Jeugdbende bravoure en opereerde om het avontuur D Raad Sluis steunt motie tegen schrappen VOW GASTOUDERSCHAP Li Kwestie van duurzame relatie opbouwen HOOR' ZIET a mgmm Eerste scoutinggroep voor geestelijk gehandicapten DRIEJAAR ONRUST IN VOGELWAARDE Wissel Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 4 MAART 1983 VIIDDELBURG - Voor de politierechter moest zich donderdagmiddag de enige strafrechtelijk meerderjarige verantwoorden als 'vertegenwoordiger' van een jeugdbende, die in de achterlig gende drie jaar veel onrust zaaide in Vogelwaarde en omgeving met het plegen van kleine inbraken en diefstallen. De andere jongens, die bij het plegen van de delicten nog geen achttien jaar waren, zijn al door de kinderrechter berecht. De reeks kleine delicten, niet door geldnood ingegeven, maar door bravoure en zucht naar avontuur, was zo omvangrijk dat politierechter mr G. H. Nomes de 19-jarige R. de B. niet buiten de gevangenis kon houden. De jongeman werd veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Er was acht weken geëist, waarvan vijf weken voorwaardelijk. Een alleenwonende, bijna bejaarde vrouw, die in wezen erg angstig was ge worden door alle onrust in haar omge ving, heeft in maart van het vorig jaar een streep weten te zetten onder de ac tiviteiten van de jongens. Toen de vrouw hoorde, dat er aan een hordeur werd gerommeld ging ze snel naar bene den, wist ongezien in de avond de buren te bereiken, waar ze de politie belde. Deze was zeer snel bij de woning in de Bossestraat te Vogelwaarde en wist twee jongens aan te houden, die zich eerst nog in een sloot verborgen had den. Van de reeks delicten waren alleen deze Tien scholen uit Zeeland in A VRO's 'Stuif-es-in' VLISSINGEN - Aan het AVRO-televi- sie jeugdprogramma 'Stuif-es-in', dat zondag om 16.05 uur wordt uitgezon den, nemen tien lagere scholen uit Zee land deel. De opnamen hiervoor wor den zaterdag 5 maart in Slagharen ge maakt. De leerlingen van de scholen worden per 'Stuif-es-in' express vanuit Vlissingen naar Slagharen vervoerd. De deelnemende scholen zijn: Ignus- school, Vlissingen. De Sprong, Koude- kerke; De Burght, Oost-Souburg, Belle- Deur, Goes, De Vliete, Wissenkerke, Caspar Berseschool, Goes, De Schakel, Oudelande. Prinses Beatrixschool, Yerseke, de Nobelhorst. Hulst en de Sint-Josefschool uit Nieuw-Namen. A. Bergshoeff slaat eerste paal nieuwe huizen Middelburg MIDDELBURG Op vrijdag 11 maart om 15.30 uur zal de heer A. Bergshoeff, wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van Middelburg, de eerste paal slaan voor een project van 64 Premie-A-woningen in het Middelburgse plan Reijershove. De woningen worden in opdracht van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten gebouwd door het bouwbedrijf Delta te Middelburg. Het ontwerp is .van architectenbureau Chris Smit te Leusden. In ontwerp, bestek en uitvoe ring wordt veel aandacht besteed aan .degelijkheid, zorgvuldige afwerking en kostenbesparende warmte-isolatie. 'Premie-A' betekent dat deze woningen worden gesubsidieerd volgens de gun stigste regeling die voor koopwoningen bestaat. De premie is afhankelijk van het inkomen. De eerste paal wordt nu geslagen voor de eerste fase van 19 woningen uit het project van 64. Deze woningen zijn vrijwel allemaal verkocht. Na afloop van de officiële gebeurtenis is er een bijeenkomst in de kantine van sporthal 'De Kruitmolen'. aan de Kruitmolen- laan te Middelburg, waar enkele korte toespraken gehouden zullen worden. Popgroep Nasmak verzorgt optreden in Vlissingse Piek VLISSINGEN - De uit Nuenen bij Eind hoven afkomstige Nederlandse pop groep 'Nasmak' treedt morgen, zater dag 5 maart om 21.00 uur op in De Piek in Vlissingen. Nasmak maakte haar de buut op de Nederlandstalige verzamel- lp 'Uitholling Overdwars' (toen de groep nog 'Nasmaak' heettel. Na twee bezettingswijzigingen en een overstap naar Engelstalige teksten is het karakter van de muziek van Na smak ongewijzigd. De nadruk heeft al