sport, PSV voelt zich tekort gedaan bij Ajax: 3-3 Feyenoord toont ook tegen Roda JC twee gezichten Genante botsing tussen Hughes en Van Doorneveld Vader: haarbreedte van brons •er Doyer en Kruize in hockeyteam Haarlem prijst zich gelukkig met de winst TRAINER LIBREGTS: 'GEBREK AAN RUST' Milaan-Turijn 7 MAART 1983 Lerby (l.) breekt door de sliding van Landbergen is tevergeefs. Rechts de PSV'er Willy van de Kerkhof HAARLEM - Sinds afgelopen zaterdag is de relatie tussen Hans van Doorneveld en Barry Hughes ernstig verstoord. Na afloop van de competitiewedstrijd Haar- lem-Sparta (2-1) kwam het tijdens een bijeenkomst met de pers tussen beide oefenmecsters tot een felle botsing die resulteerde in een hevige woordenwisse ling. Zo noemde Hughes tijdens deze genante vertoning zijn opvolger bij Haar lem „een onbenul" en plaatste hij de nodige badinerende opmerkingen over de vakkennis van Van Doorneveld die op zijn beurt de weigering van de Brit om hem na afloop te feliciteren met de overwinning, aangreep om op te merken „dat is typerend voor deze man. Het is een uitgesproken egotripper". Aanleiding voor de confrontatie vorm den uitlatingen van Hughes afgelopen zaterdag in een interview in het Haar lems Dagblad waarin de kleurrijke Sparta-trainer nogal wat kritische kanttekeningen plaatste bij het beleid van de club na zijn vertrek driejaar ge leden. Zoals bekend werkte Hughes met een onderbreking van driejaar bij Go Ahead Eagles, tien seizoenen achtereen bij Haarlem. Zo veroordeelde Hughes in het gewraakte artikel het aankoopbeleid van Van Doorneveld en noemde hij Haarlem „een stille en ano nieme club die na zijn vertrek niet meer bij het publiek aanspreekt". Verder refereerde Hughes aan een tele foontje de afgelopen week van Van Doorneveld die hem had gevraagd een aantal spectaculaire uitspraken te doen voor de wedstrijd Haarlem-Sparta om zo een bepaalde stemming te creë ren en extra aandacht te krijgen van de media. Hughes weigerde die medewer king „omdat ik aan dat soort onzin niet meedoe. Zeker niet als het over mijn rug gaaf', aldus de oefenmeester in het in terview. Van Doorneveld die zaterdagavond toegaf dat hij contact met zijn voorgan ger bij Haarlem had gezocht, reageerde na afloop van de wedstrijd furieus op de uitlatingen van zijn tegenspeler „Hug hes wil steeds maar weer laten blijken dat hij het zo goed heeft gedaan bij Haarlem maar als ik zou willen kan ik ook over zijn beleid wel een boekje open doen". En zich vervolgens richtend tot Hughes: „Ik ben weliswaar nog geen achttien jaar werkzaam als trainer, maar ik heb in drie seizoen meer bereikt bij Haarlem dat jij ooit tevoren". Hughes vervolgens geprikkeld ..Dat is nu de dankbaarheid voor alles wat ik eerder voor jou heb gedaan", zo wierp de technisch leider van Sparta tegen, daarbij verwijzend naar zijn inspannin gen om Van Doorneveld met behulp van Engelse collega's te voorzien van informatie over Spartak Moskou dat in de eerste ronde Arsenal had uitgescha keld. „Je slooft je uit maar dit is dan het resultaat", aldus Hughes. BLOEMENDAAL - Theo Doyer van Bloeraendaal en Hans Kruize van HCKZ zijn teruggekeerd in de hockey- selectie van bondscoach Wim van Heu- men. Doyer was voor het laatst actief in het nationale team tijdens de we reldkampioenschappen in Bombay be gin 1982, terwijl Kruize ruim tweeë neenhalf jaar geleden vanwege werk zaamheden voor het Nederlands elftal bedankte. HAARLEM - Haarlem mocht zich zaterdagavond in een matige wed strijd gélukkig prijzen met de vol le winst. Bezoeker Sparta was im mers duidelijk de betere ploeg ge weest. De