Boek 'Zeeland in 1982' moet uit de handel Naaktrecreatie in Veere blijft taboe 1 BIVAK OCMA HOORT, ZIET M M W. Goudswaard in Poortvliet 102 jaar Recruten oefenen met touw in leeuwenkuil PZC/ Illegale zenders in Vlissingen in beslag genomen VISSERS WINNEN KORT GEDING Ir L. Eelkema nieuwe topman landinrichting in Zeeland Een jaar voor Aage M. wegens heling pandbrieven BORDEN BIJ DUINOVERGANGEN t j-cm-t - N WOENSDAG 9 MAART 1983 provincie 13 VLISSINGEN - De Vlissingsc gemeentepolitie heeft dinsdagochtend twee illega le zenders in beslag genomen. Tegen de bezitters. P. van L. <25» uit de Hercules Segherslaan en A. van F.. (24) uit de Jan van ('apellelaan. is proces-verbaal opgemaakt een onderzoek in dc woning van P van L naar aanleiding v klachten over storingen, werd een goedgekeurde zender en ontvanger aangetrof fen. die echter was opgevoerd met een zogenaamde lineair. De bak microfoons, lineair en voedingsapparaat, met een gezamenlijke waarde van ongeveer 500 gulden, zbn in beslag genomen In de woning van A van L is ook een opgevoerde zender gevonden Daar bleek ichillende bovendien het aantal kanalen te zijn verhoogd van 22 naar 40 MIDDELBURG - Het boek 'Zeeland in 1982' moet vandaag (woensdag) uit de handel worden genomen. De president van dc arrondissementsrechtbank, mr G. R. André de la Portc, heeft dit dinsdagmiddag bepaald. Hij deed uitspraak in een kort geding, dat twee vissers hadden aange spannen tegen de uitgever van het fotoboek. Aanleiding tot deze stap was het feit, dal de twee vissers voorkomen op een in het boek afgedrukte foto. die is gemaakt tijdens de strafzitting over dc 'visfraude'. Die zaak diende op 26 maart van het afgelopen jaar. Een aantal vissers werd toen veroordeeld wegens het verhandelen van vis huiten de vismijn om. De veroordeelde vissers hebben hoger beroep aangetekend, dat echter nog niet is behandeld. In zijn overweging heeft de rechtbank president een artikel uit de auteurswet betrokken, dat zegt dat 'openbaarma king van een foto nie t geoorloofd is voor zover een redelijk belang van de gepor tretteerde zich daartegen verzet' Mr Andre de la Porte vindt in dit geval, dat het belang van de betrokkende inder daad hoger moet worden aangeslagen dan het belang van de pers om tot pu blicatie over te gaan ..Terechtstaan in verband met een misdrijf moet in het algemeen immers als onterend worden beschouwd", zo zegt hij Verder merkt de rechtbankpresident op, dab een publicatie in een krant met kan worden vergeleken met die in een boek ..Het dagblad wordt meestal weg gegooid en de inhoud is na enkele da gen vergeten Een fotoboek wordt ech ter in de kast gezet en wellicht zo nu en dan opnieuw bekeken" De president acht het dus waarschijnlijk dat de vis sers door die afbeelding veel langer met deze visfraudezaak in verband worden gebracht dan indien de foto alleen in een krant zou zijn afgedrukt Ook heeft mr Andre de la Porte zich gestoord aan hel in het boek voorko mende foto-bijschrift. Door die tekst zou de indruk kunnen zijn gewekt, dat alle vissers zich aan dezelfde feiten schuldig hebben gemaakt als de hoofd verdachten. „Het kan dus best zijn, dat de twee vissers die het geding hebben aangespannen, in veel lichtere mate bij de fraude betrokken zijn Het onder schrift is dus ten opzichte van deze twee eisers onzorgvuldig' De vraag ol' rie voorzitter van de straf kamer tijdens dc strafzitting al dan niet toestemming heeft gegeven voor liet maken van de foto, is volgens mr André de la Porte niet van belang. Want als die toestemming wel zou zijn gegeven, hoeft dat helemaal nog niet te Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De huidige hoofdinge nieur-directeur voor de landinrichting in Zeeland, ir. L. Eelkema. zal