ZEELAND" Krachtig protest tegen plannen van Deetman Twee gewonden bij een vechtpartij 'om niks' Uitstel van Philips- en Oesterdam bedreiging Oosterscheldeproject Gemeente Borsele huiverig voor zakendoen met 'gebr. de Jonge' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schade aan vier auto's bij een kettingbotsing almanak Hier dat krijtje 077. dx tW&S NAT1?/ LEKKER DIER NIEUWENDIJK VLISSINGEN CDA-EERSTE-KAMERLID GROENSMIT VAN DER KALLEN: Eliteer 75 jaar schutter r PAGINA 9 WOENSDAG 9 MAART 1983 VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen in de provincie hebben leerlingen en leerkrachten actie gevoerd tegen de plannen voor bezuiniging in het onderwijs van minister Deetman. Ludieke acties, brieven en protestvergaderingen vroegen eensgezind aandacht voor gevolgen die die plannen kunnen hebben: grotere klas sen, minder aandacht voor de individuele leerling en minder tijd voor de docen ten om in de macro-structuur van de school bezig te zijn. De hele week zullen soortgelijke acties worden gehouden bij allerlei takken van onderwijs. Het speciaal voortgezet onder wijs is bang 'extra gepakt' te worden, door de gevoelige structuur die het buitengewoon onderwijs, door de individuele benadering, heeft. Honderdzestig leerlingen van de Toor- envliedtschool in Middelburg hebben dinsdagmorgen twee lesuren lang ge protesteerd. Tijdens de actie werd één uitvloeisel van de maatregelen, de toekomstige groepsvergroting, uitgebeeld. In een andere groep gaf een onbevoegd onder wijzer wiskunde. Elders in de school maakte een groep affiches. Anderen voerden, samen met de ongeveer zestig aanwezige ouders, gesprekken over de noodzaak van bezuinigen en over de prioriteiten die daarbij zouden moeten worden gesteld. Met name ging men in op het idee, dat de zwaksten het meest 'gepakt' worden. Aan het eind van de manifestatie hield directeur J. Tuinstra een korte toe- MIDDELBURG - Bij een kleine ket- lingbotsing op de Schroebrug in Mid delburg zijn dinsdagmiddag om streeks vier uur vier personenauto's beschadigd. Alle vier de auto's reden in de richting van het Groenewoud. De laatste van het viertal, de 35-jarige A. J. E. uit Mid delburg, had te laat in de gaten dat de voor hem rijdende auto's vaart minder den. Daardoor botste hij tegen de wa gen van de 28-jarige Middelburger P. A. Deze auto schoof door de klap tegen de daarvoor rijdende wagen van Y.J E.uit Serooskerke (W), die tenslotte tegen de aan de kop rijdende auto van M. M. S. (62) uit Middelburg reed. De middelste auto's liepen schade op aan voor- en achterkant. De voorste wagen alleen aan de achterkant en de achterste wa gen alleen aan de voorzijde. De bescha digingen waren van dien aard, dat geen van de wagens moest worden wegge sleept. Bach Het Nederlands Kamerkoor zal onder leiding van Ton Koopman op 17,18, 19 maart en 15 april motetten van Johan Sebastiaan Bach uitvoeren. De concerten zijn achtereenvolgens in Goes (De Hoogte). Amsterdam (Waalse Kerk), Den Haag (Oude Katholieke Kerk) en Utrecht (Muziekcentrum). ZEEUWSE Feest Et was gisteren nog wei wat meer aan de hand dan de internationale vrouwendag. De te Middelburg in hetzelfde pand gevestigde Bassethound Popov vierde zijn elfde verjaardag, samen met de lappenlcat Dom mel. Van de hond Popov staat de geboortedatum vast hij is van een nobel ras en zijn antecedenten zijn genoteerd Bij de poes Dommel ligt dat anders Ze is ooit gekocht in een pension, waar ze overbodig rondsjouwde. In het gezin, waar ze sinds jaar en dag te gast is, besloten de kinderen, dat. ze ook. een verjaardag moest hebben ..Gelijk met de hond dan maar", was de rede nering. Dat is nu een onwijs besluit geweest. Ter opluistering van de feestelijkheden werd giste ren aan beide om