aan platen, geilen en glooiingen Bovendien bestaat de mo gelijkheid bij de afbouw van de storm vloedkering werk met werk te maken it havens en werkeilanden eventu eel al gedeeltelijk voor hun nieuwe bestemming geschikt kunnen worden gemaakt Evenwicht De projectgroep houdt er rekening mee dat bij de oestercultuur in de kom de Oosterschelde waarschijnlijk een veel geringer areaal kweekperce- len beschikbaar zal komen dan vroe ger. Voor een vaste, geregelde produk- iic van oesters is een evenwichtige jaarklas-opbouw (de oester is pas na vijf jaar consumptierijp) een eerste vereiste. De vroeger in de broedfase voorkomende sterftepercentages moe- dan ook ongeveer gehalveerd wor- I, al is het alleen maar om de verminderde beschikbare ruimte te compenseren. Dat betekent." aldus drs. R. Dijkema, van de vertegenwoordigers van het Rivo in Marios, "dat je risico's moet WPNUeid jaarvergadering KAPELLE De algemene leden vergadering van de WPN (Warm- bloedpaarden Stamboek Neder land) afdeling Zeeland, dinsdag avond in De Vroone te Kapelle, droeg een sterk huishoudelijk ka rakter. Er moesten vertegenwoor digers voor de verschillende afde lingsinstanties worden gekozen. Als lid van het afdelingsbestuur werd P. J, Nieuwenhuyzen met overgrote meerderheid herkozen. P J Riemens werd herbenoemd in de stamboekopnamecommissie en P J van Rijswijk keerde terug als lid van de hengstenkeuringscom- missie Als hoofdbestuurslid van het WPN werd de heer J. Goedege- bure gekozen. Hij vertegenwoor digt nu als eenling de Zeeuwse WPN, die voorheen altijd twee af gevaardigden in het hoofdbestuur had Namens het hoofdbestuur werd de tarievenlijst 1983 toege licht. Deze lijst toonde enkele kos tenstijgingen. zo gaat de opname van merries van 35 naar 40 gulden. De Zeeuwse WPN-ers houden za terdag 19 maart de praktijkdagen. >n Westkapelle in manege De Zandkooi om 10 uur en in manege Riemens in Nieuwvliet om 15 uur. De afdeling zal dan ook deelnemen aan de ZLM-manifestatie op 25 juni. Getoond worden dan tuig- paarden en hoog gekwalificeerde merries met veulen. De centrale keuring is vastgesteld op 2 juli op het terrein van manege De Een dracht in Serooskerke. Voor 26 april staat een stamboekkeuring °P het programma en 3 mei wor den eveneens keuringen gehou den Ook zullen er weer IBOP- proeven worden gehouden in de maand november maar de juiste data is nog niet bekend. Er waren 15 leden naar de vergadering m Kapelle gekomen, die werd beslo ten met een drukgebruikte rond vraag. zien uit te bannen. Risico's als schade door storm, ijs, zeesla, krabben en zeesterren. Dat kan in zo'n opkweek- centrum. Daar heb je de mogelijkheid het kwetsbare oesterbroed in een be schermde omgeving te laten opgroeien tot verzaaibare oesters die wat beter tegen een stootje kunnen." Een oeste ropkweekcentrum kan niet alleen een functie hebben voor een vernieuwde cultuur in de Oosterschelde, maar te denken valt ook aan de export van zaaioesters Vanuit het oesterbednjfsleven, dat uit eindelijk de kosten voor zijn rekening zal moeten nemen, worden de verrich tingen van de projectgroep met belang stelling gevolgd. Maar daverend groot is het enthousiasme met. Korteweg en Dijkema hebben de indruk dat de oesterkwekers en -handelaars over het algemeen niet zitten te wachten op dergelijke vernieuwingen. Ze willen de oestercultuur ambachtelijk houden. De teelt van zalm en zalmforel (regen boogforel die mede als gevolg van speciaal voedsel een andere kleur en smaak krijgti is inmiddels niet nieuw meer. Op verscheidene plaatsen in Zuidwest-Nederland en ook al in de monding van de Oosterschelde wordt deze vorm van maricultuur al uitgeoe fend. De Marios-projectgroep heeft ook aan dacht voor de opkweek van jonge kreeftjes om die vervolgens in de Oos terschelde en eventueel in het Greve- lingenmeer uit te zetten. Verder buigen de onderzoekers zich over de toekom stige bestemming van de mattenfa- briek op het werkeiland Neeltje Jans. Die zien ze als een 'veelbelovende faciliteit voor maricultures' De fabriek is daarom zo geschikt om dat hij een forse kelder heeft (48 bij 100 m) met een vloer even boven het hoogwaterniveau, voorzien is van een kade en omvangrijke nevenruimten cn tenslotte omdat er gaas en doek verwerkende machines in staan.Er zijn al verscheidene gebruiksmoge lijkheden voor bedacht: een proefsta tion voor maricultures en een kunst matige mosselverwaterplaats. ADVERTENTIEi 1 Rentetarieven per 15-2-1983 Spaarrekening Minimumsaldo f100,- Vrii opneembaar f 5 000.