India onthaalt Bouterse op presidentieel welkom PZCfi Razzia's en arrestaties in buitenwijk Bulawayo Nieuwe Labourregering Australië wil economie voorrang verlenen VVD houdt vast aan aftrekbaarheid van het weef buitenschilderwerk PZC/i LEGERLEIDER IN BURGERPAK Jordanië sluit consulaten na diefstallen Bank open op zaterdag Veel doden na instorten flat MAANDAG 7 MAART 1983 binnen-buitenland iVan ome speciale verslaggever) NEW DELHI - Suriname's sterke man, kolonel Desi Bouterse, is zondagmiddag in New Delhi aangekomen. Tot het laatste moment was onzeker of Bouterse als regeringsleider dan wel als staatshoofd bij de topconferentie van niet-gebonden landen in New Delhi ontvangen zou worden. India koos voor het laatste: Bouterse werd verwelkomd door president Zail Singh. Keurig in het burgerpak nam hijstaan de op het met rood pluche beklede po dium, de erewacht van de drie strijd- krachtonderdelen in ogenschouw. Na het nationale volkslied reed een witte Mercedes hem met motorescorte naar zijn hotel. Een paar uur eerder was dr. ROTTERDAM (ANP) Jordanië heeft enkele weken geleden haar (honorair) consulaten in ons land (Den Haag en Rotterdam/Delft-Zuid) gesloten in verhand met inbraken in december en januari. Het gaat volgens de Jordaan se consul in Rotterdam, H. van den Akker, om „gerichte" inbraken, waar bij alleen paspoorten, stempels en zegels met een waarde van 50.000 gulden zijn gestolen. Door de Jordaanse consul in Neder land afgegeven papieren worden in alle Arabische landen erkend, aldus Van den Akker. De politie onderzoekt de zaak, maar heeft nog geen spoor van de inbrekers gevonden. Harvey Naarendorp, buitengewoon ambassadeur, reeds gearriveerd. Het zal vooral van diens staatsmanschap afhangen of Suriname de overige La- tijnsamerikaanse landen mee krijgt voor een veroordeling van Nederland op de topconferentie vanwege de stop zetting van ontwikkelingshulp aan Su riname. In het huidige Indiase ontwerp van de slotverklaring is een eerdere in Managua aangenomen alinea hierover' weggeschrapt. Bouterse werd omringd door strikte veiligheidsmaatregelen; de Palam luchthaven was behalve voor regenngs- vliegtuigen afgelopen weekeinde voor alle vliegverkeer gesloten. Ook de route naar het hotel en de onmiddellijke na bijheid daarvan was hermetisch afge grendeld: ook voor journalisten Nu er 68 delegatieleiders en 27 staats hoofden, drie koningen, zes eerste mi nisters en 1 kroonprins zijn gearriveerd, lijken de veiligheidsmaatregelen alleen maar strenger te worden. De staats hoofden van Soedan. Irak en Iran heb ben het niettemin laten afweten; de si tuatie thuis maakt hun aanwezigheid blijvend gewenst. Zij stuurden verte genwoordigers. Cambodja zal in de ko mende jaren niet in de beweging der niet-gebonden landen vertegenwoor digd zijn. Na dagenlange vaak verhitte debatten gelukte het de ministers niet een uitweg uit het probleem van de Cambodjaanse vertegenwoordiging te komen. Strijdpunt was of de regering-Heng Samrin-die de steun van Vietnam heeft - of de anti-Vietnamese coalitie van Prins Norodom Sihanouk Cambodja mocht vertegenwoordigen. MAASTRICHT (ANP) Als enige bankinstelling in Nederland is Spaarbank Limburg in Maas tricht zaderdag overgegaan tot openstelling op zaterdag. Voorlopig zullen bij wijze van proef twee bijkantoren in Noord- Limburg, te weten Venlo en Ven- ray, op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend zijn. Door deze openstelling kunnen zes parttimers aan werk geholpen wor den, zo heeft de spaarbank laten weten. Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag tot en met vrijdag; Wisselend bewolkt en later mogelijk regen. Middagtemperatuur ongeveer tien graden. Deltagebied ASSEN (ANP) De WD zal in de tweede kamer concrete voorstellen indienen om het buitenschilderwerk aan woningen fiscaal aftrekbaar te maken. Worden die voorstellen ver worpen, dan zal de partij tegen het wetsontwerp inzake de aftrekbaar heid van groot onderhoud aan wonin gen stemmen. Partijleider Nijpels heeft dit zaterdag op een partijbijeen komst in Assen aangekondigd. Het betrokken wetsontwerp is vrijdag door de regering naar de tweede kamer gestuurd. ..de huidige voorstellen zijn ons te mager," aldus de WD-voorman. „Mijn fractie is niet bereid voor deze magere regeling de prijs van het hogere huurwaardeforfait te betalen." Nijpels zei zeer teleurgesteld te zijn dat de regering "tot nu toe niet bereid is gebleken tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde wensen van de WD op dit gebied." Alle voorzorgsmaatregelen ten spijt slaagde een contingent van 150 Iraakse commando's er toch in voet aan land te zetten op de Palam-luchthaven. Een C 130-Hercules met Iraanse veilig heidsmensen moest evenwel onver richter zake terugkeren. Drie zwaarbe wapende veiligheidsagenten met een geldig visum, een kogelvrije auto en een aantal motortietsen mochten wor den uitgeladen. Journalisten worden gebracht van het hotel naar het zogenaamde mediacen ter in opgekalefaterde stadsbussen, die extra met vloerbedekking, gordijntjes en gestoffeerde leuningen zijn uitge rust Het is onmogelijk om direct con tact te leggen met één van de delegatie leden. De Irakezen en Iranezen mogen hun on derdak in New Delhi niet verlaten, be halve een half uur per dag om bood schappen te doen. Demonstraties die gepland waren zijn in de kiem ge smoord. Veteranen onder de veslagge- vers hier spreken van de zwaarst be veiligde topconferentie. HOOFDAGENT SCHIET MAN DOOD DORDRECHT (ANP) De 36-jarige J. S. uit Heenvliet is in de nacht van vrijdag op zaterdag neergeschoten achter zijn woning en ter plaatse overleden. Later in de nacht werd de 30-jarige H. V., hoofdagent van politie in Rotter dam, aamngehouden in Portugaal, nadat hij zich telefonisch bij de politie had gemeld. V. heeft Inmiddels bekend J. S. te hebben gedood. Dit heeft de rijkspolitie te Dordrecht bekendge maakt. De verdachte verkeerde in overspannen toestand, aldus de politie. Gebleken is, dat de verdachte en het slachtoffer elkaar hebben gekend, maar dat de relatie tussen hen enkele maanden geleden werd verbroken. Het motief van de daad is niet duidelijk. De politie wist dat tussen verdachte en slachtoffer een vete bestond, maar, aldus een woordvoerder, „we hadden niet voorzien, dat dit zou kunnen gaan gebeuren". H.V. heeft S. met vier schoten in de borst om het leven gebracht. Straffen De drie daders van de aanslag op de ambassadeur van Israèl in Groot-Brittanië, Shlomo Argov, zijn zaterdag door een Britse rechtbank tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. De Irakees Nauoff Rosan kreeg 35 jaar. De twee anderen, de Jordaniers Mar wan el Banna en Hassein Said dertig jaar. LYON (AFP/UPI) De van oorlogsmisdaden verdachte Klaus Barbie is zondag met spoed naar een ziekenhuis overgebracht voor een herniaoperatie. Barbie zit in een gevangenis in de Franse stad Lyon nadat hij vorige maand door Bolivia werd uitgeleverd .Barbie lijdt volgens functio narissen van het Edouard Herriot ziekenhuis aan een hemia waardoor hij dreigde te stikken. Hij had zaterdag bezoek gehad van dochter Ute, die in Oostenrijk woont. Zij verklaarde na het bezoek dat Barbie .koorts had en moe en op was". Zijn medische verzorging noemde ze goed en zij verwachtte dat hij snel weer beter zou zijn. Foto: Ute Messner (m), dochter van Klaus Berbie. gaf zaterdagavond een persconferentie, nadat zij haar vader in de gevangenis bij Lyon had bezocht. Links de advocaat van Barbie, Alain de la Servette en rechts de schoomoon van Barbie, Heinrich Messner. NKOMO