Snel advies over uitstel van Philips- en Oesterdam Lonen Gebr. De Jonge voor twee weken veiliggesteld Defecte sluisdeur blokkeert scheepvaart Terneuzen-Gent Brandweer Zierikzee liep het vuur uit de sloffen EIVOL PZC provincie MINISTER AAN RAAD WATERSTAAT: Dodelijk ongeval Walsoordense in Belgische Bree almanak WONING EN AUTO UITGEBRAND EUVEL EIND VANAVOND VERHOLPEN Zieke Poolse baby morgen in Nederland FEBRUARI 1953 Fanoy Boeken NA INSPANNINGEN BONDEN EN BURGEMEESTER Gymleraren gaan op de fiets naar minister VRIJDAG 4 MAART 1983 GOES - De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap is faliekant tegen uitstel van de compartimeuteringswerken in het oostelijke deel van de Oosterschelde. „Wij achten het onjuist dat de oplossing van financiële proble men van het rijk bij dit project - dat van nationale betekenis is - gezocht wordt in het in hoofdzaak afwentelen van de consequenties op hiervoor niet verantwoor delijke bevolkingsgroepen in Zeeland", aldus de gewestelijke raad. De in het landbouwschap verenigde werkgevers en -nemers hebben het college van gedeputeerde staten van Zeeland in een brief gevraagd met klem bij minster drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat te pleiten tégen iedere vorm van uitstel van de compartimenteringswerken, 'omdat het niet aangaat Zeeland - en daarmee niet in de laatste plaats de Zeeuwse landbouw - te laten betalen voor beslissingen waarvoor het rijk de gevolgen behoort te dragen'. De gewestelijke raad vindt dat de aanleg van Oesterdam en Philipsdam onverwijld door moet gaan. opdat de zoetwatervoorziening voor de landbouw niet opnieuw in de verge telheid raakt. De gewestelijke raad herinnert eraan dat de uitvoering van de compartimente ringswerken (waardoor er onder meer een zoet Zoommeer en een zoet. Markie- zaatsmeer ontstaan) een belangrijke voorwaarde vormt voor de verbetering van de zoetwatervoorziening van de landbouw in Zeeland. Het college van gedeputeer de staten heeft dat belang onderschreven, door in het beleidsprogramma 1982- 1986 op te nemen dat de zoetwatervoorziening bijzondere aandacht krijgt, zo stelt de gewestelijke raad. Opgemerkt wordt dat het later zoet worden van het Zoommeer niet alleen nadeli ge gevolgen heeft voor het direct aangrenzende landbouwgebied, maar ook voor het landbouwgebied rondom het Grevelingenmeer, dat hiervan alhankelijk is, Het Zeeuwse landbouwschap heeft kritiek op de studies die zijn verricht over uitstel van de compartimenteringswerken. „De zeer globale wijze waarop de nadelen voor de landbouw becijferd worden, doet bij ons de vraag rijzen of hiermee de belangen van de landbouw wel voldoende tot hun recht zijn gekomen. Wij vrezen dat de nadelen in de praktijk groter zullen zijn dan thans is voorzien". (Van ome Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat denkt aan uitstel van de aanleg van de Philips- en de Oesterdam, de zogenaamde compartimenteringsdammen in de Oosterschelde- werken. Wordt de aanleg van beide dammen met vier jaar vertraagd, dan levert haar dat een besparing van globaal 210 miljoen gulden op. Een tijdelijke besparing overigens, omdat zij dat geld toch zal moeten uitgeven aangezien de beide dammen er hoe 4an ook moeten komen. De gevolgen voor milieu en visserij kunnen overigens groot zijn. De minister heeft de Raad van de Waterstaat gevraagd haar advies uit te brengen over deze zaak en de op dit gebied uitgevoerde studie meegezonden. De Raad moet op korte termijn adviseren, aangezien de minister nog dit voorjaar een definitief besluit wil nemen. De minister heeft de Raad van de Wa- rij kunnen aanzienlijk zijn. zegt de stu- inkomsten in deze sector terug zullen terstaat een waslijst met alternatieven voorgelegd: er zijn zowel mogelijkhe den om alléén de aanleg van de Philips dam te vertragen, én er zijn mogelijkhe den om beide dammen