Jeugdbende opereerde om bravoure en het avontuur Middelburgse bioscoop moet op 16 mei sluiten GASTOUDERSCHAP iH i Kwestie van duurzame relatie opbouwen HOOR Eerste scoutinggroep voor geestelijk gehandicapten DRIEJAAR ONRUST IN VOGELWAARDE PZC/provincie VRIJDAG 4 MAART 1983 MIDDELBURG - Voor de politierechter moest zich donderdagmiddag de enige strafrechtelijk meerderjarige verantwoorden als 'vertegenwoordiger' van een jeugdbende, die in de achterlig gende drie jaar veel onrust zaaide in Vogelwaarde en omgeving met het plegen van kleine inbraken en diefstallen. De andere jongens, die bij het plegen van de delicten nog geen achttien jaar waren, zijn al door de kinderrechter berecht. De reeks kleine delicten, niet door geldnood ingegeven, maar door bravoure en zucht naar avontuur, was zo omvangrijk dat politierechter mr G. H. Nomes de 19-jarige R. de B. niet buiten de gevangenis kon houden. De jongeman werd veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Er was acht weken geëist, waarvan vijf weken voorwaardelijk. Een alleenwonende, bijna bejaarde vrouw, die in wezen erg angstig was ge worden door alle onrust in haar omge ving. heeft in maart van het vorig jaar een streep weten te zetten onder de ac tiviteiten van de jongens. Toen de vrouw hoorde, dat er aan een hordeur werd gerommeld ging ze snel naar bene den, wist ongezien in de avond de buren te bereiken, waar ze de politie belde. Deze was zeer snel bij de woning in de Bossestraat te Vogelwaarde en wist twee jongens aan te houden, die zich eerst nog in een sloot verborgen had den Van deteeks delicten waren alleen deze Tien scholen uit Zeeland in A VRO's 'Stuif-es-in' VLISSINGEN - Aan het AVRO-televi- sic jeugdprogramma 'Stuif-es-in', dat zondag om 16.05 uur wordt uitgezon den, nemen tien lagere scholen uit Zee land deel. De opnamen hiervoor wor den zaterdag 5 maart in Slagharen ge maakt. De leerlingen van de scholen worden per 'Stuif-es-in' express vanuit Vlissingen naar Slagharen vervoerd. De deelnemende scholen zijn; Ignus- school, Vlissingen, De Sprong, Koude- kerke, De Burght. Oost-Souburg, Belle fleur. Goes. De Vliete, Wissenkerke. Caspar Berseschool. Goes. De Schakel. Oudelande. Prinses Beatnxschool, Yersckc, de Nobclhorst. Hulst en de Sint-Josefschool uit Nieuw-Namen A Bergshoeff slaat eerste paal nieuwe huizen Middelburg MIDDELBURG Op vrijdag 11 maart 15.30 uur zal de heer A. Bergshoeff, wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van Middelburg, de eerste paal slaan voor een project van 64 Premie-A-woningen in het Middelburgse plan Reijershovc. De woningen worden in opdracht van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten gebouvyd door het bouwbedrijf Delta te Middelburg. Het ontwerp is architectenbureau Chris Smit te Leusden. In ontwerp, bestek en uitvoe- nng wordt veel aandacht besteed aan degelijkheid, zorgvuldige afwerking en kostenbesparende warmte-isolatie. !Premie-A' betekent dat deze woningen 'orden gesubsidieerd volgens de gun- .tigste regeling die voor koopwoningen bestaat. De premie is afhankelijk van het inkomen De eerste paal wordt nu geslagen voor 0e eerste fase van 19 woningen uit het project van 64 Deze woningen zijn (fijwel allemaal verkocht. Na afloop van de officiële gebeurtenis is er een bijeenkomst in de kantine van sporthal 'De Kruitmolen', aan de Kruitmolen- laan te Middelburg, waar enkele korte toespraken gehouden zullen worden. Popgroep Nasmak verzorgt optreden in Vlissingse Piek VLISSINGEN - De uit Nuenen bij Eind- n afkomstige Nederlandse pop- jroep 'Nasmak' treedt morgen, zater dag 5 maart om 21.00 uur op in De Piek Vlissingen. Nasmak maakte haar de buut op de Nederlandstalige vcrzamel- lp 'Uitholling Overdwars' (toen de jroep nog 'Nasmaak' heette). twee bezettingswijzigingen en een overstap naar Engelstalige teksten is het karakter van de muziek van Na smak ongewijzigd. De nadruk heeft al tijd op het proces gelegen Men speelt geen kant en klare songs; de basis is er. maar hel 'eindprodukt is bij ieder op- tffden anders Nasmak maakte totnu- toe drie langspeeplaten De bezetting is Milco Bogard igitaar). Henk Jansen (toetsen, zangi, Theo van Eenbergen ibas. zang) en Toon Bres- sens (drums. zang). Open huis nieuwe galerie Middelburg MIDDELBURG - De Middelburgse kunstschilder Han van den Broeke neemt zaterdag 26 maart met een open huis voor alle belangstellenden zijn nieuwe galerie aan de Bellinkstraat 32 ingebruik. Het pand. 