Kans op parlementaire enquête RSV neemt toe m m 'Ik pak graag nieuwe dingen aan D Wel degelijk verband tussen gebruik soft- en harddrugs EEN VOOR ALLES IN ALLES IN ÉÉN S *77 3 Drukwerkplaats partieel leerplichtigen geopend PZC/provincie VVD WELLICHT AKKOORD MET VOORSTEL Actie voor samenwerking tussen RS V-crediteuren JAKOBSEN BETER COMPLETER! EUROPA MEUBEL SCHEIDENDE BURGEMEESTER KORTGENE /RIJDAG 4 MAART 1983 i Van ome Haagse redacteur) DEN HAAG - Een dringend beroep van PSP-kamerlid Fred van der Spek op CDA en VVD om de ruime Kamerminderheid die een parlementaire enquête naar de gang van zaken bij RSV wil instellen alsnog haar zin te geven, heeft de kansen dat die enquête er ook komt aanzienlijk vergroot. VVD-er Huub Jacobse, die zelf op puur pragmatische gronden een onderzoek door externe deskundigen wil, zal z'n fractie adviseren uit te gaan van de redelijkheid van het verzoek an Van der Spek. Als de VVD inderdaad de ruime kamerminderheid z'n zin geeft, dan komt die enquête er. Op de achtergrond speelt het feit dat de Tweede Kamer in z'n geheel een Grond wetswijziging heeft aanvaard die er van uit ging dat een kamerminderheid het .-echt heeft om een parlementaire en- quete in te stellen. Die Grondwetswijzi ging werd weliswaar in de Eerste Ka mer verworpen, maar het zou op z'n minst vreemd overkomen wanneer de Tweede Kamer nu de minderheid -61 van de 150 leden, aldus Van der Spek- zal negeren. De kamercommissie voor economische zaken, die donderdag overlegde over de vorm waarin het on derzoek moet worden gegoten, komt volgende week donderdag wéér, bijeen om een definitief besluit te nemen. In de tussentijd zullen de diverse Kamerle den hun juridisch geschoolde collega's raadplegen over deze zaak. Het grote struikelblok voor het CDA om meteen parlementaire enquête in te stemmen is het feit dat dit middel te zwaar wordt geacht. Woordvoerder Van leisel stelde dat een enquête hem on middellijk aan een rechtbank doet den ken. zeker wanneer dat gecombineerd wordt met de mogelijkheden die de en- quéte-wet biedt om mensen onder ede te horen of zelfs te gijzelen. Om die re den geeft hij de voorkeur aan een bij zondere kamercommissie, aangevuld met deskundigen op verschillende ter reinen. die zonder de zware door de en quêtewet geboden wapens begint. Mocht blijken dat verschillende partij- ADVERTENTIE) Zaterdag 5 maart GRATIS Grondtest Neem op 6cm diepte een handje aarde van uw tuin- of potgrond dat problemen oplevert, laat dit op natuurlijke wijze drogen Neem het dan mee naar uw tuincentrum of zaadwinkel met de afgebeelde raamsticker. Test GRATIS mee en houdt uw grond gezond! en met meewerken, dan kans alnog be sloten worden om over te gaan tot het horen onder ede. legde Van lersel uit. De PvdA-er Van der Doef, voorstander van een enquête, kwam het CDA enigs zins tegemoet door te verklaren -en ook D'66-leider Eng wirda deed dat- dat het horen onder ede op grond van de enquêtewet niet meteen nodig is, aan gezien de enquêtewet in eerste instan tie over een onderzoek, zonder die spe ciale bevoegdheden, spreekt. Daarmee Zeeuwse 'pabo's' definitief op lijst minister Van 0112e Haagse redacteurt DEN HAAG - Minister Deetman heeft definitief vastgesteld waar de nieuwe pedagogische academies voor het ba sisonderwijs gevestigd zullen worden. Het gaat in dit verband om een forma liteit, althans voor de pabo's in Zuid west-Nederland, aangezien de plaats van vestiging al lange tijd vaststond. In Oudenbosch komt een rooms-katho- lieke pabo, terwijl Middelburg de twee bestaande, protestants-christelijke en rijks-academie, houdt. In West-Brabant is enkele jaren terug strijd geleverd tussen Roosendaal en Oudenbosch als mogelijke vestigings plaatsen, maar al in een vrij vroeg sta dium, nog tijdens het bewind van mi nster Pais, werd voor