FNV lanceert plan voor 2200 nieuwe banen NS Arubaanse munt blijft knelpunt PZCfi Massaal vrouwenprotest tegen de kernbewapening Uw Gasbedrijf adviseert.! ZEER VROEGE IEREN Kan het niet wat minder? GEEN REKENING MET BEZUINIGING het weer Fietsfabrikanten boos over Duits misbruik9 INTERNATIONALE VIERING IN BRUSSEL Eis 4M- jaar in de Frisol fraude-zaak IMPASSE ANTILLEN CONFERENTIE OENSDAG 9 MAART 1983 PZC/binnen -buitenland UTRECHT (ANP) De Vervoersbond FNV heeft een banenplan gemaakt voor de Nederlandse Spoorwegen Kern daarvan is stapsgewijze invoering van een 36-jarige werkweek. Dit levert bij het 28.000 werknemers tellende NS-bedrijf 2.200 banen op. De NS-werkneniers zouden hiervoor vier jaar lang 2 procent prijscompensatie en een half procent vakantietoeslag moeten inleveren. De laagstbetaalden worden bij het inleveren ontzien. Van het 'Ingeleverde' geld wordt een fonds gevormd van 110 miljoen gulden. Daardoor kan de 36-jarige werkweek in 1986 ingaan, en voorts kunnen in de tussenliggende jaren roostervrije da gen (24 in totaal) worden opgespaard, aldus het plan. dat de vervoersbond dinsdag presenteerde. Principe-akkoord over cao Akzo ARNHEM (ANP) De directie van AKZO Nederland, de industriebond FNV en de industriebond CNV hebben dinsdag in principe overeenstemming bereikt over een cao voor de ongeveer 23.000 werknemers van het concern. Het belangrijkste punt daarin is de arbeidstijdverkorting van 40 naar 38 uur per week. De opgeschorte prijs compensatie van 2.1 procent per 1 januari 1983, alsmede de komende prijscompensaties tot 1 januari 1985 dienen gebruikt te worden om de werktijdverkorting bij de onderneming te financieren. De Unie BLHP en de vereniging hoger personeel AKZO heb ben zich niet in het akkoord kunnen vinden. Deltagebied Hoog water woensdag 9 maart Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse donderdag 10 i Vllsslngen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak uur cm 10.14 140 10.34 165 11.18 120 11.01 180 1134 140 11.30 166 11.59 142 aart uur cm 1133 149 1156 173 12.45 124 12.25 190 0.21 120 0.16 145 0.41 124 Laag water L woensdag 9 ma art uur cm uur cm Vllsslngen 4.04 147 16.49 139 Temeuzen 4.22 157 17.06 150 Zlerikzee 4.45 133 17.35 126 Hansweert 4.39 171 17.19 167 Wemeldinge 4.58 148 17.39 141 Kreekrak 5.13 166 17.54 160 Bruinisse 5.07 149 17.56 144 donderdag 10 maart uur cm Vlissingen 524 153 17.56 141 Temeuzen 5.45 162 18.17 153 Zlerikzee 6.02 137 18.46 125 Hansweert 6.03 176 18.33 171 Wemeldinge 6.20 152 18.58 140 Kreekrak 6.36 172 19.13 161 Bruinisse 629 152 19.11 142 Het plan levert tot 1986 elk jaar 550 banen op. aldus de bond, die het plan onder het motto 'Zo kan het ook' aan de NS-directie, de minister van verkeer en waterstaat en de politieke partijen heeft toegezonden. Weersvooruitzichten voor donderdag fm zondag: Half ,tot zwaar bewolkt en vanaf vrijdag mogelijk regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. CHARLESTON lUPIl - Negen eeuwen voor de komst van Columbus in de Nieuwe Wereld heb ben al Ierse missionaris sen gewerkt in West- Virginia. Dat wordt ge zegd in een archeologi sche verhandeling in een blad dat dit afleidt uit rotsopschriften in de dis tricten Boone en Wyo ming. Ze waren aanvan kelijk aan Indianen toe geschreven, maar bleken bij nader inzien bood schappen van christelij ke aard in hel Ogam. een oud Iers schrifl. Volgens de deskundige Barry Fell, oud-hoogleraar aan de Harvard-universiteit. duiden oude in Ierland gevonden gegevens erop. dat tegen het einde van zesde eeuw een Ierse geestelijke. St.-Brendan. twee reizen over de At lantische oceaan maakte en dat hij toen ver in het westen land had ontdekt. Volgens Feil staat in het opschrift bij Horse Creek in Boone onder meer 'Een gelukkig jaargetijde is Kerstmis, een tijd van vreugde en goede wil voor alle mensen'. De conclusies worden be streden door de oudheid kundige Robert Maslows- ki. Hij vergeleek Fell met Erich don Daeniken die in rotstekeningen van In dianen in Zuid-Amerika het bewijs zag van een bezoek van reizigers uit de ruimte. Het plan moet overigens nog door de achterban van de Vervoersbond FNV bij de NS worden goedgekeurd. Met de bezuinigingen van jaarlijks 75 miljoen gulden die voor de spoorwe gen zijn aangekondigd is in het banen plan geen rekening gehouden. De bond vindt deze bezuinigingen onaanvaard baar, omdat ze het spoorwegbedrijf uithollen en zo de maatschappelijke functie van deze vorm van openbaar vervoer aantasten. De NS zijn bezig de bezuinigingen voor te bereiden en er is al een vacaturestop afgekondigd om de in krimpingen zonder gedwongen ontsla gen mogelijk te maken. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse fietsfabrikanten zijn bijzonder ontstemd over het misbruik dat de Duitse industrie huns inziens maakt van de goede naam van de Nederlandse fiets. Duitse fabrikanten brengen sinds enige tijd 'Holland model'-fietsen in de handel. Met grote letters wordt op de kettingkast van deze fietsen vermeld 'Made in Holland'. In feite is alleen de kettingkast uit Nederland afkomstig. Deze praktijk misleidt de consument en doet afbreuk aan de exportmogelijkheden van de Nederlandse industrie. Weersverwachting voor het deltage bied voor woensdag 9 maart 1983 Een hogedrukgebied strekt zich uit van het West-Middellandse Zee-gebied via Frankrijk en Duitsland naar Engeland en zuidelijke Noordzee uit. Dit systeem beheerst vandaag het weer boven Zee land, maar het neemt langzaam in bete kenis af. Enkele oceaanstoringen, die via Schotland naar Denemarken trek ken, zullen morgen en overmorgen onze omgeving beïnvloeden. Vandaag blijft het droog met zonnige perioden en een zwakke tot matige westenwind. Er komt weinig verandering in het tempe- ratuursverloop en het maximum wordt vanmiddag ongeveer 9 graden en het minimum de komende nacht omstreeks 3 graden. Vooruitzichten voor donderdag: veel bewolking en vooral later kans op re gen. De matige westenwind neemt toe tot vrij krachtig of krachtig. Weinig ver andering in temperatuur. Nautisch bericht Wind: zuidwest-west 3 tot 4. zicht: eerst slecht, later in de ochtend matig, tempe ratuur kustwater: 4 a 5 graden, afwij king xoaterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogten mon ding Scheldes: bij hoogwater vanoch tend tegen de halve meter. ZON EN MAAN 10 maart zon op 07.08 onder 18.34 maan op 05.46 onder 13.45 Het doel van de ideeenwedstrijd is vierledig een veiliger fiets, een betere beveiliging tegen diefstal, bewaking van de kwaliteit van de Nederlandse fiets en ten slotte vernieuwing van de industrie. De wedstrijd, die werd aangekondigd in de onlangs verschenen nota 'Fiets- verkeer', duurt een jaar en staat open voor personen, bedrijven, instellingen, organisaties, universiteiten etc. Alleen deelname in de laatste rubriek, het veiligstellen van de vernieuwing in de fietsindustrie, is voorbehouden aan ondernemingen. Het is de bedoe ling de prijzen uit te reiken op de Tweewieler-RAI 1984. DEN HAAG In het kader van de nationale 'Jïets-veilig' wedstrijd een ideeênactie om de veiligheid en gebruiksmogelijkheden van de fiets vergroten toerde minister Smit-Kroes <m> van verkeer en waterstaat dinsdag door de hal van het Haagse Centraal Station. Dit zei W. Breukink. algemeen voorzit ter van de RAI (vereniging de rijwiel en automobielindustrie), dinsdag in Den Haag. Probleem is dat er geen wettelijke regeling is die bescherming biedt tegen het misbruik. Het aanbren gen van een nationaal keurmerk op Nederlandse fietsen door de overheid zou uitkomst kunnen bikeden, zo. gelooft Breukink. Breukink bracht deze mogelijkheid- dinsdag onder de aandacht van minis ter Smit-Kroes van verkeer en water staat. De minister en de RAI-voorzitter waren in Den Haag om het startsein te geven voor de ideeenwedstnjd 'Fiets Veilig'. Centrumpartij Hilton uitgezet AMSTERDAM (ANP) De directie van het Hiltonhotel aan de Apollolaan in Amsterdam heeft dinsdagavond met hulp van de politie ongeveer dertig leden van de Centrumpartij het hotel uitgezet. Volgens een woordvoerder van de directie was er ongeveer een week geleden een zaal voor een vergadering m het hotel gehuurd onder naam A- J. Vierling. Dinsdagavond bleek dat het om een bijeenkomst van de Centrum partij ging. Toen de vergadering een uur bezig was. vroeg de directie van het Hilton de aanwezigen weg te gaan. Die voldeden volgens de woordvoerder echter niet aan dit verzoek, waarna