binnen kort worden opgevolgd door ir. W. Z. van der Meer. Dat heeft het ministerie van landbouw en visserij dinsdag be kend gemaakt. Ir. Eelkema gaat op 1 mei met pensioen, Zijn opvolger is op dit moment nog plaatsvervangend hoofdingemer-direc- teur voor landinrichting, grond en bos beheer in Friesland Hij vervult die functie sinds 1976. Vanaf '67. toen Van der Meer bij het ministerie van land bouw in dienst kwam, vervulde hij ver schillende functies bij Staatsbosbe heer. Ir. Van der Meer (43) werd opgeleid aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen. Veerse Meer weer naar zomerpeil MIDDELBURG - In de periode van 28 maart tot en met 1 april wordt de water stand in het Veerse Meer van het win- terpeil op het zomerpeil gebracht, zo heeft de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, in de directie Zee land te Middelburg, ir G. C. Streefkerk, laten weten De verandering van de wa terstand houdt in. dat deze van 70 cm onder NAP met 70 cm wordt opgevoerd DEN HAAG Dc 10-jarige Rotter dammer Aage M. is dinsdag door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tol één jaar gevangenisstraf wegens heling van pandbrieven. De procureu r-generaal bij het hof eiste twee weken terug twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank in Middelburg legde eerder een straf van twee en een halfjaar op. De pandbrieven waren in 1978 gestolen bij de WestlandUÉi'.echtHypotheek- bank en hadden een waarde van tussen de 6 en de 8.5 nuljoen gulden Ze bevonden zich in een ijzeren kist in een berging onder een flatgebouw aan de Maasstraat De Belgische zakenman Leon Maas had ze daar aan een kennis in bewaring gegeven Volgens het openbaar ministerie was Aage M betrokken bij de overdracht van een deel van de gestolen waar in een Rotterdamse slijterij. In dezelfde zaak vielen tot dusver vier straffen variërend van een half tot twee laar Twee verdachten moeten nog voor het hof in Den Haag verschijnen Aage M beweerde ter zitting dat hu mets met de heling te maken heeft gehad Niettemin kon hij dinsdag om ajn straf lachen. Drie weken geleden veroordeelde het gerechtshof in Arn hem hem tot vier jaar celstraf wegens zijn betrokkenheid bij de voorberei ding van een gewapende overval POORTVLIET Maehiel Willem Goudswaard uit Poortvliet heelt zo langzamerhand de leeftijd van de zéér sterken bereikt. Dinsdag vierde hij zijn 102-de verjaardag, samen met een aantal familieleden en kennissen. Goudswaard woont samen met een van zijn dochters in een woning aan de- Rozemarijnstraat te Poortvliet. Het hele huis was op de verjaardag gevuld met mensen, zo vertelde een van de familieleden van de jange Onder hen veel kennissen en dorpsgenoten die Goudswaard de hand kwamen drukken en een presentje kwamen overhandigen Daardoor kan hij zich weer verheugen in een flink aantal doosjes sigaren en shag. bloemen en fruitmanden Goudswaard heeft nog een goede gezondheid al is hij veel aan huis gebonden betekenen, dat de voorzitter dan ook alle belangen zou hebben afgewogen. Als de voorzitter toestemming geeft om een verdachte te fotograferen, dan kan die verdachte altijd een beroep doen op de auteurswet. Dat geldt, vol gens dc rechtbankpresident, trouwens ook bij het maken van tekeningen in de rechtszaal. Ook daar kan een verdach te zieh tegen verzetten. Ook ging mr André de la Porte in zijn uitspraak in op het argument van de advocaat van Den Boer Uitgevers BV. mr A Minderhoud. die tijdens het ge ding stelde dat een strafzaak een open baar karakter heeft en dus door ieder een kan worden bijgewoond. „De foto in het boek laat niets méér zien, dan het geen iedereen heeft kunnen zien", stel de mr Minderhoud eerder. Mr André de la Porte hierover. „Een