vertraagd aan te leggen. Bovendien kunnen er strate gieën worden ontwikkeld, om het lage re zoutgehalte in de Oosterschelde toch omhoog te brengen. Afhankelijk van de keuzes die men op dit gebied maakt zijn nieuwe investeringen nodig. De alter natieven. die zijn onderzocht, strekken zich over vier verschillende periodes uit. Bekeken is wat er gebeurt als de dammen - of de Philipsdam alleen -, één, twee. drie of vier jaar later wordt voltooid. En natuurlijk is er de moge lijkheid om van de huidige plannen uit te gaan: de beide dammen gewoon slui ten in dezelfde periode waarin de storm vloedkering voltooid wordt. Dat laatste lijkt echter voor de hand te liggen, aan gezien het enkel en alleen financiële omstandigheden zijn die tot deze studie aanleiding hebben gegeven. die hierover, afhankelijk van een aantal factoren. Bij de uit financieel oogpunt meest aantrekkelijke alternatieven zal „het milieu in kwalitatieve zin achter uitgaan". Zo is er de kans dat de soor- tenrijkdam afneemt. Bovendien zijn oester en mosselcultures kwetsbaar, en lijkt het voor de hand te liggen dat de lopen. Voor vogels heeft het uitstel zowel posi tieve als negatieve effecten, terwijl de scheepvaart voordelen heeft. Daar staat tegenover dat de Schelde Rijnver- binding later getij-vrij zal zijn, terwijl Nederland Belgi getij-vrijheid heeft be loofd, De discussie zal zich vooral toespitsen op de vraag of de besparingen verant woord zijn ten opzichte van de negatie ve effecten van die besparingen op het milieu en de visserij, effecten die moei lijk in geld zijn uit te drukken. Duide lijk is dat een vertraging van één tot twee jaar minder gevolgen heeft dan een vertraging van drie tot vier jaar, maar daar staat tegenover dat de be sparingen in het tweetfe geval groter Het alléén vertragen van de aanleg van de Philipsdam levert over vier jaar 141 miljoen, en over drie jaar 138 miljoen gulden op. Het vertragen van beide dammen geeft een tijdelijke 'winst' van respectievelijk 210 en 209 miljoen. Bij een vertraging van twee jaar zijn de be sparingen bij de Philpsdam alléén ma ximaal 93 miljoen en voor beide dam men maximaal 145 miljoen. Gevolgen Tot nu toe is altijd uiterst terughou dend gereageerd op de mogelijkheid de compartimenteringsdammen later te sluiten, vooral vanwege de effecten op het milieu die een en ander zou hebben. Juist om het milieu én de visserij zo veel mogelijk in stand te houden is des tijds voor de huidige, miljarden ver gende oplossing gekozen. De consequenties voor milieu en visse- WALSOORDEN De 44-jarige me vrouw ,J. Buijsse-Haverbeke uit Wal soorden is dinsdag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in het Belgische Bree. Mevrouw Buijsse, die op de fiets reed, werd geschept door een vrachtauto. Over de toe dracht wilde de Belgische politie geen mededelingen doen. Mevrouw Buijsse overleed op weg naar het hospitaal in Bree. ZEEUWSE Reisje Toegegevenhelemaal recent is hel verhaal niet, maar merkwaardig is het wel wat die twee treinreizigers meemaakten op hun tocht vanuit hel Haagse naar Vlissingen. Om passagiers, die met een andere met vertraging sukkelende trein van el ders werden aangevoerd, in Roo sendaal toch de laatste verbinding met Zeeland te laten halen, werd er op het perron een poosje gewacht. De meeste reizigers bleven rustig zitten, maar twee heren zochten de restauratie op om daar nog een consumptie tot. zich te nemen. Zo merkten ze te laat dat de vertraag de trein arriveerde waarna er voor de machinist van het geduldig wachtende treinstel geen aanlei ding bestond om nog langer in Roo sendaal te toeven. Erg veel waardering konden de twee heren daar niet- voor opbren gen. want ztj hadden belangrijke bagage in de trein achtergelaten. Per taxi zetten zij de achtervolging in. Eerst naar Bergen op Zoom. toen naar Rilland. Kruiningen en fin alle stations