ONDERGEDOKEN Een depressie bovenZuid-Skandinavié trekt snel oostwaarts. Een kou-front daarvan trekt in een zuidelijke richting over de Noordzee en Denemarken, maar zal onze omgeving niet bereiken. De luchtdruk boven Zeeland blijft ta melijk hoog en dit is te danken aan een krachtig hogedrukgebied, dat zich langzaam zuidoostwaarts naar Frank rijk verplaatst. Tussen deze systemen stroomt koele, vochtige oceaanlucht over west-Europa. Hierin kan af en toe wat regen vallen. De verwachting voor vandaag luidtopklaringen en af en toe wat lichte regen. Later op de dag over wegend droog. Vanwege de krachtige westelijke wind blijft het fris. Later op de dag zal de wind geleidelijk afnemen- De maximum temperatuur ligt rond de 7 8 graden en daalt de komende nacht lot ongeveer 3 graden. Vooruitzichten voor dinsdag: de wind neemt tot matig of vrij krachtig af. Het is overwegend droog en de zon zal zich af en toe laten zien. Weinig verandering in temperatuur. Nautisch bericht Wind: west tot west-noordioest 6-7, later in de ochtend afnemend 5-6, later op de dag 4-5 Bft; zicht: goed; temperatuur kustwater: 4 graden Celcius; afwijking waterstanden: een geringe verhoging; maximale golfhoogte monding Schel- de's: bij hoog water vanochtend rond de anderhalve meter, later afnemend tot een meter ZON EN MAAN 8 maart zon op 0713 onder 18.31 maan op 04.25 onder 11.54 DEN HAAG (ANP) Het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL), de overige onderwijsorgani saties van het ambtenarencentrum en de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Leraren in Lichamelij ke Opvoeding hebben bij de recht bank in Den Haag een proces aangespannen tegen minister Deet man van onderwijs. De organisaties achten de beslissing van de bewindsman om de drie taakuren voor de eerste graadsleraren met een volledige betrekking af te schaffen een on rechtmatige daad. Zij beschuldigen de minister van onbehoorlijk be stuur en vragen de rechter een en ander ongedaan te maken. Voorzit ter A. van de Maagdenberg van het NGL heeft dit zondag bekendge maakt. De rechtbank is gevraagd de zaak in een zogenoemde korte termijn pro cedure af te wikkelen. Toch kan naar de verwachting van het NGL op zijn vroegst pas over zes weken een uitspraak gedaan worden. De tweede kamer debatteert komen de week over de omvangrijke bezui nigingen in het onderwijs. Er staan veel acties op stapel. Een woord voerder van het ministerie van onderwijs verklaarde zondag geen commentaar te kunnen geven, om dat de dagvaarding in dit proces op het departement nog niet bestu deerd is. De Algemene Verenigidng van Schoolleiders (AVS) heeft gedreigd het overleg met minister Deetman over de onderwijsvernieuwing op de helling te zetten als de bewindsman zijn „ad-hoc bezuinigingspolitiek" blijft voortzetten. De vereniging vertegenwoordigt het gros van de Nederlandse schoolleiders uit het vwo, havo en mavo. De AVS eist op korte termijn overleg. JOHANNESBURG - Zimbabweaan.se veiligheidstroepen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag grootscheepse Centrumpartij taboe voor leden Ecologische Beweging ALKMAAR (ANP) Het lidmaat schap van de Ecologisxche Beweging is voortaan onverenigbaar met dat van de Centrumpartij sympathiseren, wordt verzocht hun lidmaatschap op te zeggen en elk lid dat ook bij de Centrumpartij is aangesloten wordt geroyeerd. Dit heeft plaatsvervangend voorzitter R. L. Sandstra zaterdag bekendgemaakt. De Ecologische Beweging voelt zich ernstige schade toegebracht door de Centrumpartij. Directe aanleiding hiertoe is de bvestelling afgelopen woensdag van een zaal in Leiden onder de naam van de Ecologische Beweging. Van de diner-bijeenkomst voor 27 personen had het anti-fascismecomité in Leiden lucht gekregen en op de afgesproken