Rotterdammers over speelden zelfs in de tweede helft hun tegenstander. Zoals zo vaak viel het winnende doelpunt echter aan de andere kant. Doelman Dir- ven, nog altijd vervanger voor Formannov, ging daarbij niet vrij uit. Kéur (Haarlem) en Olde Rieke- rink hadden voor 1-1 gezorgd. Balra scoorde de winnende goal voor Haarlem. Chaotisch Helmond Sport - PEC Zwolle was een chaotisch duel, dat eindigde in een 2-2 puntendelmg. De Zwollena ren opereerden erg aanvallend, maar waanden zich een kwartier na rust ten onrechte al winnaar. Toen scoorde Van Roon. Door Dijkstra kwam Helmond gelijk, Corbijn zet te de Brabanders zelfs op 2-1, maar Scheve schoot PEC in de laatste minuut langszij. Forse zege De opleving van FC Twente, na het aantrekken van Jan Sörensen, is van korte duur geweest. Na de winst op Helmond Sport en een ge lijkspel tegen FC Utrecht, liep de degradatiekandidaat in Sittard fors tegen de lamp: 3-0 Dedoelpun- ten waren van Zuidersma (twee keer) en Ruys Koemannen De Koeman-broertjes zijn goud waard voor de ploeg van FC Gro ningen. Tegen Willem n namen Er- win en Ronald elk weer een doel punt voor hun rekening. Ze beheer sten het middenveld en hadden een belangrijk aandeel in de 4-3 over winning. Er zijn overigens niet veel ploegen die in Groningen drie keer scoren, maar die verdienste leverde Willem H geen punten op. Score- verloop: Bastiaansen 0-1, De Jonge 1 -1Erwin Koeman 2-1Van Mierlo 2-2. Ronald Koeman 3-2, De Jonge 4-2. Hoyer 4-3. FC Utrecht-AZ AZ verdiende zondag een zwarte kaart voor negatief voetbal tegen FC Utrecht. Scheidsrechter Bak ker had de macht niet om de Alk- maarders te diskwalificeren, zodat trainer Hans Eykenbroek glunde rend het punt opstreek. Hij gaf toe dat hij dat „een meevaller" vond. AZ kwam aan die 0-0 door het hope loos falen van de Utrechtse schut terij. De beste man van het veld was Eddie Treytel. Herboren Eagles De trainerswissel (Wullems voor Maaskamp) en de opzienbarende transfers van Jan Jongbloed en Dick Schneider hebben blijkbaar him uitwerking niet gemist bij Go Ahead Eagles. De „zieke" Deventer Adelaars vlogen zaterdagavond als herboren. Ze versloegen NEC met 5-1 cijfers. De doelpunten waren van Grim (0-1en vervolgens Small, Bosman, Witbaard, Ten Cate en Bosman (5-1). BOEDAPEST - Driehonderste van een seconde kwam Els Vader tijdens de Europese kampioenschappen indooratle- tiek te kort voor een medaille. De Zeeuwse sprintster eindig de in de finale op de tweehonderd meter als vierde in 23 64 Tijdens diezelfde finale realiseerde de Oostduitse Manta Koch een nieuw wereldrecord. Koch, die vorig jaar in Athene ook al imponeerde met een wereldrecord op de 400 meter, kwam tot 22,39. Rob Druppers. gestart als een van de favorieten op de 800 meter, viel in de halve finale uit met een blessure aan zijn ïintorKoironbeen. Hoogspringster Ella Wijnants - de laatste tijd verrassend goed op dreef - stelde teleur. Met een hoogte van 1.80 meter reikte ze niet verder dan een negende plaats. In Boedapest sneuvelden in het totaal vier wereldrecords. Naast het nieuwe record van Marita Koch kwam ook de Russische hoogspringster Tamara Bykova tot een super prestatie De Sowjet-atlete verbeterde het oude record van Ulrike Meyfarth met één centimeter. 