'De Wijnstok' ge naamd. is dan geopend van 11 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Van den Broeke werkte de algelopen vier jaar in zijn atelier 'De vier gemeen ten' aan de Kousteensedijk in Middel burg Het is de bedoeling dat ook ande- ]te kunstenaars in de galerie van Van den Broeke kunnen exposeren Geslaagd DOMBURG In Domburg zijn EH- '-examens afgenomen door dr Reyerse en mevrouw Rietveld-van der Meer. beiden uit Middelburg. Alle 15 kandidaten zijn geslaagd. poging tot inbraak telastegelegd en een inbraak met diefstal in een huis aan de Meidoomstraat. Hier werd een ruitje in geslagen. De jongens gingen er met vierduizend Belgische francs vandoor ..Maar er is veel meer gebeurd", zo bracht de politierechter in herinnering, „driemaal ingebroken in de tenniskan- tine. driemaal in de lagere school, in bungalows, diefstal van bromfietsen. En dan lees ik dat u dat alles gedaan hebt uit pure sensatie". „Voor de oudere vrouw is het een ang stig avontuur geweest", aldus officier van justitie mr Nijmeijer in zijn requisi toir. „het werd hoog tijd dat er eens een einde werd gemaakt aan die stroop tochten' Schade vergoed Advocaat mr H. Tichelman kon in zijn pleidooi naar voren brengen, dat zijn cliënt intussen alle schade in overleg Dr. A.-F. Philipsstraat 9-1 tV: Goes. TeUfoóh 01100-21222. Geopend- ma, m vr 8-12 u 12.30-16 30 u. Donderdagavond' 19-21 u Zaterdag 9 00-12 00 u. Heeft u onze keuken-1 showroom al bezocht? I afeROSE V KEUKEN international 5 jaar garantie met en via de politie heeft vergoed, ook in de gevallen waarvoor zijn cliënt niet terecht moest staan. Want het geld had De B. helemaal niet nodig. „Hij komt uit een normaal gezin en komt niets tekort", aldus de raadsman. „Het ging om een groepje jongelui, dat in 1980.1981 en 1982 allerlei kruimeldief stallen pleegde, voornamelijk uit bra voure, om stoer te zijn, om mee te doen". Een - mislukte - poging tot diefstal van duizend liter dieselolie uit de pomp van Scaldis BV op de vuilstortplaats Mid den-Zeeland m Nieuwdorp liep uit op één maand voorwaardelijke gevange nisstraf. De politierechter hield er reke ning mee dat A. van W. uit Vlissingen in verband met deze poging tot diefstal een nog lopende voorwaardelijke straf van veertien dagen moet gaan uitzit ten. De officier had verder willen gaan; zes weken, waarvan vier weken voor waardelijk, „want in uw proeftijd hebt u het weer gedaan". De Vlissinger reed oktober vorig jaar met een auto met vijf vaten van elk tweehonderd liter naar de vuilstortplaats en begon daar de vaten te vullen. Toen hij met het derde vat bezig was. viel de motor van zijn auto stil en die liet het verder geheel afweten. Hij liet toen de wagen met de vaten ach ter. Scheepsmotor Toen de jonge Vlissinger M. H. voor zaakvernieling werd veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 500,-, ver klaarde hij onmiddellijk in hoger be roep te zullen gaan. Zelf had hij als bemanningslid van een bergingsvaar tuig, omdat een ander zijn plaats als machinist had gekregen, over een wraakoefening gesproken. „Met die motor zullen ze niet ver meer komen", had hij gezegd; een andere opvarende had hem, toen het schip in Breskens lag, in de machinekamer horen rom melen. H. kreeg alle schijn tegen zich, toen de 'Zeewolf bij eerste uitvaren inderdaad niet ver kwam. Toen de schipper de mo tor op gang bracht, sprongen hem twee stukken ijzer in het gezicht. Maar H., die steeds had ontkend, bracht een nuance aan „Ik ben er inderdaad op een rotmanier uitgewerkt en toen heb ik gezegd ik oop dat de motor in elkaar draait dan zullen ze me wel missen. Maar een paar weken later is de spoel- pomp weer in elkaar gedraaid. Raads man mr J de Wit vroeg voor zijn cliënt het voordeel van de twijfel en betreur de. dat er geen rapport van een techni cus is gevraagd. Eerder had de officier opgemerkt „Er zijn duidelijke verklaringen en H. heeft staan rommelen aan de motor. De scha de bedroeg 4500.