Akkoord Bijenkorf over ontslag 1250 werknemers CDA-werkgroep richt zich op minderheden Amnesty: met inrichting op meer dan 200 Russen in op politieke gronden -imnnm Rechercheurs: bescherming van burgers komt in gevaar PZC/. HERSTELPLAN 'REDT 250 BANEN België verhoogt disconto De Vlaschaard in première Greenpeace naar Noorwegen vegen Paus voor kort bezoek in Honduras Batterij- kip krijgt meer ruimte Pijnstiller Zomax tijdelijk uit de handel WOENSDAG 9 MAART 1983 binnen-buitenland DEN HAAG In de VVD is een 'deskundigenbank' opgericht die kandidaten invulling van burgemeestersposten en daardoor het zoeken naar kandidaten I gaat werven voor bestuurlijke en andere belangrijke functies bij de overheid De voor andere functies verwaarloosd bank staat onder leiding van fractieleider Nijpels. zo meldt het partijblad Nu de partij een aanzienlijke groei heeft doorgemaakt is het zaak gegadigden I vrijheid en Democratie' van deze iveek beschikbaar te hebben voor andere posten die de liberalen zouden kunnen l Volgens Nijpels heeft de VVD in het verleden te veel aandacht besteed aan de claimen, aldus Nijpels. UTRECHT (ANP) De vakbonden en de Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB hebben dinsdagmorgen vroeg na bijna 12 uur onderhandelen overeenstemming bereikt over een herstelplan. Dit komt erop neer dat de werknemers in totaal 3,8 procent salaris inleveren en zo nodig een half procent meer. Daardoor zullen bij net concern 1250 (fulltime) arbeidsplaatsen verdwijnen, waarvan 400 tot 600 via gedwongen ontslag in plaats van, zoals KBB eerst van plan was, 1500, waarvan 800 door gedwongen ontslag. Een woordvoerder van de dienstenbond FNV heeft dit meegedeeld. Ook financiers, overheid en Vroom en Dre'esman werken aan het opgestelde herstelplan mee. De werknemers leve ren (over drie jaar) twee procent kerstgratificatie in voor rendements verbetering bij KBB plus (gedurende driejaar) telkens een half procent van de vakantietoeslag, 0,9 procent voor een stichting die de afvloeiingen moet financieren en 0.4 procent voor een in te stellen vut-fonds. Begin 1984 wordt bekeken of er genoeg geld is voor het financieren van de afvloeiingsregelingen. Als dat niet het geval is, zullen de werknemers gedu rende twee jaar nog eens een half procent van de prijscompensatie moe ten afetaan. Ze leveren ook nog 0,8 procent in, maar daarvoor krijgen ze dit jaar twee roostervnje dagen terug FNV-plan Het akkoord komt in grote lijnen overeen met het 'reddingsplan' van de dienstenbond FNV. Verder is afgespro ken dat de Raad van Commissarissen binnen veertien dagen met een plan komt met betrekking tot de topstruc tuur en de werkmaatschappijen en hun directies. Ook zal geprobeerd worden het aantal gedwongen ontsla gen via bij- en herscholing zo laag mogelijk te houden. De overheid zal de rente van de bestaande lening van de Nederlandse Investerings Bank aan KBB de eerste drie jaar omzetten in een achtergestel de lening van 21 miljoen gulden, die vanaf 1992 in vijf gelijke delen moet worden afgelost. Tenslotte heeft 'huisbankier' Amro toegezegd te zorgen voor de overige in AMSTERDAM - Gusta Gerritsen en René van Sambeek in een scène uit de Nederlandse speelfilm 'De Vlaschaard', naar een roman van Stijn Streu- vels, die donderdag tmorgenl in 9 bioscopen in Nederland inpremiere gaat. De film gaat onder regie van Jan Gruyaert en de muziek is van Rogier van Otterloo. BRUSSEL- De nationale bank van België heeft de gemiddelde rente op de Belgische frank dinsdag verhoogd van 11,5 naar 14 procent. Volgens de Belgische minister van financiën De Clerck is dit „een duidelijk signaal aan de wisselmarkten dat er geen sprake zal zijn van devaluatie van de Belgische frank". De Belgische frank heeft de laatste dagen, samen met de Franse frank, veel aan waarde verloren op de internationale wissel