strafzitting is wel openbaar, en het publiek kan wel zien wie de verdachte is. maar deze openbaarheid dient alleen als publieke verantwoording van de strafrechtelijke behandeling en niet om de hele bevol king de gelegenheid te bieden de straf zitting bij te wonen" In zijn beslissing heeft de president be paald, dat het boek uiterlijk vanmid dag uit de handel moet zijn genomen Bij een overtreding van dit bevel moet de uitgeverij een dwangsom van 2500 gulden betalen Bovendien is Den Boer Uitgevers BV veroordeeld tot het beta len van de proceskosten In een eerste reactie verklaarde direc teur K. Scherphuis van de uitgeven,) dat hij zou trachten om. conform de uit spraak, de boeken terug te halen' Hij wees er overigens op. dat nagenoeg alle boeken inmiddels zijn verkocht. Hij schatte aantal boeken dat nog in de handel is. op 'enkele tientallen'. In gaand op de principiële kanten van de zaak sprak de heer Scherphuis over een 'vreemde splitsing tussen een dagblad en een fotoboek'. Ook stelde hij, dat de vrijheid van de persfotografen in het ge ding is. Moeite had hij verder met de opmer king van de rechtbankpresident, dat het niets uitmaakt of de betrokken fo tograaf al dan niet toestemming had om te fotograferen. De uitgeverij wacht voorlopig met het nemen van eventuele stappen en wil de principië le kanten eerst op een rijtje zetten. Groothandel in Middelburg neemt bedrijf in IJzendijke over MIDDELBURG - Dc levensmiddelen groothandel P. C. Koolc bv in Middel burg heeft vrijwel alle activiteiten overgenomen van de groothandel Catsman bv in IJzendijke. Dit blijkt uit een persbericht yan het Middel burgse bedrijf. Bijna alle tien medewerkers van Cats man zullen m dienst treden bij Koole Voor hoogstens twee zal gedwongen ontslag nodig zijn. De vestiging van Catsman in IJzendijke is gesloten. De klantenkring zal nu bevoorraad worden door de vestiging van P. C. Koole bv in Terneuzen. Behalve daar en in Middel burg heeft Koole ook vestigingen in Goes en Zienkzee waarbij in totaal om streeks vijftig mensen werken. Voor het komend jaar wordt een omzet van circa vijftig miljoen gulden verwacht. Door een teruglopende omzet zocht Catsman bv reeds enige tijd naar de mogelijkheid tot samenwerking met een regionale levensmiddelengroot handel VEERE - De naaktrecreatie 111 de ge meente Veere blijft taboe. Het college van burgemeester en wethouders heeft hierover overleg gevoerd met justitie en politie en het uiteindelijke resul taat is dat er bij de duinovergangen nog duidelijker borden zullen worden aangebracht waarop staat dat het re- crceèren zonder kleren is verboden. Voor dc aanschaf, van deze borden is een bedrag nodig van f 6000.-. Het col lege vraagt de raadsleden dil geld ter beschikking te stellen. Het voorstel komt aan de orde in de raadsvergade ring van woensdag 16 maart, aanvang 14.00 uur B en w achten het niet nodig dat de Algemene Politie Verordening op dit punt wordt gewijzigd. Volgens de APV kunnen justitie en politie naaktrecrea tie voldoende aanpakken. Alleen wordt er niet altijd tegen het verschijnsel op getreden, doordat de mankracht daar voor dikwijls ontbreekt De bewuste bepaling in de APV. op grond waarvan de politie kan optreden tegen naaktrecreanten luidt als volgt „In andere gevallen dan dip waarin arti kel 239 van het wetboek van strafrecht van toepassing is. is het verboden op een voor het publiek zichtbare plaats zich te bevinden ongekleed dan wel in kleding die niet voldoet aan de eisen der openbare zedelijkheid In het voorstel schrijven b en w Het toerisme legt in onze regio met alle daaraan verbonden porblemen «rege lmg van het verkeer bestrijding en voorkoming van misdrijven en dergelij ke) een grote druk op de capaciteiten van het politiekorps Dit. brengt met zich mee dat voor het functioneren van de politie prioriteiten moeten worden gesteld Wij willen hierbij uitdrukkelijk stellen dat het met-optreden door de politie tegen de naaktrecreanten, geen zaak van onwil is" Het dagelijks bestuur stelt daarom ook voor om bij alle duinovergangen opval lende borden te plaatsen waarop het verbod op naaktrecreatie duidelijk te lezen is Verder wordt de raadsleden gevraagd een krediet, van bijna 11 000.