- Renterekening Minimumsaldo f 500,- V"i opneembaar f1.000.- Geldmarktrekening Minimumsaldo f 2.500,- Vm opneembaar f 2.000 - Toprenterekening 'Minimumsaldo f 2.500,- Vm opneembaar f 3 000 oer maand Over bedra gen boven de 12 OOG - en binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordl 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geld markt per maand Over bedra gen boven f5 000.-en om- nen de opzegtermijn van 1 maand, wordt '4% van hel opgenomen bedrag aan u berekend gen boven de r 1 000.- en bmnen de opzegtermijn 1 maand wordt Vï% van hel opgenomen bedrag aan u berekend. gen ooven de 13 000 - en binnen de opzegtermijn van 6 maanden wordl 112% van het opgenomen bedrag aan 0 berekend Spaardeposito's Minimumsaldo f5000,- looptijd RenteverTekening op jaar basis op maand basis 1 jaar vast 5,25% - 2 jaar vast 5,75% - 5.60% 3 jaar vast 6,00% 5,84% 4 iaarvast 6,75% 6,55% 5 iaar vast 7,25% 7,02% 6 jaar vast 7,25% 7.02% De tarieven van Kascertificaten, Spaarcertificaten. Premiecertificaten en Kapitaalcertificaten worden u op aanvraag gaarne verstrekt. Geslaagd 0VEZANDE - Marian Wóstmann voor heen te Ovezande is aan de rijksuniver siteit van Leiden met lof geslaagd voor het doctoraal examen sociale psycholo- Bij alle kantoren van Slavenburg s Bank liggen folders over alle spaarvormen alsmede de algemene spaarvoorwaarden Hulst, Houtmarkt 6.01140-13456 Middelburg, Londensekaai 27,01180-29951/2 Sas van Gent, Keizer Karelplein 8,01158-3415 Sluis, Lange Wolstraat 10,01178-1740 Terneuzen, Kersstraat 13,01150-95851 HooldkanloorCoolsingel63 PoSlbusl04S. 30008A R n. Telefoon 010-694400 Marcel Wanrooy: „1darmen onder drukken zichzelf en elkaar Een 'mannenweekend' in de groene beslotenheid van het Van Eeghen- huis in Aardenburg. Een experiment? Het behoort in elk geval tot de eerste levenstekens uit de schemerige hoek van de 'mannenemancipatie' in Zeeland. Al gebruikt Marcel Wanrooy, vormingswerker in Aardenburg, er liever andere woorden voor. 'Mannenbeweging' of'mannenbevrijding'. „Emanci patie is vaak zo negatief beladen", zegt hij. „Het wordt te pas en te onpas gebruikt. En trouwens, ik geloof niet dat het woord erg toepasselijk is." De cursusleider van het Aardenburgse vormingscentrum legt uit dat er een wezenlijk verschil bestaat tussen vrouwenemancipatie en vooruit 'mannenbevrijding'. „Vrouwen kunnen zich heel duide lijk afzetten tegen mannelijke struc turen. tegen de mannenoverheer- sing in de maatschappij. Maar bij mannen ligt dat fundamenteel an ders. Die hebben geen overheersing van buitenaf, die moeten onder zich zelf vandaan komen'. Mannen onderdrukken zichzelf en elkaar, dat is de kernachtige bood schap. „Als ik mannen uit het be drijfsleven en de overheid bekijk die hier komen", zegt Marcel, „dan merk je heel gauw dat ze niet ge wend zijn hun zwakke kanten te laten zien. En óls dat dan gebeurt, worden ze er meteen op gepakt door anderen. Uit een soort competitie- dwang. Er ontstaat een vervelend mechanisme, ook bij mannen die er zelf duidelijk de dupe van worden." Mannen onderdrukken elkaar en zichzelf vooral in de wat 'zachtere' eigenschappen, die in de glitterende reclamewereld van leidende man nen en volgzame vrouwen niet be paald als gangbaar-mannelijk te boek staan. En dan heeft Marcel het niet eens over de boterzachte knuf felcultuur die her en der in de scha duw van de 'mannenbevryding' is opgebloeid. Hij doelt op hele een voudige. herkenbare dingen. „Als je ziet hoe houterig mannen met hun kinderen omgaanhaalt hij aan. En nog wat van die eigenschappen die steevast als typisch vrouwelijk wor den gezien, maar daarom nog niet tot het vrouwen-monopolie gere kend zouden mogen worden: spon taniteit, creativiteit in gedrag en denken. een zekere niet- beredeneerdheid, oog