2.03 meter Op de 60 meter horden sneuvelden twee wereldrecords Thomas Mun- kelt, (DDR) noteerde bij de heren 7.48 seconde en bij de da mes kwam Bettine Jahn iDDR) tot 7.75 seconde AMSTERDAM - Ajax heeft een punt gehaald uit twee wedstrij den tegen PSV. Na de overtrokken 4-0 uit de eerste competitie helft kwam Ajax in het Olympisch Stadion niet verder dan 3-3. Dat gebeurde in een duel dat boeiend was door de overgave vantwee ploegen. Door de botsing van Ajax aanvalsmacht op PSV's goed georganiseerde verdediging en door de chaos die twee elftallen, voortdurend op de toppen van hun tenen lopend, niet steeds konden voorkomen. De Eindhovenaren creëerde veel meer kansen, namen tot tweemaal toe een voorsprong, maar moesten die in één geval afstaan toen Olsen na een ingreep van Stevens wat al te spontaan een horizontale houding aannam en scheidsrechter Mulder Ajax een strafschop toekende. l„Wij hadden hier moeten winnen", zo stelde PSV-aanvoerder Stevens dan ook na afloop vast. Dat dat niet gebeur de (de tweekamp eindigde in een gelijk spel: 3-3) kwam volgens PSV-trainer Li- bregts door het gebrek aan rust in zijn ploeg: „Ik ben echt wel teleurgesteld omdat wij de winst bij 3-2 nooit meer uit handen hadden mogen geven. Er was nog minder dan een kwartier te gaan". AJax-oefenmeester De Mos dankte in tussen God op zijn blote knieën' dat het toch nog met een gelijke stand was afgesloten: „Bij 2-3 speelden wij een verloren wedstrijd". De vele goals wekken de indruk dat er in het Olympisch Stadion, waar slechts 30.000 toeschouwers een topper hadden verwacht (een jaar geleden waren dat er nog 60.000), een spectaculair duel is af gewerkt. Niets was echter minder waar. De ontmoeting viel al evenzeer tegen als de eerste confrontatie tussen beide teams in oktober in Eindhoven die een uiterst geflatteerde overwinning van 4- Ovoor PSV opleverde. Besluiteloos Vooral Ajax stelde teleur en het lijkt dan ook gerechtigheid dat het juist in deze periode van vormverlies als kop loper in de eredivisie is achterhaald door Feyenoord. De landskampioenen hadden wel veel vaker balbezit, maar waren te besluiteloos om daaruit ook rendement te halen. Het verrassings element werd meestal door breedte- spel uit de wedstrijd gehaald, waarbij ditmaal vooral Vanenburg, die te zeer op persoonlijk succes uit was, de rem mende factor was. De ploeg wist ook geen raad met de countertaktiek van PSV. Weliswaar speelde de nummer 3 van de ranglijst wat minder defensief dan een half jaar geleden op eigen veld toen de voorhoe de nauwelijks contact had met de mid denlinie, maar voorop stond ook bij de ze gelegenheid bet voorkomen van doelpunten. Ajax 'mocht' het spel maken, maar had daar zoveel moeite mee dat het van ge luk mocht spreken dat het niet in een vroeg stadium buiten spel werd gezet. Het liet zich verleiden om massaal naar voren te gaan en was niet berekend op de gevaren die de vernieuwde aanval van PSV met zich mee bracht. Ter voorbereiding op het treffen met Ajax nam Libregts een week geleden tegen Go Ahead Eagles een proef met het trio Van Duren. Thoresen en Wild schut. Omdat Libregts tevreden was over dat experiment speelde hij die troeven ook in Amsterdam uit, ook al omdat spits Koolhof pas zondagmor gen liet weten weer fit te zijn. „Ik wilde alleen topfitte spelers inzetten. Met Koolhof wilde ik nog geen risico ne men". Tegen de Eagles kwam PSV met zijn alternatieve opstelling tot vijf goals. Tegen Ajax zou dat aantal waarschijn lijk ook zijn gehaald als doelman Schrijvers niet in zo'n glanzende vorm zou hebben gestoken. Vooral in de eer ste helft excelleerde hij door achter eenvolgens Lokhoff, Thoresen, Willy van de Kerkhof en opnieuw Thoresen. TURIJN Francesco Moser heeft zaterdag de 69e Milaan-Turijn op zijn naam gebracht. Na 226 kilometer was hij de rapste in de eindsprint van een groep van 50 renners. Frits Pirard eindigde als tiende. De uitslag van Milaan - Turijn is: 