markten. Volgens minister De Clerck gaat het hierbij slechts om een tijdelijke nervositeit, die geen grond vindt in de Belgi sche economische situa tie van dit ogenblik. De Clerck wees erop dat vori ge devaluaties, waarvan de laatste in 1982 plaats vond. vergezeld zijn ge gaan met vergaande eco nomische ingrepen, waar door nu de inflatie in Bel gië onder controle is en de betalings- en handelsba lansen zijn verbeterd Volgens De Clerck is er geen enkele reden om de Belgische frank te koppe len aan de zwakke Franse frank. „Het is noodzake lijk de mythe van deze koppeling nu eens de kop in te drukken", aldus mi nister De Clerck AMSTERDAM - Het Greenpeace actieschio 'Sinus' is gisteren uit Amster dam naar Noorwegen vertrokken, waar actie gevoerd zal worden tegen dct jacht om jonge klapmutsen en zadelrobben. Op de foto het schip bij het' uitvaren langs de Sumatrakade in de hoofdstad. INTERCULTUREEL BERAAD GEÏNSTALLEERD Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In het CDA bestaat sinds dinsdag een Intercultu reel Beraad. Dat is een werkgroep bestaande uit leden van min derheidsgroepen, die lid zijn van het CDA. Doelstelling is het in CDA-verband opkomen voor de belangen van de minderheden. eren uit Amster- worden tegen d<?_ het schip bij hel' DEN HAAG (ANP) Verlaging van de onregelmatigheids toeslag voor leden van de justitiële diensten bij het korps rijkspolitie kan leiden tot waardevermindering van de criminaliteitsbestrijding. Maar ook de bescherming van de burgers kan daardoor in gevaar komen. Rechercheurs bij de rijkspolitie hebben in een brief aan minister Korthals Altes van justitie deze waarschuwing geuit als de nieuwe regeling voor hun onregelmatigheids toeslag wordt ingevoerd. Als deze toelage verdwijnt, of niet wordt vervangen zal dn sterk demotiverend werken, aldus dinsdag C Brinkman voorzitter van een nieuw opgerichte commissie, die de belangen van de recherche bij de rijkspolitie behartigt. De nieuwe, regeling voor onregelmatigheidstoeslag zou voor hen een inkomens vermindering van zeventig tot 125 gulden per maand opleveren Volgens de opstellers van de brief zijn reeds een aantal jaren de recherche-eenheden gedemotiveerd over de steeds stijgende criminaliteit, het dalende oplossingspercentage, de steeds smaller wordende flessehals bij het openbaar ministerie en het verminderen van overwerkmogelijkheden. ..hetgeen niet geresulteerd heeft in meer arbeidsplaatsen Volgens de recherche-eenheden is verdere demotivatie van de leden van de justitiële diensten een slechte zaak voor het justitie41e apparaat in Nederland. Zij wijzen er op dat het ook „onze behoefte is om de burger in onze maatschappij die bescherming te geven waar hij recht op heeft. Het geloof in de leiding, de politiek en de criminaliteitsbe strijding dreigt aan waarde te verliezen," zo waarschuwen zij. Dit zal volgens Brinkman te merken zijn in de bestrijding van de criminaliteit maar vooral de bescher ming van de burger. Subsidie NCO Minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking is bereid om het budget van de Nationale Commissie voorlichting en bewustwor- ding Ontwikkelingssamenwerking (NCO) dit jaar met drie ton te verho- I gen. Bovendien zal de NCO het 'stuw-, meer, van subsidie uit afgelopen jaren. I dat nog niet gebruikt is. voor twee miljoen gulden mogen aanspreken. Dat impliceert dat de NCO haar I budget voor dit jaar uitsluitend hoeft te gebruiken voor verplichtingèn die in I 1983 ontstaan, zo schrijft mevrouw Schoo in een brief aan de tweede i kamer. TEGUCIPALPA (DPA/UPI/AFP/RTR) Na een vlucht van een half uur vanuit Guatemala is paus Johannes Paulus II dinsdagochtend om 9 uur plaatselijke tijd aangekomen op het vliegveld Toncontin van de hoofdstad Tegucigalpa in Honduras. Dit is het zesde land dat dc paus aandoet tijdens zijn reis door Midden-Amerika. 