Nederland is vrijwel zeker van degradatie Raas start toch Toppers vooraf Maarten van der Staal door een chronische blessure buitenspel 1 TRAGISCH DIEPTEPUNT TEGEN BELGEN Oostkapelle twijfelt aan vooravond duel tegen WHS HVV heeft eindelijk weer kans op de titel 'HET IS BETER DAT IK STOP MET VOETBALLEN' PZC/sport Duitsers leiden in winnaarspoule Voorzitter Wemeldinge jubileert RAI Amsterdam 4 tlm 13 maart VRIJDAG 4 MAART. 1983 13 VOORBURG - De teams die in Zeist samen zijn ondergebracht met de Belgen, zullen het ongetwij feld geweten hebben. „Van nu af aan mogen de spelers drinken", klonk het gisteravond uit de mond van hun coach Taborsky, Tsjech van geboorte. Naast hem zat de meest ontgoochelde trainer van dit WK-toernooi, Taborsky's landgenoot Jan Kecskemethy, trainer van het Nederlands hand balteam. Bij de opmerkingen van Taborsky kon er nauwelijks een glimlach af. Begrijpelijk, want Nederland beleefde in de Voorburgse Vliegermolen het absolute dieptepunt van dit WK-toernooi in de vorm van de 22-23-nederlaag tegen de Belgen. De eerste nederlaag in de geschiedenis van Oranje tegen de zuiderburen, die vrijwel zeker betekent dat Nederland uit de B-poule zal verdwij nen. „Theoretisch kan het nog", aldus Kees- klap komt psychisch heel hard aan en geraakte spelbepaler als een van de oor- kemethy. „we kunnen nog in totaal op bovendien kunnen we dit weekeinde zaken zag, zeven punten komen en dat is genoeg", ook niet over Wil Jacobs beschikken", „Meer nog lag het aan de keepers, die Theoretisch zijn er inderdaad nog mo- verwacht Kecskemethy, die de afwezig- het hele toernooi sterk waren, maar nu gelijkheden maar niemand gelooft er na heid van de woensdag weer geblesseerd haast geen bal stopten. Dat heeft dan Nederlands falen in Voorburg nog in dat de ploeg zich over dit dode punt kan heen zetten. Kecskemethy gaf dit ook wel toe. „Deze VLISSINGEN WestrDuitsland is gisteravond koploper geworden in de winnaarspoule van het wereldkam pioenschap zaalhandbal voor B- landen. De Duitsers wonnen hun wed strijd tegen Zweden met 18-15. Tsge- choslowakije won opvallend ruim (25- 14) van de Zwitsers. In de verliezer spoule zijn IJsland en Frankrijk de leiders. Nederland volgt door de neder laag tegen België op de gedeelde derde plaats. De uitslagen van het WK handbal zijn: Winnaarsgroep: Voorburg: Hongarije - Spanje 20-19 (10-10): Wervershoof: Tsjecho- slowakije - Zwitserland 25-14 (9-10); Apel doorn: Zweden - West-Duitsland 15-18 (10-6). Verliezersgroep: Voorburg: Nederland - Bel- giè 22-23 (10-10); Wervershoof: Frankrijk - Bulgarije 20-18 (10-6); Apeldoorn: Israel - IJsland 22-22 (9-14). Standen: winnaarspoule: 1. West-Duitsland 2. Tsjechoslowakije 3. Hongarijke 4. Zwitserland 5. Zweden Jan-Willem Hamers (links) van Ned. benut een sirafworp. Rechts de Belgische doelverdediger Etienne Paesen. 6. Spanje Verliezersronde: 1 IJsland 2. Frankrijk 3. Nederland 4. Israël 5. België 6. Bulgarije (51-47) (66-51) (66-611 (53-65) (60-63) (60-69) (71-66) (62-55) (57-51) (55-61) (61-68) (65-70) CAGLIARI De Italiaan Giuseppe Saronni is donderdag winnaar gewor den van de 32e editie van de wieler wedstrijd Sassari - Cagliari. De we reldkampioen legde de 216 kilometer af in 4 uur 55 min. en 9 sec. BOSSCHENHOOFD - Jan Raas heeft gisteren na de groepstraining van de Ka- leigh-ploeg in de omgeving van het Brabantse Bosschenhoofd besloten morgen (zaterdag) van start te gaan in de omloop Het Volk. Deelname van de Zeeuw was onzeker door de trainingsachterstand die hij heeft opgelopen, omdat hij in het trainingskamp van zijn ploeg aan dc Cöte d'Azur voortijdig moest verlaten wegens een abces in zijn mond. Raas heeft deze week volop kunnen trainen, „maar ik lig toch achter op de ande ren, die de ronde van de Middellandse Zee wel hebben gedaan. Toch kan ik beter de omloop