-". De officier had de zelfde straf geeist Mishandeling van mevrouw M. de R. te Temeuzen kwam G. van E. uit dezelfde plaats op één week voorwaardelijke ge vangenisstraf te staan en een boete van 250,-. Mevrouw De R. was zijn buur vrouw maar nu niet meer. Het ging om een zeer lokaal geval van grensover schrijdende verontreiniging: Van E. liet veel stof opwaaien toen hij in zijn tuin tje een stuk hout stond schoon te ma ken. Mevrouw Van E. had juist haar was opgehangen en een pasgeverfde stoel buiten gezet, ook al om te drogen. De hieruit voortvloeiende gedachten- wisseling bevatte minder vleiende pas sages en wat men elkaar toedacht schoot bij Van E. dusdanig verkeerd, dat hy plotseling bij zijn buurvrouw in de keuken opdook en haar in het ge zicht stompte. Maar zo erg was het niet geweest, verklaarde de Terneuzenaar gisteren. De politierechter: „Hoe kwam ze dan aan twee blauwe ogen? Een vrouw zo af te tuigen. Schaamt u zich niet? Dat is toch geen manier van doen". Van E.: „Mag een vrouw alles zeggen dan?" Politierechter: „Ze zal wel niet op haar mondje zijn gevallen, maar dit lijkt ner gens op, meneer". De officier: „Er zijn eerder processen- verbaal opgemaakt voor andere geval len, die niet vervolgd zijn. U hebt uw handen af en toe wat losser zitten dan het behoort" Raadsman mr J. J. Brugge attendeerde erop, dat zijn client nooit moeilijkhe den heeft met de buren aan de andere kant en ook met met de nieuwe buren. Grensoverschrijfende coniferen had den de Middelburger S. van W. voor de politierechter gebracht. Hij zette er (23 uit de kluiten gewassen exemplaren) stevig de schaar in, zodanig dat er in de telastelegging kwam te staan, dat hij ze doormidden had gezaagd. „Een beetje gesnoeid", vond Van W. Politierechter: „Komt u dan even naar de foto's kijken, die er van gemaakt zijn". VanW.: ,.U zou ze nu eens moeten zien". Het werd, conform de eis. een boete van tweehonderd gulden. HUURCONTRACT BEËINDIGD MIDDELBURG - Het Cit.v-theater in Middelburg, de enige bioscoop die de Zeeuwse hoofdstad rijk is, zal noodge dwongen op 16 mei de deuren moeten sluiten. De sluiting is een gevolg van het feit dat de eigenaar van het betref fende pand aan de Lange Delft, De Waal's Vastgoed BV te Weesp, het huurcontract heeft beëindigd. De offi ciële huurder is de bioscoop-exploita tiemaatschappij Groot-Van der Heide in Enkhuizen. De sluiting betekent tevens dat twee mensen in vaste dienst op straat komen te staan. Verder zal het werk voor vier parttime klachten (met name schoon maaksters) verloren gaan. De twee vas te werknemers zun de bedrijfsleider A. Weststrate en een cassière De heer K. de Waal, van de gelijknami ge firma wilde donderdag geen com mentaar geven op de vraag waarom de huur wordt beëindigd Naar alle waar schijnlijkheid heeft het te maken met de plannen die de Vastgoedmaatschap- pij had om in Middelburg tussen Lange Delft en Gravestraat een wmkelprome- nade te bouwen. Ruim een jaar geleden al verklaarde de heer De Waal dat hij ''rtïl li i(ll MWÈL diep teleurgesteld was in het gemeente bestuur van Middelburg. Hij zei toen onder meer. „We hebben voor vijf miljoen gulden aan panden aangekocht om onze promenade te kunnen verwezenlijken. De gemeente had ons de stellige indruk gegeven dat alles door kon gaan. Daarna kregen we het bericht dat deinvulling van het Geeregebied voorrang