tijd op het proces gelegen. Men speelt geen kant en klare songs, de basis is er, maar het 'eindprodukt' is bij ieder op treden anders. Nasmak maakte totnu- toe drie langspeeplaten De bezetting is: Milco Bogard (gitaar), Henk Jansen (toetsen, zang) Theo van Eenbergen (bas, zang) en Toon Bres- sens (drums, zang). Middèlburgse bioscoop moet op 16 mei sluiten MIDDELBURG - Het City-theater in Middelburg, de enige bioscoop die de Zeeuwse hoofdstad rijk is, zal noodge dwongen op 16 mei de deuren moeten sluiten. De sluiting is een gevolg van het feit dat de eigenaar van het betref fende pand aan de Lange Delft, De Waal's Vastgoed BV te Weesp. het huurcontract heeft beëindigd. De offi ciële huurder is de bioscoop-cxploita- ticmaatschappij Groot-Van der Heide in Enkhuizen. De sluiting betekent tevens dat twee mensen in vaste dienst op straat komen te staan. Verder zal het werk voor vier parttime krachten (met name schoon maaksters) verloren gaan. De twee vas te werknemers zijn de bedrijfsleider A. Weststrate en een cassière. poging tot inbraak telastegelegd en een inbraak met diefstal in een huis aan de Meidoornstraat. Hier werd een ruitje in geslagen. De jongens gingen er met vierduizend Belgische francs vandoor. „Maar er is veel meer gebeurd", zo bracht de politierechter in herinnering, „driemaal ingebroken in de tennlskan- tine, driemaal in de lagere school, in bungalows, diefstal van bromfietsen. En dan lees ik dat u dat alles gedaan hebt uit pure sensatie". „Voor de oudere vrouw is het een ang stig avontuur geweest", aldus officier van justitie mr Nijmeijer in zijn requisi toir, „het werd hoog tijd dat er eens een einde werd gemaakt aan die stroop tochten". Schade vergoed Advocaat mr H. Tichelman kou in zijn pleidooi naar voren brengen, dat zijn cliënt intussen alle schade in overleg ADVERTENTIE Geopend' ma. t/m vr 8-12 u. 12 30-16 30 u. Donderdagavond 19-21 u Zaterdag 9 00-12.00 u. Heeft u onze keuken-1 showroom al bezocht? I Arose KEUKEN international 5 jaargarantie J met en via de politie heeft vergoed, ook in de gevallen waarvoor zijn cliënt niet terecht moest staan. Want het geld had De B. helemaal niet nodig. „Hij komt uit een normaal gezin en komt niets tekort", aldus de raadsman. „Het ging om een groepje jongelui, dat in 1980, 1981 en 1982 allerlei kruimeldief stallen pleegde, voornamelijk uit bra voure, om stoer te zijn, om mee te doen". Een - mislukte - poging tot diefstal van duizend liter dieselolie uit de pomp van Scaldis BV op de vuilstortplaats Mid den-Zeeland in Nieuwdorp liep uit op één maand voorwaardelijke gevange nisstraf. De politierechter hield er reke ning mee dat A. van W. uit Vlissingen in verband met deze poging tot diefstal een nog lopende voorwaardelijke straf van veertien dagen moet gaan uitzit ten. De officier had verder willen gaan: zes weken, waarvan vier weken voor waardelijk. „want in uw proeftijd hebt u het weer gedaan". De Vlissinger reed oktober vorig jaar met een auto met vijf vaten van elk tweehonderd liter naar de vuilstortplaats en begon daar de vaten te vullen. Toen hij met het derde vat bezig was, viel de motor van zijn auto stil en die liet het verder geheel afweten. Hij liet toen de wagen met de vaten ach ter. Scheepsmotor Toen de jonge Vlissinger M. H. voor zaakvernieling werd veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 500,-, ver klaarde hij onmiddellijk in hoger be roep te zuilen gaan. Zelf had hij als bemanningslid van een bergingsvaar tuig, omdat een ander zijn plaats als machinist had gekregen, over een wraakoefening gesproken. „Met die motor zullen ze niet ver meer komen", had hij gezegd; een andere opvarende had hem, toen het schip in Breskens lag, in de machinekamer horen rom melen. H. kreeg alle schijn tegen zich. toen de 'Zeewolf bij eerste uitvaren inderdaad niet ver kwam. Toen de schipper de mo tor op gang bracht, sprongen hem twee stukken ijzer in het gezicht. Maar H„ die steeds had ontkend, bracht een nuance