-. te vote ren voor het treden van brandbeveili- gingsmaatregelen in de lagere school Valerius" m de kern Veere Een bedrag van .eveneens, bijna elf mille wordt ge vraagd voor de aanschat van een hek werk en meubilair voor het kleuterge deelte van de experimentele christelij ke basisschool 'De Goede Polder Mei bloesem' in Vrouwenpolder. Een groep recruten moest een vergiftigde rivier oversteken met touwen. Het bospad fungeerde als rivieren één van de gerooide bomen als brug Alleen de 'leuningen' brachten de bivakkers zelf mee Het loopt tegen twaalven. In de kaderlent loeit de benzinegestookle ka chel en het is cr behaaglijk. Doe je ogen dicht en je vergeet dat je met je voeten op de bosgrond zit en dat het buiten juist beneden het vriespunt is. „Moet jij nog een ei?" vraagt kapitein R. Krens. „Nee dank je ik ben ook geen twintig meer" zo luidt de repliek van sma (sergeant-tnajoor-admini- strateur) J. Floresse. 't Was ook te gek geweest. Kwamen ze de vorige keer tekort, deze maal wordt het bivak bedeeld met overvloedige hoeveelheden eieren, cr komt geen eind aan. Uit deze regels blijkt dat wij ons in een legermilieu bevinden. Om pre cies te zijn op een landgoed van een rijke adellijke Belg. wat dicht bij het Noordbrabantse Ossendrecht ligt. Voor de tiende keer hebben de recru ten van het OCMA onder toeziend oog van de officieren hun tenten op geslagen Wanneer ik arriveer ïS het donder dag De Jongens zijn dinsdag al opge komen De eerste nacht hebben ze in de tweepersoons pubtemtjes doorge bracht. Dicht op de grond, waar het in de nanacht nog stevig vriezende is. Des anderen daags mochten ze de grote tenten op gaan zetten Daar zijn ook de benzinegestookte kachels die veel leed vergoeden. Bij mijn aan komst zie ik iemand zitten die juist de laatste hand legt aan de zoveelste reparatie aan één van deze wamite- verspreiders. Zijn spraak verraadt dat hij van gene zijde van Hoogerhei- dekomt En jawel, het is chauffeur P. de Meulmeester uit Arnemuiden Ook onder het kader zijn wat Zeeuw se elementen aanwezig. Dat blijkt bij aankomst Of ik 'de krant' bij me heb en of er niet meer van 'Oemoemenoe' in kan komen. Even later ben ik onherkenbaar ver anderd. Kistjes onder aan de benen, een overall en een overjasje Verder een baret om de vermomming com pleet te maken Eronderuit komen kan niet. regels zijn regels Na het eten. nasi met gebakken eie ren van goede kwaliteit, een rond gang. -Plaatsvervangend comman dant luitenant T. van de Riet geeft uitleg Waarom moeten recruten van het Opleidingscentrum Militaire Ad ministratie (OCMA-kazerne Middel burg! nou het veld in? Ze gaan later toch met cijfers en papieren om? Van de Riet. „Ze zijn ook militair Wan neer ze slagen voor hun opleiding worden deze jongens sergeanten-ad ministrateur, dan hebben ze een lei- dersfunctie, Juist door zo'n bivak kan je vaardigheden bijbrengen die van groot belang zijn voorleiding ge ven. Dat zijn planvaardigheid, socia le vaardigheden, communicatie en evalueringsvermogen Tijdens zo'n bivak wordt alles met groepsop- drachten uitgevoerd. Steeds wordt eén van de jongens aangewezen die als commandant fungeert. Iedereen komt zo een keer aan de beurt. Na afloop volgt dan een nabespreking". Inderdaad, er is geen