de directie de Centrumpartij-aanhangers drie maal sommeerde het gebouw te verlaten. Toen zij ook hieraan geen gevolg gaven, werd de hulp van de politie ingeroepen. De woordvoerder zei dat de vergade ring daarop na enig heen- en weerge- praal werd onderbroken. De leden van de Centrumpartij verlieten volgens hem rustig het hotel. Voor de deur hadden zich inmiddels ongeveer vijf tien antifascistische demonstranten verzameld, maar het kwam niet tot ongeregeldheden tussen beide partij- HEEMSTEDE (ANP) Meer dan honderd vrouwen die zich verzetten tegen porno en militarisme hebben dinsdagochtend een ravage aangericht in en rond het centraal filmbureau van de krijgsmacht aan de Herenweg in Heemstede. Onder het motto 'De porno uit het leger en hel leger uit het landplunderden de vrouwen een vrachtwagen van Van Gend en Loos, die films kwam ophalen voor het leger. Hierbij zijn vijftien films vernietigd. Ook gooiden de vrouwen ruiten in en bekladden het gebouw van het filmbureau. De schade wordt geschat op ten minste een ton, aldus de politie. Pornofilms zijn overigens in het leger verboden. Er zijn geen arrestaties verricht. Foto: de vrouwen halen de vrachtauto leeg. DEN HAAG/BRUSSEL (ANP/DPA/AFP) Met een speciaal vredesvliegtuig, vredestreinen en bussen zijn duizenden vrouwen uit Europa en Noord-Amerika de afgelopen dagen naar Brussel gekomen voor manifestaties voor vrede en ontwapening en tegen de bewapeningswedloop. In totaal verzamelden zich dinsdag zeker zo'n 10.000 vrouwen in Brussel. DORDRECHT (.ANP) De officier van justitie bij de rechtbank ïn Dordrecht heeft dinsdag tijdens de zesde zitting in de zaak van de miljoenenfraude bij het oliecon cern Frisol tegen de hoofdver dachte, de 41-jarige hoofdboek houder J. U.. viereneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest géést. De officier is van mening dat U. schuldig is aan alle zes punten in de dagvaardiging, die neerkomen op valsheid in geschrifte en ver duistering in dienstbetrekking. Officier mr. A. C. Welschen zei in zijn requisitor dat U. door groot scheepse speculaties in vreemde valuta 30.8 miljoen gulden zou hebben laten verdwijnen, een on beperkt vertrouwen had genoten. Omdat U. als heer en meester kon beschikken over de banktegoeden van Frisol en hij geen toestem ming had om te speculeren, vond mr. Welschen verduistering levens groot aantoonbaar. Raadsman mr. M. Moszkovicz van U. viel de dagvaarding op juridi sche gronden aan. Hij kwam tot de conclusie dat deze aan alle kanten rammelde. Los van de eventuele schuld van zijn cliént zou daarom afwisselend vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging en nietig verklaring moeten volgen. De rechtbank doet in de Frisol- zaak op 22 maart uitspraak. De hoogtepunten van de activiteiten vonden dinsdag plaats, tegelijk met de jaarlijkse viering van de internationale vrouwendag in de gehele wereld. Dins dagochtend werd op het hoofdkwartier van de Navo het resultaat aangeboden van een internationale handtekenin genactie, waarin voorkoming van de plaatsing van nieuwe kemraketten in Europa wordt geëist, alsmede een totaal verbod op kernwapenproeven, atoomwapenvrije zones en aanwen ding van het defensiebudget voor menselijke noden. De activiteiten die zondag al begonnen met de aankomst van vrouwen uit onder meer de Ver enigde Staten en Canada, vinden plaats in het kader van de campagne Samen Tegen Atoomraketten (STAR - stop the arms race)). Naast de Navo togen delegaties ook naar de ambassa des van de atoommogendheden om er een korte petftie te overhandigen maar vooral ook om een discussie aan te gaan en in een gesprek duidelijk te maken wat er leeft bij vrouwen. Nq de grote STAR-manifestatie. opgeluisterd door spreeksters afgewisseld met mu ziek. voerde een vredesmars de deelne mers door het centrum van Brussel naar het Anneesensplein waar op symbolische wijze een 'kruisraket' werd ontmanteld. Ook in tal van andere landen is dinsdag aandacht besteed aan de internationale vrou wendag. In de Sowjet-Unie en vele Oostbloklanden heeft de viering van deze dag een officieel karakter gehad. Frankrijk had een speciale week van seminars, tentoonstellingen, concer ten. toneelstukken en films over vrou wen. In Rome gingen ter gelegenheid van de vrouwendag duizenden vrouwen de straat op. Ook in andere Italiaanse steden demonstreerden vrouwen. In Genève werd in de zetel van de Verenigde Naties aandacht aan de vrouwendag besteed. Ongeveer 100 vrouwelijke Leidse gemeente ambtenaren kreeg dinsdag vrij voor de vrouwendag van de gemeente. iADVERTENTIE Vrouwendag in Zeeland: PZC, pagina 11. Vervelend, die hoge gasrekening. Maar er bestaat een apparaat, waarmee u het gasverbruik van uw C.V.