had en dat ons plan voorlopig de ijskast inging. Daar om zijn we begonnen om stukje bij beetje onze panden weer af te stoten". Al met al is het zeker dat Middelburg het in ieder geval minstens anderhall jaar zonder bioscoop zal moeten doen. Maar er zijn nieuwe plannen ontwik keld Bouwbedrijf De Delta, dat op het ogenblik bezig is met de bouw van de parkeerkelder in het Geeregebied, ziet veel in de bouw van een bioscoop bo venop de kelder. Onderhandelingen Mededirecteur C. Verbeek: „Wij zijn inderdaad met onderhandelingen be zig. Het is de bedoeling dat er een bio scoop komt met een grote en een kleine zaal. schuin tegenover het ANWBkan- toor. De grote zaal biedt plaats aan 221 bezoekers, in de kleinere bevinden zich 120 zitplaatsen. De tekeningen zijn al klaar, het wachten is op de uitkomst van de onderhandelingen die we voe ren met Groot-Van der Heide". Als de plannen doorgaan is het de be doeling dat er tussen de twee zalen een foyer komt met een oppervlakte van 150 vierkante meter en dat de nieuwe bioscoop eind september 1984 in ge bruik wordt genomen De heer N Groot van de bioscoop-ex ploitatiemaatschappij: „Wij voelen veel voor de aankoop van de te bouwen bioscoop. Maar de onderhandelingen zijn aan de gang en eerst moeten we weten wat het allemaal precies gaat kosten. We hebben inmiddels al ruim twee ton in de City-theater gestoken, onder meer voor een opknapbeurt, een nieuwe verwarming en een nieuwe film- projector. Die spullen zullen we er voor 16 mei uithalen en hopenlijk te zijner tijd weer kunnen gebruiken in de nieu we bioscoop. Maar het moet voor ons uiteraard wel exploitabel zijn. Al met al vind ik het een treurige zaak. Dat vindt de huidige bedrijfsleider van de het Citytheater ook. De heer West strate „In mei zit ik er precies twee jaar in. Ik had gedacht dat het wel wat lan ger zou duren, maar niets is minder waar. Om de zaak zelf zolang over te nemen, als dat zou kunnen, zie ik finan cieel niet zitten. Ik vind het trouwens wel belachelijk dat de hoofdstadvan Zeeland vanaf half mei geen bioscoop meer heeft". Wethouder A. Bergshoeff. onder meer van stadsontwikkeling, zei in een reac tie donderdag: „Wij proberen in over leg met De Waal en met Groot-Van der Heide de bioscoop open te houden. Daar zijn we overigens al een tijdje mee bezig. Want ook het gemeentebe stuur vindt dat Middelburg niet zon der bioscoop kan. Het City-theater zou in ieder geval open moeten kunnen blijven, lot er een nieuwe bioscoop is. Maar ik voer de onderhandelingen niet. dat doet de burgemeester". Mid delburgs eerste burger drs P. Wolters, zei donderdagavond echter: „Ik weet van niets, lot uw dienst"... Woordspelletjes als therapie op een afdeling van 'De Sterre' in Clinge Voor veel zwakzinnige bewoners van internaten is het niet mogelijk om een normale relatie te hebben, zoals die gewoonlijk bestaat tussen ou ders en kinderen. Dat kan zijn omdat de ouders inmiddels vrij ver weg wonen, of dat de pupil geen ouders meer heeft. Het gaat hier nog altijd om zo'n tien procent van alle zwakzinnigen, die in inrichtingen wonen. Een probleem dat in de toekomst waarschijnlijk alleen nog maar zal toenemen. Want de tendens is dat de vergrijzing van de zwakzinnige bevolking in internaten zich steeds duidelijker begint af te tekenen. En het zwakzinnige ninstituut De Sterre is al geruime tijd bezig met 'gastouderschappen' en heeft onlangs weer een project gestart. Er is vooral behoefte aan gastouders voor oudere pupillen vanaf twintig jaar. Het fenomeen gastouder is niet nieuw. De Sterre heeft al zo'n vier jaar gastouders voor pupillen. Het gastouderschap wordt daar bege leid door de twee maatschappelijk werkers José Fru.vtier en N. de Vuyst van De Sterre. Zeker elke twee jaar is 'opstarten' van het project nodig, is er weer vraag naar nieuwe gastou ders: er zijn gastouders, die het niet volhouden („dat gebeurt zeer zelden, meestal is de reden dat