voor het klei ne, gevoelsmatig reageren op aller hande zaken, zónder meteen een competitie te willen beginnen, en dat soort dingen. „Ach, zeker, man- .nen hebben die emoties óók", zegt Marcel nadrukkelijk. ..Maar als vrouwen er ruimte aan geven wordt dat geaccepteerd. Bij mannen niet, of veel minder. Dat hangt een beetje af van de omgangsvormen in het milieu Een mannenweekend. Volgens de folder van het Van Eeghenhuis is de samenkomst bestemd voor 'alle mannen die met gevoelens van onvrede zitten over hun positie als man, in werkverband of binnen relatie> met bijvoorbeeld vrouw of partner'. En verder: „Voor degenen die zich niet meer thuis voelen in de rol van de zakelijke, afstandelijke, 'verstar de' man...". Marcel Wanrooy is er van overtuigd dat veel mannen met dergelijke problemen te kampen hebben. „Dat is aan de ene kant een gevolg van de vrouwenemancipatie", schil dert hij. „Vrouwen gingen over de verhoudingen nadenken en probeer den er verschuivingen in aan te brengen. Dat vraagt een nieuw even wicht. een nieuwe balans. Vrouwen oefenen echt wel een bepaalde druk uit, en ik kan me goed voorstellen dat dit voor veel mannen best een bedreiging is Dat leidt tot onvrede, en onzekerheid. Er wordt een veran dering van het 'mannelijk' gedrag gevraagd. Maar hoe ver moet dat gaan? Het zoeken naar die nieuwe balans kost veel tijd. En mannen zijn daar best eenzaam ia" Maar ook zonder die 'verplichte oe feningen' voor mannen in realties met geëmancipeerde vrouwen zal het 'sterke geslacht' wie lacht daar? baat hebben bij die verlos sing uit het kille macho-jasje. Daarvan is Marcel overtuigd. „Het zal een verrijking zijn om los te komen uit dat harnas van verstan delijkheid. Het is belangrijk, denk ik. dat mannen kennismaken met de meer gevoelsmatige kant van hun persoonlijkheid. Want al die mascu liene patronen maken deel uit van je karakter. Ze zijn verinnerlijkt en daar moet je van loskomen." „Ik denk dat iedereen met die beweging aan de gang zou moeten." Er bestaan geen recepten voor. „Ie dereen moet zjjn eigen weg volgen. Er zijn twee belangrijke vragen. Hoever ben je al?, en hoever wil je er mee gaan?.. Het mannenweekend geeft de deel nemers tussen de tien en vijftien, schat Marcel de gelegenheid hier over van gedachten te wisselen. Het programma bestaat uit gesprekken, afgewisseld met spel en oefeningen, en ontspanning. Het weekeinde be gint vrijdag 17 juni om 19.30 uur 's avonds. Het slot is voorzien op zon dag 19 juni: vaderdag. Marcel geeft een volmondig 'ja' op de vraag of mannen 'in het verdomhoekje' zitten. „Het hebben van werk wordt in de vrouwenbe weging gezien als een duidelijk aspect van zelfvervulling. Terwijl een baan daar meestal absoluut geen mogelijkheden voor geeft. In tegendeel. In de werksfeer kunnen mannen meestal alleen praten over de snelheid van hun auto's en over vrouwen. Dat is voor mij duidelijk een punt van kritiek op de vrou wenbeweging. Daarin wordt werk als het hoogst denkbare gezien. Nou, als je over hogere waarden praat doel ik éérder op de omgang met kinderen, spontaniteit, creati viteit, en de beleving van je gevoe lens dat op het deelnemen aan het produktieproces." Belangstellenden voor het 'mannen weekend' van 17 tot en met 19 juni kunnen zich opgeven bij het Van Eeghenhuis in Aardenburg. John Verhoeven Vertegenwoordigers van de organiserende verenigingen ■nu enkele voorbeelden van modellen die ïo.le'dag en zondag Vlissingen ring van de Modelboo VLISSINGEN - Het Ylissingse recrea tiegebied Westduin is zaterdag en zon dag het toneel van een voor Zeeland unieke en naar de organisatoren hopen grootse, presentatie van modelbouw objecten. In het restaurant van Skan- dia Sauna en in de bovenzalen stellen leden van vier verenigingen hun mo dellen. uiteenlopend van zweefvlieg tuigen tot complete spoorbanen, ten toon. Als de weersomstandigheden hel toelaten zullen verschillende demon straties worden gegeven op het par keerterrein en in het omringende wa ter. De tentoonstelling is zowel zater dag als zondag geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. De manifestatie is georganiseerd dooi de verschillende