af. maar telkens waren ze net. te laat. Het eind van het liedje was dat trein en taxi tege lijkertijd op het station Vlissingen arriveerden. De heren renden hel perron op om zich daar over hun bagage te kunnen ontfermen. Het enige wat zc echter in ontvangst konden nemen was de mededeling van de conducteur, dat die zo at tent was geweest om de twee onbe heerd slaande lassen in de trein op het station in Roosendaal achter te laten... De brand in de woning aan de Meelstraat in Zierikzee ZIERIKZEE - De vrijwillige brand weer in Zierikzee heeft donderdag een drukke middag gehad. Terwijl de spuitgasten volop in de weer waren om een brand in een woning aan de Meel straat te blussen, werd een tweede alarm gegeven. In de Hofferstraat stond een auto in brand. In aller ijl moesten toen de slangen worden opge rold om daar naar toe te gaan. Dat kon zonder al te grote problemen want de brand in de Meelstraat was op dat mo ment al onder de knie. Naar de oorzaak van de brand in de wo ning wordt nog een onderzoek inge steld. Duidelijk is wel dat het vuur ont staan is in een aiaapkamer op de eerste verdieping aan de achterzijde van het monumentenpand. Het vuur drong door tot de zolder en sloeg vervolgens uit het dak. De Zierikzeese brandweer kreeg de melding omstreeks kwart over drie en was drie minuten na het alarm met één voertuig aanwezig. Even later kwam er nog een tweede wa gen bij. In totaal rukten ongeveer twin tig brandweerlieden uit. Met inbegrip van de waterschade die als gevolg van de bluswerkzaamheden is ontstaan op de begane grond van de woning, wordt de schade voorachtig op een ton ge raamd. VLISSINGEN - De Engelsman Nick Gould speelde het donderdagavond in Vlissingen klaar om zestien hard gekookte eieren in 25 minuten naar binnen te werken. Daarmee werd hij de winnaar van een eierectwedstrijd in bar 'Bodega West' die gehouden werd naar aanlei ding van het vertrek van vijf van zijn Engelse en Ierse collega's, die naar hun geboorteland terugkeren nadat ze negen tot twaalf maanden in Vlissingen werkzaam zijn geweest. In twee ploegen verdeeld probeerden acht Ieren en twee Engelsen met behulp van een schaaltje zout en een glas water zoveel mogelijk eieren binnen de gestelde tijdsli miet te verorberen. Een van hun collega's hield met het potlood en de stopwatch in de hand het aantal gegeten eieren en de verstreken tijd in de gaten. De deelnemers konden nog niet zeggen wat ze vanoch tend als ontbijt zouden krijgen. „Alles wat het zieken huis voorschrijft", verklaarde een van hen tijdens de uitgebreide eiermaaltijd. TERNEUZEN - Het scheepvaartver keer op het kanaal Gent-Terneuzen heeft donderdag tot omstreeks mid dernacht stilgelegen. Oorzaak was een defect aan een van de sluisdeuren van de zeesluis. Omstreeks half vijf bleef deur 'B', aan de noordzijde van de sluis, bij het opendraaien halverwege steken. In de loop van de avond stelden duikers een onderzoek in. Daaruit bleek dat een van de onderrolwagens wat was weggezakt. Met een dergelijk deffect was rijkswaterstaat sedert de ingebruikname van de zeesluis, in 1967, nog niet geconfronteerd. Het scheepvaartverkeer van en naar Gent liep door het mankement uren vertraging op. Aan de kanaalzijde van de sluis verzamelden zich in de loop van avond verschillende zeeschepen. Dat zelfde was het geval op de rede van Vlis singen. Kleinere schepen (voorname lijk coasters) konden via de binnen- vaartsluïs worden geschut. Ing J. de Roos van de dienstkrmg ka naal Gent-Terneuzen van de rijkswa terstaat - hij was gedurende de hele operatie ter plaatse - stond aanvanke lijk voor een raadsel. „Ligt er een klein obstakel op de rail van die onderrolwa gens, dan is het geen probleem. Maar wat dit nu isAls één van de vier wie len van een van de twee rolwagens van de sluisdeur is doorgezakt, wordt het 'een kwestie van dagen". (ADVERTENTIE) Dat