z Ouders bezetten afdeling stadhuis van Vlissingen Kotter loopt vast op Westkapelse zeedijk Reisbureaus wapenen zich tegen banken TE KIJK OP DE DIJK FIETSEND PROTESTEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT lovooy mode/ VERWARRING OVER COLLECTE WEESHUIS MOTORSTORING IN DICHTE MIST almanak DEMONSTRAHES ROND ONDERWIJS r ZE DONDERDAG 10 MAART 1983 VLISSINGEN - Ruim honderd ouders van leerlingen van openbare lagere en kleuterscholen scholen in Vlissingen hebben woensdagmorgen korte tijd de afdeling onderwijs in het stadhuis bezet gehouden. Dit was een van de acties die gisteren in Zeeland werden gehouden tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman van onderwijs. De bezettingsactie van de ouders begon, op kleine schaal, bij de openbare lagere school De Houtuyn Omstreeks kwart over negen bezetten de ouders de school en haalden de onderwijsgevenden van de derde tot en met de zesde klas uit de lokalen. Zij werden vervangen door studenten van de rijkspedagogische academie in Middelburg, die de kinderen uitlegden wat de gevolgen van de bezuinigingsplannen van minister Deetman zullen zijn. De leerkrachten bleven overigens wel in de school, omdat, zoals één van hen zei, „wij toch verantwoordelijk blijven voor de gang van zaken op school. Wy distantiëren ons echter van de inhoud van de lessen zoals die nu gegeven wor den". Nadat de bezetting van De Houtuyn was begonnen togen de ouders naar liet stadhuisplein waar ouders van leerlin gen van zeven andere scholen zich by hen voegden. De ruim honderd demon stranten, voor het merendeel vrouwen, werden daarna in drie groepen ver deeld. Twee daarvan benaderden van verschillende kanten de afdeling onder wijs, terwijl de derde groep onderwys- wethouder ing G. J. A. M. Adan bij zyn kamer ging ophalen om zich bij de be zetters te voegen. Deze hadden het zich inmiddels gemakkeiyk gemaakt op en om de bureaus van de afdeling en deden binnenkomende telefoontjes af met de mededeling: „De afdeling is bezet". Wethouder Adan zei begrip te hebben voor de actie. Volgens hem zijn bezuini gingen in het onderwas wel mogeiyk, maar mogen die de positie van de zwak ste groepen in het onderwijs niet aan tasten. Mogelijkheden om iets tegen de maatregelen te doen zag hij echter met: ..Dit is een beslissing van de rijksover heid en geen gemeentezaak De bezetters verzonden vanuit het stadhuis een telegram aan de Tweede Kamer met de oproep de plannen van minister Deetman te stoppen. Marina van der Werff overhandigde wethouder Adan een lyst met bijna driehonderd handtekeningen van be woners van de wijk Bossenburgh ter on dersteuning van de actie van de ouders. Omstreeks half elf werd de bezetting opgeheven. Een half uur later kwam ook een einde aan de bezetting van De Houtuyn. „Ons doel is bereikt Men heeft naar ons geluisterd en het tele gram is verzonden. Wij zien voorlopig af ADVERTENTIE Lentemode bij Lavooy.... Nu komen kijken... betekent uit het allernieuwste kiezen. Unieke collectie van exclusieve merken die u al leen bij Lavooy ziet. Schitterende collectie MANTELPAKKEN BIJPASSENDE BLOUSES REGENMANTELS TERNEUZEN - De lei ding van de Prins Willem van Oranjeschool in Ter- neuzen heeft woensdag ochtend abrupt een einde gemaakt aan een inzame lingsactie ten bate van de Stichting tot verzor ging en opvoeding van kinderen 'wilhelmus van Massauen in Maarssen. Het geld was bestemd voor het kindertehuis 'De Gansenhoef. De schoolleiding nam het besluit na een publicatie in dagbladen, waarin ge wag werd gemaakt van "een valse collectie'. Die publicatie kwam tot stand nadat bij de politie klachten over de collecte waren binnengekomen. Een woordvoerder van de Terneuzense politie woensdag De zaak ligt heel simpel" het kan best een legale collecte zyn, maar er is door de ge meente geen vergunning voor afgegeven. Op dit moment mag er in Ter- neuzen slechts gecollec teerd worden voor het Rheumafonds' Daarvoor is wel toestemming ver leend De leerlingen en leerkrachten van de Prins Willem van Oranjeschool reageerden woensdag te leurgesteld een van de onderwijzers: De kinderen hebben enorm hun best gedaan, net als trouwens in voor gaande jaren. Wij hebben contact gehad met de po litie en volgens ons is er mets mis met onze collec te. vooral ook omdat het om een landelijke actie gaat. Of de leerlingen van de Willem van Oranjeschool straks de draa weer opne men en opnieuw gaan col lecteren. moet nog wor den bekeke van verdere acties", aldus een woord