aan: „Ik ben er inderdaad op een rotmanier uitgewerkt en toen heb ik gezegd ik oop dat de motor in elkaar draait dan zullen ze me wel missen. Maar een paar weken later is de spoel- pomp weer in elkaar gedraaid Raads man mr J. de Wit vroeg voor zijn cliënt het voordeel van de twijfel en betreur de, dat er geen rapport van een techni cus is gevraagd. Eerder had de officier opgemerkt: „Er zijn duidelijke verklaringen en H. heeft staan rommelen aan de motor. De scha de bedroeg 4500,-". De officier had de zelfde straf geëist. Mishandeling van mevrouw M de R. te Temeuzen kwam G. van E. uit dezelfde plaats op één week voorwaardelijke ge vangenisstraf te staan en een boete van 250,-. Mevrouw De R. was zijn buur vrouw maar nu niet meer. Het ging om een zeer lokaal geval van grensover schrijdende verontreiniging: Van E. liet veel stof opwaaien toen hij in zijn tuin tje een stuk hout stond schoon te ma ken. Mevrouw Van E. had juist haar was opgehangen en een pasgeverfde stoel buiten gezet, ook al om te drogen. De hieruit voortvloeiende gedachten- wisseling bevatte minder vleiende pas sages en wat men elkaar toedacht schoot bij Van E. dusdanig verkeerd, dat hij plotseling bij zijn buurvrouw in de keuken opdook en haar in het ge zicht stompte. Maar zo erg was het niet geweest, verklaarde de Temeuzenaar gisteren. De politierechter: „Hoe kwam ze dan aan twee blauwe ogen? Een vrouw zo af te tuigen, Schaamt u zich niet? Dat is toch geen manier van doen". Van E.: „Mag een vrouw alles zeggen dan?" Politierechter: „Ze zal wel niet op haar mondje zijn gevallen, maar dit lijkt ner gens op. meneer". De officier: „Er zijn eerder processen- verbaal opgemaakt voor andere geval len, die niet vervolgd zijn. U hebt uw handen af en toe wat losser zitten dan het behoort". Raadsman mr J. J. Brugge attendeerde erop, dat zijn cliënt nooit moeilijkhe den heeft met de buren aan de andere kant en ook niet met de nieuwe buren. Grensoverschrijfende coniferen had den de Middelburger S van W. voor de politierechter gebracht. Hij zette er (23 uit de kluiten gewassen exemplaren) stevig de schaar in, zodanig dat er in de telastelegging kwam te staan, dat hij ze doormidden had gezaagd. „Een beetje gesnoeid", vond Van W. Politierechter: „Komt u dan even naar de foto's kijken, die er van gemaakt zijn". Van W.: „U zou ze nu eens moeten zien". Het werdconform de eis, een boete van tweehonderd gulden. 'ZEELAND OP KINDERACHTIGE MANIER BEHANDELD' SLUIS - Dc gemeenteraad van Sluis steunt de motie van Temeuzen waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over het afgelasten van de VOW. Volgens burgemeester J. J. P. M. Asselbergs was de uiterst kinderachtige manier waar op twee nieuwbakken ministers de Zeeuwen hadden behandeld op zich al voldoende reden om het provinciaal bestuur van Zeeland door middel van de Tcrneuzense motie te steunen. De VOW is een van de weinige punten Burgemeester Sluis kocht haan zonder geluidsoverlast SLUIS - Het houden van hanen lijkt in Sluis steeds populairder te worden. Donderdagavond bleek tijdens de raadsvergadering dat burgemeester J. J. P. M. Asselbergs ook al voor de verlokking was ge zwicht en een haan had gekocht. Dit echter pas nadat hij alle omwo nenden van tevoren had gevraagd of zij geen bezwaar hadden tegen de aanwezigheid van een haan in zijn tuin. De burgemeester was het uit een burenruzie voortgekomen hanen- conflict, dat de gemeente 4100 gul den aan geluidmetingen had ge kost, nog met vergeten. Raadslid J. van de Plasse kon toch niet nalaten om te vragen of de buren van de burgemeester echt geen overlast van het gekraai hadden. Assel bergs legde uit dat hij zoals het een goed inwoner van Sluis betaamt, eerst zijn licht had opgestoken bij de omwonenden. Volgens hem be stond er geen bezwaar Op de vraag van A. Oosterling (pvdA) of hij toe vallig geen rode haan had gekocht, antwoordde de burgemeester: „Wat dat betreft kan ik u gerust stellen. Ik ben een neutraal voorzit ter. Het