1 Moser (Ita) 226 km ln 5.31.23, 2 Milan! (Ita); 3 Kehl (WD1); 4 Gavazzi (Ita): 5 Pevenage (Bel), 6 Mantovani (Ita): 10 Pirard (Ned) die vrij voor hem opdoken van scoren af te houden en door de bal na een lob van Lokhof achterover vallend uit zijn doel te houden. Schrijvers was met Olsen en bij vlagen ook Cruijff een van de weinige Ajacie- den die voor kwaliteit garant stond. De beste Nederlandse doelman van ditmo- ment was in de defensie de enige die ervoor zorgde dat het door PSV beoog de plan niet helemaal uit de verf kwam. Dat plan hield in dat Thoresen zich als puntspeler enigszins zou laten terug vallen om Molby uit het centrum van de verdediging weg te lokken, waardoor anderen in het 'gat' zouden duiken. Molby werkte mee. ook al omdat hij on zeker was en nogal eens foutieve passes gaf. PSV kende in dc defensie nauwelijks problemen, omdat Kieft er opnieuw verloren bijliep. De treffers kwamen vooral van Ophof. Hij scoorde na het openingsdoelpunt van de 18-jarige Eindhovenaar Van Duurcn via een strafschop de gelijkmaker, toen Ste vens de doorgebroken Olsen tegen de. grasmat werkte, al leverde de Deen daarbij wel zijn 'aandeel'. Vier minuten nanist scoorde Ophof 2-1 en vervolgens had Ajax alle mogelijk heden de winst definitief naar zich toe te trekken. De ploeg verzuimde daL Toen Ophof Poortvliet 'neerlegde' be nutte Thoresen de penalty (2-2). Kool hof (ingevallen voor Willy van de Kerk hof) bracht PSV opnieuw aan de lei ding, maar Schoenaker redde het ge zicht van Ajax nog enigszins: 3-3. Net zo goed rood De schade bleef voor Ajax verder be perkt tot gele kaarten voor Schoena ker. Boeve (diens derde( en Johan Cruijff, die halverwege de tweede helft wraak nam op Stevens en daarvoor net zo goed rood had kunnen krijgen. Ste- vebs, zelf ook op de bon 'geslingerd': „Ik maakte een overtreding en hij trapte me na Kijk maar eens naar die snee op mijn borst. Volgens mij had Cruijff er uit gemoeten". Cruijff vond het niet nodig om al te lang bij dat incident stil te staan: „Van twee mandekkers heb ik geen cent last gehad, maar toen Stevens erbij kwam was het meteen mis. Het was niet de eerste trap, die ik van hem heb gekre gen. Toen ik door Stevsns werd ge raakt gooide ik mijn been omhoog om me te beschermen tegen zijn tweede been, dat er in een duel altijd achter aan komt". ROTTERDAM - Feyenoord blijft een uiterst merkwaardige ploeg. Het ene moment kan het Rotterdamse team zich zo koel en nuchter gedragen dal de volwassenheid binnen het collec tief eindelijk bereikt lijkt; het volgende moment tonen de voet ballers zelf nadrukkelijk aan dat ze zover nog lang niet zijn. Onder druk springt Feyenoord als een beginneling in de fout en wordt al de goodwill die voordien is gekweekt in één klap ongedaan gemaakt. Twee minuten extra speeltijd lijken dan „een uur" tc duren, zoals weekend-coach Ab Fafie („ik heb hem nog stevig zitten knijpen") gisteren opmerkte. Soms dient dat opvallende verschil zich om de week aan, vaak gebeurt het dit seizoen in een en dezelfde wedstrijd dat de groep de twee gezichten toont. Het laatste was dus gistermiddag weer het geval in het treffen met Roda JC, een duel dat met forse cijfers gewonnen had kunnen worden, maar dat uiteindelijk slechts via de benauwde 3-2 de punten bracht die dank zij de Amsterdamse remise de gedeelde toppositie opleverden Welgeteld veertien echte kansen dwongen de Rotterdammers af in de periode die zich uitstrekte tussen de 25e en de 75e minuut Drie ervan leverden een doelpunt op Houtman en Jeliazkov 2xi. waarmee het spectaculaire en bij vlagen goede voetbal slechts