verenigingen, op ini tiatief van de Modelvliegtuig Club Wal cheren De andere deelnemende vereni gingen zijn de Walcherse Model Auto Club (Wamaci. de Modelspoorgroep Walcheren en de Modelbootvereniging Terneuzen. Bovendien zal de Vliegclub Midden-Zeeland zijn vertegenwoordigd meteen zweefvliegtuig op ware grootte. Het tentoonstellingsgedeelte speelt zich af in de benedenzaal van Skandia Sauna. Hier kan het publiek de model- boten bewonderen Op de eeiste vei die ping staan in de grote zaal de vliegtui gen - zowel zweef- als motorvliegtuigen opgesteld en in de kleine zaal kunnen de liefhebbers van de modelspoorweg hun hart ophalen. Als het weer mee werkt. dat wil zeggen geen regen of har de wind. worden op het parkeerterrein bij het restaurant demonstraties gege ven met de modelrace-auto's met ver brandingsmotoren. Bij slecht weer wijkt men uit naar binnen, waar moge lijkheden zijn om met auto's te njden die door electromotoren worden voort bewogen Ook de vliegers zijn afhanke lijk van het weer Als dat goed is zal zaterdag en zondag worden gevlogen met zweefvliegtuigen. „Motorvliegtui gen zijn een beetje gevaarlijk in een ge bied met zoveel huizen", aldus de verte genwoordigers van de modelvliegtuig club. Zaterdag is er bovendien nog een de monstratie met een helicoptermodcl, dat wordt gevlogen door Nederlands derde man op dit gebied. Kees van Planken uit Hoek. De heli zal die dag tweemaal tien minuten de lucht in gaan. Hoe laat dat zal gebeuren hangt volgens de organisatoren, evenals bij de andere demonstraties af van de pu blieke belangstelling. In de vijver bij het restaurant zal de Modelbootvereniging Terneuzen de ca paciteiten van haar schepen laten zien. De vereniging komt met ongeveer 25 modellen naar Vlissingen. waarvan het merendeel radiografisch bestuurbaar De vertegenwoordigers van de organi serende verenigingen zijn erg blij met de deelname van de Terneuzense ver eniging .We hadden eerst de Model- bootclub Walcheren uitgenodigd, maar die hadden niet zoveel interesse, omdat zij over een tijdje zelf een grote show hebben. Nu Terneuzen meedoet kun nen we toch alies laten zien wat de be wegende modellen te bieden hebben" In de kleine zaal op de bovenverdieping stelt de Modelspoorgroep Walcheren de werkstukken op. Dit gebeurt volgens een systeem dat in Nederland nog maar enkele jaren wordt toegepast. De leden hebben elk hun eigen tafel of tafels die. doordat alles is uitgevoerd in stan- daardmaten. aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Hiermee bereikt men dat trajecten kunnen worden uitgezet die in een woning onmogelijk zouden zijn De tremen waarmee gereden wordt zijn zogenaamde N-modellen emaakl in schaal 1 160 Vrouwenbond FNV houdt themadag gezondheidszorg GOES - De Vrouwenbond FNV Zeeland houdt dinsdag 15 maart een regionale discussiebijeen komst over het thema-asfieproject 'Vrouw en gezondheidszorg" in de Prins van Oranje in Goes. Het pro ject van dit jaar is gekozen omdat vrouwen naar verhouding meer zijn betrokken bij de gezondheids zorg, niet alleen als patiënt of ge- bruikster, maar ook als moeder en verzorgster of als beroepsmatig of vrijwillig helpster. Op de bijeenkomst wordt een map je 'Vrouwen over de gezondheids zorg' uitgereikt, met een reportage van de discussies in de afdelingen over problemen en wensen op dit gebied. Er wordt een blikseinon- derzoek uitgevoerd naar het ge bruik van kalmerende middelen en het eventueel ondergaan hebben van een baarmoeder-operatie. Voorts wordt er uitgebreid gedis cussieerd over het regeringsbeleid ten aanzien van de gezondheids zorg, de eigen bijdrage voor medi cijnen en het invoeren van een be perkte volksverzekering Verder wordt er aandacht besteed aan de volgende thema's: Rechten van de patient; zo slank zijn als je dochter, tussen de eerste en de laatste menstruatie, alternatieve geneeswijzen, het onderscheid tus sen ziekenfonds- en particuliere pa- tienten. Verder zijn er culturele bij dragen als liedjes, toneelstukjes en gedichten. De bijeenkomst begint om 10.00 uur De discussie wordt gehouden tussen 14.00 en 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31