tijd kwam niemand opda gen. Eerder al, in januari, bestelde de Centrumpartij onder dezelfde naam een zaal in hotel Krasnapolsky in Amsterdam. Deze bijeenkomst riep ook protesten op van anti-fascisme betogers. NEDERLAAG CONSERVATIEVE COALITIE zoekacties naar wapens en rebellen ge houden in de buitenwijken van Bula wayo. Bij deze razzia werd het verla ten huis van oppositieleider Joshua Nkomo urenlang doorzocht. ZAPU-lei- der Nkomo is volgens partijleden om 'gezondheidsredenen' ondergedoken bij familieleden. Zijn verblijfplaats is niet bekend. Het ZAPU-parlementslid Sydney Malungu en enkele partijgeno ten werden gearresteerd op verden king een opstand te willen organiseren in Matabeleland. Bulawayo is de hoofdstad van Matabeleland en geldt als het politiek centrum van de ZAPU- partij. Terwijl de zoekacties in volle gang wa ren, vertrok minister-president Robert Mugabe zaterdag met een 31 man ster ke delegatie naar New-Delhi. Hij neemt daar deel aan de conferentie van niet- gebonden landen. De door Noord-Koreanen opgeleidde Vijfde Brigade, die door de Z APU-partij en Amerikaanse journalisten van ver schillende wandaden en moordpartijen in Matabeleland wordt beschuldigd, had de zwarte woonwijken van Bula wayo, waaronder ook de townships Lu- veve en Pelendaba, van de buitenwe reld afgegrendeld. Ooggetuigen beweren dat talrijke man nelijke inwoners vanaf de leeftijd van twaalf jaar werden gearresteerd en op vrachtwagens werden weggebracht. In verschillende delen van Bulawayo hoorde men de gehele dag geweervuur. Een Amerikaans televisieteam werd enkele uren lang vastgehouden en mocht de zwarte woonbuurten niet bin nen. In Bulawayo zelf was de binnen stad vrijwel geheel verlaten. Verschei dene banken en winkels moesten slui ten omdat het personeel niet was ver schenen. Joshua Nkomo heeft enkele weken ge leden de regeringstroepen ervan be schuldigd van plunderingen en ver krachtingen in Matabeleland en stelde het leger verantwoordelijk voor de dood van onschuldige mensen. Minis ter van voedselvoorziening Enos Nka- la reageerde daarop door in een inter view met het dqagblad The Herald in Harare te verklaren dat de ZAPU-par- tij van Joshua Nkomo de oorzaak is van de opstand in Matabeleland en daarom definitief uitgeroeid moet worden. Hoog water maandag 7 maart Vlissingen 7.24 148 20.11 129 Temeuzen 7.46 173 20.31 151 Zierikzee 8.31 123 21.17 107 Hansweert. 8.20 186 21.03 165 Werneldinge 8.49 143 21.34 125 Kreekrak 8.50 169 21.34 149 Bminisse 9.19 143 21.59 127 dinsdag 8 maart cm uur cm Vlissingen 846 140 21.35 120 Temeuzen 9.06 164 21.57 143 Zierikzee 9.47 119 22.34 102 Hansweert 9.33 179 22.27 158 Werneldinge 10.05 138 22.55 120 Kreekrak 10.04 163 22.52 144 Bruinisse 18.31 141 23.16 121 Laag water maandag 7 maar! 1 Vlissingen 1.30 155 14.13 150 Temeuzen 1.52 165 14.33 160 Zierikzee 2.21 135 15.02 136 Hansweert 2.11 181 14.45 176 Werneldinge 2.32 150 15.06 151 Kreekrak 2.45 168 15.20 172 Bminisse 2.40 151 15.23 153 dinsdag 8 maart uur cm Vlissingen 2.42 149 15.29 141 Temeuzen 3.00 160 15.48 152 Zierikzee 3,27 133 16.16 130 Hansweert, 3.18 174 15.59 169 Werneldinge 3.39 149 16.19 144 Kreekrak 3.53 166 16.33 164 Brulnisse 3.46 149 16.35 147 SYDNEY (RTR/AFP) De overwin naar van de algemene verkiezingen in Australië zaterdag, Labour-leidier Bob Hawke, beschouwt de economi sche situatie van zijn land als de prioriteit van zijn regering. Hij zei dit zondag tijdens een persconferentie in Canberra. Hy verwacht dat vrijdag zijn regering kan worden beëdigdDonderdag wordt de samenstelling van het kabinet bekendgemaakt na een partijbijeen komst, aldus Hawke. De huidige pre mier Malcolm Fraser, wiens conserva tieve coalitieregering zaterdag een gro te nederlaag leed, is zondag afgetreden. Hawke kondigde