mager werd beloond, maar ook bij 3-1 leek er geen vuiltje aan de lucht. Niettemin moest in Jiet laatste kwartier de stormbal opzichtig gehesen worden. Alle rust vloeide plotseling weg uit de Rotter- uamse linies en de onverklaarbare angst sloop weer binnen. In eerste instantie bestond ook nu weer de neiging de defensie de schuld van de problemen te geven en inderdaad' in die linie heerstede grootste nervositeit toen Roda begon te dringen. Niel- .sen en Stafleu, pauze-invaller voor Van Hanegem, kunnen nu eenmaal niet dezelfde rust brengen als De Kromme die halver wege 'duizelig' („dat is waarschijnlijk de overgang"! in de kleed kamer was achtergebleven. Ze voetballen beiden wathorteriger en onbesuisder en missen het gedecideerde van de routinier. Geen organisatie Nu de geschorste Wijnstekers tussen de 20.000 kijkers had plaatsgenomen en doelman Hiele te veel bezig was met zijn nog altijd pijnlijke rug, was er achterin geen organisator meer over, want van Troost en invaller Brard is niet te verwachten dat zij zich als zodanig manifesteren. Van Michel Valke mag dat wel gevraagd worden, maar sinds de komst van trainer .Libregts naar de Kuip zeker is, is de middenvelder zichzelf niet meer. Hij bewoog zich in elk geval meer voor- dan achterin, waarmee hij de basis voor de problemen doorschoof. Naar het middenveld en naar de voorhoede. „Daar moet ook een verwijt naar toe", aldus Fafie. „Als je zoveel kansen krijgt en je benut ze niet. dan vraag je om problemen". Terecht, die opmerking, maar het verwijt kon ook worden door gespeeld naar de dug-out. hoewel een aantal spelers leegge- speeld leek, weigerde Fafie opnieuw te wisselen. Zijn argument klonk dit keer echter plausibel. Met Been en Hoekstra had hij geen verdedigers meer op de bank. maar spelers die louter voor uitdenken. En daar liepen er al te veel van in het veld, met Valke. de verder overigens goedspelende Jeliazkov en vooral Gullit, die doodgemoedereerd aan de rechter zijlijn bleef hangen onder het motto: dan sta ik helemaal vrij als Ik een bal krijg. Dat gebeurde in de slotfase slechts zelden, veel vaker konden de Roda-verdedigers aan die kant ongehinderd opkomen, zodat de druk nog groeide Meer dan die ene treffer van Van der Ven. na een misverstand Hiele-Nielsen, konden de Limburgers niet fabri ceren. Zoals ze in het begin ook niet meer dan één doelpunt hadden kunnen maken, toen ze het spel nog goed soeelden en de 'schrik van Kerkrade' (Feyenoord leed daar met 4-1 de enige seizoennederlaag tot nu toe) er bij de tegenstander nog diep inzat. Postbodevoetbal Na de fraaie 0-1 van Van Geel echter ging Roda te veel postbode voetbal spelen, liepen de met dc bewaking van Jeliazkov belas te Calderwood en laatste man Ehlen elkaar tc vaak in de weg en richtte Feyenoord zich op. De 0-1-tussenstand van Ajax-PSV stimuleerde zodanig dat er doorlopend kansen werden ge creëerd. Houtman zorgde voorde gelijkmaker. Jeliazkov teken de voor 2-1 en 3-1, terwijl de Bulgaar (2x). Gullit <2xi en Hout man (2xl nog fraaie mogelijkheden lieten liggen. Daartussendoor verkwanselde invaller Raeven voor Roda een riante kans. knalde Van Geel nog op dc paal en bleef Roda positief aanvallend spelen In de slotfase schoten de Limburgers net te kort. Hoewel een gelijk spel te veel van het goede zou zijn geweest, had coach Piet Visser zijn oordeel klaar. „We hadden hier een punt moeten pakken. Het ligt aan ons zelf dat dat niet is gelukt". Andrej Jeliazkov torent hoog boven Roda speler Leo Degens. rechts no. 3) en brengt Feyenoord op 2-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9