viel uiteindelijk mee. mee. Nadat een duiker van firma Vriens uit Bergen op Zoom, geassisteerd door een onder houdsploeg van het aannemingsbedrijf Van der Straaten uit Hansweert, pools hoogte hadden genomen, werd de iets Toen het vuur goed en wel onder con trole was, gingen omstreeks vier uur de alarmpiepers van de brandweerlieden opnieuw De hulpverleningswagen werd razendsnel ingepakt en deze reed" naar de Hofferstraat. De poedervoor- raad m deze wagen bleek onvoldoende om de, als gevolg van een lekke benzi neleiding hardnekkig brandende auto te blussen. Daarom moest ook de twee de wagen erbij komen. Nadat de benzi neleiding was gedicht (de auto brandde totaal uit) kon de brandweer weer terug naar de Meelstraat om met het nablus sen van de woning te beginnen. stormramp en watersnood in 31 verhalen en gedichten van o.a. Gerrit Achterberg, Simon Carmig- gelt, Maarten 't Hart, Harry Mu- lisch. Hans Warren en Ad Zuiderent. 24,50 een uitgave van: Nieuwe Burg 26-28/Walplein Mid delburg, tel. 01180-12114. en verder bij elke boekhandel. VLISSINGEN - De Poolse baby Ale xandra, die lijdt aan hersenwater- zucht en die in het Sofia-kinderzieken- huis in Rotterdam moet worden geope reerd, komt zaterdagmorgen om streeks halfelf aan op vliegveld Schip hol. Het negen maanden oude kind uit Por- nan kan door de gebrekkige medische faciliteiten niet in Polen worden geope reerd. Reden voor de plaatselijke pas toor om de hulp in te roepen van de heer J. Lipowski in Vlissingen, voorzitter van de stichting Zeeland helpt Polen. De heer Lipowski deed een beroep op de stichtingen Terneuzen en Goes en be gon dinsdag een inzamelingsactie voor Alexandra. Ondertussen loopt deze ac tie voorspoedig. Men heeft op het ogen blik de helft van het benodigde bedrag- 10.000 gulden - binnen. weggezakte westelijke rolwagen (waar mee de sluisdeur heen en weer wordt gereden) direct aangepakt. Met in der haast aangevoerde machines werd lucht in vier compartimenten in de sluisdeur gepompt, waardoor het ge wicht dat op de wagen rustte, terugge bracht werd tot bijna nul. Daarna - te gen half elf was dat - kon de sluisdeur- normaal op zijn plaats worden ge- draaid. Na een uitgebreid onderzoek kon het scheepvaartverkeer vervolgens weer worden hervat. Deskundigen van de rijkswaterstaat gaan nu onderzoe ken hoe de problemen konden ont staan. Donderdag omstreeks midder nacht bestond over de precieze oorzaak nog geen zekerheid. (ADVERTENTIE) DE ANTIEKE KLOK LOOPT LIEVER Want stilstaan is voor haar achteruitgaan in waarde en schoonheid. Ze is een vertrouwd adres (met 2 jaar garantie op aankoop en reparatie) meer dan waard. MARIA PORSKAMP Ambachtencentruir Oostkerkplein 5 Middelburg 01180- 33425 'S-HEERENHOEK - De werknemers van de De Jonge-hedrijven in 's-Hec- renhoek krijgen 111 ieder geval deze week en volgende week hun loon. Don derdag zijn afspraken gemaakt waar door de in totaal 130 medewerkers van het aannemingsbedrijf Gebr De Jonge BV. het bouw- en bouwmaterialenbe- drijf Gebr De Jonge BV en het staalcon structiebedrijf Zeeland BV twee we ken uitbetaald kunnen worden. Daar naast ontvangt het personeel van dc eerste twee bedrijven nog achterstalli ge vakantiebonnen over vier a vijf we ken. Een en ander is het resultaat van de inspanningen die de bouw- en indus triebonden van FNV en CNV alsmede de ouioeiai. uurgemeester drs G. C. G. van den Heuvel de afgelopen dagen hebben gedaan om te voorkomen dat de medewerkers de dupe zouden wor den van de problemen waarin de bedrij ven zijn terecht gekomen door fraude van directieledenDe bonden en de bur- gemeester koesteren zich overigens niet met de illusie dat de werkgelegen heid bij de De Jonge-bedrijven nu is vei liggesteld, Van den Heuvel gewaagde van 'een noodverband' om de lonen voor de eerste twee weken beschikbaar te krijgen. Hij had donderdag evenals H.Lentingen