rijden, want op die manier kom ik er het snelst doorheen", aldus de Zeeuw. Veel vertrouwen in een succesvol heroptreden zei hij niet te hebben. Gevraagd naar zijn grootste concurrenten voor de zege van zaterdag, liet hij weten: „Dat zullen er heel veel zijn. weer invloed op de dekking, en de vol gende logische stap is dan dat er in de aanval nerveus gespeeld wordt". Een echte verklaring voor het nu falen van dat deel van de ploeg dat tegen Is raël nog zo sterk was. had Kecskeme thy niet. Waar hij terecht wei op wees was het feit dat zijn ploeg vier strafwor- pen miste. De laatste was de pijnlijkste. Met nog enkele seconden te spelen mocht Jan Willem Hamers van zeven meter aan leggen. maar doelman Paesen stopte het schot. Het bleef 22-23 en voor de Belgen, die al voor het toernooi toega ven dat winst op Nederland het absolu te hoogtepunt van het WK voor hen zou zijn. was het beslist niet een onverdien de triomf. Bij Nederland, dat startte met een koortsige Lambert Schuurs. ging vrij wel alles mis wat er.mis kon gaan. Een van de sterkste keepers van het toer nooi. Ron de Jonge, moest al gauw het veld ruimen voor Jacques Josten. Het hielp allemaal niets, evenmin als de wij zigingen van het dekkingsysteem van 6-0 naar 4-2 of naar 5-1 met mandekking voor Dirk Verhofstadt, die met negen treffers topscorer voor de Belgen werd. Bovendien werd Nederlands topscorer Peter Verjans heel kort gedekt. Vrijwel de gehele wedstrijd, die - zacht uitgedrukt - nogal vreemd geleid werd door een Oostduits koppel (overigens zonder dat hiervan een van de ploegen overmatig benadeeld werd), heeft Ne derland tegen een achterstand moeten opboksen. Vaak zelfs van drie doelpun ten. Kort voor rust leek de ommekeer te komen toen Schuurs tenminste voor een gelijke ruststand (10-10) zorgde. De hard knokkende Belgen bleven ech ter koel. vooral aanvallend. Na rust was er al gauw weer die kloof van drie tref fers, halverwege zelfs, bij 14-18, van vier doelpunten. De ommekeer kwam toch, toen het Ne derlands zestal vanwege tijdstraffen even tegen vier Belgen kwam te staan. Tien minuten voor het einde begon een sensationele inhaalrace, die tot drie keer toe een gelijke stand bracht. Zelfs twee minuten voor het einde nog bij 22-22. Nog zou dat punt behouden zijn gebleven als Jan Willem Hamers in de slotseconden vanuit een strafworp het antwoord had gegeven op de 23e Belgi sche treffer van Eric Kenis. De poging van Hamers, die evenals Fred Berendsen zeven keer scoorde, mislukte, zoals er gisteravond zo veel misging. Alleen een wonderlijk herstel kan Nederland nu nog van degradatie afhouden. De doelpuntmakers: Nederland: Berendse- n7. Hamers 7 (3 uit een strafworp). Schuurs 3, Verjans 3 (2). Bouwer 1, Beekman 1. Belgie: Dirk Verhofstadt 9 (3), Scheurmans 5, Jan Smeets 4. Jacobs 2, Kenis 1, Comelis 1 en Johan Smeets 1. RECORDPOGING VAN RIA VISSER MISLUKT INZELL Donderdag is in Inzeil een begin gemaakt met de internationale schaatswedstrijden om de gouden schaats. Donderdag en vrijdag rijden de dames een vieramp, de heren komen uit in individuele recordwed strijden. De 500 meter dames leverde een overwinning op voor de Zwitserse Silvia Brunner in 42,40 sec. Alice Boorsma werd tweede in 42,48 en de Westduitse Sigrid Smuda derde in 42,76 sec. De uitslag van de 500 meter voor dames is~ 1 Silvia Brunner (Zwi.) 42.40 sec., 2 Alle Boorsma (Ned.) 42,48, 3 Sigrid Smuda (WD1.) 