Oudenbosch ge kozen. De twee Middelburgse acade mies zijn altijd onomstreden geweest. Bisamratten OUD-VOSSEMEER In de maand februari zijn in Tholen 9 en in Slnt- Philipsland 5 bisamratten gevangen. Hel ijs op de sloten heeft de vangst danig bemoeilijkt maar gaf wel gele genheid om flink wat observatie te doen over mogelijke verblijfshaarden van de dieren, Directeur Krol De Sterre Qinge vertrekt per 1 september CLINGE Algemeen directeur drs. A. T, J. Krol (36) van het zwakzinnigenin stituut De Sterre in Clinge legt officieel met ingang van 1 septem ber zijn functie neer. Hij wordt alge meen directeur van het zwakzinnige- ninternaat De Hartekamp in Heemste de, een instituut dat ongeveer twee keer groter is dan De Sterre. In de loop van de zomer begint de heer Krol in zijn nieuwe baan. Hij blijft dan rog tot 1 september part-time verbon den aan De Sterre. Wie zijn opvolger tordt is nog niet bekend. De externe ttllicita deprocedure is nog niet ge start, Naar verwachting zal omstreeks mei een keuze zijn gemaakt. De heer Krol heeft drieënhalf jaar als directeur De Sterre gewerkt. ZUIDLAND De crediteuren van het RSV-concern moeten hun krachten bundelen om te voorko men dat zij door de eventuele ondergang van bij het RSV- behorende bedrijven worden mee gesleurd. Het gaat hier om onder aannemers en leveranciers die voor miljoenen guldens aan vor deringen hebben uitstaan bij de in surseance van betaling verkeren de RSV-bedrijven. De zekerheid dat die vorderingen worden be taald, ontbreekt. Dit is de achtergrond van het initiatief dat directeur N. Schuilen- ga van Marflex in Zuidland, een bedrijf dat speciale pompen voor tankschepen fabriceert en levert, onder andere aan de RSV-werf RDM in Rotterdam. In een donderdag verschenen ad vertentie is een landelijke och tendkrant verzoekt Schuilenga zijn collega-crediteuren zich te melden op een van de drie genoem de telefoonnummers. Bij voldoen de animo zal vrijdag een vergade ring worden belegd. Uiteindelijk zal dit moeten resulte ren in een gezamenlijk optreden naar de bewindvoerders van RSV, regering en parlement toe. Al zo'n dertig bedrijven hebben zich geïn teresseerd getoond, aldus Schui- linga. Nu nog zijn er bedrijven die doorgaan met het leveren van diensten en goederen aan RSV, aldus Schuilinga. Het zit hem dwars dat bewindvoerders en overheid zich nauwelijks om de RSV-crediteuren bekommeren. In dit verband merkt hij op dat de gemeente Rotterdam bereid is 25 miljoen gulden in RDM te stoppen op voorwaarde dat het geld niet wordt aangewend om crediteuren te betalen. ..Er wordt steeds gesproken over noodfondsjes. Laat Van Aardenne dat een noodfonds voor RSV- crediteuren oprichten", aldus for muleert Schuilenga een van zijn eisen. Hij denkt verder aan uitstel van de afdracht van loonbelasting en sociale premies en aan terugbe taling van 'voorgeschoten' btw voor geleverde diensten en goede ren. Maatregelen, aldus Schuilen ga, die de RSV-crediteuren van de ondergang kunnen redden. RSV Kamen boedelkrediet voor off-shore en reparatie RDM DEN HAAG De tweede kamer wil dat minister Van Aardenne ook een boedelkrediet beschik baar stelt voor de afdelingen en offshore van de RDM, indien en voorzover dat nodig is voor een zorgvuldige besluitvorming met betrekking tot alle activiteiten van RSV. Dit besluit nam de kamer donder dagmiddag vrijwel unaniem door een motie van de socialist Van der Hek te aanvaarden. Alleen de Centrumpartij stemde tegen. CDA Vlissingen doet beroep op politiek Den Haag VLISSINGEN - Tijdens een CDA- avond in Vlissingen hebben de leden van de afdeling Vlissingen van het CDA schriftelijk een dringend ver zoek gericht tot politiek Den Haag om de werkgelegenheid bij De Schelde in Vlissingen te handhaven door de marine-orders in 1983 te plaatsen, de ketelbouw te