L. J. Reijgersberg (achter eenvolgens van de bouw- en houtbond FNV en de hout- en bouwbond CNV) de indruk gekregen dat bij instanties die daar invloed op kunnen hebben, de be- reianeid Destaat te proberen de bedrij ven en daarmee de werkgelegenheid in stand te houden. De bonden hebben gisteren contact ge zocht met de belastingdienst en de be drijfsvereniging. En burgemeester Van den Heuvel nodigde vertegenwoordi gers van de belastingdienst, het bedrijf, de banken en bedrijven die opdrachten aan De Jonge hebben verstrekt uit voor een gesprek in het gemeentehuis te Heinkenszand. Hij meende dat uit het resultaat van dit gesprek kan worden afgeleid dat de ontvanger van de belas tingen oog heeft voor de belangen van de werknemers en van de bedrijven die op uitvoering van opdrachten zitten te wachten. Ondanks de tevredenheid over het be reiken van dit voorlopige resultaat, wa ren de beide bondsbestuurders donder dag aan het eind van de middag kwaad op een van de twee nog niet aangehou den directeuren van de bedrijven, De afspraak was dat deze het personeel op de hoogte zou stellen van het feit dat de lonen voor twee weken zijn veiligge steld. Dat bleek tegen het einde van de werktijd evenwel nog niet te zijn ge beurd. Reijgersberg: ,,We weten zo zachtjes aan wel dat we van de heren De Jonge geen sociaal beleid hoeven te ver wachten. Maar zoiets gaat toch wel alle perken te buiten". TERNEUZEN - Zeven gymnas tiekleraren van Terneuzense scho len gaan volgende week woensdag per fiets naar Den Haag om bij mi nister Deetman te protesteren te gen de voorgenomen bezuinigin gen op het onderwijs in lichamelij ke opvoeding. Dat onder het motto 'bezuinigen akkoord, maar niet on verantwoord'. De Terneuzense gymleraren, onderdagmiddag in vergadering bijeen, vinden dat de minister 'met de botte bijl op het onderwijs inhakt'. Zij stellen vast: 'Eén van de maatregelen brengt met name het gymnastiekonder wijs de doodsteek toe'. Minister Deetman is van plan gymnastiekonderwijs voor de hoogste klassen van Havo, VWO en geheel MBO van het lesrooster te schrappen. De minister vindt dat verantwoord, omdat schoolverla ters in de leeftijdsgroep van 16 tot 19 jaar ook voor hun sportbeoefe ning moeten betalen. De Terneuzense gymleraren vin den evenwel dat de argumenten van Deetman bepaald geen steek houden. Zij stellen vast dat met de zelfde argumenten bijvoorbeeld ook vakken als Engels of Frans kunnen worden afgeschaft, sterker nog, het gehele onderwijs voor 16- jarigen en ouder kan volgens zijn gedachtengang worden geschrapt. „De minst draagkrachtigen krijgen weer de grootste klappen, want het vak lichamelijke opvoeding is hun enige kans aan vakkundig begelei de vormen van lichaamsoefenin gen deel te nemen", aldus de Ter neuzense leraren. En: „Weten schappelijk is aangetoond dat 16- tot 18-jarigen vaak stoppen met ac tieve sport, Zeker examenkandida ten zitten veel, ze staan het gehele jaar door onder spanning en dan is lichamelijke'opvoeding voor hen een compensatie". 'Snode plannen' De Terneuzense leraren vinden dan ook dat het schoolkind - de volwassene van morgen - uitein delijk de dupe wordt van de 'snode plannen' van de minister. Zij zeg gen: „We bewegen toch al veel minder. Vorige regeringen, schoolartsen en andere deskundi gen zagen dat goed in. Wie durft dan met zo'n maatregel te komen". Voor zover men bij het coördine rende actiecentrum voor Zuid-Ne derland - de academie voor licha melijke opvoeding te Tilburg - wist, zijn er donderdag in Zeeland nog geen acties gevoerd. Wel is er op verschillende scholen voor voort gezet onderwijs in de provincie overleg op gang gekomen over de vraag of men in een van de komen de dagen tot een actie tegen de be zuinigingsplannen, in de vorm van een openbare les bewegingsonder wijs, zal overgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2