verschillende maatre gelen aan om de economie op te vijzelen. Volgens hardnekkige geruch ten zal de Australische dollar binnen kort worden gedevalueerd. Hawkes plannen houden ook de vorming van een ministerie voor economische ont wikkeling in om de werkloosheid (10 procent van de actieve bevolking) en de inflatie (11 procent) te bestrijden. Bovendien wordt een economische 'topconferentie' belegd van vakbon den, werkgevers, overheid en consu menten. Drie ministers uit de regering-Fraser hebben bij de verkiezingen hun zetels CANBERRA De Australische La- bourleider Bob Hawke en zijn vrouw Hazel vieren de verkiezingsoverwin ning in de Australische hoofdstad Canberra. verloren. In de nacht van zaterdag op zondag maakte Fraser zijn aftreden als leider van liberale partij bekend. Algemeen wordt aangenomen dat hij wordt opgevolgd door Andrew Pea cock. In zijn toespraak nam de aftre dende premier, zichbaar geroerd, de gehele verantwoordelijkheid op zich voor de pijnlijke nederlaag van de liberalen. Op vragen over het buitenlandse be leid, dat overigens geen enkele rol heeft gespeeld in de verkiezingscampagne overheerst door de werkloosheid, infla tie en het milieu., antwoordde Hawke dat zijn voorganger als Labour-leider Bill Hayden minister van bmtenaland- se zaken wordt. De nieuwe Australi sche regering zal streven naar goede betrekkingen met de Indonesische regering, aldus Hawke die hoopte snel een bezoek te kunnen brengen aan Jakarta. Hij voorzag geen problemen in het voortzetten van de nauwe, relaties met de Verenigde Staten, met name over het gebruik van Australi sche bases door Amerikaanse troepen. „De huidige situatie blijft bestaan." Hawke zei dat Australië het Britse vliegdekschip FA-18 ter waarde van 2,7 miljard gulden niet zal kopen. Volgens Hawke zal het geld dat was bestemd voor de aankoop van het tweedehands vliegdekschip van Enge land, worden gebruikt om middelen te vinden om de Australische economie te versterken. Maleisische minister ter dood veroordeeld KUALA LUMPUR (RTR, ÜPI) De minister van cultuur, jeugd en sport zaken van Maleisië is zaterdag ter door veroordeeld wegens moord op een partijgenoot.' De rechter achtte overtuigend bewezen dat de 41-jarige Datuk Mokhtar Has- him op 14 april 1982 Mohamed Taha Talib, oud-voorzitter van een deelpar- lement, met zijn pistool heeft doodge schoten. CAIRO (UPI, APF, RTR) Een pas opgeleverde flat van tien verdiepin gen in de Egyptische staf Heliopolis is zondag ingestort. Volgens de politie lagen cr minstens 20 mensen onder het puin. In de loop van de dag werden acht lijjken geborgen, waaronder dat van de staatssecretaris voor toerisme Mohammad Radi. Multatulimuseum in huurstaking LEIDEN (ANP) Het Multatulimu seum in Amsterdam is vanaf zaterdag in huurstaking gegaan. Op de jaarver gadering van het Multatuligcnoot- schap in Leiden is op voorstel van uitgever Geert van Oorschot hiertoe een motie aangenomen. Eigenaar ge meente Amsterdam van het museum- pand in de Korsjespoortsteeg krijgt geen huur meer overgemaakt. Het bestuur van het genootschap stelde op de jaarvergadering dat het museum jaarlijks meer aan de gemeen te betaalt, dan de gemeente zelf aan ondersteuning geeft. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen- Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel.(01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag Vm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20,30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand ƒ21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw.). Postrek. nr.: 3754316, tn.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 17,55; ingezonden mededelingen 2 'Axtarief. Voor brieven bureau van dit blad 425 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3