behouden en het bedrijfskapitaal terug te ge ven. Het schrijven is gericht aan de tweede kamer, het kabinet, de mi nisteries van economische, algeme ne en sociale zaken en het landelijk CDA-bestuur in Den Haag. De CD A-avond in Vlissingen was georganiseerd door het bestuur, het vrouwenberaad en de werkgroep van het CDA. Tijdens de bijeenkomst sprak de burgemeester van Veere mevrouw G. W. van Montfrans-Hart- man over het onderwerp 'emancipa tie'. Na de pauze volgde een discussie, Dp aanwezigen konden vragen stellen aan een forum bestaande uit de in- leidster. mevrouw H. Remijn-de Badts (lid provinciale staten), me vrouw J. Punt-van Osnabrugge (ge meenteraadslid), de heer L. van der Jagt (reserve-fractielid) en de heer P. Wilderom (voorzitter van de werk groep). De discussie werd geleid door de heer J. F. M J Scheffers, voorzit ter van de afdeling. De algehele leiding van de avond was in handen van de voorzitter van het CD A-vrouwenberaad mevrouw A M P Pieterse-van Niel. liggen dc standpunten van de verschil lende fracties niel meer zo ver uit el kaar. Jacobse (VVD) merkte op dat de discussie zich nu toespitst op de vraag of „de stok voor of achter de deur moet worden gehouden". Jacobse zorgde donderdag voor de doorbraak in de besprekingen, door niet langer uit te sluiten dat zijn fractie vanuit democratisch oogpunt met de Kamerminderheid mee zal gaan Zoals gezegd wordt dat volgende week don derdag definitief bepaald, Vastgesteld is wel dat de Algemene Re kenkamer in principe niet kan meewer ken en er ook de mankract niet voor heeft. Wel wil de Rekenkamer helpen bij het opstelen van de onderzoeksop dracht en bij het aantrekken van des kundigen als accountants, bestuurs kundigen en bedrijfskundigen Het on derzoek zal zich rcihten op het rege ringsbeleid ten aanzien van RSV. en in het bijzonder op de besteding van de overheidssteun en de controle daarop. Alle relevante aspecten mogen daarbij bekeken worden, zodat de onderzoe kers ook meteen „binnen de poorten" van RSV hun gang zullen kunnen gaan. Gieterij Het PvdA-kamerlid Van der Doef ont kent dat de Kamer geen aandacht meer schenkt aan de RSV-gieterij in Middel burg, die afgelopen woensdag niet fi gureerde in het toen gehouden debat over RSV en bijvoorbeel dook niet voorkwam in de motie van Engwirda en Van der Hek, die Verolme Elektra en de Machinefabriek Breda alsnog aan een boedelkrediet wilde helpen. Volgens Van der Doef is er uitdrukke lijk verzocht de gieterij niet voor het voetlicht te halen en de „broedende kip niet te storen". Volgens het Kamerlid wordt er gewerkt aan een oplossing, waarbij de gieterij, wellicht in afge slankte vorm, kan blijven bestaan. Op lossingen zouden vooral gevonden moeten worden door een financiële in jectie vanuit de KMS-groep -op wat voor manier dan ook- én door een finan ciële betrokkenheid van de provincie. Van der Doef verwacht dat op korte ter mijn duidelijk zal zijn welke mogelijk- hede hier liggen. Directeur C L Schoof midden) van het Interlevensbeschouwelijk Vormingsinstituut opende de drukwerkplaats. MIDDELBURG - Directeur C. L. Schoof van het Interle vensbeschouwelijk Vormingsinstituut in Middelburg heeft donderdagmiddag een drukwerkplaats geopend in de Pijpstraat in Middelburg. De drukwerkplaats is bedoeld voor jongeren van zestien tot achttien jaar. Deze jongeren, die nog partieel leerplichtig zijn en dus twee dagen in de week naar school moeten, kunnen in de drukwerkplaats terecht als de schoo die ze bezoeken hen om verschillende redenen nog maar weinig soelaas kan bieden. Door een zeer breed opgezet programma, leren zij via de drukwerkplaats in de praktijk, wat zij anders in theorie op school zouden leren. Het opzetten van de drukwerkplaats is een initiatief van het samenwerkingsverband tussen de Streekschool Zee