sprake van het zonder meer opdrachten uitvoeren. Er wordt wat afgeevalueerd tijdens het tiende OCMA-bivak Dc recruten krijgen bij OCMA een opleiding van 22 weken. Daarna, wanneer ze slagen, gaan ze het land in en worden ze assisten van de csm's. Deze laatste afkorting staat voor Compagnie Sergeant Majoor, de moeder van de compagnie ge noemd. Deze csm heeft dan ook een belangrijke taak hij de voorziening van voedsel en de organisatie. Tijdens een IP (Introductie Bivak voor pas opgekomenen) worden de jongens flink beziggehouden. Naast praktijkoefeningen in het open veld is daar ook dc theorie die in de tenten wordt gegeven. Verder moeten de re cruten ervoor zorgen dat ze eten heb ben. dat de tent er onberispelijk uit ziet en dat er wacht wordt gelopen Niet te vergeten de zorg voor de per soonlijke eigendommen Niet op slot gedaan1 Wel dan wordt je plunjezak omgekeerd bij de controle Van de Riet ..We gaan ervan uit dat er niet gestolen wordt maar er moet ook geen aanleiding gegeven worden. Dat ieder buiten z'n pet op moet hou den en alle knopen van de jas dicht moet hebben doen we ook niet voor niets beschermd Bij een gasaanval moet de huid goed be zijn. dil moe- automatisch het geval zijn en dat brengen we nu bi) s Middags wordt er in de tenten les gegeven in kaartlezen. De 44 recru ten zijn over drie groepen verdeeld, ik voeg me bij de les voor groep twee. Onderwijs wordt daar gegeven door segeant eerste klasse J de Visser (af komstig van de commando's en daar om de groene baret dragend i. Stap voor stap wordt de materie uitge legd. Ook de coördinaten, cijfercodes waarmee je via de kaart een opgege ven plaats in het veld terug moet kunnen vinden. Specialisten kunnen dat bijna tot op de meter nauwkeu rig Na de theorie de praktijk Groep twee wordt behalve door De Visser ook geleid door sergeant-majoor H de Man. Beiden hebben éen van de jongens met de leiding in de groep belast. Er is een code opgegeven en die moet met behulp van de kaart leiden tot het vinden van een plaats in het open veld. Leiderschap blijkt nog ver te zoeken. De ene wil naar het zuiden, de andere naar het noorden en er bestaat onzekerheid over de vraag of je de kaart nu op z'n kop moet houden of niet. Na heen en weer geloop wordt de gevraagde plaats toch gevonden Diverse opdrachten volgen en het eindpunt is weer het bivak. a het avondeten een les krijgs tucht bijgewoond van kapitein R. Krens. Hij krijgt tegengas vanuit de groep wanneer het gaat over het al dan niet weigeren van een op dracht, Enkelen zouden het perti nent weigeren om zo maar in een sloot te stappen om deze over grote afstand te moeten doorwaden. Ze ker zouden ze dat niet doen als de zin van de opdracht niet duidelijk wordt gemaakt. Anderen zouden het wel doen. Krens wijst erop dat het meestal het beste is om dc opdracht eerst uit te voeren en daarna beklag te doen. Slechts onwettige bevelen behoeven, ja mogen zelfs niet wor den uitgevoerd. Bijvoorbeeld het vergassen van dorpelingen, omdat cr een guerrillastrijder zich tussen zou verbergen. Uit, de groep komen klachten over ge luidsoverlast. De generator die voor de stroomvoorziening zorgt heeft de hele nacht aangestaan en maakte veel lawaai. Sommigen konden geen oog dichtdoen Deze zaak komt laat in de avond ter sprake in de kadertent. Inmiddels heeft luitenant Th Jansen de leiding overgenomen van zijn plaatsvervan ger Van de Riet. De csm J. Picavet klaagt de agregaatkwestie aan. Sma J Floresse spreekt van 'spotten met rijkscenten' Uit de evaluatie blijkt dat er bij het kader geen goede af spraken waren gemaakt. Niemand nam daardoor de moeite om een han del over te zetten en een knop uit te drukken waardoor de overlast voor komen had kunnen worden Dat mag