1 President Roberto Suazo Cordova stond ter begroeting gereed. In een l korte toespraak na aankomst onder streepte de paus opnieuw zijn solidari teit met de noodlijdenden. Hoogtepunt van het bezoek aan Hon duras. dat ruim tien uur duurt, is een godsdienstoefening in de bedevaarts kerk van Onze Lieve Vrouwe van Supaya. In zijn preek waarschuwde de paus tegen alle stromingen die in tegenspraak met het evangelie zijn en tegen alle ideologieën, die de aardig heid van man of vrouw aantasten. Na de godsdienstoefening in het Mana- bedevaartsoord begaf de paus zich naar 'de nuntiatuur in de hoofdstad, waar hij met de acht bisschoppen van het land de lunch gebruikte. In het presidentiële paleis had hij een particulier onderhoud met president Roberto Suazo Cordova, die wordt beschouwd als een gelovige katholiek Waarnemers nemen met zekerheid aan, dat de paus het grote probleem van de vluchtelingen met de president heeft doorgenomen. De paus keerde in de loop van de avond terug naar Guatemala. De Salvadoraanse politie heeft een vrouw gearresteerd die betrokken zou zijn geweest bij een vermeend com plot om paus Johannes Paulus te doden tijdens zijn bezoek afgelopen maandag. Dat heeft een militaire woordvoerder dinsdag meegedeeld. Zigeuners Burgemeester en wet houders van Lelystad hebben besloten de illegaal in Nederland verblijvende zigeunerfamilie Barjamoov geen huis vesting te geven. De familie wordt wel m het bevolkingsregister van Lelystad ingeschreven maar niet in het register van woningzoekenden Ook kan de familie Barjamoov niet in aanmerking komen voor een bijstandsuitkering B. en w zeggen deze besluiten te hebben genomen in verband met het beleid van de staatssecretaris van justitie, die vorige week de Tweede Kamer meedeelde dat de familie Barja moov geen verblijfsvergunning voor ons land zal krijgen DEN HAAG (ANP/DPAl In de Sowjetunic worden bijna 200 Russsn op politieke gronden onvrijwillig in psychiatrische inrichtingen vastge houden. In een nieuw rapport dat woensdag in Londen werd gepubli ceerd verklaart de organisatie voor hulp aan gewetensgevangenen Am nesty International dat het totale aantal van dergelijke gevallen ver moedelijk hoger ligt. Onder de betrokken personen zijn mensen die nu worden vastgehouden omdat zij hebben geprotesteerd tegen de behandeling in psychiatrische in richtingen. Velen worden maanden oi jaren gevangen gehouden en intussen door middel van het toedienen van medicamenten bestraft, aldus het rap port van Amnesty. In de inrichtingen worden aan opgenomen gewetensge vangenen als straf drugs toegediend als triftazin en sulfazin of insuline- shocktherapieën toegepast zo blijkt Uit hel rapport. Sinds 1975, toen Amnesty International voor het eerst rapporteerde over misbruik van de psychiatrie bij Russische politieke ge vangenen zun in Londen meer dan 193 van dergelijke nieuwe gevallen gemeld het kader van het herstelplan tot ten met 1995 benodigde financiering, inclu sief de seizoenfinanciering, en dat hij de liquiditeitsbehoefte zal aanvullen (twintig miljoen) V&D Vroom en Dreesman (Vendex Interna tional) wordt weer voor veertig pro cent eigenaar van het Bijenkorf concern. Dat vloeit voort uit de operatie die de Koninklijke Bijenkof Beheer op de been moet houden. Het gaat V&D 41 miljoen gulden kosten V&D heeft eerder ook al veertig procent van de aandelen van de Bijenkorf in handen gehad. Nadat hierover opschudding was ontstaan werden de aandelen in Kavee BV. een speciaal daartoe gesticht kantoor, on dergebracht, waarvan Koninklijke Bij enkorf Beheer en V&D elk voor de helft eigenaar werden. In feite kocht de Bijenkorf daarmee de helft van de aandelen die V&D bezat terug. Vendex International neemt nu weer het belang van KBB in Kavee over. Bovendien is afgesproken dat het pakket aandelen dat Kavee in het