42,76, 6 Yvonne van Gennip (Ned43,49, 8 Ria Visser (Ned.) 43,64, 9 Thea Limbach (Ned.) 43,76, ,10 Monique Kaufïman (Ned 44,19. De aanval van Ria Visser op het Nederlands record op de 3000 meter is niet gelukt. De oud-Beijerlandse, te genwoordig woonachtig in Almere, kwam uit op de tijd van vier minuten en 36,16 seconden. De Nederlandse dames kwamen overi gens wel sterk naar voren op dit nummer, met Van Gennip op de derde. Kooiman op de vijfde en Boorsma op de zesde plaats. Ria Visser heeft na twee afstanden de leiding in het algemeen klassement, gevolgd door de Westduitse Smuda tweedeBoorsma (derde) en de goed voor de dag komende Van Gennip (vierde). Hilbert van der Duim is niet in actie gekomen bij de recordwedstrijden. De Nerder- lander spaart zich voor de vierkamp van de heren allrounders, die zaterdag en zondag wordt afgewerkt. De uitslag van de 500 meter heren 1 Stephan Panzer (WD1) 38,85 sec. en Dieter Semmler (WD1.) 38,85.3 Rolf Falk-Larssen (Noo.) 38.95. 4 Jouko Westerlund (Fin.) 39.17. 5 Hem Vergeer (Ned.) 39.19. 9 Yep Kramer (Ned.) 39,27, 13 Frits Schalij (Ned.). DRIE WEDSTRIJDEN VOOR WIJNSTEKERS ZEIST—Bennie Wijnstekers is door de tuchtcommissie van de KNVB, voor drie wedstrijden geschorst. De aan voerder van Feyenoord, die bovendien een boete van 600 gulden werd opge legd, ontving afgelopen zaterdag in het duel tegen PEC Zwolle zijn derde gele kaart. VLISSINGEN - Oostkapelle heeft nog nooit een competitieduel van WHS kunnen winnen. „We hebben altijd vreselijk veel moeite met die ploeg", vindt Oostkapelle-trainer Jan Meulmeester. „Ik weet niet precies waar dat aan ligt. Ik denk dat ze fysiek wat sterker zijn dan wij". Zaterdag krijgt Oostkapelle op eigen veld de zoveelste gelegenheid om WHS te verslaan. Toch heeft Meulmeester nog de nodige twijfels. „Het is de eerste keer dat we slecht uit de winterstop gekomen zijn". Bovendien speelde Oostkapelle. in had meer verwacht en gehoopt". tegenstelling tot WHS, al weken lang geen competitievoetbal- B)j WHS is er. na een slechte eerste competitiehelft, sprake van een lichte opleving. Vorige week speel de de ploeg sterk tegen SSC en bo vendien behaalde WHS uit dat duel een punt. WHS-trainer Cor Bruijs maakt het lopende seizoen nog af bij de club uit Sint-Annaland, maar maakt daarna plaats voor Nico de Frel. In de luttele maanden, die Bruijs nog te gaan heeft wil de Bra bantse trainer bewijzen, dat hij met WHS de juiste weg is ingeslagen. „WHS heeft werklust en inzicht. In oefenduels spelen we vaak goed, maar de competitie geeft een an dersoortige druk. Het zelfde elftal gaat dan anders voetballen, maar hoe krijg je dat eruit. Ik ga conse quent door. Ik wil gelijk krijgen in de stelling, dat WHS ook in de com petitie goed kan spelen". Toch bestaat de mogelijkheid, dat Bruijs „een wrange nasmaak over houdt aan zijn WHS-periode. „Ik zegt hij nu. Maar Bruijs werd bij WHS al niet met open armen ont vangen. „Mijn voorganger (Jan Englebert, red.) is eigenlijk tegen de zin van de spelersgroep in weg gegaan. Dat maakt het al extra moeilijk", verklaart Bruijs, die er na een trainerscarrière van zestien jaar hard over denkt te stoppen. „Het wordt tijd om er een punt aan te breien". WHS mist zaterdag Jan Burgers (geblesseerd) en Nico Hage (vakan tie). „Maar we gaan niet naar Oost kapelle om ons bij voorbaat kans loos te wanen", Iaat Bruijs nog we ten. Oostkapelle is vermoedelijk wel compleet, hoewel Bram Wat- tel nog een twi jgelgeval is. Oostka pelle, dat op 22 januari de vorige competitiewedstrijde speelde, verloor het eerste duel in Sint-An naland tegen WHS met 2-L „We hebben ons toen behoorlijk in la ten pakken. Dat mag ons nn niet gebeuren", vindt Jan Meulmees ter. HULST - Voor het eerst sinds jaren lijkt HVV'24 op weg naar het kam pioenschap in de vierde klas. De Hulsterse club heeft er lang over gedaan om zich op dit niveau met de toppers te meten. Maar dit jaar is HW nog meer dan Hoofdplaat en Clinge kandidaat voor de titel en de zo fel begeer de promotie. „We zijn nog steeds zonder verlies", realiseert George Pau wels, de trainer van HVV zich. „Maar we zullen het waar moeten maken in de belangrijkste wedstrijden". Een van die beslissende duels speelt HW zondag thuis tegen Hoofdplaat, dat