is dus een witte haan". De raad stemde verder in met de wijzi ging van algemene politieverorde ning waardoor het college voortaan meer in de mogelijkheid wordt ge steld om maatregelen te nemen als er van overlast van dieren binnen de bebouwde kom sprake is. Het hanenconflict lijkt daarmee uit de wereld. Tenzij natuurlijk burge meester Asselbergs de smaak te pakken krijgt en zijn pluimvee stand wil uitbreiden. waar de raad het donderdagavond niet unaniem over eens was. De fracties van D'66 en de PvdA waren van mening dat de zin van de oeverver binding nog nooit is aangetoond en vonden de nadelen zwaarder wegen dan de voordelen. De aanleg van een tunnel onder de Schelde bij Antwerpen zorgt er volgens hem, voor een goede verbin ding. WD en het CDA, samen een rui me raadsmeerderheid, zagen wel heil in de oeververbinding, oral de VVD wees op de problemen die het bedrijfsvervoer van de slechte ver bindingen ondervond. De tunnel bij Antwerpen zal de contacten met de rest van Nederland met kunnen verbeteren, omdat zeker transportbedrijven dan vertraging ondervinden door de vele douane-formaliteiten. De motie werd met zeven stemmen voor en vier tegen aangenomen. Unanieme steun gaf de raad wel aan de motie van Oostburg waarin op behoud van de kwaliteit van de veerdiensten wordt aangedrongen. Ook het verzoek schrift van het Zeeuws-Vlaamse b en w overleg aan onder meer het ministerie van economische zaken om bij de beoordeling van de KMS-problemen in Vlissingen rekening te houden met de belangen van de Zeeuws-Vlaamse werkgelegenheid, werd unaniem ge steund. Welzijnscommissie Verder rondde de raad het conflict rond de benoeming in de welzijnscom- derheid gekozen. In de vorige raads vergadering haalde zij het niet omdat toen de christen-democraten de voor keur gaven aan een CDA-kandidaat. Dit gaf later aanleiding tot spanningen in de coalitie CDA-WD. Om de band in stand te houden besloot het CDA de zaak bij te leggen. Voor A. Oosterling (PvdA) was de hele gang van zaken een bewijs dat de welzijnscommissie een politieke speelbal was geworden. Zijn fractie stemde blanco. Tenslotte werd besloten om Leenhouts aannemingsbedrijf een centrale ver warmingsinstallatie in de kleed- en clubaccommodatie van de tennisver eniging te laten aanleggen. Het LAB was met 5.430 gulden de laagste van de drie West-Zeeuws-Vlaamse inschrij vers. Discussie over energiebeleid in Hulst en Aardenburg AARDENBURG HULST In het ka der van de Brede Maatschappelijke Discussie over het Energiebeleid in Nederland worden op 7 en 8 maart bijeenkomsten gehouden in respectie velijk Hulst en Aardenburg, In Hulst vindt op maandag 7 maart om acht u'ur 's avonds een bijeenkomst ide tweede alweer) plaats in 'Den Dullaert' en een dag later staat een informatieve bijeenkomst in het dorpshuis in Aar missie af. Mevrouw E. Romijn werd op denburg op het programma. Ook die voordracht van b en w met grote meer- begint om acht uur Woordspelletjes als therapie op een afdeling van 'De Sterre' in Clinge. Voor veel zwakzinnige bewoners van internaten is het niet mogelijk om een normale relatie te hebben, zoals die gewoonlijk bestaat tussen ou ders en kinderen. Dat kan zijn omdat de ouders inmiddels vrij ver weg wonen, of dat de pupil geen ouders meer heeft. Het gaat hier nog altijd om zo'n tien procent van alle zwakzinnigen, die in inrichtingen wonen. Een probleem dat in de toekomst waarschijnlijk alleen nog maar zal toenemen. Want de tendens is dat de vergrijzing van de zwakzinnige bevolking in internaten zich steeds duidelijker begint af te tekenen. En het zwakzinnige ninstituut De Sterre is al geruime tijd bezig met 'gastouderschappen' en heeft onlangs weer een project gestart. Er is vooral behoefte aan gastouders voor oudere pupillen vanaf twintig jaar. Het fenomeen gastouder is niet nieuw. De Sterre heeft al zo'n vier jaar gastouders voor pupillen. Het gastouderschap wordt daar bege leid door de twee maatschappelijk werkers José Fruytier en