eens een volkomen misplaatst woord te gebruiken feestvarkens een portie fijne vleeswaren ver strekt. Ze vielen er met grote geestdrift op aan. dat moet gezegd. Maar wel steeds omkij kend om te zien of de ander het dl op had En ja hoor. op een gegeven moment werd het ze te machtig Scheel van de naijver vlogen ze op elkaar af. Popov heeft thans een streep over dc neus. Met hei oor van Dommel gaat het al iets beter. Ze zien er wel allebei een dagje ouder uit. spraak. „Bezuinigen moet redelijk blij ven. Ons wachten zware klappen en we zullen daartegen bfijven protesteren"'. Na afloop van de toespraak werden vanaf het grasveld voor de school hon derden ballonnen opgelaten, waaraan kaartjes hingen met protesten tegen het beleid van Deetman. Het openbaar onderwijs in Middelburg (25 scholen) heeft dinsdag besloten kamervoorzitter D. Dolman een telegram te sturen met de volgende inhoud: „Wilt u onder de aandacht van de volksvertegenwoordigers brengen dat het openbaar onderwijs in Middelburg diép verontwaardigd is over de plan nen van onze minister van onderwijs en er scherp protest tegen aantekent". De rijksscholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen hield een protest- vergadering die werd bijgewoond door het personeel en vertegenwoordi gers van ouders en leerlingen. De kern van de bezwaren van de school is, dat door de voorgenomen bezuini gingen de kwaliteit van het onderwijs ontoelaatbaar wordt aangetast. Ten eerste worden de voorzieningen voor de leerlingen, zoals bijvoorbeeld de groepsgrootte, rechtstreeks ver slechterd. Bovendien vindt de school, dat de uitholling van de rechtspositie van leraren en overig personeel de moti vatie aantast. Tenslotte verwijt Schel - demond de minister een weinig plooi bare opstelling in het overleg met de Een groep leerlingen van het speciaal voortgezet onderwijs in Middelburg maakte affiches tégen de bezuinigingsplannen die het onderwijs bedreigen. Hier vraagt minister Deetman. nadat hij de docent heeft 'uitgekleed', om de helft van het krijtje. S - 'S-r' personeelsbonden en de ouderorgani saties. Men besloot tijdens de vergade ring, telegrammen te sturen naar de mi nister en de tweede kamer, waarin krachtig tegen de bezuinigingen wordt geprotesteerd. De protestant christelijke onderwijs vakorganisatie en de katholieke on derwijs vakorganisatie houden van daag (woensdag) en donderdag acties gericht tegen de bezuinigingen in het onderwijs. De PCO en KOV doen een beroep op scholen die met die organisaties ver bonden zijn om zoveel mogelijk schrif telijke reacties op die bezuinigingen poste restante te sturen naar het Goese postkantoor. Daar worden ze donder dag om 16.00 uur opgehaald door een speciaal busje. Vervolgens zal dat busje een stand plaats bij het Goese station zoeken om tussen 16.00 en 18.00 uur reacties in te nemen van iedereen die iets kwijt wil over de bezuinigingen m het onderwijs. Soortgelijke acties worden ook in de an dere provincies gehouden. Ai deze bus jes verzamelen zich in Rijswijk om van af een centraal punt in convooi naar het Binnenhof te gaan en de reacties aan, eventueel, kamervoorzitter D. Dolman te overhandigen. Donderdag zal het busje ook nog een tocht maken langs een aantal Zuidbe- velandse KOV-scholen (de PCO-scho- len zijn dan in verband met dankdag gesloten). Om 13.45 uur is dc bus bij de rk school te Hansweert en daarna voert de route langs de Goese Caspar Berse school. Lewedorp. Heinkenszand. s- Heerenhoek. Ovezande. Kwadendam- me en de Goese Jan Blancxschool. Voorts kunnen leerkrachten en ouders een protestbijeenkomst om 16.00 uur in de Prins van Oranje te Goes bezoe ken. Voettocht De leenlingen en de docenten vau het Janseniuscollege in Hulst maken van daag, woensdag, een