slechts op één punt van de leiders volgt. Daarna krijgt HW ook Clinge. de tweede concurrent, nog thuis. George Pau wels verwacht: „Normaal wordt het in die twee wedstrijden inderdaad beslist. En eigenlijk moet HW win nen. zelfs nu we een punt voor staan". Volgens George Pauwels is HW nu ook eindelijk rijp voor de overgang naar de derde klas. De terugkeer van Jos van de Kinderen is vanzelf sprekend een belangrijke injectie geweest voor het hele team. „Ik weet zeker dat HW inmiddels ook collectief sterker is geworden", al dus Pauwels. „We hebben een paar spelers die zich af en toe meer in de kijker spelen. Dan noem ik Van de Kinderen en ook Lucas van de Voorde. Maar dat we nu zo hoog staan is het werk van het hele elf tal". HW heeft binnen de selectie geen problemen voor de wedstrijd tegen Hoofdplaat. George Pauwels kan dus beschikken over de formatie die vorige week met 3-2 van Honte- nisse won. De trainer van HW schat Hoofdplaat minstens zo hoog aan als Clinge. „Hoofdplaat heeft misschien iets minder klasse in de ploeg dan wijvindt hij .Maar dat compenseren ze ruimschoots met kracht". Het is min of meer verrassend dat ook Hoofdplaat nog altijd tot de topploegen behoort. De komst van Rudie Comelis en Henk Ottens vormde evenwel een kapitale ver sterking. Door die versterking ging Hoofdplaat uitstekend van start en de ploeg van trainer Piet Meertens hield zich daarna in de race. Hoofd plaat reist eveneens met de volledi ge selectie naar Hulst. ZAAMSLAG - Ver voor het eind van de voetbalcompetitie is het elftal van Zaamslag een van zijn beste spelers kwijtgeraakt. De routinier Maarten van der Staal heeft een chronische blessure aan de achillespees opgelopen en is voorlo pig uitgeschakeld. Het ziet er zelfs naar uit dat Van der Staal zijn carrière zal moeten afsluiten. De Belgische specialist Martens heeft inmiddels na een uitge breid onderzoek het advies gegeven om te opereren. „Maar daar voel ik niet veel meer voor. Ik ben 34 en het is misschien beter dat ik stop met voetballen", vindt hij zelf. De blessure van Maarten van der Staal is het gevolg van een verwaarloosde be handeling tijdens deze competitie. Dokter Martens heeft uitgelegd.dat Van der Staal minstens een week of zes rust had moeten nemen. „Ik heb een beetje geforceerd gespeeld", moet de middenvelder van Zaamslag achteraf vaststellen. „Meestal ging ik dan in de week met trainen, maar op zaterdag wel voetballen. Dat is. volgens Martens. heel slecht geweest voor die blessure". De wedstrijd tegen Hoek was voor Maarten van der Staal voorlopig zijn laatste optreden en is vermoedelijk ook het afscheid geweest van de uiterst nut tige spelbepaler. Vóór die wedstrijd had hij ook weer last van de ontsteking aan de pees en hij was liever niet het veld ingegaan. Maar omdat ook Jan Dees van Zaamslag op het laatste moment niet kon spelen, was Maarten van der Staal bereid om te proberen. „Ik heb de wedstrijd nog bijna uitgespeeld, maar daarna bleek dat ik eigenlijk niet meer in staat was om te voetballen". Maarten van der Staal is zo ongeveer de laatste aktieve voetballer van de lichting die bij Terneuzen ooit in de top van de tweede klas speelde. De be kende spelers uit die tijd, zoals Eugène Lauret, Rinie Deij en Han van der Hooft zijn om uiteenlopende reden al lang gestopt. Zo af en toe kan Maarten van der Staal nog met weemoed terug denken aan die jaren. „Soms, als ik bij Terneuzen ga kijken, denk ik wel eens dat we nooit weg hadden moeten gaan. Het is triest dat Terneuzen zo ver is weggezakt door het vertrek van al die spelers". Vanaf zijn zestiende jaar had ook Maar ten van der Staal deel uitgemaakt van de eerste selectie van Terneuzen. Hij vertrok toen Han van der Hooft als trai ner moest opstappen na een conflict met de toenmalige voorzitter. Het jaar daarop speelde Van der Staal bij