Bijenkorf-concern bezit, op veertig procent zal blijven, ook wanneer het totale aandelenkapitaal van KBB wordt vergroot. Zo'n vergroting vindt plaats wanneer ook als onderdeel van het reddings plan leningen die KBB heeft lopen, worden omgezet in aandelen. Dat zal gebeuren met 60 miljoen gulden aan langlopende schulden. In de nieuwe aandelen die KBB daarvoor moet uitgeven, zal Vendex International ook delen. Nieuw offensief tegen Afghaans verzet op handen ISLAMBAD (DPA) - In Afghanistan lijkt een nieuw offensief van Russi sche en Afghaanse regeringstroepen voorbereid te worden. Volgens wester se diplomaten in Islambad (Pakistan) hebben de Russen hun troepen samen getrokken in Kandahar in het zuiden van Afghanistan. Afghaanse regeringstroepen zouden te ruggetrokken worden uit het Panschit- dal. waar de afgelopen maanden fel is gevochten. Naar in Kaboel verluidde is er 'een grote operatie in het zuiden' ophanden. Zowel het Afghaanse verzet als westerse waarnemers geloven dat met het offensief gewacht zal worden tot de top van met-gebonden landen in New Delhi afgelopen is. Reeds eerder, tussen 1969 en 1975. kwamen ruim 120 van dergelijke geval len van misbruik van de psychiatrie aan het.licht. Ondanks vele oproepen van zenuw artsen in de Sowjet-Unie en het buitenland blijkt uit het jongste rap port van Amnesty dat in de Sowjet- Unie opneming in een psychiatrische inrichting nog steeds wordt misbruikt als straf voor mensen die kritiek en protest laten horen. Amnesty International noemt de ge vallen van Juri Ternopolskv, die in De activiteiten van het beraad zullen zich richten op het vergroten van het politieke bewustzijn van de minderhe den en het ondersteunen van CDA-be- windslieden, -kamerleden en vertegen woordigers in gemeenteraden en pro vinciebesturen. Medicijnenriks Mensen in bejaar dentehuizen en andere inrichtingen krijgen geen extra bijstand voor kosten van sociale en medische aard als het totale bedrag over een jaar berekend onder de 162.60 blijft, zoals dat geldt voor andere bijstandsontvangers. On der deze algemene kosten van het bestaan vallen de eigen bijdrage voor medicijnen, kosten van een bril en dergelijke. Aldus heeft staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid dinsdag laten weten 1981 na een afspraak met Zweedse journalisten in een dergelijk 'zieken huis' werd opgenomen, van de Litouw se Algirdas Slatkevicius. die toetrad tot een groep die schendingen van de mensenrechten in de Sowjet-Unie on derzocht en m 1980 werd aangehouden en opgesloten, en van de in 1981 opgenomen pater Velio Salum. die een preek had gehouden over de nationale tradities van de Estlandse kerk. Een ander voorbeeld van het opnemen in een psychiatrische inrichting van een binnenlandse opponent is het geval van de generaal-maioor Pjotr Grigo- Het beraad-dat dinsdag werd geïnstal leerd door CDA-voorzitter Bukman - wil een brugfunctie vervullen tussen de leden van minderheidsgroepen binnen het CDA en de rest van de partij. Het zal de CDA-politici adviezen geven over het gewenste minderhedenbeleid. Doel Doel is ook de Nederlandse CDA-leden bewust te maken van de problemen van de minderheden in Nederland. Het beraad verwacht dat zijn stem duide lijk gehoord zal worden in de discussie over de Minderhedennota van het ka binet, die nog voor de zomer moet ver schijnen. Voorzitter van het beraad is dr. Kris Si- taram, die van Surinaamse afkomst is. In het beraad zitten voorts mensen uit Spapje. Marokko. Turkije, de Moluk- renko. Deze voormalige officier m het Russische leger werd in 1969 aange houden nadat hij in het openbaar steun had uitgesproken aan de bewe ging van Krim-tataren. die in de Tweede Wereldoorlog werden gedepor teerd en later wilden terugkeren naar de Krim Russische burgers en psy chiaters die protesteren tegen deze praktyken zijn in de