demonstratieve voettocht door Hulst. Eindpunt van de tocht is de Grote Markt in Hulst, waar onder meer een klas zal worden ge vormd. zoals die er nu uitziet. „Dus met een redelijk aantal leerlingen". En een klas zoals die er - als de bezuinings- plannen van Deetman doorgaan - over enkele jaren zal uitzien. „Een veel grotere groep, waarin minder aandacht voor de individuele leerling zal zijn", zegt rector drs A. M. J. A. Koopmans. „We willen hiermee een sig naal geven, laten zien wat ons boven het hoofd hangt" Tijdens de bijeen komst op de Grote Markt zal ook een vertegenwoordiger van het Nederlands Genootschap van Leraren spreken. De optocht en demonstratieve bijeen komst wordt gehouden tijdens het zes de lesuur, van 13.55 tot 14 45 uur. Hier aan nemen alle docenten en leerlingen - met uitzondering van de examenklas sen - deel VLISSINGEN - Nog maar nauwelijks zitten de schaatsen weer in de kast, of de voorbo den van de lente maken hun entree. In Vlis singen werd al gezinsuitbreiding geconsta teerd. In de omgeving van de Schuitvaart- gracht pronkte een moedereend met vier donzige jongen. Dat is vroeg, volgens de des kundigen. VLISSINGEN - Bij een vechtpartij in hotel De Ruyter aan de Nieuwendijk in Vlissingen zijn dinsdagmiddag beide betrokke nen gewond. Zij zijn per ambulance naar het Bethesda-St. Jo- sephziekenhuis in Vlissingen gebracht, maar konden na behan deling vertrekken. De twee mannen waren al enkele dagen in eikaars gezelschap, maar hadden dinsdag ineens ruzie gekregen, zonder dat daarvoor volgens de politie een duidelijke aanleiding bestond. De twee mannen. H. van G. (26) uit Vlis singen en de eveneens in Vlissingen wo nende Duitser R. R. K (26) konden na behandeling in het ziekenhuis worden gehoord in het politiebureau. Daaruit bleek, dat het duo al enkele dagen sa men optrok. Dinsdagmiddag waren zij begonnen elkaar te sarren na het drin ken van enkele biertjes, zonder dat zij volgens de politie noemenswaardig wa ren aangeschoten. De een provoceerde de ander met opmerkingen in de trant vanAls jij me durft te slaan dan sla ik terug", zoals de politie het uitdrukte en zonder enige andere aanleiding was dat uitgelopen op een slaande ruzie. De po litie. die om 14 50 uur telefonisch op de hoogte werd gebracht, trof K. hevig bloedend uit de mond aan. Hij bleek als gevolg van de klappen enkele tanden te missen. Van G. had een slagaderlijke bloeding aan de pols opgelopen. Beide slachtoffers is eerste hulp ver leend door een brandweerman, die toe vallig in zijn vrije tijd. voorbij liep, en zijn daarna door ambulances naar het ziekenhuis vervoerd. K. zou volgens de politie aangifte doen van mishande ling. Bij de vechtpartij is volgens de politie geen gebruik gemaakt van steekwapens.. Oud-Sassenaar rechter in Zwolle SAS VAN GENT Bij koninklijk ment Zwolle. Van Aerde was secreta- bcsluit is de oud-inwoner van Sas van ris in de rang van referendaris bij de Gent. mr. J. A. O. M. van- Aerde, arrondissementsrechtbank in Den benoemd tot rechter in het arrondissc- Haag. HEINKENSZAND Het zal van de toekomst afhangen of de gemeente nog zaken doet met de firma De Jonge in 's-Heerenhoek. Dat liet burgemeester drs. G. C. G. van den Heuvel dinsdag weten in een vergadering van de commissie midden- en kleinbedrijf van die gemeente. Hij deed dat in antwoord op vragen van L. Q. Phernambucq (CNV) die wilde weten wat de houding van dc gemeente tal zijn. Phernambucq relateerde die vraag aan het feit dat de gemeenteraad van Borsele als principe heeft vastgesteld dat men geen zaken doet met ondernemers die zich aan fraude schuldig hebben gemaakt. Van den Heuvel antwoordde hem dat de directie van De Jonge nog niet is veroordeeld. Verder achtte hij het niet onmogelijk