land aan het Middelburgse Molenwater en het Interle vensbeschouwelijk Vormingsinstituut. Het ministerie van onderwijs, dat deze vorm van partiéle leerplicht heeft erkend, heeft de huur van het gebouw -een voormalig pakhuis- en de voor verbouwing benodig de materialen voor zijn rekening genomen. Leerlingen en docenten van het samenwerkingsverband hebben de verbouwing grotendeels zelf uitgevoerd. De officiële openingshandeling verrichtte de heer Schoof door de schakelaar van een drukpers in te drukken. Daaraan ging een toespraakje door de onderwijskundige van het samenwerkingsproject, de heer F. Koppejans. vooraf De projectbegeleider, J. P. Adriaanse, bedankte in een toespraak allen die aan de totstandkoming van de drukwerkplaats hebben meegewerkt. ONDERZOEK HUISKAMERPROJECT VLISSINGEN: Extra steun van b en w Breda voor machinefabriek BREDA B. en w. van Breda hebben donderdagavond besloten dc nog ont brekende gelden te garanderen die nodig zijn om het overlevingsplan van de machinefabriek Breda op korte termijn in werking te zetten. Het college heeft hiertoe besloten omdat tijdens het debat in dc tweede kamer woensdag over de toekomst van de verschillende RSV-bedrijven duide lijk werd dat op dit moment van minister van Aardenne van economi sche zaken zeer weinig te verwachten valt. De gemeente Breda stelde zich eerder deze week al garant voor twee mihoen gulden en de provincie Noord-Brabant voor 40 procent van het bedrag van vier miljoen gulden dat de Brabantse ontwikkelingsmaatschappij i.o. voor haar rekening wil nemen. De minister diende dan wel garant te staan voor de resterende 60 procent, een bedrag van 2,4 miljoen gulden. Omdat de minister over dat laatste geen toezegging wilde doen en er in verband met de ordersituatie van de machinefabriek Breda geen dag uitstel meer mogelijk is. heeft het Bredase college donderdag besloten het hele resterende bedrag van vier miljoen te willen voor-garanderen. VLISSINGEN - Het huiskamerproject voor druggebruikers (hkpdl in Vlissin gen verzet zich tegen de opvatting dat er nauwelijks verband zou bestaan tussen het gebruik van zogenaamde softdrugs en het eerste gebruik van he roine. Dat blijkt uit een onderzoek van het huiskamerproject onder 218 cliën ten (58 vrouwen en 160 mannen) over de periode van januari 1979 tot septem ber 1981. Van de ingeschrevenen bij het huiska- i ADVERTENTIE) Wij hebben met alleen een schitterende collectie eigen tijdse en klassieke meubelen in huis. maar evenzeer de moeite waard is onze complete keuze gordijnstoffen en vloerbedekking. Laat u eens adviseren over de Kendix gordijnstoffen.of de uitgelezen collectie Be so uw tapijt. Buitenrüststraat 20 - Middelburg - Tel. 01180-37840 KORTGENE - Hij begon zijn burgemeester schap in Kortgenc met een blanco lijst. J. L. D. van der Linde had in november 1976 nog geen Burgemeester JL. D van der Linde directe ervaring op hel gebied van gemeentebe stuurlijk en ambtelijk werk. „Voor mij was dat - en met mij voor meerderen - een vraag of het zou lukken", zegt hij nu. Het beviel hem. De vermoe dens dat het besturen hem wel redelijk goed af zou gaan, kwamen uit. Natuurlijk zijn er minder goede momenten geweest, erkent Van der Linde. „Er zijn dingen geweest die ik anders had willen zien. Besluiten, die niet mijn voorkeur hadden. Maar dat is passend in een democratisch bestel. Daar moet je niet al te lang bij stil blijven staan. Je moet verder zien te komen". Van der Linde vertrekt uit Kortgene en daarmee uit Zeeland Hij wordt 16 maart verwacht als bur gemeester m de Brabantse gemeente Made- Drimmelen. De bestuurder heeft het naar zijn zeggen over het algemeen naai- zijn zin gehad in het Zeeuwse Het is een plezierige periode ge weest. waarin met volle inzet aan de dingen se trokken is vertelt hij .Het bestuurlijk