N. de Vuyst van De Sterre. Zeker elke twee jaar is 'opstarten' van het project nodig, is er weer vraag naar nieuwe gastou ders: er zijn gastouders, die het niet volhouden („dat gebeurt zeer zelden, meestal is de reden dat een gastou derschap wegvalt een externe. Ver huizing, of zo"). Ouders kunnen ver huizen en laten hun kind in het zwakzinnigeninstituut, waar het zit. Er komen zo dus pupillen bij, die voor gastouderschap in aanmerking komen. Zeventien pupillen van De Sterre hebben gastouders. Zoals al eerder gezegd komt tien procent van de zwakzinnigen in aanmerking voor het gastouderschap. De Sterre telt 253 pupillen zodat een eenvoudige re kensom leert dat nog zo'n acht pupil len op gastouders zitten te wachten De Sterre heeft inmiddels in verschil lende dag- en huis-aan-huis bladen oproepen geplaatst, waarin gastou ders voor pupillen worden gevraagd. „We vragen niet alleen echtparen", zegt De Vuyst, „aleenstaanden kan ook. Als het om een gezin gaat echter dan verlangen we wel dat alle gezins leden het zien zitten. De kinderen in een gezin krijgen ook met de pupil te maken, als deze bijvoorbeeld bij hun thuis op bezoek komt of komt loge ren. Alle gezindsleden moeten er daarom achter staan". Op de oproepen de afgelopen weken zijn inmiddels bij De Sterre zes reac ties binnengekomen. Maar dat wil nog helemaal niet zeggen, dat deze mensen ook het gastouderschap zul len knjgen. „Wij doen dat zeer zorg vuldig", vertelt De Vuyst. Als voor beeld noemt hij de start met gastou ders zo'n vier jaar geleden Toen wa ren er vijfentwintig aanmeldingen: ei werden er vijf gevraagd voor het gas touderschap „En die doen het nu nog steeds", zegt De Vuyst. ermee aangevend dat de zorgvuldigheid bij de keuze duidelijk vruchten heeft af geworpen. „Het kan gebeuren zc legt De Vuyst uit. „dat wij een be paald persoon of gezin bij een bepaal de pupil niet zien zitten. We zien dan dat de potentiele gastouders voor die taak met geschikt zijn. Dan stellen we ander vrijwilligerswerk voor want er is nog genoeg te doen in de zwakzinnigenzorg. Wij hebben ten slotte onze verantwoordelijkheid voor de pupil naar zijn curator toe" zegt de maatschappelijk werker van De Sterre. „Maar ook naar de pupil toe", vult José Fruytier aan. „Het gaat om een duurzame relatie tussen pupil en gastouders. Dus als je hierin niet zorgvuldig genoeg handelt, be rokken je 'schade'", meent zij. José Fruytier: „De manier waarop we gastouders hebben geworven is altijd goed gebeurd. De mensen zijn altijd goed voorgelicht. Daar hebben we nu plezier van, want er is nauwelijks ver loop en dat is ook het beste voor de pupil. Als iemand stopt met het gas touderschap. heeft dat meestal een 'externe' reden. Dus niet omdat men het niet kan volhouden". De Vuyst: „We steken er echt veel tijd in, in de keuze van gastouders". De Sterre verwacht van gastou ders dat zij flink wat tijd aan de pupil besteden. Men moet kunnen 'garanderen' dat men voor jaren het gastouderschap op zich kan nemen. Concreet houdt dit in gemiddeld minstens één bezoek per maand. „Het is een kwestie van een relatie opbouwen", zegt José. „Die kan uit eindelijk zo worden dat de pupil mee naar huis gaat voor een week eindje of vakantie. We willen dat er een duurzame relatie ontstaat, die toch vele jaren stand houdt. Van daar onze zorgvuldigheid bij het uit zoeken van gastouders. Voordat er een beetje relatie is ben je al een jaar verder. Ik heb al gehoord van gas touders, die nu al vier jaar met de zelfde pupil optrekken, dat de rela tie nog altijd groeit". De Vuyst: „We krijgen nogal eens te horen: blij dat jullie het gastouderschap zo zwaar hebben afgeschilderd. Het is ook niet eenvoudig". De pupillen zijn meestal blij als de gastouders op bezoek komen, beto gen De Vuyst en Fruytier. Anderzijds kan het ook gebeuren dat de pupil voor enige tijd in een depressieve toe stand verkeert. Je kan dan niet zeg gen: het kind is nu onhandelbaar dus komen we voorlopig maar niet, geven de