dat anderen het bedrijf over nemen en eventueel onder een andere naam de werkzaamheden voortzetten. In dat geval bestaat er voor de gemeente geen bezwaar daar zaken mee te doen. Verder zal in de principe-uitspraak van de raad ook ingebouwd dat er voor een periode van éen jaar geen zaken met een frauduleus bedrijf worder. gedaan Na dal jaar zou het eventueel weer wel kunnen, stelde Van den Heuvel vast Hij benadrukte dat op dit moment veel belangrijker is wat er met de werkgelegenheid van het bedrijf gaat gebeuren en daaraan gekoppeld met de werknemers Daarom heeft de gemeente ook een bemiddelende rol gespeeld en zb\ dal zo nodig in de toekomst nog doen, om te proberen de werkgelegenheid te continueren, DEN HAAG- Het CDA-Eersle-Kamer- lid mevrouw Groensmit-Van der Kal len heeft minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat gevraagd ol hel uit stel van de sluiting van dc beide com- parlimentcringsdammen in de Ooster- schcldc niet de basis onder de uitvoe ring van dit Oosterscheldeproject weghaalt. De voorgenomen uitschuif operatie. waarover de minister advies aan de Raad voor de Waterstaat heeft gevraagd, zou aanzienlijke consquen- ties voor het behoud van het milieu en de mossel- en oeslerteelt kunnen heb ben, aldus mevrouw Grocnsmït in baar vragen die zij gesteld heeft ter voorbereiding van de behandeling van de watcrstaalsbegroting in de Senaat. Het Eerste-Kamerhd vraagt mevrouw Smit of zij. nu zij een adviesaanvrage de deur heeft doen uitgaan, in feite al geko zen heeft voor het later sluiten van de Philips- en de Oesterdam. Zij herinnert eraan dat het hier in feite niet om een bezuiniging gaat. maar om een vertra ging van uitgaven Immers, de kosten zullen ook bij een latere afsluiting van beide dammen toch moeten worden ge maakt. Mevrouw Groensmit wijst er op dat hierdoor een volgend kabinet met de financiering van deze twee dammen wordt opgescheept Zoals bekend kan het vertragen van de aanleg van beide dammen met maximaal vier jaar een bedrag van ongeveer '210 miljoen ople veren. Mevrouw Groensmit vraagt de minister of zij met minister Braks overleg heeft gepleegd over het feit dat bij een vertra ging van de aanleg van mei name de Oesterdam er later zoet water -het Mar- kizaatsmeer zou er in voorzien- be schikbaar komt dan het jaar waarvan de landbouwsector nu uitgaat. Tot slot wil zij weten of nu al kan worden aange geven boe groot de schde voor mossel en oestercultures zal zijn in 't geval van vertraging Op een ander terrein vraagt mevrouw Groensmit aan de minister ofzij bereid is hel negatieve standpunt ten aanzien van de Westcrschelde-oevcrvcrbin- ding te heroverwegen wanneer de prognoses die tot hel kabinetsstand punt hebben geleid niet juist blijken te zijn. „teneinde de bevolking van Zecmvsch-Vlaandeien een weerbe- stendigc verbinding met Nederland over Nederlands grondgebied niet te onthouden". KOEWACHT - Met een feestschie- ting is dinsdagmiddag het 75-jarig schuttersjubileum van Eliteer van Domme gevierd. De schieting, waaraan werd deelgenomen door ruim 70 schuttersvondplaals in café ,de Oude Molen'. De 90-jarige Koewachtse schutter werd door zijn medeschutters in de bloe metjes gezel. Voorzitter J. Suy van de Koe wachtse bejaardenschuttersmaat- schappij Blauwe Hoek', waarvan Eliteer van Damme oprichter is, overhandigde de jubilerende boog schutter een speciale trofee. In zijn 75-jange schultersloopbaan heeft Eliteefin totaal 11 maal de koningstitel geschoten „Ik was een goed schutter", zegt hij. Ondanks zijn leeftijd gaat de Koe wachtenaar. samen met zijn vaste maats B. Baert, G. van Ésbroeck en C. de Booy, wekelijks viermaal schieten. ,Jlet houdt je jong", vindt Eliteer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9