- ketel beperkt. Belangstelling? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf-Ook voor de subsidie. n publicatie van do in VEGIN MOSKOU (AP) De enige onafhankelijke vredesgroep in de Sowjet-Unie heeft, maandag voorstellen voor kernontwa pening gestuurd aan de eigen regering en die van de Verenigde Staten. Dat werd dinsdag bekendgemaakt door Sergei Batavrin, een van de twee leden van de groep die op dü moment in hongerstaking zijn. De groep heeft voorge steld: het voor een jaar verbieden van kernproeven en het hervatten van de onderhandelingen over een verbod op kemproeven. het vestigen van een kemwapenvnje zone aan beide zijden van de Beringstraat, van 200 kilometer aan Siberische kant en 400 kilometer aan de kant van Alaska. samenwerking om te komen tot een internationale wet op het verwerken van radio-actief afval. 13.00 146 12.53 173 13.27 150 DEN HAAG - Op de tweede dag van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag over de toekomst van met name Aruba is volgens de woordvoerder van pre mier Lubbers „enige beweging" geko men. Toch is er groot verschil van me ning over de mate van economische on afhankelijkheid van Aruba tijdens een 'aparte status' voor het eiland in de ko mende tien jaar. Een groep van des kundigen onder leiding van plaatsver vangend directeur van het Centraal Plan Bureau, professor Weitenberg, is opnieuw belast met het opstellen van een voorstel om vandaag uit de impas se te komen. Het voorzichtige optimisme van de re geringswoordvoerder was vooral te danken aan de vorderingen die een klei ne „topgroep" van de delegaties dins dag heeft gemaakt over de mogelijkhe den van een juridische structuur van de Arubaanse status. Premier Lubbers, die voorzitter Is van de Conferentie, had dinsdagmorgen de plenaire vergade ring-de delegaties van de eilanden zijn te zamen met ongeveer 100 man geko men - meteen geschorst toen bleek dat deringen precies gemaakt zijn In dit de verschillen te groot waren om tot po- overleg, mocht de woordvoerder van litiek haalbare oplossingen te komen. Lubbers echter niet prijsgeven. Samen met de delegatieleiders van Ne derland (minister De Koning), de An tilliaanse premier Don Martina en po litiek leider van Aruba Betieo Croes wilde Lubbers enkele knopen door hakken. De kleine eilanden voelden zich echter meteen buiten spel gezet en dreigden de conferentie te verlaten zo dat Lubbers gedwongen was het kleine comité te verdrievoudigen. Welke vor- Concrete besluiten lUken er echter in dit beginstadium van de Conferentie in de Rolzaal aan het Haagse Binnenhof met gevallen t.e zijn. Veel hangt af van_ de vindingrijkheid om een oplossing te" vinden voor het probleem van het muntstelsel Croes heeft altijd een ei gen monetair stelsel willen hebben voor Aruba, maar lijkt nu onder Nederland se druk bereid dezelfde munteenheid te hanteren als de overige eilanden, mits de autonome financiële koers van Aru ba gewaarborgd kan worden. Neder landse deskundigen twijfelen echter aan de haalbaarheid van een dergelijke onderneming Lubbers hoopt vandaag het rapport dat professor Weitenberg schrijft eerst opnieuw in het kleine comité te kun nen bespreken, alvorens in de loop van de middag de plenaire vergadering van de Ronde Tafel Conferentie voort te kunnen zetten. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel.(01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centraie redac tie bezet van zondag tm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur., 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-, losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316. tn.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vz x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3