voerder 's Middags nam wethouder Adan nog maals een flink aantal handtekeningen in ontvangst De leerlingen van rijksscholengemeen schap Scheldemond in Vlissingen wer den woensdag om twaalf uur via de in tercom opgeroepen de straat op te gaan om te protesteren tegen Deetmans plannen. Vanuit het schoolgebouw trok een stoet leerlingen naar de Adriaen- Coortelaan. Daar werd de menigte, in middels aangegroeid tot. drie- a vier honderd leerlingen toegesproken door Abop-bestuurder F. Witte. Zijn toe spraak was door het ontbreken van een geluidsinstallatie voor veel leerlingen onverstaanbaar. Hij schetste de leerlin gen in het kort de gevolgen van ver schillende bezuinigingsmaatregelen Een groot deel van de leerlingen bleef's middags thuis, ondanks de nadrukke lijke mededeling van de directie dat de lessen na de demonstratie zouden wor den hervat. De leerlingen van de Van Duyvenvoor- deschool in Oost-Souburg kregen woensdag een briefje mee naar huis. waarin de oudercommissie de ouders opriep de kinderen vandaag, donder dag. uit protest niet naar school te laten gaan. Sloop akkoord Een delegatie van de openbare scho lencombinatie Rosenburch-Eutebeu- ters in Middelburg heeft woensdag morgen een petitie en een aantal hand tekeningen aangeboden aan de Mid delburgse wethouder van onderwijs G. Schoenmakers. Namens de oudercom missie en de leerkrachten van de school schreven zij in de petitie: „Wij vinden dat de kinderen op geen enkele manier de dupe mogen worden van maatregelen, die uitgevoerd moeten w orden om een regeerakkoord, dat dreigt uit te monden in een sloopak- koord, in stand te houden". Wethouder Schoenmakers onder schreef de mening van de ouders en zei verder ..Er wordt veel te doldriest be zuinigd in het onderwijs. Er wordt on voldoende gekeken naar de kwaliteit en in plaats van het verruimen van midde- (Slot zie pagina 19 kolom 2i De voor Westkapelle gestrande kotter Breskens 15 trokveel publieke belangstelling, maar ook over vaartuigen die hun diensten kwamen aanbieden had men niet te klagen Links de sleepboot Van Woelderen en rechts de Zwitserland. Zij moesten echter wachten tot het lek was gedicht, omdat het schip anders te veel water zou maken en dan zeker zou zinken W ESTKAPELLE - Het vissersschip Iïr. 15 13274 brti is woensdagochtend als ec volg van een motorstoring in een dichte mist vastgelopen op de dijk van Westkapelle, op slechts enkele honderden meters afstand van de vuurtoren. Het liep een lek op in de machinekamer, dat in de loop van de middag bij laag water is gedicht, toen de boot geheel droog was komen te liggen. Bij hoog water, om ongeveer 23.00 uur, kon de sleepboot 'Van Woelderen' van het Vlissingse ber gingsbedrijf Van den Akker het schip nog niet vlot trekken. De schade is nog niet precies bekend, maar valt volgens schipper-eigenaar H. Fenijn uit Breskens nog mee. De drie bemanningsleden hebben zich niet in levensgevaar bevonden. De rijkspolitie te water in Vlissingen water geen echt levensgevaar geweest. kreeg om ongeveer 10 30 uur de melding door van de kustwacht in Westkapelle, dat de Br 15 "De Hoopi was gestrand. Het schip was volgens de rijkspolitie te water na een motorstoring door de wind en stroming in de richting van de dijk geckevenen op de stenen van de zeewe ring geslagen. Door de zware deining werd een lek van ongeveer 20 centime ter geslagen in een hoek van de machi nekamer. die daardoor water begon te maken. De motoren zelf zouden echter niet zyn aangetast door het zoute zee water, omdat het water net begon te zakken. Voor de drie bemanningsleden aan boord is volgens de rijkspolitie te ADVERTENTIE) STRANDHOTEL VLISSINGEN omdat het vissersvaartuig zo dicht bij de wal lag. Bovendien was er reddings materiaal aan boord. Binnen enkele ogenblikken schoten verschillende schepen te hulp, zoals een loods vaartuig, de rhd 15 en de Dullaert van rijkswaterstaat en enkele sleepbo ten. waardonder de Zwitserland van Muller uitTemeuzen en de Van Woelde ren De Zwitserland zette twee keer een vlet uit met twee bemanningsleden, om een vertegenwoordiger aan boord te krygen. De sleper vertrok weer tegen twee uur. toen duidelijk was dat ver dere assistentie niet nodig was De inmiddels gewaarschwude schip per-eigenaar H. Fenijn, die zelf niet aan boord was, kwam tegen elf uur op de plaats van stranding, maar moest wachten tot het schip verder droog was komen te liggen, voor hij tegen een uur in de middag met behulp van een lad dertje aan boord kon