Kem- zeke, waar Jan Doorns toen nog trainer was. En na vier jaar bij die Belgische club concludeerde hij ..Dit is mijn mooiste tijd geweest als voetballer De sfeer was in Belgie veel anders dan bij Terneuzen. Ik had het nog nooit zo mee gemaakt". Zijn laatste jaren wilde Maarten van der Staal bij Zaamslag slijten, op een lager niveau, maai' nog steeds met veel ambitie. Hij was bij Terneuzen altijd a! een speler die zich tijdens een wedstrijd volkomen uit kon putten. „Ik heb voor al bij Zaamslag nooit het gevoel gehad dat de andere spelers dat ook deden. De jongere lichting is lang niet meer zo fa natiek", heeft hu tijdens die anderhalf jaar bij Zaamslag ervaren. Met Kemzeke erbij heeft de Tcrneuze- naar achttien jaar in totaal op een zeer redelijk peil gevoetbald. „België was sportief gezien ook de beste periode", vindt hij. „Daar speelden we soms voor duizenden toeschouwers". Maar niet temin beseft Maarten van der Staal ook dat Terneuzen tien jaar geleden een uitstekend elftal had. „We hadden de eerste klas kunnen halen met al dat talent. Zelfs ook nog met de jongens die naderhand weg zijn gegaan. Ik zie ze nu nog dikwijls spelen: een Franz van der Pijl, Alex Dehulsters, Leo Koch, Jan de Block, dat zijn nog altijd toonaangevende voetballers. En dan ook nog Wim Verpoorte, Johnny Spaans. Alwin Deij, allemaal talent van Terneuzen. Wat had dat een elftal kunnen zijn". Maarten van der Staal was een verdedi ger met een redelijke techniek en een bewonderenswaardig loopvermogen. Hij was snel, moeilijk te passeren, maar beschikte niet over een feilloze pass. Toch kreeg hij bij Zaamslag de rol van spelbepaler op het middenveld. „Toen ik bij Kemzeke speelde, moest ik iedere bal inleveren. Maar bij Zaamslag ligt het peil natuurlijk een stuk lager Daar mag ik zelf de pass geven en ik geef toe dat dat niet mijn sterkste kant is". „Ik had het gevoel dat ik nog wel een paar jaar mee zou kunnen bü Zaam slag", verzekert hij. Die illusie kan Maarten van der Staal door zijn hard nekkige blessure intussen wel vergeten. Tenzij de pijn vermindert: „Dan zou ik af en toe nog een partijtje kunnen spe len. Ik zou het vervelend vinden als ik helemaal nooit meer zou kunnen voet ballen". Maar dat geldt zeker ook voor Gerrit Emans. de trainer van Zaamslag. Maarten van der Staal was in het elftal van Zaamslag immers een belangrijke draaischijf, die door zijn routine wel haast onmisbaar was. WEMELDINGE - De voetbalvereniging Wemeldinge biedt voorzitter Max Koop man vanavond (vrijdagl een receptie aan. De heer Koopman is sinds elf jaar voorzitter van Wemeldinge, hij is 30 jaar bestuurslid en 40 jaar lid. De receptie wordt gehouden in de kantine van Wemeldmg en begint om 19.30 uur. Het bestuur van de voetbalclub verwacht een groot aantal leden, donateurs en belangstellenden. Maarten van der Staal, zou voetballen". ,Ik zou het vervelend vinden als ik helemaal nooit meer ADVERTENTIEi Alles wat er op. in, onder of langs het water aan recreatie bestaat, vindt u op de HISWA En natuurlijk het water zelf1 Dit iaar heeft de HISWA voor het eerst een gigantisch demonstratiebassin in huis, met maar liefst 1 miljoen liter water. Vijf windgeneratoren, samen goed voor windkracht 6. zorgen voor voldoende sfeer tijdens de doorlopende demonstraties en wedstrijden Op het programma o a. wedstrijden met zeilplanken, optimisties en kano's En demonstraties van duiksport reddingsmiddelen en radiografisch bestuurde boten en( Dat mag je met missen' Op de HISWA' vrijdag 4 t/m zondag 13 maart - geopend van 10-17 uur en 19-22 uur - zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs f 11,- per persoon-kinderen tot 14 jaar en houders van PAS 65 f 7,- Trem-Toegang-biljetten bij NS-stations "Cata^r3ns 39 K.\\t'pn'Pceri.n "s Servii 'IC*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13