twee maatschappelijk werkers als voorbeeld van wat gastouders kan overkomen. José Fruytier: „Met sommige pupillen kan je een redelijk goed gesprek voeren, maar er zijn er ook. diepergestoorden, waarbij je al leen maar aan de gezichtsuitdruk king kan merken of ze het naar de zin hebben. Ik kan me heel goed voor stellen dat het opbouwen van een re latie dan moeilijk is". Zoals al gezegd is het fenomeen gas touder al geruime tijd bekend en vindt z'n oorzaak in de mentaliteits verandering binnen de zwakzinni genzorg. Vroeger werd de zwakzinni ge meer als patiënt beschouwd en lag het accent in de zwakzinnigeninrich tingen ook meer op de verpleging. „De instelling zorgt voor alles", was een gedachte, die in die tijd vrij alge- meenwas.Erwas daarom nauwelij ks aandacht voor zaken als relaties. De zwakzinnige was immers een patiént. Nu ligt het accent meer op het leven, het wonen, maar ook integratie in de maatschappij. En m dat laatste past de gedachte van het gastouderschap uitstekend. Gastouderschap is nodig voor som mige pupillen vinden Fruytier en De Vuyst. „Als je ziet dat iedereen in jouw groep bezoek krijgt en jij niet. dan voel je dat". José: „Het gastouderschap is geen peuleschil. Het is zwaar om de gang naar De Sterre te maken". Hans Vonk INSTALLATIE BLAUWE VOGELGROEP IN GOES GOES - De Sint-Bernadettegroep uit Goes is de eerste scoutinggroep in Zee land die geestelijk gehandicapte kin deren onder haar leden telt. De nieu welingen zijn verenigd in de zoge naamde Blauwe Vogelgroep. Tijdens de jaarlijkse ouderavond van de pad vindersvereniging - vrijdagavond 11 maart in buurthuis De Pit in Goes- Zuid - krijgen de kinderen het teken van Scouting Nederland op hun blouse genaaid. De Blauwe Vogelgroep is dan officieel geïnstalleerd, vanaf dat tijd stip mogen de 13 kinderen de blauw/ gele groepsdas dragen. Vanuit de gedachte dat scouting ook mogelijk moest zijn voor zwakker be gaafde kinderen, begonnen de stafle den van de Sint-Bernadettegroep zich medio vorig jaar te beraden over de mo gelijkheden om binnen hun groep ruim te te scheppen voor geestelijk gehandi capten. Onentatiegesprekken met de oudervereniging van geestelijk gehan dicapten en met andere scoutinggroe pen die reeds met een Blauwe Vogel groep werkten, leidden er toe dat in au gustus vorig jaar in huize Den Berg een informatiemorgen gehouden werd. De kinderen kregen een folder en een aan meldingsformulier mee naar huis. Dit resulteerde in dertien aanmeldingen. Groepsvoorzitster Ria Janssen onder houdt regelmatig contacten met de ou ders en de begeleiders van de gehandi capten. Ze merkt dat het enthousiasme van de betrokken personen voor het ini tiatief groeit In het begin washet wen nen aan beide kanten Sommige kinde ren konden hun draai niet vinden en de ouders waren ook een beetje huiverig Voor ons was het een experiment, maar ik geloof wel dat ik nu kan zeggen dat het geslaagd is". De nieuwe leden spe len het spel van scouting op hun eigen niveau, maar integratie binnen de groep (die uit twaalf kabouters, twaalf gidsen en tien stafleden bestaat) is ook een belangrijk onderdeel. Zo wordt er tijdens de komende ouderavond een musical opgevoerd waarin de Blauwe Vogels het muzikale gedeelte voor hun rekening nemen Sprookje Scouting Nederland heeft momenteel zo'n veertig Blauwe Vogelgroepen on der zich. Het betreft hier niet alleen geestelijk, maar ook lichamelijk gehan dicapten. De naam Blauwe Vogel is ont leend aan een van 1909 daterend sprookje van Maeterlinck: L'oiseau bleu. In deze vertelling gaat het meisje Mytyl samen met haar broertje Tytyl op zoek naar de blauwe vogel van het geluk, om die aan een gehandicapt buurmeisje te kunnen geven. Ze vinden de vogel niet. maar om het meisje niet teleur te stellen besluiten ze haar hun eigen tortelduiQe te schenken. Op het ogenblik dat zij de duif aan het meisje overhandigen verandert deze in de blauwe vogel van het geluk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29