niet meer gebeuren dus. Omstreeks kwart voor één ben ik in de gastenslaaptent. Kort daarop gaat inderdaad het licht uit. Geluk kig heeft kapitein Krensjuist de dne- lagige militaire slaapzak voor me aan elkaar geritst. Met moeite lukt het in het nachtelijk duister om me erin te wringen. Tot mijn verbazing word ik voor zevenen al wakker, niet gehin derd door de wijze van slapen van de 'hospik' imedisch verzorger) wiens snurkvermogens berucht blijken te zijn Buiten een gedraaf en gestamp wat erop duidt dat de recruten terug keren van een verkwikkende 'och- tendsport' Na wassen, scheren en ontbijt staat vrijdagmorgen een tocht naar de leeuwenkuil op het programma. Op deze plaats in het bos worden touw- oefeningen gehouden. Weer in drie groepen. Opdracht is om met ge bruikmaking van touw naar de over zijde van het bospad te geraken. Er naar toelopen kan niet want dan zou verdrinkingsdood onafwendbaar zijn. Het bospad is namelijk veran derd in een snelstromende rivier. Groep één vindt al snel een oplos sing. Een van de jongens zal over zwemmen met het touw in de hand. Dat moet wel zo echt mogelijk. Op bevel van sergeant-majoor Floresse moet de zwemkandidaat zich uitkle den op zijn ondergoed na. Vervolgens steekt hij. al zwembewegingen ma kend. over. De touwverbindingen zjjn snel gemaakt en de hele groep, met een kist munitie en twee auto banden geraakt veilig aan de andere rivieroeverzijde. Groep drie is in de gelegenheid de. verrichtingen van één gade te slaan. Ook daar wordt dus de over- z wemtechnick toegepast. Veel moei lijker hebben ze het in groep twee. Deze willen een touw aan een boom bevestigen en zo overzwieren naar de overzijde. Zeer ingewikkelde constructies worden uitgedacht. Het helpt allemaal niets. Verder dan een meter uit de kant wordt er niet gezwierd. Het hele bedrijf doet den ken aan de vergeefse pogingen die de mensheid eeuwenlang heeft onder nomen om van de grond los te komen en vervolgens te gaan vliegen. Uit eindelijk lukt het toch. Op het nip pertje bereikt de met touw gezwier de vliegenier de overzijde. Welis waar met de hakken over de sloot. In de Braziliaanse wouden was waar schijnlijk een val in de rivier ge volgd en was de soldaat een gemak kelijke prooi geworden voor de vleesetende vissen. Maar wat geeft dat allemaal, het gaat om het werken in de groep en het samen vinden van een oplossing. Er wordt solidariteit bijgebracht, zo benadrukken de leden van het kader. Wanneer er twee te laat komen zijn zij niet fout maar de hele groep. Het gaat om de gezamenlijke verant woordelijkheid. de groep moet een eenheid zijn Volgens de leiding is dit juist in oorlogstijd van groot belang. Een groep kan meer dan een eenling. Wat tijdens het bezoek opvalt is de motivering van de meeste recruten. Voor vertrek naar Ossendrecht ben ik gewaarschuwd dat OCMA niet als representatief voor het gehele leger kan gelden. De opleidingsgraad van de nieuwkomers is hoog. Dat de mo tivering en inzet positief is in het ai- gemeen heeft volgens ingewijden ook te maken met het feit aal een meer derheid van de recruten geen baan heeft Heel anders dan enkele jaren terug. He t kader wil graag op de foto. Ik kies vrijdagmorgen voor een plaat van de hele groep, recruten en (onder-)offi- cieren Het kader op de knteén en de recruten rechtop Een beschreven schoolbord ln het midden. Zo kan la ter nooit getwijfeld worden aan het onderwerp wat op de gevoelige plaat is gezet. Na de foto huiswaarts. De recruten hebben nog een kleine week voor de boeg op dat moment. Morgen (donderdag) komen ze naar de kazer ne in Middelburg die zich opmaakt voor de viering van het vijftigjarig be staan. Willem Staat V-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13