gevangenis gewor pen. met geweld in psychiatrische inrichtingen opgenomen en werden voor een deel gedwongen het land te verlaten, aldus het rapport van Amnes ty International 5 DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari 1984 wordt het verboden om een legkip te houden in een kooi met een vloeroppervlak per dier van minder dan 425 vier kante centimeter. De Tweede Kamer heeft dinsdag met de stemmen van VVD en PPR tegen een initiatief- wetsontwerp van de kamerle den Tazelaar (PvdA) en Van Noord (CDA) aangenomen waarin die normen zijn vast gelegd. Bij een voederbak van 10 centimeter komt dat neer op een kooi van twintig bij twintig centimeter per kip met een hoogte van veertig centimeter over ruim de helft van het vloeroppervlak. De WD stemde tegen dit voorstel omdat eenderde van de legkippen momenteel krapper gehuisvest is en met valt te verwachten dat de kooien al met ingang van volgend jaar aan de nieuwe normen aangepast zullen zijn. De „afweging van het welzijn van dieren en de belangen van legkippen houders" viel voor de WD-fractie dan ook uit ten gunste van de exploitanten van legbatterijen. Waaikens (WD) verwacht dat het op 1 januari 1984 „processen-verbaal zal regenen", dan wel dat oogluikend massale overtreding van de nieuwe normen wordt toegestaan. De stichting Lekker Dier noemt het aannemen van het initiatief wetsontwerp „niet meer dan het legali seren van de huidige situatie". ken, Nederlandse Antillen en Joegosla vië. Voorts maken partijsecretaris Smits, het CDA-kamerlid Krajenbrink en de Haagse CDA-wethouder Roe broek deel van het beraad uit Het beraad zegt uitdrukkelijk niet „na mens" de minderheden in het CDA werkzaam te zullen zijn, maar naar bei de zijden toe activiteiten te willen ont plooien. Een van de doelstellingen is het bevorderen van politieke activitei ten door leden van minderheidsgroe pen. zodat bijvoorbeeld veel meer dan tot nog toe kandidaten worden gesteld voor vertegenwoordigende politieke or ganen. Op een persconferentie in Den Haag bleek men dinsdag geen problemen te verwachten met de afwijkende gods dienstige opvattingen van de veelal niet-christelijke buitenlanders in bet CDA. DEN HAAG (GPD) - De pijnstiller Zo max is dinsdag tijdelijk uit de handel genomen, in afwachting van nader on derzoek. Aanleiding: berichten uit de VS over vijf sterfgevallen na gebruik van dit medicijn. Na overleg met het ministerie van WVC en het College ter beoordeling van Geneesmiddelen is importeur Cilag hiertoe vrijwillig overgegaan. Dit betekent dat de artsen Zomax niet meer zullen voorschrijven en de apothe ken het niet meer zullen verstrekken. Het College ter beoordeling van Ge neesmiddelen had Zomax vorig jaar mei toegelaten. De pijnstiller staat niet op een van de zogenaamde negatieve (of zwarte) lijsten van de Ziekenfonds raad. zodat het zonder meer kon wor den voorgeschreven en daarmee als al ternatief diende van „verboden" mid delen. Strategisch arbeidsmarkt onderzoek DEN HAAG (ANP) Het kabinet heeft besloten een 'Voorziening Strategisch Arbeidsmarktonder zoek' (VSA) op te richten. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen heeft dat dinsdag meegedeeld. Het is de bedoeling dat het onder zoek gericht zal worden op maatre gelen ter bestrijding van de werk loosheid. herverdeling van werk, het ontwikkelen van alternatieve werkgelegenheid, een betere wer king van de arbeidsmarkt en een betere afstemming van onderwijs en arbeidsmarkt op elkaar. Met de feitelijke oprichting moet gewacht worden op een nieuw werkpro gramma van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Dit om de werkzaamheden op het terrein van arbeidsmarkt onderzoek op elkaar te kunnen afstemmen. Het onderzoeksbud get zal voor de eerste vier jaar twee miljoen gulden per jaar bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5