bezig zijn in de Zeeuwse situatie heb ik overwegend als zeer aangenaam ervaren' Daarmee doelt de Kort- geense eerste burger onder meer op de kleinscha ligheid. waarin de mensen in 'deze woelige tijd', nog tijd voor elkaar hebben. „Ze zijn bereid om zaken te doen en dat zijn aspecten die mij nogal liggen". Samenwerking Helemaal kritiekloos staat Van der Linde niet tegenover een en ander. Met name op het vlak van de regionale samenwerking zijn voor hem nogal wat wensen onvervuld gebleven. Het blijkt - zo stelt hij - niet eenvoudig voor de ge meente op een stukje eigenheid op te geven, ten gunste van samenwerkingsverbanden. Ondanks de problemen, weet de 14-jarige burgemeester een aantal positieve voorbeelden \an regionale samenwerking op te noemen. Zoals de voor beeldfunctie. die de Bevclandcn op het gebied van de volwasseneneducatie van het regionaal educatief centrum hebben. Het proefproject spe cifiek welzijn regio de Bevclandcn riep de afge lopen jaren nogal w at spanningen op. Van der Linde, voorzitter van het proefproject „Het verliep soms wel op een uiterst moeizame wijze Uiteindelijk is het toch steeds weer gelukt om op één spoor te komen'' De voorzitter gelooft dat er sprake is van een enorme spanning tussen het autonoom blijven van de gemeenten ener zijds en het gemeenschappelijk beleid ander zijds. Terwyl het laatste het eerste niet hoeft te overschaduwen „Maar ja", vervolgt de Kort geense eerste burger een gemeentebestuui heeft toch de neiging - en de plicht - om het hardst te werken voor de eigen bevolking Het gevaar is evenwel dat bij een slechte samenwerking onder ling. een aantal zaken landelijk worden geregeld betoogt hij „En dan heb je als gemeentebestuur helemaal geen zeggenschap meer' Van der Linde heeft, geeft hij toe in de loop der laren het imago opgebouwd dal hij bepaalde za ken wel eens op een nogal overdonderende ma nier doordrukt ..Dat komt deels omdat ik in som mige gevallen mijn zin heb gekregen vertelt hij. „Maar als je gelooft in een zaak. ervan overtuigd bent en het tegendeel wordt met aangetoon- d Het ligt naar mening van Van der Linde voor een groot deel aan zijn aard. Hij is gewend om hard te vechten om een idee gerealiseerd te zien. verduidelijkt hij. „Maar ik laat me overtui gen wanneer ik tot de ontdekking kom dat iets met haalbaar of te hoog gegrepen isBurge meester Van der Linde ging vaak tot het uiterste of zoals hij zelf zegt trok alle registers open Voorde gemeente Kortgene bracht dezewerkwij- ze wel de nodige overheidssubsidies op circa ze ven miljoen guldeni Zakelijke geschillen daai knok ik voor'i met de gemeenteraad vielen vaak in zyn voordeel uit. Van der Linde heeft daai weinig moeite mee: „Als de meerderheid van een vergadering besluit omdat de voorzitter het zo graag wil. heeft dat dezelfde consequentie, als wanneer de raad het zelf had gewild Men mag zich als raad niet later verschuilen achter een voorzitter". Toch spreekt Van der Linde over een uitstekende verhouding met de raad, zowel col lectief als individueel- Incidenten hebben zich be perkt tot enkele zeldzaamheden, aldus de burge meester. Nieuwe dingen Eigenlijk kan Van der Linde geen redenen vin den in de feitelijke situatie in Kortgene om weg te gaan. „Er zijn geen akelige problemen en ik heb het naar mijn zin". Hij denkt dat vertrekken op zo'n moment juist aardig is. „Daarbij ben ik iemand die graag nieuwe dingen aanpakt". Daarbij voorziet de burgemeester eventueel een dreiging dat hij op routine zou kunnen gaan draaien. Bang voor heimwee is Van der Linde niet, hoewel hij zich in Kortgene thuis heeft ge voeld. „Ik heb me hier nooit als een vreemde gevoeld. Ik heb ook niet de indruk dat ik en mijn gezin ais zodanig door anderen zijn benaderd Maar het Brabantse lonkt. .Ik bevind me in een bevoorrechte