een gastou derschap wegvalt een externe. Ver huizing, of zo"). Ouders kunnen ver huizen en laten hun kind in het zwakzinnigeninstituut, waar het zit. Er komen zo dus pupillen bij, die voor gastouderschap in aanmerking komen. Zeventien pupillen van De Sterre hebben gastouders. Zoals al eerder gezegd komt tien procent van de zwakzinnigen in aanmerking voor het gastouderschap. De Sterre telt 253 pupillen zodat een eenvoudige re kensom leert dat nog zo'n acht pupil len op gastouders zitten te wachten De Sterre heeft inmiddels in verschil lende dag- en huis-aan-huis bladen oproepen geplaatst, waarin gastou ders voor pupillen worden gevraagd. „We vragen niet alleen echtparen", zegt De Vuyst. „aleenstaanden kan ook Als het om een gezin gaat echter dan verlangen we wel dat alle gezins leden het zien zitten. De kinderen in een gezin krijgen ook met de pupil te maken, als deze bijvoorbeeld bij hun thuis op bezoek komt of komt loge ren. Alle gezindsleden moeten ei daarom achter staan". Op de oproepen de afgelopen weken zijn inmiddels bij De Sterre zes reac ties binnengekomen. Maar dat wil nog helemaal niet zeggen, dat deze mensen ook het gastouderschap zul len krijgen „Wij doen dat zeer zorg vuldig", vertelt De Vuyst. Als voor beeld noemt hij de start met gastou ders zo'n vier jaar geleden. Toen wa ren er vijfentwintig aanmeldingen: ei werden er vijf gevraagd voor het gas touderschap ..En die doen het nu nog steeds", zegt De Vuyst, ermee aangevend dat de zorgvuldigheid bu de keuze duidelijk vruchten heefi af geworpen. ..Het kan gebeurenzc legt De Vuyst uit. „dat- wij een be paald persoon of gezin bij een bepaal de pupil met zien zitten We zien dan dat de potentiele gastouders voor die taak niet geschikt zijn. Dan stellen we ander vrijwilligerswerk voor want er is nog genoeg te doen in de zwakzinnigenzorg. Wij hebben ten slotte onze verantwoordelukheid voor de pupil naar zijn curator toe" zegt de maatschappelijk werker van De Sterre. „Maar ook naar de pupil toe", vult José Fruytier aan. „Het gaat om een duurzame relatie tussen pupil en gastouders. Dus als je hierin niet zorgvuldig genoeg handelt, be rokken je 'schade'", meent zij. José Fruytier. „De manier waarop we gastouders hebben geworven is altijd goed gebeurd. De mensen zijn altijd goed voorgelicht. Daar hebben we nu plezier van, want er is nauwelijks ver loop en dat is ook het beste voor de pupil. Als iemand stopt met het gas touderschap, heeft dat meestal een 'externe' reden. Dus niet omdat men het niet kan volhouden". De Vuyst: „We steken er echt veel tijd in, in de keuze van gastouders". 'ders dat zij flink wat tijd aan de pupil besteden. Men moet kunnen 'garanderen' dat men voor jaren het gastouderschap op zich kan nemen. Concreet houdt dit in gemiddeld minstens één bezoek per maand. „Het is een kwestie van een relatie opbouwen", zegt José. „Die kan uit eindelijk zo worden dat de pupil mee naar huis gaat voor een week eindje of vakantie. We willen dat er een duurzame relatie ontstaat, die toch vele jaren stand houdt. Van daar onze zorgvuldigheid bij het uil- zoeken van gastouders. Voordat er een beetje relatie is ben je al een jaar verder. Ik heb al gehoord van gas touders, die nu al vier jaar met de zelfde pupil optrekken, dat de rela tie nog altijd groeit". De Vuyst: „We krijgen nogal eens te horen: blij dat jullie het gastouderschap zo zwaar hebben afgeschilderd. Het is ook niet eenvoudig". De pupillen zijn meestal blij als de gastouders op bezoek komen, beto gen De Vuyst en Fruytier. Anderzijds kan het ook gebeuren dat de pupil voor enige tijd in een depressieve toe stand verkeert Je kan dan niet zeg gen: het kind is nu onhandelbaar dus komen we voorlopig maar niet, geven de twee maatschappelijk werkers als voorbeeld van wat gastouders kan overkomen. José Fruytier: „Met sommige pupillen kan je een redelijk goed gesprek voeren, maar er zijn er ook, diepergestoorden, waarbij