klimmen. Toen konden ook de kisten met gevangen vis van het schip worden gehaald. Het con- structiebednjf J. de Nood en zonen uit Middelburg werd vervolgens ingescha keld. voor het dichten van het lek, waar voor een plaat werd gelast Dat karwei kon om ongeveer 15.00 uur beginnen, toen het schip vrijwel volle dig droog lag: Men had daarvoor de tijd tot 16.30 uur. omdat het water toen weer zover was gestegen dat het de boot weer begon te omgeven Vervolgens moest weer worden gewacht, tot het schip om ongeveer 23.00 uur vlot zou kunnen worden getrokken Het ber gingsvaartuig Bruinvis is daarbij geas sisteerd. voor het geval De Hoop toch weer water zou maken. De poging mis lukte. De Br 15 is gebouwd in 1959, heeft een motor van Ï95 pk en een lengte van 16.35 meter. Het is momenteel het enige schip in de vaart van de heer Feny n. die echter wel een modeme opvolger in de maak heeft, zoals wy berichtten in de PZC van dinsdag. Het betreft een zoge naamde 'Eurokotter', ontworpen door technisch bureau Gommers uit Axel en in aanbouw by de scheepswerf 'De Schroef in Sluiskil. Dat schip moet eind maart klaar zijn. De bouwkosten daarvan bedragen ongeveer twee mil joen gulden Vandaag «donderdag» wordt bij hoog water om 11 30 uur opnieuw een poging gedaan om de Br. 15 vlot te trekken ZEEUWSE Steuntje Die leraar van een middelbare school in Goes had het zeer wel in de gaten. Er waren, in het laatste lesuur van de dag. twee heren, die onderwijs dienden te genieten, zonder kennisgeving afwezig. Toen ze een paar dagen later voor de verandering wél de les bijwoonden, sprak hij hen streng toe. Gespijbeld hè. Dat wordt inhalen dus". „Gespijbeld?", zei één van de overtreders. ..Och meneer, dat moet u toch zo niet zien U hebt het er de laatste tijd steeds over dat minister Deetman de klas sen niet groter moet maken. We si7" weggebleven om u een steuntje in dc rug te geven Waarop die leraar besloot, zt dat uur dan maar niet te laten inhalen Als bijdrage tot de be suimgingsoperatie in hel onder wijs. TERNEUZEN -Woensdagmorgen in alle vroegte vertrokken van uit Temeuzen acht gymnastiekleraren per fiets naar Den Haag om daar te midden van actievoerende collega 's te protesteren tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman van onder wijs. Hoewel dichte mist het fietstochtje bijna verijdelde, verliep de reis (de fietsende leraren werden begeleid door een bestelwa gen) voorspoedig. Woordvoerder Camile de Rooy gisteravond bij thuiskomst: „Of de demonstratie iets zal uithalen moet nog blij ken, maar zeker is wel dat we met de actie iets bij het parlement hebben losgemaakt Gortslraat 32-24 - Middelburg Telefoon 01180-12508 Nü een huis vol lentemode MIDDELBURG- De Zeeuwse ANVR-reisbureaus- en dat zijn er bij elkaar enkele tientallen- heb ben besloten lot een nauwere sa menwerking. Met de presentatie van interessante arrangementen willen de ANVR-reisbureaus zich te weer stellen tegen de concurren tie van de bankinstellingen, die een toeristisch servicepakket voe ren. Een eerste blyk van die samenwer king rolde kort geleden al in de brievenbus by de particulier het was een Zeeuwse reisbureaukrant. Momenteel wordt gewerkt aan de opzet van speciale reizen, die de klant een beter inzicht geven in de eigen vakantiekosten. De reizen zyn compleet verzorgd. Men wordt per toeringcar naar Schiphol ge bracht. in de hotels waar men ver blijft zyn de maaltydën in de kos ten inbegrepen en ook het vervoer van het vliegveld in het vakantie itti.u i.d<u Je hotelbeslemming is daarin geregeld. „Zo weten de men sen waar ze met de vakantie-uitga ven aan toe zyn". aldus woordvoer der Burghart. Verder is men doende om via het maken van een overeenkomst met een Zeeuwse taxiondememing ta xiritten naar Schiphol en Brussel aan te bieden tegen gereduceerde prijzen. Dezevervoersmogelykheid biedt het voordeel dat mensen die aangewezen zijn op de trein, zich met hoeven te verlaten op de Schiphollijn, die de reizigers niet ty'dig op Schiphol kan doen arrive ren voor vroege vluchten en by te rugkeer van vakantie vanwege het late uur geen aansluiting zou kun nen geven op de trein naar de thuis basis In beide gevallen leidt dit nu nog tot een overnachting in hotei Voor de toekomst denken de sa menwerkende ANVR-bureaus aan de opzet van een toeristische beurs in deze contreien. De afdeling onderwijs in het Vlissingse stadhuis tijdens de bezetting door bezorgde ouders en leerkrachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13