positie om in Made-Dnmmelen te recht te komen Er zijn zaken die me op voorhand boeien. Los van het feit dat het me een aantrekke lijk gebied lijkt" Officieel neemt Van der Linde afscheid vrijdag 11 maart in de Pompweie in Kortgene van 16.30 uur tot 18 00 uur. maandag 14 maart in het Nieuw-Zeelandhuis in Kats van 19.00 uur tot 20 00 uur en maandag 14 maart aan de Haven in Colijnsplaat van 20.30 uur tot 22 00 uur Daarna zet Van der Linde zich als burge meester van Made-Drimmelen achter zijn bureau in het - zo vertelt hij glimlachend - fraaie ge meentehuis m Made merproject gebruikten er 62 eerst 'zachtere' middelen voordat ze op he roine overstapten. De onderzoekers concluderen daaruit dat er wel degelijk een overlapping bestaat tussen de we reld van de heroïne en die van de soft drugs. Dit wordt volgens het onderzoek nog eens bevestigd doordat heroïnege bruikers in veel gevallen ook andere middelen gebruiken. Een andere conclusie van de onderzoe kers is dat er op Walcheren ondanks het feit dat er zelfs iets meer heroine ge bruikt wordt dan in bijvoorbeeld Utrecht, minder „grote spanningen en opgefokte toestanden" voorkomen, In het rapport pleiten zij voor betere voor lichting die in de zesde klas van de ba sisschool of in de jaren daarop gegeven moet worden. Vrij veel mensen zijn op zeer jonge leeftijd begonnen met drug gebruik. Bij de meisjes ligt de hoogste piek bij 13 jaar en bij jongens bij 16 jaar Volgens de onderzoekers beginnen meisjes vroeger, omdat zij eerder met oudere jongens in contact komen. Te vens stellen de onderzoekers vast dat door de vele manieren waarop heroine op Walcheren ingenomen wordt de kans op infecties en besmettelijke ziek ten groter is dan in de grote steden. Een positief punt vinden zij dat gebleken is dat de sociale omstandigheden van de verslaafden relatief beter zyn dan de verwachting was. Volgens het huiskamerproject bestaan er veel vooroordelen over de verstrek king van methadon aan verslaafden. Zo is de duur van de verstrekking korter dan men over het algemeen denkt en wordt methadon normaliter niet te vroeg beschikbaar gesteld. Andere relatief ongunstige bevindin gen in het rapport zijn de hoge crimi naliteit onder de bij het onderzoèk be trokken verslaafden en de betrokken heid van veel kinderen bij de proble men van verslaafde ouders. Tenslotte doet het huiskamerproject enkele sug gesties voor nader onderzoek. Blijk baar zijn er redenen dat mensen in re delijke omstandigheden toch ver slaafd blijven. Ook vragen de samen stellers van het rapport zigh af wat de werkelijke grond is voorde vooroorde len die er tegenover het huiskamerpro ject bestaan. Wijzigingen in bestuur woning bouw Terneuzen TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van de Woningbouwvereniging Ter- neuzen' heeft w oensdagavond het da gelijks bestuurslid J. Kruimink be noemd tot secretaris en het db-lid H. Dietz tot penningmeester. Die benoe mingen w aren nodig na hel plotselinge vertrek van secretaris penningmees ter B. P. de Vos. Die stapte eerder deze week op om gezondheidsredenen. Er moest, door het vertrek van De Vos, ook een nieuw lid van het dagelijks be stuur worden gekozen. Dat werd J. de Kubber. Overigens was Kruimink in het 'oude' bestuur, dat vorig najaar tijdens de 'af faire Engelsma' door de ledenvergade ring naar huis werd gestuurdook secre taris Hij was de enige van het toenmali ge bestuur, die terugkeerde Donderdagochtend leverde het Aanne mingsbedrijf Gebroeders Van der Poel bv 72 woningwetwoningen in het plan Oude Vaan' in Terneuzen-Zuld op De woningen werden gebouwd in opdracht van de woningbouwvereniging. Er be staan plannen - zij het nog vage - om in de nabije toekomst nog eens ongeveer 70 woningen in 'Oude Vaart' te bouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7