je al leen maar aan de gezichtsuitdruk king kan merken of ze het naar de zin hebben. Ik kan me heel goed voor stellen dat het opbouwen van een re latie dan moeilijk is". Zoals al gezegd is het fenomeen gas touder al geruime tijd bekend en vindt z'n oorzaak in de mentaliteits verandering binnen de zwakzinni genzorg. Vroeger werd de zwakzinni ge meer als patiënt beschouwd en lag het accent in de zwakzinnigeninrich tingen ook meer op de verpleging. „De instelling zorgt voor alles", was een gedachte, die in die tijd vrij alge meen was. Er was daarom nauwelijks aandacht voor zaken als relaties. De zwakzinnige was immers een patiënt. Nu ligt het accent meer op het leven, het wonen, maar ook integratie in de maatschappij. En in dat laatste past de gedachte van het gastouderschap uitstekend. Gastouderschap is nodig voor som mige pupillen vinden Fruytier en De Vuyst „Als je ziet dat iedereen in jouw groep bezoek krijgt en jij niet, dan voel je dat". José: „Het gastouderschap is geen peuleschil Het is zwaar om de gang naar De Sterre te maken". Hans Vonk V j> INSTALLATIE BLAUWE VOGELGROEP IN GOES De entree van het Middelburgse City theater aan de Lange Delft, 'de enige bioscoop in de Zeeuwse hoofdstad, die op 16 mei de deuren moet sluiten GOES - De Sint-Bernadettegrocp uit Goes is de eerste scoutinggroep in Zee land die geestelijk gehandicapte kin deren onder haar leden telt. De nieu welingen zijn verenigd in de zoge naamde Blauwe Vogelgroep. Tijdens de jaarlijkse ouderavond van de pad vindersvereniging - vrijdagavond 11 maart in buurthuis De Pit in Goes- Zuid - krijgen de kinderen het teken van Scouting Nederland op hun blouse genaaid. De Blauwe Vogelgroep is dan officieel geïnstalleerd, vanaf dat tijd stip mogen de 13 kinderen de blauw gele groepsdas dragen. Vanuit de gedachte dat scouting ook mogelijk moest zijn voor zwakker be gaafde kinderen begonnen de stafle den van de Smt-Bemadettegroep zich medio vorig jaar te beraden over de mo gelijkheden om binnen hun groep ruim te te scheppen voor geesteluk gehandi capten Orientatiegesprekken met de oudervereniging van geestelijk gehan dicapten en met andere scoutinggroe pen die reeds met een Blauwe Vogel groep werkten, leidden er toe dat In au gustus vorig jaar in huize Den Berg een informatiemorgen gehouden werd De kinderen kregen een folder en een aan meldingsformulier mee naar huis. Dit resulteerde in dertien aanmeldingen Groepsvoorzitster Ria Janssen onder houdt regelmatig contacten met de ou ders en de begeleiders van de gehandi capten Ze merkt dat het enthousiasme van de betrokken personen voor het ini tiatief groen In het begin was het wen nen aan beide kanten Sommige kinde ren konden hun draai niet vinden en de ouders waren ook een beetje huiverig Voor ons was het een experiment, maar ik geloof wel dat ik nu kan zeggen dat het geslaagd is" De nieuwe leden spe len het spel van scouting op hun eigen niveau, maar integratie binnen de groep (die uit twaalf kabouters, twaalf gidsen en tien stafleden bestaat) is ook een belangrijk onderdeel Zo wordt er tijdens de komende ouderavond een musical opgevoerd waarin de Blauwe Vogels het muzikale gedeelte voor hun rekening nemen. Sprookje Scouting Nederland heeft momenteel zo'n veertig Blauwe Vogelgroepen on der zich. Het betreft hier niet alleen geestelijk, maar ook lichamelijk gehan dicapten. De naam Blauwe Vogel is ont leend aan een van 1909 daterend sprookje van Maeterlinck: L'oiseau bleu In deze vertelling gaat het meisje Mytyl samen met haar broertje Tytyl op zoek naar de blauwe vogel van het geluk, om die aan een gehandicapt buurmeisje te kunnen geven Ze vinden de vogel met, maar om het meisje niet teleur te stellen besluiten ze haar hun eigen tortelduiQe te schenken Op het ogenblik dat zij de duif aan het meisje overhandigen verandert deze ln de blauwe vogel van het geluk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9